Ongewenschte uitnoodiging „Willem Barendsz" vertrokken Berlijners protesteeren tegen de deportatie Auto rijdt in de „Baarsjes" te Amsterdam Bananen in ons land Sovjetpers uit zich thans in tegenbeschuldigingen Drie inzittenden verdronken Tot hoofd en hart Practisch alle treinen verwarmd Geen controleuses meer bij de spoorwegen Historische gebeurtenis voor ons land 69ste JAARGANG No. 23683 o MAANDAG 28 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per w - ek Maar ze moesten naar de vuilverbranding DE VERKOOP VAN DE IMPORT-SIGARETTEN Tahakshandel wordt ingeschakeld De Coinmissie-Generaal te Batavia beraadslagend over de onder handelingen, die thans plaatsvinden. V. I. n. r.: Prof. WScher- merhorn, Max van Poll en F. de Boer ONTMANTELING VAN ZEISS-CONCERN Het weer BEZORGDE WOORDEN VAN DEN H. VADER Beroep op de leeken Mgr. Moscatello treedt af Protest tegen het vonnis over Mgr. Stepinac DE VERKIEZINGEN IN BULGARIJE Meeste stemmen voor het regeeringshlok? Een vriend wordt lanct gezocht, zelden gevonden, moeilijk behouden. Er zijn zoo weinig menschenharten. \die heel diep en trouw voelen NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Wij betwijfelen of het heele 'geval serieus bedoeld is, maar a 1 s het waar is, dat het (Amsterdamsche) twee de bataljon van het 7e reg. Inf, de communistische leiders Gortzak en De Groot heeft uitgenoodigd in Indië een kijkje te komen ne men naar het doen en laten van de Nederlandsche troepen aldaar en bereid is daartoe alle kosten zelf te dragen, zooals door radio en pers verteld Is, dan vinden wij het een vreemde geschiedenis. Misschien zouden we een paar vragen mogen stellen. Wij moeten aannemen, dat de Nederlandsche regeering, indien ze tenminste eenig besef heeft, wat „regeeren" betee- kent, een door deze communistische demagogen zelf ingediend verzoek voor een reis naar Indië pertinent z»u weigeren. Willen zij er op de een of andere manier tóch komen dan is dus de aangewezen weg zich te laten ultnoodigen. Wat klinkt onschuldiger dan een uitnoodiging van het leger zelf? Dat is één moge lijkheid. Daarom zouden wij de re geering aanraden eens heel nauw keurig na te gaan, w i e met name deze uitnoodiging tot de communis ten gericht hebben. Ben andere mogelijkheid is, dat het Amsterdamsche bataljon zoo naïef is om te gelooven,' dat er Inderdaad een kans bestaat, de hee- ren Gortzak en De Groot er van te overtuigen, dat het leger zijn taak naar behooren, in het belaing van Nederland en indië dus, vervult. Wij zeggen naïef", went ieder weet dat het ziet, komt en overtuigt u bij de „Waarheid"-menschen geen ef fect heeft. Zelfs al zouden ze van Nederlands goed recht overtuigd zijn, dan nóg' zouden ze in derzelf den geest hebben te spreken en te handelen als Moskou voorschrijft Als Moskou immers zegt „zwart", dan hebben zij geen ,,wit'' te zeg gen. Dat is een tweede overweging. In beide gevallen is een bezoek Van deze heeren ongewenscht, waar schijnlijk zelfs gevaarlijk. Wij hoo- pen dan ook, dat de regeering op deze suggestie niet ingaat. Natuur lijk heeft de .Waarheid" al geant woord: aangenomen. Is er hee-l'jker dorado voor deze communisten denk baar? Wij lazen dezer dagen dat van Moskou uit getrainde commu nisten naar indië gezonden worden Gortzak en De Groot zouden dit gezelschap aardig kunnen comple- teeren Wij hopen, dat dit spelletje niet lukt. Voor den oorlog lieten we Mus. sert c.s. naar Indië gaan. de wrange vruchten plukken we er nóg van. Naar wij nader vernemen, zullen de verlichting en verwarming van de treinen, waarover wij reeds meld den, in den loop van den winter geheel in orde komen- Reeds nu zijn practisch alle treinen verwarmd, Het resteerende deel zal spoedig volgen en ook de verlichting zal met bekwamen spoed tot practisch alle treinen worden uitgebreid. Men hoopt hiermede nog in het eerste deel van den winter klaar te ko men. Vóór 1 December a.s. zullen alle controleuses, voorzoover nog bij de Ned. Spoorwegen in dienst, zijn verdwenen. Dezen meisjes wordt nu gelegenheid geboden eventueel als conductrices bij de busdiensten van de dochter-ondernemingen in dienst te treden. De „Willem Barendsz" is gisteren, Zondagochtend, ter walvisch- vaart in het gebied van de Zuidpool, uit. de Amsterdamsche haven vertrokken. Het schip op het IJ De aanwezigheid van Amster dams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, en de Amsterdamsche po- litiestafmuziek, dat ons volkslied speelde, waren de eenige accenten, waaraan uiterlijk zichtbaar werd, dat de overigens zich in echt Hol- landschen eenvoud voltrekkende gebeurtenis het vertrek van de „Willem Barendsz" in waarheid een belangrijke historische gebeur tenis was. Betrekkelijk weinigen meeren- deels familie en vrienden van de opvarenden waren van het ver trek getuige, toen om tien minuten Een Noorsch schip, de „Elisabeth Backe", is met ruim 600 ton bana nen aan boord, uit Panama te Rot terdam gearriveerd. Het is geen voordeelige overtocht geworden en het naar bananen snakkende West- Europa is ernstig gedupeerd. Toen men n.l. in de Jobshaven met de lossing wilde beginnen, bleek de koel installatie onderweg niet gefunc- tionneerd te hebben, met het gevolg dat zoo goed als de geheele lading bedorven is. Slechts enkele trossen, bestemd vóór België, zijn nog ge schikt voor consumptie. Het is een tragisch gezicht de bananen uit de ruimen te zien halen met groote grijperkranen en ze te zien depo- nebren in groote lichters van dë vuilverbranding. Naar aanleiding van de mededee- lingen, welke minister Huismans in zijn radiorede van Woensdag j.l. deed, deelt Ned. Volksherstel mede, dat overleg gepleegd wordt met de betrokken vakgroepen over de wijze, waarop de import-sigaretten ten bate van het Fonds-noodgebieden verkocht zullen worden. Het voorns- men bestaat, den tahakshandel bij dezen verkoop volledig in te scha kelen. voor negen Zondagmorgen een viertal behendige sleepbootjes het prachtige 16.000 ton groote zeeschip, en varend fabriekscomplex, van de kade der Amsterdamsche Droog dokmaatschappij lostrok. De leden der directie, de heer A. Warnderink Vinke, ea. van de ree- derij Vinke en Co. de president- commissaris C. J. baron Collot d'Esquiry, en eenige andere com missarissen, deden met hun echt- genooten de „Willem Barendsz" tot IJmuiden uitgeleide. Toen het schip met de vader- landsche driekleur, de naamvlag, de reederijvlag, de „Wij groeten u"-seinvlaggen en ook de Amster damsche stadsvlag, die de burge meester dezer dagen de directie ten geschenke heeft gegeven, in top op eigen kracht het Noordzeekanaal opstoomde, kwam een bootje tegen den kant met aan boord een jongen Mokumschen knaap, ruigblond, blootshoofds, linkerhand in de broekzak onder z'n trui, en de rechterhand voor zijn mond als een megafoon: „Meevaren met de „Wil lem Barendsz", een-vijf-en-twintig per persoon". Te Buitenhuizen nam de „Willem Barendsz" de laatste lading in: am munitie, patronen voor de harpoe nen. Om vijf uur vertrok het schip uit IJmuiden, onder zeer veel be- langsteling van het publiek. De vier politieke partijen van Berlijn (dus ook de communis- tiscli-soeialistische eenheidspartij) hebben voor Maandag een audiën tie aangevraagd bij den Russischen stadscommandant, generaal-ma- joor Kotikov, teneinde de weg voering van honderden Duitsche vakarbeiders naar Rusland te be spreken. Er zijn nog geen berichten, dat de Kussen aan dit verzoek hebben voldaan. Intusschen nemen de pro testen allerwege toe. Zelfs de S. E. O., de Russisch-gezinde partij, heeft te gen de „Ost-Aktion" geprotesteerd. De Sovjet-pers heeft de aanvallen wegens het wegvoeren van Duit sche arbeiders beantwoord met de tegenbeschuldiging, dat Duit sche geleerden naar Engeland en Amerika zijn overgebracht. Inderdaad is dit in sommige ge vallen gebeurd, maar de omstandig heden waren geheel anders, daar het ten eerste werkelijk vrijwillig ge schiedde en ten tweede tot doel had Duitsche geleerden in staat te stellen hun onderzoekingen in En- gelsche laboratoria voort te zetten. De Russen beschuldigden de Brit ten ook van de vasthouding van 200 Duitsche geleerden in Göttingen, waar deze zich wekelijks bij het En- gelsche commando moeten melden. Britsche kringen in Göttingen he stempelen dit bericht als volkomen onwaar. Verwachting tot Dinsdagavond; In de kuststreken aanhouden van het buiige weer met matigen wind tusschen West cn Noord. In het binnenland in den naeht en ochtend tiideHjk opklarend met plaatselijke mlstvorming, later weer toenemende bewolking met hier en daar regen cn regen buien. Overdag meest matige wind tusschen Noord-West en Zuid-West. In het geheele land weinig verandering van tempera tuur. Zon onder 17.21. maan 12.12 20.22, zon op 7.28. Drie inzittenden van een klei nen Morris-wagen, die Zondag avond om kwart over elf ko mende uit de Chasséstraat te Amsterdam, pardoes in het water van „De Baarsjes" langs den Baarsjesweg reed, zagen geen kans zich tijdig uit het wagentje te verwijderen en wer den drie kwartier later, onder het schijnsel van een straatlan taarn, levenloos door brandweer lieden van den ijlings verschenen reddingstakelwagen uit den met modder bedekten auto getrok ken. Volgens ooggetuigen kwam de auto met een vaartje van 40 K.M per uur de Chasséstraat uitrijden, die schuin uitloopt op den Baarsjes- weg. Er is daar ter plaatse weinig licht. Het water van de vaart langs den Baarsjesweg ligt nauwelijks 70 c.M. onder de straat, waarlangs geen afzetting is. Het was druilerig weer en een donkere avond, zoodat de vreeselijke vergissing van den chauffeur voor een ieder, die in de omgeving niet bekend is, weinig ver bazing behoeft te wekken. In plaats van de flauwe bocht naar rechts te nemen, reed de wagen rechtuit den Baarsjesweg over en dook het water in, om onmiddellijk onder het op pervlak te verdwijnen. Een kwartiei later begomien brandweerlieden van den takelwagen, die langs het water werd opgesteld, met het reddings werk. Het kleine pontje, dat de ver binding over het water onderhoudt met de Kostverlorenkade, bewees daarbij nuttige diensten. De Morris scheen echter diep in de modder van de vaart te zijn gedoken en het duurde tot bij twaalven, alvorens de brand weerlieden er in slaagden den telkens losschietenden takel zoo aan den achterdumper te be vestigen, dat de wagen boven water kon worden geheschen. Vijf minuten later stond het autootje op den kant. Het dash- bord-licht brandde nog, de kop lampen niet. Een der ooggetui gen was van meening, dat de koplampen evenmin brandden vóór de wagen in het water be landde. De neus van den auto was inge drukt, één achterraampje stond open. De ruiten waren niet gebro ken. De drie slachtoffers werden op draagbaren gelegd en in een wagen van den G.G. en G.D. naar het Wiihelminagasthuis vervoerd. Twee der slachtoffers konden worden geïdentificeerd; de chauf feur was de 20-jarige Johan Lohuis Keizerstraat 11 (hs) te Amsterdam: het tweede slachtoffer is de 37 jarige Henricus Knijn, Ceintuur baan 358(hs), Amsterdam. Of de derde inzittende, een ongeveer 35- jarige vrouw, die gekleed was in een donkerblauwe bontjas en wier ge zicht verwondingen had opgeloopen de echtgenoote van den laatste was is thans nog niet bekend. De Russische zender te Leipzig heeft gemeend de feiten weg te kunnen praten met de volgende verklaring. „Het meerendeel der arbeiders, die uit de bedrijven naar de Sovjet- Unie vertrekken, heeft contracten, geteekend. Zij zijn bereid naar de Sovjet-Unie té gaan als geschoolde arbeiders". Vertegenwoordigers van de Zeiss- en Schott-fabrieken zijn naar Ber lijn gegaan en hebben den bevel hebber der Russische troepen in Duitschland, maarschalk Soko- lowsky, een telegram ter doorzen ding aan Stalin overhandigd. In dit telegram wordt door 20.000 arbeiders van de zeiss-fabrieken met meer dan 4-0.000 van hun familie leden een beroep op de groote Russische natie gedaan, waarin zij revisie verzotken van het ontmante lingsbevel. Volgens het Duitsche blad „Knrier" is in een telegram den geallieerden bestuursraad mede gedeeld, dat niet de ontmanteling van de Zeiss- cn Schott-fabrieken reeds begonnen was. In den naeht van Maandag on Dinsdag werden volgens de „Knrier" reeds 2.70 werkers van de Zeiss-fabrieken op transport gesteld. Zij kregen voed sel voor vier weken mee. In een radiorede, welke Z. H. de Paus ter gelegenheid van het Ca- technisch Congres Zaterdag uit sprak. zeide de Heilige Vader, dat „de Kerk niet slechts van buiten af bedreigd wordt, maar ook door groepen slappe katholieken zelf en door inwendig verval. Deze ver zwakking en de kwijnende vitali teit van de Kerk zijn hoofdzake lijk te wijten aan de onwetend heid, of op zijn ongunstigst uitge drukt, aan de zeer oppervlakkige kennis van de godsdienstige waar heden". De H. Vader sprak zijn bezorgdheid uit over de verslap ping van de Kerk in landen, waar „het ware geloof eeuwenlang had gebloeid". Hij waarschuwde er voor, God niet te vereenzelvigen met den staat, welke zich soms zoo voorstelt, alsof de staat het begin en het einde van de menschelijke plichten en rechten was. Z. H, deed een beroep op de „dappere mede werking" van de leeken. De raadsman der Joego-Slavische legatie bij den Heiligen Stoel Mer. Nikola Moscatello, heeft zijr. fu' cfie neergelegd als nrotest tegen het v n- nis over Mgr. Stepinac. Het aftreden van Moscatello. die reeds 24 laar van de Joego-Slavische lecatie bij den Heiligen Stoel deel uitmaakt, wordt in vaticaansche kringen ?ezlen als een verwijding van de breuk tusschen het Vaticaan en de *egee- ring-Tito Naar radio-Sofia meldt, is het grootste gedeelte der stemmen bij de gisteren in Bulgarije gehouden verkiezingen uitgebracht od de can- didaten van het regeeringshlok. Volgens berichten uit Fraosehe bron heeft de oppositie echter ge- protesteert tegen het feit, da* in sommige districten geen kiezerskaar- ten uitgereikt ziin. Verscheidene verkiezingsbijeenkomsten der opoosi- tie konden, volgens deze berichten, niet doorgaan of werden uiteenge jaagd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1