HALF OM van FRANKEN HUIZE „DUINRUST" MAANDAG 28 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STADSNIEUWS Beplantingen bij het station Deserteur op sokken Oplichter Herfsttocht Oplichter in arrest ZANDVOORT Brand Tweede volksconcert „De fonkelende stroom" Huisvestingsbureau Oorlogsgravencomité BOLLENSTREEK Vakgroep Groothandel in Bloembollen Onthulling Witlihrordus- monument mmMmmê: In het radiopraatje „De Spoorwegen spreken" heeft men het station in Haarlem een aanzienlijke verbetering toegezegd. De terreinen van de Nederlandsche Spoorwegen zul len met beplanting van boo- men en struiken gesierd wor den, zoodat de minder fraaie aspecten van de emplace ments- en rangeerterreinen van de stad uit niet meer zichtbaar zullen zijn. Langs de banen zullen geen be plantingen worden aangebracht, daar dit in verband met de te ver wachten grootere snelheid van de treinen voor de passagiers zeer hinderlijk zou zijn. „In den nacht van Zaterdag op Zondag om 5.15 uur is in de Gen. Bothastraat in Haarlem een mili tair uit huis gehaald. De politie forceerde voor- en achterdeur en drong toen binnen. Zij sloeg den jongen met de kolf van een revol ver op het hoofd, waardoor hij van de trap viel en ernstig gewond werd. Nadien werd de soldaat iblootvoets door den stroomenden regen naar het politiebureau ge bracht." Dit bericht, dat op de nieuws- borden van „De Waarheid" ge schreven werd en nogal belang stelling oogstte, is bezijden de waarheid. Een rechercheur en een agent van het politiebureau „Noord" drongen 't huis binnen en vonden daar een deserteur, die op zijn sok- iken liep. De man greep zijn schoe nen en dreigde de politie met woorden als: „Als je aan mijn lijf durft te komen enz." De politie mannen hebben geen wapen ge bruikt, maar ervoor gezorgd, dat zij den communist één slag voor wa ren. Daar de man zijn schoenen niet voor zijn voeten, maar als wa pen gebruikte, moest hij op sokken naar het bureau, waar hij aan de militaire politie werd overgeleverd. De Haarlemsche politie waar schuwt de bevolking voor een 27- jarigen persoon, die zich P. Drenth noemt en voorgeeft een gerepatri eerde uit Indië te zijn. P. D. tracht medelijden op te wekken door een verhaaltje te vertellen over zijn broer, die zich voor herstel in Da- vos zou bevinden en waarvoor hij de kosten zou moeten betalen. Op deze wijze heeft de oplichter reeds verschillende personen misleid, daar hij het geld ten eigen voordeele aanwendde. Aan hartverlamming overleden Zaterdagavond heeft de Haar lemmer B. tijdens het dansen in een café te Haarlem een hartver lamming gekregen. Speelweide B. en W. van Heemstede willen het terrein, gelegen aan de Herman Heyermanslaan hoek Jacques Perk- laan, dat gemeente-eigendom is en bestemd voor de stichting van een school, voorloopig inrichten als speelweide voor de jeugd. Voor het in orde brengen van dit terrein wordt den Raad een crediet ge vraagd van 4500 gulden. De herfst heeft zijn intrede ge daan, de kastanjebruin geworden bladeren op den grond getuigen van de komst van den naderenden win ter. Ruim 150 personen, daartoe Uitgenoodigd door de Vereeniging „Haerlem", hebben Zaterdag in het Landgoed „Elswout" te Overveen de eeuwenoude woudreuzen in herfst tooi aanschouwd. Breede lanen en schilderachtige bruggetjes wisselden dit herfsttafereel af en verleenden aan het decor een romantische be koring. De Amsterdammer B. O., die een winkelier in de Gen. Cronjéstraat voor f 2.410.50 had opgelicht, is ge arresteerd. B. O. gaf voor huishou delijke artikelen te kunnen leveren, doch niet eerder dan dat de kost prijs ad f 4.821.vooruit betaald werd. De winkelier bood aan de helft van den prijs vooruit te geven, waarmede B. O. tenslotte genoegen nam. Noch het geld noch de huis houdelijke artikelen kreeg de win kelier ooit te zien. B. O. heeft zich aan dergelijke practijken ook schul dig gemaakt te Amsterdam en Zaandanv de anderen willen wij Guus Boers- ma noemen, een speler uit de Haarlemsche dilettanten voortge komen, die niet onverdienstelijk debuteerde. V. W. Reeds langen tija is door de bewoners van den Gelderschen Ach terhoek met verlangen uitgezien naar een nieuwe oeververbinding over het Twenthekanaal bij Lochem. Thans is de nieuwe over- spaninng, welke een gewicht heeft van 110.000 Kg., aangekomen en zal binnenkort met behulp van drijvende bokken op de bestemde plaats werden aangebracht. Men hoopt tegen Kerstmis met de nieuwe brug gereed te zijn Zaterdag is brand uitgebroken tusschen een plafond van een per ceel aan den Heerensingel. De oor zaak hiervan was een foutieve con structie van den schoorsteen. De brandweer zag zich genoodzaakt het plafond van de woning en het pla fond van de buren uit te breken om het vuur te bedwingen. Inbraak In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij het Bu reau voor Oorlogsvrijwilligers. Een Perzisch tapijt en een schrijfmachi ne werden ontvreemd. Bij de openings vergadering van het comité van Belgisch-Neder- landsch-Luxemburgsche samen werking, afdeeling Kennemerland, die hedenavond 8 uur ten stadhui- ze gehouden wordt, zal de heer Vleeschhouwer uit Brussel, assis tent secr.-generaal van de Neö.- Belgisch-Luxemburgsehe douane- overeenkomsst, als spreker optre den, daar prof. dr. P. Baur een telegram van verhindering heeft gestuurd. Op het Volksconcert, dat de H. O. V. Dinsdagavond in de Gem. Concertzaal geeft, zal de pianist Herman Kruyt zijn solistische medewerking verleenen. Met or kestbegeleiding zal hij uitvoeren het pianoconcert in c. kl. terts van den Russischen componist Dimitri Sjostakowitsj. Dit werk beleeft een eerste uitvoering in Haarlem. Dirigent Kees Hartvelt laat thans het concert openen met de ouverture Le roi d'Ys van Lalo waarna het optreden van den so list volgt. Na de pauze zal tenslotte nog worden uitgevoerd de Zevende Symphonie van L, van Beethoven. ,„De Vreemdeling" te Overveen Zondagavond gaf de R.K. Too- neelvereeniging „St. Genesius" in Domi te Overveen een opvoering van „De Vreemdeling" van Antoon Coolen. Of het een gelukkige greep geweest is, meenen wij ernstig te moeten betwijfelen en speciaal di lettantengezelschappen dienen bij de keuze van hun werken con sciëntieus te werk te gaan, want dit stuk waarin een ex-gevan gene een nieuw leven gaat beginnen en tenslotte in de dochter van den smid zijn vrouw vindt met alle dra matische verwikkelingen die zijn reclasseering begeleiden bleek een te zware opgave, hoewel er met enthousiasme gespeeld werd. Het eerste bedrijf verliest door de wat te lange dialogen aan tempo en vergt daardoor veel van de spe lers. Het tweede en derde bedrijf, waar prachtig de gezinsharmonie in verwerkt is, gaan vlotter, maar de climax, welken de auteur in dit gedeelte heeft neergelegd, werd niet bereikt. Toch verdienen alle spelers lof voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak kwe ten, hoewel Agnes wel wat te pas sief was. Martijn, jammer dat deze echte jongensrol door een vrouwe lijk persoon gespeeld werd, vormde de komische noot en was het enfant terrible. Een dankbaar applaus beloonde de spelers na elk bedrijf. Na afloop was er een gezellig samenzijn. Hedenmorgen Is Lord Killearn weer te Batavia teruggekeerd. Naar ver luidt, zal het republikeinsche geld worden uitgegeven in biljetten van 100, 10, 5 en 1 gulden en van 5 en 1 cent. Op de gulden-biljetten zal het portret van den „president" der re publiek worden afgebeeld, Telkens wanneer de tooneelgroep „Comedia" in den Stadsschouw burg een première geeft, ondergaat men een zekere spanning, niet zoo zeer om het spel van de acteurs en actrices, dat een zeer hoog peil bereikt, maar meer om de keuze van het stuk. Joan Remmelts heeft het gewaagd „Flashing stream" van Charles Morgan te vertalen, te reglsseeren en tevens de hoofdrol te spelen als leider van een weten schappelijke groep marine-officie ren, die zich op een eiland in den Atlantischen Oceaan bezig houdt met experimenten, in verband met den luchtafweer. De schrijver heeft een Interes sante intrigue bedacht, hij laat nl. een meisje, een mathematisch won der, tusschen vijf mannen der exacte wetenschappen werken, waardoor de tusschenkomst van Amor onafwendbaar is. Het zou een goedkoop geval geworden zijn als de hand van den meester de tegenstelling tusschen eerzucht en liefde niet zoo voortreffelijk had geleid. Het eerste tafereel doet de vraag rijzen of het experiment van den schrijver niet zou mislukken als in het experiment van de zoe kers naar een torpedo, „De Schor pioen", die alle vijandelijke bom menwerpers onschadelijk zou moe ten maken. Maar gaandeweg wordt men meegesleept door het gebeu ren, kan men de aandacht beter concentreeren op den fonkelenden dialoog, die veelal raak schiet en een enkele maal ontspoort. Zelfs een voor de hand liggend einde, dat het publiek tevreden zou stellen, ontbreekt, waardoor de criticus soms al te nadrukkelijk gemorali seer graag vergeten wil. „De fonkelende stroom" is niet geschikt voor een verstrooiing zoe kenden kijker en luisteraar, want de kost is zwaar, wil men althans de diepte van het conflict door gronden en beschouwen. Maar het stuk is interessant en het geeft volop gelegenheid tot tooneelspel, waarvan Remmelts knap gebruik heeft gemaakt. Naast hem moet Rie Gilhuys met bloemen gehuldigd worden wat dan ook geschiedde omdat zij ons in de moeilijke psyche van Karen, het meisje met het formule-brein en het echt vrouwelijke hart kon doen geloo- ven. Cor Hermus, eerst moeilijk te volgen, was in het derde bedrijf de reïncarnatie van een Engelsch diplomaat, een right honorable zóó uit het Lagerhuis gestapt. Bob de Lange herinnerde ons bij zijn opkomen aan een operette-admi raal en wij konden ons van dezen indruk niet meer losmaken; Mimi Boesnach, zijn luchthartige vrouw, jzorgde voor een goed tegenwicht in deze mathematische wereld. Van Met ingang van 1 November zul len de huisvestingsaangelegenheden niet meer behandeld worden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking, doch op het bureau huisvesting, Groote Krocht 10, kamer 16. Onder beschermheerschap van burgemeester van Alphen heeft zich onder leiding van wethouder Groos een oorlogsgravencomité ge vormd. 11 November a.s. zal op de corlogsgraven,. gelegen op de alg. begraafplaats, een plechtigheid zijn, terwijl klaprozen zullen worden verkocht ten bate van de kas van het comité. De Vakgroep Groothandel in Bloembollen heeft In de Nachtegaal té Lisse een vergadering gehouden. Na eenige besprekingen werd overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter en twee plaatsver vangende voorzitters. Gekozen wer den de heeren J. Swart, Sassen- heim, H. van Zonneveld, Sassen- heim, en M. Driehuizen, Lisse. Op bestuursvoorstel werden de heeren B. Rijnveld, uit Hillegom, D. Hogewoning, uit Oegstgeest en B v. d. Nat, uit Heemstede, aan het bestuur toegevoegd. By een vol gende verkiezing werden nog ge kozen de heeren P. J. W. van Til, uit Hillegom, J. Hylkema uit Hil legom en A. Warnaar uit Sassen - heim. Hiermede waren de be stuursfuncties vervuld. Bij de di verse besprekingen werd ten zeer ste afgekeurd, dat eenige heeren besprekingen voeren in Den Haag buiten de organisaties om. De grijze „Plymouth"-auto die vorige week ten nadeele van den heer F. werd ontvreemd, is onbe heerd te Amsterdam teruggevon den, zonder reservewiel en pa pieren. Naar wij vernemen zal het zeven meter hooge ruiterstand beeld van Sint Willibrordus, dat de Belgische beeldhouwer Albert Termote uit Voorburg heeft vervaardigd en dat ge plaatst zal worden in den ver- keerscirkel op het Janskerk hof te Utrecht, namens het be stuur van den Algem. Neder- landschen Katholiekendag door pastoor W. Nolet uit Amster dam aan de gemeente Utrecht worden overgedragen. Namens de gemeente zal burge meester Ter Pelkwijk 't beeld over nemen. Ook Z. Em. Joh. Kard. de Jong zal bij deze overdracht aanwe zig zijn en waarschijnlijk de onthul ling verrichten. Het beeld zal zóó worden geplaatst, dat Sint Willi- brord zal worden afgebeeld, rij dende in de richting van den Dom. Met de plaatsing van het voetstuk, dat reeds langen tijd gereed is en tijdens de bezetting veilig was op geborgen, wordt dezer dagen een begin gemaakt. Voor de verdere afwerking van het plein, dat niet ten laste komt van den Algemeenen Nederlandschên Katholiekendag doch ten laste van de gemeente Utrecht, is door B. en W. aan den raad een crediet van f 10.500 ge vraagd. v, Ame&tM Kop en borststuk van het Willibrordus-monument, dat in de bronsbeeld-gieterij onder, Aerdenhout sijn voltooiing nadert VOOR EEN STERK BEENDERENGESTER EN EEN GEZOND GEBIT (dun snijden) Het lijkt een lang vervlogen tijd, dat huize „Duinrust" als een voor beeld van Hollandsche degelijkheid, met zijn keurig aangelegde tuinen, zijn properheid en bloemen voor de ramen, den voorbijganger aantrok. Dit tehuis voor ouden van dagen uit katholieke kringen voorzag in een dringende behoefte en velen genoten daar van hun levensavond na een welbesteed leven en veelal na het spelen van een vooraan staande rol in de maatschapij. De oorlog kwam en „Duinrust" moest ontruimd worden om den bezetter een geriefelijk onderkomen te verschaffen. De oorlog ging voort en het tijdperk van bunkers en andere betonkolossen deed zijn intrede. De interne vernielingen van het huis begonnen en wei-den voortgezet tot aan de capitulatie. Toen moest er ruimte gezocht wor den voor N.S.B.-ers, die in massa in Haarlem en omstreken gearres teerd werden. Eerst sloot men er een gemengd gezelschap op, toen alleen de vrouwen, daarna weer een gedeelte der mannen, die in de ka zerne aan den Koudenham geen plaats meer hadden. Iedereen ver wachtte dat het gebouw spoedig vrij zou komen en nog onlangs ver zekerde men ons, dat de gedeti neerden er slechts zeer tijdelijk zou den vertoeven, omdat ze óf in vrij heid gesteld zouden worden óf naar de forten om de stad overgebracht. Eenige honderden ouden van dagen, die reeds lang hunkeren naar een rustig verblijf, waarop ze recht heb ben, kregen nieuwen moed; ze be rekenden den duur der restauratie en splitsten zich in optimisten en pessimisten. Maar wat gebeurt er nu? In huize „Duinrust" te Overveen zal een marine-hospitaal ingericht worden, waartoe zelfs verbouwin gen moeten geschieden. Heel laconiek wordt ons verzekerd, dat het een „voorloopige" maatregel is, maar dat woord „voorloopig" hoo- we nu al zes jaar lang. Wij kunnen heel goed begrijpen, dat onze marine behoefte heeft aan een hospitaal, maar v,ij kun nen ons er niet bij neerleggen, dat „Duinrust" daarvoor gekozen is. Wat toch is het geval? De nijpende woningnood in onze omgeving kan weer een eind worden opgelost wanneer ouden van dagen hun huis kunnen verlaten ten behoeve van jongeren, die trouwplannen hebben of door groei van het kin deraantal veel te klein behuisd zyn, b.v. op kamers. Bij een enquête zou blijken, dat de woningruimte, die eventueel vrij zou kunnen ko men, be teekenend is. Ouden van dagen, samen in één groot rust huis, kunnen met een minimum ruimte toe en al wonen ze nu mis schien ook al in een kleine woning, jongeren zijn er altijd méér mee gediend. Samenwonen, zal men misschien opmerken. Jong en oud samen in een beperkte ruimte is uit den booze, omdat zelfs onder de gunstigste omstandigheden con flicten niet kunnen uitblijven; voor het vaststellen van de waarheid van deze volksopvatting behoeft men werkelijk geen psycholoog te zijn. Wij moeten dus protesteeren te gen dit besluit van het Departe ment van Marine, omdat het ge nomen is uit zucht naar den weg van den minsten weerstand. Het prachtige buiten „Wildhoef," spe ciaal gebouwd voor ouden van da gen, is als Stormschool van het leger ingericht; het heeft een we reldreputatie gekregen, zoodat er wel jaren verstrijken zullen vooral eer het vrij komt. „Duinrust" kén ontruimd worden, indien men slechts wil het oude PE.N.-ge- bouw staat o.a. leeg en de con sequenties van een voortdurende* bezetting ernstig overweegt. Of is het zóó, dat Marine Marine is en dat het woningvraagstuk haar koud laat als „niet vallende onder haar competentie." De minister-presi dent heeft onlangs nog verklaard, dat we samen aan den wederop bouw moeten werken. Maar dan kan ook door samenwerking voor komen worden, dat naar ouden trant gebouwen gevorderd worden, die voor het herstel van ons land en voor het doel, waarvoor ze ge bouwd werden, dringend noodig zijn. In den afgeloopen nacht ls het m.s. „Sibajak" van den R'damscnen IJoyd te Rotterdam aangekomen met 784 repatrieerenden aan D'JOrd, deels uit indië, deels uit Australië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2