Modderballet aan de Spanjaardslaan 't Gooi en Blauw Wit verspelen hun eerste plaats Haarlem-techniek zegeviert Nederlandsch militair elftal met 8-0 verslagen Kick Smit in vorm Uitslag van onze sportprijsvraag Na 15 minuten 1-0 Nogmaals het anti- stopperspilsysteem J MAANDAG 28 OCTOBER 1946 PAGINA 4 Als Wille er eens niet geweest was... G. J. NIJLAND f UITSLAGEN EERSTE KLASSERS TRAGISCHE NEDERLAAG VAN HBC Promotie-degradatie in afd. Haarlem Nieuwe plannen van Haarlem? e e e Met Roezen in het elftal heeft Haarlem de verwachte overwinning op Stormvogels behaald. Meer nog dan in de laatste wedstrijden kwam In deze ontmoeting tot uitdrukking, dat de roodbroeken zich volledig hersteld hebben van de nederlagen, in het begin der competitie ge leden. Haarlem zal weldra zijn plaats in de gelederen der kopploegen innemen. De aanblik, welken de HFC- ground hedenmiddag bood, was niet bepaald schoon. Een twintigtal jon ge mannen, gemaskeerd onder een dikke laag slijk, bewogen zich voort op dit door het hemelwater in een poel herschapen veld. Dat het daarbij tot tal van „dolle situaties" kwam, laat zich wel den ken. Men zag spelers in het bezit van den bal, die nimmer tot een schot kwamen. Op 't critieke mo ment vielen de heeren pardoes ter aarde, en dit alles tot groot ver maak van het publiek. Ondanks al de ongunstige factoren kwam de thuisclub dikwijls tot spel van zeer behoorlijk gehalte. Het waren voor al Kick Smit's virtuoze prestaties welke aan dezen wedstrijd een apart cachet gaven. De internationaal vergastte ons weer op een uitge breid repertoire van fijne trekjes en listigheden, waarmede hij soms vier of vijf spelers ,,nam". De IJmuidenaren, die zich in de eerste helft hadden weten staan de te houden, bleken na de her vatting niet opgewassen tegen de technische meerderheid welke Haarlem toen ontplooide. Smit opende de score met een zuiver doelpunt, onhoudbaar voor Kraak. En een minuut of tien later, toen Eoeree en Roozen den stand op 30 hadden gebracht, waren de kansen voor de Vogels al verke ken. Roozen, die vóór rust nogal wat had gemist, was nu veel be ter op dreef en zorgde ook voor Haarlem's vierde doelpunt. Hier vóór had de Boer de ,,eer" voor Stormvogels gered. Nadat De Win ter een strafschop onbenut had gelaten, was het de handige Boe ree, die uit een fraaien pass van Roozen den eindstand op 51 bracht. Stormvogels zal op zoek moeten gaan naar eenige versterkingen in de voorhoede, anders komen de IJmuidenaren er niet. Na het fraaie succes van de vorige week in Schiedam tegen Hermes waren de verwachtingen in het EDO-kamp hoopvol, nu in den belangrijken wedstrijd voor de on derste plaats de strijd moest worden aangebonden tegen RFC. De rood zwarten hebben echter danig te leurgesteld. Ware doelman Wille niet in zulk een uitstekenden vorm geweest, dan had EDO met groote cijfers verloren. In deze ontmoeting heeft Wille zeker een drietal zekere doelpunten voorkomen. Het spel der thuisclub was over *t algemeen zeer mat en Spek op de linksbuitenplaats kan geen ver betering worden genoemd. Deson danks was het Spek die met een prachtig schot zijn club de leiding gaf. Geleidelijk kwam RFC er ech ter beter in en door twee goede doelpunten van Van Oorschot en Van Giesse namen de Rotterdam mers de leiding. Nog voor de rust kon Rootselaar weer gelijk maken toen de Rotterdamsche keeper den bal liet vallen. In de tweede helft bleven de groen-witten in de meerderheid, maar vele schoten vonden bij Wille geen genade. Ook de linksachter Lasschuit speelde bij EDO een zeer goede partij. Na een half uur be sliste Van Oorschot den strijd in het voordeel van RFC. Met een on- houdbaren schuiver kreeg Wille geen kans, 2—3. Ajax neemt de leiding. Doelman Klein van D.W.S. kon het lage, harde schot van Drager niet mees ter worden en de toestormende Mi- chels en Fischer kunnen juichen. HBCVriendenschaar 2 DEM—VVZ 1 DRCDSS 3 IEVOnze Gezellen 2 WE—WB 1 Alph. BoysLisse 1 TeylingenDocos 3 ■- Dat <le Nederlandsche militaire voetbalploeg te Lyon weinig kans zou hebben tegen de uit tien professio nals en slechts één amateur bestaan de ploeg van de Engelsche militaire voetballers, dat stond bjj voorbaat vast. Een 8O-nederlaag is echter wel wat erg „groot", al speelden de Engelschen dan ook een subliem spel, vooral gevaarlijk door een ver rassend element en groote schot vaardigheid. Dat alles neemt niet weg, dat de uitslag niet zoo hoog had behoeven te zijn Het bewijs hiervoor werd trouwens geleverd, want na de rust konden de Engelschen slechts twee maal scoren. Halftime was gekomen met een achterstand van niet min der dan 60. Het dikwijls zoek zijn de verband tusschen verdediging en middenlinie en het falen van Roubos en de Vos tegen den zeer sterk spe lenden Engelschen rechtervleugel Farsons-Baily waren voornamelijk oorzaak van dezen achterstand. Linkshalf Roubos was er volkomen uit en haalde ook de Vos uit zijn spel. In de tweede speelhelft speelde Roozen links-binnen in plaats van v. Roessel, die de middenvoorplaats had bezet. Het was in deze speel helft, dat de Haarlemmer als ver bindingsspeler enorm veel werk ver zette, waarmede hij zich een goede aanteekening heeft verworven van den heer F Triebei, die het elftal naar Lyon begeleidde. Moedig heb ben trouwens al onze jongens tegen de prachtig combineerénde en tech nisch zeer sterk spelende Engelschen gestreden. Te Amsterdam is Zaterdagm-.odag op 62-jarigen leeftijd plotseling overleden, de bekende sportjo*"na- list G J Nijland. Hij speelde in „Americair" zijn partijtje bUlart, toen hij ineen zakte en spoedig daarop den geest gaf. Nijland was niet alleen een sport man van het woord. In zeer "eel takken van sport heeft hij zich daad werkelijk onderscheiden en mede daardoor kon hij zich op allerlei ge bied ook als schrijver van gezag be wegen. Nijland verwierf zich vooral een uitstekenden naam als soort- redacteur van het Handelsblad, waar aan hij jaren lang zijn beste krach ten gegeven heeft en dat zijn g 'zag op sportgebied aan hem ontleent. Hoewel hij tot de nestoren van de Nederlandsche sportjournalistiek be hoorde, hadden weinigen zoo'n goe den en scherpen kijk op het sport-- leven van dezen tijd als hij en daar om is zijn heengaan ook voor de moderne sportjournalistiek een waar verlies. Hij ruste in vrede. EDORFC VSVEmma FeijenoordADO 't GooiSparta DWSAjax NeptunusBlauw-Wit HBSXerxes DFCDHC HaarlemStormvogels Excelsior—DOS Ensch. BoysEnschede QuickHeracles AGOVV—Tubantia Go AheadWapeningen Be QuickNEC 2—3 afgek. 3—2 1—2 1—1 2—0 23 4—0 5—1 23 1—3 1—0 afgek. 3—0 1—0 RKTVV—NOAD 0—2 BWVlissingen 30 De Baronie-DNLHelmond 42 HelmondiaLonga 1—0 VVV-NAC afgek. LeeuwardenVelocitas 22 HSCAchilles afgek. EmmenBe Quick 03 GVAVHeerenveen 28 SneekFrisia 32 Sitt. BoysMVV 10 LimburgiaJuliana 30 Bleijerheide-Sp. Emma 21 Na een kwartier spelen was het reeds 30 in het voordeel van de Engelschen, die over geluk niet mochten klagen, aangezien het Brit- sche doel ook enkele gevaarlijke mo menten doormaakte. De superieur voetbal spelende Engelsche profs maakten onze verdediging zenuw achtig door steeds op het randje van buitenspel te spelen. Dat alle goals van voor de rust vrij van buitenspel waren is zeker niet het geval. Tot drie maal toe kende de internatio nale Fransche arbiter Sdez een goal toe, die min of meer dubieus was te noemen. Het verschil in spel was groot, on getwijfeld, maar de cijfers 80 geven toch geen juist beeld van dezen wed strijd, die in speelsterkte niet zoo eenzijdig was als men wellicht zou denken, indien men alleen op de cijfers zou afgaan. Het is op een min of meer tragi sche nederlaag uitgeloopen voor HBC in zijn strijd met Vrienden schaar. Weliswaar hadden de be zoekers een technisch overwicht, maar de Heemstedenaren gaven uitstekend partij, speelden met een groote dosis enthousiasme en had den daarbij niet veel geluk. Voor de rust hadden de Heemstedenaren het zelfs verder kunnen brengen dan een gelijke score (11), want het Vriendenschaar-doel was en kele malen ternauwernood aan een doorboring ontsnapt. Bronk had den bezoekers de leiding be zorgd, maar Genemans zorgde voor den gelijkmaker. Toen onmiddellijk na de hervatting Bronk het tweede Culemtorgsche doelpunt scoorde, bleef HBC het antwoord ook nu weer niet schuldig, want nu was het Martin, die na flink doorzet ten den stand op 22 bracht. HBC miste hierna de kracht om van de verwarring in de Vrienden schaar-achterhoede voldoende pro fijt te trekken en toen v. d. Ham c.s. de situatie weer meester wer den. kwamen de technische kwali teiten der bezoekers op het uiterst zware veld den doorslag geven. Middenvoor Bronk scoorde zijn derde doelpunt en toen een ieder zich reeds verzoend had met een eervolle 32-nederlaag, kreeg de HBC-achterhoede in de allerlaat ste minuten een fatale inzinking, waardoor Van Zomeren en An- sums juist nog een overigens ge flatteerde 52-score konden be werkstelligen. In de afdeeling Haarlem van den KNVB is de promotie-degradatie regeling voor het seizoen 1946—1947 reeds vastgesteld. De nummers voor laatst en laatst van de eerste klas degradeeren, behalve nummer voor laatst van 1B. De vier kampioenen der tweede klas spelen een halve competitie óm twee plaatsen in de eerste klas. De nummers laatst der tweede klas degradeeren. De kampioenen dei- derde klas spelen in groepen van drie een halve competitie om elk één plaats in de tweede klas. De nummers laatst der derde klas de gradeeren, terwijl de vierde-klas- kampioenen promoveeren. De vier doelpunten die Neptunus vorige week tegen Volewijckers ge. scoord heeft, worden door sommigen' beschouwd als een bewijs voor het welslagen van het Rotterdamsche anti-stoppers,pilsysteem. Dit is o.i. niet juist. Excelsior, DFC en Haar lem maakten dit seizoen tegen de Amsterdammers drie doelpunten en gezien de positie van deze clubs op de ranglijst ook Haarlem behoor de toen nog tot de zwaksten moet die hooge score eerder worden toe geschreven aan de wankelbaarheid van de Amsterdamsche defensie, dan aan de kracht van de vijandelijke voorhoeden. Dat Neptunus tegen deze achterhoede één doelpunt meer scoorde, mag geen opzien wekken, omdat de vinnige aanval van de blauw-witten met Van der Horst en Lucas als gevaarlijkste krachten, de aanvalslinies van DFC, Excelsior en toen ook Haarlem, in paraatheid absoluut overtrof. Wij blijven er daarom bij, dat de „zwervende middenvoor" den Vole wijckers eigenlijk niet zoo heel vee' kwaad heeft gedaan. Op de keper beschouwd, was het eigenlijk niet eens de middenvoor die zwierf, maar de man die op de middenvoorplaats startte en dat blijkt de rechts binnen te zijn geweest! Volgens de officieele opgave van Neptunus en ook geoordeeld naar de formatie, waarin de Rotterdamsche ploeg zich vóór den wedstrijd liet fotografeeren, is Van der Horst de Rotterdamsche middenvoor. Maar vóór den aftrap stond Van der Horst opgesteld als rechtsbinnen en rechtsbinnen Kok, die onmiddellijk na den aftrap naar achteren verdween, als middenvoor. Deze ontdekking-achteraf is eigen, lijk wel een markante bevestiging voor de gemaakte opmerking, dat hetgeen Neptunus deed, volstrekt niets nieuws bevatte. En wanneer Neptunus een deel van zijn succes tóch aan dit systeem toeschrijft, dan mag het dit toch niet danken aan het systeem op zichzelf, maar aan de vertvarring, waarin de Rot terdammers hun niet voldoende ge prepareerde tegenstanders hebben kunnen brengen. Doch dit is slechts van tijdelijke beteekenis. Als het dan ook werkelijk waar is, dat Nep tunus zijn door anderen geconsta teerde overmacht over het stopper- spilsysteem aan den „zwervenden middenvoor" te danken heeft wij bestrijden dit nogmaals dan vreezen we toch, dat het eerder met Neptunus' groote rol, dan met het stopperspilsysteem zal zijn gedaan. PUNTER De wedstrijden tusschen de inter nationale tennisclub van Enge land en Frankrijk eindigden in een 84 overwinning voor de Fran- 6Chen. De bekende Engelsche jockey Gor den Richards heeft Zaterdagmiddag voor de negentiende maal gedurende de laatste 22 jaar het jockey-kam pioenschap behaald. Voor het eerst in dit seizoen is de regen als spelbreker opgetreden, maar dezen eersten keer is hij in zijn opzet niet overal geslaagd. In de eerste klasse bijvoorbeeld gingen maar vier wedstrijden niet door en voor het overige demonstreert het uitslagenlijstje hoe belangrijk deze voetbal zondag desondanks is geweest. We lezen dit af uit de eerste nederlaag van 't Gooi tegen Sparta, van Blauw-Wit bij Neptunus, van Longa bij Helmondia en van MVV bij Sittardsche Boys. Vooral dit laatste resultaat is van zeer veel belang, omdat de club van Ehien hiermee voor het oogen- blik zijn lastigsten tegenstander heeft afgeschud. De grootste verrassing v/as evenwei de 1—0-nederlaag van het leidende NEC bij den hekkeslui- ter Be Quick. In het eerste district is 't Gooi van den kop verdrongen. De Hilver summers konden het thuis niet hou den tegen Sparta, dat met een 21- zege zijn laatste kans goed verdedig de en daarmee zijn gastheeren van den troon stootte. Ajax immers moest weliswaar in de laatste minuut zijn 10-voorsprong tegen DWS prijs geven, maar de rood-witten hebben met één minder gespeelden wedstrijd evenveel punten als hun Gooische rivalen en nemen dus de leiding weer over. Van EDO had men wel verwacht, dat het na zijn mooie suc cesje bij Hermes, ook thuis van RFC zou winnen, Schijvenaar en zijn mannen bleven echter onder de maat door met 32 te verliezen. Met 32 winnen deed Feijenoord tegen ADO De Rotterdammers komen nu ook weer eens een beetje in oorden, waar ze altijd zoo'n groote rol gespeeld hebben. Ajax 5 4 1 0 9 11— 6 Gooi 6 4 1 1 9 15— 6 DWS 6 3 2 1 8 16— 9 Feijenoord 6 3 2 1 8 17—17 Sparta 5 3 0 2 6 8—4 VSV 4 2 0 2 4 10— 7 Hermes 5 1 1 3 3 9—13 Emma 5 1 1 3 3 11—18 RFC 6 2 1 3 5 12—19 EDO 5 1 0 4 2 11—14 ADO 5 0 1 4 1 6—13 In II heeft Blauw-Wit met Nep tunus blijkbaar evenmin raad ge weten als zijn voorgangers en er met 20 verloren. Na het falen van Vo lewijckers tegen de Rotterdamsche ploeg komt de nederlaag niet onver wacht, maar intusschen hebben de kranige Neptunianen zich alleen aan de leiding genesteld. Zal Haar lem zich toch ook weer doen gelden? De 51-zege, die de roodbroeken met Roozen op Stormvogels be haalden, is weer aan den ruimen kant. HBS kon ook thuis tegen Xer xes zijn eerste zege niet behalen (23) en nu ook deze wedstrijd ver loren ging, zijn we bang, dat de Hagenaars na een verblijf van vijftig jaar in de eerste klas. thans gevaar loopc-i in het hoekje te komen, waar de slag zal vallen. DOS behaalde een verdienstelijke 32-zege bij Excel sior, maar DHC, dat van DFC met 40 klop kreeg, gaat zijn moeilijk ste seizoen sedert jaren tegemoet. Neptunus 5 5 0 0 10 16— 3 Blauw-Wit 6 4 1 1 9 17— 8 Volewijckers 5 4 0 1 8 23—13 Haarlem 6 3 0 3 6 22—19 DFC 6 3 0 3 6 15—13 DOS 5 2 1 2 9—11 Xerxes 5 2 0 3 4 9—13 DHC 5 1- 2 2 4 6—15 Excelsior 6 1 2 3 4 9—12 Stormvogels 4 1 0 3 2 3— 8 HBS 0 0 0 4—18 In het Oosten is de nederlaag van NEC bij Be Quick een geweldige ver rassing, maar noch Heracles, noch Wageningen profiteerde ervan. He racles liet zich in Nijmegen met 10 door Quick overbluffen en Wage ningen verloor bij Go Ahead met liefst 30. De Deventenaren, die van de vierde naar de tweede plaats op rukten, krijgen weer een beste kaas De Enschedesche derby eindigde in een 31 victorie voor de Sportclub, die daarmee van de onderste naar de bovenste helft van de ranglijst verhuist. NEC 6 4 0 2 8 15—12 Heracles 6 2 3 1 7 11— 6 Go Ahead 6 3, 1 2 7 15— 9 Wageningen 5 2 2 1 6 7—5 Enschede 6 2 2 2 6 9—10 Vitesse 5 2 1 2 5 9— 9 AGOVV 4 1 2 1 4 10— 9 Quick 5 2 0 3 4 10—13 Tubantia 5 1 2 2 4 2—7 Be Quick 5 1 2 2 4 8—12 Ensch. Boys 5 1 1 3 3 8—12 In district IV lieten de leidende ploegen zich niet verrassen. Noad bleef met 20 heer en meester in de derby tegen RKTVV en BW had thuis natuurlijk niet al te veel moei lijkheden met Vlissingen. dat een 30-nederlaag leed. Longa kan maar niet hij den kop komen De 10 nederlaag, w?lke de Tilburgers bij Helmondia leden, doet vermoeden, dat zij hun stadgenoot Noad in den strijd om de bovenste plaats alleen zullen laten. Baronie benutte zijn kans tegen Helmond door zijn gas ten met 20 te verslaan. NOAD 7 5 2 0 12 19— 6 BW 5 4 1 0 9 10— 3 Helmondia 6 3 1 2 7 10— 9 NAC 5 3 0 2 6 16— 7 VVV 5 2 1 2 5 12— 9 Longa 5 1 3 1 5 7— 5 Vlissingen 5 2 1 2 5 8—14 Willem II 6 2 1 3 5 10—12 RKTVV 6 1 1 4 3 7—11 Helmond. 6 1 1 4 3 8—19 Baronie 6 1 0 5 2 8—20 In het hooge Noorden laat Hee- renveen geen twijfel bestaan over zijn verhouding tot de andere clubs daar. De uitwedstrijd bij nummer drie, GVAV, leverde Lenstra en de zijnen een 82-overwinning op en zóo beschouwd gaat het er weer cp lijken, dat Heerenveen het Noorden in de kampioenscompetitie komt vertegenwoordigen Emmen gaat den terugslag krijgen van zijn goeden start, want nu verloor het thuis met 30 van Be Quick Heerenveen 6 5 0 1 10 24—11 Sneek 6 3 2 1 8 9—10 Be Quick 5 3 1 1 7 17—11 Veendam 6 2 3 0 7 13— 8 Emmen 6 3 0 3 6 9—12 GVAV 6 2 2 2 6 10—16 Velocitas 6 2 1 3 5 6— 6 HSC 4 1 1 2 3 6—10 Leeuwarden 5 1 1 3 3 8—13 Frisia 5 1 0 4 2 14—14 Achilles 4 0 1 3 1 4— 9 In district VI heeft Sitt. Boys zich volledig gerehabiliteerd van de 41 nederlaag, welke het veertien dagen geleden in Maastricht heeft geleden. Het won met 10 en heelt daardoor zijn voorsprong op ai z'n concurren ten tot minstens 5 punten doen uit groeien. Deze voorsprong is t.a.v. verschillende clubs PSV bijvoor beeld wel geflatteerd, maar de nieuwe eerste klassers krijgen er toch een positie door die hen in staat zal stellen nog menig heldenfeit te verrichten. Intusschen komt Lim burgia er ook weer een beetje in; de 30-zege op Juliana bewijst zulks. Bleijerheide bleef thuis met 21 baas over SC Emma Sitt. Boys 7 6 0 1 12 20—11 MVV 6 2 3 1 7 13— 7 Limburgia 6 3 1 2 7 13—10 Bleyerheide 7 3 1 3 7 13—15 PSV 4 3 0 1 6 5— 4 Eindhoven 4 2 1 1 5 6— 6 Maurits 6 2 1 3 5 17—13 Sp. Emma 6 2 0 4 4 12—17 Juliana 6 1 2 3 4 6—IE Brabantia 6 0 3 3 3 8—11 Spechten 4 1 0 3 2 3—li

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4