Medische verzorging in Nederl.-Indië Aanteekeningen over het bed Coördinatie van overheidszorg voor de volksgezondheid DE HOND WOEF EN IK I MAANDAG 28 OCTOBER 1946 PAGINA 7 WAT BIEDT DE RADIO DEN BOSCH HERDACHT DE BEVRIJDING 70 JAAR GETROUWD 500.000 bollen naar Engeland Scheepvaartberichten Het bruiloftsmaal-drama Hotel treft geen blaam Samenwerking bij strijd tegen de duurte Onregelmatigheden bij distributiedienst Tiel De leider gearresteerd Drie jaar geëischt tegen Frans v. d. Laar Verdachte is geen beul De malversaties te Deelen Treinverkeer in Oostelijk Oostenrijk stilgelegd Juweelendiefstallen duren voort Record-dagproductie in de mijnen Geen audiëntie De algemeene gezondheidstoestand in Ned.-Indië is op het oogenblik moeilijk te beoordeeien, daar contact met het binnenland geheel ont breekt. Wel rs bekend, dat de Indische en Indones'sche artsen de verzorging min of meer op peil houden; zij zijn daartoe allesz'ns capabel. Doch het wetenschappelijk onderzoek moet, door het ontbreken van alle benoodigdheden, wel vastloopen. Veie jonge artsen voor de algemeene praktijk, die bereid zijn alles te doen en overal, zouden in Indië een dankbaar arbeidsterre n kunnen vinden. Aan specialisten is vooralsnog niet zoo'n sterke behoefte, daar in de eerste plaats komt de alge meene zorg voor de bevolking, aldus prof. dr. P. van Wulfften Palthe, psychiater en president der nood-universiteit te Batavia. De Indische medische verzor ging bestond, zoo vervolgde hij tot dusver uit verschillende me dische diensten, zonder organi satorisch verband. Door de ver schillende verantwoordelijkheid kon samenwerkingdie wel dege lijk werd betracht, nooit volledig zijn. Zoo werkten naast elkaar het Roode Kruis, de militaire geneeskundige gezondheid en de ■particuliere artsen. Na den oor log bleej die toestand gehand haafd, ofschoon men wel pogin gen tot coördinatie heeft gedaan, o.a. zijn de particuliere artsen ondergebracht in een „pool" Thans is een Medische Coördina tie-Raad ingesteld. Het ideaal van dezen Raad blijft de instelling van een afzonderlijk departement, waar toe. men te zijner tijd hoopt over te gaan. Voorloopig zou een depar tement twee nadeelen met zich brengen, n.l. 1 De departementen hielden zich tot nu toe in het bijzon der met Java bezig. Een de partement voor de volksge zondheid zou dus alléén de medische verzorging van Java ter harte nemen, hetgeen niet de bedoeling is. 2. De instelling van een afzon derlijk departement zou voor- uitloopen op de oplossing der politieke moeilijkheden. Het nieuwe systeem zal daarom voorloopig het karakter dragen van een organisatie van overheids zorg voor de volksgezondheid. Deze organisatie heeft ten doel de medische verzorging van den geheelen Archipel te behartigen. Tot dat doel verdeelt zij het veld der medische verzorging in twee deelen, t.w. medische kwesties, die geacht moeten worden het best ter hand genomen te kunnen worden door een centraal lichaam, zooals besmettelijke ziekten, epidemieën, assaineering, quarantaine enz. (pre ventieve zijde) en die kwesties, welker verzorging het best overge laten kan worden aan de betrok ken autonome gebieden (curatieve zijde). Als bijzondere voorbeelden noem de de hoogleeraar de pest en de gele Hedenavond en morgen HILVERSUM I, 301 m. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 ....En nu naar bed! 19.05 Zoltan Székely, viool. 19.30 Inleiding. 19.45 Lez. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Ra- dioscoop. 22.15 Kenova-Septet. 22.45 Lez. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.15 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 R. V. U. 11.30 Gram. 11.45 Familieber. 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.30 Lez. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Romancers. 14.00 Naald en schaar. 14.20 Aeolian-sextet. 15.00 Causerie. 15.15 Gram. 15.30 Fluit. 16.10 Albert Dana, tenor. 16.30 Vroolijke gramofoonpl. 16.40 Schoolbel. 17.00 Pianisten. 17.30 Gram. 17.45 Rijk Overzee. 17.50 Lez. HILVERSUM II, 415 m. 18.15 Gram. 18.40 Sport. 19.00 Nieuws. 19.15 George van Renesse. 20.00 Bruckner. 21.10 Lez. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. 23.10 Jan van Weelden, orgel. 23.30 Gram. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.I5 Gram. 9.30 Water- st. 9.50 Lichtbaken 10.15 Toti dal Monte, sopraan. 10.45 Voordr. 11.00 Pianorecital. 11.30 Lez. 11.45 Gram. 12.03 Kwintet. 12.30 Lunchconcert. 1-3.00 Nieuws. 13.45 Causerie. 14.00 Gram. 14.50 Han Beuker. 15.30 Hartvelt-kwartet. 16.00 zonnebloem. 16.30 Hallo. Hallo, hier vuurduivel. 16.45 Pianokwartet. 17.20 Kamerkwar tet. 17.45 Gram. 18.15 Sport- praatje door Jan Cottaar. 18.30 Lez. 18.50 's Avonds als ik sla pen ga.... 19.00 Nieuws. Directeur: J J W Boerrlgter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severln koorts. Pest komt n.l. alleen op Java voor, zal dus praotlsch alleen plaatselijk worden bestreden, doch behoort als besmettelijke ziekte in principe onder de „federale" afdee- ling. Gele koorts komt In den Ar chipel in het geheel niet voor, doch wel is de mug, die als bacillendra ger zou kunnen fungeeren, aanwe zig. De federale afdeeling draagt nu zorg voor de preventie en eischt daarom, dat een ieder, die naar Indië reist, tegen gele koorts is in geënt. De zorg voor de laboratoria zal eveneens centraal worden geregeld, dus rechtstreeks onder den M.C.R. Er bestaan plannen, die reeds in een vergevorderd stadium zijn, om alle laboratoria, proefstations, den geologischen dienst, het instituut Pasteur e.d., die thans zander ver band naast elkander werken, sa men te voegen tot één natuurwe- tenschappelijken dienst. De sanatoria (tuberculose, lepra, e.d.) zullen rechtstreeks door den M.C.R. worden verzorgd, terwijl ge stichten (krankzinnigen enz) wel onder den M.C.R. vallen, doch met een sterke neiging tot locale rege ling. Brabants hoofdstad heeft ook dit jaar den dag van haar alge- heele bevrijding herdacht. On danks het slechte weer werden Za terdag en Zondag muzikale wan delingen en taptoes gehouden. De fraaie St. Leonarüus-kerk zelf voor de helft vernield, maar thans v/eer geheel gerestaureerd gele gen in dat deel der stad: dat er 26 en 27 October het zwaarst ge troffen werd, was thans drie avon den in een zee van licht gezet. Op de Bossche markt werd een vreug devuur ontstoken. Des Zondags werd de bevrijding o.m. herdacht met een kerkdienst in de St. Jozefkerk ter eere van de 300 ingezetenen van Den Bosch, die in de jaren 1940—1945 als slachtoffer van den oorlog geval len zijn. Aalmoezenier kapitein M Goossen, hield een treffende pre- dicatie. Op Terschelling werd Zaterdag druk gevlagd. Het echtpaar Bak kerDoeksen vierde n.l. zijn 70- jarige echtvereeniging. Op de druk bezochte receptie was een veertig tal kinderen, klein- en achterklein kinderen uit alle deelen van het land aanwezig. 500.000 bollen zullen 6 November a.s. aan de Engelsche mijnwerkers worden aangeboden. De bollen wor den uitgeplant in 1000 mijnwerkers- gemeenten. De officieele overdracht zal geschieden in een mijnwerkers dorp in Kent. Ariadne 27 Oct. te Oran; Aldeba- ran 25 Oct. te Valparaiso; Alkaid 26 Oct. v. Santos n. Rio; Bengkalis 25 Oct. V. Genua n. Bat.; Eemdijk 26 Oct. v. R'dam n. Hamb.; Friesland 26 Oct. V. R'dam n. Java; J. de Witt p. 27 Oct. Gibraltar n. Bat.; Klip- fontein 25 Oct. v. Bat. n. R'dam; Kota Baroe 27 Oct. v. P. Said n. Bat.: Kota Inten p. 28 Oct. Ouessant hedenavond te H. v. Holl. verw.; La- renberg 27 Oct. te Iximir; Oranje 26 Oct. te Bat. (onbevestigd radio bericht); P. de Hoogh 25 Oct. van Calcutta n. R'dam; Drenthe 27 Oct. te Kaapstad; Orpheus 27 Oct. te Malta: A. v. d. Neer 26 Oct. v. Rio Grande n. Ned.: v. d. Capelle 26 Oct. te A'dam; Sloterdijk 26 Oct. te Bat.; Sibajak 27 Oct. te R'dam; Westland 27 Oct. te Montevideo; Philae 25 Oct. te Genua. Hoewel het onderzoek van de typhus.gev allen, veroorzaakt door een bruilofsmaal in één der groote hotels te Amsterdam nog niet is afgeloopen, is het toch reeds zoover gevorderd, dat aangenomen kan worden dat de genuttigde spijzen niet in het hotel besmet zijn ge worden. Het hotel treft dus geen blaam voor dit gebeuren. Het onderzoek strekt zich thans uit over de leveranciers van de ge bruikte ingrediënten voor den brui loftsmaaltijd; dit onderzoek, dat nog in vollen gang is, belooft posi. tieve gegevens op te leveren voor de oorzaak der besmetting, die zulke noodlottige gevolgen heeft gehad. Res. 9 VB De functionarissen van de E.V.C. hebben Zondag in Amsterdam een kader-bijeenkomst gehouden en enkele moties aangenomen. De eerste betrof den strijd tegen de duurte, waarbij zij samenwerking willen met de andere vakbonden. Zij staan een loonsverhooging van 10 pet. voor, waarbij de laagste loonen opgetrokken moeten worden tot een bepaalden loonstaat, uit sluitend ten koste van de winst marge. Voorts spraken zij hun af keuring uit over „de kleine groep wroetende vijanden van de een. heid", die zij geroyeerd wenschen te zien. Tenslotte keurden zij het beleid van het hoofdbestuur t.a.v. de fustie met het N.V.V. goed. De leider van den distributiekring Tiel, hoofdcommies ter gemeente secretarie en lid van het Tielsche tribunaal V., is in opdracht van den Officier van Justitie te Arnhem ge arresteerd. Deze opzienbarende ar restatie is het gevolg van een on derzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van vermeende onregel matigheden bij den Tielschen dis tributiedienst. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat V. aan den Tielschen radiohandelaar Van B een rijwielbon had verstrekt, on danks het feit, dat Van B. kort te voren een soortgelijke bon voor een rijwiel had ontvangen. Als tegen prestatie kreeg V. tegen betaling een radiotoestel. Voor de derde maal heeft Zater dag het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen Frans v. d. Laar, den „beul" van Amers foort, voortgezet. En de zitting, die vrijwel geheel gewijd was aan re quisitoir en verdediging, nam bijna 3 y2 uur in beslag. De procureur-fiscaal, mr. Blaisse, 61. Toch was ik niet van plan het er zoo maar bij te laten zitten en juist wilde ik mijn mond open doen, om dien brutalen dieren aan hun verstand te brengen, dat wij, menschen per slot van rekening hun bazen waren en dat bazen nu eenmaal meer te vertellen hebben dan knechten, toen Mies, de poes van den drogist bij ons op den hoek, die bij de deur wacht hield, een waarschuwend geluid liet hooren. „Koest, jullie allemaal!" riep ze opgewonden en ze spitste haar ooren. Ingespannen bleej ze even luisteren en je kon een speld hoo ren vallen, zoo muisjesstil hielden we ons. „Ja," knikte ze toen, vol komen zeker van haar zaak, „daar komt iemand de trap op. En hij loopt zóó ruw en onbehouwen, dat het niet anders dan een mensch kan zijn!" Onmiddellijk trof Woef zijn maatregelen, „Lichten uit!" commandeerde hij. „De hon den trekken zich terug, daarginds, in den versten hoek van de zaal en den katten verzoek ik, dat zij hun oog en .laten gloeien!" Nu pas bleek,'hoe Woef den wind er onder had. Zonder een kik te geven, ge hoorzaamde ieder en in een oog wenk waren zijn bevelen uitgevoerd. begon met vast te stellen, dat ver dachte zeker geen „beul" geweest was; deze naam was geboren in den eersten bevrijdingsroes. Wel stond volgens spr. vast, dat ver dachte, voor hij in het kamp kwam, zich schuldig had gemaakt aan collaboratie en dus geen voor treffelijk Nederlander was geweest. Wat v. d. Laar's optreden in het kamp betreft, constateerde mr. Blaisse, dat de wijze waarop ver dachte appèl had gehouden meer malen beleedigend voor de gevan genen was geweest. Bovendien had verd. soms geschopt en geslagen zonder besliste noodzaak. Hij eischte een gevangenisstraf van drie jaar, met ontzetting uit de openbare rechten voor den tijd van tien jaar. De verdediger, mr. v. d- Heuvel, had het zich niet gemakkelijk ge maakt. Na een pleidooi van bijna twee uur, verzocht hij de onmid dellijke invrijheidstelling van ver dachte. Maar het Hof, onder pre sidentschap van mr. De Gaay Fort man, v°nd daartoe geen termen aanwezig. Verd. zelf hield tenslotte nog een uitvoerig betoog waarin hij verklaarde naar eer en geweten gehandeld te hebben. Uitspraak 9 November. In de een dezer dagen verschenen mededeeling betreffende malversa ties in het voertuigenpark Deelen, was sprake van het in hechtenis nemen van den chef van de taxa teurs K. op grond van het vermoe den van ontrouw en gepleegde ver duistering. De aandacht wordt er op gevestigd dat de gearresteerde K. niet is de heer W. J. Kots te Blaricum, die de leiding geeft bij het werk van de taxateurs en tegen wien geen enkele verdenking be staat. De gearresteerde K. was des tijds eenige weken op de dump als taxateur werkzaam (niet als chef), doch werd reeds in de eerste helft van Juni j.l. ontslagen. De directie der Oostenrij<rche spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat met ingan2- van 28 Octobe alle treinverkeer in het Oosten des lands stopgezet worden. Weeraen zal nog slechts met behulp van andere ver voermiddelen dan de trein in "er- binding met de buitenwereld kunnen komen. Deze regeling geldt ook '.oor de internationale treinen naar en van Zwitserland, Tsjecho-Slow. kije en Hongarije. Oorzaak is een v /sla gen gebrek aan kolen. De po.s' zal per postwagen vervoerd worden Daar er wagons met Poolsche so.en onderweg zijn, zullen de bijzondere maatregelen vermoedelijk slecht3 kort du-en De juweelendiefstallen In Engeland blijven voortduren. Thans is ingebro ken in het Saint James Palace een der koninklijke paleizen te Lenden, waar een aantal juweelen va;i een echtgenoote van het hoofd var de koninklijke huishouding, aijn g:sto. len. Ook de juweelen en 'het ont van de dochter van den vroseeren Amerikaanschen ambassadeur in En geland, Kennedy, werden ontvre-'md. Lady Loghs gestolen juweelen ver tegenwoordigen een waarde van (.000, en die van lady Harrington 50 000 gulden. Men vermoedt, dat een bende die voor den oorlog een zekere be—ht- heid verworven had door c vote juweelendiefstallen, zich georgani seerd heeft en opnieuw op het oor logspad is. De Limburgsche mijnen hebben Vrijdag j.l. voor het eerst na de be vrijding een productie bereikt, die lag boven de 33.000 ton. Bovenge bracht werd n.l. 33.783 ton steen kolen. Aan alle arbeiders is bij het bereiken van dit resultaat een pakje tabak uitgereikt. De commissaris der Koningin van Noord-Holland, dr. J. E. baren de Vos van Steenwijk, zal op 31 Oc tober geen audiëntie verleenen. Lord Templewo°d, de stichter en president van de „Help Holland Council", die Donderdag j.l. met zijn echtgenoote in Nederland is aan gekomen zal van heden af de gast van de Nederlandsche regeering zijn. Vroeger wist men nog wat slapen was. Gewapend met een prentenboek zijn wij gaan dwalen in het grijze verleden en we vonden bedden met balda kijnen, bedden met troonhemels, bedden in bed steeën en alkoven. Toen dachten we ook aan de prinses en de erwt. Veertien veeren bedden en veertien matras sen had men in haar tijd voor het grijpen. En wat ls overgebleven van de glorie? Een schamel spiraal torst enze vermoeide ledematen. Een houten planken bed met onderliggers, die er al uitrollen als je je omdraait. Divanbedden en, alsof een bed een schande is, opklap- bedden. De luister, waar mee wij vroeger de nacht omgaven, is verdwenen. Wij hebben geen tijd om te slapen en Klaas Vaak kennen onze kinderen haast niet meer. Helaas! Want om een tevreden mensch te zijn moet je de lof van het bed kunnen zin gen. De dichters schamen er zich niet voor. Ze betrekken het bed in hun verzen en het eenigste waarvoor men zich bij tijd en wijle be zorgd moet maken is, dat wij er ons niet voor hoeven schamen hun verzen te le zen. Wie zal echter in op stand komen tegen „Het ledikant"? Het ls een goed ledikant, een ledikant, zoo als alleen 'n echt ambachts man 't maakt. De warme in timlteit, waarmee wij er ons straks in zullen koesteren, aan veeren en pluche straalt je uit des schrijnwerkers vaardigheid tegemoet. Het is een goed vers ook. En Adema van Scheltema heeft ook het bed niet tekort gedaan, toen hij zijn kin derliedje dichtte, waarvan wij ons, hopend, dat het goed ls, alleen nog de eerste twee regels herinneren; Het regent, o, wat regent het! Ik lig hier in mijn warme bed. Kijk, dat ls dichten. Onmiddellijk neem je je voor. de genoeglijkheid van dit schilderijtje aan den lijve te ondervinden. Want dat is juist zoo dankbaar van het bed dat je het. aan den lijve ondervindt. En nooit tot Je schade, ook al kan je het wel wegkijken als je er door ziekte aan gekluisterd bent. Van alle levens- Hoe heerlijk het wel moet zijn in een bed met een baldakijn! gemakken ls het gemak van het bed er eene, die geen sterveling zou willen missen. Hoe ls ooit iemand met het verkeerde been in bed gestapt? Zoo stap je er alleen maar uit! En ach, hoe dikwijls namen we ons veer om 's avonds vroeger naar bed te gaan, als s mor gens tot je groote ontzetting de wekker afliep. En welk een weldadig gevoel bekruipt een mensch, wan neer hij eens lekker uitslapen kan. Wie al te nuchter met zijn bed omspringt, doet het veel te kort. Eigenlijk beginnen we zoo veelbelovend. Een wieg is een bed in het klein, maar hoe! Zal er iemand pro testeeren tegen die fraaie omhuiving, waaraan de rammelaar hangt als het en. geitje aan den kerstboom? Het is altijd weer een ge beurtenis het zijden gordijn op te lichten om het bedrijf te aanschouwen, dat zich erach»er afspeelt. Hier kre gen moederlijke zorg en tee- dere voorzichtigheid vorm zij werden uitgedrukt in de bedrevenheid, waarmee riet en hout werden gevlochten, omsponnen met tule en zij. Hoe heel anders dan de korven, waarin men op reis de baby meedraagt als een boterham in een te groote zak. De poëzie is ver bannen naar de kinderka mer. Hoe mooi moet het zijn te slapen in een bed met een hemel. Dat is pas met recht slapen. Omdat o paradox! het zoo'n genoegen is in zulk een bed wakker te liggen. Onze taal ls niet karig met uitdrukkingen, die de behaaglijkheid van den mensch in ruste verbeelden. Wij kruipen onder de wol en wij vertoeven in het land der droomen. We liggen in Morpheus' armen en slapen als een marmot. En als u alleen het woord bed maar hoort! Zooals biivoorbeeld Rilke het gebruikt in zijn „Wijze van liefde en dood". Het is heerlijk te slapen in een hel der, goed opgemaakt bed. Ja, het opmaken is al een kunst. Een kunst, het bed waardig. Misschien krijgt de lezer van bespiegelingen als deze slaap. Zou het een lof kunnen zijn, die hij aan deze lof toezwaait? Wij zullen eindigen, om niet den indruk te wekken al te bedweterlg te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7