Nederlandsche troepen op Sumatra geland I Geen hotel in „Groenendaal" Molotov vraagt beperking van de bewapening V Sparen Churchill houdt vol Tot hoofd en hart Vervanging van Britsche garnizoenen in Medan, Padang en Palembang Voor de dames geen rookersbon meer? Het weer. Zalennood in Heemstede Gebruik van atoom-bommen zal verboden moeten worden Avondzitting van de U.N.O. 69ste JAARGANG No. 23685 WOENSDAG 30 OCTOBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21 "43 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per w.ek Onthoudingsdag N Vx Gas uit het Roergebied Te veel Sovjet-troepen in Europa Besprekingen beginnen AKEN KOMT NIET BIJ NEDERLAND Belgische senaat over de grenscorrecties Van Klef fens over veto-recht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het klinkt nogal paradoxaal om in een periode, waarin de wanverhouding tusschen loo- nen en prijzen vrijwel over de geheele wereld om een oplossing schreeuwt, te spreken over sparen. En toch heelt men den dag van morgen als „wereldspaardag" aange kondigd. Dat beteekent, dat men eindelijk, na jaren lang overal mil- liarden uitgegeven te hebben om den verschrikkelijksten aller oorlo gen te voeren, zich gaat bezinnen. De menschheid maakt de balans op en staat verbijsterd over het resul taat; de geringe winst staat in geen verhouding tot het enorme ver lies, een chaos, waaruit redding soms nauwelijks meer mogelijk lijkt. Moeten we daarom echter bij de pakken gaan neerzitten om alleen te constateeren, dat voor de tweede maal in deze eeuw bewezen is, dat een wereldoorlog slechts verlies, ach teruitgang in plaats van vooruit gang beteekent, ondanks de vervol making der techniek? Het antwoord is duidelijk: overal richten de vol ken zich op, zij willen leven. De nachtmerrie van den oorlog trach ten zij van zich af te schudden, zij Willen werken voor den vrede. En tn dit kader moeten wij den wereld spaardag van 31 October zien, ook Voor ons land. In het dezer dagen verschenen Voorloopig verslag over de Rijksbe- grooting wordt nadrukkelijk, naast opvoering der productie, de nood zaak van sparen bepleit om den Wederopbouw te doen slagen. Een onafwijsbare voorwaarde voor het slagen van een spaarcampagne, al dus lezen wij echter in dit verslag, is een voldoende vertrouwen bij het publiek. Dit vertrouwen heeft evenwel de laatste jaren een hevi- gen schok gekregen. Duidelijker be wijs hiervoor, dan de geringe animo «ij het publiek om de door de re geering geboden gelegenheid con- sumentencredieten aan te vra gen, is nauwelijks denkbaar. Terug keer van vertrouwen is eerste eisch, maar hiervoor is in de eerste plaats de medewerking der regeering noo- dig. Het Nederlandsche volk is altijd een zeer spaarzaam volk geweest en voor een groot deel hadden wij daaraan onze welvaart te danken. Wil deze welvaart terugkeeren, dan zal het niet met het geld moeten blijven omgaan als het thans doet. Voor velen heeft het den schijn of geld geen waarde meer heeft en daarom glijdt het zonder nadenken door hun handen. De oorlog heeft den menschen dikwijls op verschrik kelijke wijze de betrekkelijke waarde van bezit aangetoond. Zij, die met hart en ziel zich vaak alleen aan geldelijk bezit hechtten, hebben wellicht het „ijdelheid der ijdelhe- den" begrepen en iets gevoeld van wat onthechting aan aardsch bezit beteekent. Maar daarom mogen wij biet in een ander uiterste vervallen. Sparen is thans noodzakelijk, zoowel net individueele als het gemeen schappelijke belang is hiermede ge moeid. Het is de plicht der regeering, die het volk tot spaarzaam heid aanspoort, in de eerste plaats zelf hierin het goede voorbeeld te geven. De premièr uit het vorig kabinet moest zelf toege ven, dat er, na den oorlog door al lerlei officieele instanties met geld „gesmeten" is, en hoewel er langza merhand eenige verbetering valt te bespeuren, gelooven wfj toch niet, dat het begrip „spaarzaamheid" erg diep in de kringen der meeste over heidsinstanties is doorgedrongen. Woorden wekken, voorbeelden trek ken, zal ook hier de beste aanmoe diging blijken. In de tweede plaats is noodig, zooals wij reeds zeiden, terugkeer van het vertrouwen. Nog altijd vinden wij het onbillijk, dat zoo vele spaarders en wij denken hier vooral aan de spaarpenningen van de kleine luyden -door het blok- keeren van hun geld gedupeerd zijn. Het geval is zelfs denkbaar, dat iemand genoodzaakt is een consu- mentencrediet aan te vragen, om dat zijn spaargeld geblokkeerd is. Onbillijk hebben wij het ook gevon den, dat de rente van, de Rijkspost spaarbank verlaagd is.' Toen men voor den oorlog rente-percentages kende tusschen de 5 en 7 procent, gaf de Rijkspostspaarbank nog geen drie procent jarenlang heeft het Rijk hiervan geprofiteerd.... De kleine man dacht: mijn geld is safe en verder dacht hij niet. Maar hij wist niet, dat zijn spaarpenningen ten deele geblokkeerd zouden wor den. hij wist niet, dat zijn geld na den oorlog aanzienlijk gedevalueerd zou blijken De regeering mag dus niets nala ten om het geschokte vertrouwen weer te herstellen. Moeilijk zal dit niet zijn als zij zelf maar het goede voorbeeld geeft en den menschen het sparen weer aantrekkelijk maakt. Het Nederlandsche volk is van nature spaarzaam. Weet de re geering deze nationale deugd te sti- muleeren, dan zal de welvaart in ons zoo geteisterd vaderland wel licht spoediger terugkeeren dan ve len in een al te groot pessimisme verwachten. Donderdag 31 October a.s. ver plichte onthoudingsdag wegens Vigilie van Allerheiligen. Vrijdag 1 November a.s. géén onthoudingsdag wegens het feest van Allerheiligen. Nederlandsche troepen zijn op Sumatra geland ter vervan ging van de Britsche garnizoe nen te Medan, Padang en Pa lembang. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. De troepen die gisteren geland zijn, vormden de voorhoede van de 3500 Nederlanders, die de 2500 man Britsche en Britsch.Indische troe pen bij Palembang gaan vervangen, vóórdat 9 November het commando officieel overgedragen wordt. Bin nenkort zullen te Medan en Padang soortgelijke landingen geschieden. De raffinaderij van de Standard Vacuum Oil company, 8 km. buiten Palembang, welke door haar waar de van 100 millioen dollar de groot ste Amerikaansche investeering in één enkel object in Zuid-Oost-Azië is, heeft niet direct iets te maken met de commando-overdracht, maar over tien dagen zullen de Nederlandsche troepen de Britten ook daar vervangen. De 5000 Japanners, die sinds de overgave wegens gebrek aan Geal lieerde troepen, dienst gedaan heb ben ter bescherming van de olie installaties en de andere bezittin gen, werden gisteren teruggetrok. ken voor wachtdiensten in het ge bied van Palembang. Zij zullen allen, met uitzondering van 650, die zullen achterblijven voor werkzaam heden, binnenkort naar Japan ver trekken. Generaal Spoor heeft een bood. schap gericht tot de Nederlandsche troepen, die te Palembang zijn aangekomen. Hij wijst er op, dat hun gedragingen van grooten in vloed zijn voor het herstel van het vertrouwen in de Nederlandsche troepen op Sumatra, alsmede voor Naar onze Haagsche redac teur van alleszins bevoegde zijde vernam, zijn de vooruitzichten voor vrouwelijk rookend-Ne- derland allesbehalve gunstig. Het is n.l. onwaarschijnlijk, dat de 2.4 millioen damestabaks- kaarten in de toekomst gehono reerd zullen kunnen worden- Dinsdagmiddag is aan de Neder- landsch-Duitsche grens onder Eiji- gelshoven de gasleiding tusschen Alsdorf en de Staatsmijn Emma in bedrijf gesteld. Het gasnet öer Staatsmijnen is hierdoor recht streeks gekoppeld aan het wijdver takte net in West-Duitschland en Nederland betrekt dus nu gas uit het Roergebied. Churchill heeft medegedeeld, dat hij de verklaring van Stalin, dat er in de door hem genoemde gebieden niet meer dan 60 divisies aanwe zig waren, toegejuicht, Hij voegde hier echter aan toe: „Zelfs 60 di visies op oorlogssterkte zouden natuurlijk de Engelsche en Ame rikaansche strijdkrachten in het bezette vijandelijke gebied van Europa aanzienlijk overtreffen." „Bovendien hebben de cijfers van Stalin geen betrekking op Roe menië," zeide Churchill. „Evenmin hebben zij natuurlijk betrekking op de groote concentraties in de ge bieden van Leningrad en Odessa." Hij verklaarde, dat de Engelsche regeering zijn veronderstelling, dat de Sovjet-divisies 200 bedroegen, niet had tegengesproken. De „Wllem Barendsz", die Zon dagmiddag de haven van IJmuiden verliet, om de reis naar de Zuide lijke IJszee te aanvaarden, is te Southampton aangekomen. het gunstig verloop van de vervan ging van de Britsche troepen te Medan en Padang. Op de plenaire zitting van heden van de Nederlandsche en Indonesi sche delegaties te Batavia, die bijna twee uur heeft geduurd, is besloten, dat de politieke besprekingen tus schen de voltallige Nederlandsche en Indonesische delegaties Vrijdag zul len beginnen. Gistermorgen werd het huwelijk voltrokken tusschen jhr. ir. J. Röell en jkvr. C. Feith. De prinsesjes Beatrix en Irene fungeerden als bruidsmeisjes. Rechts prinses Margriet. Een opname bij het verlaten van de kerk Verwachting tot Donderdag avond Zwaar bewolkt met op veie plaatsen nevel ol' mist en slechts hier en daar tijdelijke opklaring. Geen neerslag van beteeken is. Matige Oostelijke wind. Vrij koud. Zon onder 17.1", maan 13.58 21.17, zon op 7.31. De rectificatie van de Nederlandsch- Duitsche grens Is Dinsdag in de Belgische Senaat ter sprake gehr icht. De socialistische senator Rollin deel de mede dat hij in het bezit was van een kaart, die de grenscorrectie aangeeft en waaruit blijkt, fat Aken bij Nederland zou komen. ,,Ik wensch de betrekkingen tusschen België en Nederland niet in het minst scha den", meende Rollin, „maar een dergelijke situatie zou onvermijdelijk nadeelig voor ons aijn". De minister van Onderwijs, Vos, die Spaak als minister van Bui- tenliamlsche Zaken verving, ver klaarde dat de Nederlandsche regeering deze inlichting reeds „onjuist" had genoemd. „Dit nieuws", aldus de mir.i?ter, „is overdreven. Er is reeds contact tusschen de Belgische en Nederland sche regeering te dezer zake" Het bericht dat het Verver- schingshuis in Groenendaal gaat verdwijnen en dat er een groot modern hotel gebouwd zal worden kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Men kan van meening ver schillen of het gewenscht en noodzakelijk is, de hotel.acco- modatie uit te breiden, doch dit wil niet zeggen, dat, gesteld dat er inderdaad behoefte is aan een of meer hotels, een dergelijk hotel nu juist in het midden van Heemstede's kost baarste bezit, het wandelbosch „Groenendaal", geplaatst moet worden. Wel zjjn er destijds stemmen opgegaan om de bijbehoorende villa, thans „Bosbeek" genaamd, te bestemmen voor hotel. Dit plan is niet doorgegaan, vermoedelijk omdat Heemstede toen pas in het begin van haar ontwikkeling stond en men geen al te groote sprongen aandurfde; wellicht is ook de toe. stand, waarin de villa in dien tijd verkeerde, aanleiding geweest, f an In de avondzitting van de Ü.N.O. heeft Molotov gisteren zijn met spanning verwachte rede gehouden. Hij betreurde het feit, dat de Veilig heidsraad geen actie tegen Spanje ondernomen had. De Veiligheidsraad had een groote fout begaan bij zijn behandeling van het Perzische vraag stuk, hetgeen zijn prestige geschaad had. De Veiligheidsraad, aldus Molo tov, moest weten, waar Geallieerde troepen in het buitenland gelegerd waren. De kwestie van het recht van veto was naar voren gebracht om de aandacht van andere belangrijke za ken af te leiden Hij constateerde, dat vlooteenhe- den en vliegtuigen gebruikt worden om diplomatieken onderhandelingen kracht bij te zetten en dat de dol- lar-diplomatie beoefend wordt om de dollar-democratie te doen zege vieren. Het plan-Baruch voor de atoom energie is volgens Molotov gebaseerd op Amerika's monopolie van atoom bommen. Hij meent, dat het gebruik van atoombommen verboden moet worden. Molotov besloot zijn rede met de formuleering van een resolutie, welke de volgende punten omvatte: 1) De alge.meenc vergadering acht het in het belang van den vrede noodzakelijk, dat er een algemeene beperking der bewapening komt; 2) Een eerste taak moet liet zijn, den aanmaak en het gebruik van atoombommen voor den oorlog te verbieden. 3) De algemeene ver gadering vindt het gewenscht, dat de Veiligheidsraad practisehe maat regelen op dit gebied beraamt. 4) De algemeene vergadering doet een beroep op alle regeeringen om den Veiligheidsraad in deze belangrijke dingen te steunen. Elk der vier punten werd met ap- plaus begroet door de afgevaardig den van Joego-SIavië, de Oekraïne, Polen, de Sovjet-Unie en Wit-Rus- land, terwijl andere gedelegeerden elkaar zaten aan te kijken. In de ochtendzitting had mr. Van Klef fens het woord gevoerd, waarin hi] speciaal den nadruk legde op het feit, dat wij in één wereld leven. Iets, waarnaar nog steeds niet ge handeld wordt. Over Spanje zeide Van Klsffens, dat de Nederlanders niet minder dan wie ook vriendschap gevoelen voor het Spaansche volk en afkeer van het regiem, zooals dat in Spanje nog steeds aan de macht is. Ons standpunt ten aanzien van het veto-recht zal nader duidelijk gemaakt worden wanneer dit punt ter sprake komt. Het is welbekend, dat wij in principe het veto-recht afwijzen. Evenwel zijn wij niet blind vqor de realiteit van de politieke situatie en voor de onvolmaaktheden van de internationale gemeenschap. Wij zijn bereid In zulk (^n speciaal prerogatief van de groote mogend heden te berusten zoolang dit on vermijdelijk is. Daartegenover ver wachten wij, dat het veto-recht slechts gebruikt zal worden in ge vallen van werkelijk belang. Wij zijn verheugd op te mer ken. dat verschillende landen, onder wie Nederland, hebben doen blijken van hun plan om aangelegenheden met betrekking tot onder hun gezag staande ge bieden zonder autonomie in be handeling te brengen. Voor zoo ver dergelijke gebieden deel uit maken van het Koninkrijk der Nederlanden zij opgemerkt, dat zij den status van autonome ge bieden zullen verkrijgen. Wanneer die nieuwe gebieden zul len worden toegelaten als leden van de V. N.. zal men dichter naderen tot het algemeen lidmaatschap van alle vredelievende landen. dit voornemen af te zien. Hoe het ook zij, dit plan is een plan geble ven en het toenmalige gemeente bestuur verkocht de villa aan een particulier. Wat nu den heerschenden zalen- nood betreft, dient te worden opge merkt, dat reeds voor den oorlog een plan ontworpen was in Heem stede een groot gebouw te vestigen, waarin niet alleen filmvoorstellin gen konden worden gegeven, doch ook voldoende vergaderzalen aan wezig zouden zijn. Het was de afdeeling Heemstede van den Volksbond tegen Drank misbruik, die daarmede reeds voor den oorlog naar voren is gekomen, doch het draaide op den duur uit op een meeningsversehil tusschen het toenmalige gemeentebestuur en deze vereeniging n.l. over de plaats waar het gebouw zou komen. Het einde van de zaak was, dat een noodoplossing werd gevonden door op de tegenwoordige plaats de be kende houten cantine van den Volksbond tegen Drankmisbruik te plaatsen, met alle bezwaren die nu eenmaal aan enkelwandige houten gebouwen verbonden zijn. Men heeft destijds toen ook nog een vrij lange houten schuur overgeno men van de gemeente Bloemendaal en deze op den Cruquiusweg neer- geplant, niet ver van het gebouw van Openbare Werken. De werk. loozen hebben daar gestempeld, de Centrale Keuken is daar gevestigd geweest, het gebouw heeft voor tal van tijdelijke doeleinden ged'end en thans hebben de padvinde-s er zich genesteld. Dit gebouw heeft echter in geen enkel opzicht bijge dragen tot de oplossing van het zalenprobleem. de houten cantine van den Volksbond tegen Drank misbruik doet dit wel. al is het in den winter verre van aangenaam om in dit gebouw te vergaderen. Het laat zich aanzien, dat de heerschende zalennood voorloo. pig niet opgelost is en in be voegde kringen neemt men aan, dat het nog wel tien jaar zal duren, voordat men met den - bouw kan beginnen. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat het karakter van den huidigen zalennood niet zoozeer de ruim te als wel de doelmatigheid van de thans beschikbare zalen en zaaltjes betreft. En wat dat betreft, kunnen we ons spoedig troosten; vele landge- nooten in de geteisterde gebieden hebben niet alleen geen zalen, maar ook geen woningen en vinden een onderkomen in kippenhokken. Donderdagavond houdt de In dische buurtvereeniging een leden vergadering in „Het Wapen van Heemstede." Op de agenda komt om. voor de organisatie van een St. Nicoiaasfeest voor kinderen en een kienavond voor volwassenen. Van de binnenplaats van een ge bouw aan de Raaks is vannacht een rijwiel ontvreemd. Keer wat goed in u is naar den ander, zooals een bloem \zich draait naar de zon. ir I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1