BUBUmSMOEDi DE HOND WOEF EN IK Zwakke houding van eenige ex-illegale werkers Tasch met waardevolle postzegels gestolen HALF OM van FRANKEN '„Oude Wal" Projectiel ontploft Milde straffen geëischt Winnaars van onze sportprijsvraag WOENSDAG 30 OCTOBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Tweede Volksconcert H.O.V. „Grabbelton" Niet meer kampeeren in bunkers Piano-recital Brand in laboratorium van „De Spaarnestad" Leerling gewond Aannemer veroordeeld Insluiping F aillissementen Alg. Noord-Hollandsche Burgerlijke Stand van VAN RECHTSVERVOL GING ONTSLAGEN Hoeveelheid kleeding gestolen Ongeval te Heemstede A. Wilhelm Molenweg 38 - Limmen VIER NIEUWE TREINEN BENNEBROEK R.K. Blindenzorg DE „VRIJ NEDERLAND"'ZAAK VOORHOUT Afscheid burgemeester Lustelooze markt WAT BIEDT DE RADIO Gisteren reisde een postzegelhan- flelaar uit Krimpen a d. Lek met 9en trein van Rotterdam naar Haarlem en had in Rotterdam zijn Hctetasch, die gevuld was met waardevolle postzegels, in het ba gagenet gelegd. Toen hij in Haar lem uit wilde stappen, greep hij naar zijn tasch, doch moest con- ttateeren, dat een ander deze reeds poor hem meegenomen had. De waarde der gestolen postzegels is nog niet nauwkeurig getaxeerd, Boch ruw geschat loopt het verlies tot in de duizenden guldens. Een dame, die in de nabijheid pan den bestolene had plaats ge nomen, had gezien, dat iemand de tasch wegnam, doch zij verkeerde In de meening, dat de tasch het eigendom van dezen heer was. De bezoekers van het H.O.V.-con- cert van gisterenavond genoten de eer van een première. Op het pro gramma prijkte namelijk als mid denmoot het Piano-concert in c. kl. terts van den Sovjet-Russischen componist Sjostakowitsj, geïntro duceerd door Herman Kruyt. Revo- lutionnair in zuiver muzikalen zin is het concert niet, dat deze veertig jarige Sovjetburger schreef voor de wel eigenaardige bezetting van strijkorkest met een obligato-partij voor trompet-solo. Minder conven tioneel dus, maar het hieruit resul- teerende klank-effect is volstrekt niet banaal; integendeel, hoezeer ook meerendeels met gestopte trom pet wordt gespeeld. Diep gaat deze muziek overigens niet; zij is vaak meer rhythme dan melodie, met on verwachte grillige versnellingen, als bijvoorbeeld in de piano-partij van het Lento. De solist Herman Kruyt vertolkte het werk met zeer knappe pianistiek, en mnemo-technisch zeker. Mej. Nelly Boeree blies haar partij uiterst vaardig en fraai van toon en zij mocht terecht deelen in de langdurige toejuichingen welke den piano-solist ten deel vielen. De beide andere programma-num mers, Lalo's ouverture „Le Roi d'Ys" vóór, en Beethovens Zevende Symphonie, in A. gr. t. na de pauze, werden met grootc toewijding ten gehoore gebracht. J. Scheepens Het Oké-cabaret o.l.v. Ton Rom- boufcs heeft een nieuw cabaret-pro gramma in elkaar gezet en giste renavond als première voor het voetlicht gebracht. „De grabbelton" is een juist gekozen titel voor deze afwisselende revue van schetsen, liedjes en dialogen. Het programma vertoonde echter zwakke punten, die juist een caba ret kunnen verstoren. Was de pro loog voortreffelijk, ,,'n Vreemde vertelling" kon den lachlust niet op wekken. Een goed verzorgd décor en enkele door Ton Rombouts gezon gen Fransche chansons brachten de zaal naar „Paris". „Moderne tijden" was een aardige vondst, die geba seerd was op de veel voorkomende stakingen in Amerika. Een stempel van beschaving was op het geheel gedrukt, een niet te onderschatten verdienste. Dezen zomer is er nogal wat te doen geweest over het wonen en kampeeren in bunkers, die in de Eandvoortsche duinen achtergeble ven waren. Er waren zelfs bunkers met behulp van een weinig materi aal, voornamelijk verf, tot oogen- schijnlijk aardige zomerhuisjes om- getooverd. Wij vernemen thans, dat de algemeene politie-verordening te Zandvoort gewijzigd is. waardoor verboden wordt het wonen en kam peeren in bunkers. Aangemoedigd door het succes, dat in September bereikt werd met het optreden van Willem Andries- een op een Volksconcert, ligt het in de bedoeling met deze concerten voort te gaan en maandelijks een volksconcert te arrangeeren, waar bij de meest vooraanstaande kunste naars zullen optreden. Voorloopig is contact gezocht met Theo van der Pas, George van Renesse en het be kende Röntgen-Kwartet, terwijl de onderhandelingen met andere be kende toonkunstenaars nog gaande zijn. Hit het Zulder-Buitenspaarne is vannacht een roeiboot gestolen. Morgen toch eens proberen (dun snijden) Vanmorgen heeft in de speel ruimte van het laboratorium van N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" een kleine brand gewoed. Tijdens een korte afwezigheid van de la boranten was een leerling reageer buizen aan het spoelen. Vermoede lijk doordat de jongen voorwerpen spoelde, waarin zich gasafschei- dende stoffen hadden bevonden en waarvan de gassen opstegen naar een brandenden geiser, is er n ex plosie gekomen. De leerling moest tengevolge van de bekomen ver wondingen naar het ziekenhuis overgebracht worden. Met een koolzuur-sneeuwblusch-apparaat is de door de ontploffing ontstane brand gebluscht. De schade is ge ring, doch het anders zoo sneeuw witte laboratorium was zwart als roet geworden door den walm. De justitie gaat het nu meenen met het bestraffen van werkge vers, die ten aanzien van de be looning hunner arbeidskrachten de voorschriften ontduiken. Te recht heeft gestaan de aannemer A. W. uit Heemstede, die in het begin van dit jaar voor opbouw werk in Doorwerth, dat in de der de loonklasse viel, loonen uitkeer de uit de tweede klasse. De Offi cier van Justitie eischte een boe- tie van f 16.200. De politierechter veroordeelde den aannemer tot f 4200 boete. Door insluiping via de open staande keukendeur heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon zich tijdens de afwezigheid der bewoners toegang verschaft tot een woning in de Kruistochtstraat, waar de dief een sigarenkistje, dat in een kast van de huiskamer stond en een vijftal levensmidde lenkaarten ontvreemdde. Uit een toilettafel werd tevens een klei? geldsbedrag gestolen. De Haarlemsche rechtbank heeft het navolgende faillissement uitge sproken: A. Smit, technicus te Heemstede, Koediefslaan no. 31, te Amsterdam handelende onder den naam Fa. Electrogros, Kloveniers burgwal 57. Bij de Alg. Noord.Hollandsche Mij. van Levensverzekering te Haarlem steeg in 1945 het verzekerd kapitaal tot f 32.117.201 (31.169.697). Aan premiën werd ontvangen f 1.064.046 (1.443.514). De gemiddeld gekweekte intrest bedroeg 3.78 (3.63) pCt. Geboren: A. MicaGaus z; J. Matthijssev. Oosten d; G. Hom mersv. Bentum d; J. Jansen Willemse z; M. de VriesMeijers d; M. Dekkerv. d. Voet z; S. J. B. Ripde Brabander z; C. C. M. OdekerkenAnink d; J. Hutten v. Wooning d; M. C. Hoolierook Umans d; E. v. Bockhoovende Jong z; S. MaatmanPhilips z; M. v. d. HeuvelMensa z; G. C. Leeuwerkede Vries z; M. M. C. KampZwaanswijk z; T. Snoeks Blesgraaf d; E. G. MeijerKooien z; M. VisserTemczyszyn d; C. M. GortzakSpruit d; A. B. v. Heij- ningenv. d. Hoeven z; J. C. M. MiddeldorpPaanakker z; E. G. de BuckJansen d. Overleden: A. G. E. Hartog, 15 j., Kerkhofstr.; J. B. v. Brugge, 20 j., Spaarntiovenstr.; A. Verstegen de Grijs, 77 j., Badhuisstr.; M. L. voordestr.; H- DolKooijman, 65 j-, W. v. Duivenboden, 23 d., Duven- Esschilderstr.; G. M. Schlichting— Brater, 63 j., Kamperlaan. Ferro - Dubbel Staaldruppels CHEM. PHARM. FABRIEK, AMSTERDAM-C. ferro-dubbel Is verkrijgbaar bil Apothekers en erkend* Prggistaw 7 Gisteravond is in de duinen van Langerak onder Bloemendaal een ernstig ongeluk gebeurd. De Mijn-* opruimingsdienst, die op het oogen- blik in deze duinen opereert, had zijn dagtaak beëindigd en maakte aanstalten om naar de kazerne tfe- rug te gaan. Terwijl de gedetineer den, die bij het opruimen der mij nen hulp verleend hadden, allen op een na reeds in de klaar staande trucs plaats hadden geno men, speelde een militair uit de Ripperda-Kazerne met een projec tiel. Op een gegeven oogenblik de toneerde het voorwerp, met het ge volg, dat de militair onherkenbaar verminkt en gedood werd. De gede tineerde, die bij den militair had gestaan, werd zwaar gewond en moest naar 't ziekenhuis te IJmui- den worden overgebracht. Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam had J. Dortmundt uit Haar lem veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf. De requirant was vrij willig toegetreden tot den „Wach und Schutzdienst". De sententie werd door den Raad van Cassatie vernietigd en requirant werd ont slagen van rechtsvervolging. De proc.-fiscaal had geconcludeerd tot een gevangenisstraf gelijk aan den tijd in voorarrest doorgebracht. Gistermorgen hebben zich tijdens de afwezigheid van de bewoners on bekende personen toegang verschaft tot 'n perceel aan de Asterkade en wel door het inslaan van een keu kenraam. Een groote hoeveelheid kleeding, ondergoed, drie paar schoenen, linnen, lakens enz. werd ontvreemd. Dinsdagmiddag te 5 uur geschied de een ongeval op de IJzeren Brug te Heemstede. Van de IJzeren Brug kwam een met paard bespannen wagen en van de Kerklaan 'n luxe auto. Het paard schrok en kwam dwars voor den auto te staan. Ten gevolge van dit voorval schrok de 83-jarige C. W. S. de R., waardoor hij kwam te vallen en vermoedelijk het linker heupbeen brak. Hij werd naar de Maria-Stichting overge bracht. Maandag 4 November, acht uur, zullen Hendrik Lasschut,. orgel, en Chris v. d. Glas, viool, een concert geven in de Bakenesserkerk te Haarlem. Het programma bevat werken van: Bach, Mendelssohn Bartholdy, Guilmant, e.a. De kerk zal worden verwarmd. Zondag 3 November zal de R.K. Gemengde tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" het blij spel „Over twaalf dagen tegen middernacht' in de tooneelzaal van het RK. Vereenigingsgebouw opvoeren. 63. Het wonder gebeurde. "Wij hoorden hoe de veldwachter aan den anderen kant van de deur een kreet van afgrijzen slaakte en da delijk daarop kloste hij, zoo snel zijn beenen hem konden dragen, de trap af. Een zucht van verlichting ging op en toen Woef even later toestemming gaf weer licht te ma ken, brak er een waar vreugdege- huil los. Uitgelaten vroolijk spron gen en dansten alle katten en hon den rond en, nu het gevaar voorbij loas, hadden ze praats voor tien. De twee poezen van meneer Trompetter, die een speelgoedwinkel op de Markt had, en die ik goed kende, omdat ik ze dikwijls tusschen de poppen en spoortreintjes in de uitstalkast had zien zitten, maakten samen een keurig walsje, terwijl Pluto met den mopshond van den koperslager een horlepiep danste. Maar Woef maakte al gauw een eind aan de pret. „Vrienden," waarschuwde hij, „wij zijn hier niet bij elkaar om feest te vieren. Dit is een ernstige vergadering en we hebben belangrij ke dingen te bespreken. Voor ik jullie straks een paar belangrijke dingen zal vertellen, wil ik graag weten wie van jullie het woord wil hebben!" „Ik!" riep een klein hondje met een heel hoog piepstem metje. „Wie ben jij ook al weer?" vroeg Woef. „Hector, de hond van den schillenboer!" bracht het beestje hem in herinnering. „Nou, nou lachte Woef, „hond" is wel een beetje sterk 'gezegd. Je be doelt zeker „hondje"?" „Nee, dat bedoel ik niet!" kefte de ander nij dig. „Ik ben wel degelijk een hond. En eigenlijk is dat ook de reden, waarom ik het woord gevraagd heb. Jullie moet weten, dat mijn baas en zijn vrouw en kinderen mij altijd „Hekkie" noemen in plaats van „Hector". Ik verdraag dat niet lan ger! Hekkie is geen naam voor een behoorlijken hond. Ik voel me daar door diep gegriefd en beleedigd!" Voor de plaatsing van adverten- tiën in de Nieuwe Haarlemsche Courant kunnen de abonné's uit CASTRICUM EN OMGEVING zich vervoegen bij den agent Vier extra-treinen hebben de N. S. ingelascht tusschen Uitgeest en Haarlem. De eerste vertrekt om 6.48 v.m., van Beverwijk naar Uit geest, de tweede om 7.19 voor middag van Beverwijk naar Haarlem. Des middags om 18.08 van Beverwijk naar Uitgeest en om 18.41 van Beverwijk naar Haarlem. De treinen rijden alleen op werk dagen en zijn speciaal om de werk lieden- en forensentreinen te ont lasten. De R.K. Blindenbond „St. Odi- lia" is zeer actief. In Bennebroek organiseert hij een tooneelavond op Zondag 3 November, waar de R.K. Tooneelvereeniging St. Pan- cratius een opvoering zal geven van „Tropenadel." De opvoering is in het R.K. Vereenigingsgebouw. De baten komen ten goede aan de afdeeling Haarlem van „St. Odi- lia." Voor dezelfde afdeeling voert „St. Pancratius" Dinsdag 5 Nov. in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede „Pygmalion" op. Tenslotte komt de afdeeling Lei den van „St. Odilia" eveneens in actie, die Zaterdag 9 November in „Flora" te Hillegom zal optre den met het tooneelspel „Krates In de middagzitting van het Ainsterdaiusche Bijzonder Ge rechtshof stonden Dinsdag drie ex-iUegale werkers terecht die toen de heele affatre-„Vrij Neder land" door het verraad van Bee nen en Augusta Kappelhof eenmaal aan het rollen was gebracht, door hun zwakke houding hadden bij gedragen tot de catastrophale ge volgen. Ernst Moorhoff, hij wien 500 exemplaren van het illegale „Vrij Nederland" gevonden waren, had tijdens het verhoor bij den Haar- lemsch S. D: doorgeslagen. Toen men dreigde ook zijn vrouw te arrestee ren, vertelde hij, dat hij in relatie stond met botman, een der voor mannen der Haarlemsche illegali teit. En daarmede, zoo merkte de president, mr. Van Vugt, op, hing hij heel Haarlem op. De procureur-fiscaal, mr. Besier, meende van een illegalen werker te mogen eischen, dat hij in de ure des gevaars zijn persoonlijk belang achter zou stellen hij dat van het vaderland. Het was bovendien niet beslist noodzakelijk geweest dat ver dachte doorsloeg. Spr. eischte een straf van 2 jaar K. W. I. en ontzet ting uit de openbare rechten voor den tijd van 10 Jaar. De volgende verdachte in deze monster-zaak was Jan Lohman, die door den S. D. gearresteerd, maar 5 dagen later tezamen met zijn broer Tom Lohman al weer vrijgelaten werd. Op deze conditie echter dat zij met da Haarlemsche N. S. B- politie zouden samenwerken. Vanzelfsprekend trachtten daar na de beide broers den S. D. zoo veel mogelijk om den tuin te leiden. Bij de arrestatie van de Lohmans was een lijst met namen in beslag genomen, waarop degenen voorkwa men, die geregeld „Vrij Nederland"- ontvingen. Jan Lohman werd er van beschuldigd dat hij verzuimd had deze menschen te waarschuwen. En zijn verdediging tegen deze beschul diging was tamelijk zwak, toen hij zei, dat hij bang was geweest dat hij eventueel geschaduwd zou wor den. Er. waren, zooals de president opmerkte, echter tientallen manie ren geweest om al die in gevaar verkeerende menschen, waarvan er nu velen blindelings hun ongeluk tegemoet waren gegaan, te bereiken. Tegen dezen verdachte eischte mr. Besier een gevangenisstraf van 2y2 jaar met aftrek. De zaak tegen Tom Lohman tenslotte werd, wegens het niet verschijnen van twee getuigen, geschorst tot 19 November-. Tevoren l«ad mr. Besier tegen Bee nen, die, niet anderen, den dood van negentien van de beste illegale «erkers op zijn geweten had, 20 jaar gevangenisstraf gecisclit, niet aftrek. Tegen Augusta Kappelhof eischte mr. Besier, rekening houdende met het illegale werk van verdachte en met de omstandigheid, dat zij on der invloed van Beenen stond, een gevangenisstraf van 8 jaar met af trek. Resultaten van Zondag 27 October. le prijs (f 10,G. Burgman, Cremerstraat 114, Haarlem, 5 pnt. 2e prijs (f 7,50)P. Ruigrok Jr., Reijer Anslostraat 35, Haarlem 5 pnt. 3e prijs (f 5,W. v. d. Mey, Duinweg 27, Wijk aan Zee, 5 pnt. 4e prij,s (f 2,50)L. J. Leuven, Eikenlaan 40, Heemstede, 5 pnt. Uitgeloot: J. Vessies, Beverwijk; H. J. Prins, Hillegom; Jan Mijssen, Santpoort; G. Koning, Haarlem, allen 5 pnt. In de competitie hebben thans G. Burgman, Haarlem en P. J. Zonne veld, Santpoort, de leiding met 29 pnt., gevolgd door G. Vermolen met 28 en P. Buschman met 27 pnt. Onder auspiciën van het comité Voorhout Vooruit is er heden (Woensdag) avond 8 uur (dus niet om 7 uru zooals in de uitnoodiging vermeld staat) een officieuze af- scheidsvergadering ten gemeen te-huize van burgemeester van Berckel en diens echtgenoote. Na afloop dezer bijeenkomst, om streeks 9 uur, wordt ieder ingeze tene in de gelegenheid gesteld persoonlijk van den burgemees ter en diens echtgenoote afscheid te nemen. AMSTERDAM, 29 Oct 1946. De affaire ter beurze was heden weer niet groot. Bij gebrek aan vol doende belangstelling was de stem ming weinig opgewekt. Ook het slot was overwegend lager. Op de obiiga- tlemarkt was de stemming voor staatsfondsen prijshoudend. Hedenavond en morgen HR VERBUM I, 301 M. 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Gram 19.15 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N. M.I., 20.08 Dingen van den dag, 20.20 Operette, 21.15 Dorpsvrijage, 22.15 Maurits van de Berg, viool, 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws, 2315 Ramblers. 23.45 Gram. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Pierre Palla, orgel, 8.00 Nieuws. 8.15 Gram., 9.15 Morgen- w., 9.30 Gram., 10 20 Lezing, 10.35 Gram. 10.50 Kleuter 11.00 Jetty Cantor, 11.45 Familieoer., 12.00 Gerard Mulder, viool, 12 30 Spionnetje, 12.35 Concert. 13 00 Nieuws, 13.45 Gram., 14 00 Lez., 14.20 Kwintetspelers, 15 00 Lez., 15.20 Gram., 15.45 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Lezing, 17 30 Les Gars de Paris. HILVERSUM II. 415 M 18.00 Orgelbesp., 18 45 Lezing, 19.00 Nieuws, 19.15 Hoorspel 19.30 Enoeleche les, 20.05 Concert. 21.00 Lezing, 21.20 Concert. 22.00 Nws., 22.15 Actueel geluid, 22 30 Gram., 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn.. 7.30 Morgengeb., 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.30 V/ate'8t„ 9.50 Hawaiian Muziek, 10.00 Gr., 10.15 Morgend., 10.45 Gram 11.00 Ziekenbezoek, 11.45 Kleuters, 12.03 Klarinet-recital, 12 30 Lunch'one., 13.45 Vrouw, 14.00 Cinde-ella, 14.40 Causerie, 15.00 Gram. 15.15 Haagsch Trio, 16.00 Bijbell 16 45 Concert, 17.50 Rijk overzee Directeur: J. J. W. öoerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. Se verin..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2