Vermogensheffing in-eens Ontwerp van wet ingediend Verfraaiing van stations NIEUWE BONNEN KEEREND TÏJ? De distributie van de N.V.H.-sigaret Ned. Spoorwegen willen door beplanting emplacementen aan het oog onttrekken WOENSDAG 30 OCTOBER 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht KARDINAAL TEEKENT PROTEST AAN Tegen veroordeeling van Mgr. Stepinac Z. Diverse aftrekken toegestaan Mevrouw Roosevelt naar Nederland Nederl.-Beig.-Luxemb. douane-overeenkomst Waar blijven onze Indië-schepen EERSTE KAMER IN COMIT é-GENER A AL Porti voor brieven aan militairen Geen te groote illusies over sigaretten-import Nederland krijgt een Scandinavië-Express Duitsche weerklank over de grenscorrecties DERTIG DEENSCHE RIJTUIGEN 7 DEGEMBER-DIVISIE" Laatste contingent vertrokken „De Dré" voor de rechtbank Rijkspostspaarbank in 1944 NOG GEEN CACAO Petroleumbonnen Pater dr. H. Driessen f Voorloopig Engelsch elftal samengesteld DAMPROBLEEM Maarschalk Stalin gaf, in zijn lijst van 31 antwoorden aan den directeur van United Press, als zijn meening te kennen dat de economische en po litieke eenheid van Duitschland most worden hersteld. Voorwaar een verras sende uitspraak voor dengene die be denkt hoe weinig de Russen tot nog toe hebben bijgedragen tot de eco nomische en hoe schamel voordeel zij schijnen te kunnen oogsten van de politieke eenheid in het vroegere Reich. Weliswaar zijn thans eenige beperkingen in het goederenverkeer tusschen eenerzijds de Russische, an derzijds de Westersche zones opgehe ven, doch nog altijd vfas men ver van een opheffing der zonegrenzen, zoo als Engeland en Amerika dat, voor zoover de economie betreft, onderling reeds enkele maanden geleden deden. En wat den politieken toestand aan gaat: de Sovjet-Unie was wel voor een centraal gezag zoolang de kans be stond dat dit gezag communistisch zou zijn, doch sinds duidelijk werd dat de meerderheid der Duitschers anti-Russisch is (de Berlijnsche ge meenteraadsverkiezingen bewezen dat het laatst en het meest overtuigend), sinds dien tijd begon men in Moskou een beetje terug te trekken. Te meer verrassend waren Stalin's woorden omdat zij, hoe vreemd dit ook moge klinken, niet heelemaal een verrassing meer waren. De Amerikaan- sche en Engelsche pers meldde na melijk al eenige etmalen tevoren, dat maarschalk Sokolofsky, bevelhebber der Russische troepen in Duitschland, met zijn Amerikaanschen collega Clay besprekingen voert over juist de Duit- sche eenwording. Ofschoon men Sta lin eerder op geheimzinnige dan op onware mededeelingen zou kunnen betrappen, is men toch lichtelijk verbaasd, een (overigens nog niet vaststaande) bevestiging aan zijn woorden voorafgegaan te zien. Kort en goed: bij schijnt het te meenen ook! En dat is vreemd. Want de ver klaring van den leider van het Krem lin houdt de aankondiging van een nieuwe Russische Duitschland-politlek in, nauwelijks een maand voor het begin der Vier-Ministers-conferentie over de Duitsche kwestie. Er zijn slechts weinig feiten beschikbaar waaruit de richting dier politiek valt op te maken. Ziet men echter dat arbeiders en fabrieksmaterieel in ver sneld tempo naar de Sovjet-Unie worden overgebracht, en bemerkt men Stalin's aandrang op handhaving der huidige Poolsche West-grens (ook Molotov sprak eenigen tijd geleden in dien geest), dan dringt zich een voorloopige veronderstelling op: de Russen geven Duitschland-in-zijn-ge- heel op, maar trachten nog te halen wat er te halen valt. En te halen vallen bijvoorbeeld hooge herstelbeta lingen. Men zou, Indien onze veronderstel ling juist is, kunnen spreken van een overwinning voor de Westersche mo gendheden, die nu eindelijk een grens kunnen gaan trekken voor den Rus- sischen uitbreidingslust. Aan hun koopmansvaardigheid zou het dan overgelaten zijn, te zorgen dat de overwinning niet te duur betaald wordt, met concessies in Duitschland of in andere landen, ja met toegeef lijkheid zelfs in de U.N.O. Maar om te schipperen zijn zij handig en machtig genoeg. Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong heeft een telegram naar Z. H. den Paus gezonden, waarin hij zijn ■verontwaardiging uit namens de Nederlandsche katholieken over de veroordeeling van Mgr. Ste- pinac. Ruim 800 illegale Joodsche emi granten werden, na een vruch- telooze poging om in Palestina aan land te komen, van de „Bracha Fuld" op twee Engel sche transportschepen overge bracht. Engelsche soldaten hel pen een emigrante bij de over scheping Heden is bij de Tweede Kamer ingediend het ontwerp van wet inzake de Vermogensheffing in eens, waaraan de volgende bij zonderheden zijn ontleend. Belastingplichtig zijn, evenals voor de vermogensaanwasbelas ting, alle natuurlijke personen, die in een van de laatste 5 jaren ais ingezetene worden beschouwd. Bovendien zijn aan deze heffing onderworpen buitenlandsche na tuurlijke personen en lichamen, welke vallen onder de vermogens belasting, voor zoover hun binnenlandsche bezittingen be treft. Hier te lande gevestigde lichamen zijn niet belastingplich tig voor de vermogensheffing in eens. Naar wij vernemen zal mevr. E. Roosevelt voor het in ontvangst nemen van het eeredoctoraat in de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte, haar aangeboden door de Rijksuniversiteit te Utrecht, inder daad ons land bezoeken. Men neemt aan, dat het bezoek zal ge. schieden in begin 1947. Het Secretariaat-generaal van de Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche douane-overeenkomst deelt mede, dat het gemeenschappelijk toltarief tegen over derden, voortspruitende uit de Nederlapdsch-Belgisch-Luxemburgsche douane-overeenkomst van 5 Sept. 1944, op 1 Nov. 1946 in werking moest tre den. Hoewel bedoeld gemeenschappe lijk toltarief op 1 Nov. 1946 nog niet van kracht zal kunnen worden, heett de douaneraafö het ontwerp van dit tarief thans gereed. Dit ontwerp zal eerstdaags aan de drie regeeringen worden voorgelegd. Men verwacht dat het in het begin van het volgende jaar eerst in werking kan treden. Wat de afschaffing betreft van de tolgrenzen tusschen de drie landen onderling, die voorzien was voor 1 Nov. 1947, deelt het Secretariaat-generaal mede, dat deze datum gehandhaafd blijft, FRIESLAND uitr. pass. 29 Oct. 22 u. Gibraltar. INDRAPOERA uitr. 29 Oct. v. Port Said. KLIPFONTEIN thuisr. 28 Oct. te Belawan. KOTA AGOENG uitr. 26 Oct. v. Belawan. NIEUW HOLLAND uitr. 29 Oct. v. Amsterdam. TABINTA 25 Oct. v. Semarang te Batavia. Binnen vijf jaren zullen 34 stationspleinen moeten worden beplant, 39 emplacementen ge camoufleerd, 6 zandafgravingen verborgen en diverse spoorlijnen voorzien van struiken en boo- menhagen. Dat is ln groote lij nen de werkopdracht van den jongsten dienst der Ned. Spoor wegen, den beplantingsdienst, dip op last van de directie zal Het comité-generaal der Eerste Kamer, dat gistermiddag 2 uur be gon en des avonds werd voortgezet en waarin de grenswijziging aan de orde is geweest, heeft geduurd van twee uur tot kwart over zes en van acht uur tot omstreeks kwart over negen in den avond. De behandeling in de Eerste Kamer is hiermede afgeloopen. I» verband met de verhooging der binnenlandsche posttarieven. met in gang van 1 November a.s., bedraagt het port voor brieven van burgers aan militairen in Engeland en Ned - Indië (verzending per luchtpost) tot en met 20 gram 10 cent, briefkaar ten 7% cent. Voor Ned. militairen elders in het buitenland gelden de Internationals tarieven. trachten overal waar de spoor wegen het landschap of het stedebouwkundig geheel scha den door het aanbrengen van beplantingen een gunstig effect te bereiken. Men zal binnen vijf jaar be plantingen aanbrengen op de sta tions van Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle. Almelo, Hengelo, En schede, Deventer, Zutfen, Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Roer mond, Heerlen, Eindhoven, Tilburg,. Den Bosch, Tiel, Amersfoort, Breda, Koozendaal, Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen, Gouda, Leiden, Bever wijk. Zaandam en Den Helder. Voor zoover dit verwoeste stations zijn, zullen de beplantingsplannen wor den aangepast aan den nieuwen bouw. Ook voor Amsterdam en Den Haag heeft men beplantingsplan nen zoowel wat de stations als wat de emplacementen betreft, doch hier is het wachten op de ontwikkeling van het metro-ont werp, voordat men in concreto kan treden. Practisch hetzelfde geldt voor het station Haarlem, waar men eveneens gaarne zou willen beplanten, doch op het oogenblik eenvoudig daartoe geen ruimte vindt. Een van de eerste werkobjecten van den beplantingsdienst der N.S. dat nog dezen winter onder banden zal worden genomen is de beplanting van ne lijn HaarlemHeemstede, voor zoover deze binnen de bebouwde kon> van de gemeente ligt. (Van onzen Haagschen redacteur) Wat is er waar van de geruchten, die ét loopen rond de 200.000 pakjes sigaretten, die de regeering voornemens is te distribueeren met medewerking van Ned. Volksherstel en zijn de be richten van zekere zijde juist, dat deze met een zegel van f 2.50 ver kocht zullen worden?, zoo vragen velen zich af. Daar is dit van waar, dat eenerzijds inderdaad het plan be staat N.V.H. bij deze distributie in te schakelen, doch van den anderen kant ook gedacht zal worden aan de „natuurlijke" verkoopers yan tabaks artikelen. Hoe deze detaillisten in het verkoopsproces zullen moeten worden ingeschakeld is nog niet erg duidelijk het kleine kwantum sigaretten maakt deze zaak verre van eenvoudig. De verantwoordelijke instanties zijn druk aan het dokteren, hoe aan de gerechtvaardigde verlangens van den handel tegemoet kan worden gekomen. Wij zullen hierover spoedig nadere berichten kunnen geven. Wat betreft den te verwachten im port van sigaretten, make men zich geen al te groote illusies. Het streven der regeering is erop gericht zooveel mogelijk grondstoffen of half-fabri katen te importeeren, gereede sigaret ten hooren daar normaliter niet bij. Wél komen van tijd tot tijd kleine partijen sigaretten aan, die op grond van oude relaties uit Amerika, Enge land en Egypte betrokken worden. Men kwelle zich niet al te zeer met de vraag wie deze dan wel oprooken, vanzelfsprekend geschiedt dit. waar men ook woont, elders inden lande..,. Met ingang van 17 November a.s. zal Nederland worden verrijkt met een nieuwe internationale trein, verbinding, die den naam zal krij gen van Scandinavië-Express en die een rechtstreekschen dienst onderhoudt tusschen Nederland en Denemarken. Ds lijn krijgt in Ne derland twee verschillende vertrek punten, n.l. Hoek van Holland en Amsterdam. Beide treinen worden in Amersfoort vereenigd en gaan dan tezamen rechtstreeks door naar Kopenhagen. In het orgaan der Christelijk De mocratische Unie te Berlijn, de „Neue Zeit", werd het Nederlandsche voorstel, om het eiland Borkum bij Nederland in te lijven en er een kamp voor politieke delinquenten te vestigen, een „blunder" genoemd. Tot 1933 heeft er „een minimum aantal problemen" tusschen Duitsch land en Nederland bestaan, zoowel territoriaal als anderszins, schrijft het blad, dat voorts pleit voor her stel van dit tijdperk van goede ver standhouding en wederzijdschen handel. Het blad zegt te beseffen, dat Duitschland Nederland veel schuldig is ter compensatie voor de oorlogs schade, maar is van meening, dat er betere manieren zijn om dit te doen dan ln den vorm van gebleds- afstand. „Wij weten wat den Nederlanders overkomen Is. Wij zijn bereid dit goed te maken, maar moet dit in den vorm van annexaties gebeuren?" De 30 Deensche personenrijtuigen, die de Nederlandsche Spoorwegen tot den zomer in bruikleen krijgen van de Deensche Spoorwegen, heb ben in Duitschland aanmerkelijke vertraging ondervonden. Na 'hun binnenkomst zullen de rijtuigen, plaats biedend aan tweeduizend per sonen, naar Haarlem worden ge voerd, waar zij voor gebruik in Ne derland gereed gemaakt zullen wor den. Zij zijn bestemd om speciaal op de feestdagen te helpen een overvloed van reizigers te verwerken. De aanslag wordt bepaald naar het vermogen op 1 Januari 1949 In hoofdlijnen zal het vermogen worden vastgesteld overeenkomstig de wet op de vermogensbelasting 1892. Onroerende goederen, beórijfs middelen en effecten worden op dezelfde wijze gewaardeerd als bij vaststelling van het eindvermoger voor de vermogensaanwasbelasting. Rechten op een pensioen van meer dan f 4000 per jaar worden tot het gekapitaliseerde bedrag als vermo gen beschouwd, voor zoover zij f 4000 overschrijden. Vrijgesteld zijn: a. huisraad, schilderijen boeken, enz., kleederen en levensmiddelen voor zoover de waarde hiervan een bedrag van f 15.000 niet over schrijdt en mits deze zaken geer. handelsvoorraad zijn. Voor-oor- logsch bezit wordt geschat naar de waarde op 1 Mei 1940. b. verzekeringspolissen en lijf renten tot 'n bedrag van f 10.000; indien men geen recht op pensioen heeft, is f20.000 vrijgesteld. Van de waarde van achterstal lige coupons en dividenden zal 40 procent onbelast blijven. Bovendien wordt, alvorens het tarief wordt toegepast, afgetrok ken: voor ongehuwden f8000; voor gehuwden f 12.000, ver hoogd met f 4000 voor ieder min derjarig kind. Voor kleine vermogensbezitters, ouder dan 40 jaar, is bovendien een vrijstelling opgenomen van ten hoogste f 50.000. Deze geldt slechts ten volle indien het ge middelde inkomen over de jaren 1941 tot en met 1945 f1500 of minder bedroeg; was het inko men hooger, dan wordt deze vrijstelling slechts ten deele ver leend. Boven f 3000 jaarlijlksch Inkomen wordt zij niet verleend. De belasting bedraagt: tot f 100.000 10 procent; voor het ge deelte van het belastbare bedrag tusschen f 100.000 en f 200.000 15 procent; tusschen f200.000 en f 500.000 20 procent; tusschen f500.0000 en fl millioen 22.5 pCt. en over het gedeelte dat ligt boven fl millioen 25 procent. Het wetsontwerp houdt voorts bepalingen in ter voorkoming van internationale dubbele belasting heffing. De aanslagen moeten binnen een jaar na den aanslag worden voldaan. Overigens zijn de regelen inzake de wijze van betalen in hoofdzaak dezelfde als voor de v ermogensaanwasbelasting. Met de 1880 man, die gistermiddag met de „Nieuw Holland" van de K. P. M. Amsterdam verlieten, heeft het laatste contingent van do „7 December-divisie" koers gezet naar Indië. Aanwezig waren de chef van den generaien staf luit.-gen. mr H. J. Kruis en de eerste militaire mu ziekkapel afd. Amsterdam. 18000 man van de „7 December-divisie" zijn nu vertrokken benevens zes bewakings- bathillons met tezamen 4000 man. Gisteren vertrokken het eerste mi- trailleurbataillon uit Harderwijk, een compagnie luchtdoelartillerie uit Naarden, een anti-tank-bataillon uit Den Bosch en een afdeeling 12e R.I. uit Schalkhaar. De schrijver A. A. L. Graumans, die zich met zijn „Brabantsche brieven" onder den naam ,,Den Dré van U1- venhout'1 bekendheid verwierf, stond- Vrijdag terecht voor het Amster- damsch Bijzonder Gerechtshof In de bezettingsjaren was hij hoofd'redac- eur van de „Gooi- en Ëemlander" en schreef in die functie artikelen met nationaal-soclalistische en pro-Duitij she strekking. Uit het verslag van de Rijkspost spaarbank over 1944 blijkt, dat het saldo tegoed steeg van f 792,8 milli oen tot f 1008,1 millioen, verdeeld over 2.756.789 (2.580.343) boekjes. Aan rente werd in totaal ontvangen f 32.304.448 24.044.392), bijgeschre ven f 23.558.670 (17.390.035), zoodat de rente-winst bedroeg f 8.745.778 (6.654.357). De winst- en verliesreke ning sluit met een voordeelig saldo van f 7.095.865 (4.692.148), welk be drag wordt overgeboekt naar het reserve-fonds, dat hierdoor stijgt tot 170,0 millioen. Dinsdag is te Willemstad de „Me dal of freedom with silver palms" aan gouverneur P. Kasteel uitgereikt in verband met zijn verdiensten aan de Geallieerde zaak gedurende den oorlog bewezen. BONKAARTEN KA KB, KC 612 (strook no 1) 45-4 algem. 250 gram waschpoeder 45-5 algem. 500 grarn suiker, bo terhamstrooisel enz of 1000 gram jam, stroop enz. of 740 gram 2 potjes) pindakaas. BONKAARTEN KD, KE 612. (strook nu. 1): 46-4 algem- 250 gram waschpoeder 46-5, 46-6 algem. 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 370 gram (=1 potje) pindakaas. Tabakskaarten T 56 2 rants, tabaksartikelen Op de bonnen voor suiker kan men, zoolang de voorraad strekt, pindakaas koopen. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Donderdag 31 Oct. worden gekocht. Deze week kan nog geen bon voor cacao worden aangewezen. Wegens een vertraagde aflevering is de handel nog niet overal vol doende met cacao bevoorraad, al dus deelt men ons van bevoegde zijde mede. Houders van kaarten voor petro leum voor kookdoeleinden en/of verlichting kunnen op de bonnen A 01, A 02, A 03, A 04 van de kaart UA 611, de bonnen B 01, B 03 van de kaart UB' 611 den bon C 01 van de kaart UC 611, en de bonnen D 02, D 03 van de kaart UD 611 gedurende November vier liter petro leum koopen De bonnen 609 en 109 algemeen blijven geldig t.m 16 No vember. ln het klooster te Merkelbeek (L.) is overleden de hoogeerw. pater dr. H. Driessen, oud-procureur-generaal en oud-provinciaal van de Orde der Carmelieten. De F.A. heeft, om nieuwe spelers te probeeren, het volgende elftal gekozen, dat vandaag te Reading tegen het R.A.F..team uitkomt. Doel: Ditchbum (Tottenh. Hot- sp.); achter: Shinwell (Sheff. Un.) en Swift (Sheff. Wedn.); midden: Galley (Wolves), Cullies (Wolves) en Johnston (Blackp.)voor: Hancocks (Wolves). Hagan (Sheff. Un.), Lofthouse (Bolt. W.), Edels- ton (amateur van Reading) en Kippax (Burnley). De uitslagen in de derde ronde van het L. S G.-tournooi luiden Groep 1: EuweWolthuis 10, MarwitzCortlever O1, Foniein Stumpers Van Steenis~v. d. Berg 10. Groep 2: PrinsWellner 10. Van ScheltingaPruyt t/,Vlagrma v. d. Tol v.. Vinken—Henne- berke 10. Groep 3: Beenv. Oosterwijck Bruyn v., Van Doesburg-Kramer 01, Tummersv. d. Bosch 10, KoomenSamelius 01. Bfj de bokswedstrijden in het Concertgebouw te Amsterdam be haalde de lichtgewicht Jan Nicolaas een overtuigende overwinning op Nol Klein Verder wonnen Schneider, Poppes, Hoogstraten en Léfèbre van resp. De Bruin, Paré, de Vries en Doorenbosch. De Nederlandsche halfzwaargewlcht- kampioen Quentemeyer heeft een knieoperatie ondergaan. No. 1269 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt en wint; opiossT.gen worden gaarne ingewacht tot uiter lijk half December aan het adres B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Dit is het eerste probleem van de Novemberserie, waarvan de oplos singen alle tegelijk ingezonden kun nen worden. Onder hen die alle oplossingen goed hebben, wordt wederom een prijs ad f 5.verloot. Oplossingen. No. 1262 van P. J. Vergees,, te Amersfoort. Wit speelt naar: 24. 21, 50-44, 37, 6 en wint. VOOr begin nend problemist aardig geslaagd, het vraagstuk beantwoordt echte* niet geheel aan de ScheTpe Regels. No. 1264 van J. H. Penning» t» 'S-Hcrtogeriboech. 33-29, 9. 24, 5, 12, 28 en wint. Een goed stukje, de ontleding is niet al te lastig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3