11:' Erkenning van „Republiek" verwacht? De Kardinaal had vertraging Dr. P. Kasteel in ons land Reisvisioenen z 1946 Nederlandsche voorstellen worden heden overhandigd in I Nederlandsch verzoek aan Groote Vier Amelandsche postboot voor de kust van Friesland gestrand Curagao is een waar paradijs Valsche f 10.-briefjes in omloop Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23687 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21^43 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per -k ~:r NED.-1ND1Ë Belang bij regelingen voor Duitschland Voedselvergiftiging te Hilversum Dr. P. Kasteel, gouverneur van Curagao, is Vrijdag per vliegtuig op Schiphol aangekomenHij zal in ons land besprekingen voeren in verband met den toe- komstigen status van Curagao Na een drietal bomaanslagen in Jeruzalem werden de Joden in de omgeving van de plaats van den aanslag uit hun huizen ge haald en onder bewaking van een Engelschen soldaat op straat bijeengebracht In de huizen wordt ondertusschen gezocht naar terroristen HET SPOORBOEKJE SPREEKT TOT ONZE VERBEELDINGSKRACHT TWEE D00DEN TE KOOG A/D ZAAN Aanhangwagen rijdt op kerkgangers in Te Koog a/d Zaan is gistermor gen een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee dcoden heeft geëischt. Nabij het station raakte de aan hangwagen van den bodedienst Machielse los van haar trekker. Het toeval wilde, dat juist de kerk uitging. De wagen reed op de kerkgangers in, tengevolge waar van menvr. Puls en haar zoontje uit Zaandijk onmiddellijk werden gedood; mevr. Heyne uit Assen- delft is met een schedelbasisfrac- tuur in het gemeente-ziekenhuis opgenomen. Z. H. de Paus ontvangt verkennersoorkonde Vliegtuigongelukken in Frankrijk Wie in de gedachten zijner geliefden leeft, is niet dood; hij is slechts ver weg. Dood is alleen hij, die vergeten \^wordt. j 1 i i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT m U. P. Seint uit Batavia, dat de Nederlandsche voorstellen, die vandaag overhandigd wor den, de erkenning van de „re publiek"-Indonesië, Java en Sumatra omvattende, zullen inhouden. De Nederlanders stel len echter een overeenkomst voor, die veel gelijkt op het ac- coord in Fransch Indochina en waarbij de Vereenigde Staten van Indonesië in het uitzicht worden gesteld met de „repu- bliek"-Indoncsië als een fede raal onderdeel. De federatie zou een alliantie of Unie met het Koninkrijk der Nederlanden vormen. Aan den anderen kant wenschen de Indonesiërs niet alléén de on middellijke erkenning van de „re publiek" Java en Sumatra, maar geleidelijke uitbreiding van de „re publiek" door middel van een con- constitueerende vergadering over alle Buitengewesten, welk proces z;ch binnen vijf jaar zou moeten voltrekken. Bij plebisciet zou uitge maakt moeten worden, of bepaalde gebieden soms buiten de „republiek" wenschen te blijven. Vrijdagavond zijn in de woning van Sjabrir politieke besprekingen gevoerd tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegaties, wel ke ongeveer twee en een half uur duurden. Br zijn geen bijzonderhe den bekend gemaakt. Vanmorgen is in de kathedraal van Batavia een H. Requiem-Mis opgedragen voor de overleden mili tairen van het Koninklijk Neder- landsch-Indiseh leger en de Ko- Nederland, België en Luxemburg hebben Vrijdag een verzoek inge- dien om bij de aanstaande bijeen komst van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken, die het Duitsche vredesverdrag zullen be spreken, vertegenwoordigd te zijn. In een beroep op minister Byrnes hebben" de ambassadeurs van de drie landen verklaard, dat de Groot? Vier een overheerschende rol spelen bij het opmaken van het verdrag met Duitschland. De Nederlandsche ambassadeur in Washington, dr. A. Loudon, die uit naam van den Belgischen am bassadeur en Luxemburgschen ge zant sprak, zeide, dat de diploma tieke vertegenwoordigers van de drie landen te Londen, Moskou en Pa rijs dezelfde verzoeken indienden. „De Nederlandsche regeering", aldus dr. Loudon, „heeft herhaalde malen de aandacht van de Amerikaansche regeering gevestigd op het wezen lijk belang, dat Nederland heeft Dij de toekomst van Duitschland. De Nederlandsche regeering heeft meer dan eens haar verlangen te kennen gegeven van het begin af aan deel te hebben aan het uitwerken van dien status. Met het oog op de aanstaande bijeenkomst van den raad van ministers van Buitenland sche Zaken der Groote Vier heeft de Nederlandsche regeering - nogmaals dit dringende verzoek aan de Ame rikaansche regeering gericht." Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandsche Zaken In Washington heeft medegedeeld, dat aan de drie landen is geantwoord, dat, „gelijk zij natuurlijk op prijs zouden stellen", een beslissing op het verzoek een zaak voor den raad was. Na een verjaardagspartijtje met een f eestelij ken maaltijd heeft zich bij de familie C. aan de 's-Gravenlandsche- laan te Hilversum een ernstig geval van voedselvergiftiging voorgedaan. Zes personen werden dusdanig ziek dat een ontboden arts van drie hun ner directe opneming in het zieken huis noodzakelijk achtte. Vermoedelijk is ondeugdelijke olik- groente de oorzaak dezer vergiftiging. De toestand van de zes slachtoffers is inmiddels vooruitgaande. ninklijke Landmacht. Volgens een te Batavia ontvangen bericht meldt een communiqué van het Nederlandsche leger de eerste botsingen, die zijn voorgevallen, sinds de Nederlandsche troepen weer op Sumatra zijn gekomen. Volgens dit communiqué zijn drie Nederlandsche soldaten gewond bij een aanval van .extremisten'' in liet Westelijk deel van Medan. Bij een anderen aanval in Medan, op een Geallieerd convooi, werden een Nederlander en drie Britsch-Indiërs gewond en werd een Britsch-Indiër vermist. Ook op Ce lebes en in Soerabaja waren schiet partijen. Niet zooclra zit de wind enkeie dagen Oost, of het eiland Ame land is geïsoleerd, als gevolg van den lagen waterstand van de Waddenzee. Vrijdagmid dag trachtte de postboot van den dienst AmelandHolwerd de pier van Holwerd te berei ken. Er stond echter zoo weinig water op het wad, dat de boot ongeveer 300 M. voor de pier aan den grond liep. Bij de passagiers, die zich plotse ling van elke verbinding verstoken zagen, bevond zich ook Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, die op Ameland het 300-jarig bestaan van de paro chie had bijgewoond. Op Ameland was de mare van de stranding spoedig bekend geworden, en in allerijl werd de motorboot „Friesland" in de haven van de Nes in gereedheid gebracht. Ook deze boot had op het wad met den lagen waterstand te kampen. Met luid ge juich zagen de opvarenden van de postboot de „Friesland" naderen, passagiers en post werden overge nomen en de motorboot wendde zijn steven naar de haven van Holwerd. Doch het gejuich was te voorbarig geweest; dicht onder de kust scheelde het maar een haar of ook de „Friesland" liep aan den grond Na veel gemanoeuvreer gelukte het de „Friesland" behouden de haven bir.nen te loopen, waar passagiers en post met een ver traging van ongeveer drie kwar tier aankwamen. De „Friesiand" is 's avonds niet meer naar de Nes teruggekeerd. Met een klei ne vertraging heeft Kardinaal de Jong zijn reis naar Utrecht voortgezet, waar hij 's avonds omstreeks half zeven arriveerde. fr Vrijdagmiddag is de gouver neur van Curagao, dr. P. A. Kas teel, op Schiphol aangekomen Ter begroeting waren van regee- ringswege op het vliegveld aan wezig oud-minister P. A. Ker- stens en de heer Th. A. Peltzer, hoofd der afdeeling West-Indië van het departement Overzee. sche Gebiedsdeelen. In de repatrieeringsloods werd dr. Kasteel omringd door 'n groot aan tal journalisten, die hem met vra gen bestormden. „Wat is het doel van uw komst in Nederland?" „Ik ben nu vier jaar gouverneur van Curagao. Het wordt langzamer hand tijd eens in Nederland te ko men praten over allerlei lóopende zaken. De Rijkseenheid? Wellicht zal die ook ter sprake komen. Het is op Curagao een waar paradijs. De vreemdelingen, Amerikanen en En- gelschen, zijn er niet over uitge. praat, dat bij ons niets gerantsoe neerd is. Wij hebben groote uitbrei dingsplannen, bruggenbouw, aan leg van vliegvelden. Er is thans een interinsulaire telefoonverbinding tot stand gekomen, terwijl het net op Curagao zelve geheel geautomatiseerd is. Het groote vliegveld op Aruba zal een modern station krijgen, waarvan de uitbreidingsplannen in voorbereiding zijn. Ook Bonaire heeft een eigen vliegveld, evenals St. Maar. ten waar het vliegveld naar Prinses Juliana genoemd is. Saba is te onef fen om er een vliegveld aan te leg gen." „Hoe is het in economisch opzicht op Curacao gesteld?" „Onze export was zoo groot, dat wij ertoe moesten overgaan de zen min of meer te beperken. Zoo als bekend moeten wij veel invoeren, vooral de invoer van bouwmateria len, in verband met onze uitbrei dingswerkzaamheden, is zeer groot." „Kunt u nog iets zeggen over de maatregelen inzake de opheffing van de Curagaosche militie, die vervangen zal worden door Nederlandsche troe pen?" eg niet, dat het spoor boekje het saaiste drukwerk is dat U ooit in handen hebt gehad. Want dan bewijst U daar mee, dat U geen gevoel hebt voor een bepaald soort ro mantiek. De romantiek na melijk van het gefantaseerde avontuur. Wat prikkelt meer de fantasie dan het bladeren in een boekje, waarin U kunt lezen hoe laat U precies in Roode- school op den trein moet stappen om zoo en zoo laat in Lichtenvoorde te arrt- veeren? En wat al schok kende dingen zoucten er niet kunnen gebeuren tij dens een reis van Gouda naar Meppel? Heeft U het, speurend in een spoorgids, nooit beleefd, dat Uw aan dacht plotseling getrokken werd door een naam: Roe lof sarends veen, Zoeterwoude of Schin op Geul, waardoor U plotseling aan het mij meren ging w&é,r wat er in het spoor boekje staat, verbijsterend waar en volledig; de meest scherpzinnige, psycholo- gisch-realistische moderne roman haalt het daar niet bij. Staat in het spoorboek, dat U om één minuut over half negen kunt instappen om naar Eysden gebracht te worden, dan staat prompt om dien tijd de trein op honderd geloopen vredes conferentie zijn er slechts enkele van. Bovenstaande geringe fi losofische bokkesprong ont stond naar aanleiding van het verschijnen van het nieuwe spoorboekje. Op 18 November komt hij: de nieuwe spoorweggids, de eerste na de bevrijding, in een omvang van vermoede lijk 80 pagina's, zooals ons het station op U te wach ten. Leest U er in, dat II in Utrecht moet overstap pen in een anderen trein en dat U daar dertig mi nuten den tijd voor hebt, dan kunt U gerust in dat half uur in de wachtkamer een broodje met kaas gaan over toén....? eten Het sp0orboekje wordt in onfeilbaarheid slechts overtroffen door den Bijbel. Er is dan ook maar wei nig verbeeldingskracht voor noodig om te raden wat de gevolgen van één fout -n het spoorboekje zouden kunnen zijn: een mislukte huwelijksreis en een in het En is het u, als ons nooit overkomen, dat u maar nauwelijks weerstand kon bieden aan de verzoeking om, met uw oogen dicht, een willekeurige bladzijde op te slaan en dan te zeg gen: „Daar ga ik nu eens naar toe!" Bovendien, het is alles verteld werd door een vriendelijken heer, dien wij na lang dolen door de gan gen en kamers van de im posante gebouwen der Ne derlandsche Spoorwegen in Utrecht gevonden hadden. Het spoorboekje zal het teeken zijn van de meer definitieve vormen, die het spoorwegverkeer gaat aan nemen. Maar als in Maart de brug bij Geldermalsen weer in orde isdan zal er toch wel weer een nieuwe spoorweggids noodig zijn. Wij waagden de vraag: hoe ontstaat eigenlijk zoo'n spoorboekje? En toen wil den wij, dat wij haar nooit gesteld hadden, want het nuchtere antwoord ontnam ons iets van de poëtische gevoelens, waarvan wij zoo even gewaagden. Er kwa men tabellen en grafieken met horizontale lijnen (de stations) en verticale (de uren) aan te pas en proef ondervindelijk vastgestelde rijtijden en „starre dienst regelingen" die, welke in een verbinding van bij voorbeeld elk half uur voorzien. En er zijn tellin gen van het reizigersver- voer in den trein en bij de stations zij worden twee maal per jaar gedurende een week gehouden aan voorafgegaan De nieuwe internationale dienstregeling voor 1947 is kort geleden op een te. Montreux gehouden confe rentie in groote lijnen vast gesteld. En, o ja, practischö lezer: in het nieuwe spoor boekje is al vast opgeno men een dienstregeling op het baanvak Nijmegen— Venlo, al zal die pas half December ingaan en de trein tusschen Amsterdam en Enschede zal er in het vervolg twintig minuten korter over gaan doen. Maar dit bewees ons het bezoek aan de keukens ,van de Nederlandsche Spoorwe gen, dat niets doodelijker is voor 's menschen poëti sche gevoelens, dan het precies weten hoe iets in elkaar zit. „Ik kan u slechts dit zeggen, dat de Curagaosche soldaten maar al te blij zijn, dat zij niet meer in dienst hoeven. De militaire schutters veror dening was op Curagao iets excep tioneels. De verdediging van Curagao is altijd een Rijksaangelegenheid ge weest." Het A.N.P. verneemt van den crimineelen rijksvoorlichtingsdienst het volgende: Sedert eenige maan den zijn er in Nederland valsche tiengulden-biljetten in om'oop. Hoewel de biljetten op zeer bedrieg lijke wijze zijn nagemaakt, vallen de verschillen bij vergelijking met een echt biljet spoedig in het oog. Het publiek wordt er in het bij zonder op attent gemaakt, dat de ze bankbiljetten de nummering 5 b a of 5 b o op den achterkant dragen, terwijl in het midden van de gedrukte tekst op den achter kant de strafbepaling dus in plaats van letters, kleine schuine streepjes voorkomen. Een ieder, die deze valsche bankbiljetten in zijn bezit'heeft of ontvangt, wordt ver zocht hiervan onmiddellijk aangif te te doen bij het naastbijzijnde politiebureau, zoo mogelijk onder opgave van het signalement van dengene, docr wien >t valsche bil jet is uitgegeven. (Van onzen Romeinschen correspondent) „Een heldhaftig volk" noemde de Paus Donderdag het Nederlandsche volk, toen Hij het woord richtte tot de Romeinsche verkennersgroep, wel ke de oorkonde van de Ned. Kath. padvinders aan den H. Vader aan bood. Sprekend over de wijze waarop deze oorkonde door de Verkenners werd overgebracht, zooals men weet geschiedde dit door middel van een estafette van Nederland naar Italië, zeide de H. vader: „Deze Verkenners hebben getoond, te midden van een wereld welke verscheurd wordt door rampzalige rivaliteit, dat zij hun sa menwerking niet zien als een koud, wiskundig opstel, som van gelijke krachten die egoïstisch worden uit gerekend, doch als een samengaan in eenheid en liefde." Een en twintig inzittenden van een vliegtuig op de lijn ParijsCas- sablanca zijn Vrijdag omgekomen bij het neerstorten van het toestel in de bergachtige streek in de om geving van Limoges. Er werd onmiddellijk, nadat men op het vliegveld het ongeluk vernomen had, een reddingsbrigade uitgezonden. Het vliegtuig is uit el kaar gesprongen, nadat het tegen een heuvel was gevlogen De ramp heeft plaats gehad bij het dorp St. Leger la Montagne. Het toestel was een Junkers ransportvliegtuig. Een Fransch militair vliegtuig is te Marignane in de lucht in brand gevlogen en neergestort. Drie per sonen zijn onmiddellijk gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1