St. Nicolaasfeest voor de militairen Oikbkettd! Van het witte doek HALF OM van FRANKEN Raad Heemstede ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Oud-pastoor Paulussen bediend Pater P. Nielen O.F.M. Tentoonstelling in het Tr initeitslyceum Zangkoor „De Nachte galen" 40 jaar bij de P.T.T. 50 JAAR HAARLEMSCH SCHAAKGEZELSCHAP TYBB verslaat Spaarnestad met 8-2 Haarlem's Gemengd Koor Beroep op de bevolking LEDEN-CONCERT H.O.V. Wim Kan en Corry Vonk Massale doodenherdenking Afscheid directeur Telefoondienst De verbinding met Amsterdam In de lift gedood ZANDVOORT Burgerlijke Stand BRIEFPOST VAN MILITAIREN Portvrijdom ingetrokken Uitstel van eerste oefening SfT De zeereerw. heer L. Paulussen, oud-pastoor van Heemskerk, oud rector van het Amsterdamsch St. EHsabethsgesticht, oud-directeur van St. Donatus en St. Augustinus, is gisteren, uit voorzorg, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Heemskerk's vroegere pastoor ging eenigen tijd geleden met emeritaat en verblijft thans in het St. EHsabethsgesticht te Amster dam. Zijn gezondheidstoestand is niet van dien aard, dat hij het bed moet houden; slechts het hart Teeft reden tot ongerustheid. Op 66-jarigen leeftijd is in het Minderbroederklooster, Maastricht overleden onze oud-stadgenoot pa ter P. Nielen O.P.M., oud-pastoor te Bots ward Voor het eerst in de geschiede nis van het Triniteitslyceum wordt vandaag en morgen aldaar een Na- tuur-Historische tentoonstelling gehouden, welke hedenmiddag door Rector van Straaten officieel werd geopend. De expositie geeft een aardig beeld van wat scholieren der lycea in actieve beleving van een hobby kunnen bereiken. Het is een keurig gerangschikte verzameling van biologische voor werpen, die het bezichtigen zeker waard is. Woensdagavond 6 November, 7.15 uur, geeft het Nachtegalenkoor zijn jaarlijksche, traditioneele uitvoering ten bate der T.B.C.-bestrijding in het Gem. Concertgebouw onder lei ding van mej. C. Kampmeijer. Opgevoerd wordt: „Als de Mu- Ziektasch opengaat". Op 6 November zal de heer J. van der Jagt, Godfried van Bouillon straat 9 rd., 40 jaar in dienst zijn van de P.T.T. Hij is thans besteiler- voorman en heeft de verantwoor ding voor de vele postzakken, die aan de Baljuwslaan ontvangen en verzonden worden. Zoowel in de muziek- als in de voetbalwereld is hij geen onbekende. 3 November 1896 zijn twaalf heeren schakers overgegaan tot oprichting van een schaakver- eeniging onder bovenstaanden naam. Het bestuur werd gevormd door de heeren H. Karsens, voorz., J. Karsens, secr. en J. Tork penningm. Een van de oprichters van toen, de heer J. C. Tierie, is heden nog lid en speelt op zijn 76ste jaar nog een behoorlijke partij schaak. In den loop van deze vijftig jaren heeft het H. S. G., waar de onderlinge band steeds prettig en goed is geweest, vrij veel van zich doen hooren in allerlei wedstrijden en ontmoetingen. Zoo behaalde het verscheidene malen het kam pioenschap van den Noord-Holl Schaakbond en promoveerde in 1940 (voor het seizoen 19451946) naar de hoofdklasse van den Kon. Nederl. Schaakbond, waar het nog dit jaar het Westelijk kampioen schap behaalde en met één punt achterstand, na Utrecht, de twee de plaats in het kampioenschap Van Nederland bezette. Van 2 tot en met 16 November staat het H.S.G. ;n het teeken van het feest. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur houdt het bestuur re ceptie in de bovenzaal van café Brinkmann, Groote Markt en om 8 uur is er voor zijn leden een Oudejaarsavondviering. Van 9 tot 16 November is er een nationaal schaaktournooi voor vier- en achtkampen en tot be sluit een groote feestavond voor leden en genoodigden in hotel „De Leeuwerik". De traditioneele ontmoeting op Allerheiligen tusschen de voetbal lers van drukkerij „De Spaarne stad" en een combinatie van The Yellow Black Boys werd gisteren weer gespeeld. De geel-zwarten, die hun elftal te sterk hadden gefor meerd voor de minder geoefende Spaarnestedelingen, behaalden een, schitterende 82-overwinning. In de eerste speelhelft konden de rood- witten zich nog staande houden (3—1), doch na rust was het krachtsverschil te groot en voer den Huneker c.s. de score op tot 82. In Luxor maakt men deze week de geschiedenis mee van een Zwit- sersche familie, die ten tijde van Napoleon genoeg heeft van het Europeesche oorlogsgeweld en naar Afrika koers zet. Door een schip breuk komen zij op een onbewoond eiland in de Stille Zuidzee terecht en daar bouwen vader, moeder en vier zoons een modelmaatschappij op, die ons bewijst met hoe weinig- de menseh tevreden kan zijn en hoe dwaas het is, elkaar in grooten stijl, te lijf tegaan. „Vlucht uit de beschaving" is een Amerikaansche film, die wij van harte aan jong en oud aanbevelen en die wellicht te meer belangstelling zal hebben, omdat de historie in de Hollandsche vertaling „De Zwitsersche Robinson Crusoë" heet. In Frans Hals is de prachtige kleurenfilm „De dief van Bagdad" geprolongeerd. De journaals laten ons het ver trek van de Willem Barendsz zien, het bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan België en enkele in teressante Russische sportflitsen Een vrij dramatische film „Ver dachte sta op" wordt deze week in het City-theater vertoond. Het echtpaar Douglas Fairbanks Jr. en Dolores del Rio treden als danser en danseres op in een theater. Een actrice wordt op Douglas verliefd en tracht hem door intrigues aan den haak te slaan. Dolores del Rio wordt zeer jaloervsch en brengt de actrice een nachtelijk bezoek, waar bij een heftige ruzie natuurlijk niet uitblijft. De actrice wordt vermoord en Dolores wordt gearresteerd we. gens doodslag. Na een VTij lang dradige scène, die in een rechtszaal speelt, komt tenslotte aan het licht, dat niet Dolores de schuldige is, doch de vroegere echtgenoot van de actrice. De film heeft vele zwakke punten, tijdens welke een verveling niet te onderdrukken is. Toegang 18 jaar. „Het recht op geluk" is een film, die in Amerika enkele jaren gele den, kennelijk tijdens den oorlog, werd gemaakt. Er speelt een con currente van Deanna Durbin, na. melijk de jonge filmster Gale Storm, in mee, die zeer knap is, goed zingt en tapdanst, omringd wordt door aanbidders, maar na tuurlijk haar nukken heeft, totdat Moeder, mag ik nog een sneed je... (dun snjjden) Op verschillende plaatsen van ons land worden door „Weder opbouw" semi-permanente woningen gebouwd volgens het zgn. montage-systeem, waarbij practisch geen hout wordt verwerkt Muren en vloeren worden vervaardigd van sintelbeton-elementen van standaard-jormaat. Het bouwen van arbeidswoningen in Hengelo zij na een solodans plotseling in een zinkt en zoodanig verlamd wordt, dat zij niet meer kan loo- pen, laat staan dansen. Er vindt een totale ommekeer in haar plaats, zij schikt zich in haar lot, maar wordt tenslotte genezen door een jongen dokter, die een nieuwe methode heeft uitgevonden. En het einde van deze ietwat oppervlakki ge, doch ondanks het gezochte tragische element amusante film is: ze krijgen elkaar! „Opa gaat trouwen" luidt de titel van de film die in het Spaarne- theater draait. De familie Higgins, die een suikerfabriek opzet en deze gezamenlijk exploiteert, houdt den filmbezoeker eenige uren genoeg lijk bezig. Het is een verhaal met een lach en een traan, zooals het leven vaak is. In het voorprogramma wordt vertoond „De strijd om het land", waarin de zingende cowboy Gene Autry nieuwe triomfen viert. Haarlem's Gemengd Koor opent zijn nieuwe Ooncertseizoen met een uitvoering onder den titel „Humor in de Concertzaal" 7 November in het Gem. Concertgebouw. Uitgevoerd warden om. de hu- moristische-parodistische Cantate „de Schipbreuk," naar gedichten van den schoolmeester, van dr. Joh. Wiagenaar. Voorts vermeldt het programma de „Ode aan de Vriendschnap," eveneens van dr. Joh. Wagenaar. Solisten zijn: OoTry Bijster, Lex Karsemeyer en Jacq. Lagas. Aan den vleugel: de dochter van den componist, Nelly Wagenaar. Vol verwachting klopt het hart van de R. A. O., de „Recreatie en Algemeene Ontwikkelingsclub der Militai ren". die 29 November in het Ge meentelijk Concertgebouw het St. Nicolaasfeest gaat vieren. De R. A. O., die in Haarlem pre cies 396 leden telt, organiseert een St. Nicolaasfeest, doch om dit te vieren, zijn natuurlijk ca deautjes noodig. De kas van de club, die eerst kort geleden het levenslicht aanschouwde, is niet toereikend om de militairen in Haarlem te verrassen en de har ten sneller te doen kloppen, zooals op Sinterklaasavond ge bruikelijk is. De cultureele avonden, de tooneeluitvoeringen, de concerten, schaak-, dam- en kaartcompetities, de voetbalwedstrijden, de wandel tochten e.d., die den leden van de R. A. O. geboden worden, hebben veel geld gekost, zoodat men thans een beroep op de bevolking wil doen, om den militairen een ge noeglijken avond te geven- Alle mogelijke voorwerpen zijn welkom en wanneer men niet in staat is, iets in tastbaren vorm te geven, zijn financieele bijdragen ook welkom. Eventueele stortingen of mededee- lingen -over het schenken van ca- deaux kunnen gericht worden aan den lsten luitenant C. P. Cramer, depót A. A. T.—M. T. O. S., Rip- perdakazeme, Haarlem. - De soldaten en officieren, die bij de R. A. O- aangesloten zijn, wor den ook in de gelegenheid gesteld boeken te lezen uit de bibliotheek, omvattend 100.000 deelen, welke in Den Haag gevestigd is. Van tijd tot tijd worden kisten met boeken naar de verschillende onderdeelen gezonden en wanneer deze hoor de militairen gelezen zijn, wordende kisten teruggestuurd en ontvangt men een nieuwen voorraad. Schrif telijke cursussen staan ook ter be schikking van de militairen, die ze tegen gereduceerden prijs kunnen volgen. Er bestaat bij de leden van de R- A. O- in Haarlem het plan een amusementsorkest op te rich ten, dat zich zal toeleggen op ope rettes, walsen en andere goede muziek. Het zal geen „Swing band" worden, doch een orkest, dat behoorlijke ontspanning zal geven. Om dit orkest op te richten, zijn militaire musici voldoende aanwe zig, ook hier is de moeilijkheid, dat de kas van de R. A. O- geen ader lating van eenige duizenden gul dens kan ondergaan om instrumen ten te koopen. Misschien staat op een of ande ren zolder nog wel een instrument, dat in bruikleen of tegen een „zacht" prijsje geleverd kan wor den- De militairen, die steeds voor het vaderland klaar staan, zullen er een dankbaar gebruik van ma ken- Eventueele opgaven, waar en tegen welken prijs de instrumenten kunnen worden afgehaald, kunnen ook geschieden bij den officier van de R. A. O., den heer Cramer. De Engelsche tenor Peter Pears, die momenteel in alle groote ste den van Nederland met veel suc ces optreedt, zal ook in Haarlem zijn solistische medewerking ver- leenen en wel op het ledenconcert, dat Dinsdagavond 5 Nov. in de Gem. Concertzaal o.l.v. Kees Hart- velt gegeven zal worden. Uitgevoerd wordt het werk van Üen jongen Engelschen componist Benjamin Britten: „Les Illumina tions", voor tenor en strijkorkest, waarin de solo wordt gezongen door Peter Pears. Verder staan op het programma Fantasie voor twee strijkorkesten op een thema van Tallis, van R. Vaughan Williams, vijf miniaturen van de Nederland- sche componiste Hanna Beekhuis, Parijsche ouverture in Bes gr. t. van Mozart, „Prélude a l'après-midi d'un faune" van Debussy en Rhap- sodie Espagnole van Ravel. In het Remibrandttheater treedt deze week het A.B.C.-Cabaret, Wim Kan en Corry Vonk, op met een uitstekend programma, „De mooiste oogenblikken" getiteld. Het gezel schap, dat voor het eerst na zeven jaren weer in Haarlem is gekomen, weet als van ouds het publiek voor zich in te nemen en het momenten van plezier en goed amusement te bieden. Het eerste en laatste deel van het programma zijn nieuwe vondsten, flitsen uit het leven. Luchtige en geestige tekstjes, die een diepen ondergrond hebben, liedjes en moppen wisselen elkaar af en doen den aanwezigen de alle- daagsche zorgen vergeten. Zondag as. gaat de Katho lieke Arbeidersbeweging, afd. Haarlem, met allen, die zich daarbij willen aansluiten, haar dierbare afgestorvenen herden ken. Om drie uur begint de Zielen vespers met preek in de parochie kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, daarna trekken allen gezamenlijk naar het kerkhof, scharen zich in rijen van drie en vormen twee groepen, waarvan een groep links van de kapel, de andere rechts langs de graven trekt. Eenige leden van het Genoot schap van den Stillen Omgang zul len het Rozenkransgebed voorbid den. De stoet gaat dan onder klok gelui biddend, met het kruis voor op, gevolgd door de priesters, langs de graven. Bjj het kerkhofkruis voert een zangkoor nog eenige liturgische gezangen uit en gezamenlijk wor den vijf Onze Vaders gebeden, waaraan een aflaat verbonden is. Bij goed weer zal de predikatie op het kerkhof gehouden worden, anders in de kerk. Laten wij bij deze doodenherden king ook aan onze dierbare dooden denken, die voor ons vaderland ge vallen zijn! De directeur van het Telefoon district Haarlem, de heer T. de Winter, heeft in verband met'den pensioengerechtigden leeftijd af scheid genomen van de P.T.T., bij welke gelegenheid hij hartelijk door het personeel werd ge huldigd. Op 71-jarigen leeftijd is over leden de heer G. de Jong, oud- hoofdbode der Provinciale Griffie Noord-Holland. Donderdagavond kwam de ge meenteraad van Heemstede in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn. Zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen: wijziging verordening vaste commissies, ver ruiming bevoegdheid koopen en ruilen van gemeente-eigendommen, inrichting speelterrein Herman Heijermanslaan, subsidie commissie huisvesting, overeenkomst met Ben- nebroek betreffende hulp van tech nische diensten aan laatstgenoem de gemeente, wijziging ambtena ren- en werkliedenreglement, voor stel rooien van boomen, voorstel verleenen van voorschot aan de IJsvereeniging „De Volharding" en begrootingswijzigingen. Bij de rondvraag klaagde de heer Reijnders (P. v. d. A.) over de slechte straatverlichting. Hoogst waarschijnlijk zal begin December de verlichting beter zijn, antwoord de wethouder Disselkoen. Mr. Zeelenberg (P. v- d. V.) wees op de onvoldoende verbindingen met Amsterdam, speciaal voor de forensen. De zaak zal onderzocht worden. Donderdagavond hebben em- ployé's bij de Hoogovens te IJmui- den den 32-jarigen arbeider J. C. de G. dood in de lift gevonden. De onmiddellijk geroepen medicus kon slechts vaststellen, dat de dood dadelijk moest zijn ingetreden. Hoe de man verongelukt is heeft men nog niet kunnen achterhalen. ZANDVOORT. Geboren: J. J. v. Deursen en E. M. van Kleeff, d. A. Leurens en J. Grambeek, z. H. Cordes en E. M. Czari, d. De minister van Oorlog heeft ter kennis van de Kon. Landmacht ge bracht, dat met Ingang van 1 No vember de portvrijdom voor militai ren ten aanzien van brieven Is In getrokken. Portvrij-dom blijft be staan uitsluitend ten aanzien van door militairen te verzenden brief kaarten, met uitzondering van die, welke bericht omtrent handels-zaken of bestellingen bevatten De stichting voor den Landbouw deelt mede, dat leerlingen van de land- en tuinbouwwinterscholen, van de lagere land- en tuinbouw scholen én van de tuinbouwvak- scholen, die geboren zijn In de ja ren 1925, 1926 en 1927, voor zoover zij in de hoogste klas van deze scholen zitten en voor zoover zij thans nog geen oproeping hebben ontvangen, voor uitstel van eerste oefening voor den militairen dienst in aanmerking kunnen komen. Be langhebbenden dienen zich onver wijld te wenden tot den directeur van hun school. IK MOET NOG EVEN NAAR DE GRUYTER MET MIJN BONNEN EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DE GRUYTER Dt KOFFIE EN THEEZAAK 721

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2