Wijziging van de Gemeentewet aangenomen Speelgoederen-fabricage in eigen land Artsen contra ziekenfonds- besluit Alle contracten zijn opgezegd „D'n Dré" voor zijn rechters Ontstemming over honoraria Regeeringscommissaris voor Opsterland Massale vrijlating toegejuicht Groote export om den slechten klank van onzen gulden te verbeteren De bezittingen van den ex-Keizer 7 jaar geëischt Aanvrage consumenten- crediet verlengd ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 TWEEDE KAMER ONTWAPENINGSVOORSTEL OP U.N.O.-AGENDA GEBEDENBOEKEN ALS PROJECTIELEN Duizend moeilijkliedei» Vijandelijk vermogen? (Van onzen parlementairen redacteur). De Tweede Kamer aette Donder dagmiddag ae behandeling voort van het Wetsontwerp Wijziging van de artikelen 157 t.m. 166 der Gemeente wet met de afdoening van eenige ingediende amendementen, waarvan dat van den heer Algera, strekkende om de hoofdzaak van deze wijziging n.l. het elimineeren van een com missie uit de burgerij in geval van annexatie ongedaan te maken en deze commissie te handhaven, met een groote meerderheid werd ver worpen. Eenige amendementen van den heer Maenen, die technische verbeteringen bevatten, werden door minister B'eel overgenomen. Daarna aanvaardde de Kamer het wetsont werp met 49 stemmen voor en 23 tegen. Eveneens werd na enkele opmer kingen aanvaard het Wetsontwerp Voorloopige Voorziening Bouwkassen. Zeer geruimen tijd heeft de Kamer daarna besteed aan het wetje om te voorzien in het bestuur van de gemeente opsterland, welke gemeente Onbestuurbaar is geworden, omdat de nieuw gekozen raad weigert sa men te werken met den burgemees ter, die eerst kort voor de bevrijding door de bezetters werd ontslagen, door het M. G. op non-actief werd gesteld en door de zuiveringscom missie zuiver werd verklaard, om daarna door den, minister van B'in- nenlandsche Zaken ;n zijn functie hersteld te worden, aij het dat het slechts de bedoeling was hem voor korten tijd in deze positie te hand haven. De burgemeester kon ook uit anderen hoofde naar het schijnt reeds lang niet meer met zijn ge meentenaren overweg. Eindeloos ge harrewar, zooals men ziet, dat zijn voortzetting kreeg in de Tweede Hei op (le vergadering der' Ver- eenigde. Volken door Molottov ge dane voorstel tót beperking der be wapening en het verbieden van het gebruik van atoombommen voor oorlogsdoeleinden is op voorstel van den Britschen afgevaardigde, Noel Baker, door de commissie van orde eenstemmig op de agenda der Al- gemeene V ergadering der V'. N. ge plaatst. Noel Baker deed zijn voor stel onmiddellijk bij de opening der vergadering en 'de Sovjet-afge vaardigde, Yisjinsky, verklaarde zich direct ^act oord. Naar verwacht wordt, bestaat de mogelijkheid, dat Maandag in den Veiligheidsraad de Spaansche kwes tie in haar geheel een onderwerp van debat zal worden. De Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië hebben een uitnoo- dlging van de V. N. ter bijwoning van een Donau-conferentie van de hand gewezen. Engeland, de V. S. en Grieken land hebben de uitnoodiging aan vaard, evenals Frankrijk. Dit laat ste land echter op voorwaarde, dat de Donaustaten geen bezwaar had den. Kamer ten koste van den nationalen tijd van vele tientalllen Kamerleden eh den minister-president. Het einde was, dat de wet met 48 tegen 14 stemmen werd aangenomen. Onder de tegenstemmers bevonden zich de communisten en enkele leden van de Partij van den Arbeid. Een motie van den heer Scheps van laatstge noemde partij, om de behandeling op te schorten, werd verworpen. De gemeente Opsterland krijgt nu voor- loopig een regeeringscommissaris en men fluistert, dat deze regeerings commissaris dezelfde persoon als de burgemeester zal zijn. Er is in ons land nop groot gebrek aan spoorwagons. De Deensche spoorwegen zijn ons te hulp gekomen door het uitleenen van dertig wagons voor den tijd van een half jaar. De rijtuigen in het wagenpark te Haarlem Vrijdag werd een hoogmis vaa de Church of England, die opge dragen werd door den bisschop van Londen onderbroken door een slag, waarbij het hoofd van een man gewond werd en een Anglikaansche geestelijke in toga een anderen man de kerk uitsleurde. De ordeverstoorders, die met ge bedenboeken en pamfletten gooi den, en zich bekendmaakten als leden van de National Union of Protestants, schreeuwden herhaal delijk: ,,geen paperij". Deze inval in een kerk was de derde in zes weken. Betreffende de kwestie der po litieke delinquenten zegt het voorloopig verslag der Tweede Kamer, dat vele leden de pogin gen der regeering, om door een massale vrijlating van lichtere gevallen althans eenigermate lucht te krijgen, toejuichen. Andere leden meenden, dat de kern van de moeilijkheden met betrek king tot het vraagstuk der politieke delinquenten hierin zit, dat men vóór de bevrijding nimmer ook te Londen niet zich voldoende re kenschap heeft gegeven van den om vang van het probleem en van de wijze, waarop het zou moeten wor den opgelost. Men vroeg algemeen, over het ver loop van de aangekondigde massale vrijlating en over de daarbij toege paste normen te worden ingelicht. Is de minister overtuigd, dat van de F.R.A.'s voldoende medewerking te verwachten is om de verdere be rechting zoo snel te deen verloopen, dat zii inderdaad in 1948 tot een einde gebracht zal zijn? In dit verband vroegen eenige le den aandacht voor het feit, dat de P.R.A te Amsterdam, die de colla- boratiegevallen onderzoekt, zeer vele dossiers gereed heeft, doch dat deze zaken eenvoudig niet berecht schij nen te worden. Zij vroegen zich af, of hier toeval dan wel opzet tn het spel is. Tweederde van de Nederland- sche bevolking is verzekerd bij d'e ziekenfondsen en het feit, dat de Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, waar bij 6300 artsen (95 pet. van alle Nederlandsche artsen) aange sloten zijn, de contracten met deze fondsen heeft Opgezegd, doet dan ook een situatie ont staan, die voor de geneeskun dige verzorging van het Neder landsche volk van het groot ste belang is. Dr. J. Brutel de la Riviere, voor zitter van de genoemde Maat schappij, legde er den nadruk op, dat men geen conflict wil en dat de geneeskundige hulp aan de ver zekerden op den ouden voet ge waarborgd is. Maar de artsen wil len door de opzegging' van het contract protesteeren tegen de wil lekeurige, zonder overleg met hen getroffen regeling, waarbij de In komensgrens voor toelating tot de ziekenfondsen verhoogd werd van f 2200 tot f 3000, hetgeen met zich meebracht, dat een nieuwe cate gorie verzekerden, die ten deele tot een hcogere welstandsklasse fcehooren, tegen oude, toch alreeds volstrekt onvoldoende voorwaarden moeten behandeld worden. Ook werd aan de artsen de vrijheid ont nomen te bepalen aan welk fonds zij wel of niet medewerken willen. Reeds vroeger hadden de artsen softij f, stram en bewegingloos liggen zij op de tafeltjes uitge- strekt, grappige poppetjes, star naar boven starend en wach- tend op verdere -behandeling en met verlangen uitziend naar hun kleurige en fleurige bloesjes, broekjes, manteltjes, schortjes °n jasjes, welke hun straks het aanzien zullen geven van stoere Zeeuieen, wijdbroekige Volendammers en Urkers net echt en zoo zveggeloopen uit hun vertrouwde omgeving waar zij thuis hnoren zij het dan uit hout geschapen en in miniatuur-uitgave. In het hedendaagsch wisselend tijdsbeeld van vitaliteit en arbeids- schuwheid, waarin het woord .de viezen'' een ieder op dé lippen be storven ligt, heeft zich in Noordwijk aan Zee, parel der badplaatsen aan het smalle Noordzeestrand, sedert kort een speelgoedindustrie geves tigd N.V. .Internationale Speel goed Industrie" die oorspronke lijk Aerdenhout als bakermat had. In een gebouwencomplex, dat ruim 1200 M2 beslaat, wordt een schuch ter begin gemaakt met de vervaar diging van allerlei gezelschapsspe len. En deze, ontworpen door den heer A. A. de Zanger, artistiek lei der, zijn,origineel en leerzaam. Wat denkt u van een anti-gifhande! spel? Hiermede kunt u in een sfeer volle huiskamer met een gezellig brandenden haard de lange winter avonden doorbrengen, maar pas op als u zwarte bonnen koopt, één on fortuinlijke worp met de dobbel- steenen en u gaat via den C.C.D. een naren tijd tegemoet in de straf kolonie Veenhuizen; daarnaast biedt „Het geheim van de atoom bom." ongekende sensaties voor jong en oud en u zult moeite hebben om de oorlogvoerende partijen naar bed te krijgen; ja, t brave ganzenbord is min of meer in onmin geraakt. Wij zien dus het merkwaardige verschijnsel, dat de oorlogsomstan- digheden een nieuwen tak van in- dustrie hebben gecreëerd, een in dustrie die zeker kans van slagen heeft, want de oorlog heeft Duitsch- land met Neurenberg als centrum als speelgoedwereldfabrikant uit geschakeld en het behoeft dus nau welijks betoog, dat een groot ex- portgebied braak ligt, want ons land alleen vormt een te klein afzetge bied. Men koestert groote verwachtin gen en men zal dan ook de ontwik keling van deze industrie, nu nog provisorisch ondergebracht in lood sen, waar letterlijk nog van alles ontbreekt, krachtig ter hand nemen. Het is niet de bedoeling, in het huidige ontwikkelings stadium binnen enkele maanden tijds zoo veel mogelijk produc ten af te leveren, dit is trou wens onmogelijk, want nog steeds wacht een groote loods op Engelsche gasten, n.l. de voor dit bedrijf onontbeerlijke machines, om de talrijke orders te kunnen verwerken. Duizend en één moeilijkheden en niet in de laatste plaats de slechte klank dien onzen gulden op 't oogenblik in 't buitenland bezit bemoeilijken den invoer. Maar wanneer ook deze kinderziekte overwonnen is. kan men zich verder toeleggen op de vervaardiging van mechanisch speelgoed, tremen, aouwdoozen, scheepjes, kortom ai- les, waar het kinderhart zoo gretig naar hunkert. Van niet te onderschatten betee- kenis is wel de omstandigheid, dat het personeelsvraagstuk in Noord- wijk niet zoo ingewikkeld is als el ders het geval schijnt te zijn. Juist door zijn excentrische ligging is er gemakkelijker personeel te verkrij gen dan bijvoorbeeld in grootere steden. Op de onlangs gehouden Jaar beurs te Utrecht trok een expositie \an de I. S. I.-producten sterk de aandacht. Van verschillende arti kelen is er een groote export naar het buitenland, met name België, Frankrijk, Zwitserland, terwijl nog onderhandelingen gevoerd worden met Zuid-Amerika en Spanje. Dat deze export den voiled'gen steun van de regeering geniet, laat zich denken, vooral wanneer men hes feit in oogenschouw neemt, dat de credietwaardighèid van ons land Ir. den vreemde daar ten nauwste mee samenhangt. Dat men daarnaast zaï trachten de speelgoederen in eigen land zoo. veel mogelijk in het bereik van een ieders beurs te brengen is iets dat vanzelf spreekt en van deze fabriek ook verwacht kan worden. op verbetering van hun honoraria van de ziekenfondsen aangedron gen. Maar overeenstemming was er nooit bereikt. En hebt en de artsen den knuppel in het hoenderhok ge worpen en alle contracten met de ziekenfondsen opgezegd, als eerste stap om tot nieuwe contracten te komen. De specialistenhulp is sterk uitgebreid, het aantal specialisten evenzoo en het gevolg is, dat bij gelijkblijvende uitkeeringen uit het ziekenfonds de specialisten ieder minder ontvangen. Er zit aan deze kwestie een sociale kant, die ten nauwste de regeeringspolitiek raakt. Verhooging van de honoraria der ziekenfondsen voor de art- In het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrootingen voor de Justitie over de dienstjaren 1946 en 1947 vragen eenige leden of nes juist is, dat de bezittingen in Neder land van wijlen ex-keizer Wilhelm onder toezicht van een Duttscher zijn gesteld? Wat zal er met deze goederen gebeuren?, zoo vragen zij. Men nam aan. dat zij vallen onder het besluit vijandelijk vermogen en dus thans geacht worden In eigendom te zijn overgegaan aan den Staat der Neder landen. Sen brengt verhooging van de ziekenfondspremie met zich mee. En verhooging van zieken fondspremie verlaagt het netto, loon, omdat de premie gedeel telijk uit het loon betaald moet worden. Dat zal natuurlijk voor de groote massa der werkne mers weer een nieuwe last be- teekenen. Op de persconferentie werd' dan ook de mogelijkheid geopperd de administratie kosten, die thans 12 pet. zouden bedragen, te verminderen, of alle ziekenfondsen op te heffen en een rijksverzekering, als in Engeland, te doen ontstaan. Er zijn thans 172 ziekenfondsen, die alle bij deze kwestie be trokken zijn. Anderzijds is het mogelijk, dat de ziekenfondsen eigen artsen gaan aanstellen, zooals sommige al ge daan hebben. Of dat men twee soorten verzekerden krijgt: een met volledige dekking van het risico, en een met alleen maar verzeke ring tegen specialistenhulp en derg., dus met vrijlating van huis artsenhulp. De tandartsen staan geheel tuiten deze kwestie. De op zegging der contracten met de zie kenfondsen geldt ook voor de vrij willig -verzekerden. De verzekerden zelf zullen echter vooralsnog niets van deze opzegging bemerken. A. A. L. Graumans heet volgens de dagvaarding de verdachte, die Vrijdagmiddag voor het Bijzondei Gerechtshof terecht stond. Maar hij is slechts een schaduw van dengene die eens „D'n Dré van Ulvenhout" was: strompelend op twee stokken, geholpen door een agent komt hij binnen en neemt bevend plaats op een stoel, vlak bij de groene tafel Bleek en met gebogen hoofd luistert hij naar het oplezen van de ten lastelegging door den procureur fiscaal, mr. Blaisse. De holle rheto. riek van de daarin geciteerde, door Graumans ooit als hoofdredacteur van de „Gooi- en Eemlander" ge schreven artikelen, klinkt in de nuchtere sfeer van de rechtszaal als een bespotting. Verdachte erkent; ook de conclu sie „hulpverleening aan den vijand" is volkomen juist. Dan leest de president een brief voor, dien verdachte in 1941 aan Blokzijl schreef. „Een zielige en een misselijke brief" zegt de presi. dent. ,Het is mijn stijl niet, mijn- lieer de president, maar ik heb hem geschreven," erkent Graumans. 20 October 1941 wordt Graumans benoemd tot hoofdredacteur van de „Gooi- en Eemlander" Grenze loos naïef zijn de artikelen die door prof. v. Hamel stuk voor stuk ondex de loupe worden genomen; een enthousiast, maar domweg naprater van wat Göbbels, Blokzijl c.s. al lang eerder gezegd hadden. Gren. zeloos naïef, op het kinderachtige af, is ook de verdediging van Grau mans voor zijn rechters. „Alle artikelen waren verplicht," hij werd lid van de Kultuurkamer om zijn laatste boeken te kunnen publiceeren. Langzamerhand is hij „anti" gaan schrijven; geen tien procent van wat binnenkwam werd geplaatst. Een artikel over da Landwacht heeft hij andersom be doeld. En dan plotseling toch de bekentenis: „Ik heb een fout be gaan mijnheer de president, die grenst aan de misdaad." Op het laatst van 1942 kwam een einde aan Graumans' illusies Volkomen passend in zijn geheela houding is het, dat hij dan ont dekt op het verkeerde pad geraakt te zijn, als hij ziet, dat de Duit- schers in Den Haag heele wijken gaan sloopen en dat zijn parochie kerk daarbij ook ten offer valt „Toen, mijnheer de president, ont_ dekte ik, dat ik niet te doen had met vrienden, met socialisten, maar met misdadigers,'' en hij onder streept deze woorden met een ge- decideerden tik op de tafel. Alle andere euveldaden van de bezetters heeft hij over het hoofd gezien, maar toen ze aan zijn parochiekerk kwamen, ja toen In Februari 1943 bedankt hij als lid van de N.S.B., „omdat hij zijn kerkelijke plichten niet meer kon waarnemen." Op voorwaarde, dat hij zijn hoofdredacteurschap neer. legt, krijgt hij dan via den deken van Hilversum ondersteuning van het „Fonds voor Bijzondere Noo. den". De procureur-fiscaal eischt voor „dezen opportunist van het zui verste water" 7 jaar met aftrek en ontzetting uit het recht om te pu_ bliceeren voor het leven. De ver dediger pleit voor „een man met te veel gevoel en te weinig ver stand". Aan het Hof de moeilijke opgave recht te spreken over deze „zonderlinge ziel". Als Graumans, zichtbaar ontroerd iiOg van den zwaren eisch, het laat ste woord krijgt, is zijn eenige wensch „na 30 jaar van publiceeren. in een werk, wat dan ook, goed te mogen maken wat hij misdaan heeft." De minister van Financiën heeft besloten tot verlenging van den termijn voor de aanvrage van een consumentenerediet, welke oor spronkelijk 9 November zou slui ten. Men kan er wel op rekenen, dat deze verlenging eenigazins ruim genomen zal worden, bijvoor beeld met 14 dagen. De regeering heeft gemeend, nog eenige nadere mededeelingen te moeten doen, welke de misverstan den en onzekerheden, die er ten aanzien van het consumentenere diet blijken te bestaan, zullen weg nemen. Binnenkort zullen aan alle districtsraden, vakorganisaties en alle andere instanties, die voorlich ting bij 't consumentenerediet ge ven, de afbetalingstabellen worden toegezonden. Uit deze tabellen blijkt bijv., dat de afbetalings- verplichting begint met 25 cent per week voor gezinnen van 2, 4, 6 en 8 personen in de groote steden bij een weekloon (na aftrek van belasting en sociale verzekerings premies) van resp. 26.50, 35.50, ƒ43.50 en ƒ51.50. De afbetaling stijgt geleidelijk met 25 cent tot de maximale aflossing van 1per ƒ100.— crediet. De genoemde ge zinnen moeten dezie maximale af lossing voldoen als hun weekinko- men tenminste 31.04. ƒ43.40, 55.60 en 67.80 bedraagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3