klauwen van eldsehietster Naar touristïsche tolunie Wereldtekort in de huisvrouwenwereld Vergemakkelijking van verkeer tusschen Nederland, België en Luxemburg ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 PAGINA 5 VAN GELDSCHIETERS EN LEENBANKEN (II) VJ DE STRIJD TEGEN DE BALDADIGHEID Een experiment dat navolging verdient Huurkoop Discretie verzekerd PRIJZENSLAG DUURT VOORT Gunstige uitwerking Een nieuwe verschijning in de luchtvaartwereld is de „G-E-Gyro- Glider". Het vreemdsoortig, vleugellooze toestel tijdens een proef vlucht op het nieuwe proefvliegveld van de Gen. Electric te Schonectady. Het toestel dat gesleept wordt door een jeep, werkt als een auto-gyro zonder voortstuwingskracht. Het kan 300 pond vracht opheffen en heeft een klein landingsgebied noodig Nobel-prijs geneeskunde toegekend (voor de vrouw) EXPORTORDER VOOR ELF FOKKERS Prijsvraag voor ontwerp van gedenkteeken De nationale driekleur Examens (Van onzen specialen verslaggever) Het gezin bestaat uit zes per sonen Vader, moeder en vier kinderen De man werkt in een broodfabriek. Hij verdient er f 40 in de week. „Het staat er bij ons zoo voor", zegt hij, „dat ik twee gezinnen heb te onderhouden Mijn eigen en dat van Tante Na Zoo bij stukjes en beetjes heb ik nu met elkaar een kleine honderdvijftig gulden van haar geleend. Iedere week betaal ik f 12.70 aan rente". Als een vrouwelijke Shylock oefent de leenvrouw haar sinister bedrijf uit in de achterbuurten van de groote steden. Veel risico loopt zii er niet bij. Haar klanten betalen haar de rente prompt. Zij weten dat. wanneer zij in gebreke zouden blijven, ze nooit meer op iets behoe- ven te rekenen, en dat zou een zware slag voor hen zijn. Als er in hun leven iets bijzonders is, een bruiloft, een geboorte, een begrafenis, dan hebben zij de geldschietster noodig. Hun loonen zijn niet berekend op zulke gebeurtenissen, zeker niet als de woekeraarster hen goed en wel in haar greep heeft. Dan kan het inderdaad voorkomen, dat de slachtoffers haar wekelijks bijna de helft van hun loon moeten afdragen, alleen aan rente. Het is moeilijk tegen dit soort practijken op te treden. De politie kan heel weinig doen. omdat er maar zelden klachten binnenkomen. In de eerste plaats is daar de dwaze, maar algemeen bekende schroom, die bij zulke menschen bestaat ten op zichte van de handhavers van het gezag. Zij willen niets met de po litie van doen hebben en loopen als hun weg langs „het bureau" voert, er in een boogje omheen Een man, die zichzelf respecteert en met eere In de kringen der Hilversumsche onderwijzers, die zich ergerden aan de straatschending der jeugd, kwam de gedachte op, ook buiten de school op te treden tegen de baldadige jeugd. Het gemeentebe stuur werkte mee aan het verlee- nen van opsporingsbevoegdheid op het gebied van de straatpolitie aan die onderwijskrachten, die zich daarvoor beschikbaar stelden, in totaal 41 personen. Deze maatregel is in April geno men en in October belegde de bur gemeester van Hilversum een bij eenkomst met bedoelde leerkrach. ten, teneinde omtrent de opgedane ervaringen van gedachten te wis selen. Daarbij bleek, dat in de meeste gevallen van ergerlijk ge drag reeds door tactisch optreden veel werd bereikt. Slechts in een enkel geval moest een delinquent worden genoopt zich op het politie bureau te melden. Het aantal ter kennis van de politie gebrachte klachten over baldadigheid ver. minderde van 135 in Mei tot 3 in September De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft hierin aanleiding gevonden, den burgemeesters van zijn ge west in overweging te geven na te gaan of in hun gemeente na volging van het Hilversumsche initiatief aanbeveling verdient. Het Amerikaansehe ministerie van Oorlog, heeft meegedeeld, dat Groot- Brittannië en de V. S. de mogelijk heid van standaardisatie van hun legerwapens hebben besproken. Men weigerde echter te zeggen, of er een accoctrd bereikt ls. door het leven gaat, zorgt ervoor nimmer met de politie in aanraking te komen. En daarbij komt dan nog. dat wie een leenvrouw aanbrengt zichzelf de kans ontneemt, om, als hn ooit weer in geldelijke moeilijk heden raakt, iets te kunnen óp- nemen. Dikwijls is de leenvrouw niet al leen geldschietster Zij levert goede ren op afbetaling. Dekens zijn veelal geliefde objecten. Een bepaalde prijs wordt bii den koop niet bedongen. De partijen maken het zóó af, dat elke week een of twee kwartjes be taald worden, enkele jaren lang. Een lorrig prul. ter waarde van nog geen tientje, brengt zoo veertig, vijf tig gulden op. Niet zelden dwingt de woekeraarster haar radelooze klanten op die manier dingen te koppen, die ze heelemaal niet noodig heb ben. Ze komen om geld, om een paar gulden. Ja, dat treffen ze nu slecht, want Tante Na heeft toevallig geen cent in huis. zal ze er zoo bij neer vallen, als het niet waar is! Maar ze heeft wel iets anders. Iets bijzon ders en het is, dat ze elkaar al zoo lang kennen, want als 't niet ver trouwd zou wezen, dan begon ze er niet aan, nogal glad. hè. Een effec tief fijne wollen deken moet ie es voelen wat een wol! die ze fei telijk voor d'r eigen genomen had. want die ze heeft worden wat dun netjes, maar alia, onder vrienden, nietwaar en we zijn er per slot om elkaar te helpen. Nou. wat zeg je d'r van maak je toch zeker mét gemak twintig pop voor, als het geen geeltje is! De klant zucht en weet, dat er toch niets anders op zit. De overeenkomst wordt gesloten en een paar uur later brengt de deken drie rijksdaalders op of een lommerd briefje met vijf gulden. Maar Tante Na trekt haar geld. Over twee jaar nóg Het is een heel keurige kamer in een heel keurig huis in een heel keurige buurt. En de mevrouw is een dame. De mijnheer met het zorgvuldig geperste, op de naden wat glimmen de pak trekt nerveus met zijn mond. Zijn oogen staan zorgelijk. Hij ver frommelt den hoed op zijn knie. „Ja", zegt de dame met veel na druk. „Ja, uw aanbeveling is in or de. U begrijpt, ik kan mij niet met iederéén iniaten. daarvoor is de zaak te.... eh.... te delicaat Natuurlijk, zulke dingen komen in de beste fa milies voor en juist daarom ik tel alleen de allerbeste families on der mijn cliënteele. Werkelijk de éérste families. Vandaar, dat ik ook geen borgen verlang. U begrijpt, daarmee neem ik een groot risico, maar in bepaalde kringen is het te pijnlijk om zijn goede kennissen te vragen borg te willen blijven, niet waar?" „Juist ja" zegt de mijnheer, om dat hp begrijpt, dat er van hem ver wacht wordt, dat hij iets zegt. En het contract wordt aangegaan. De mevrouw leent geld. zonder borg en van haar discretie kan de mijn heer zich verzekerd houden. De rente is wat hoog. hooger dan ge bruikelijk maar er zijn ook geen bor gen en dus js er geen verhaal. Wel beschouwd is met 10 pCt. per maand zoo'n risico nog maar matig radekt De mijnheer moet natuur lijk niet denken, dat de mevrouw aan hem twijfelt, aan hem persoon lijk. geen sprake van. de naam van de persoon, die den mijnheer heeft aanbevolen, zegt genoeg. Bo vendien. hier komen alleen vertrouw den. kennissen van kennissen, enfin, waar zullen ze nog over pra ten? En dan. de mijnheer is immers ambtenaar, ach nee, op kantoor bii de firmaeen eerste klas firma, die alleen nette menschen in haar dienst heeft en zeker.... stél 'ns het geval.... maar waarom zou den ze het geval ook stellen? Alle maal onzin, de mijnheer komt zeker zijn verplichtingen na. Iemand, die niet menschen omgaat en gezichten kent, ziet zooiets dadelijk....' En elke maand betaalt de mijnheer zijn 10 pCt. rente. Want stél 'ns het geval De prijzenslag in de provincie werd gisteren voortgezet, waarbij voornamelijk aandacht werd be steed aan Harlingen, Achtkarspe- len, Emmen, Zuidbroek, Heeren veen, Winschoten, Groningen, Vlis- singen en de Langstraat. Ofschoon weer een groot aantal processen-verbaal moest worden opgemaakt, vooral wegens het te duur verkoopen van huishoudelijke artikelen, bleek de activiteit van de prijscontrole met name in de Langstraat een gunstige uitwer king op het prijspeil te hebben gehad. Twee controleurs deden de ondervinding op, dat zwarte han delaren ook wel eens onvoorzich tig kunnen zijn. Hun werd een hoeveelheid costuumstof voor f 27 per meter aangeboden. De heeren werden ingerekend. Bij K. B. is bij het ministerie van Landbouw, Visscherlj en Voedselvoor ziening henoemd tot raadsadviseur in algemeenen dienst, drs. J. Hor- ring. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Het gaat allemaal heel discreet. Finan- cieele moeilijkheden kunnen in de beste familie voorkomen, nietwaar, en trou wens, heeren, die niet tot de beste families behooren, telt zij niet onder haar cliënteele. Als meneer nu even zijn naam precies zou willen opgeven en zijn beroep en waar hij in betrekking isniet om het een of ander na tuurlijk, maar in zoo'n delicate aan gelegenheid weet men toch graag pre. cies met wien men te doen heeft. „Hoewel een zekere controle wel altijd zal moeten blijven bestaan, wordt er naar gestreefd in de naaste toekomst tot een soort touristische tolunie te komen tusschen Neder land, België en Luxemburg'. Het tijdroovende en hinderlijke douane onderzoek in het grensverkeer tus schen deze landen zou den reizigers hierdoor voor een groot gedeelte be spaard kunnen blijven", aldus jhr. W. Boreel, directeur-generaa] van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer tijdens een onderhoud, dat een verslaggever van het A.N.P. met hem had. ,,De voorbereidende besprekin gen", zoo vertelde de heer Boreel verder, „hebben van 29 tot 31 Oct. te Den Haag plaats gehad tusschen de bestuurders der Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche orga nisaties. In hst bijzonder werden in het verloop van deze conferentie de moeilijkheden besproken, waarte - genover touristen zich thans nog ge plaatst zien bij het verkrijgen van deviezen. Hoewel Nederland op het öogenblik vrijwel geen deviezen ter beschikking kan stellen, wordt ver wacht dat hierin door het toepas sen van het beginsel van wederkee- righeid verandering kan worden ge bracht. De gedelegeerden op dezs conferentie hebben zich tevens in beginsel bereid verklaard in bepaal de landen een gemeenschappelijke propaganda te voeren voor het toe risme in de lage landen en hiertoe bok eikaars propagandamateriaal uit te wisselen." „19 November a.s.", zoo zeide de heer Boreel tenslotte, „zullen de vertegenwoordigers der drie ver schillende landen opnieuw te Den Haag bijeenkomen. Aan de alsdan Aan prof. Hermann J. Muller, een Amerikaansehe bioloog is door de commissie voor den Nobel-prijs van de medische hoogeschool te Karolinska, de Nobel-prijs voor medicijnen toe gekend. De prijs is toegekend voor revolu- tionnaire onderzoekingen op het ge bied der Genetica. Volgens de officieele rapporten sehutlt de huidige huishoude lijke hulp-nood hoofdzakelijk In de na- oorlogsche omstandighe den: zóóveel meisjes °P regeeringsbureau, zóóveel die financieel niet ge dwongen zijn te werken omdat ze thuis in „zwarte" sfeer leven, zóó veel die niet meer vanuit het Oostelijk buurland een plaats in onze keuken ko men vervullen. Inderdaad, dat is allemaal zoo, maar is het niet eigenlijk een veel wijder strekkend, veel dieper borend, veel ingrij pender probleem dan de daagsche reeksen adver tenties in de dagbladen; „gevraagd een net meisje." doen vermoeden? Het is niet alleen het probleem van ons land Het is het probleem ook van het vlakbij liggende België en van Engeland aan de overziide van het Kanaal. Van Frankrijk, van Noor wegen en Zweden in den kop van Europa en van Italië in den voet. En In Amerika is het misschien nóg moeilijker om huis houdelijke 'hulp te krijgen. Toen wij kortgeleden een jonge vrouw spraken, die luist uit Brazilië was te ruggekeerd, vroegen wij haar belangstellend, hoe het daar met den dienst- bodennood gesteld was. „Negerinnen," zei ze, „hoe zwarter, hoe beter." Wan neer het met de hulp moeilijk is, zoekt men graag vreemden. Zoo redt Frankrijk zich nu met Elzasser vrouwen, die een paar maanden 'n Parijs willen ziln AL we den aardbol ovc-- schouwen in verhouding tot de dienstbode, dan kunnen we concludeeren dat er een wereldtekort is aan huishoudelijke hulp, een wereldtekort aan stof fende, schurende, stoppen de, roerende en zorgende vrouwenhanden. Toch wij- Zen de statistieken uit dat nog steeds aanmerke lijk meer vrouwen dan mannen de aarde bevol ken. Het is niet de eman cipatie van de vrouw ge gaan als met een lont die men aansteekt. Men kan de gevolgen nooit precies berekenen. Mogelijk komt er een reactie, er zit ook lets van eh en vloed in de samen- lev'ng En een enquête, ge houden onder de Limburg- sche fabrieksmeisjes, heeft uitgewezen, dat tachtig procent liever huishoude lijk werk zou doen, maar, financieel gedwongen, ln de fabriek werkt. Op het oogenblik echter wreekt het met de emancipatie vervlochten gebrek aan dienstbaarheid zich op dat deel der vrouwen, dat haar natuurlijke bestem ming volgt, namelijk de gezinsmoeders. ZooaL onlangs gemeld zijn in de hoofdstad de meisjesstudenten een dienst begonnen om een paar uur per dag in een gezin te gaan helpen. Een initiatief dat allen lof ver dient en de voorkeur ho ven het systeem ln Ame rika, waar het schering en inslag is, dat school kinderen van veertien, vijftien jaar voor een halve benaming voor dezen ..op passen als moeder 's mid dags uit is. „Sitters" is de benaming voor deze .op pas," die, terwijl baby slaapt of in de box speelt huiswerk zit te maken. EPtl lapmiddel, maar dat getuigt van efficiency Alle hulp is immers wei- kom. zoolang het reuze probleem van het wereld tekort, dat de huisvrouwen- wereld blijft teisteren, niet 1R opgelost. A. Bgl. .e houden conferentie zullen even- sens de departementale deskundi gen der drie landen deelnemen. Aan leze conferentie zal voor wat Ne derland betreft, 8 November a.s. nog een vergadering voorafgaan, waar vertegenwoordigers der Neder landsche touristenorganisaties en die der bij deze aangelegenheid be trokken ministeries bijeen zullen komen. De firma Schreiner en Co te 's-Gravenhage «deelt ons mede, dat. zij een expoTtorder heeft verkregen voor elf Fokker-Diepen-F 25-vlieg- tuigen, welke aan een importeur in Denemarken zullen worden gele verd. Zooals bekend, is de F 33 een vierp ersoons-zakenvliegtuig. Voorts werd een order verkregen voor een eerste leverantie van de door de Esco Electric te Amsterdam te te- veren materiaal en apparaten voor vliegtuigverlichting; dit ten be hoeve van het vliegveld Kastrup in Denemarken. Met beide orders te zamen is een bedrag van een half millioen gulden gemoeid. De minister van O., K. en W. acht het van zeer groote beteekenis, dat op de honderden plaatsen waar ge durende den bezettingstijd Nederlan ders werden gefusilleerd, een gelijk vormig of althans overeenkomstig ge denkteeken wordt opgericht, opdat door het geheele land zulk een plek gronds als gewijde grond herkenbaar zij. Hij heeft hiertoe een openbare drie ledige prijsvraag uitgeschreven, waar in wordt gevraagd een ontwerp voor het gedenkteeken zelf, alsmede een symbool en een spreuk om op het gedenkteeken zelf aan te brengen. Er zullen geen geldprijzen worden uit geloofd, doch de inzenders behouden de auteurs- en reproductierechten waarvan de vergoeding door den mi nister zal worden vastgesteld. Alle inlichtingen worden op verzoek gratis verstrekt door den secretaris der door den minister ingestelde jury, den heer K. E. Schuurman, Paulus Potterstraat 24 Amsterdam. Daar de termijn van inzending op 1 Februari 1947 wordt gesloten, is bet spoedig aanvragen van inlichtingen gewenscht. In een lezing voor de Ned. Na tuurkundige vereeniging vertelde drs. H. Selling, dat ondanks het wetsontwerp van 1937 de Neder landsche vlag nog steeds niet ge standaardiseerd is, d.w.z. de kleu ren zijn niet wettelijk vastgesteld. „Rood, wit en blauw" laat ruimte voor talrijke opvattingen. In de Ver. Staten is onze driekleur wel gestandaardiseerd. Bij een officieele gelegenheid werd de traag gesteld wat de juiste kleurschakeeringen van onze vlag waren. Een hoogge plaatst regeeringsambtenaar haalde zijn vlag te voorschijn, en zeide: „Dit wordt de standaardvlag". En zoo is het ook eewerden! NIJMEGEN - R.K. Universiteit Gesl. candidaatsexamen rechten mej. C. C. Barendsma, Heeze (N.Br.) cn de heeren H. J. M. Stie- ger, Goes, F. M. J Pompen. Ber- geyk en P. J. Pauwels. Heerlen. in het geneeskundig gestich1 ..Voor burg" te Vueht is met grooten luiser het eeuwfeest der Congregatie van de Zusters van Barmhartigheid ge vierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5