Complot van oud-illegalen HAARLEM 'sAVONDS EN 'sNACHTS Twee belangrijke werken van Fauré en Bruckner Binnen korten tijd weer een licktzee KERKLIJSTEN ETALEUR Op de uitvoering van het koor Katholiek Haarlem De zaak-Hoek van Holland voor het grootste deel teruggewezen Heemstede en Bloemendaal blijven niet achter ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 PAGINA 7 Bruckner „Te Deum L&udamus" Weer een lichtzee leerling- CANADEESCH SCHIP GESTRAND Op de tweede uitvoering van het Koor-Katholiek Haarlem zal onder leiding van den dirigent Albert de Klerk werken van twee grootmeesters in de kunst, van twee beroemde organisten: den Franschman Gabriel Fauré en den Oostenrijker Anton Bruckner worden uitgevoerd. Van Fauré, componist bij uitstek van intieme kunst, een Requiem en van Bruckner-, componist in hoofdzaak van groote, omvangrijke werken, een Te Deum Laudamus. Twee hoogst belangrijke koorwerken, waaraan nog altijd te weinig aandacht is geschonken. Deze werken dienen evenals Bach's Passies en Haydn's Oratoriums gemeen goed te worden van het nog altijd talrijke publiek, dat zang boven louter orkestspel stelt. Ter inleiding zijn hier dus enkele bijzonderheden omtrent componist en werk volkomen gerechtvaardigd. Van Gabriel Fauré, de organist van de „Madeleine" en directeur van het Parijsche Conservatorium, is in Nederland weinig bekend. Zijn gioote werken: opera's en orkest muziek hoort men in het geheel niet, daarentegen zijn intieme kunstwerken: liederen, strijkkwar tet en trio wel, zij het sporadisch. Daartoe is een aanleiding. Fauré is de Fransche componist van klein-kunst bij uitstek. Het bijna aristocratisch karakter van zijn werk wijst er op. Alles is bij Fauré uiterst verfijnd en wel in die mate, dat men in hem ziet de voorlooper van Debussy, den im pressionist. Zijn klank en kleur im mer fijn afgewogen, zijn gedachten- gang is helder en oprecht zijn vorm sober en zuiver en zijn melodievor ming echt-zangerig en steeds op den voorgrond tredend. Na deze korte karakterschets zal de lezer zich vermoedelijk af vragen: maar is dan een componist als Fauré de aangewezen man om een Requiem te verklanken? Een Requiem met „Dies irae, Mors stu- pebit, Rex tremendae majestatis", hoe kan die door zulk een toon dichter realistisch worden weerge ven? En deze lezer heeft gelijk en toch is Fauré's Requiem-muziek een kunstwerk. Hoe komt dat? Fauré verklankte de Sequentia: Dies Irae niet. Het is een Requiem van den innigen vrede, die men voor de afgestorvenen afsmeekt, men zou het een gezang, vol berusting, desnoods een teederlieflijk gebed kunnen noemen. Men noemt het Requiem van Berlioz theatraal, dat van Verdi opera-achtig. Wilt men de grootste tegenstelling? Hoor dat van Fauré aan (en bij gelegenheid dat van Mozart, een contrast van deze beide uitersten)! Anton Bruckner stierf ongeveer 50 jaar geleden. Men zou de uit voering van het Te Deum als hulde aan zijn schepper kunnen beschou wen, tevens als een poging om de aandacht van het publiek meer en meer op dezen genialen componist van de vorige eeuw te vestigen. Op een componist wiens werken lang zamerhand bekend werden na den dood van zijn grooten leerling Gus- tav Mahler. Is Fauré de man van klein-kunst, Bruckner componeerde hoofdzake lijk groote werken: Symphonieën, Missen en Te Deum Laudamus. Eruckner, de organist van den Lin- zer Dom en later professor aan het Conservatorium te Weenen, schreef negen Symphonieën, die nimmer dramatisch, hartstochtelijk of fel- bewogen zijn, want deze componist is voor alles de op God betrouwende mensch. Uit zijn muziek spreekt voortdurend bezonkenheid, gemoe delijkheid en bovenal berusting. Ze is oprecht soms zelfs naïef, doch veelal ook plechtig en verheven. Uit zijn Symphonieën spreekt diezelfde! vrome geest als uit zijn Missen en Te Deum. Schenkt dit aan menig concertbezoeker geen groote vol doening, eischt men in Symphonieën andere uitingen met groote contrast werkingen, met de koorwerken is het geheel anders gesteld. Van zul ke werken moet juist op de eerste plaats wijding uitgaan tot in het meest verhevene, plechtstatige deel toe. Zij behooren een kunstuiting te zijn, waarmede de componist niet zich zelf doch alleen God dient. En dit kan van Bruckner worden gezegd, want hij is waarlijk een kunstenaar, dóór en vóór zijn Heilig Geloof. Zijn laatste koor werk, dit Te Deum, droeg hij „den lieven God" op. Kan het kinderlij ker en deemoediger, tevens verhe vener? „Plechtig en machtig" laat de componist dit werk door orkest, or gel en unisono-koor inzetten. Ka rakteristiek zijn hier de octaven- en quinten-sprongen, zoowel in den zang als in het orkest en die tel kenmale door het geheele werk te- rugkeeren. Daarna volgt het „Tibi omnes Amgeli" voor 3 solostemmen in meer bewerkten vorm. Het koor zet het „Sanctus" zacht in. De zang zwelt echter aldra aan en met for- sche klanken weerschalt het „Pleni sunt coeli". Direct daarop vervolgt het koor, wederom unisono op het aanvangsmotief „Te gloriosus" en in denzelfden trant, telkenmale met een stijging: „Te Martyrum" enz. „Patrem inmensae majestatis" is plotseling piano-zang, alsof men vanwege het ontzagwekkende der „onmetelijke majesteit", die woor den nauwelijks durft uitspreken. Maar dan klinkt weer als een zege zang „Tu Rex Gloriae" door orkest, orgel en koor. Een groote tegenstelling met dit onderdeel vormt de verklanking van Christus' zege over den dood: „Tu devicto", dat gedragen en me lodieus is geschreven. Met een kort en markant „Tu ad dexteram" sluit het eerste deel af. „Te ergo quaesumus" is voor te norsolo geschreven, lyrisch en vol uitdrukking. Het solo-kwartet en koor herhaalt steeds de laatse tekstwoorden, terwijl de solo-violist een figuratie boven de melodie uit speelt, die als het ware in hoogere sferen eindigt. Enkele gedempte accoorden, een generaal-pauze en het koor zet op het aanvangsmotief het „Aeterna fac" in, hetwelk zijn hoogtepunt berekt bij „gloria numerari". Deze tekstwoorden worden eenige malen door de damesstemmen herhaald in lioht-golvende beweging, waar tegen de tenoren gemarkeerd hun „gloria" uitroepen en waarna het geheele koor- en orkestmateriaal ze nog eenmaal uitjubelen. „Salvum fac populum" is op de zelfde wijze geschreven als „Te ergo" en met „et rege eos" verbon den. Deze stemming wordt onder broken. door het „Per singulos dies" op het aanvangsmotief en hervat met het „Dignare Domine", een prachtvol deemoedig smeekge bed. Het „Fiat" brengt een kleine stij ging en bij het „In te" zet het laatste deel op grootsche wijze in. Eerst door het solo-kwartet, daarna bij „non confundar" door het koor. De muziek vormt hier een overgang naar de groote majestueuze slot- fuga, waarin Bruckner alle vocale en instrumentale stemmen op wonderbare wijze dooreenstrengelt. Dan nog een markant unisono, dat als het ware uiteensplijt tob een grandioos slotaccoord, waarte gen men weder de karakteristieke octaven- en quintensprongen hoort. Hiermede sluit deze lofzang, tevens een danklied en smeekbede, af, De kunstuiting van één der grootste componisten, van Anton Bruckner, een der faouwe zonen van de R. K. Kerk. OLIVER KOOP. KATHEDRAAL ST. BAVO: Zon dag H H. Missen 6.30, 7.30, (Hoogmis) en 11 u. Lof om 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7 30, 8.15 en 9 u. Maandag 8 u. H. Fam. heeren. Dinsdag 7 u. Congr. meisjes, om 8.15 u. Congr. jonge dames. Woensdag Congr. jongens om 7.30 u. Vrijdag Lof en Kruis weg om 7.30 u. Zaterdag biechten van 4.308.30 u. Lof om 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA: Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30 (Kin dermis), 9.30 (Hoogmis), 10, 11 12 u. Lof om 7 u. In de week H.H. Missen 6.45, 730, 8.15, 9 en 9.30 u. Maandag 7.30 Congr. meisjes. Dinsdag 7.30 Lof. Woensdag Congr. jongens 6.45 u. Congr. 7.30 jonge mannen. Vrijdag 7 30 Lof en Kruis weg. Zaterdag biechten van 4—9 u O. L. VR. ROZENKRANS, Spaar- ne. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Lof om 7.30 u. Catechismus 12 u. Congr. jon gens 5.30 u. Maandag 8 u. Congr. dames. Dinsdag 8 u. Congr. jonge meisjes. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 u. Lof om 7.30. Donderdag tot 11 uur en giste ren tot by zessen heeft het Ge. rechtshof te Rotterdam de zaak behandeld van de recalcitrante oud-illegalen, die ontevreden over de houding van de regeering te genover politieke delinquenten en collaborateurs, een actief co. mité hadden gevormd. In af. wachting van de uitspraak is men thans tot een voorloopig einde gekomen, doch ten aanzien van een achttal verdachten achtte het Hof het vooronderzoek onvolle dig', zoodat de zaak werd terug gewezen naar den rechter-com. missaris. Donderdagmiddag heeft de Offi cier van Justitie, mr. van Oosten, een uitvoerig requisitoir gehouden. Nog eens memoreerde hij het ont. staan van de vereeniging. Volgens spr. was hier wel degelijk van een vast omlijnd misdadig doel, n.l. het liquideeren van personen, sprake Hij wees op het gevaar, dat aan dergelijke organisaties is verbon den. Alleen de staat was gerechtigd het zwaard der vergelding te hanteeren, al erkende hij, dat er by de vrijlating van collaborateurs veel misstanden waren. Nog zes verdachten stonden Don derdagmiddag- en avond terecht. Voor één van hen vroeg de presi. dent terugwijzing naar den rech- ter-commissaris, voor een ander werd vrijspraak gevraagd. Voor de overigen varieerden de eischen van vier maanden tot anderhalf jaar. Gisteren werden de overige ver dachten verhoord. Lange ver. moeiende dialogen tusschen presi dent en ontkennende verdachten waren herhaaldelijk aan de orde. Voor zes verdachten werd ook weer de terugwijzing gevraagd, voor de drie overigen waren de eischen ge lijkluidend: één jaar gevangenis straf. Op verzoek van den verdedi. ger zijn behoudens twee verdachten allen, die in verzekerde bewaring waren, voorloopig op vrije voeten gesteld. De uitspraak is bepaald op 14 November half tien des morgens. Half November zal mevrouw Hid- dink, bekend als de „soldatenmoeder" per „Sibajak" naar Indië vertrekken. Mevrouw Hiddink zal daar haar werk ten behoeve van de Nederlandschs troepen voortzetten. Foorzichtig, daar is de rand van het trottoir!" De gewaar schuwde antwoordt eenigszins geïrriteerd door het inspan nende turen naar den grond: „Dat zie ik ook wel, ik ben niet blind, al is het erg donker". Een plotgekreun.... een verwensching aan het adres van den bezetter en brommend richt het tengevolge van de Egyptische duisternis gevallen slachtoffer zich op, strekt met een pijnlijk en woedend gezicht de getroffen ledematen en zet tenslotte den tocht voort, zich hullend in een dreigend stilzwijgen. Vijf jaar lang bleef Nederland op straat ver stoken van elk licht en gebeurden er dientengevolge vele groote en kleine ongelukken, die wat de laatste betreft in vele gevallen gepaard gingen met dergelijke bitse dialogen. Na de bevrijding werd koortsach. tig gewerkt om de vernielde licht punten weer in orde te brengen en energie voor de lantaarns te ver zamelen. Een luid hoera steeg uit de bevolking op, toen voor het eerst na de bezettingsjaren de lampjes weer gingen branden en in de avonduren de duistere wegen en paden weer met enkele lichtstralen werden verlicht. Elke maand ging men een stapje verder en thans is men reeds zoover gevorderd met 't herstel, dat, wanneer het Rijks- kolenbureau daartoe vergunning zou verstrekken, alle lampen weer als van ouds zouden kunnen bran, den. Ongeveer 2300 electrische en 2000 gaslantaarns verlichten Haarlem des avonds weer, let terlek en figuurlijk. Sinds 1 October branden de lantaarns ook weer den geheelen nacht door. Na het middernachtelijk uur wordt echter 25 pCt. gedoofd, om niet eerder weer ontstoken te wor den dan den daarop volgenden avond, een half uur na zonsonder. gang. De overige lampen blijven bran den op de hoeken van de straten, langs de hoofdwegen en in de meest donkere plekjes van de stad. De sterkte van de lichtpunten va rieert van 9 tot 500 watt, m.a.w. van verkeerszuiltjes tot groote booglan- taarns. Het aantal met gas bran dende lichten bedroeg in Haarlem vóór den oorlog 4250. Ongeveer 50 van deze lantaarnpalen zijn tydens de bezetting door aanrijdingen e.d. vernield en in onbruikbaren toe stand geraakt. De schade hieraan kan vooreerst nog niet geheel her steld worden, daar het materiaal destyds uit Duitschland werd ge ïmporteerd en men thans aangewe. zen is op invoer uit Engeland en Tsjecho-Slowakije. Van de 4200 bruikbare licht punten branden er op het oogen- blik ongeveer 2000. Wanneer men in aanmerking neemt, dat voor deze 2000 lampen in een jaar, ruw getaxeerd, ongeveer 1.200.000 M3 gas noodig is, kan men welbegrij. pen, dat het in verband met de huidige kolenpositie nog onmo gelijk is alle lichten weer in Haarlem te ontsteken. Wél zullen de gas- en electrici- teitsbedrijven alle mogelijke moeite doen om Haarlem binnen korten tijd weer in een lichtzee te zetten. Hierin roepen zij echter ook de medewerking van de bevolking in, die bestaan zal in het toezien, dat de lichtpunten, waarbij vooral de verkeerszuilen een groote rol spe. len, niet ten prooi vallen aan de baldadigheid van de jeugd. Ook de tientallen telefonisch doorgegeven klachten over een gesprongen lamp of een weigerenden lichtmast be lemmeren de bedrijven in de her stellingswerkzaamheden. Tegelijk met de Spaarnestad heeft Heemstede een nieuwe rege. ling betreffende de straatverlich ting ingesteld. Ook daar branden de lichten gedurende den geheelen nacht. Van de 1100 gaslantaarns zqn er thans 332 in gebruik, die per etmaal circa 1,2 M3 gas verbrui ken. Alle electrische lichtpunten zijn by de straatverlichting inge schakeld n.l. 124. Waarschijnlijk zullen er in den loop van den win ter nog 70 lantaarns bijkomen, waarmede weer vele Heemstedena ren gebaat zullen zqn. Bloemendaal is ditmaal achter Heemstede en Haarlem aangeko men. Eerst thans zal men er toe kunnen overgaan een soortgelijke regeling als in de andere gemeen ten te kunnen treffen. Wat de lichtpunten betreft, is Bloemendaal een stap verder, daar de geheele straatverlichting reeds geëlectrificeérd is. Evenals voor den oorlog branden daar weer 1500 lampen, die varieeren van 40 tot 200 watt. Door het prachtige werk van gas- en electriciteitsbedrijven en van Publieke Werken is de duisternis op straat verbroken en wordt een prettige en gevaarlooze avondwandeling gewaarborgd. Voor directe indiensttreding vragen wij een Aanmelden: Gr. Houtstraat 54-60 HAARLEM H. HART. Kleverpark: Zondag H. H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Lof om 7.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. Maan dag 8.15 St. Pascalis in parochie huis. Dinsdag en Vrijdag lof om 7.30 u. Zaterdag biechten van 5—9.30. H.H. ELISABETH EN BARBARA: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. In dé week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45 en 8.45 u. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30 u. H. JOANNES DE DOOPER, Am- sterdamstraat. Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.45, 10.30 (Hoogmis) en 11.45 u. Lof om 7 Maandag 8 u. H. Fam. heeren. Woensdag 6.45 Congr. Junioren, om 7-45 jon gens, senioren. Dinsdag Congr. meisjes, junioren, om 6.45 u., om 7.45 u. senioren. Donderdag Lof om 7.30 u. Zaterdag om 7 u. biech ten van 4.30—8.30 u. H H. Missen in de week om 6.30, 7, 7.30 en 8.45 u- ST. JOSEPH: Zondag H.H. Missen 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.45, 7, 7.30, £.15 en 9 u. Loven om 7.30 u. Biech ten van 46 en van 79 u. H. LIDWINA: H.H. Missen op Zon dag om 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. In de weeK H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. Za terdag geen H. Müs om 7.30 u. Biechten van 58, voor kinderen des middags van 121 u. O.L. VROUW VAN ZEVEN SMAR TEN EN H. BAVO: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof om 6.30 u. In de week H.H. Missen 7, 7.45 en 8.30 u. Lof om 7.30 u. Zaterdag biechten van 5—9 u. O. L. VR. HEMELVAART, Heem stede: Zondag H.H. Missen om 7, £.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof om 7.30 u. In de week H.H Missen om 7, 7.30, 8 en 9 u. Zater dag biechten van 58.30 u. H. BAVO, Heemstede: Zondag HH. Missen om 7.15, 8.45, 10 (Hoog mis) en 1130 u. Lof om 7.30 u. In de week HH. Missen om 6.30, 7, 45 en 8.30 u. Zaterdag biechten van 56 en van 7—9 u. H. DRIEëENHEID, Bloemendaal: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis), 10 en 11.15 u. Lof 7 u. In de week H.H. Missen 7, 7.45 en 9 u. Dinsdagavond 8.15 u. Congr. jonge vrouwen. Woensdag om 9 u. ook H Mis op het Kerkhof, des avonds 8 u. Congr. jonge mannen. Donder dagavond 7.30 u. Lof. Zaterdagmid dag 2.15 u. Congr. meisjes, biech ten 5—6.30 en 7—9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aer- denhout: Zondag H.H. Missen om 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 U. Lof om 4 u. In de week H.H. Missen om 7.45 en 9 u. Dinsdag 8 u. Congr, meisjes. Zaterdag biechten van 4— 9 u. 7.30 u. Marialof. O L. VR. ONBEVL. ONTVAN GEN, Overveen; Missie week, Zon dag H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.30, 825 U, Vrijdag begin 40-urengebed. Zater dag biechten 48 u. O. L. VR. V. ALTIJDDURENDEN BIJSTAND, Santpoort: Zondag H. H. Missen om 7, 8 (Hoogmis) en H u Lof om 7 u. Aanbidding van 7— 12 en 5—7 u. Maandag 7 u. Maria- Garde. Dinsdag 8 u. Maria-Congr, afd. n. Donderdag 8.15 u. H. Fam-, afd. Heeren. Vrijdag Lof 7.30 U, Zaterdag biechten 59 u. 7.30 u. Rozenhoedje en avondgebed. H. AGATHA, Zandvoort: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoog mis). Lof om 7 u. In de week H.H. Missen 7 en 7.45 u. Maandag 7.30 Congr. Heeren. Dinsdag 7 u. Congr, meisjes. Donderdag 7.30 Lof. Za terdag biechten 58 u. Vrijdagochtènd is te Walsoorden gestrand het Canadeesche s.s. „Ma ria G.". De sleepbooten Goliath van Vlissingen, Walvis van Terneuzen en eenige andere uit Antwerpen zyn ter assistentie uitgevaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7