STAD EN OMGEVING Pip Vrouw te Amsterdam vermoord Katholiek Thuisfront te Beverwijk Ontwapeningsplannen „Staakt het vuren bevolen „Niet van gisteren" HALF OM van FRANKEN St. Nicolaas-actie voor de militairen Gesprek over één of twee zaken Rijksidentificatiedienst te Den Haag MAANDAG 4 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Cor Ruys als louche parvenu „OVER TWAALF DAGEN TEGEN MIDDERNACHT" R.K. Vereenigingsnieuws Schoolartsendienst Burgerlijke Stand DOODENHERDENKING Wit achterspatbord ZANDVOORT AGENDA DE ZANDVOORTERS EN DE DISTRIBUTIE GOEDKEURING VAN BOUWWERKEN Kath. Volkspartij Zuivering Huisvestingsbureau HILLEGOM HillegomTeylingen 37 Wa± is da± een heerlijk brood, vrouw Geen waarzeggerij, maar nuchtere zakelijkheid! Kolenhandel KRUL N.V. Een prachtig gebaar! NOORDWIJKERHOUT H.B.Sverloor den tegen D.H.C. ges veelden voetbalwedstrijd met 23. ben spelmoment voor het doel der Hagenaars. HEVIGE BRAND HAARLEMMERMEER Distributienieuws HOOFDDORP H. Koning f „Het vierde beest" K.A. actief Premieleening Witte Kruis Roof de drijfveer LAATSTE NIEUWS jï BATAVIA, 4 Nov. (Aneia) Heden is ie Baiavia officieel het bevel; „Sfaaki hei vuren" gegeven. Dr. Beel spreekt voor de radio Over grenscorrecties Sit-down-stakïng van musici Conflict bij de radio 99 99 Van de scheepswerf Verschure en Co. te Amsterdam is de zee-tinbagger- molen „Dendang" te water gelaten. De „Dendang" is de derde van de zes tinbaggermolens, welk in ons land .voor de tinbedrijven in Ned.- Indïè in aanbouw zijn. NOORDWIJKERHOUT Opperwachtmeester Zaayer nam afscheid De „Edam" terug uit Zuid-Amerika Geen verontschuldiging bij verljllnding Secretariaat K.V.P. Privaat-docent voor het notariaat Amerik. KNILM-piloten en hun staatsburgerschap Benjamino Gigli zingt thans te Londen BUITENLANDSCH OVERZICHT Molotof, de Russische Volkscommis saris voor Buitenlandsche Zaken vertegenwoordigt persoonlijk zijn regeering bij de vergadering van de XJ.N.O. 800.000 Nederlanders geregistreerd DE VERHOOGING DER POSTTARIEVEN WEEK VOOR VEILIG VERKEER Veertien walvisch-expedities Scheepvaartberichten WAT BIEDT DE RADIO? Een Amerikaansche comedie wordt het stuk van Garson Kanin „Niet van gisteren," in de vertaling van mr. E. Elias» genoemd. Maar in het derde be drijf verheft dit spel van den door- louche zaken rijk geworden kranten jongen, den ijzer-afval-magnaat met een proletarisch bewustzijn, zich boven de comedie, want de toeschouwers wor den met een flinke hoeveelheid levens waarheden, die van alle tijden zijn, naar huis gezonden. Harry Brock betrekt zijn dure appartementen in een hotel te Washington en heeft zich buiten een enorm kapitaal een revue-girl aange meten, een volmaakt mooi meisje niet prachtige kleeren, maar een leeg hoofd en een taaltje om van te rillen. Bdlly wordt vanwege haar domheid gebruikt om handteekeningen te zetten onder do cumenten, die verre van zuiver zijn; zij is een van de figuren, die Broek om zich verzameld heeft om zijn doel: steeds grooter macht en steeds meer geld, te bereiken. Daar Billy in de society geen manie ren kent, wordt ze opgevoed door een journalist, die in een paar maanden tijds zooveel weet te bereiken, dat de girl volkomen door heeft welke zaken haar gebieder drijft. Dan volgt de explo sie, die veel stof tot overdenken geeft, maar ons laat wachten op een klap op de vuurpeil. Het stuk geeft veel reden tot humor en wanneer men weet, dat Cor Ruys de gedaante van kapitalist-proleet heeft aangenomen, is elk commentaar over bodig. Hij is weer kostelijk, hij zet zoo'n onmaatschappelijk wezen levenswaar op de planken en weet den tekst door hou ding en mimiek een dubbele waarde te geven. Myra Ward, het koor-meisje, is zijn voortreffelijke tegenspeelster, heer lijk-ordinair vóór het onderwijs en ge reglementeerd beschaafd daarna. Een knap tooneeltje geeft ze met Ruys o.a. in de kaart-scène aan het eind van het eerste bedrijf. De andere spelers van het gezelschap, zooals Louis de Bree, Dick van Veen en Wim van den Brink vullen de groote taak van het duo aan en brengen er de vaart in, die evenwel bij volgende opvoeringen het was een première nog zal toenemen. Met het alleraardigst geval, dat ech ter eenig voorbehoud eischt, kan men zich een avond uitstekend amuseeren, zooals trouwens altijd bij Ruys. v. W. De R. K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" heeft Zondagavond de geheel gevulde zaal van het R. K. Ver- eenlglngsgebouw te Heemstede doen schudden van het lachen met de opvoe ring van het blijspel „Over 12 dagen te gen middernacht". Het is de geschiede nis van een Aprilmop waarin de onder gang van de wereld wordt aangekondigd door de komst van een komeet, wiens staart de aarde zal vernietigen. De meest dwaze situaties zijn daar het gevolg van. Zonder uitzondering hebben allen goed gespeeld, doch in het bijzonder dienen A. Peperkoorn en J. v. d. Veldt genoemd f te varrtar. dev^ Frits Strekkers, een student, een zeer goede vertolking van hun rol gaven. In de pauze werd de heer J. Swinkels gehuldigd in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van de vereeniging. De geestelijk adviseur, kapelaan J. v. Adrl- chem bood hem namens de leden een gouden vulpen aan, terwijl mevrouw Swinkels een fruitmand kreeg. De heer N. J. v. d. Linden, voorzitter van de Kath. Arbeidersvereeniging, waarvan „Door Eendracht Sterk" een onderaf- deeling is, bracht eveneens hulde aan de trouw van den heer Swinkels. De heer Swinkels dankte met enkele woorden en bracht de hulde, hem ge bracht als lid en als penningmeester over op zijn medebestuursleden die hem al die jaren zoo goed hadden bijgestaan. Met een gezellig samenzijn werd de avond gesloten. In het R. K. vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede zal Dinsdag avond 8 uur een opvoering gegeven wor den van Bern. Shaw's ..Pygmalion", ten bate van den R. K. Blindenbon'd St. Odllia. Den ïeden van Geloof en Wetenschap wordt Vrijdag 15 Nov., des avonds 8 uur. in den Haarlemschen Stadsschouwburg eet, tooneelavond geboden. Het A'damsch- Rott. Tooneelgezelschap zal dan opvoeren ,.Paulus onder de Joden", een tooneelspel van Franz Werfel. De voornaamste medspelenden zijn Paul Huf. Louis Saalborn, Albert v. Dalsum, Jee S en Louts van Gasteren. De regie heeft Anton Defresne. De schoolarts, mejuffrouw G. A. Bor- gesius, heeft wegens haar voorgenomen huwelijk, eervol ontslag aangevraagd. HAARLEM Geboren: G. van Wie- nen—Rüsson, z; J. Hooft—Biesbrouck, M. C. Remkes—Buchner, z; C. J. Breed omKen, d; A. v. Ooijen—Trol, z; N. Kuijl—v. d. Berg, d; J. Kastercum— Reijns, d; J. v. d. Worp—Blausert, z; C. M. Kuijpr—Hazenberg, d. Gehuwd: G. C. v. Balen Blanken en N. Postma, P. Appelboom en P. K. Meijer, J. A. A. M. Sloots en E. M. v. d. Erf. Overleden: P. Lamp—Dirken, 72 j., Parklaan; R. R. de Leeuw, 2 d. Zülweg. De Stichting Algemeen Europeesch Kunstcentrum uit Amsterdam zal een deel van haar kantoren en studio's over brengen naar Huize ,,'t Manpad" aan den Heerenweg te Heemstede. Het ligt in de bedoeling de omgeving van het ge bouw voor filmoperaties te gebruiken. Zooais alle jaren was de doodenher- dertking van de Kath. Arbeidersbewe ging weer massaal. Vele honderden hadden zich bij deze traditioneele doo- denherdenking aangesloten. In de pa rochiekerk van de H. H. Elisabeth en Barbara celebreerde de weleerw. heer Beugelsdijk de zielenvespers met assis tentie van kapelaan Hillebrand en rec tor De Bot. De gezangen werden uit gevoerd door het zangkoor der parochie onder leiding van den heer Van Ros- sum. Na de zielenvespers trokken de honderden naar 't kerkhof, waar reeds velen stonden te wachten. Bij het kerk- hofkruis voerde het zangkoor nog eenige liturgische gezangen uit. Vijf Onze Vaders werden gebeden en tot slot werd het „Wilhelmus" aangeheven om de dooden. die voor het vaderland ge vallen waren te eeren. Gedurende de verkeersweek bestaat er gelegenheid voor de wielrijders het achter spatbord van hun fietsen gratis te laten wltschllderen op eiken dag van 8 tot 5 uur op de Dreef. Kennemerplein en voor het postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht. Voor Heemstede: Zandvoortsche- laan bil den spoorwegovergang Oostzijde. Binnenweg voor het postkantoor, eiken dag van 24 uur Dinsdag Stadsschouwburg: Comedia met ..Jon- genslyceurrGem. Concertzaal: H.O.V. Ledenconcert. 8 u. Bioscopen: Rembrandt: „Als je verliefd bent". 2.30 en 4.15; Het A.B.C.-Cabaret. 8 uur: Cinema Palace: ..Het recht op ge luk", 2. 4.15, 7 en 8.15; Luxor: ..Vlucht uit de beschaving", 2. 4.15, 7 en 9.15; F:ans Hals: „De dief van Bagdad", 2, 4.30. 7 en 9.15 C'itv: „Verdachte sta op", 2.15. 4.30. 7 ••n 9.iö: Spaarne-theater: ..Opa fnat trouwen 2.30. 7 en 9.15; Zondag 2. .35, 7 en 9.15 Apotheekdiensten. De avonddienst der apotheken zal in de week van 49 Nov. v.-crden waargenomen door; Pa. C. G. Lcomeyer. Barteljorisstraat. tel. 1075; Parkapotheek. Kleverparkweg 13. tel. 11"93- Teylerapotheek, Teylerpleln 79. tel. 17948. stadsschouwburg: 5 November 8 uur Tconeelcroep Comedia ..Het Jongenslv- ceum": 8 November 8 uur Amsterdamsch- Rctterdamseh Tooneelgezelschap met „Zesde Etage". De directeur van het distributiekan toor der gemeente Bloemendaal schrijft ons naar aanleiding van een ingezonden brief, waarin inwoners van Zandvoort hun beklag deden over het feit, dat zij voor zaken, de distributie betreffende, gedwongen zijn naar Overveen te gaan, het volgende: Gebleken Is, dat het Zandvoortsche publiek nog steeds niet op de hoogte Is van de werkwijze op het agentschap Zandvoort. Nogmaals wordt daarom me degedeeld, dat de Zandvoortsche inge zetenen uitsluitend te Zandvoort gehol pen worden. Zij ontvangen uit Overveen een oproep met vermelding van den da tum waarop te Zandvoort de bescheiden aan hen wordt uitgereikt. Dit heeft men zoo geregeld, opdat allen dadelijk aan de loketten geholpen kunnen worden. Er is echter slechts één uitzonderingsgeval en wel ten aanzien van de vermissing van distributiebescheiden. Deze vermis singen worden door den directuer van den distributiekring persoonlijk te Over veen behandeld, nadat de politie te Zandvoort proces.verabal van de ver missing heeft opgemaakt. Het ministerie van openbare werken en wederopbouw heeft een vereenvoudiging ingevoerd bil de goedkeuring van bouw werken. Indien de bouwsom 'n bedrag van f 500 niet te boven gaat. kunnen de ge meentebesturen die werken zelfstandig goedkeuren. Voor grootere werken bliift de voorafgaande goedkeuring van „den wederopbouw" vereischt. Het ligt echter in de bedoeling om den gemeenten een zoo groot mogelijke zelfstandigheid te geven zoodra de positie van de bouwmaterialen wat ruimer wordt. De afdeeling Zandvoort van de K.V.P. houdt Donderdag a.s. 8 uur een leden vergadering m het patronaatsgebouw. Het agtm ris pront ae^ hesvuars- verkxezing. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, op grond van het Zuiveringsbesluit ontslag verleend aan ir. P. K. als directeur van publieke werken te Zandvoort. Het gemeentelijk huisvestingsbureau, krmer 16 van het gebouw Grocfte Krocht nc 10, staat onder leiding van-den heer Erdsieck. Het telefoonnummer HL2416. Het echtpaar van DuynGrapendaal, wonende Koningstraat no. 60, viert 5 No vember zijn 55-jarig huwelijksfeest. Bij het begin van dezen wedstrijd had den wij niet kunnen vermoeden, dat Hil legom zulk een zware nederlaag tege moet zou gaan. De Hillegommers kon den zich aanvankelijk staande houden, waardoor de strijd vrij gelijk opging, maar Teylingen kwam er geleidelijk be ter in en toen na een kwartier spelen Zandbergen voor Teylingen de score cpende en na een misverstand in de (dun snijden) KRUL een zaak in brandstoffen met een verleden heden en toekomst! KRUL een zaak waarop U kunt bou wen KRUL bracht in Haarlem en omge ving voor aanvulling van Uw brand- stoffenrantsoen. distributievrij, ruwe bruinkolen. Voorkomt koude en narigheid in Uw huis of bedrijf en wendt U o.m. voor ruwe bruinkolen tot: STATIONSTERREINOVERVEEN. Telefoon 23517 24430 Hillegom-achterhoede dezelfde speler den stand op 20 had gebx-acht, bleek toch wel, dat de punten niet in Hllegom zouden blijven. Door Noordermeer werd het 30. Wel gelukte het de Jong den achterstand te verkleinen, maar deze in- lcoppoging werd onmiddellijk teniet ge daan door van Elk, die nog voor de rust den stand op 14 bracht. Meteen na de hervatting zag Teun v. d. Westen kans om den Teylingen-keeper met een hard schot te passeeren 2—4, maar door van Elk werd het weldra 25. Hillegom ondernam nu een laatste po ging om de zaak nog te redden en Brui nenberg had zoowaar met een goed doelpunt succes 35. De Sassenheimers lieten 't hierbij evenwel niet zitten. Met twee schitterende doelpunten van Noor dermeer werd de eindstand op 37 ge bracht, waardoor Teylingen een fraaie overwinning had behaald. Dezer dagen verraste een plaatsgenoot Kath. Thuisfront met het aanbod allen Hillegomschen militairen in Indië een pakketje te zenden. Bovendien ontvan gen onze Kath. jongens een St. Nico- laaspakket van Kath. Thuisfront, ter wijl andere acties in voorbereiding zijn. Het secretariaat is gevestigd Pr. Bernhardstraat 48. Zaterdagavond, woedde aan den Haar - lemmertrekvaartweg te Noordwijker- hout een hevige brand. Door tot nu toe onbekende oorzaak had het poelier- en hoenderbedrijf van den heer J. v. d. Burg vlam gevat. De aanwezigheid van veel brandbaar materiaal maakte het tot een ware vlammenzee. Dank zij' de weersomstandigheden en het krachtda dig optreden van de brandweer bleef het aangrenzende woonhuis gespaard. Garage, slacht- en bergplaats werden totaal verwoest. Verzekering dekt de schade. Nogmaals wordt het publiek er op ge wezen, dat het óók in zijn eigen belang is de distributiebescheiden af te halen op den tijd, aangegeven op de oproep kaarten en in de publicaties. In den ouderdom van 63 jaar is over leden de heer H. Koning, lid van het kerkbestuur der parochie H. Joannes de Dooper. De overledene was een bekende persoonlijkheid in de gemeente. Jaren lang heeft hij in de gemeentepolitiek een belangrijke rol gespeeld. Dinsdag zal Henri de GreeVe zijn be kende voordracht „Het vierde Beest" ten gehoore brengen in Hotel de Beurs. De Katholieke Actie, afdeeling Hoofd dorp, heeft op zich genomen voor Hoofd dorp en omstreken een katholieke biblio. theek op te richten. De boeken er voor zijn reeds aangeschaft. Bij de op 1 November 1.1. gehouden (van November 1939 uitgestelde) trekking der Premieleening van 1888 van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" te Amsterdam zijn de hoofdpre- miën gevallen als volg: f 10.000 op serie 2 nr. 15; f 250 serie 6307 nr. 11 en f 100 serie 662 nr. 12. In den vroegen morgen van Za terdag j.l. is de 61-jarige Anna M. Marsman in haar woning War moesstraat 99 te Amsterdam ge wurgd. De vermoorde verhuurde kamers. De talrijke gasten bevon den zich allen nog in bed, toen de recherche arriveerde om een onder zoek in te stellen. Blijkbaar heeft geen van hen iets bemerkt van het afschuwelijke misdrijf, dat zich op de benedenverdieping afspeelde. Slechts een gast, de 22-jarige Leo- nardus M. v. der Helm was niet in huis aanwezig. Deze jongeman is afkomstig uit Delft en staat bij de politie zeer slecht aangeschreven. Hij was een be kend figuur op den Nieuwendijk en heeft al ettelijke veroordeelingen achter den rug. De recherche zoekt thans ijverig naar zijn verblijfplaats. Uit de getuigenissen van de diverse Minister-President Beel heeft naar Associated Press van welingelichte zijde verneemt, het voornemer deze week, waarschijnlijk Woensdagavond, wanneer de betreffende nota atn de Groote Vier overhandigd zal ztf*, een radiorede te houden over den inhoud der nota en de problemen, wtlke vastzitten aan de gewaagde „rensctrectie met Duftseh- land en de N>de:Iandsche belangen bij het achterland Duitschland. Het conflict tusschen de Stichting Ra dio Nederland en de leden der orkesten is hedenochtend tot een uitbarsting ge komen in dezen zin, dat de musici, die een concert zouden repeteeren, in sitt- downstaking zijn gegaan. Met een van de directieleden is daarop geconfereerd, maar tot een oplossing is men niet ge komen. Naast de reeds bestaande N.I.W.I.N.- organisatie voor militairen is er voor onze Katholieke Militairen een Katho liek Thuisfront in het leven geroepen, dat de belangen van onze katholieke jongens overzee en hier te lande in de kazernes en waar ook speciaal be hartigt. Om dit Katholiek Thuisfront een succes te doen worden, heeft de cen trale organisatie besloten, in iedere pa rochie een actie-centrum op te richten. Zoo bestaat ook voor de parochie van St. Agatha sinds eenige weken een af deeling Kath. Thuisfront. Daarin hebben de verschillende ver- eenigingen en bonden zich veneenigd tot een parochieel comité, waaruit volgeed dagelijksch bestuur gekozen is: voorzittter de heer J. Limmen, secretaris de heipr J. Meulman en penningmeesteresse mij. Tr. Uitermark. Het secretariaat is ge vestigd Peperstraat 17. Niet alleen zal het bestuur en comitjê de groote belangen van Kath. Thuisv Iront behartigen, maar vooral ook dg belangen van onae eigen Beverwijksche jongens. Om deze te kunnen verzorgen, wordt aller medewerking gevraagd. Daarom dienen ouders van hen, wier zoonlen) in militairen dienst is (zijn) militair adres, rang enz. zoo spoedig mo gelijk op te geven aan het secretariaat van Kath. Thuisfront, Peperstraat 17. Zoo ook worden alle plaatselijke ver- eenigingen en bonden verzocht, spoedig opgave te doen van him leden, die in militairen dienst zijn of eerstdaags gaan, benevens hun adres. Het comité wil ook aan de Beverwijk sche jongens dit jaar met St. Nicolaas een pakje sturen, waarin o.m. lectuur, postpapier, potlooden, pennen, penhou ders, scheergerei, sigaretten, aanstekers, schriften, notitie-boekjes, chocolade en al wat maar een jongen in den vreemde ten dienste kan zijn. Daarom zullen tusschen 5 en 10 Nov. de verkenners en gidsen een bezoek bij U aan huis brengen, om een gave voor onze jongens af te halen. Ook finan cieel kunt U steun verleenen; geef een ep ander aan de jongens mede, hetzij In postzegels of wel in geld in een en veloppe. U kunt het ook ten name van onze penningmeesteresse aan het secre tariaat sturen. In de feestelijk versierde raadzaal van Noordwijkerhout, werd afscheid genomen van opperwachtmeester Zaaijer, die na een prachtigen staat van dienst met pensioen is gegaar). Als eerste spreker nam de districts commandant, kapitein Mollerus, het woord, die op de schitterende verdiensten van den opperwachtmeester wees. Hierna memoreerde de burgemeester van Noordwijkerhout de goede samen werking tusschen hem en den heer Zaaijer. Vervolgens sprak de wnd. groeps-com- mandant Been, die de vriendschappelijke verhouding tusschen den opperwacht meester en zijn personeel roemde. Hier na overhandigde spr. de draagmedaille in het zilver van de Orde van Oranje- Nassau. Tevens werd den scheidenden functionaris een bureaulamp aangeboden. Mevrouw Zaayer kreeg een prachtige bouquet bloemen. gasten kwam het volgende vast te staan: Vrijdagavond hadden de gasten geza menlijk een gezellige bijeenkomst gehad in de benedenverdieping. Van der Hein: was hierbij ook aanwezig in gezelschap van een vriend, dien men slechts kende als „Herman". Om ongeveer 2 uur was „Herman" opgestapt. Van der Helm had hem uitgelaten en de deur geslo ten. Toen de overige gasten daarop naar bed gingen bleef hij beneden, doch nie mand verbaasde zich hierover, omdat hij wel meer op de benedenverdieping sliep. Mej. Marsman was blijkbaar in het bezit van een kapitaaltje, dat haar voortdurend bezig hield. Zij sprak hier over met al haar gasten en droeg haar sleutels steeds bij zich. Niemand wist echter waar zij het geld bewaarde en hoe groot het bedrag precies was- Of de moordenaar er in geslaagd is het te vinden staat niet vast. Wel was duidelijk te zien, dat hij er ijverig naar gezocht had. Bij onderzoek bleek, dat Van der Helm zich na Vrijdagavond niet meer op den Nieuwendijk en in zijn stamcafé vertoond heeft, hetgeen de verdenkingen van de politie deed toenemen. Waarschijnlijk is hij gekleed in een gestreept colbertjasje met militaire broek. Ieder, die aanwijzingen kan ge ven omtrent zijn verblijfplaats, wordt verzocht deze te verstrekken aan de re cherche in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Daar vermoedelijk ook „Herman" waardevolle inlichtingen zal kunnen verschaffen, zoekt de politie ook naar diens verblijfplaats. Zondagmiddag 2.15 uur streek een der Skymasters, de 4-motorige Plying Dutch man „Edam", op Schiphol neer na een lange, maar geslaagde vlucht uit Buencs- Aires. Daarmede was de vijfde speciale vlucht op Zuid-Amerika beëindigd. Onder de passagiers bevonden zich een viertal leden van den rijksluchtvaartdienst, die in Ar gentinië 6 weken lang met diverse lucht vaartautoriteiten besprekingen hetoben ge voerd. Vele berichten over ongevallen melden als oorzaak, dat een bestuur der door een tegenligger werd verblind, alsof degene, die verblind wordt, bii een eventueel ongeval zou zijn veror ,x- digd. De K.N.A.C. vj'xjst er, met het oog op het kor v A der dagen, met nadruk op, dat "bij verblinding snelheid moet worden verminderd. Zoo noodig moet zelfs worden stilgehouden. Voor den rechter wordt het zonder meer door rijden, terwijl men wordt verblind, bijna altijd als een zeer ernstige verkeersfout aangerekend. Met ingang van 1 November J.l. is aan het algemeen secretariaat van de Katholieke Volkspartij als tweede secre taris verbonden mr. Ch. Rutten te Gulpen. Het bestuur d€r St. Kadboudstichting heeft op zijn verzoek de toelating van mr. G. W. C. "Biivoet als privaat-docent voor het notariaat bij de R. K. Universiteit ingetrokken en in diens plaats toegelaten als privaat-docent voor het notariaat mr. A. J. J- C. Begheyn, Heerlen. De Amerikaansche piloten, die voor de K.N.I.L.M. vliegen, hebben aan het Amerikaansche staatsdepartement ge vraagd, of hun Amerikaansch staats burgerschap in gedrang kan komen door hun vliegen voor de Nederlanders, daar zij ondanks hun civiele contrac ten gebruikt worden voor wat zij noemen „militaire missies". De piloten vertelden den Amerikaan- schen consul-generaal Foote te Batavia, dat zij zich ongerust maken, omdat vol gens een met de K.N.I.L.M. getroffen regeling, het negentiende esquadrille van de Nederlandsche luchtmacht de Ame rikaansche piloten gebruikt om tusschen Batavia en Bandoeng munitie en troeoen in gewapende vliegtuigen te vervoeren, terwijl hun Amerikaansche paspoorten na drukkelijk verbieden, om in de gewapende strijdkrachten van een buitenlandsche mogendheid te dienen. De piloten zelden dat de vluchten over „vijandelijk gebied liepen en vroegen wa*t de houding van het Staatsdepartement was, indien zij in geval van een noodlanding met de „vijan delijke" Nederlandsche troepen in. Indo nesische handen zouden vallen. Twintig Amerikaansche piloten vliegen op het oogenblik voor de K.N.I.L.M. Oogenschijnlijk verouderd en afge tobd, maar toch nog de sporen vertoo. nend van zijn oude levendigheid, zoo kwam de 56 jaar oude Benjamino Gigli Zaterdag in Londen aan om na een af wezigheid van zeven jaar zijn populari teit in Engeland aan een proef te on derwerpen. Binnen minder dan 24 uur na zijn aankomst werd te zijner eer een receptie gehouden in „His Majesty's Theatre", waar hij „tippe- rary" zong en eenige aria's, om zijn toehoorders er van te overtuigen, dat zijn stem nog prachtig was. Muziek kenners met een goed geheugen zeiden, dat ofschoon Gigli dikker geworden was en vermoeide trekken om zijn oogen had, zijn stem nog even prachtig was als vroeger. Hij zal Maandagavond de hoofdrol in „La Bohème" vervullen. Zijn 30-jarige dochter zal de „Mimi". rol zingen. Gromyko, de Sovjet-Russische ver tegenwoordiger in den Veiligheids raad, stelde in het begin van September voor, dat alle landen den Raad inlichtingen zouden verstrekken over hun troepen-op-vreemden-bodem, uitgezonderd de troepen, die deelna men aan de bezetting van vroeger vijan delijke landen Engeland en Amerika op perden bezwaren tegen dit voorstel en verhinderden plaatsing op de agenda, zoodat het niet verder besproken werd. Zij beschouwden het als min of meer tegen hen gericht, omdat het hen zou noodzaken vrijwel den geheelen inven taris van hun wereldheerschappij te openbaren, terwijl Moskou, dat zich in de oude Duitsche vazalstaten heeft ge vestigd, zijn troepensterkte aldaar zou mogen verzwijgen en slechts opgave zou behoeveh te doen van zijn legers in Aziatische gebieden, en de officieele cijfers daaromtrent zouden ongetwijfeld maar laag zijn. Intusschen was hierdoor de discussie over de troepensterkten geopend. Churchill's beschuldiging, dat de Sov jets in Oost-Europa 200 divisies op oorlogspeil hadden staan, tastte Rusland juist in zijn belangrijkste militaire gebied aan. Geen wonder dan ook, dat Stalin zelf antwoordde, dat er maar 60 waren, die nog niet eens volledig waren toege rust en die bovendien spoedig nog ver minderd zouden worden, en dat hij zich nogal heftig over den Engelschen oud premier uitliet. Tijdens de algemeene beschouwingen, die aan de eigenlijke besprekingen der Vereenigde Volkeren vooraf gingen, heeft Molotof het vraagstuk andermaal op het tapijt gebracht. Hij sloeg voor, dat de geheele wereld zou gaan ontwapenen. En dat was een heel wat verder reikend plan dan dat van Gromyko. Algemeene ontwapening im mers zou een even algemeene controle op de bewapening inhouden. Indirect zou dan Gromyko's voorstel toch op de agenda komen, want geen controle zou kunnen worden uitgeoefend, als niet voor ieder land een zeker minimum was vastgesteld, dat aan alle andere landen, of toch aan den Veiligheidsraad waarin de Groote Vijf zitting hebben, bekend zou moeten zijn. Maar ook zou men een middel moeten hebben om eventueel de genen, die het minimum overschrijden, tot de orde te roepen. Dat middel zou dan een internationaal politleleger zijn. Door Molotof's voorstel werd dus een kernpunt van de taak van den Veilig heidsraad geraakt, n.l. het handhaven van den vrede door een internationaal, dat is boven-nationaal leger. Er bestaat in den Veiligheidsraad sinds acht maanden een commissie, die zich met de vorming van zulk een politiemacht be zig houdt. Zij is samengesteld uit leden van de Amerikaansche. Russische, Engelsche, Fransche en Chineesche generale staven en heeft reeds een voorbereidend plan uitgewerkt. Verder dan voorbereidingen is men echter niet gekomen, omdat nu eerst een andere kwestie moet worden op gelost: die van de atoombom, het belang rijkste wapen waarover thans een aantal, in de toekomst echter wellicht alle staten beschikken, wapen dat tn staat kan zijn ■itrer^f's overbodig te De atoomirvestie is al eens aan de orde geweest. De Amerikanen, ge steund door hun atoom-vennoo- ten Engeland en Canada, dienden een plan in, volgens hetwelk de productie van het wapen en alles wat daarmee verband hield onder toezicht zou staan van een daartoe opgerichten raad. die naast tien Veiligheidsraad zou staan. Het schema zou dan. in det ruwe geschetst, zoo wor den, dat de Veiligheidsraad zeggenschap over legers, legeruitrustingen e.d. ver kreeg, terwijl de Atoomraad zich geheel zou beperken tot zeggenschap over die geheimzinnige, pas ontdekte krachten en hun aanwending- Inzake dit probleem waren echter Juist de Russen in de con tramine. Zij vilden de controle voorbe houden aan ieder land afzonderlijk en haar niet in handen geven van een internationaal lichaam. Er is dus, na Molotov s voorstel, een dubbele Russische houding ontstaan: ten aanzien van legers enz. wel toezicht van één centrale instantie uit, opoffering dus van een belangrijk deel van de zelfstan digheid der aparte regeeringen (interna tionaal beheer dus in den zin van boven nationaal teheer); ten aanzien van het atoom en zijn toepassing geen boven nationale leggenschap. Het zou in dit licht niet onbilllijk ge weest zijn, indien Engeland en Amerika nu ook inzake het ontwapeningsplan onmiddeilik het been schrap gezet had den. Maai daar schieten tie Vereenigde Volkeren niet mee op. Zij hebben zich dan ook ïereid verklaard het door Molo tov geslede probleem te bespreken- Dit houdt evinwel niet in, dat zij van hun standpunt betreffende het atoom afstap pen. Voor hen blijft ieder gesprek over sterkte van landen een gesprek over twee dingen, e.i niet over een. En het zou ons niet verwonderen als op een of andere manier hun goedkeuring van een inter national ontwapeningsprogramma af hankelijk zou worden gemaakt van Rus sische toestemming voor de vorming van een gezaghebbend internationaal atoom- instütu'jt- t- - „De namen van meer dan IfillOOO Nederlanders, die op de een of andere wijze met politie of justitie in aan raking zijn geweest, staan hier gere gistreerd", zegt de commissaris H. 3. Regenboog, het hoofd van den in huize Katwijk ondergebrachten rijksidentifica- tiedienst, en hij wijst onzen verslag- gever op de groene stalen kasten, die manshoog langs de muren staan. „Dat is 10 pet. van de Nederlandsche bevolking", constateert deze en hij kijkt eenigszins Onthutst. ,Wij houden er zelfs rekening mee, dat dit wel tot 20 pet. kan oploopen' zegt de commissaris gUmlachend, „maar gelooft u niet dat het hier allemaal mcnschen betreft, die zware misdaden op hun geweten hebben." Zoo staat hier b.v. ook een groot aantal menschen geregistreerd, die om de een of andere reden eens een boete hebben gekre gen en deze door verhuizing of vertrek naar het buitenland nooit hebben voldaan. Zoo dra de nieuwe woonplaats van deze men schen vaststaat, worden zij in de gelegen heid gesteld alsnog deze boete te voldoen. Alleen hierdoor brengt de cartotheek reeds bijna haar geld op want in zeker jaar werd bv. reeds f 50.000 aan achterstallige boeten geïncasseerd. Het overgroote gedeelte der cartotheek wordt evenwel ingenomen door Nederlanders, die ongunstige strafrechte lijke antecedenten hebben, terwijl ook alle gedetineerden zoowel voor gewone als po litieke delicten er in zijn opgenomen. Verder zijn in deze cartotheek nog verwerkt alle schippers en woonwagenbewoners. De carto theek wordt voortdurend up-to-date ge houden doordat de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland dit centrale punt door middel van weekstaten voortdurend op de hoogte houden van mutaties inzake crimineele elementen. In het bijzonder geldt dit natuurlijk voor het veranderen van ver blijfplaats en de gedragingen van recidi visten. Aan den anderen kant, aldus de commissaris, waarschuwen wij de gemeen ten wanneer de straf van een delinquent expireert, zoodat een beetje op hem wordt gelet. Uiteraard geldt dit natuurlijk alleen voor de ernstiger gevallen. De cartotheek dient in de eerste plaats ter informeering der politioneele en justitieele instanties, doch ook landmacht, marine en luchtstrijd krachten en vele semi-officieele instellingen maken er gebruik van. Op veler verzoek geven wij ten gerieve van onze lezers hieronder nogmaals een overzicht van de verhoogingen der post- tarieven, die 1 Nov. zijn ingegaan: Binnenland: het porto voor interlocale brieven tot en met 20 gram is ge bracht van 7J4 oP 10 cent, brieven in lo caal verkeer op 6 cent; briefkaarten, in- terlocaal op 7% ct„ locaal op 5 ct.; druk werken tot en met 50 gram op 2 ct. De tarieven voor het interlocale brief verkeer voor brieven boven 20 gram zijn aldus: 20 t m 100 gram 15 ct.; 100 t m 300 gr. 20 ct.; 300 t m 500 gram 25 ct.; 500 t m 1000 gram 35 ct.; 1000 t m 2000 (Ti* 50 ct Buitenland: brieven tot en met 20 gram op 20 ct., briefkaarten op 12y2 ct., druk werken op 4 ct. Het aanteekenrecht is voor beide categorieën gebracht op 15 ct. Het Verbond van Vereeniglngen voor Veilig Verkeer zal van 49 November een week voor veilig verkeer houden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de burge meesters verzocht aan deze actie medewer king te verleenen, o.a. door het plaatsen op daartoe geschikte punten van verkeersbor den in de kommen van gemeenten, met het embleej» van veilig verkeer en den slagzin: Rijdt en loopt met verstand, de dood loert aan den kant. Dezelfde borden zijn of worden geplaatst op verschillende rijkswegen. Verder houdt de politie deze week uitgebreid toezicht op het verkeer, terwijl rij tevens aan wegge bruikers verkeerscouranten zal uitreiken. Minstens 14 walvisch-expedities van 10.000 man zullen binnenkort uit Zuta- lArikaansche havens naar de Zuidpool vertrck.cen, om een ingrijpende poging te doen, het wereldtckort aan vetten en oliën te verkleinen. Alle beschikbare eenheden van de Brit- sche en Noorsche walvischyloot zijn ln de Zuid-Afrikaansche havens bijeengekomen. Het schip dat het meest de aandacht trekt is de 25.000 ton groote „Balaena", die is uitgerust met radar, een echo apparaat en vliegtuigen voor het opsporen van de walvisschen. Aldabi l/U v. Rio Grande d. S. n, Mon tevideo; Arnhem 2/11 te Trinidad; Berkel 2 11 te A'dam; Bengkalis 1/11 v. Suez n. Bat.; Bloemfontein 3/U te Bat.; Congo- scroorft 1/11 v. Fayal ti A'dam; Dordrecht 1.11 V. Philadelph. n. Antw.; Drenthe 1/11 v. Pt. Elisabeth n. Calcutta; Ittersum p. 2.'il Madeira n. R'dam; J. de Witt 2/11 V. Suez n. Bat.; Larenberg Kil V Alexandrie n. Sydney; Noordam 2/11 v. R'dam n. N Vork- 'Nijkerk 2/11 v. Gibraltar n. Bat.; bant 1/11 te Calcutta; Oranjefontem 2/11 v. Kaapstad; Ph. Wouwerman 2/11 v. Bat. n. N.Y.- Singkep 1/11 te Genua; ,v. Heutz l 11 te'penang; Westplein 3/11 te R'dam; Friesland 3/U v. P. Said n. Java: Indra- voera p. 2/11 Perim n Bat.; Overijssel verm- 3/U v. Bat. n. Br.-Ind.; Pr. W. v. Oranje 3/U te Antw.: Phaeax 3/U v Beira n Ned.- Sloterdijk verm 4/U v. Bat. n. Karachi'- Tjibesar l/U te Brisbane; Wa terland 2/11 te A'dam; Salland 3/U v. A'dam n B.-Aires; Salawati 2/11 v. Adam ln de week van 2026 Oct. zijn te Rot terdam aangekomen 88 (95) zeeschepen met een netto-inhoud van 328.935 (337.094) M3. Hedenavond en morgen. HILVERSUM 1, 301 M. 17.30 Piano, 17.45 Rijk over zee, 18.00 Nieuws, 18.15 Pianoduo, 18.30 Nederi. strijdkr., 19.00 Lezing, 19.15 Kamerkoor, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N. M.I., 20.08 Dingen van den dag, 20.20 Radio Philharm. ork., 21.05 Sagen en legenden, 21.35 Potpourri, 22.25 Piano. 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws, 23.15 Eddy Walis, 23.45 Gram. 7.00 Nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 9.15 Morgenw., 9.30 Gram., 10.30 Vrouw, 10.35 Gram., 10.50 Kleuter, 11.00 Jetty Cantor, 11.45 Fa- miliber., 12.00 Lyra trio, 12.30 Lezing, 12.40 Gram.. 13.00 Nieuws, 13.15 Ro mancers, 14.00 Naald en schaar, 14.20 Kwintetspelers, 15.00 Lezing, 15.15 Lied jes, 15.30 Gram.. 16.49 Schoolbel, 17.00 Muziek, 17.30 Gram., 17.45 pijk over zee, 17.50 Lezing, 18.00 Nieuws. HILVERSUM n, 415 M. 18.00 Beuker en Denijs, 18.40 Sport, 19.00 Nieuws, 19.15 Sonate van Beetho ven, 19.40 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Lezing, 20.00 Zangers, 20.50 Lezing, 21.10 Strijkkwartet, 22.00 Nieuws, 22.15 Ac. geluid, 22.30 Gram., 22.45 Avond- overd., 23.00 Gram., 23.10 Orgelbesp., 23.30 Gram. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengeb., 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.30 Waterst., 9.50 Licht baken, 10.15 Kwartet, 10.45 Akkerleven, 11.00 Lueie de Jong, 11.30 Lezing, 11.45 Gram., 12.03 Kwintet, 12.30 Plet Nij- land, viool, 13.00 Nieuws, 13.15 Lunch concert, 13.45 Lezing, 14.00 Orkest. 15.00 Vrouw, 16.00 Zonnebloem, 16.30 Hallo, Hallohier Vuurduivel! 16.45 Kamermuziek, 17.45 Chansons. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waam. Hoofdredacteur: W. Severin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2