Opdracht tot staking vijandelijkheden A: MINISTERS DER GROOTE VIER STELLEN AGENDA OP Demonen te Heemstede DE BOMAANSLAG TE ROME N Tijdslimiet tot 20 November om maatregelen te treffen Economische eischen aan Duitschland Beperkte activiteit in 'J.K.ü.-zitting Het Joodsche vraagstuk Dolende van land tot land Italië en Bulgarije vragen om een verlichting der vredesbepalingen Film in de wildernis t Manpad Joodsche nationalistische beweging erkent de actie te hebben uitgevoerd ROOFOVERVAL TE SCKAGERBRUG Treinbotsing tusschen Houten en Schalkwijk U. N.O.-oogst" van één dag In tropenuniformen gestoken naderen we Port Said Delegaties vergaderen te Batavia Schermerhorn's papieren bij ,,regeering"-Sjahrir Gestolen en daarna teruggegeven De Paus in het Vaticaan teruggekeerd f i .7~~: Voor onze militairen in Indië 0 Reeds 5500 boerderijen gebouwd VERKEERSWEEKSLECHT INGEZET in Indië Tol hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23689 DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 STAAKT HET VUREN" IN NED.-INDIË Nederlandsch memorandum aan de Ver. Staten Het weer Spaansche kwestie voor algemeene vergadering DE TOTO IN DE KAMERS? EEN FEUILLETON Vijand,V^P°tst%n *ee en Z eTenV£è^ oZZarlXl J Nieuwe voorstellen van Byrnes V Nota's FABRIEKEN IN SAKSEN IN BRAND GESTOKEN i STAD EN OMGEVING Byrnes zal een oplossing zoeken Acties in Palestina Goud, zilver en een bedrag van f 3000.- ontvreemd Eén doode en één zwaar gewonde 5000 dollar voor Noordwyk Luitenant veroordeeld II Onze jongens BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeelipgen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren De opperbevelhebbers van de Ne- derlandsche, Indonesische en Brit. sche strijdkrachten in Ned.-Indië zijn Maandag, zooals reeds gemeld, overeengekomen, hun troepen bevel te geven het vuren onmiddellijk te staken. De opperbevelhebbers atol len, naar wij nader vernemen, den onder hen staanden commandeeren den officieren, in de gebieden waar nog geen maatregelen getroffen zijn voor een plaatselijk „staakt vuren", last geven een eind aan de vijande. lljkheden te maken. Omdat de com municatiemiddelen hier en daar ge brekkig zijn, heeft men echter den plaatselijken bevelhebbers tijd ge laten tot 20 November, om hun maatregelen te treffen. Er zijn voorzieningen getroffen, om wapenstilstandspatrouilles in te stellen waar deze noodig mochten blijken en middelen zijn beraamd om schendin gen van de wapenstilstandsovereen komst bekend te maken. Waar gecon stateerd wordt, dat er op de bevelen in breuk wordt gemaakt, zal dit aan de bestandscommissie worde"n gerappor teerd. Voor dit doel zijn speciale organi. satorische maatregelen getroffen. Inmiddels hebben de Nederlandsche en Indonesische delegaties Maandag avond te Batavia vergaderd, om een basis te vinden voor 'n definitieve poli tieke overeenkomst. Uit het officieele communiqué van vandaag blijkt, dat nog vóór het bevel „staakt het vuren" was uitgevaardigd, Gani tijdens zijn verblijf te Medan met de plaatselijke Indonesische bevelheb bers een „staakt het vuren" voor Medan heeft weten te bereiken. Een plaatselijke bestandscommissie is ingesteld teneinde de noodzakelijke schikkingen te tref fen. De Britsch-Indischc troepen zul. len vóór het einde van November uit Indië teruggetrokken zjjn. Sedert het bevel „vuren staken" was gege ven waren de verliezen van de Britsch-Indiërs: 996 dooden, 1684.. gewonden en 22 vermisten. De technische commissie, die is in gesteld in verband met de watervoor ziening van Soerabaja, is met haar taak gereed gekomen. Tusschen Neder landsche en Indonesische delegatie werd volledige "overeenstemming be reikt. De overeenkomst Zal worden voor gelegd aan de plenaire vergadering, zoodra deze weer bijeenkomt. Het Fransche persbureau A.F.P. meldt uit Londen, dat toen de voor zitter der Commissie-Generaal, prof. Schermerhorn, in het begin van de vorige maand te Batavia aankwam, het geheele dossier met de documen ten en de instructies, welke hij bij zich .had, hem is ontstolen en aan de rcpublikeinsche „regeering'; is over handigd. Het dossier werd, ongetwijfeld na aan dachtige bestudeering, vervolgens aan den eigenaar teruggegeven. Dit zou den Indonesiërs de gelegenheid hebben ge geven volledig kennis te nemen van de instructies, welke de Nederlandsche re geering aan haar vertegenwoordigers had gegeven, en een inzicht te krijgen in den omvang van hun bevoegdheden. Men ver. wacht in Londen, dat Sjahrir zal trach ten bij de onderhandelingen het maxi mum Van den „dominion status" te ver krijgen, die de „republiek" is aangeboden in het kader van het Nederlandsche ge- meenebest. Bij informatie te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage deelde men ons mede, dat van gebeurtenissen als door A.F.P. ge meld, niets bekend was. Volgens den New Yorkschen correspon dent van de „Daily Telegraph" is de vol ledige tekst van een memorandum, der Nederlandsche regeering inzake haar eco nomische eischen aan Duitschland en haar wensch tot grenscorrecties heden per vlieg tuig te New York aangekomen. Dit memo randum zal gelijktijdig in Washington, Londen en 's-Gravenhage worden gepu bliceerd, zoodra minister Van Kleffens de afschriften aan Byrnes, Bevin en Molotof heeft overhandigd, i Volgens dezen correspondent bevat het memorandum de volgende verzoeken: 1. Steenkoolmijnen en concessies in het Zuiden en tot nog toe ongeëxploi teerde kaliummijnen in het gebied van den Wezer. 2. Herziening van haventarieven en controle op bewegingen in D"uit- sche kanaleii. 3. De Duitschers moeten geen mo netaire politiek voeren, die strijdig is met de belangen van Nederland. 4. Inkorting van de grenzen van. ongeveer 480 tot 320 kilometer. I 5. Het eiland Borkum voor de in- terneering van politieke gevangenen. Volgens den Haagschen correspondent van de ..Daily Telegraph" zijn de verzoe ken van de Neder.andsche regeenng inzake. Duitschland in een geheime Kamerzitting gunstig ontvangen. Verwachting tot Woensdagavond: Koude nacht en ochtend met hier en daar mist. Overdag op vele plaatsen tijdelijk zonnig weer en ongeveer de- zélfde temperatuur als vandaag. Droog. Meest matige wind tusschen Oost en Zuid. Maan 16.32—4.48. Morgen zon 7.42— 17.05. De zitting van de commissie voor het trusteeship te Lake Succes begon Maandag met een rede van veldmaarschalk Smuts, die de hoop uitsprak, dat de voormalige Duitsche üoioniën van L. W.-Aiiuta bjriütir" het peheer van de Zuid-Afrlkaansche Unie zouden kómen. De En.gelschman Irving Thomas beschul digde vervolgens Rusland ervan de trustee overeenkomsten te negeerèn. Hij zeide tot ziin verbazing te hebben opgemerkt uit Molotov's rede, dat de Russen wel zeer slecht zijn ingelicht op het gebied van het trustëeschap. De afgevaardigde der Philippiinen naar de UNO heeft officieel aan de V.N. voor gesteld. dat zij een wereldconferentie van sneciale afgevaardigden, die de 125 millioen personen van afhankelijke gebieden ver tegenwoordigen, bijeen zullen roepen. Deze afgevaardigden «ouden dan de grieven van hun land kunnen uiten. De Veiligheidsraad heeft met algemeene stemmen (Se Poolsclie resolutie om de kwestie van het bewind van Franco in Span je van de agenda van den Veiligheids raad te schrappen aangenomen, zoodat de algemeene vergadering deze kwestie thans in bespreking zal kunnen ®e'^ kan n.l. «een stappen doen, voor dat de kwestie officieel van de agenda van den veiligheidsraad is afgevoerd. De mogelijkheid bestaat, dat op korten termijn een beslissing zal vallen mzake 't eventueel invoeren van den. totalisator voor de paardensport. Het ligt in de be doeling van de regeering om over de we derinvoering een beslissing van de Staten- Generaal uit te lokken. Z H. de Paus is Maandag in het Va ticaan teruggekeerd uit zijn zomerresiden tie Castel Gandolfo, waar hij zijn eerste vacantie sinds het uitbreken van den oorlog heeft doorgebracht. De Paus arri veerde per auto en werd begeleid door tien Italiaansche politieagenten op mo tors. I" iw. De boodschap van de Nederlandsche verkenners aan Paus Pius XII werd in zijn zomerverblijf Castel Gandolfo vorige week door den Heiligen Vader in ontvangst genomen. Rechts Mgr. drOlav Smit. Y Tet doet ons genoegendat wij, f—i nu de krant wat grooter geworden JL x w» weer eenige plaatsruimte aan een dagelijksch feuilleton kunnen Wiï hebben daarvoor de hand «zfcfrvh^zfe le9gen op een boeiend en goed verhaal, dat als titel „Duis- -meekreeg en op de Wadden. fnLZmna9~yt we*en dus uw be families Zn eT tifé die zonderlinge dingen ^nfn tl on. ^rn^men. Een ,onge eilandbewoner weet de eigenaardige voorvallen dip zich op het eiland, voordoen, te' ont raadselen. Hij beleeft daarbij spannende avonturen, die op smakelijke wijze ver teld zijn. Er komen ook nog wat aar' dige dingen van het leven op ae eiian den ter sprake en tenslotte zijn er ook nog enkele lieftallige Jongedames, die hei verhaal wat fleuriger maken. Het is kortom een geschiedenis, die u met genoegen zult lezen Pen door de Duitsche bombardement en verwoest gebied in de Londensche City met een oppervlakte van ongeveer 25 vierkante KM. wordt gebruikt als verzamelplaats van puin en steen en afkomstig van gebombardeerde huizen en schuilkelders, welke opgeruimd worden. Dit puin, dat op som mige plaatsen een hoogte van meer dan 10 meter bereikt, zal worden ge bruikt bij den opbouw van nieuwe huizen in de Engelsche hoofdstad. Is er één volk aan bet einde van den oorlog naar rust verlangt, dan is het wel het Joodsche. Tot den dood was het vervolgd en men kan zich in denken, dat er slechts één groote wensch leefde in deze mensehen: eindelijk weer mensch te kunnen zijn en rust te vinden. In den oorlog zijn zij vermoord hij mil- lioenen; slechts énkele tienduizenden kon den ontsnappen naar geallieerde naties. En voor deze laatsten ls nu opnieuw de groote tragedie van den dolenden Jood begonnen. In 1939 aijn zij bil duizenden uit Polen gevlucht voor de naderende Nazi-borden, die hen voor zich uitdreven naar Rusland. Daar brachten zij in groote ellende den oorlog door, slechts wachtend om te kun nen terugkeeren naar hun Poolscbe „vader land.'' Doch het werd een groote ontgoo cheling. Zij keerden slechts terug' om in Polen een nieuwe golf van anti-semitisme te vinden, en in plaats van in hun ge boorteland te blijven, zetten zij hun zwerf tocht voort, tot Hij belandden in de door de Amerikanen bezette gedeelten van Oos tenrijk en Duitschland. Daar werden zij opgevangen door de U.N.R.R.A., die de zorg voor deze mensehen op zich nam, bijge staan door het Amerikaansche Joint Distri bution Committee; de grootste hulporgani satie voor de Joden die na de opheffing- van de U.N.R.R.A. en in afwachting van een door de V.N, te stichten hulporgani satie, alleen de zorg voor de Joden op zich zal nemen. Meer dan 150.000 Joden verblijven nu in de kampen voor verplaatste personen, waar zij, zelfs in bet gunstigste geval, minstens drie jaar zullen moeten vertoeven. Meer dan 75 pet. van deze mensehen verlangt, in zijn ontzaglijke hunkering naar rust, naar Palestina te kunnen gaan. Het zaï wel illusie blijven. Doch intusschen doet bet joint Distribution Committee al bet moge lijke om de V. S en andere landen ertoe te bewegen deze vluchtelingen op te nemen. Tevens tracht het de deuren ver 'alestir.a open te houden voor minstens 100.000 men sehen. 60 millioen dollar heeft het Commit tee in het afgeloopen jaar uitgegeven voor het, werk onder deze vluchtelingen en het hoont voor 1947 -de beschikking te hebben over V'0 miinoeri- dollar. 1 Niet alleen voor levensonderhoud zorgt het Committee. Ook door herscholing tracht men hun rendabel werk te geven en hen zooveel mogelijk te plaatsen in gebieden, waar zij hun arbeidskracht productief kunnen maken. Joodsche arbeiders onder houden de kampen en trachten er het verblijf zoo geriefelijk mogelijk te maken. Een van de grootste problemen waarmee de hulporganisatie te kampen heeft is de groote geboorte-toename. In Juli van het vorig jaar vertoefden er ongeveer 5000 kin- In het luxueuze Waldorf-Astoria Hotel te New York zijn gisteren de ministers van Buitenlzndsche Zaken der Groote Vier bijeengekomen, ten einde een nieuwe jreeks besprekin gen voor te bereiden, welke enkele weken zal duren- De ministers kwamen overeen de vol gende kwesties achtereenvolgens in be handeling te nemen: het verdrag met Italië, de rechten van de bevolking van afgestane gebieden, schadevergoedingen voor Albanië, Abessynië, Joego-Slavië en Griekenland en de Italiaansch-Oosten- rijksche overeenkomst over grenscorrectie. Tevens zullen enkele internationale kwesties als de vrije handel op den Bal kan en de vrije vaart op den Donau behandeld worden. Byrnes zal bovendien voorstellen doen om te komen tot vaststelling van de algemeene grenzen van Duitschland. Men verwacht, dat hij zal aandringen op de spoedige vor ming van een voorloopige centrale Duitsche regeering en op het afstand doen van verdere herstelbetalings- eischen. Volgens radio-Hamburg zal generaal Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaansche zone, Vrijdag a s" naar New York vertrekken, waar hij Byrnes Op verzoek van de Vereeniging ,,De Nederlandsche Dagbladpers 1945" kunnen wij het volgende mededeelen Samenwerking tusschen de desbeitreffende mst mlm®, hceft h<,t mogelijk ge maakt, dat binnenkort aan de in Indie verbUJvende rruhtalren Nederlandsche dag. bladen per luchtpost worden toegezonden. Ay, me ditwenschen. kunnen ten be hoeve van vrienden of verwanten, die in Indie in net Nederlandsche leger dienen een jaar- of kwartaal-abonnement op ons maalaistuiten tegen den normalen .uaueii per luentputit 7 J. T-sis i„ KT-Y lBn. Kunnen ten be hoeve van vrienden of verwanten, die in Indie in net Nederlandsche leger dienen een jaar. of kwartaal-abonnement op ons blad aisiutten tegen den normalen abonnementsprijs zonder verhooging voor vervoerskosten. Vijftig procent van den abonnementsprijs zal door ons aan- de betrokken instanties worden afgedragen ter tegemoetkoming in ae algemeene kosten van Aanvragen voor een dergelijk abonnement kunnen tot 10 Nov. a.s. worden ingediend bij de administratie van ons blad. onder duidelijke en volledige opgave van naam. rang. onderdeel, legernr. en postadres van den militair, waarvoor het abonnement is bestemd. Daar het vervoer der kranten naar Indie per vliegtuig zal geschieden zal uiteraard slechts een beperkt aantal abonnementen door ons kunnen worden ge accepteerd en voorrang moeten worden gegeven aan die aanvragen die het eérat bij onze administratie binnenkomen. Gaarne bevelen wij het bovenstaande in de aandacht van onze lezers aan. ABONN.-EXPL. .NIEUWE HAARL. COURANT" als deskundige bij zal staan in de be handeling van de bezettingsaangelegen heden. De vaststelling van de te volgen pro cedure hebben do vier ministers dezen keer achterwege gelaten. Zonder verdere inleiding zijn ze begonnen met de behandeling van een nota aan de Groote Vier, waarin Italië protest aanteekent tegen het feit, dat het vredesverdrag in zijn geheel niet in overeenstemming met de beginselen van het Atlantisch handvest is en dat de vaststelling van Italië's grenzen met Frankrijk en Joego-Slavië geen garantie biedt voor de bescherming van de minderheden. De nota dringt er verder op aan om door een plebisciet de grenzen vast te stellen eji zegt verder, dat het afzien van souvereiniteit in de koloniën in strijd is met iedere objectieve waardeering van Italië's bijdragen tot den vooruitgang van deze gebieden. De militaire clausules van het verdrag berooven Italië van ziin verdediging en vormen zoo een gevaar voor zün onaf hankelijkheid. De- last van de herstelbetalingen gaat iedere redelijke grens te boven voor een land van Italië's betalingscapaciteit. De Italiaansche regeering legt den na druk op de absolute noodzakelijkheid van een aanzienlijke verlichting van dezen Het onder Russische controle staande dagblad „Leipziger Zeitung" meldt, dat Duitsche ondergrondsche greepen van saboteurs en brandstichters vier fabrie ken in Saksen in de Sovjet-zone in brand hebben gestoken. Deze zijn door het vuur verwoest. Groote branden zou den hebben gewoed in de Aschaffen- burger Zellstoffwerke, de Hoesch Werke> in Pima en andere fabrieken. Dit zijn de eerste bevestigde berichten over sa botage in de Sovjet-zone. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldde, dat de branden werden ontstoken in fabrie ken, die na een onlangs gehouden plebisciet over de confiscatie van nazi- bezit genationaliseerd waren. Een vliegend fort van de Amerikaansche luchtmacht is Vrijdag j.l. uit Wiesbaden vertrokken met een bemanning van 8 man Sindsdien is net spoorloos verdwenen. last om het gevaar van een ineenstorten der Italiaansche economie te voorkomen- De Italiaansche regeering hernieuwt daarom haar beroep op de vier ministers om de voorstellen, zooals ze door de Ita liaansche delegatie op de conferentie te Parijs geformuleerd zijn, opnieuw in overweging te nemen. Bulgarije heeft in een memoran dum verzocht rekening te houden met Bulgarije's deelname aan den oorlog aan de zijde der Geallieerden. Het vraagt verder een uitweg naar de Aegeïsche Zee door Westelijk Thracië, het recht om tprpedobooten te bezitten, steun voor BuTgarije's financieel herstel en een maximum-herstelbetaling van 20 millioen dollar en tenslotte wijziging van het vredesverdrag wat betreft de voor waarde tot demilitarisatie van de Griek- schc grens, welke grens volgens Bulgarije reeds gedemilitariseerd is Sinds de bevrijding zijn, ter vervanging van de duizenden door den oorlog ver nielde toerderijen, ongeveer 5500 nood- boerderijen gebouwd. Ook zijn ongeveer 4500 noodstallen opgericht, terwijl men nog hard bezig is een. groot aantal nood stallen op korten termijn op te trekken met behulp van pakken geperst stroo. deren onder de 18 jaar in de kampen. Nu zijn het er 23000, die van al het noodige voorzien moeten worden. Weinig contact hebben de kampbewoners met de overge bleven Duitsche Joden, van wie er nog ^15.000 in leven zijn. De meesten van hen zijn geestelijk totaal ontwricht en ook zij wenschen Duitschland te verlaten, daar zij in dit land geen toekomst zien. In Berlijn bevinden zich nog 8000 Joden, van wie de helft de vijftig jaar gepasseerd is. Zij wenschen niet meer dan een kindv te kun nen adopteeren en in rust hun ouden dag te slijten. Doch behalve dezen, die eenige rust ge vonden hebben, zwerven nog tienduizenden rond over de wereld, op weg naar Palesti na, weg uit landen waar zij opnieuw ver drukt worden, of terug naar hun oude va derland. Het Joint Distribution Committee financiert hun exodus niet, steunt daar door niet den chaos in de Joodsche wereld, doch als deze mensehen eenmaal op zwerf tocht zijn dan helpt het hen verder, geelt hun voedsel en kleeding en betaalt hun reiskosten, spaat zij mogelijk eens de rust kunnen vinden, waarnaar zij zoozeer ver langen. Eén der deftigste en statigste buitenplaatsen van Heemstede, „Huize 't Manpad", dat opmeer aan 3 eeuwen ge?:hiïüenis kan bogen, heeft een nieuwe bes'emming gekregen. Nadat het huis langen tijd onbewoond geweest is, heeft de „European Art Union" er zijn intrek in genomen, om een speelfilm te vervaardigen, waarbij de eeuwenoude wudreuzen, de wildernis van struiken, onkruid en plan'en, die doorkruist worden door slooten en vijvers, als achtergrond zullen dienen. Dat het 1 ier geen stap tot verkaveling van het villadorp beteekent, zooals in Heemstede gemeend wordt, blijkt wel uit het volgende. De heer Paulbruno Schreiber, direc teur van de „Eurcpeesché Kunst Unie" in Nederland, heeft een boek geschre ven, getiteld .Myrthe en de demonen" en zal dit sprookje, dat als tendenz heeft de overwinning van het goede op het kwade, verfilmen. Het verhaal speelt zich af in den nacht, waai' .Myrthe" haar rol in een beftigen strijd tegen de demonen ver- vervult en zich beweegt tusschen de oude eiken, die hun takken dreigend naar haar uitstrekken. Passende, fascinee- rende muziek, o.a. de Mondschein So nate, vergezelt haar en brengt het meis je tenslotte van de duisternis in het licht. Het gerucht, als zou Heemstede ge vuld worden met- „Filmsterren", is uit de lucht gegrepen, daar de acteurs en actrices uit deze rolprent, uit mecha nische poppen en „mensehen van de straat" zullen bestaan, waarbij de woestenij van boomen en struiken de overige rollen zal vertolken. De regisseur van de film is tevens de schrijver, hetgeen de verfilming zeer ten goede zal komen en zal leiden tot een speelfilm, die alléén een paedago- gische strekking heeft en derhalve voor jong en oud geschikt zal zijn. Wanneer de film, die ïn vier talen zal worden uitgegeven en over de ge heele wereld verspreid, voltooid zal zijn, zal „Hutize 't Manpad" hoofdze tel van de Europeesche Kunst in Ne derland worden en als zoodanig war den ingericht. Van slooping en verbouwing zal geen sprake zijn, hetgeen vanzelfsprekend is. als in aanmerking genomen wordt, dat „Gedurende den nacht van Donder dag, <wn zesden dag van: de maand I b'.T. tTvodr-her. VaXwwk*)-, vielen troepen van Irgnn Zvai Leumi de bureaux aan van de Brit sche ambassade te Rome, een va.i de centra van anti-Joodsche intriges en het belangrijkste lichaam bij de ten uitvoerlegging van de operaties, die er op gericht zijn de Joodsche repa- trieering onmogelijk te maken", aldus luidde de tekst van een communiqué, dat gisteren via de posterijen in Rome verspreid werd door de mili tante Joodsch-nationalistische bewe ging „Irgun Zvai Leumi". „De bomaanslag te Rome", zoo gaat het communiqué verder, „is het begin van een Joodsch militair 'front. Wij zullen den oorlog tegen Engeland overal en met alle middelen voeren totdat ons tolk is bevrijd". In een afzonderlijken brief aan den Italiaanschen premier Alcide de Gasperi verontschuldigt de „Irgnn Zvai Leumi" zich bij de Italiaansche regeering voor den bomaanslag op de Britsche ambas sade en wordt aan het Italiaansche volk uiteengezet, waarom men zich genood zaakt zag tot de terroristische actie over te gaan. Naar Reuter verneemt heeft James Byrnes aan Bevin medegedeeld, dat hij de behandeling van de Palestijnsche kwestie van Truman zal overnemen. Te vens zou Byrnes Bevin hebben mede gedeeld, dat hij den toestand in Palesti na met hem wilde bespreken, wanneer dc bezigheden met het vredesverdrag met Duitschland in den raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken dit toelaten. De beide ministers hebben tevens ge sproken over een samensmelting van de Britsche en Amerikaansche bezettings zones in Duitschland. Ook in Palestina zelf blijven de Joodsche verzzetsorganjsaties actief. Zon dagavond ontspoorde een trein nabij Ras El Ain, terwijl Maandag twee vrachtauto's op wegversperringen reden. Op het laatste oogenbik werd een poging verijdeld om den trein Jeruzalem-Tel Aviv tot ontsporen te brengen. Op de bean werd een groot til landmijnen o&kuckL Vier gewapende mannen hebben zich in den afgeloopen nacht in wild west-stijl toegang verschaft tot een boerderij onder Schagerbrug (N.H.). Zij drukten een ruit in en drongen hierdoor het huis binnen. Met het loss,en van een waarschuwings schot Joegen' Hij het daar wonende be jaarde echtpaar Van Schaik schrik aan. Als voorwendsel voor hun aanwezigheid voerden zij aan, dat zij naar ondergedoken S.S.-ers zochten. Bij hun pogingen om de oudjes te knevelen, verzette mevr. Van Schaik zich hevig, waarop de onverlaten aich niet ontzagen haar neer te slaan. De zoon kwam op het rumoer toesnel len, doch werd overweldigd en eveneens geboeid. Nadat de roovers zich tegoed gedaan hadden aan de aanwezige levens middelen en sigaren, inspecteerden zij de kasten en braken de brandkast open. Met een buit van gouden en zilveren voorwer pen, een bedrag van ongeveer f 3000.en twee rijwielen maakten zij zich uit de voeten. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. liet gebouw reeds meer dan driehon derd jaar oud is en verbouwing alleen schade zou kunnen veroorzaken. De wildernis, waarin het huis gelegen is, zal, als de film het levenslicht gezien, heeft, worden opgeruimd; het buiten goed zal dan als park worden aange legd. Het begin van de verkeersweek te Haar lem is niet gelukkig geweest. Maandag avond om ongeveer 6 uur is op het Sta tionsplein ter hoogte van de tramhalte Jansweg een tragisch ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Een dame. die ver moedelijk juist uit de tram gestapt was, stond op den vluchtheuvel met den rug. naar den rijweg, toen zij door het gedrang kwam te vallen op het moment, dat een zware vrachtauto passeerde. De vrouw, een 61-jarige dame uit Overveen, kwam ongelukkig onder het linker voorwiel van den wagen terecht, waardoor zij zulk ern stig letsel opliep, dat de dood bijna on middellijk intrad. Den bestuurder van den vrachtauto treft geen schuld. Gistermiddag waren bü het viaduct aan den Zijlweg twee autogenische lasschers aan het werk bij een transformatorhuisie. Een van beiden kwam te dicht bij een hoogspanningsdraad, waardoor een vonk oversprong, hetgeaa tot gevolg had. dat hii in brand geraakte en van de ladder viel. waarop hij stond. Het slachtoffer, de 22-jarige A. J. v. A.. werd in zeer ern stiger, toestand naar het Diaconessenhuls gebracht. Hoewel de jonge man van tevo ren gewaarschuwd was, is hij met zijn broer aan het lasschen begonr.en. zander de spoorwegen daarvan in kennis te stel len indien zij dit hadden gedaar, hou een employée var. de N.S. voor de beveiliging gezorgd hebben. j Noordwijk is geadopteerd door een Amerikaansche club van meisjesstuden ten, genaamd „Alpha Delta", welke deel uitmaakt van het „National Ceiilege" te Chicago. Een bedrag van 5000 dollar werd reeds ter beschikking gesteld van de „American relief for Holland", welke hiervoor terstond kleeren, voedsel en medicijnen zal kunnen koopen. De reserve-eerste luitenant J. P. S., te Haarlem, die tijdens .de bezetting hoofdadministratur van den N.A.D. was en in die functie veel jeugdige personen bloot stelde aan tewerkstelling in Duitschland, is veroordeeld tot een in- temeering tot 12 Februari 1947, ontzet ting uit beide kiesrechten en verteurd- verklaring van een bedrag van f 1500. Hedenmorgen tusschen vier uur en half vijf is een spoorwegongeval ge beurd op de lijn Utrecht-Geldemud- sen. Tusschen Houten en Schalkwijk zijn twee treinen op elkander gereden, waarbij de locomotief van den achtersten trein in een goederenwagen van den voorsten trein drong. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, doch het verkeer in beide richtingen is geheel versperd. a elke zitting van do Algemeene Vergadering der UNO te New York gaan beambten rond om. tien „rommel" op te halen, dien de ge delegeerden hebben achtergelaten en het is verbazingwekkend, hoeveel persoonlijke bezittingen meest pa- rapluies van Engelsche gedelegeerden dan worden verzameld- Maar er zijn ook kostbaarder din gen bij, zooals monocles, portefeuilles en zelfstrouwringen. De voorzitter der Algemeene Ver gadering, Spaak, was kort geleden n n Voor Port Said, October Lieve Mientje, We naderen Port Said en moeten de post inleveren vóór we daar zijn. Zoo weet ik niet, of jouw brief daar voor me klaar ligt. Ik hoop, dat de militaire post vlug werkt en dat je br'ef vroeg genoeg gepost is. Waar. om er eigenlijk geheimzinnige veldpostadressen zijn, snap >k niet, omdat we in Indië ge woon de regimentsnummers op de mouw schijnen te dragen. We moesten die op onze tro penuniformen zetten vandaag, Ja, daar loopen we nou al in, want overdag is het hier al arm. Kind, wat 'n apenpak- ,es. Je moet er de officieren in en. Allemaal dezelfde maat. Gr is een kleine kapitein bij; als die zijn broek boven zijn hoofd dichtknoopt, kan hij door de gulp naar buiten kij ken. Niks erg hoor, we loopen allemaal even gek. Het leven aan boord is veel plezieriger dan vóór Gibraltar. Het schip ligt mooi stil en ie zeeziekte is voorbij. Het weer is prachtig en er is leven in de brouwerij gekomen. De of ficieren hebben .zoowaar een lesrooster opgesteld, maar daar komt niet veel van terecht, omdat er voor ten, hoogste twee compagnieën tegelijk les kan worden gegeven. Er zijn er geloof ik twaalf aan boord van dezen notedop. Als we allemaal gym nastiek gingen hóuden, met anderhalven meter afstand, ging de helft van ons overbfiord. Maar er- is toch wgl wat te doenda inspecties gebeuren nu streng en de avonden zijn gevuld met films en zoo. Afdankertjes, hoor, en instructiefilms, maar het is toch gezellig en het breekt de verveling. Op een avond was er een prachtige bokswedstrijd, daar hebben we van genoten. Ik ben oolc een keer naar dc H. Mis geweest, die eiken mor gen vroeg oy dek gelezen wordt. Het is net of zoo n Mis in de ot»i lucht veel plec.h- ■Mh tiger is. Jammer, dat je er zoo weinig toe komt. Het is hier lekker w.eertje, maar het is gek een zomerdag te hebben met zonsondergang om zes uur. We hebben veel langs de kust gevaren, Gibral tar van nabij gezien eri verder een hoop kale bergen. De wereld is groot en er is veel water op, kind, jammer dat je het ook niet zien kunt. Als jtj er nou bij was, was liet be paald een leuke reis. Zoo juist ontmoetten we een schip met evacué's uit Java. Het kwam dicht langs. De men. schen wuifden en schreeuw den alsof wij de Canadeezen tyaren, die Amsterdam binnen trokken. Het gaf me een raar gevoel. Het begin van het Suez-kanaal bij Port Sqid. Gelukkig, dat de opschriften, dïeove op den trein hadden ge hreven („We willen niet, maar we moeten"), niet óp het sciiii schreven (..We willen met, maar we moeten met óp het semp stonden. Er moeten nog veel van die mensehen in kampen zitten. Nou, den volgenden brief krijg j«. uit Indië. Veel liefs van JAN. zijn vulpen en zijn actentasch kwijt. Agenten van den veiligheidsdienst vonden de vulven in de conversatie- kamer bij de vergaderzaal, terwijl de actento.sch werd ontdekt bij de deur, waardoor de afgevaardigden de zaal binnengaan. De belangrijke inhoud was ongeschonden. Bijzondere voorzorgen worden ge nomen ten aanzien van afvalpapier, teneinde te voorkomen, dat diploma tieke geheimen uitlekkin. Het is ais een plechtig ritueel: na élke zitting gaan boden de vergaderzaal binnen om onder scherp toezicht van agen ten van den veiligheidsdienst ieder stukje papier van den grond op te ~apen. Ze mogen de papieren en de tafels 'der gedelegeerden zelfs niet aanraken. Indien papieren op de taféls ach terblijven, worden deze naar de do cumentenkamer gébracht, waar des kundigen ze zorgvuldig onderzoeken om te zien of er misschien belang rijke aanteekeningen of mededeelin- gen bij zijn. Nadat alle' papieren nauwlettend zijn bekeken, gaat alles in groote linnen zakken, die met een hangslot worden gesloten en eiken avond wordt de oogst van den dag in een vracht auto van de UNO onder bewaking naar Lake Succes gébracht. Tenslotte gaat de heele "boel met dé overgebleven afdrukken van ver trouwelijke documenten in een spe ciale scheurmachine, die al het pa pier in zoo kleine stukjes scheurt, dat het onmogelijk is, twee op elkaar vol gende woorden te lezen- Boeken zijn de onsterfelijke I zwijgers, die spreken als men ze raadpleegt.i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1