Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitschland Radio-musici staken Staking houdt verband met de rechtspositie der dirigenten Hoe men vroeger apotheker werd Verkiezingszege van de Republikeinen in V.S. SPONTAAN GEBAAR De rekening Annexatie die het karakter heeft van grenscorrectie Thomas Dewey blijft gouverneur van den staat New York LEVEND VERBRAND SCHERPE AMERIKAANSCHE CRITIEK OP DE TRAGE DENAZIFICATIE Nazi's hebben te goede verdedigers Onze likeuren naar Engeland Tot hoofd en hart Economische voordeelen primair Bedrijfsleiding niet voor taak berekend? Geen trams meer in Waterland? Laaghartige inbraak bij prof. dr. Miskotte WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23690 Het s.s. „San Dimitrio" met Joodsche immigranten aan boord, dat nabij Haifa door de Engelschen werd aan gehouden, raakte lek. Om te beletten dat het schip kapseist, hebben de immigranten zich aan één zijde op het dek verzameld. (Radio-grafische foto). ST Sïïer"&ST1,—r (Vervolg op pagina 3) Meening van den heer Speet De heer Vogt Honderdjarig bestaan der Maatschappij ter bevordering der pharmacie KWART MILLIOEN SCHADE IN DEN OORLOG Ambt en weduwe tegelijk Het weer Ontzettend auto-ongeluk nabij Overschie Vrijkomend materiaal voor de lijn Amsterdam-Zandvoort K.L.M.-vliegtuig bij landing op de Aioren uê&uriauigu Koude Decembermaand verwacht Wat minder sieraden, wat min der fraaie kleeren. wat minder kostbaar eten, wat minder mooi speelgoedmaar wat meer liefde zou het leven van velen, groot en klein, aangenamer maken. j BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Adninistratie 21543 Postgiro 143483 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pai millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Zooals wel te verwachten was, is er op ons artikel „Ongewenschte uit noodiging" nogal eenige reactie gekomen. Een verheugende reactie overi gens, afgezien dan van een zuur stukje in „De Waarheid", die zegt, dat „de tijden voorbij zijn waarin eens de katho lieke reactionnair Ruys de Beerenbrouck aan Lou de Visser den toegang tot In donesië kon weigeren. Toen kon men zich veroorloven de communisten als zooveel- ste rangs Nederlanders te behandelen. Dat gaat nu niet meer." Intusschen blijkt het Nederlandsche „Dagblad" te Batavia de uitnoodiging aan Gortzak even on- gewenscht te hebben gevonden als wij. Het blad schreef n.l., dat het 't spontane gebaar van. de mannen van het 7e Reg. Inf. weliswaar ten volle waardeerde, doch het iets anders vond of men eenig nuttig effect van deze reis mocht verwachten Aanvankelijk hebben wij getwijfeld of hier alleen van spontaneïteit sprake was. maar na lezing van een aantal brieven, die wij vooral van militaire zijde ont vingen, is deze twijfel verdwenen. De felle verontwaardiging, waarmede bijv. de door de communisten in Amsterdam ontketende staking in Indië is ontvan gen, kan ons niet anders dan versterken in deze meening. Er blijkt uit, dat de communisten ook psychologisch een enormen blunder hebben gemaakt. Met groote verontwaardiging, aldus schrijft een sergeant van het 7e Reg. Inf., hebben wij hier kennis genomen van de stakingen in Amsterdam. Het is een beleediging voor de troepen, die hier zijn. Zijn ze er in Nederland wel van doordrongen, dat de jongens, die hier op het oogenblik zijn, de beste zijn die het Ned. volk kan voortbrengen? Het gar nizoen van Semarang heeft een open brief aan het communistische raadslid Gortzak gezonden, om zelf maar eens te komen kijken, hoe zijn vriendjes hier rooven en moorden. Er zijn zelfs onder - deelen, die gevraagd hebben naar Am sterdam gestuurd te worden, om zelf dat varkentje eens te wasschen. Tot zoover onze sergeant. Nog anderen commentaar ontvingen we, in veel krachtiger bewoordin gen gesteld. Echte soldatentaal, maar wij hebben het begrepen. Toch blijven wij ons afvragen, of dit soort spontaneïteit wel het effect zal hebben, dat men er van verwacht. Bo vendien, en daar schijnt nog te weinig aan te worden gedacht, is zulk een uit noodiging, gezien ook van het standpunt der militaire discipline uit, wel verant woord? Hoe het ook zij, het lijkt ons verstandig de Indische kwestie, die toch al spanningen genoeg oproept, niet nóg gecompliceerder te maken. H£J- is voor discussie vatbaar of het niet verstandiger van de Neder landsche regeering was geweest onmiddellijk na de bevrijding met den meesten nadruk haar eischen ten aan zien van Duitschland te formuleeren zooals ook Frankrijk niet heeft nagelaten bij tal van gelegenheden te doen, maar aangezien dit nu eenmaal niet geschied is, moeten wij in ieder geval toegeven, dat, indien ooit, het huidige moment, nu de ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier het probleem-Duitsch- land in hun besprekingen te New York zullen betrekken, goed gekozen is. Intusschen is bewaarheid hetgeen wij reeds in ons artikel van 23 October schre ven. dat de regeering niet méér zou vra gen dan eenige bescheiden grenscorrec ties. Weliswaar gaat de regeering in haar memorandum uit van het onbetwistbare recht op herstel ten laste van Duitsch land, maar in de praktijk zijn haar eischen uiterst miniem, daar zij zich, o.i. terecht, laat leiden door de gedachte dat het Nederlandsche volk traditioneel tegen annexionisme gekant is. Het is trouwens de vraag, of grootere eischen wel eenige kans van slagen zouden hebben. Wij ge- looven toch reeds voor een al te groot optimisme ten aanzien van de huidige geringe aanspraken, te moeten waar schuwen. Wij wezen er al eerder op, dat zeker het streven van Engeland en de Ver. Staten er op gericht is, Duitschland is toch te houden en zoo spoedig zoo ver- Ver op de been te helpen, dat het zich economisch zelfstandig kan redden. In 1944 verklaarde Attlee wel in het Lager huis, dat Engeland eventueele eischen van Nederland na Duitschlands neder laag warm zou steunen, maar de jongste verklaring van Bevin is heel wat voor zichtiger. „Het spreekt vanzelf," aldus zei de minister 22 Oct. j.l., „dat de meeningen van landen, die oorlog tegen Duitschland hebben gevoerd, zullen moeten worden gehoord. De precieze procedure, welke daarbij gevolgd zal worden, moet eerst in den Raad van Vier worden uitgewerkt. Het is echter duidelijk, dat ^geen defini tieve beslissingen kunnen worden geno men, voordat alle mogendheden, die ac tief in oorlog met Duitschland zijn ge weest, een gelegenheid hebben gehad hun inzichten kenbaar te maken." Hun. inzichten kenbaar te maken De doorgaans goed ingelichte Londen- sche correspondent van de n. r. crt meent, dat het beste, wat de kleine mo gendheden kunnen verwachten, waar schijnlijk hierin zal bestaan, dat zij de zen keer niet na, zooals tijdens de Parijsche conferentie maar tijdens het overleg van den Raad van Viei gehoord Zullen worden. Wanneer wij bij de komende bespre kingen waarschijnlijk reeds zoo m e hoek worden geduwd, lijkt het ons ye standig over het uiteindelijk resuita geen al te groote verwachtingen te koes- eren. De regeering heeft echter haai plicht gedaan. Zij heeft de rekening ge presenteerd. In verhouding tot de fi- nancieele en economische ontreddering, (Joor Duitschland in ons land gebracht is zij veel te klein. Wordt deze rekening echter gehonoreerd-, waarbij wij op den steun en goodwill der Groote Vier zijn aangewezen, dan brengt zij in ieder ge val eenig licht in de overigens nog zoo duistere toekomst van ons vaderland. De krijgsraad te velde te Den Haag heeft den soldaat J. I., die van een hem in Februari verleend verlof niet was te ruggekeerd en in Juli gearresteerd werd, veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf zonder aftrek van preventieve hech tenis. De cisch was zes maanden met af trek van preventief. (Van'onzen parlementairen redacteur) De nota van de Nederlandsche regeering inzake de schadeloosstelling, waarop Nederland ten aanzien van Duitschland aanspraak maakt, is thans aan dc ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier overhandigd. Hiermede is de diepe, schoon niet bijster geslaagde geheimzinnigheid, welke i-v om de Neder- ndsche eischen heerscht, opgeheven- De eischen blijken inderdaad neer te komen op de vijf punten, welke gisteren via een Amerikaansch blad bekend werden en reeds door ons werden gepubliceerd. tarieven inzake de zeehavens en de bijzondere tarieven, welke vroeger voor water- en spoor wegen in Duitschfand golden, zoodat onze zeehavens, maar evenzeer de Belgische en de Fransche havens, de voordeelen van hun natuurlijke positie kunnen ondervinden. Evenzoo wil de Nederlandsche regeering een einde gemaakt zien aan de stelselmatige verbetering van het West-Duitsche kana- lenstelsel, waardoor de scheepvaart van den Rijn naar Rotterdam en Amsterdam werd afgeleid. In het kort gezegd, maakt Nederland aanspraak op minimale grenscorrecties, alsmede op vrü omvangrijke, doch op zichzelf genomen zeker niet onredelijke economische voordeelen. De grenscorrec ties beoogen een gebied van niet meer dan 1750 K.M.2. De economische voordeelen laten zich minder gemakkelijk in een cijfer uitdrukken. Zij omvatten vier pun ten. Ten eerste kolen- en kaliconcessies; ten tweede dc staking door Duitschland van de discriminatie ten aanzien van onze havens, vast te leggen in het ver drag; ten derde het nalaten van het aftappen van het normale Rijnvaart- verkeer door het verbod om nieuwe ka nalen te bouwen of bestaande kanalen tot dit doel te verbeteren; ten vierde het verbod om een monetaire politiek te voe ren als handelspolitiek wapen, vooral met het oog op het vervoer op den Rijn. Deze summier weergegeven eischen lichtte men ons op Buitenlandsche Zakeu als volgt to*" Het aantal mijnen, dat Nederland vraagc, bedraagt zes. die zich in productie bevin den en wel op den linker Rijnoever in de buurt van Duisburg en Homberg. Bovendien vraagt Nederland zeven nog onontgonnen mijnconcessies (een en ander voorloopig voor 40 of 50 jaar). Indien wij deze eischen toegewezen krijgen zal dc opbrengst van dc kolen- productie binnen ons eigen economisch verband, met de productie van dc mij nen, die wij reeds bezitten, meegere kend, voldoende zijn om onze Jaarlijk- sche behoeften te dekken. De kali-concessies, die wij vragen, zijn van groote beteekenis voor de verbetering van onze kunstmestpositie. Zij zijn gelegen in een gebied bij Wesel en nog niet ont gonnen, daar Duitschland deze gebieden tot dusver in reserve had gehouden. Een Belgische mijn heeft daar in de buurt wel steenzoutontginningen, doch de Nederland sche regeering is geenszins voornemens te reflecteeren op concessies, die zich in Bel gische handen bevinden. Indien ook doze kolen- en kali-eischen worden toegewezen, is het de bedoeling; deze productie, ofschoon zij zal geschieden op plaatsen, die buiten de strook vallen, welke wij in de grenscorrecties willen be trekken en midden in Duitsch gebied lig gen, volledig te trekken binnen de Ne derlandsche economie en haar dus met Nederlandsche guldens te financieren waartegenover staat, dat wij een aantal Duitsche mijnarbeiders zelf zullen moe ten voeden. De andere economische eischen zijn van een einde komt aan de uitzondermgs- Het staken van de monetaire poli tiek als handelspolitiek wapen zal de goéde uitwerking hebben, dat onze markenvorderingen niet in Duitsch land behoeven te blijven staan, doch dat wij er over zullen kunnen be- schikkeai. Wat onze eischen ten aanzien van de grenscorrecties betreft, de opsomming van de strooken gronds, die de regeering in haar nota aan dc Groote Vier vraagt, neemt een ruimte in beslag, die omge keerd evenredig is aan dc beteekenis dezer gebieden, kwantitatief zoowel als kwalitatief. Het hoofddoel is grenscorrec tie de grens wordt er dan ook van 525 tot 340 K.M. door bekort De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat 4 November het begin van een kleine brand op het vliegtuigmoe derschip „Karei Doorman" werd ont dekt, dat thans op de reede van Soera- baya ligt. Het vuur werd onmiddellijk gebluscht. Er is slechts geringe schade. De reeds lang dreigende staking der omroepmusici is thans een feit. Aanvan kelijk werd alléén gestaakt door het Omroep- en het Kamerorkest, omdat men moest repeteeren onder nieuwe dirigenten en men van meening was dat het terzijde schuiven van vier oude en bekende dirigenten, onder wie Marinus van 't Woud en Hugo de Groot, een aantasting was van hun sociale rechts positie. Gistermiddag 4 uur hebben alle musici op last van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbcnd het werk neergelegd en zich daardoor solidair verklaard met de stakers. Slechts enkele musici hebben echter nog hun krachten gegeven aan den bonten Dinsdagavond, welke ten bate van de actie voor Limburg gister avond in de Avro-studio werd gehouden De stakende musici hebben gister avond te kennen gegeven, dat de staking niet een gevolg is van een loongeschil, maar verband houdt met de rechtspositie der dirigenten, welke in- haerent is met die van de musici zelf. Naar hun meening is het onjuist om dirigenten, die reeds meer dan 15 en 17 jaar werkzaam zijn geweest, opzij te schuiven. Wanneer 't met deze dirigen ten gebeurt kan het ook met de musici gebeuren. De musici eischen dan ook medezeggenschap in de muzikale lei ding. Zij betwisten de competentie van dirigenten, bij de Stichting, die geen practische ervaring hebben. Geen der vijf dirigenten bezit deze ervaring. Op de in Hilversum gehouden vergadering waren vrijwel alle ruim tweehonderd musici aanwezig. Met algemeene stem men werd het besluit van den Neder landschen Toonkunstenaarsbond om de staking voort te zetten, overgenomen. Tevens werd overgegaan tot het benoe men van een stakingscomité en werden alle maatregelen getroffen om de sta king efficient te doen zijn. De musici zijn nimmer gekend in de maatregelen, welke de Stichting zou treffen. Alleen de leden van het Kamer orkest hebben over drie dirigenten ge stemd. De eerste dirigent verkreeg twaalf stemmen, de tweede negen stem men en de derde, de heer B. van Lier, drie stemmen. De laatste werd door het Stichtingsbestuur geaccepteerd, waaruit volgens de musici voldoende is gebleken, dat hun meening in dezen gang van za ken volstrekt niet werd ontzien. Op de vergadering werd vastgesteld, dat deze De Engelschen zullen met Kerstmis in de gelegenheid zijn buitenlandsche likeuren op tafel te brengen, waartoe A-, mlpistiyf vp,flr do .T>toedselvoorzleping in beperkte mate toestemming verleend heeft. Uit Nederland, Frankrijk en Dene marken zullen resp. 12.000, 18.500 en 3500 kisten likeur worden ingevoerd. Zij vertegenwoordigen ongeveer 60 van het volume der vooroorlogsche importen. Uit ons land komen advocaat, Curasao, kummel en cherry brandy. kwestie niet in het belang is van het radiowezen noch van de luisteraars. De musici wenschen slechts het beste te brengen wat mogelijk is. Het bestuur van de Stichting Ra dio Nederland in Overgangstijd heeft te kennen gegeven, dat de rechtspositie der musici haar na aan het hart ligt, maar daar staat tegenover, dat in de afgeloopen 18 maanden, aldus de stakende musici, nog niets positiefs tot stand is ge. bracht. Het negeeren van figuren als Marinus van 't Woud. Hugo de Groot en Willem Lohoff maakt het radiobedrijf kapot,aldus de musici. De heer Speet, directeur van den K.R.O., gaf zijn meening als volgt weer: De omroepmusici zijn in dienst van Radio Nederland en staan derhalve niet onder gezag der omreepvereenigingen. Hier wreekt zich alweer de principieele fout bij Radio Nederland namelijk, dat de omroepvereenigingen slechts de pro gramma-voorbereiding hebben, terwijl ae programma-uitvoering en hiertoe be- hooren de musici en de orkesten in han den ligt van personeel der Stichting. Onder beheer der omroepvereenigingen zou een dergelijke staking niet zijn voor gekomen. Toen de omroepvereenigingen den geheelen omroep verzorgden en de artisten in eigen dienst hadden, heeft er steeds een aangename verstandhouding geheerscht tusschen de directies der om roepvereenigingen eenerzijds en de mu sici anderzijds. Indien er klachten of wenschen waren, zoowel van de eene als de andere zijde, werden deze steeds tot genoegen geregeld, omdat orkestcommis sies, waarin de musici hun vertrouwens mannen benoemden, bij de directies der c mroepvereenigingen een gewillig oor von den. Bovendien, aldus de heer Speet, was de rechtspositie der musici afdoende ge regeld in behoorlijke arbeidscontracten, in overleg met den Nederlandschen Toonkunstena arsbon d In de meer dan 15 jaar, dat ik als directeur van den K.R.O. met de mu sici te maken heb gehad, heb ik nim- jner eenige jnoeite of last ondervonden. Integendeel. De musici werkten met ijver en hadden hart voor hun omroep, indien zoo spoedig mogelijk het juiste gezag hersteld wordt en gelegd daar waar hët behoort te liggen, indien dit gezag op de juiste wijze wordt uitgeoe fend. indien de sociale en rechtspositie der musici in overleg met de organisa ties worden vastgelegd en indien de reorganisatie der -omroeporkesten en de kwestie der dirigenten worden geregeld op een wijze, dat ook de orkestinstan ties hun stem hierin kunnen laten hooren, ben ik ervan overtuigd, aldus de heer Spest, dat èn de directies èn de omroepcommissies elkander zullen vinden. Ik betreur het, dat aan deze onmis bare voorwaarden voor goede verstand houding nog niet is voldaan. Ik betreur het eveneens, dat het mooie omroepWerk door de staking wordt geschaad. Eener zijds past eerbied voor het gezag, echter een gezafe, dat uitgeoefend moet worden door competente personen, doch ander zijds en in niet mindere mate dient er begrip te zijn voor de zorgen en moeilijk heden der musici. De meening van den heer Vogt werd ons als volgt medegedeeld. „Deze staking is het einde van het dolste instituut, dat Nederland ooit heeft gekend. De direc tie van de Stichting* Radio Nederland in Overgangstijd is in de positie gekomen van den drager van het motief van een bij het stakend phtlharmonisch orkest welbekend stuk „De tooverleerling" van Dukas. De tooverleerling weet het was sende water van den chaos niet te be dwingen, omdat hij zich de formule niet kan, herinneren. De staking is een on vermijdelijk gevolg van een bedrijfslei ding, die niet tegen haar taak is op gewassen. Bij de omroepvereenigingen is in de zeventien jaar van haar werkzaam heid niet één staking voorgekomen. Dit behoeft ook niet het geval te zijn wan neer het artistieke temperament bij dit stakend gedeelte van het personeel met tact en verstand zou zijn ontzien. Het op deze wijze terzijde schuiven van diri genten, wier namen begrippen zijn ge worden in de huiskamer, is een maat regel, waarvan men op 'zijn vingers kan natellen, dat hij stof opjaagt. Wanneer er een behoorlijk gezag over een omroep is gesteld, aldus de heer Vogt, is een staking als deze ontoelaatbaar, maar evenzeer on waarschijnlijk. Maar wanneer de omroep ondeskundig wordt bestuurd, is zij onvermijdelijk. Deze staking is in wezen een roep om leiding en zij zal wellicht voor de regeering aanleiding zijn haar voorne mens in den geest van de denkbeelden van de federatie van omroepvereenigin gen snel ten uitvoer te brengen. Dan zal de omroep van Hilversum weldra zijn ouden roep van harmonieuze werk gemeenschap terugwinnen en hij zal verlost worden van de organisatorische caricatuur, die den Nederlandschen omroep belachelijk en verkwistend heeft gemaakt." De heer Van Dijk, directeur van de N.C.R.V., achtte den grond van de sta king niej.iuist. De heer Leton van de V.A.R.A., die eigenlijk over deze kwestie geen offi cieel oordeel kon geven de heer Broeksz vertoefde namelijk in Brussel betreurde het, dat de zaak zoover was gekomen. Vroeger, aldus de heer Lebon, kwamen stakingen bij het omroepwezen niet voor. Ren voorbeeld ter navolging. In het kader van de Veilig-Verkeers-actie worden door leerlingen van een Haagsche school op de speelplaats prac tische verkeersoefeningen gehouden, een methode, welke zeer de aan dacht verdient. Op 23 April 1942 bestond de Ned. „Maatschappij tot bevordering der pharmacie" honderd jaar of beter ge- .zegd zou honderd jaar bestaan hebben, indl de befaamde Apothekerskamer op dien datum niet juist haar plaats had ingenomen. Op 12 November a.s. zullen de leden van de Maatschappij te- Amsterdam in algemeene vergadering bijeenkomen en bij deze gelegenheid zal dan tevens het eeuwfeest worden gevierd, want een eeuwfeest is het toch, wanneer we de jaren van de op heffing niet mederekenen. De voorgangers van de Maatschappij zijn eigenlijk twee Amsterdamsche leesgezel- t w- het „Chemisch leesgezel- ,„f,aP en dat van prof. W. S. Swart. Deze aa; was het ook, die in 1842 tezamen mi«„h^a?nen al« Ir. S. Sarphati, de dyna- van hien tijd, Dirk Pas, F. fnitiXf en J' F- C' Kprkhoff het MhntkPho» de oprichting van de vijf haren tvoor Pharmacie", Si/.v,+ina vo ïater gevolgd door de Stichtm„ van het A. Z A (Abemeen Ziekenfonds Amsterdam). Dat de maat- schappij al dadelijk als een officieel orgaan werd erkend, moge blijken uit het feit, dat reeds in het najaar van 1842, een half jaar na de stichting, een apotheker benoemd werd in een commissie, die tot taak had het tot stand brengen van de eerste nationale pharmacopeé, het „Apothe kerswetboek". Deze apotheker was een voorzaat van den huldigen burgemeester van Amsterdam en was evenals de Am sterdamsche burgervader genaamd A. J. d'Ailly. De eerste nationale pharmacopee kwam gereed in 1851. De werkzaamheden van de Maatschappij streken zich inmid dels over velerlei terrein uit. De. instelling van den plaatselijken keuringsdienst van levensmiddelen te Amsterdam in 1867, de voorlooper van onze hedendaagsche, was voor. een groot deel aan het onvermoeide streven van de Maatschappij te danken. In vroeger jaren was het veelal niet moeilijk geweest het ambt van apotheker op te .nemen, de z.g. knecht, daarna de meesterproef waren voldoende om zich als apotheker te vestigen. Ook kwam het wel eens voor, dat de knecht na den dood van den apotheker diens weduwe trouw de en daarmede tegelijkertijd het ambt overnamD'e wet op de artsenijbe- reidkunst in 1865 en de latere wijzigingen op deze wet maakten aan dergelijke mogelijkheden een einde. Tegenwoordig kost het minstens zeven jaar academische studie voor men zich apotheker kan noe men. Dat het beroep niet zoo lucratief is als wei eens wordt aangenomen blijkt wel hieruit, dat bijv. in Amsterdam in 1870 met 260.000 inwoners 172 apo thekers gevestigd waren. Thans in 1946 heeft Amsterdam 800.000 inwo ners doch slechts 125 apotheken, het geen overigens ruim voldoende is. Behalve dr. Sarphati en zijn tijdgenoo- ten heeft de Maatschappij ook in de laatste vijftig jaar vele mannen in haar gelederen gehad, wier namen tot ver over onze grenzen een goeden klank bezitten. Prof. dr. L. van Itallie, oprichter van de „Fédération Internationale Pharmacauti- que" en oud-hoogleeraar aan de Univer siteit te Leiden, prof. P. van der Wielen, eveneens oud-hoogleeraar, dr. J. J. Hofman, oud-voorzitter van de „Fédération Inter nationale" en niet te vergeten Victor van Itallie, die Maandag j.l. naar zijn laatste rustplaats gebracht werd. Op het gebied van Indische onderzoe kingen verwierven zich in den loop der tijden de Rotterdamsche apotheker dr. G. F. de Vrij (kina-onderzoek) en dr. H. Jans. sonius (onderzoek tropische houtsoorten) wereldvermaardheid. Na den eersten wereldoorlog nam de Mij het Initiatief tot een internationaal phar- maceutisch congres, waaraan 75 landen deelnamen en dat in 1920 gehouden werd te Amsterdam. De bezetting van ons land maakte het werk der Maatschappij onmogelijk. In Maart 1942 werd ze eenvoudig opgeheven en in de week, waarin het honderdjarig bestaan gevierd zou worden, kwam het laatste pharmaceutisch weekblad uit. Do Apothekerskamer begon op dat tijdstip haar „zegenrijk bewind". Nu de rekening is opgemaakt, of beter: nog wordt opge maakt, want de chaos is, zooals overal, zeer groot, meent men te kunnen spreken van een schade van ongevber een kwart millioen. De Joodsche apotheken werden gesloten en de inhoud verdween. In veel medewerking heeft de Apothekerskamer zich echter nooit mogen verheugen. De apothekers weigerden contributie te be talen en daar waar. de kamer „een hak gezet" kon worden, werd dit niet nage laten. Een voorbeeld hiervan is het geval van een Haagschen apotheker, die een deurwaardersexploït kreeg wegens het niet voldoen van zijn contributie: hij moest een goed deel van zijn inboedel verkoopen. doch collega's kwamen hem te hulp. Voor een schilderij werd al dadelijk het ver schuldigde bedrag geboden en toen de N.S.B.-deurwaarder het bedrag wilde in- casseeren, bleek er nog een deurwaarder aanwezig te zijn, ditmaal die van den Haagschen apotheker, die prompt op het bedrag beslag legde wegens het iil gebreke blijven van de Apothekerskamer den apo theker een hem toekomend bedrag uit te keeren. En zoo komen dan op 12 November apothekers uit het geheele land naar Am sterdam, niet met zwarte jas en lioogen hoed, zooals in vroeger jaren, maar met minstens evenveel beroepsijver als de mannen uit die dagen. Er Is een feestver- gadering in het Leidschepleintheater en een bijeenkomst in het Indisch Instituut, waar het gezelschap na een rondvaart door de grachten per boot zal arriveerén. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal de jubileerenden dien dag 's ochtends om elf uur op het gemeentehuis ontvangen. Het was Dinsdag prachtig herfstweer, toen de Amerikanen naar de stembus sen togen voor de eerste maal sinds liet eind van den oorlog. Het heeft er allen schijn van. dat het aantal uitgebrachte stemmen voor een tusselientijdsche verkiezing een record zal zijn, want Dinsdagmorgen vroeg had een groot deel van de 35 millioen kiesgerechtigden reeds zijn stem uitgebracht, voornamelijk in de groote steden. Alles wijst tenslotte op een groote republikeinsche overwinning. Drie uur na het einde van de stemming erkenden de Democraten officieel, dat de Republikein Thomas E. Dewey tot gouver neur van den staat New York was her kozen. Hiermede zijn de kansen van Dewey in den strijd om het presidentschap in 1948 versterkt. Uit Washington wordt gemeld, dat het thans vaststaat, dat dc Republikeinen bij de Amerikaansche verkiezingen het groot ste aantal zetels in het Huis van Afge vaardigden hebben behaald. Volgens den uitslag van de Senaatsver kiezingen zijn in Connecticut, New York, Pennsylvania. New Mexico en West-Vir ginia Republikeinsche senatoren gekozen. De Republikeinen zijn hiermee aardig op weg ook in den Senaat het aantal zetels te behalen, ctat noodig is om met de helft plus één de leiding te hebben. De Democraten kunnen zich verzekerd achten van 104 zetels in het Huis van Al gevaardigden, vooral dank zij het Zuiden, dat hun onwankelbaar trouw is gebleven. Daarentegen hadden om 12 uur plaatse lijken tijd de Republikeinen elf zetels in hét huis veroverd, waaronder zich een aantal bevond, dat de Democraten niet gedacht hadden te zullen verliezen Wat den Senaat betreft, de Republikei nen hebben 4 zetels veroverd en hebben de leiding bn den strijd om 17 andere. In totaal gaat het om 36 zetels. De Republikeinsche tendenz is vooral duidelijk in New York, Massachusetts, Pennsylvania en New Jersey. De Republikeinen hebben acht gouver neursposten en hebben de leiding in deu Strijd om 16 andere. De Democraten heb ben er slechts 5 en hebben de leiding in den strijd om eveneens vijf. De „sleutelstaat" Pennsylvania heeft zich onbetwistbaar aan de zijde der Republi keinen geschaard. Verwachting tot Donderdagavond: Plaatselijk nevel of mist, overigens meest zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring. Droog weer. Weinig wind- Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Maan 16.396.14. Morgen zon 7.44 17.03. Gisteravond omstreeks kwart over zeven is ter hoogte van het via duct te Rotterdam, dat deel uitmaakt van den Rijksweg, onder voormalig Overschie, een ontzettend ongeluk gebeurd, waarbij twee slachtoffers zijn te betreuren. Door tot nu toe onbekende oorzaak is daar een met steenen beladen vrachtauto in bot sing gekomen met een luxe wagentje, waarin twee personen gezeten waren. De luxe auto vloog in brand en was weldra één vlammenzee. De inzitten den moeten wanhopige pogingen hebben aangewend om het portier te openen en zoodoende te ontsnap pen. Vermoedelijk heeft de steenen- last van den vrachtauto zulks belet. De bestuurder van den vrachtauto heeft nog al het mogelijke gedaan om hulp te bieden, maar hij moest lijdelijk toezien, hoe de in de cabine opgesloten menschen een zekeren dood tegemoet gingen. Toen de Geneeskundige Dienst met twee wagens arriveerde, vond men niet anders dan de verkoolde resten van twee vermoedelijk jonge menschen. De luxe auto was blijkens de letters uit de provincie Zuid-Holland afkomstig. Naar wij nader vernemen, heeft de politie eerst hedenmiddag de slachtof fers geïdentificeerd. Het zijn de 40-ia- rige veehandelaar W. Straver en den 34-jarige architect Terpstra uit Was senaar. De directie der N.Z.H. overweegt plan nen. de tramlijnen AmsterdamEdam Monnikendam en Purmerend op te hef- fen en daarvoor in de plaats autobus diensten in te stellen. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, doch het is zeer waarschijnlijk, dat deze plannen zullen worden uitgevoerd. De daardoor vrijkomende tramwagens zullen, voor zoover ze nog bruikbaar zijn in Waterland is het materieel tamelijk oud op de lijn AmsterdamZandvoort In gebruik worden genomen. De KLM-Constellation PH-TAV. on. der commando van Evert van Dijk, die uit Amsterdam is vertrokken met be. stemming New York, is in den afgeloo pen nacht op het vliegveld van Santa Maria op de Azoren bij den uitloop na de landing beschadigd. Volgens binnen gekomen telegrammen is het vliegtuig voorloopig niet in staat de reis voort te zetten. Geen der passagiers heeft eenige verwonding opgeloopen en allen ver. keeren in goeden weisand. De K.L.M. heeft maatregelen geno men, om de gestrande passagiers hun reis te laten vervolgen. De D.C.-4 „Friesland" is vanmiddag, onder com mando van gezagvoerder Snitselaar. van Schiphol naar Santa Maria ver trokken. De afdeeling Klimatologi? van het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Er zijn enkele aanwijzingen, da-t de temperatuur in December beneden normaal zal zijn. Echter werden en kele berichten uit het buitenland, die tot het opmaken van deze ver wachting moeten dienen, niet ont vangen. Toch meent het Instituut voor een kouden Decembermaand te ^nogen waarschuwen. Terwijl prof, dr. K. H. Miskotte te Lei den, in wiens gezin onlangs twee slacht offers vielen tengevolge van de gerucht makende vergiftiging tijdens een bruilofts diner te Amsterdam, op ziekenbezoek was bij zijn kinderen, die eveneens tengevolge van genoemde vergiftiging in het zieken huis werden opgenomen, hebben inbrekers hun slag geslagen in het woonhuis aan den Wassenaarsche weg te Leiden. Zij for ceerden het slot van de voordeur, door zochten alle kasten en bureaux en ont vreemdden voor een groote waarde aan geld, kleeding en kostbaarheden, waaronder den trouwring van zijn echtgenoote, die kort geleden het leven verloor bij genoemd ongeval te Amsterdam. Gezien het laag hartige karakter van deze misdhdigers is het vrijwel nutteloos een beroep op hen te doen, om althans dit laatstgenoemde kleinood terug te zenden. Een tweede in braak in hetzelfde huls bleef zonder resul taat, aangezien de buren op hun hoede waren. De onverlaten namen hierbij de vlucht. Inmiddels kan bericht worden, dat de vier thans nog verpleegd wordende kin deren van prof. Miskotte buiten levensge vaar geacht kunnen worden. Hun toestand- verbetert. Luienant-generaal Clay heeft aan den Duitschen Raad van Staten in de Ameri kaansche zone verklaard, dat de Ameri kaansche militaire regeering 'zeer te leurgesteld was over de Duitsche behan deling van de denazificatie en stelde den raad ervan op de hoogte dat, tenzij deze behandelingi snel verbetert, de militaire regeering het werk zelf weer ter hand zal nemen. Het was de scherpste critiek op de voorloopige Duitsche regeering, die tot nog toe door functionarissen van de militaire regeering geleverd was sinds in de afgeloopen lente aan de Duit- schers de verantwoordelijkheid werd overgedragen om hun eigen rijen van nizisme te zuiveren. Hoewel Clay Maandag verklaarde dat hij in het bijzonder misnoegd was over de denazificatie in Beieren, koos hij gasteren geen bijzonderen staat uit. De rede was gericht tot de geheele Ameri kaansche zone, ,.Ik zal in de kömende zestig da gen uw werk met bijzondere aan dacht beschouwen in de hoop, dat bewezen zal worden, dat de wil om dit werk te doen aanwezig is, het geen heden niet bewezen is," aldus Clay tot de Duitsehers. „Afgezien van de uitwerking op de Duitsche economie en den tijd dien het mag kosten, zal de militaire regeering, wanneer de wil tot, uitvoering van de denazificatie zich niet ontwikkelt, ge noodzaakt zijn maatregelen te nemen, om te zorgen, dat de denazificatie wel uitgevoerd wordt." Clay waarschuwde de Duitsehers. dat het falen van de denazificatie hun hcop op toekomstig zelfbestuur in gevaar zou brengen. Clay beschuldigde de denazificatie- hoven ervan „op het oogenblik zooveel mogelijk heden in hun vroegere functies te doen terugkeeren." Clay confereerde met de minister-presidenten na zijn rede en zeide na afloop op eenpers conferentie: „De minister-presidenten aanvaardden mijn critiek in goede trouw en beloof den hun uiterste best te zullen doen om betere resultaten te bereiken." Op een vraag, welke verontschuldiging de presidenten gaven voor het falen van de denazificatiehoven, die door de Duit sehers in de afgeloopen lente ingericht werden, zei Clay, dat zij zeiden, dat het lag aan de „te goede verdedigers", die zij gekregen hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1