Centrum van religieuze kunst in Haarlem Frans Balendong aan het woord Tunnelbouw te Velsen is afhankelijk van deviezen m Huisvesting te Zandvoort Vijf jaar geëischt tegen een handlanger van Krist Met stoel en al uit raam gesprongen Gabriel Fauré Tribunalaria Na een halve eeuw nog geen goede oplossing Rijwielen en banden Verschillende moeilijkheden1 SU mm Verbouwing van café's, cabarets en theaters DE HOND WOEF EN IK De heer D. Poierrié nam afscheid Hoofdadministrateur N.A.D. veroordeeld HALF OM van FRANKEN Nieuwe bonnen Heemstede en Bennebroek Huize „Duinwijk" rusthuis af Wèl de beste Vreemd personage Winnaars sport- prijsvraag IN RADIOSTAD WORDT GEPOST K.L.M.-toestel naar Londen maakt noodlanding WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 ■PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Tweede Ledenconcert (serie A) H.O.V. NIEUWE BONNEN TE AERDENHOUT „Pygmalion" Burgerlijke Stand Bloembollen per auto in 5H dag naar Madrid Hooge onderscheiding 40-jarig bestaan school ,,'t Kopje" L.T.B.-vergadering Faillissementen AGENDA K $5 Een modern, zeer fijn uitgevoerd grafje van Frans Balendong. Materiaalgebrek Johannes de Vos was in 1943 tot ambtenaar aan het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem benoemd. Aanvan kelijk deed hij in die functie veel goeds en hij werd zelfs na eenigen tijd door den Haarlemschen Inlichtingendienst gearresteerd wegens het verstrekken van valsche; „Ausweise." Maar neg op den dag van zijn arrestatie sloeg hij zonder eenige noodzaak door, zoodat een geheel complot van illegale wer kers op het bureau aan het licht kwam en een rij van hen gearresteerd kon worden. Zij kwamen vrijwel allen in concentratiekampen terecht en een van hen. ïilietstra, overleed aan „longont steking" te Dachau. De Vos werd vervolgens naar Amster dam gebracht, waar hij na in de Euter- pestraat te zijn verhoord, weer vrij ge laten werd od voorwaarde dat hij den S.D. zou blijven helpen. Weer terug in Haarlem verleende hij Inderdaad hand- en spandiensten aan den beruehten SD.-agent Krist. Zoo sprak hij op zekeren dag af dat Krist in het gebouw van het Gewestelijk Ar beidsbureau aanwezig zou zijn, op het moment dat De Vos aan den illegalen werker Jansen valsche Ausweise zou overhandigen. Jansen liep volkomen argeloos in de val, werd gearresteerd en overgebracht naar de Nassaulaan, waar het bureau van den Inlichtingen dienst gevestigd was. De Vos stond nu voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam terecht. Ter zitting deed Jansen, als getuige gehoord, een omstandig verhaal van het gebeur- de, hoe hij door de S.D -ers op een stoel werd vastgebonden en .hoe hij zich, toen Krist en zijn handlangers even de ka mer uitgingen, wist te redden door met stoel en al het raam uit te springen! Een verhaal dat ook het Hof kennelijk veel plezier bezorgde. Een ander ernstig vergrijp van De Vos was zijn verraad van de 22-jarige Anna van der Heijden. Hij had dit meisje laten oppakken ten behoeve van den arbeidsinzet, uit wraak voor het feit, dat zij als dienstbode zijn (ver- dachte's) moeder plotseling in den steek had gelaten. Het meisje was 's nachts van haar bed gelicht, maar was er ver- We hadden, in de moderne omgeving der overige programma-nummers, de Ouverture in Bes van Mozart, de Parij- sche, zonder bezwaar kunnen missen. Aan de voorbereiding scheen overigens weinig tijd besteed te zijn, want het klonk bier en daar nogal eens rommelig en stroef, en, weer bij de fagotten, alles behalve zuiver en fraai. Dan kregen we achtereenvolgens drie noviteiten te boo- ren, twee van Engelsche afkomst en een van eigen bodem. Te veel op eenmaal? Mogelijk, en, wat het laatste betreft, nogal ongelijk van gehalte. Om te be ginnen dan het breed uitgezongen opus van R. Vaughan Williams, een Fantaisie voor 2 strijkorkesten op een thema van TallyS, den beroemden Engelschen kerk en hofcomponist uit het midden der zes tiende eeuw. Eigenlijk meer een concerto- grosso met concertino, zeer jmpesant van factuur en bouw, in verheven stemming en rijke harmonie, met opvallende mo- duleeringen. Hoewel voor velen blijkbaar wat zwaar, werd het nochtans zeer gunstig ontvangen. De Engelsche tenor Peter Pears intro duceerde vervolgens de tweede noviteit van dezen avond, een groote compositie Van zijn landgenoot Benjamin Britten, „Les Illuminations", op tekst van Arthur Rimbaud. De realisatie in muziek van deze nogal pompeuze hallucinaties heeft er ons werkelijk voor een groot deel mee verzoend. De componist heeft de sfeer uitnemend getroffen, en haar onder streept met een sterk suggestieve parti tuur. die, hoe modem overigens van al lure, ln wezen bijna klassiek zou kunnen heeten. De tenor Peter Pears bezit de gave om deze muziek met geëxalteerden inslag bijzonder levendig en toch zonder overdrijving weer te geven, in een voor name voordracht en met bewonderens waardig beheerschte stemmiddelen. Het succes was zeer groot. De vijf miniatu ren van *Hanna Beekhuis, na de pauze, vormden de derde noviteit. Veel pastiche en weinig eigens, zoo was onze indruk, en bij het publiek behaalde deze niet zeer oorspronkelijke muziek slechts een succès d'estime. Wegens een „harp-defect" moest men verstek laten gaan voor wat betreft De bussy's ,.Après-mldi d'un.faunewaarop het werk van Hanna Beekhuis overigens wel sterk geïnspireerd bleek. Besloten werd met een zeer zorgvuldig gespeelde Rhapsodie Espagnole van Maurice Ravel met het levendig g.erhyth- meerde Feria als hoogtepunt. J. Scheepens Gisteren heeft de heer D- Th- Poierrié, die ongeveer 15 jaar, eersc op het hoofd kantoor van „De Tijd" en daarna op het bijkantoor te Haarlem, administrateur was, afscheid genomen. De heer A. G G. Kroon, procuratiehou der van de vennootschap hield een rede, waarin hij zoowel de zakelijke als de persoonlijke kwaliteiten van den schei denden employé schetste. Hij greep te rug naar het laatste oorlogsjaar, toen de heer Poierrié op het kantoor te Haarlem ln welke stad de Nieuwe Haarlemsche Courant niet meer mocht verschijnen als eenige oudere dage lijks, ondanks de koude en moeilijke communicatie, en met werk beladen, omdat de jongeren zich moesten ver schuilen, werkzaam was. Namens het personeel bood de heer Kroon een schilderstuk en eenig rookgerei aan. De heer Poierrié dankte voor geschen ken en vriendelijke woorden en gaf allen de verzekering, dat hij niet met zijn voeten op een stoof zal gaan zit ten en dat hij zich drie dagen na Zijn pensionneering reeds zou vervelen. Het Haarlemscli Tribunaal heeft den reserve eersten luitenant J. P- S. te Haar lem, die tijdens de bezetting hoofdadmini strateur van den N.A.D. was en in die functie veel jeugdige personen bloot stelde aan tewerkstelling in Dultschland, ver oordeeld tot een mterneering tot 12 Fe bruari 1947 en onzettlng uit de beide kies rechten en verbeurdverklaring van een bedrag ad. f1500,—, der nogal goed afgekomen. Een dag of veertien moest zij in een conservenfa- briek te Beverwijk werken, toen zij weer naar huis werd gestuurd. In zijn requisitoir zeide de Procureur- Fiscaal dat verdachte op de verkeerde plaats zat, maar aanvankelijk toch goed werk had gedaan. Maar wat hij daarna deed was wel zóó fout, dat het de rest volkomen in de schaduw stelde. Ver dachte hadkennelijk van twee walle tjes willen eten. De procureur-fiscaal eischte 5 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 19 November. Een voedings- en een genotmiddel...... (dun snjjden) Gabriël Urban Fauré, Fransch toon kunstenaar, geboren 13 Mei 1845 te Pa- miers Ariège, overleden te Parijs 4 Nov, 1924. Fauré was een leerling van Saint- Saëns, werd in 1866 organist te Rennes, in 1870 assistent-organist der St. Sulpice te Parijs, daarna organist der St. Honoré en kapelmeester der Madeleine; in 1895 werd hij professor aan het Conservatoire en van 1905 tot 1920 was hij directeur van deze instelling. Van zijn talrijke compo sities zijn vooral bekend een vioolsonate, een vioolconcert, het Requiem, een sytn- phonie en liederen. Zijn Requiem, een werk van groote schoonheid, gecomponeerd in 1887, wordt uitgevoerd door 't Koor Katholiek Haar lem, met medewerking van solisten en de Haarlemsche Orkestvereniging op Dins dag 12 Nov. a.s., in de Gem. Concertzaal. Deze uitvoering, waarvoor groote en hooge belangstelling bestaat, belooft n°n groote gebeurtenis te worden in de mu ziekgeschiedenis van Katholiek Haarlem. Terecht rekent het bestuur van dit jonge koor op de aanwezigheid van alten, wien de bloei van het Katholiek-cultureele leven in Haarlem aan het hart gaat. De uitreiking van nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen zal geschieden voor Heemstede in het gebouw Binnenweg 160 en voor Bennebroek in het R.K. Vereenigingsgebouw Schoollaan, volgens onderstaand letterschema: 13 Nov. 9—12 A—Bee, 1.30—4 Bef— Bri; 14 Nov. 9—12 restant B—C, 130— 4 D—E; 15 Nov. 9—12 F—Go, 1.30—4 restant G—Heem; 16 Nov. 9—11 restant H—I; 18 Nov. 912 J—Kee, 1.304 restant K; 19 Nov. 9—12 L—Mez, 1.30— 4 restant M; 20 Nov. 9—12 NOP, 1.30 4 O R; 21 Nov. 9—12 S-4Sie, 1.30—4 restant S; 22 Nov. 912 T, U, Vol, 1.30 4 Vom—Wee; 23 Nov. 911 restant W, X, IJ, Z; 27 Nov. 9—12 Zelfverzor- gers Heemstede; 27 Nov. 1.304 Dub bele kaart gerepa tri eerden. Bennebroek: 28 Nov. 912 AF, 1.30 —4 G—L; 9—12 M—R. 1.30—4 S—Z; 30 Nov. 911 Zelfverzorgers Bennebroek. Uitreiking schoenenibonnen voor hen, wièr stamkaartnummer eindigt op 7 en die sinds Jan. '45 nog geen schoenen bon hebben ontvangen aan den Bin nenweg 160: 25 Nov. 9—12 A t/m F, 1.304 G t/m Z; 26 Nov. 912 L t/m R, 1304 S t/m Z. Uitreiking schoenenbonnen Benne broek: Bennebroek 21 Nov. 9.3012. De uitreiking van nieuwe bonkaarten te Aerdenhout zal, in tegenstelling met de publicaties op de aanplakborden, niet gehouden worden Donderdag 7 No vember, Vrijdag 8 November en Maan dag 11 November, doch Maandag 11, Dinsdag 12 en Woensdag 13 Novem ber a.s. Ten bate van de afdeeling Haarlem van den R. K. Blindenbond „St. Odilia" gaf de R- K. Tooneelvereeniging „St. Pancratius" Dinsdagavond een zeer ge slaagde opvoering van Bernard Shaw's „Pygmalion". Dit eigenaardige, satyrieke spel werd door deze dilettanten met kleur en verve opgevoerd en oogstte bij het talrijke publiek dat de zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw geheel vulde groot succes. De voorzitter, de heer W. Louman uit Haarlem, bracht hulde aan de groote activiteit van de ingezetenen van Heem stede. waarbij vooral de familio Busch- man zich heeft onderscheiden door niet minder dan 300 kaarten te verkoopen Geboren; A. BorgWeiland, z; M. D KrolSmit, d; C. W. J. de BoerSteen- borg, d; T. G. Bokking—Schoen, z; E. D Numande Groen, z; M. Luttikhuizen Brussel, d; M. E. Wezenbeek—Koning, d; C. PosterRijnders, z; G. OlieMie- nis, d; K. Hirs—Dijkstra, d. Getrouwd: J.. v. Waart en W. J. M. Prins; A- Twiest en A. R- T.'Liefrink; j. W. Hekkert en J. A. Soomer. Overleden: M. M. BrandSplinter, 60 j„ Gasthuisvest; C. H. Meuwsen—v. d. Velden, 84 Parklaan; C. J. IJssel de Schepper, 71 j., Raamsingel; M. C. v. Nimwegen, 76 j- Mr. Joostenlaan. Het begon zoo romantisch, een hij en zij. Samen maakten zij mooie wande lingen en genoten van de prachtige na- tuurtafereelen, welke alle op de gevoe lige plaat werden vastgelegd, want hij was fotograaf. Helaas was hij ook ge voelig voor de N.S.B., van welke bewe ging hij op haar instigatie lid werd. De Jeugdstorm in het bijzonder was hem zeer sympathiek. Daarnaast had hij nog voor de Duitsche weermacht gewerkt en bij een weermachtsaannemer te Heem stede, waar hij een administratieve functie vervulde. Het tribunaal deed dienzelfden dag nog uitspraak en ver oordeelde den beschuldigde tot een in- terneeringstijd, gelijkstaand aan den tijd in voorarrest doorgebracht en ont zetting uit de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. W. A. van S. had het in den bezet tingstijd wel „geschoten", want hij was directeur van het provinciaal bureau van den Winterhulp Nederland, waar hij een salaris van 6600per jaar genoot. Voorts had hij in zijn functie als hoofd van den Nederlandschen Volksdienst een klacht ingediend over den burgemeester van Urk, die echter geen nadeelige gevolgen had. Uit de verdediging bleek, dat verdachte van S. een waar pacifist was en reeds in 1933 zijn betrekking bij Figee, waar oorlogs materiaal vervaardigd werd, had opge geven. Toen kwamen de zorgen en daarmede zijn aansluiting tot de N.S.B. Uitspraak 19 November. „Beste Kameraad Vlekke", aldus be gon een met vaardige hand geschreven brief van mej. Ch. N., welke tot doel had, genoemden kameraad te vermur wen haar als onderwijzeres aan te stel len bij een Duitsche school te Haar lem. Veel heeft zij niet misdreven; haar levenshouding werd slechts bepaald door materieel gewin, zulks in tegen stelling tot hen, die alles voor het va derland gedaan hadden om de jeugd zooveel mogelijk uit de klauwen van het nationaal-socialisme te houden. Ja, ze moest viel toegeven, dat het ver keerd geweest was. Uitspraak over 14 dagen. In opdracht van een expeditiebedrijf te Hillegom is een Diamond-diesel met aanhangwagen, geladen met 14 ton bloembollen, naar Madrid vertrokken. Dit is voor het eerst, dat een dergelijk transport via België en. Frankrijk' naar Spanje geschiedt. Men hoopt Madrid in 5% dag te bereiken. Huize .Duinwijk" te Overveen, waar gedurende vijf maanden eenige honder den moeders van alle gezind ten. op uit- noodiging van Ned. Volksherstel een week vacantie hebben doorgebracht om van een welverdiende rust te genieten en nieuiwe krachten op te doen, moet als N.V.H.-rusthuis gesloten worden. Het districtsbureau voor oorlogsslacht offers heeft namelijk beslag gelegd, op dit gebouw, teneinde er gerepatrieerde landgenooten uit Indië op te nemen. Daar Ned, Volksherstel volgend jaar hoogstwaarschijnlijk niet meer zal be staan, is dit prachtige werk hiermee dus beëindigd. Wanneer je 20 bent, denk je dat je alles weet en alles kunt, maar als je 35 bent, dan zie je pas in, hoe eigengereid je meening was, hoeveel er nog te leeren viel en hoe je werk slechts Iangzaam-aan groeit." Eenvoudig en oprecht klinkt deze bekentenis in dat charmante, weeke NederlaDdsch, waarin je onmiddellijk den Limburger herkent, uit den mond van den kunstenaar Frans Balen- dong, terwijl hij zijn Jozef-in-klei bekijkt, een van de modellen voor een nieuwe, in hout u»« te voeren kerk-kerstgroep. In November 1896, dus een halve eeuw geleden, is in de gemeenteraden van Haarlem, Velsen, Haarlemmerliede en Beverwijk zwaar gedebatteerd over een belangrijke vraag van den minister van Waterstaat ten aanzien van de verbin ding over het Noordzeekanaal tusschen Zuid en Noord. De minister wenschte een antwoord op de vraag of men een stoompont ter vervanging van de voetbrug wenschte of inrichting van de spoorbrug voor het verkeer van rijtuigen en voetgangers. Te Beverwijk meende men, dat - de bloei der gemeente ernstig in gevaar zou worden gebracht indien de'vaste overgang over het kanaal zou worden opgeheven. Aan de Koningin-regentes werd een adres gezonden, waarin o.a. gewezen werd op het feit, dat de be staande pijlers in 1897 juist van zulke zware afmetingen waren gemaakt om, wanneer het noodig zou zijn, een draai brug van grooter afmeting daarop te plaatsen. Ook de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur richtte een adres tot de regentes en bovendien een tot de Tweede Kamer. Verschillende gemeenteraden in Noord-Holland sloten zich hierbij aan. Enkele leden van de Tweede Kamer wenschten beslist geen stoompont en argumenteerden, dat in 1891 ruim f 100.000 besteed werd om de brug door verplaatsing van den draai- pijler geschikt te maken voor een door vaart van 30 meter. Dinsdagmiddag, 1 uur, 12 Januari 1897, werd de brug voor het verkeer gesloten en een pontveer in dienst gesteld. 6 Maart van dat jaar waren de herstelmoeilijkheden overwon nen en werd de overgang weer voor het verkeer opengesteld, maar het duurde toen niet lang meer, of de stoompont zou voorgoed varen. Ja ren later kwam de kwestie opnieuw aan de orde en nu was de vraag; een nieuwe voetbrug, berekend op een modern verkeer of een tunnel. Na veel geconfereer werd tot het laat ste besloten. Het werk begon en een damwand werd geplaatst. Toen kwam de oorlog en deed zich na de spoorweg staking het merkwaardige feit voor, dat er een nieuwe vaste verbinding tusschen Noord en Zuid kwam, omdat de spoor brug met planken werd belegd en alle verkeer daarover werd geleid. Nu varen de ponten weer in afwachting van de voortzetting van den tunnelbouw. Het werk zal wel nog langen tijd blijven rusten, wegens gebrek aan materialen en geld. De geldkwestie zou nog wel te regelen zijn, doch het materiaal, dat uit Duitschland kwam, is er niet en zal voorloopig wel uitblijven. De ijzeren damwanden, die noodig zijn, moeten thans uit Amerika en maar juist daarom zoo moeilijk te krijgen. Houdt Uw leverancier in eere als hij nu en dan een pakje Duryea voor U heeft. vermaarde Engeland komen, doch deviezen- kwesties zijn ook hier weer de rem. Hoe hoog de kosten voor den bouw van de tunnel in de toekomst zullen worden, is niet te berekenen. Eerst wanneer de materialen in Velsen zijn, zal de begrooting kunnen worden opgemaakt. Het ziet er nog somber uit! Wanneer M.H.G. te Haarlem zich aansloot bij de N.S.DA.P., de partij van majoor Kruit, en nu voor het Haar lemsche tribunaal beweert dat hij dacht te doen te hebben met de N.SB., dan is de persoon in kwestie óf een voortreffe lijk comediant, óf niet geheel toereke ningsvatbaar. Wiij zullen het maar op dit laatste houden, want hoe is het an ders te verklaren dat hij naast aan sluiting bij het gilde der zwarte hoera- petten tevens nog naar Parijs ging om een militaire opleiding te volgen? Ook had hij zich nog op het GAB. ge meld, waarna hij als hulparbeider in Duitschland ging werken. Heel toevallig hoorde hij in dien tijd, dat er op „Meeren- bosch" een tuinman gevraagd werd. Zijn besluit was genomen, tuinman was zijn vak en het gelukte hem inderdaad deze positie te veroveren. Maar daarna werd hij bevangen door den trek naar het Zuiden, naar de lichtstad. De mi litaire opleiding beviel hem niet te best en spoedig keerde hij weer terug naar ons landje; in Zandvoort sleet hij een „brekend" leven. De verdediger wees op de moeilijke positie waarin verdachte bij het uitbre ken van den oorlog verkeerde en drong aan op spoedige invrijheidstelling. De bijzondere omstandigheden waarin mo menteel zijn gezin verkeert deden het tribunaal besluiten hem dienzielfden middag in vrijheid te stellen. Benoemd is tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. dr. I. van Bruggen, te Heemstede, voorzitter van de commissie, welke tot opdracht had advies uit te brengen omtrent de wenschelijkheid de verplichte sociale verzekering uit te breiden tot de kleine zelfstandigen. De middelbare meisjesschool ,,'t Kopjè" te Bloemendaal bestaat 40 jaar, voor waar een gebeurtenis, die niet onopge merkt mag blijven. Ter gelegenheid hiervan zal Dinsdag 12 November in den Sta dssoliou'Wtnirg te Haarlem een voor- stelling gegeven worden. De directeur van den distribfttiedienst maakt bekend, dat een zeer beperkt aan tal rijwielen ter beschikking kan worden gesteld van cle bekende voorrangsgroepen en van degenen, die geheel aan de beken de normen voldoen, zulks ter beoordee ling van dén Distributiedienst. In verband met het feit, dat slechts een gering aantal rijwielen beschikbaar is, kunnen slechts in hoogst noodzake lijke gevallen aanvraagformulieren wor den afgehaald op 7 en 8 November aan het, Centrale Uitreikingslokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, waarbij moet worden aangetoond, dat men aan de ge stelde eischen voldoet. De aanvraagformulieren behooren te worden ingediend uiterlijk 9 November, onder overlegging van de tweede distri butiestamkaart en onderteekende werk geversverklaring. Eveneens bestaat in zeer bijzondere ge- geval ten gelegenheid tot het afhalen van' een formulier voor rijwielbanden 7 en 8 November en wel aan het Centr.ale Uit reikingslokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, alhier. Bij het afhalen dezer formulieren dient de tweede distributiestamkaart te worden overgelegd, terwijl de noodzakelijkheid der aanvrage behoort te worden aange toond. Reeds eerder ingediende aanvraagfor- mulienen, waarop nog geen bericht is ont vangen, blijven van kracht. Degenen,- wier aanvraag gedeeltelijk is toegewezen, kunnen in hoogst noodzake lijke gevallen opnieuw een aanvraagfor mulier afhalen. De formulieren dienen onder overleg ging van de tweede distributiestamkaart, eventueel voorzien van een behoorlijke werkgeversverklaring, uiterlijk 9 Novem ber op bovengenoemd kantoor te zijn in gediend. De algemeene vergadering van den L. T. B. wordt Woensdag 4 Dec. des morgens om half 11 in het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat ge houden. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 5 November ln staat van faillissement verklaard: G. Dutjster, houtbewerker, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg no. 376. Curator mr. J. G. Bettink te Haarlem. M. Kooren, kachelsmid. wonende te Heemstede, Wil- helminaplein 12. Curator mr. B- W. Stomps te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen mr. J. H. H. Hulsmann te Haarlem. Hedenavond. Gem. Concertgebouw: Piano-recital Theo v. d. Pas, 8 uur; Zangkoor „De Nachtegalen", tuinzaal, 7.30 uur. Donderdagavond Gem, Concertgebouw: Haarlemsch Gem. Koor, „De Schipbreuk", 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: „Als Je verliefd bent", 2.30 en 4.15; Het A.B.C.-Cabaret, 8 uur; Cinema Palace: ,,Het recht op ge luk", 2, 4.15, 7 en 9.15; I.uxor: „Vlucht uit de beschaving", 2, 4.15, 7 en 9.15; Fians Hals: „De dief van Bagdad", 2, 4.30, 7 en 9.15; City: „Verdachte sta op", 2.15. 4.30. 7 en 9.15: Spaarne-theater: „Opa gaat trouwen", 2.30. 7 en 9.15; Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15. Apotheekdiensten. De avonddienst der apotheken zal in de week van 49 Nov. werden waargenomen door; Fa. C. G. Loomeyer, Barteljorisstraat, tel. 1075; Parkapotheek, Kleverparkweg 13. tel. 11193; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Resultaten van Zondag 3 November: le prijs 10.—)W. J. Kroon, Vo- gelenz.weg 340, Vogelenzang. 9 pnt. Se prijs 7.50)H. Drayer, v. Raep- horststraat 22, Overveen. 9 pnt. 3e prijs (ƒ5.J. W. Booy, p.a. Ver- gierdeweg 180, Haarlem (N.). 9 pnt. 4e prijs 2.50)Th. Schrand, Jaco- ba van Beierenlaan 29, Sassenheim. 9 pnt. Uitgeloot werden: W. v. Vessem, G. Stoffer Jr., Jac. J. de Bruin, allen te Heemstede; P. J. Ruigrok, Lisse; A. Nederstigt, Hillegom; W. J. de Boer, Hoofddorp. Allen 9 pnt. In de oompetitie leiden thans P. J, Zonneveld, Beverwijk, met 37 pnt.; G. Burgman, Haarlem, met 36 pnt. en F. Buschman, J. Gerrits, A. J. de Ridder, Haarlem, met 34 pnt. Nogmaals wijzen wij er nadrukkelijk op, dat een goede uitslag slechts één punt telt en niet de cijfers, die „thuis club wint" (1), „uitclub wint" (2) of „gelijk spel" (3) aanduiden, opgeteld worden. Vrijdag 8 November te 8 uur zal A. CL F. Beales esq., lid van de Londensdhe Universiteit, voor de St. Adèlbertsveree- niging spreken over het onderwerp: De Kerk te midden der internationale pro blemen". De 22-jarige jongeman, die Maandag bij het lasschen door het overspringen van een vonk van een hoogspannings draad in brand geraakte, is aan de be komen verwondingen overleden. Er zijn misschien weinigen, die weten, dat Haarlem een centrum van religieuze kunst rijk is, een centrum, gelegen in de schaduw van de Kathedraal en gevestigd in het atelier „De Eikel" aan de Leidsche- vaart, waar Frans Balendong de kunst zinnige en zakelijke stuwer is. Het is een bijzondere knng van kunste naars, die voor een deel in onze stad en voor een deel elders in den lande, in Maastricht, Roermond, Den Haag en Am sterdam werkzaam zijn en ieder voor zich zelfstandig ontwerpen en uitvoeren. En hierin ligt juist de groote beteekenis, dat allen vrij zijn in hun ideeën en de uitwer king daarvan en niet, zooals dikwijls bij dergelijke kunstcombinaties voorkomt, in een bepaalde richting worden gedreven, want het is zelfs de bedoeling, dat ze het individueele in hun kunst bewaren. De werken van de Irie broers Frans, Jean en Jos Balendong, den jongen beeld houwer Peter de Jong en H. Puts ademen dan ook een eigen geest en bezitten een eigen karakter, doch deze kunstenaars zijn allen bezield van het eene ideaal: de religieuze kunst op een hooger peil te brengen en ze in het bereik van het pu bliek te stellen. Onlangs ls te Zaandam voor de R.K. Kerk 't Kalf een Christus Koning-beeld ingezegend, dat, met sokkel, door Frans Balendong was ontworpen en gebeeld houwd. Dit vormde voor ons een directe aanleiding tot een onderhoud met dezen begaafden kunstenaar, die reeds verschil lende goede kerkbeelden in steen en hout oo zijn naam heeft staan en bovendien van zich heeft doen spreken door zijn g!as-in-lood ramen in een aantal kerken en kapellen (o.a. een fraaie serie in het klooster „Alverna"). Hij heeft thans op dracht gekregen voor het maken van een Kruiswegstatie in glas-mozaïek, eveneens bestemd voor een kapel. Frans Balendong en Peter de Jong willen breken met de traditie, die slechts eenvoudige kruisen en gedenkplaten voor de graven der dooden voorschrijft, welke bovendien nog uitsluitend, in natuur steen dienen te zijn. Zij hebben reeds enkele malen zeer smaakvolle grafstee- nen ontworpen, waarin zij passende voor stellingen hebben uitgehouwen, die een fijn cachet aan het graf verleenen en O -3 Zandvoort verloor door slooping meer dan 700 woningen; hoe is het mogelijk dat Zandvoort nu reeds 8600 inwoners telt tegen 9800 vóór de eva cuatie? Verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen. Ten eerste het betrekkelijk groot aantal zomerwoningen; inwoners van andere gemeenten hadden in Zand voort een huis te hunner beschikking waar zij alleen gedurende de zomer maanden woonden. Deze huizen zijn nu permanent bewoond. Een droevige factor vormt in dezen ook 't feit, dat meer dan hondera Joodsohe gezinnen uit Zandvoort zijn weggevoerd en niet meer terugge keerd. Daar de huizen uitermate inten sief worden bewoond (dubbele bewoning komt vrij veel voor) konden alle geëva- Het Christus Koning-beeld van Frans Balendong voor 't Kalf te Zaandam. een sieraad voor het geheele kerkhof vormen. Ook kunstenaars worden gehandicapt door materiaalgebrek. Het juiste hout en de juiste steen,' de vele kleuren en soorten glas, beitels en andere gereed schappen zijn moeilijk te krijgen. Men redt zich voorloopig met dat, wat men heeft en put zooveel mogelijk uit oude voorraden, doch de verwachting is alge meen, dat volgend jaar weer van allerlei in ruime mate aanwezig is. Reeds voordat de oorlog begon, kwam Frans Balendong op de gedachte, zijn atelier uit te breiden met een gipsbeel- aen-afdeeling. Gips heeft men steeds kunnen vervaardigen, zoodat het kleinere werk (o.a. heiligenbeeldjes en crucifixen) doorgang kon vinden. Niet alleen mo derne kunst, maar ook goede reproduc ties naar oude beelden en prenten werden en worden gemaakt. Voor zijn assistenten, het meer tech nische personeel, dat nochtans smaak en gevoel voor kunst bezit, heeft de heer Balendong niets dan lof. Op het oogen- blik is dit groepje werkers in „De Eikel" druk bezig met het gieten, bewerken en schilderen van Kerstkribbe-figuren. Frans Balendong, die een ondernemend man is, heeft sinds kort contact met het buitenland, o.m. de Vereenigde Staten, Canada en Ierland, opgenomen en tracht daar relaties aan te knoopen, teneinde zijn kunstproducten, zooals religieuze ar tikelen en andere voorwerpen, te kunnen exporteeren. Het is reeds zeer waar schijnlijk, dat een en ander een gunstig resultaat zal opleveren, zoodat we dus cok langs dezen weg de zoo kostbare de viezen voor ons land zullen kunnen ver krijgen. Het bestuur van de Stichting Radio- Nederland in Overgangstijd heeft een instructie uitgegeven, dat de stakende musici bij het omroepwezen de studio's niet miogen betreden. Het trio-Knibbe-. Ier en het Continental-quintet hebben eveneens hun werkzaamheden gestaakt; voorts de orkesten Eddf Wallis en Boyd Bachmann. Het Omroepkoor repeteerde hedenmor gen als gewoonlijk in de K R.O.-studio. Overal in Hilversum wordt langs de wegen gepost door de stakende musici. Hedenmorgen is eién vergadering ge houden. van de afdeeling Hilversum van den Ned. Toonkunstenaarsbond. Naar men ons uit radiokringen mededeelt, zou hedenmorgen een bespreking wor den gevoerd op het Departement, waar onder meer aan zouden deelnemen het bestuur van de Stichting en het hoofd bestuur van den Ned. Toonkunstenaars- bond. Ds. Spelberg, een der directeuren van de Stichting Radio-Nederland, bevindt zich momenteel in Den Haag. Elke nieuwbouw en elke eenigszins belangrijke verbouwing van vermake- lijkheidsinrichtingen, zooals bioscopen, café's, restaurants, cabarets en derge. lijke, zullen in den vervolge de goed keuring moeten heben van het mi nisterie van Openbare Werken en We deropbouw in Den Haag, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. Van geval tot geval zal dan worden beoordeeld of het ter beschikking stel len van arbeidskrachten en materiaal voor werken van dit karakter sociaal gezien Verantwoord ls. Deze regeling, die niet ingang van 2 ook van toepassing op hotels. cueerden, die daartoe tijdig dep wensch te kennen gavea, naar Zandvoort terug- keeren. Niettemin is de situatie zeer zorglijk. De wederopbouwdienst vroeg wo ningen voor de huisvesting van zijn amb tenaren, jonggehuwden willen graag een behoorlijk onderdak hebben en daar is nu nog bijgekomen het onderbrengen van ds ontslagen politieke delinquenten. De beteekenis van dezen factor springt in het oog als men bedenkt, dat Zandvoort vóór den oorlog een der gemeenten was met het hoogste aantal N.S.B.-stemmen (ruim 25 pet). Het blijkt echter dat de politieke delinquenten tot nu toe er vrij gced in slagen, zelf een onderdak te vin. den. Bijzondere moeilijkheden ontstonden, toen gerepatrieerden door het districts bureau verzorging oorlogsslachtoffers in hotel „De Schelp" werden ondergebracht. Zij genieten daar een uitstekende "verzor ging, maar de menschen komen in finan- cieel'e moeilijkheden, doordat de uitkee- ringen van het D.B.V.O. niet toereikend zijn om den pensionprijs te betalen. Ten einde geen schulden te maken gingen de gerepatrieerden er kort na de aankomst toe over elders onderdak te zoeken, waar zij wèl van hun ultkeering konden leven. Want voor hen was de „Schelp" een fuik geworden, waar zij uit moesten zien te komen vóór hun financiën hopeloos in de war zouden zijn geraakt. Slaagden zij hierin, dan werden de in „De Schelp" vrijgekomen plaatsen weer door het D-B- V.O. met andere gerepatrieerden aange vuld. Voor de gemeente werkte „De Schelp" als een trechter, die het huisves tingsprobleem welhaast onoplosbaar dreigde te maken. Daarom werd van ge meentewege aan die binnen-gemeente- lijke verhuizingen paal en perk gesteld. Voor vele gerepatrieerden in „De Schelp" blijft de toestand hachelijk en zij vertrouwen er op dat met spoed 6611 oplossing wordt gevonden. Men kan daarbij twee wegen inslaan: verhooging van de uitkeeringen, of verlaging van den pensionprijs. Een Dakota-toestel, dat den regelmati ge,! KLM-dienst tusschen Amsterdam en Londen onderhoudt en hedenmorgen om 8.45 uur onder commando van gezagvoer der Kappeimeyer was vertrokken, moest tusschen Guildfort en Dorking een nood landing maken. Bij deze landing werd t toestel ernstig beschadigd. Aan boord be vonden zicji vijftien passagiers, waarvan er enkele eenige verwondingen opliepen. De stewardeess, mej. Corry Kans uit Am sterdam, werd met ernstige kneuzingen per ambulance naar het ziekenhuis te Guildfort vervoerd. De piloot, alsmede een passagiere, mevr. Pearsall, liepen lichte verwondingen op. De overige pas sagiers bleven ongedeerd. Personeel van den K.L.M.-dienst op Croydon heeft zich onmiddellijk naar Guildfort begeven om de noodige hulp te verleenen. 65. „Daar kan ik inkomen," knikte Woef. Wij honden zijn daarin wel anders dan jullie katten en wij willen op z n tija nog wel eens graag een beetje m net water plassenmaar het is daarmee als met zoovéél dingen: ieder zn meug. Ik zou je dan ook willen voorstellen, dat we je een kwastje geven. Flip en zijn vrien den zullen zeker wel willen helpenIk heb daarginds in een hoek van dezen zolder een paar potten verf zien staan!" Wij lieten ons natuurlijk met tweemaal nooden. Zooiets was precies een kolfje naar onze hand. Sientje kwam dan ook aan stonds met twee potten verf aandragen. „Ik heb hier roode en zwartezei ze. Welke kleur heb je het liefst „Zwart kater beslist. „Daar je het minst gauw vlekken op." Om beurten namen wij nu den kwast en in minder dan geen tijd was de witte kater nauwelijks meer te herkennen. „baat ie nu maar even drogen," zei Woef te- vreden. „Wij gaan door met Onze bespre kingen. Ik wilde namelijk een uiterst be- langrijke zaak met jullie behandelen, zoo als ik daarstraks al gezegd heb." Maar opnieuw zou de vergadering gestoord wor den, want op dat oogenblik kwamen twee kolossale honden, die buiten eens een kijkje waren gaan nemen, of alles wel veilig was, den zolder oprennen. „Daar komen zei" riepen zij ontsteld. „Berg je, vrienden, daar komen ze aanl"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2