Amerika en de Chineesche burgeroorlog De nota van ons land over Duitsche schadeloosstelling Wit-Rusland wil U.N.O.-zetel naar Europa verplaatsen Twee nieuwe kruisers Economische verlangens Wie neemt de plaats van Nederland in den Veiligheidsraad in? WERELDNIEUWS IN BEELD „Eendracht" en „Zeven Provinciën zullen spoedig worden afgebouwd Wij luisteren naar -J „Verhuurkantoor" voor huiszoekenden Huister. Dr. ir. M. H. Damme wordt zeventig jaar WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Kwo Min Tang legt een troef op tafel Tsjanr' Kai Tsjek De Windsors naar Amerika Krupp zal door Engelschen berecht worden Drastische inkrimping van distributie-apparaat St. Oernardshonden vallen twee meisjes aan Handbalsport bloeit DAMPROBLEEM Bemanning van 900 koppen Waddeneiland BORKUM, x AJUUS DE GRENSCORRECTIE PLANNEN VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. WINTERSWIJK CGLKZUÜ Drooglegging col voor brekllog. ASSE/J .o wessL XAUTEN DORSTt JJTRECHT f/orkorti.-iTl ['./••••••rrrJ \ROZENDAAL fKAitSR- k HACKEN «VKhEH-aJs.DZiCH COEVORDEt MA AS TA TEGENWOORDIGE NEDERLANDSCHE GRENS. VOORGESTELDE GRENS. BIJKOMEND GRONDGW* KOLENMIJNEN. OLIEBRONNEN. AANTAL INWONERS VAN DE BETROKKEN GEBIEDEN 120 000. GRENSVERK0RTIN3 ±120k.rru KEULEN REILEN- '•6R0NAU Terwijl in Europa Rusland en Ame rika een hoofdzakelijk politieken strijd voeren om de beheersching van de Oude Wereld, die hun nog geen van beiden toebehoort, zetten zij in Azië elkaar den voet dwars om den in vloed op een andere Oudere Wereld: die van China. Sinds langen tijd vallen daar groote veldslagen voor tusschen troepen van de regeering en van de communisten en daarachter staan twee groote wereldmachten: de Russen, die Amerika beschuldigen van steun aan de Kwomintang, de Amerikanen, die de Sovjets verdenken van wapenle veranties aan de communisten. Er zijn door twee Amerikanen, den specialen gevolmachtigde generaal Marshall en den ambassadeur dr. Stu art, voortdurend' bemiddelingspogingen Ondernomen. In Januari brachten zij een tijdelijke onderbreking van den stryd tot stand, in Februari slaagden zij er in-, de beide partijen tot onder handelingen te bewegen, daarna stelden zy een verdrag op volgens hetwelk het Chineesche leger zou komen te bestaan uit 90 divisies van de regeering en 18 communistische. Tot een werkelijk ein de van den burgeroorlog voerde dit al lés echter niet en enkele weken geleden ontbrandden de gevechten opnieuw. Het succes is tot nu toe aan den kant van de regeering. Kalgan, een commu nistisch bolwerk, werd ingenomen en daarmee viel een belangrijke industrie stad, de grootste prijs dien de commu nisten uit de ineenstorting van Japan verwierven. y Wat voor redenen hebben de Ame rikanen evenwel om zich zoo intensief met de Chineesche aangelegenheden te bemoeien? Een eerste reden wordt gevonden in het feit, dat 450.000.000 Chineezen een enorm afzetgebied voor Amerikaansche goederen vormen. Zoolang echter de burgeroorlog duurt, is er slechts weinig kans, dat de koopkracht van deze reus achtige bevolking tot volle ontplooiing kan komen. Ongeveer 70 procent van de begrooting wordt besteed aan mi litaire uitgaven en al schijnt het, dat een belangrijk deel van de orders voor uitrusting e.d. in Amerika geplaatst wordt, wenschelijk is deze toestand toch allerminst. Het is toeter, dat de nationa le inkomsten worden besteed aan eco nomische ontwikkeling van het land, waardoor ook de koopkracht zal stijgen. Er zijn in het land ook aanzienlijke bo demschatten ontdekt, die pas in nor male omstandigheden kunnen worden ontgonnen. Een andere reden is, dat China, een maal goed georganiseerd en in de Wes- tersche belangen- en gedachtenwereld binnengeleid, een afdoend stootblok is voor iedere Russische uitbreidingspoli- tiek in het Verre Oosten. Generaal Marshall confereert dan ook doorloo pend met Tsjang Kai Sjek, den leider van de Kwo Min Tang, met generaal Tsjoe En Lal, den voornaamsten ver tegenwoordiger van de communisten, en met andere woordvoerders der beide tegenstanders, terwijl tal van Amerikaan- echo wapenstilstandscommissies bespre kingen met plaatselijke en gewestelijke autoriteiten voeren. Evenwel zonder goede resultaten. Washington heeft dan ook lang zamerhand maar eieren voor zijn geld gekozen. Er werden met de regee ring onderhandelingen aangeknoopt voor een handelsverdrag, en thans is zulk een verdrag te Nanking, de regeerings- hoofdstad, tot stand gekomen. Het be vat paragrafen over de scheepvaart, den handel en wederzijdsche vriendschap, en is een bekroning van een reeds tijdens den oorlog tegen Japan gesloten over eenkomst, waarbij Amerika (evenals de andere mogendheden) aftand deed van zijn bijzondere rechten in Chineesche havensteden, zijn z.g. exterritoriale rechten, en waarbij werd afgesproken, dat niet later dan een half jaar na het einde van den oorlog, over een nieuw verdrag gesproken zou worden. Het luidt één nauwe samenwerking van Chineezen en Amerikanen in. Intusschen zijn eveneens Britsche onderhandelaars in Nanking bezig, en eenigen tijd ge leden drukte de minister van Buiten- landsche Zaken, Wang Tsji Tsje, de hoop uit, dat ook met Frankrijk en Rus land verdragen zouden kunnen worden gesloten. Deze schoone woorden kunnen noch tans niet verbloemen dat het duidelijke overhellen van Tsjang naar Amerika den Russen buitengewoon onaangenaam moet zijn. En waarschijnlijker dan een over eenkomst MoskouNanking is een open lijker wordende steun uit de Sovjet- Unie aan de Chineesche communisten. Blijkbaar is de regeering te Nanking ech ter van plan, nu alles op alles te zetten: den dag na den in October „gevierden" 35sten verjaardag van de republiek China kwam het bevel af dat in het gansche land (voorzoover dat in regeerings- handen is, t.w. een gebied met 300.000.009 inwoners) het militaire bestuur weer werd ingevoerd boven het burgerlijke, en dat alle mannen tusschen 18 en 45 jaar in aanmerking kwamen voor militairen dienstplicht. Heei traag komt het kolossale land tot rust, maar voor het zoover is moet eerst nog veel strijd gestreden zijn. Langzaam leggen de partijen hun troeven op tafel, en het Chineesch-Amerikaansche verdrag is een van die troeven. Hoe belangrijk, dat ligt nog in de toekomst. De hertog en de hertogin van Windsor zijn Dinsdagavond in een dichte mist aan boord gegaan van de „Queen Elizabeth", om zich naar Amerika te begeven. Zij zijn voornemens in het voorjaar naar Groot- Brittannië terug te keeren, doch hebben overigens nog geen vaste plannen voor de toekomst. Voordat zij per auto naar Southampton gingen, zei do vroegere koning in een interview: „Mijn positie is thans nog juist zooals in 1936, toen ik mijn afscheidsrede voor de radio uitsprak ik verliet toen het openbare leven, doch ik sta altijd ter beschikking van mijn land, als er iets is, wat ik doen kan." „Ik heb een kort onderhoud gehad met den eersten minister, doch dat was louter een beleefdheidsbezoek ik heb den heer Attlee niet om een baantje gevraagd." De hertog en de hertogin zeiden beiden dat zij, afgezien van de diefstal van de juweelen der hertogin, ten zeerste van hun bezoek aan Engeland, dat drie we ken geduurd had, hadden genoten. Amerikaansche en Engelsche autoritei ten, belast met het onderzoek naar oor logsmisdaden, berichtten Dinsdag, dat zij tot overeenstemming zijn gekomen, waar. door de Engelschen Alfred Krupp, den jeugdigen leider van het groote Krupp- wapeneoncern, als oorlogsmisdadiger zul len berechten. Bronnen, die in nauwe verbinding staan met Engelsche en Amerikaansche autori teiten, zeiden, dat Gustav Krupp, de vader, die ernstig ziek is, waarschijnlijk aan de Engelsehen overgedragen zal worden in verband met het onderzoek naar het Krupp-concern. jBoaau Deskundigen te Londen zÜn van meening, dat de territoriale eischen ten opzichte van Duitschland, welke in dé Nederlandsche nota inzake de grenscorrecties zijn vervat, wegens hun gematigdheid waar schijnlijk den min sten tegenstand zul len ontmoeten. De economische eischen daarentegen zullen, hoewel zij in prin cipe gerechtvaardigd worden geacht we gens de schade, die door de Duitsche bezetting aan Ne derland is toege bracht, in de prac- tijk algemeene moei lijkheden veroorza ken- (Vervolg van pagina 1) Van het Noorden naar het Zuiden geno- men, zijn de voornaamste gebieden, die de regeering bij ons land wil trekken in de eerste plaats het eiland Borkuni en de com plete Eems- en Dollartmonden Daarvoor zijn inpolderingen gedacht, die 'den hee'en Dollart en een breede strook ten Westen van Oost-Friesland omvatten en waardoor Emden, dat er overigens buiten blijft, zal ophouden een haven te zijn. Verder naar het Zuiden ten Oosten van Westerwolde -n Drente het Boertanger Moeras, dat reeds grootendeels in handen van Nederlandsche eigenaren is. Dan de Bentheimer bocht, die wordt afgesneden on waarbinnen zich olie bronnen bevinden. Verder, is dit gebied van belang voor afwatering en waterverschaf fing. Dan bij Oronau een heel klein strook- je, dat de spinnerijen Eilermark en Deutsch- land omvat. Vervolgens een gebied bij het Duitsche plaatsje Vreden, dat steenkool be- Wit-RuslEjnd heeft gisteren m de U.N O. het voorstel gedaan Amerika als permanenten zetel van de organi satie der V'ereenigde Volken prijs_ te geven en Europa, bij voorkeur Genéve, als nieuw permanent hoofdkwartier der U.N.O. aanbevolen. In dit voorstel der Wlt-Russen ziet men het begin der Russische cam pagne om de U.N.O. uit de Vereenigde Staten weg te krijgen. Het voorstel werd bekend gemaakt, juist toen de commissie voor het reglement een ^°?rstel van de Vereen, staten in be- 5?„°uwing wilde nemen om het per- hoofdkwartier in New York Francisco te vestigen. hpvfsrnidi1ci ?m een aetel in den Veilig- .tusschen West-Europa en Bntsch-Indië scherpt zich toe. Het betreft Van Nederland, die het vol gend jaar ao°r een ander ingenomen moet worden, aangezien de ge 1d 'n dat laar verstriikt. Gelijk met den Neder- landschen zetel' komen van Mexico ®d Egypte vrij. Over de bestemming van laatstgenoemde vacatures is achter de schermen reeds door de leiders der ver schillende delegaties overeenstemming be reikt. Als opvolgers van Mexico en Egypte werden daarbij respectievelijk Columbia en Syrië aangewezen. EChter zijn ten aanzrten van de bestem ming van den Nederlandschen zetel de meeningen van de groote zoowel als de kleine naties verdeeld cr) er schijnt geen kans te zijn op een oplossing, die allen bevredigt. Een zegsman van de West-Europeesche landen heeft echter doen uitkomen, dat deze landengroep den astel in ieder geval voor een land in West-Europa wenscht te behouden. vat. Daarna een kleine grenscorrectie bij Dinxperloo en een gebied ten Oosten van Nijmegen bij Kleef, dat echter lang zoo groot niet is, als de insnijding, die Duitscn- land daar in ons gebied maakt. De ver binding tusschen den Achterhoek en Noord- Limburg zou er eenigszlns doch niet ten volle door verbeterd kunnen worden. Het totaal verwoeste Reichswald zou er groo tendeels in vallen.. Verder te annexceren strooken zijn het boschgebied te Tegelen en Scherpenzeel alsmede een gebied van 20 K.M. breedte bij de scherpe insnijding ter hoogte van Susteren. Het totaal aantal inwoners, over deze gebieden verspreid en door ons mede op te nemen, zou eenige tien duizenden bedragen, docb zij zijn, zooals gezegd, ook verspreid over groote oppervlakten, waardoor zij naar het oordeel van de regeering ook gemakkelijker te assimileeren zijn dan wanneer men te doen heeft met een compacte bevolking in groote steden. De regeering Is er dan ook bij al deze ontwerpen van uitgegaan, dat er geen enkele stad in het te annexeeren gebied mag liggen, ten eerste wegens de afwezig heid van een mogelijkheid om deze bevol king te vernederlandschen, naar haar mee ning, en ten tweede wegens de hooge kos ten, die de wederopbouw van deze grooten deels verwoeste steden zou vergen. Daarom heeft men er ook van afgezien op bepaalde plaatsen grootere- ge bieden bij de grenscorrectie te betrek ken, gebieden, die overigens zeer ge- wenscht waren. Dit is het geval bij Venlo, dat veel te nauw geperst ligt tusschen de Maas en de grens en het is ook zoo bij de insnyding ten Oosten van Nijmegen, waar de aanhechting veel grooter had kunnen zijn, ware het niet, dat men er dan ook eenige kleine steden bij had moeten nemen. De totale oppervlakte bouwland, die men zou kunnen winnen, nadat over eenige tientallen jaren alle inpolderingen en ontginningen volbracht zullen zijn, wordt globaal geschat op 100.000 4 125.000 hectaren. Met nadruk heeft de regeering gesteld, dat zij geen annexatie vraagt, doch uitslui tend kleine grenscorrecties, om daartegen over des te meer aanspraak te kunnen doen N Het memorandum betreffende de Nederlandsche territoriale en economische eischen aan Duitsch land is gisteravond 6 uur aan de regeeringen van Frankrijk, Rus land, Engeland en Amerika over handigd. De Nederlandsche regee ring heeft zich laten leiden door de gedachte, dat ons volk traditio neel tegen annexatie gekant is en dat.de mogelijkheid tot het schep pen van een Duitsche minderheid vermeden r/i°est worden. Daarom zijn de territoriale eischen beperkt gebleven tot enkele grenscorrecties en werd in hoofdzaak vergoe ding op economisch gebied ver langd. gelden op het verkrijgen van de boven genoemde economische voordeelen. Indien deze economische eischen echter niet zouden worden ingewil ligd, can behoudt de regeering zich het recht voor aanspraak te maken op annexatie van grootere gebieden. Zij hoopt echter stellig, dat dit niet noodig zal zijn, want zij-wenscht geen annexatie en zij vertrouwt, dat deze economische verlangens wel ingewil ligd zullen worden, aangezien zy re delijk zyn. In verschillende deelen van ons land worden besprekingen gevoerd, om te ko men tot een drastische besnoeiing van bet distributieapparaat. By K. B. zullen diverse kringen worden opgeheven en waarschyniyk in den vorm van agent schappen aan grootere kringen worden toegevoegd. Aanvankelijk ligt het in de bedoeling zulks vooral door te voeren in de omgeving van groote steden, waarna later tot een nog scherpere concentratie zal worden overgegaan. De „Liverpool", vlaggeschi'p van de Engelsche Middellindsche Zeevloot, is een dezer dagen te Malta aangekomen. Hier is het eindpunt van den herfsttocht, die gemaakt werd door de Grieksche wateren. De nood der huiszoekenden, speciaal in de residentie, maakte een drietal kooplieden vindingrijk. Zij openden op den Loosduinscheweg een verhuur kantoor, waar men a raison van tien gulden in het bezit kon komen van een adres voor een vrijstaande woning, die echter, wanneer de gegadigden er op af gingen, niet vrij bleek te zyn. De „bemiddelaars" verzamelden namelijk adressen van raamadvertenties e.d. en gebruikten die als verkoopmateriaal. De centrale recherche heeft bedoelde per sonen aangehouden en .in bewaring ge steld. Twee jonge vrouwen zijn bil Aosta in N.-Italië door 12 St. Bernards-honden aangevallen, waarbij een der vrouwen ernstig gewond werd. De slachtoffers wil den een bloedverwant in de Alpen op zoeken. Het was tegen zonsondergang, teen de befaamde „menschenredders" midden in een sneeuwstorm onverwachts op hen toesprongen. Met den opbloei van bet katholieke sport leven in het bisdom Haarlem, komt ook de 'handbalsport zich melden. Het ledental van de handbalvereenigingen groeit regelmatig en er zijn dan ook al drie districten Den Haag met Leiden, Kennemerland met Zaanstreek, Amsterdam en omstreken waar deze tak van sport regelmatig beoefend wordt. Amsterdam en omgeving tellen twaalf vereeniglngen, Den Haag en Lelden negen en Kennemerland met de Zaanstreek zes. Het diocesaan bestuur is als volgt sa mengesteld: N. van Bakelen, Castricum, voorzitter: mej. Amand de Galarm, Archi- medesweg 63, Amsterdam, seer.; J. Buys, mej. R. Neelen en N. v. d. Bosch. In het distriet Kennemerland-Zaanstreek draalt de competitie al op volle toeren; in Am sterdam begon de strijd om de punten Zon dag j.l. De uitslagen waren: Wllskr. Sp. 1 Ambon 1 0—4; Wilskr. Sp. 2—PVCS 2 0—0. Sportsnippers Joao Alberto, Braziliaansche minister en president van de maatschappij, die zich bezig houdt met de ontginning van een uitgestrekt, grondgebied In Centraal-Brazi- llë, heeft verklaard, dat hij zijn regeering een plan heeft voorgelegd voor immigratie van duizend Nederlandsche gezinnen, elk met zes koelen. De minister voegde hieraan toe, dat deze gezinnen reeds aanvragen hadden ingediend bij het Braziliaansche consulaat te Amster dam en dat hun vertrek afhing van de bereidheid der regeering van Brazilië om de transportkosten van personen en vee, die 25 mlllioen cruzeiros beioopen, te dragen. De In het Concertgebouw gehouden boks wedstrijd AmsterdamLiverpool werd door de Amsterdammers met 63 gewonnen. Het Nederlandsch elftal zal op Maandag 25 November a.s. per vliegtuig naar Enge land reizen. De terugreis vindt, eveneens door de lucht, op Vrijdagochtend na den wedstrijd plaats. De Racing Club de France zal zich be lasten met de organisatie van de wereld kampioenschappen tafeltennis, welke van 28 Februari tot 7 Maart 1947 te Parijs zullen worden gehouden. De Tsjechische ijshockeybond heeft zich bereid verklaard de organisatie van de we reldkampioenschappen ijshockey op zich te nemen. Het tournool zal van 1523 Febru ari 1947 te Praag worden gehouden. No. 1269 van Pierre Hendriks te Hom, Limburg. Wit speelt en wint; oplossingen worden gaarne ingewacht tot half December aan het adres: B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossingen: No. j263 van C. Nierop te Amsterdam. Wit speelt naar 29, 4641, 38, 37, 34, 2, z23, 7, z28, 11, z37. 33 enz. en wint. Aardige slotstand, Jammer voor den auteur dat dit probleem een nevenwinst bevat door 323 enz. Bijoplossinz No. 1260. Wit speelt: 31, 22. 32, 42, 2 en wint. De kwartaalprijs over de maanden JuliSept. voor de meeste bij oplossingen werd gewonnen door den heer Jos. H. H. Ras te Pey, Limburg. Uitslag September-serie. De maandprijs over September werd na loting gewonnen door den heer P. J. Eype te Haarlem. od een 2) Onthutst keerde Kay Möher zich De drie mannen namen he™ cüge blikken op en in een °P®ell'"8 yan boosheid greep Jan Paulsen„een h uweel. „Komt er nog wat van? Kay had een nijdig antwoord °p e lippen. Maar hij beheerschte zich en zweeg, ofschoon 'het bloed hem naar wangen was gestegen. „Kom, Gesa," zei hij met gedempte stem, „laten we den grooten weg maar nemen, ik wil met Jan Paulsen geen her rie hebben." „Zoo'n bok van 'n vent!" viel het meisje uit. „Die stelt zich met den dag gekker aan „Hoezxxj? Wat Is er dan met Paulsen aan de hand?" vroeg Kay, die met moeite zijn verontwaardiging verborg. „Tjawat? Ja, ik kan er wel In komen, Kay. Biykbaar had le 't alleen °P jou gemunt...." „Op mij in 't bijzonder? Maar ik heb toch niks met hem gehad! Of is 't mis schien om Helke?" „Wat bedoel je? Wat heeft Helke daar hou mee te maken?" vroeg Gesa, eenigs- zins verward. Hij kneep de lippen opeen en zweeg verlegen. Nu vatte Gesa hem vrijmoedig onder den arm en terwijl ze van terzijde zijn mimiek opnam, merkte zii op: Nu vatte Gesa hem vrijmoedig onder den arm en terwijl ze van terzijde zijn mimiek opnam, merkte zij op: „Nee. Kay, maar ik zie wel, dat je moe der er niks over heeft geschreven. Ncu, moet je hooren: verleden zomer heeft Paulsen groote herrie gehad met Jouw vader en sindsdien is 't van zijn kant niets dan haat en nijd tegen jouw familie." „Wat Je me hou toch zegt! Waar hadden ze ruzie over?" „Hoe 't aangekomen is, weet ik ook niet, maar 't begon al in het voorjaar. Toen keken ze elkaar opeens niet meer aan en J3!! iedere gelegenheid schold Paulsen op je vader. Waarom, dat mag Joost weten. Hein, van wien lk dat allemaal gehoord wtrt meent dat ze bij het visschen in het ,j,.°heenlgheid hebben gekregen. In ieder i-^ konden ze toen elkaar al niet meer rtn—fri1- Dat is zoo een paar maanden een fchm^ht1.6. .V."d6r in WUk °P „En toen?" vröeg Kay bezorgd. vade in °de?'0ette Paulsen op een dag je b Polder en hij verweet hem, T?irn PW *1 t zo° Vlug gekocht had, °m te draalen. Paulsen had die schuit voorzien en hij dacht dat ze hem met opzet voor den neus was ^Sgesnapt Onzin natuurlijk. Maar er was met Paulsen niet te praten en hij schold Je vader uit voor alles wat leeiyk was. Ten slotte, toen hij in zijn drift de vuist opstak, toen liep ook bij Jouw vader de gal over. „Hebben ze mat elkaar gevochten?" vroeg Kay beklemd. „Dat scheelde niet veel, Kay. Maar 't was even een gek geval, je vader riep iets, één woord maar, toen liet Paulsen hem meteen los. HU werd krijtwit, staarde, om zoo te zeggen gek van angst, naar de getuigen van de scène, maakte plotseling rechts omkeert en ging er vandoor. Hein zegt: hu waggelde als een dronkeman naar zijn huls „Nou, dat klinkt gek genoeg, hoor. Wat riep mijn vader dan wel?" „Gemeene zeeroover. Kay bleef staan. HU wist wat dit scheld woord voor een bewoner van het wadden eiland beteekende. En hij wist ook, dat zijn vader niet lichtvaardig Paulsen zoo genoemd kon hebben. „Verdorie!" zei hij zacht en innerlijk geschokt. „Dat is dus de reden. En daarom doet ie nu ook zoo nUdig tegen mU Zijn blikken zwierven over den polder naar de boerderU van Paulsen, alsof zë daar Helke zochten. Tegelijk kwam er een angstig vermoeden in hem' op. HU wendde zich weer tot Gesa: „In het najaar is mijn vader met die zelfde schuit op de Noordzee vergaan. Was Paulsen toen ook uitgevaren?" Gesa haalde haar schouders op. „Ja, Kay. dat kan ik niet zeggen. Daar moet je Hein maar naar vragen, die zal 't wel weten." Langzaam zetten zij hun weg voort. Kay was stil geworden. Een chaos van gedach ten en gevoelens nam hem In beslag. Hon derd duistere vragen rezen voor hem op. Een poos kon hU ze niet uit zijn geest bannen. Maar toen wierp hij plotseling zijn hoofd in den nek en daarmee had hu ook de sombere aanvechting, die hem aan het piekeren wilde brengen, afgeschud. Met vasten stap liep hu nu naast de vlugge Gesa den polder door. Toen zU het groepje huizen en schuren, dat in de kom opeengedrongen stond, be reikt hadden, gingen overal deuren en vensters open en van links en rechts riepen mannen en vrouwen den thuiskomer hun groet toe: „Ahoi. Kay Möller!" „Ahoi, Harm Ehlersi" riep Kay vrlende- lUk terug. „Ahoi, Meta Hinrikseni Ahoi, ouwe kap'tein Dohsei" Nu kwam uit een der netste huizen met veel lawaai een reus naar bulten, een jonge kerel met een volbloedig gezicht en han den als bankschroeven. .Fotverdikkie! Nee, ja. en toch! Is me dat 'n verrassing! Waar heb je 'm opge pikt, Gesa? Jonge, Kay. fijn, dat je weer op ons eiland bent, fijn, dat je weer thuis komt. We hebben naar je zitten snakken als naar het lentezonnetje. Kerel, hoe ïïl£l3fk Jg 'tl?" Zonder eenige plichtplegingen nam hij Kay zijn bagage af. „Hier met wie hullen! Ziezooen Jij, Gesa, loop jij vast vooruit en zeg aan vrouw Antje, dat ze de vlag kan uitsteken!" Die reus was Hein Lührs, vroeger stuur man op de groote vaart, maar sedert de malaise in het zeewezen winkelier in van alles en nog wat op het waddeneiland en tevens houder van een factorij. ZUn zuster lachte vroolijk en draafde met zwaaiende rokken weg. Intusschen stond Kay zijn goeden ouden makker ver baasd te bekijken. ,Hein, jongen," zei hij hartelijk, „wat ben ik blij, eindelijk weer eens een echten eilander voor me te hebben. Jij hebt ten minste nog pit en fut in je knoken. Ik zal geen woord kwaad zeggen van die stadslui, ze hebben hun goeie kanten, maar 't Is toch maar 'n hummelig volkje, vergeleken bij zoo'n vent als Jij!" „Dat is nou heel aardig van, je, om dat zoo te zeggen, maar als 't je hier nou maar niet tegenvalt.... Er Is niet veel vertier in dit gat en als je dan zoo'n stad gewoon bent.Maar kom, ik wed dat je moeder je al met smart verwacht." Zn namen hun weg door den polder tot zij aan de laatste terp kwamen, waar, schuilend onder hooge oude esschen, het landelijke huisje van Möller lag, Kay om vatte het mét een langen blik, waarin- even een tinteling van geluk kwam. Het ouder- Een uitvoering door de Koninklijke commando's, welke eergisteren werd gegeven in het Palladium, Oxford. Ciicus te Londen, werd bijgewoond door de Engelsche Koninklijke familie. De aankomst van den Koning en d» Koningin met de beide Prinsessen. Joden bouwen huizen in de woestijn. Gedreven door hun verlangen in Palestina te wonen en aangemoedigd door het succes van de Joodsche nederzetting van Beth. Eshel, waar woestijngebieden in vruchtbare graanvelden zijn veranderd, heeft een groen Joodsche emigranten zich gevestigd in de woestijn in Zuid-Pdlestina. huis lag daar met zijn verweerd rieten dak zoo vredig; aan niets viel te bespeuren, welk zwaar leed den vorlgen herfst zich binnen deze muren had genesteld. „Zie je 't. Kay, de boomen loopen al uit," zei Hein Lührs, toen ze boven aankwamen, „nu zal 't gauw lente zijn." De voordeur ging al open en met Gesa achter haar stapte vrouw Antje naar bui ten. Daar stond ze nu, van top tot teen in het zwart, het magere gezicht bleek, de oogen rood omrand, alsof ze lang ach tereen geschreid had. en met de hand tegen het hart gedrukt staarde zij haar zoon aan. Kay schrok er van, zoo oud en uitge teerd leek hem zyn moeder. Aangedaan trad hij op haar toe en greep haar hand „Dag, moedertje. Heb ik je te veel ver rast?" Vrouw Antje knikte, lachte en huilde tegeiyk. zy betastte zyn armen en ge zicht, zooals een blinde het zou doen, nam hem den hoed af en rekte zich op haar teenen om hem over zyn blonden kop te strijken. „Ja, Je bent 't echt, Kay. Goddank dat ik jou nog heb en dat jé eindelijk weer thuis bent." Al gauw zaten ze nu in de mooie kamer aan de gedekte tafel, waar een theepot stond te stoomen op het comfoor en een stapel „Knerkens". die moeder Möller uit voorzorg gebakken had. verlokkeiyk geurde Kay zag met gretige oogen rond. 't Was nog allemaal als vanouds de rood en groen geschilderde krullysten onder de houten zoldering, de bonte Hollandsche tegels teaen de muren, de oude, kostbare kist onder het pijpenrek, de zware stand klok ln den hoek, de groote kachel... (Wordt vervolgd). Plannen betreffende den afbouw van de beide kruisersDe Zeven Pro vinciën" en „Eendracht", zijn thans ln bewerking bij de verschillende af- deelingen van het ministerie van Ma rine, nadat de marine-staf zich uit gesproken heeft over de in den oor- spronkelljken opzet aan te brengen wijzigingen. Deze betreffen zoowel de bewapening, de bescherming als de voortstuwing. Voor beide genoemde kruisers werden reeds op de Marine- begrootingen voor 1938 en 1939 gel den uitgetrokken. De schepen zouden dienen ter vervanging van de in 1925/26 in dienst gestelde kruisers Hr. Ms. „Java" en Hr. Ms. „Sumatra". De .vervangende kruisers hebben een waterverplaatsing van 8350 ton standaard, d.i. zonder brandstof, voedingwater en munitie. Op 19 Mei 1939 werd bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij de eerste kielplaat gelegd voor den kruiser „Een dracht" en enkele maanden later, 5 Sep tember 1939, legde men de kiel voor den kruiser „De Zeven Provinciën" op de werf Wilton-Pijenoord. Toen de Buitschers in 1940 ons land binnenvielen, verkeerde de bouw nog jn een beginstadium. De beide casco's werden door de Duitsche marine in beslag ge nomen en de werven kregen opdracht de schepen te voltooien. Eensdeels door sa botage, maar anderzijds door gebrek aan materiaal en personeel, zyn de schepen nooit afgebouwd, uiterst langzaam vorder den de werkzaamheden en telkenmale werden wijzigingen aangebracht, waardoor de bouw nog meer werd vertraagd. Op „Dollen Dinsdag" stonden de beide in aanbouw zijnde kruisers nog steeds op stapel. De Duitschers besloten toen het casco van den kruiser „De Zeven Pro vinciën", dat althans kon drijven, naar Duitschland te brengen. Zoo werd daags voor Kerstmis 24 December 1944 dit schip by Wilton-Pyenoord te water gelaten. Men zag bij nader inzien echter geen kans meer den romp over zee naar Duitschland te sleepen. Volgens geruchten zouden de Duitschers den romp nog heb ben willen gebruiken om er den Nieuwen Waterweg mede te versperren, doch deze plannen zyn nooit ten uitvoer gebracht. By de capitulatie lag het casco van ,.Ue Zeven Provinciën" bij de oude werf van Wilton te Rotterdam, en daar ligt het tot op heder,. De romp van den kruiser „Eendracht" staat, onvoltooid, nog steeds op de helling by de K. D. M. te Rotter dam. Toen de marinestaf het nieuwe vloot- plan ontwierp, werden de „Eendracht" en „De Zeven Provinciën" hierin opgenomen. Thans zijn dus voor beide schepen de eischen vastgesteld, welke in vele opzich ten moesten worden herzien, teneinde te komen tot een modernen kruiser. De bemanning van den nieuwen kruiser zal omstreeks 900 koppen bedragen. 16 November wordt dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal der P.T.T., 70 jaar. Hy heeft om. het ille gale AJSI.P. in den bezettingstijd gehol pen door reeds in den winter van 1940 cp 1941 mede te werken aan de in richting van een geheim telex-zend station achter de netten van het door de Duitschers beheerschte A.N P. Hy was verder om. medewerker aan de organisatie „Nood-comité Den Haag," welke organisatie in den hongerwinter naast het I K.B. alle pogingen in het werk stelde zooveel mogelijk voedsel bij een te brengen. Na de bevrijding trad ir. Damme opnieuw eenigen tyd als directeur-generaal van de P.T.T. op. De heer Damme is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Groot- Officier in de Kroonorde van België, Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau en Commandeur in de Orden van den Nijl. Woensdag HILVERSUM I - 301 M. 19.00 Gram 19.20 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.08 Dingen v. d. dag. 20.20 Ramblers. 20.50 Hoorspel. 21.20 Orgelspel. 21.35 Be nedict Silberman. 21.55 Gram. 22.30 Le zing. 23.00 Nieuws. 23.15 Jean Antoniettl, piano. 23.25 Gram. Donderdag 7DO Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 736 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.50 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Ziekenbezoek. 12.03 Mies Ploos ter v.~ d. Roest, zang. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Vrouw. 14.00 Postillons. 14.40 Causerie. 15.00 Gram. 15.15 Stryk- kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. HILVERSUM H - 415 M. 19.00 17.20 Zang. 17.50 Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 19.30 Engelsche les. 20.00 Nieuws. Vedelaars. 18.30 Lezing. 19.00 Nieuws. 20.05 Dankdienst. 21.15 Gram. 21.30 Or- 19.15 Lezing. 19.30 Gram. 19.40 Lezing, gelconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel 20.00 Nieuws. 20.05 Brabantsch bont. geluld. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverden- 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Act. ge king. 23.00 Zang-recital. 23.30 Yehudi luid. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenlc. Menuhin, viool. 23.00 Gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3