Katholieke gezinszorg gaat in ons land vóóraan Nobele apostolaatsgeest van leeken-vrotiwen OPZIENBAREND PROCES IN ITALIË HUIZE KATWIJK Belangrijke Nederl. vinding wmm KL0KP0EDER Niemeijeri Koffie TEXEL ja, daar kan niets tegen op. Voor is alicen maar VIM je ware. Zetwee OPRICHTINGSVERGADERING SUPPORTERSVERENIGING D.E.M. S. O. s. Fa. M. C. Hoole 35^aci^ iakeniuMé een R.K. Bedrijfslaborant verschil? Steun van overheid onontbeerlijk Raadselachtige moord wordt na twee-en-twintig jaar berecht Amerik. onderscheiding voor Jan van Hoof HET EILAND VIM Scfutimt:! FLINKEN JONGEMAN 'S Magazijnen Woninginrichting Huisbewaarder (ster maakt dJl&S sckotntf bekw. draaier en fraiser aankomend bankwerker Een „foeie morgen begint al met Gillette <S>ikmd ÉpÖEjQÉ dz-óeJtJïj PROJECTIE-OPERATEURS JOOSJE DE GROTE BOEKHANDEL J. DE SLEGTE WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 PAGINA 4 Wetenschappelijk onderzoek van de meest uiteenloopende opdrachten Pachtvergoeding bij overgang der pacht Kerstgesprekken met Suriname NIEUWE STUDENTEN TE NIJMEGEN De redder van de Waalbrug Synthese van stof met vitaminewerking AANBESTEDING CONCERTGEBOUW QUINTET Hélène Ludolph, WONINGRUIL a Chemisch reinigen w van tapijten. LET ER MAAR EENS OP EN KAN NtET KRASSEN FLINK MEISJE TE KOOP Raadhuisstraat 56 A, Heemstede. GARAGE BOUCKAERT ^^tofzuiger „Hondenvrienden" RADIOKOOKLEERAAR P. 3. KERS Donderdag 7 November a.s., 's middags 2.30 uur in de groote zaal v. d. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat 35, Haarlem. KOOKLES! U komt toch allen! Wij rekenen op a! Donderdagavond om 8 uur in 'f CENTRUM, Koningstraat, Beverwijk Rijksstr.weg 250, Haarlem-N. Tel. 22787 STADSSCHOUWBURG IPHIGENEIA IN TAURIS TELEX-TILEFONISTE. VVft DE DORPSVROUW K10KP0EDBR ufoïett ml Qitoaayd. 'kRen vandaag nay net yeslaayd. En je, may 'tyviust wel voeten, Van mijn yhondje kun ja étVn. HET GEHEIM IS DOODGEWOON I i-W\ TEEUWEH'S^KOLEHHflNOEL N.V. GROOTE INDUSTRIEELE ONDERNEMING TE MAASTRICHT vraagt voor hare fabriek Vereischt: diploma M.T.S. afd. Chem. Techniek of gelijkwaardige opleiding. Moet zelfstandig het onderzoek van grond stoffen en producten kunnen uitvoeren. Prettige geheel zelfstandige werkkring. Fl. salaris en hooge premievrije pensioen en ongevallenverzekering. Levenspositie. Sollicitaties onder no. 74701, bureau van dit blad. „Reinold" fabr. van kunstharsproducten -HE L EG E II F IL MO IE NS TV AANMELD ING SBEIIEAE voor OOHLOGSVHIJWILLIGERS FLINKE MANGELSTERS, VOUWSTERS EN LEERLINGEN GEVR. Een fijn geschreven kwajongens boek, waar Uw kinderen van zullen genieten. Zeer geschikt voor het Katholieke huisgezin. Niet ver van Breda staat een kasteel. Het kasteel heet Bouvigne en wordt bewoond door meisjes van het Vrouwelijk Hulpkorps, hoewel c;e vrouwen wier naam met dien van Bouvigne vergrdbid is: de Catechisten van de E.K. vurig wenschen, haar eigen huis weer voor haar eigen werk ter be schikking te krijgen. Dat werk is o.a. de opleiding van gezinsverzorgsters,4 waad de Catechisten al vóór den oorlog mee begonnen waren. Het lijkt vreemd, maar niet zoo heel lang geleden bestond het probleem de%werklooze onderwijzeres sen, uit dat probleem groeide cursussen voor sociale dienstbaarheid. Een der takken daarvan was de gezinszorg, die uitstekend met subsidie naast de dienstbodenopleiding fungeerde. Tijdens de bezetting hebben de E.K.- leidsters het werk met groote moeite in stand kunnen houden, zonder door den gehaten „Volksdienst" te worden opge slokt Onmiddellijk na de bevrijding zonden de Catechisten colorizes als „eerste hulp bij ontreddering" aan de huisvrouwen in de noodgebiedcn. Haar opleidingsintemaat voor 80 meis je» is. nu Bouvigne niet is vrijgegeven voorloopig gevestigd in Breda. Voor de in- temaatsopleiding wordt c.a. f 30.per maand betaald, iets wat algemeen in den lande regel is. In haar bisdom hebben de catechisten, die energiek de schouders ge zet hebben onder dit werk van geestelijke en zedelijke gezinsopheffing, thans een vijf- en-twintigtal tehuizen met tewerkgestelde gtzinsverzorgsters. in het bisdom Limburg vijftien. De leidsters, tevens verantwoor delijke maatschappelijke werksters in deze huizen, zijn Catechisten. Eveneens onder leiding dezer reli gieuzen van den E(ucharistischen) K(ruistocht), die tot nog toe het leeu wenaandeel hebben in dit sociaal-chari tatieve werk en die sterk voor verplaat sing der meisjes zijn buiten de eigen streek, staat een opleiding in het Aarts bisdom, die ondergebracht is te Gorssel bij Deventer, in „Den Oldenhof", waar ook het secretariaat is gevestigd van de K.A. voor de vrouwelijke jeugd. De circa tien gezinsverzorgster-centrales, die bin nenkort nog met een viertal zullen wor den uitgebreid, staan in dit diocees echter niet onder leiding van Catechis ten. Van de verschillende religieuze congrega ties die zich aan dit werk of de opleiding van meisjes voor dit werk wijden en die we hier niet allen kunnen vermelden, noe men we slechts de Augustinessen van St. Monica, die in de stad Utrecht reeds sinds 1930 toen ze op verzoek van den Vrouwen bond de „Hulp in de Huishouding" over namen, zich met intense bezieling aan dit werk gegeven hebben. Haar grondige, gratis opleiding die bovenal de persoonlijkheids vorming in christengeest beoogt, duurt vier Jaar. Zeven-en-twintig zusters en een gelijk aantal leeken zijn werkzaam in Utrechtsche nood-gezinnen, en ook in Den Bosch werkt een „Monica"-team. Men kan slechts bewondering hebben voor het nobel idealisme en den apos tolaatsgeest, die dit werk dragen, maar met het inzicht, waar het op steunt, als zou de activiteit van leekenvrouwen op dit gebied geen stand kunnen hou den, indien het niet geschiedt in sa menwerking met en tegen den achter grond van een religieuze communiteit, kunnen wij het niet geheel eens zijn. Daarvoor hebben wij in het Zuiden in de bisdommen Den Bosch en Roermond, waar leekenopleidingen sinds kort 'begonnen zijn. hoewel er spontaan reeds gewerkt werd, te veel waarachtige bezieling ontmoet. Als men in weinig dagen met véél in aanraking komt van wat er op dit gebied op het oogenblik in ons land gepresteerd wordt, dan voelt men diepe bewondering en een groot respect voor hetgeen jonge katholieke vrouwen, óók leeken, gedaan hebben en doen. Zonder frase en zonder vertoon, geven ze het allerbeste van zichzelf, vol ledig, in vanzelfsprekende opoffering van véél, maar zonder iets van zichzelf te ver in het Bossche diocees, waar drie maanden na dè bevrijding door leeken met een opleiding werd begonnen te Eindhoven, start deze maand een vijfde cursus; meer dan veertig verzorgsters zijn in de stad Eindhoven reeds werk zaam. Boven dit snel gegroeide werk staat, zooals in alle bisdommen, een kortgeleden geformeerd o^stuui. dat de interne leiding overlaat aan de toege wijde sociale werkster. Ook hier kan men van het werk zeggen, dat het als vuur om zich heen grijpt. In veroohil- lende groote plaatsen is actie. De inter ne opleiding is gefundeerd in een ste vige religieuze basis. De gedipiomee.den wonen echter niet in internaten maar thuis, wat een uitzondering is, gegrond op de meening, dat de eigen huiselijke sfeer het beste tegenwicht vormt tegen de zwarigheden, die de gezinsverzorg- ster te verwerken krijgt. De toekomst zal den juisten weg wijzen ir wat nu nog slechts experiment is. De jeugdige maar capabele leidster der leekenopleiding in Sittard (thans officieel een maand aan den gang met veertien meisjes) meent echter dat de werkende teams per se in internaat moeten leven, én omdat ze niet nog eens 's avonds thuis aan het werk gezet moeten worden, én omdat het intensief contact met de sociale werkster haar stut en steun moet zijn bij de onafwendbaar voorkomende moeilijkhe den. Nadat zich in Limburg, naast het werk der Catechisten, spontane groepee ringen gevormd hadden van meisjes, die in gezinnen-^ln-nood gingen helpen, is uit den ..Gemeenschapsdienst" (voortgekomen uit de Bisschoppelijke Hulpactie) deze officieele opleiding te Sittard gegroeid, met gelde- lijken steun van de mijnen. De gezinsverzorgsters dezer twee laatst genoemde opleidingen die onder leekentoe- zicht staan, onderbreken hun werkdag niet voor den maaltijd, in tegenstelling tot de opvatting in de overige bisdommen. Ze los sen dit probleem tactvol op door hun broodje mee te nemen, en, bij uitzondering, mee aan te schuiven. Laat de Limburgscne meisjes in Limburg werken, is bovendien het devies, afwijkend van de opvatting der Catechisten. Ongeveer honderd gezinsverzorgsters ste ken de handen uit de mouwen in het Haai- lemsch diocees. Haar „colonnehuizen" vindt men in zes van onze groote steden, echter nog niet in de hoofdstad. Het opleidings instituut tevens secretariaat in Den Haag staat onder leiding van een Vrouw van Na zareth. Het werk is in dit diocees gegroeid uit de K. A. voor de vrouwelijke jeugd. In Februari begint een nieuwe halfjaarlij kscne cursus, die nog niet is volgeboekt. De wer ving van meisjes gaat in het Zuiden mak kelijker. Toch is de nood der gezinnen in het geheele land even groot. Maar wat zoo prachtig begonnen werd moet crescendo gaan en zal crescendo gaan want de meis jes, die er zich dag in dag uit aan geven en de merkbare resultaten zien, doen het met hart en ziel en willen het niet meer ruilen tenzij voor den man van haar hart of voor ander sociaal werk. Als men overziet, wat er in den lande in korten tijd gegroeid is aar qualitatief uitstekend en quantitatief steeds was send werk, dan voelt men bewondering voor hetgeen deze nieuwe vorm van ge- organiseerden charitatieven dienst bereikt heeft, die den meest wezenlijken nood van ons volk opvangt. Cok van christe lijke en neutrale zijde wordt aan gezins zorg gedaan. Daar, waar het wortelt in de levensovertuiging, zal het echter de meeste vruchten afwerpen. De katho lieke gezinszorg, die zich zoonoodig over gezinnen van andere gezindte ontfermt, gaat in ons land vóóraan. Maar zooals gezegd in onze vorige beschouwing, de steun van de overheid is onontbeerlijk om dit, wat zoo dapper ondernomen werd, in stand te houden (Van onzen Romeinschen correspondent) ROME, 30 October. Van de eindelooze processen, welke thans in Italië de eind-afrekening van het fascistisch regiem betee- kenen, zal de volgende ir.aand het meest opzienbarende beginnen Een oude ge schiedenis zal dan uit de doeken worden gedaan en een naam, die een geheel tijd perk van illegaliteit gesymboliseerd heeft, zal na 22 jaar nog eenmaal her leven op de voorpagina's van de couran ten. De raadselachtige moord op Giaco- mo Matteotti zal worden behandeld en berecht en waarschijnlijk, voor het eerst, geheel worden opgelost. Hij was de leider van de socialisten, voorzitter van de Kamertractie en in deze functie de meest gevreesde vijand van de fascisten- Telkens verhief hij zijn stem om met bittere vijandigheid of bij tend sarcasme de fascistische meer derheidspartij te hekelen of ter verant woording te roepen, pp 10 Juni 1924, Meer dan 800.000 Nederlanders, die op de een of andere wijze met de politie in aanraking zijn geweest, staan geregistreerd bij den rijksidentificatiedienst in „Huize Katwijk te D'en Haag. „Dat is 10 pot van de bevolking", constateert de verslag gever verbaasd. Maar commissaris H. J. Regenboog, het hoofd van dezen dienst, antwoordt glim lachend, dat hij er zelfs rekening mee houdt, dat dit wel tot 20 pet. kan op- loopen. Doch het betreft hier niet alle maal menschen met zware misdrijven. Zoo staat b.v. ook een groot aantal menschen geregistreerd, die om de een of andere reden eens een boete hebben gekregen en deze door verhuizing of vertrea naar het buitenland nooit hebben voldaan. Alleen hierdoor brengt de cartotheek reeds bijna haar geld op, want in zeker jaar werd b.v. reeds f 50.000 aan achterstallige boeten geïncasseerd. De cartotheek dient in de eerste plaats ter informeering van de politioneele en justitioneele instanties, doch ook landmacht, marine en lucht strijdkrachten en vele semi-officieele in stellingen maken er gebruik van. De Dactyloscopische afdeeling vormt een belangrijk onderdeel van den dienst. Men werkt er volgens het zgn. Amsterdamsche systeem, uitgevonden door wijlen com missaris van politie E. J. Pateer, een systeem dat met veel succes wordt toe gepast. Deze dienst neemt b.v. van alle politieke delinquenten, die wapendragers zijn geweest, vingerafdrukken. Van hoe veel nut hij is, moge blijken uit het feit, dat gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar ruim 60 pet. der vingerafdrukken, die werden toegezonden, geïndentificeerd konden worden door het nazoeken in deze collectie. Vervolgens laat commissaris Regenboog den foto-technischen dienst zien. Van deze afdeeling is dagelijks een aantal foto grafen op stap om foto's te maken van de gedetineerden in gevangenissen, huizen van bewaring en bewaringskampen van politieke gevangenen. Zij komen vaak terug met 2000 tot 2500 opnamen. Hier zien wij eveneens de pan- photo, een op een microscoop gemonteer de camera. Deze apparatuur wordt gebruikt voor het fotografisch vastleggen van bloed- preparaten, vezels en haren. Een snufje oer moderne techniek is ook de vergelij- kingsmiscroscoop.Zij dient vooral bij het vaststellen of een bepaald projectiel uit een bepaald vuurwapen afkomstig is. Hiertoe wordt dan de kogel, die in het lichaam van het slachtoffer ls gevonden, vergeleken met een projectiel, dat men opzettelijk heeft afgeschoten uit het wa pen waarvan men vermoedt, dat het ge bruikt is door den dader. Ook bij het vergelijken van een echt geldstuk met een valsch, bewijst deze vergelijkingsmiscros- coop groote diensten. Het is mogelijk, dat een beschadigd per ceel. waarvoor de Rijksdienst voor Land- bouwherstel pachtvergoeding zal bettien, overgaat op een anderen pachter. De in specteur van den Rijksdienst voor Land- bouwherstel in Noord-Holland vestigt er dc aandacht op. dat de P.B.H. hiervan in kennis moet worden gesteld. De datum van ingang van het pachtcontract moet vermeld worden. Wordt geen opgave gedaan, dan kan de opkomende pachter geen aanspraak ma ken op nog toe te kennen pachtvergoeding en eventueele toekenning voor bewerkings- kosten. Behalve Zondag 29 December zal het van 23 December t.m. 4 Januari mogelijk zijn, naast de gewone gesprekken, goedkoope Kerst- en Nieuwjaars-telefoongesprekken met Suriname te voeren. De gesprekuren zijn van 1921 uur. eenige dagen na zijn laatste en zeker felste rede tegen de regeering, verdween hü. Bij het verlaten van zijn woning in den vroegen morgen werd hij door eenige mannen aangesproken, die hem omring den en in een gereedstaande taxi duwden. De reactie was enorm, alsof alle onder drukking, alle angst en ellende een uit weg vonden. Dagenlang heerschte er :n Rome een opgewondenheid, welke de regeering van den Duce volkomen de baas was. De twee couranten van de socialisten, de Giornale d'Italia en de Corriere della Sera, gingen te keer cp een wijze, die de hartstochten nog slechts tc feller kon opzweepen. Elr bestond omtrent de daders nergens de geringste twijfel en, mócht de regeerïng al hebben gemeend, dat deze ontvoering aan ge wone misdadigers zou worden toege schreven, dan bleek nu wel hoezeer, hoe bijna fataal zij zich verrekend tiad. De toestand werd dermate gespan oen, toen een terugkeer van den ver miste uitbleef (aan moord dachten zelfs de socialisten aanvankelijk niet.,..) dat de dagen van Mussolini's regiem geteld schenen. Men rukte den fascisten, die in het openbaar nog hun insignes droegen, óe speldjes van de jas, men demonstreer de openlijk tegen dè terreur; toen brach ten de socialistische bladen de sensa- tioneele onthulling, dat het slachtoffer in Noordelijke richting uit de .stad was weggevoerd over de Via Flamin'ia en er gens buiten zou zijn gedood. Men be weerde, dat er een verminkt lijk was opgegraven, waarvan één arm uit den grond stak, als verstijfd in den fascisten- gi oet. Dit relaas was niet waar, al zou later blijken, dat het niet ver bezijden de werkelijkheid bleef; maar de uitwerking was ontzettend. De campagne tegen de rascisten nam een uiterst hevigen en gevaarlijken omvang aan; de leden van Mussolini's party verloochenden en masse hun lidmaatschap. velen hielden zich schuil. Bij honderden verlieten ambte naren. door den Duce cf^ het kussen ge holpen, hun post. Het waren dramatische ringen. In de stad heerschte een vrijheid en ongebondenheid» welke het geheele regiem schenen te hebben overwonnen. Geen mensch waagde het meer zich met een partij-insigne, te vertoonen; openlijk werden de speldjes „cimice", wandluizen, genoemd. De Duce zetelde toen nog in het Palazzo Chigi en verliet in dagen zijn bureau niet. Hij scheen verloren, hij was door allen verlaten Mémoires en dagboeken, thans gepu bliceerd, beschrijven. hoe hy dag en nacht op en neer liep door de groote zaal, welke hem als werkkamer diende. Men hield hem den massalen afval van zijn „getrouwen" verborgen en nauwe lijks iemand wist hem te doen luisteren, hr was totaal zijn zinnen kwyt. Het staat vast, dat een eenigszins ge organiseerde oppositie zonder eenig be zwaar het regiem had kunnen doen vallen, maar de oppositie was niet ge organiseerd en de gelegenheid ging voor bij. Het is een feit van wellicht wereld historische beteekenis geweest, dat Fari- nacci zich op dat moment naar Rome haastte om den Duce en zijn regiem te redden, hetgeen hem volledig is gelukt- Hij kwam uit zijn redactie-bureau te Cremona, waar hij de ..Regime Fascista" leidde, naar Rome. Met ijzeren hand trad hij op: hij blies het stervend partij apparaat nieuw leven in en voerde Mus solini terug tot het bewind. Hiermede bezegelde hij het uiteindelijk lot van het land. Ei volgden massa-arrestaties en een vérbod aan de pers om over de affaire- Matteotti te schrijven. Binnen drie da gen was de regeering den toestand mees- tei Weken later vond men het lijk van den socialistenleider bij het kleine sta tionnetje Prima Porta, toentertijd nog in gebruik, even benoorden de stad. Het is jarenlang een publiek geheim geweest, dat Amerigo Dumini een dier hoofddaders was Een gewone ..bravo", bandiet. Er was een schijnproces en een veroordeeling pro forma. Na korten tijd werd hem gratie verleend en hij vestigde zich te Tripolis, waar de Duce, naar men zei, hem een boerderij aanbood. Later keerde hy terug naar Italië en woonde in Bari, een schaamtelooze kerel, die in dronkenschap aan angstige toehoorders p.acht te vertellen, dat de Duce zelf hem opdracht tot den moord had laten geven Bij het oprukken van de Geallieerde legers, twintig jaren na het drama, vluchtte hij naar het Noorden met de resten van het regiem mede en daar werd hij na het einde »an oorlog en regiem gevonden. Eerstdaags aal hij terecht staan met zeven anderen, allen medeplichtig aan dezen politieken moord, die de eerste zou zijn van een lange, schier eindelooze reeks. Hedenmorgen droeg moderator drs. B. van Ogtrop S.J. ter gelegenheid van de inauguratie van de nieuwe studenten aan de R. K. Universiteit te Nijmegen een Hoogmis op in de St. Jozefskerk. Tijdens de H. Mis hield prof. dr. M. Goemans O.F.M. een predicatie over het wezen van het stu dentencorps.' dat hij aangaf in de woorden: ,,Wij zijn met velen, maar vormen één lichaam De Universiteit heeft de groote taak de toekomstige intellectueèle élite te vormen, maar het studentencorps heeft daarbij een belangrijke opdracht mede te werken aan de karaktervorming, aan de totale opvoeding van den student. Spr. stelde den studenten het voorbeeld voor oogen van den H. Basillius den Groote en den H. Gregorius van Nazianze in de vierde eeuw in Athene, die rondom zich een ge- meenscha'p van studenten gevormd had, welke was een eenheid en een solidariteit. Diezelfde grondgedachte moet ook het Nij- meegsche studentencorps bezielen. In de namiddaguren werd in de Aula Major een buitengewone corpsbijeenkomst gehouden. De praeses van den senaat, de heer K. B. M. Ex, installeerde de leden van den aftredenden senaat als honoraire sena toren. Hij inaugureerde een 150-tal nieuwe leden. De feestrede hield de oud-praeses, W. J. M. van Gent uit 's-Hertogenbosch, die sprak over het strijdbaar katholicisme. De ouders van den bekenden Jan van Hoof te Nijmegen mochten van de zijde der Amerikaansche legerleiding een zeer waardeerend schrijven ont vangen over het moedig gedrag van hun zoon, die op den gedenkwaardigen dag van 18 September 1944 de Waalbrug redde. Als posthume hulde werd aan Jan van Hoof de onderscheiding gezonden van de Amerikaansche vrijheidsme- daille met bronzen palm. In het schrij ven luidde het o.m.; „Jan van Hoof, Nederlandsch staatsburger, heeft zich buitenge woon verdienstelijk gemaakt op 18 September 1944, waardoor de Ver- eenigde Staten werden gesteund in de voortzetting van den oorlog tegen den vijand op het vasteland van Europa." In het schrijven wordt gemotiveerd, dat het Jan van Hoof was, die vol ledig op de hoogte was van de Duit- sche plannen, de brug over de Waal te verwoesten, en maatregelen trof om deze brug voor de geallieerden te be houden. Onder hevig granaatvuur sneed hij de kabels door, die verbinding gaven met de lading van de brug en keerde daarna naar de stad terug, om deel te nemen aan den aanval op Nijme gen. Den volgenden dag stierf hij den heldendood 19 September 1944, toen hij met de Airborners als wegwijzer de stad inreed. Ook H. M. de Koningin heeft d.d- 8 October aan den heer J. L. van Hoof, vader van Jan van Hoof, een van er kentelijkheid getuigend schrijven ge zonden, waarin zij hulde bracht aan de moedige daad van wijlen Jan van Hoof en het een eer achtte, hem als post hume hulde het Ridderkruis Vierde Klasse van de Militaire Willemsorde te verleenen. Van een wetenschappelijken medewerker) Langzamerhand is het inzicht wel by breede lagen van het publiek doorgedrongen, dat vitaminen in onze voeding een belangrijke rol spelen. Gebrek hieraan kan inderdaad ernstige ziekten doen ontstaan; en dit feit is des te opvallender, omdat men van vitaminen doorgaans niet meer dan enkele milligrammen per dag noodig heeft om gezond te blijven. In de afgeloopen oorlogsjaren deed zich de behoefte gevoelen aan methoden, waar mee .men in ons land zelf bepaalde vita minen synthetisch kon bereiden, zoodat men onafhankelijk van de natuurlijke grondstoffen werd. Met name is dit gelukt met hét belangrijke vitamine C- of ascor- binezuur dat volgens Nederlandsche oc trooien in groote hoeveelheden in verschil lende fabrieken is bereid en gevaren heeft helpen bezweren, die vooral toen de volks gezondheid bedreigden. Belangrijk is ook vitamine A. Gebrek hieraan veroorzaakt? „nachtblindheid", d.w.z moeilijk zien in het donker; bij ernstiger gebrek treedt een oogaandoening op. die ook uitwendig zichtbaar wordt. In vele landen ls men al jarenlang bezig met het zoeken naar een methode om ook deze vitamine synthetisch te bereiden. Dit is tot nu toe niét gelukt; wel maakt men thans in Zwitserland en de V.S. de vita mine A-methylaether, die soortgelijke wer king heeft, maar minder krachtig. Boven dien werd deze stof nog niet volkomen zuiver verkregen. Zij is evenals de vita mine zelf. slechts in olie oplosbaar Van groot wetenschappelijk en praetisch belang is de synthese door twee Neder landsche chemici, de heeren van Dorp en Arens, van het zgn. vitamine A-zuur. Deze stof, bereid, op de laboratoria der N.V. „Organon" te Oss, heeft eveneens vita mine A-werking en kon in volkomen zui veren toestand worden bereid. Men toonde ons daar twee toegesmolten buisjes, waar in deze kostbare stof onder stikstof bij 'mge temperatuur wordt bewaard. Deze fraai goudgeel glanzende kristallen worden nergens anders ter wereld gevonden! Verder bleek, dat het natriumzout van dit zuur in water oplosbaar is en met voedsel toegediend even sterk werkt als zuivere vitamine A. De werkzaamheid van zulk een preparaat wordt bepaald door de stof toe te dienen aan jonge ratten, die op een dieet zonder vitamine A zijn opgegroeid, en het effect op den verderen groei der dieren te bepalen. Verdere onderzoekingen, op de labora toria te Oss verricht, leerden, dat het vitamine A-zuur in het lichaam de zuivere vitamine inderdaad vervangt en niet eerst daarin wordt omgezet Ook al zal het nog zijn tijd noodig heb ben voor dit nieuwe preparaat in den handel kan worden gebracht, toch mag men nu reeds spreken van een Nederland sche vinding van groot medisch belang. De direAeur der Gemeen- tereinrging enz. te Haarlem zal 0n Maandag 18 Novem ber a.s., des middags om 12 uur ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden: Het LADEN", VERVOEREN, LOSSEN en eventueel OP TASSEN van MATERIA LEN en de LEVERING VAN VERVOERMIDDELEN IN HUUR met of zonder bediening, ten behoeve van ccntraal-Vervoer ge durende het jaar 1947. Voorwaarden liggen ter in- sage ten kantore van ge noemden directeur, Oudeweg 93. en zijn aldaar verkrijg baar voor f 0.50. Concertbur. Alphenaar BEGIJNHOF-KAPEL Maandag II Nov. - 8 uur H. Barwahser. fluit - H. Stotijn. hobo B. de Wil le, clarinet - J. Bos, hoorn en T. de Klerk fagot. Medewerking verleenen sopraan K. SCHOUTEN, altviool en JOH. DE NOBEL, cello Danzi - Dallapiccola - Röntgen en Hindemith Kaarten f 2.50 (r. i.) verkrijgbaar bij fa. Al phenaar. Kruisweg 49. Concertbur. Alphenaar H.K.C. en A.N.I.V.O Maandag 11 Nov. - 8 uur GEBOUW VER. VRIJZ. HERV. - Jacobstraat 6. 3de CULTUREELE FILMAVOND De wonderschoone film Geluidsfilm Buitengewoon interessant bijprogramma. Entrée: f 0.60. f 0.75. f 1- (bel. inbegr.) Kaartverk. Fa. W. Alphenaar Kruis weg 49. Modem middenstandshuis, Deventer, 2 kamers en suite, keuken, W.C., kelder, voor- en achtertuin. 3 slaapkamers en zolder, huurprijs f 27 per maand, voor soortgelijke wo ning Haarlem, duurder geen bezwaar. Brieven; L. Regtop, Achter de Hoven 68, Deven ter. Kleveri. 7i Bloemendaol) Telef 22955 Haarlem w BEKENDE BUS, DIE MOET U HEBBEN! Gevraagd ln beschaafd R.K. gezin te Overveen bij voork. 25 a 3o jaar. voor hulp in de huish.. liefst extern. Zeer goede cond. Br. onder no. 75835. bur. v. d. blad. BABY-ZAAGMACHINE met motor; BABY-LINTZAAC- MACHINE met motor; WASCHMACHINEMOTOR; HOLSLIJPMACHINE m. mo tor, voor schaatsen- BOOR MACHINE. STENCILMACHI NE. DECOUPEERZAAG zon der motor, RONDSTOKKEN- MACHINE m. 4 maten, 1 6TOKKENMACHINE. WIEG Direct na het aan tekenen naar ROZENSTR. 7-9. TEL. 19993 om onze trouwauto's te be stellen. dit zijn toch altijd de mooiste. Actueel maandblad Interessant, leerz. en mooi Hondenbenoodigdheden Halsbanden, lijnen, tuigjes, kammen, borstels, manden Denk om Uw hond in den kouden wintertijd. - Lever traan; bijna dagelijks versch vleesch; hondenbrood (grof), krachtvoer. Hondengeneesmiddelen Oog- en mondwater, conditie poeders. Gistoline Vitamine B tegen huidjeuk, eczeem- en schurftzalf. Bogena eet- lustopwekk. drankje, worm poeders tegen lint- en spoel- worm; fopeieren v kippen GEBR. VEENINGA Jacobgnestraat 1018 De bekende komt in Haarlem met de huisvrouwen praten over een zuinige en juiste 'behandeling van Uw rantsoenen Een hoogst interessante en leerzame GRATIS TOEGANG VOOR IEDERE HUISVROUW. Voor een aantal bezoekers hebben wij bovendien een verrassing. Brengt papier en potlood mede, voor het op schrijven van de recepten. Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw HUISHOUD, of INDUSTRIE-NAAIMA CHINE met of zonder motor? Merk of defect geen bezwaar. Telefoon of briefkaart en wij komen. Voor spoedige indiensttreding vragen wij een VOOR DE AFD. GORDIJNSTOFFEN. Br. onder no. 75831 bureau van dit blad. ZATERDAG 9 NOVEMBER 8 UUR en ZONDAG 10 NOV. 3 en 8 UUR TOONEELGROEP „C O M E D I A" EERSTE VOORSTELLINGEN VAN w— m—m r«va w i n 99 Drama van Goethe, in Nederl. verzen vertaald door P. C. Boutens. Regie: COR HERMUS m.m.v. ANK van der MOER, JOHN GOBAU JOHAN SCHMITZ HENK RIGTERS HAN BENTZ v/d BERG PRIJZEN: f 1.— tot f 3.50 (alles inbegr.) Voorverk. v.a. Ponderdag van 103 u. Telefon. na 12 u. Ter gelegenheid van ons zullen onze winkels en reparatie-afdeelingen op VRIJDAG 8 NOVEMBER a.s. gesloten zijn. Met onze clientèle en Leveranciers hopen wij dit iubile op een origineele wijze te herdenken, wanneer de goe deren - voorziening wat ruimer ia. STOK Wagenaarstraat 55-63 Utrechtschestr 136-138 Bekende zaak in 't Centrum van Haarlem biedt plaats aan resp. echtpaar z. k.. bereid en in staat het gehele pand schoon te houden, de centr. verw. te stoken en andere voorkomende werkzaamh. te verrichten. Alleen zij. die over uitst. referenties beschikken, worden verzocht uit voerig te schrijven onder no. 75801, bur. van dit blad. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem bestaat gelegenheid tot plaatsing van een Vereischten; minimum-leeftijd 18 (aar. diploma Mulo of gelijkwaardige opleiding, goéd kunnende typen. Sollici taties, gericht aan het hoofd van den technischen ver bindingsdienst van de Nederlandsche Politie, in te zen den aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, ter attentie van den wnd. inspecteur van den technischen verbindingsdienst. ONTTROOND! Zoo voelde U zich zoo vqok ge durende de bezettingsjaren, toen allerlei leveranciers er van profi teerden, datergeen vrijeconcur- rentie was. Maar voor óns is de klant al die jaren koning geble ven-en hij is het nóg! Al is de si tuatie niet normaal, al kunnen wij U niet leveren precies wat U wilt - en ook niet zoovéél als U maar wilt! - Wij garandeeren U de volle maat van het best mo gelijke! Uw bon is veilig bij KANTOOR ALLÉÉN: RAADHUISSTRAAT 23 TELEFOON 28037 Ged. Oude Gracht 66. Haarlem, vraagt voor haar matrij- zenmakerij sn JONGEMAN, die met goed gevolg de ambachtsschool heeft doorloopen, om opgeleid te worden tot matrijzenmaker. SPREEKKAMER Dan staat u voor niets I 't Is het beste opkikkertje om de dag mee te beginnen. U voelt zich prettig en frisch als u zich goed en glad hebt geschoren met Gillette! Ondanks beperkte import heeft uw winkeliet ze meestal in voorraad. A 11 Per mesje Zij lijken precies op elkaar, deze negerinnetjes, bruin als koffieboonen. Van koffie gesproken, ook de verschillende kofiiesoorten lijken veel op elkaar. Er is een jarenlange ervaring voor noodig, om direct de beste soorten er uir te halen. Bij Niemeijer beslissen vaklieden, welke koffiesoort zóó goed is, dat ze gebrand kan worden tot de fijnste, geurigste koffie de Niemeijer's Koffie. Probeert U ze eens en mocht U het verschil met andere koffie niet direct zien, U proeft het duidelijk! vra n o-+ nn knrt.p.n fp.rmiin vraagt op korten termijn Voor dienstneming als Oorlogsvrijwilliger in Nederland of Ned. Oost-Indië. Leeftijd Neder land 22 tot 40 jaar; voor Ned. Oost-Indié 22 tot 36 jaar Inlichtingen en aanmelding bij het dichtstbijzijnde WASSCHERIJ BEELEN BLEEKERSVAARTWEG 13 HEEMSTEDE door J. ERSEBEEK Keurig gebonden Prfós slechts f 3.90 Amsterdam. Kalverstraat 223 Haarlem, Grote Houtstraat 134 Gironummer 120646 Amsterdam HELARIUS FOTO X£ïïffO Groote Houtstraat 102 Telef. 10866 16 M.M. projectoren 750 Wt. ln koffer direct leverbaar voor scholen, verenigingen en industrie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4