Nederland heeft laten gelden zyn recht Wil Tito afstand doen van Triest? Aanvaardt Sjahrir een Koninklijk „voorzitter VERSCHUIVING NAAR RECHTSCH IN V.S. CIJFEREN Meeningen van insiders over de radio-staking Vertrouwen op inwilliging der aanspraken LONDEN HEEFT NOTA IN STUDIE GENOMEN Allerwege protesten in Duitschland HERDENKING RUSSISCHE REVOLUTIE Geen pessimisme over langzamen voortgang der onderhandelingen DENAZIFICATIE-MINISTERS DIENEN AANVRAAG TOT ONTSLAG IN Hongersnood dreigt in Ruhrgebied Amerika keert terug tot de van het liberalisme dagen Het gaat alleen om de rechtspositie van dirigenten en musici Ho«3 minder Duitschers, hoe liever Naar politieke crisis in België? Rusland krijgt nieuwe radio-zenders De noodlandingen van K.L.M.-machines Tot hoofd en hart Het weer Maar Italië moet dan Gorizia afstaan EEN SLAG VOOR MOSKOU Objectiviteit noodzakelij k PONDERDAC 7 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23691 MIN.-PRESIDENT VOOR DE RADIO Duitsche reactie Dagorder van Stalin Brussel Sovjets halen Berhjnsche studio's leeg SCHACHT KOMT VOOR EEN DUITSCH GERECHTSHOF NEDERLANDSCH-INDIË 99 Reacties De gevolgen Constellations zullen onderzocht worden Productieverlies van 1250 costumes BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -0V Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Dat Nederland in beginsel recht heeft op herstel van al datgene wat de vijand in ons land heeft geroofd en vernield mag onbetwistbaar worden geacht. Daaraan zal niemand twijfelen, noch hier, noch in de geallieerde landen. Evenzeer is de regeering ervan overtuigd dat ons land een aanspraak op annexatie van Duitsch gebied mag doen gelden om het herstel van ons land te bevorderen» aldus min—president Beel Woensdagavond voor de radio. pi Dit als vaststaand aannemend rijst de vraag: annexatie op welke basis? Met verdrijving van de plaatselijke bevolking, of mét opneming van die bevolking in het Nederlandsche staatsverband? Nu staat het onomstootelijk vast dat verdrijving van de Duitsche bevolking uit een eenigszins groot gebied vol strekt onmogelijk is. De regeering acht het uit moreel oogpunt volkomen on verantwoord honderdduizenden Duit schers van hun haardsteden te verdrij ven, hetgeen de heerschende ellende nog meer zou vergrooten. Men zal mtij mis schien tegenwerpen: „De Duitscehrs zouden het wel gedaan hebben," ac- coord, maar het verschil is nu juist, dat wij geen Duitschers zijn. Rest de eventueele annexatie van een aanzienlijk Duitsch gebied met een tal rijke bevolking. Hierover zegt de regee ring: in beginsel, hoe minder Duitschers hoe liever. Het vraagstuk waarvoor de regeering zich zag geplaatst was het volgende. Op welke wijze kan ons zwaar gehavende land een bijdrage voor zijn economisch herstel van Duitschland verkrijgen, zonder een groot aantal Duitschers in Nederland op te nemen. In de eerste plaats hebben wij steen kool noodig. De regeering heeft aan de vier groote geallieerde mogendheden gevraagd de productie van een zestal Duitsche ko lenmijnen, die thans reeds in productie zijn, en daarnaast een zevental onont gonnen kolenconcessies. Wij moeten de kolenbesis van ons land vergrooten. Dat is noodig voor onze sterk toenemende bevolking. Het is evenzeer gewenscht voor verdere industrialisatie van ons land. Het is tenslotte noodig om onze exportpositie te versterken. De regeering acht deze aanspraak dermate redelijk, dat zij vertrouwt dat die ten volle zal worden inge willigd, maar, als dat nu eens niet het geval is, wat dan? ^.'n heeft ic regcerlng zich hit Uitdrukkelijk recht voorbehouden annexatie van Duitsch gebied, waar in kolenmijnen gelegen zijn, te eischen. Als wij wat ik niet k&n gelooven 1 voor het alternatief gesteld zouden worden van: of geen voldoende kolen- reserves, of voldoende reserves met Duitschers,dan zou het wel een^ noodig' kunnen zijn het laatste te kiezen. Maar voorloopig kan ik niet aannemen, dat wfj voor die vraag gesteld zullen werden. Naast steenkool hebben wij kalimest- stoffen noodig voor den landbouw. Daarom vraagt de regeering een viertal Duitsche kaliconcessies in de buurt van Wezel. En tenslotte vraagt de regeering een drietal regelingen van algemeenen eco- niomischen aard. Ik ben er mij van bewust, aldus dr. Bcel, dat velen in het land het re- geeringsplan ten aanzien van Duitsch land te bescheiden zullen achten. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat ook bij de regeering het besef leeft, dat dit plan niet meer inhoudt, dan wat in alle redelijkheid gevraagd kan wor den. Zij is er echter van overtuigd, dat het regeeringsplan datgene in houdt wat naast politiek realiseer baar, tevens de beste bijdrage zal zijn voor den opbouw van de nationale welvaart. De Nederlandsche nota met betrekking tot de grenscorrecties, die te Londen, Washington, Parijs en Moskou is over handigd, is volgens een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buiten- landsche Zaken met welwillendheid door dat ministerie in studie genomen. Door journalisten ondervraagd verklaarde de woordvoerder, dat dit voor het oogenblik het eenige commentaar is, dat kan wor den gegeven. Het valt te betwijfelen, of eenig com mentaar gegeven zal worden, vóór de Nederlandsche eischen in het kader der algemeene Duitsche vraagstukken door den raad van ministers van Buitenland- sche Zaken zullen worden behandeld. De Duitsche politieke leiders hebben met teleurstelling kennis genomen van het verzoek der Nederlandsche regee ring om een klein gedeelte van West- Buitschland als oorlogsschade-vergoe ding Jakob Kaiser, voorzitter van de Christelijk Democratische Partij in Berlijn en de Russische zone, ver klaarde, dat de grenskwesties pas be sproken dienden te worden na de re geling van de economische situatie. Franz Neumann, president van de Sociaal Democratische Partij, zeide ten aanzien van de Nederlandsche annexa tie-nota.: „Ik hoop, dat het Nederland sche volk zijn eisch om een deel van Duitschland zal intrekken en tevreden zal zijn met „schadevergoeding, doch niet met wraak." Neumann gaf toe, dat Duitschland zware schulden aan Neder land heeft. De regeering van Noord-Rijnland en De jaarlijksche herdenking van de Bolsjewistische Octoberrevolutie is gisteren te Moskou met den gebrui- kclijken luister van een massameeting, waar leger en partij vertegenwoordigd' waren, een parade en een dagorder van Stalin gevierd. Stalin zelf was niet tegenwoordig. Voor zijn afwezig heid wordt geen reden opgegeven. Zjdanov, lid van het Russische Politbureau, een der „geesten in het Kremlin", waarover Churchill verle den week sprak, voerde in zijn plaats het woord in het Tolstoi-theater te Moskou, en verklaarde, dat de Sovjet- Unie streeft naar uitvoering der prin cipes der V. N. en het consolideeren van den vrede. Zjdanov maakte in zijn rede een toe speling op het commentaar van Chur chill op het interview, dat Stalin heeft toegestaan aan den president van U.P. ,,Er is een campagne gaande om de in ternationale samenwerking te verstoren. Dit wordt begeleid door anti-Sovjet- Sieuwen1108, en bedreigingen met een wuT" zm s' Neem Churchill bijvoor - ;MZtno' noemde 't voorstel van nins een ze rT^061"^ der bewape" zaak van den vtdef jken 5t&P V°°r de Zjdanov deed een beroep „p het Rus sische volk om enorm groote offers te brengen voor den wederopboUw vari de economie van het land. Zjdanov besloot zjjn rede met een driewerf hoera voor t.onzen leider." „De afwezigheid van eenige oorlogs dreiging mag geen gelijkmoedigheid De ex-liberale minister Albert Deveze, heeft de geruchten bevestigd, volgens welke de Liberalen er toe overhellen de regeering tc verlaten, hetgeen vrijwel ze ker een crisis zou beteekenen. Tezelfdertijd wordt vernomen, dat de voormalige minister-president Van Acker besprekingen voert met Katholieken en Liberalen over de mogelijke vorming van e®n nieuwe regeering, waarvan de com munisten uitgesloten zouden zijn. Een struikelblok is nog steeds de Konings kwestie, doch de Katholieken schijnen ™el bereid te zijn deze aangelegenheid oogenblik ter zijde te stellen. Als niet mogelijk zou blijken een coalitieregeering ®amen te stellen uit Socialisten, Katho lieken en Liberalen, is er, zoo zegt men m bepaalde welingelichte politieke krin- slechts één oplossing, n.l. ontbinding ijm de Kamer, hetgeen nieuwe verkiezin- Etm noodzakelijk zou maken. veroorzaken", aldus generalissimo Sta lin in een dagorder ter gelegenheid van den verjaardag der Russische revolutie. „De macht van de groote Sovjet-Unie en de superioriteit van haar sociale struc tuur verzekert het uitvoeren van alle taken", aldus de dagorder. Aan maarschalk Pokrov, de comman dant van het Leningrad-front geduren de den oorlog, is, wat men noemde ,,de hooge eer" te beurt gevallen de parade' te mogen afnemen, die vandaag op het Roode Plein te Moskou gehouden werd. Westfalen heeft geprotesteerd tegen de Nederlandsche en Belgische aanspraken op Duitsch grondgebied. Zij heeft ver klaard, dat de annexaties de betrekkin gen van goede nabuurschap in gevaar zouden brengen. Er zou een commissie worden samengesteld teneinde onmid dellijke stappen bij de Nederlandsche en Britsche autoriteiten te doen. De publicatie van de Nederlandsche aanspraken heeft te Brussel eenige op schudding verwekt. De afdeeling Bui- tenlandsehe Zaken van den Belgischen senaat heeft te kennen gegeven, dat het Nederlandsche plan voor de grenscor recties was gepubliceerd zonder vooraf gaande overeenkomst met België. Uit Berlijn komen berichten volgens welke de Russen de Berlijnsche radio studio's systematisch leeghalen. Britsche woordvoerders zeiden, dat slechts 15 van de 45 microfoons en 5 van de 15 magnetophonisch registreerende machines over waren. Uit drie kleine studio's is alles weggehaald, wat niet strikt noodzakelijk is, om de uitzendingen ts doen doorgaan, voegden zij er aan toe. Intussehen komen berichten uit Mos kou, die zeggen, dat de Russische Minis ter voor Communicatie in Rusland ter gelegenheid van. den 29sten jaarlijksehen herdenkingsdag van de October-revolutie een aantal nieuwe omroep-stations heeft opgericht. In Riga is er o.m. een uitge rust met een vinding van Russische in genieurs. In do buurt van Moskou is een groot zend-station gebouwd, uitgerust met samengestelde metalen radio-lampen, waardoor de hoorbaarheid aanmerkelijk verbeterd wordt. Te Simferopol is een zender opgericht en in November zal te Leningrad een nieuwe in bedrijf gesteld worden. Verwachting tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later brekende bewolking met plaatselijk regenbuien, voornamelijk in het Noorden en het Westen van het land. Toenemende wind uit Noordelijke richtingen. Iets hoogere temperatuur dan vandaag. Maan 16.57—7.43- Morgen zon 7.46— 17.01. Palmiro Togliatti, de leider der Itali aansche communisten, is tc Rome terug gekeerd van zijn reis naar Belgrado, waar hij een onderhoud had met maarschalk lito. Maarschalk Tito verklaarde, aldus Togliatti, dat hij bereid was er in toe te stemmen, dat Triest bij Italië zou komen, dat wil zeggen, dat de stad gesteld zou worden onder de souvereiniteit van de Italiaansche Republiek, op voorwaarde, dat Italië aan Joego-Slavië de stad Gori zia laat, welke stad ook volgens gegevens van den Ita'iaansehcn minister van Bui- tenlandsche Zaken een in meerderheid Slavische bevolking heeft. Tito stelt ver der als voorwaarde, dat Triest in de Italiaansche republiek een autonomen status ontvangt volgens democratische principes. Schacht zal tegen eind Januari defini tief door een Duitsch denazificatie-hof worden berecht. De beschuldiging, die tegen hem wordt uitgebracht, luidt, dat hij eèn nazi „klasse I" Is geweest, ofwel „een der voornaam ste overtreders". Inmiddels zal de vroegere Duitsche mi nister van Financiën in de gevangenis van Stuttgart blijven. Behalve dat Schacht door een denazifi- oatie-hof berecht zal worden op grond van de beschuldigingen, die worden voorbe reid, zal de openbare aanklager waarschijn lijk ook adviseeren, den bejaarden fi nancier te doen berechten door een hof voor crimineele zaken, op de beschuldi ging, dat hij het Duitsche volk heeft be drogen bij zijn operaties als hoofd van de Reichsbank. Medische hulp aan de Indonesische bevolking in Batavia. Bijgestaan door 110 Nederlandsche, Chineesche en Indonesische leerling-verpleeg sters verzorgen zeven Nederlandsche artsen de pas geboren babies in hel Roode Kruis-ziekenhuis te Batavia- Van volledig begrip voor de wederzijd- sche positie der confereerende partijen ten aanzien van de toekomstige verhou ding tusschen de Nederlandsche Kroon en de geprojecteerde Vereenigde Staten van Indonesië werd uit betrouwbare bron te Batavia melding gemaakt. Uit welin gelichte bron verluidde voorts dat Sjah rir bereid was een koninklijk „voorzit ter" te aanvaarden voor de Federatie, die uit de nieuwe Indonesische „repu bliek", Borneo en de Buitengewesten zou bestaan. Indonesische woordvoerders ver klaarden, dat Sjahrir per vliegtuig Aaar Djokjakarta is vertrokken met de moei lijke opdracht, Soekarno en Hatta te overreden hun bezwaren te laten varen Ter dóód veroordeeld is Pieter Drent te Donderen (Dr.) die dienst deed bij de Grune Polizei en deelnam aan een executie, peleton, waardoor elf Nederlanders gefu silleerd werden. Recht van cassatie werd hem verleend. In twee staten van de Amerikaansche zone van Duitschland hebben de mi nisters voor de denazificeering een aan vraag tot ontslag ingediend. Dit verzoek volgt op de waar schuwing van den plaatsvervangenden militairen gouverneur in de Amerikaan sche zone, generaal Lucius Clay, die ver klaard heeft, dat het militair bestuur zelf de zuivering ter hand zou nemen, De nieuwe Fransche gezant in Neder land, Z. Exc. Jean Rivière, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin overhandigd. De leiders der Amerikaansche Republi- keinsche Partij, die thans voor de eerste maal in vijftien jaar weer aan de macht is gekomen, kwamen gisteravond bijeen om hun program van actie te bespreken, nu zij alle wetgevende maatregelen van president Truman kunnen blokkeeren. Zoo wel in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat vormen de republikeinen thans dé meerderheid, en wanneer het Congres in Januari bijeenkomt, zal Truman in beidé huizen een vijandige meerderheid tegenover zich vinden. Deze uitslag zal de impasse, die thans reeds bestond tusschen de regeering van Truman en het Congres, nog verscher pen. Het beteekent tevens, dat er spoedig een eind zal komen aan de staatscontrole v? c?e industrie: de business" wordt d_1^gelaten en Amerika keert terug tot de een van. het liberalisme. andpr^°°n men &een essentieele ver- sche nof i-VerWacht in de buitenland- van miT -k* z^n vele waarnemers toch overwinrf/J,1115 dat de republikeinsche schen Oost eT£"t h6t, M.n aCht h West zal verscherpen. kTanschemtni^^1®' T A™eIj' Vaken zich e van Buitenlandschc en critiek zal ,,ff1 verzetten tegen Unie. xai vei Zal uit°efenen op de Sovjet- Naar men verwacht zal Bvmes zich hef |eh!?cnrdeVV Snha°h°r den zwaal naar rechtsch, dien de V.S. hebben eenomen na buitenlandsche politiek, die hy na^r m™ verwacht zal voortzetten, heeft twee hoofd kenmerken: geen bereidheid eenzijdige con cessies te doen aan de Sovjet-Unie en geen bereidheid de V.S. onverschillig te doen blijven voor hetgeen in de Russische in vloedssfeer voorvalt. De vermoedelijk definitieve uitslagen zullen zijn voor de de Kamer van Afge vaardigden: Republikeinen 243; Demo craten 191; Labourpartij 1. Voor den Se naat: Republikeinen 51; Democraten 45. Gouverneurs: Republikenen 21; Demo craten 13. Will John Brown, uitgesproken onafhan kelijk Britsch parlementslid, heeft ten aan zien van de republikeinsche overwinning in de V. S. verklaard, dat deze een uiting is van „afkeer van het heden en vrees voor de toekomst". Linksche kringen in Frankrijk zijn van meening, dat Amerika ook in mindere mate bereid zal zijn economische hulp aan die Europeesche landen te verleenen, waar de uiterst linksche partijen aan de macht zijn. De officieel gecontroleerde Spaansche pers toonde zich verheugd met den uitslag en publiceerde verklaringen van vooraan staande Amerikaansche republikeinen. De resultaten beteekenen „een slag voor Moskou". De democratische senator, Fulbright, lieeft voorgesteld, dat Truman als ge volg van de republikeinsche verkiezings overwinning zou aftreden, na eerst een republikeinschen minister van Buiten landsche Zaken te hebben benoemd. Fulbright verklaarde echter, dat hij den president niet verzocht af te tre den, doch dat hij deze oplossing de beste achtte voor de natie als geheel. De overwinning van de Republikeinen zal, volgens diplomaten, de volgende ge volgen hebben op de Amerikaansche bui tenlandsche politiek. 1. Senator Vandenlberg zal de sterke man zijn van de Amerikaansche delegatie op de bijeenkomsten van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken en die van de UNO. 2. Speciaal de betrekkingen met Rus land zuilen er althans voorloopig onder lijden. Toch verwacht men niet, dat de ge volgen zoo verstrekkend zullen zijn als wanneer de Republikeinen twee jaar ge leden de macht in handen gekregen hadden. De verschuiving naar rechtsch zal zich waarschijnlijk duidelijker openbaren in de buitenlandsche economie dan in de bui tenlandsche politiek. De Republikeinen hebben actief en ge willig samengewerkt bij het voeren van een twee-partijen, buitenlandschc politiek, doch er is door hen critiek uitgeoefend op bepaalde buitenlandsche economische activiteiten. De beteekenis van het feit, dat Ameri ka is afgeweken van de algemeene ver schuiving naar linksch in de wereldpolitiek, zal echter pas duidelijk worden, wanneer de Republikeinen in Januari de meerder heid in de wetgevende vergadering, die zij thans hebben veroverd, ook werkelijk iri handen krijgen. De Republikeinsche afgevaardigde van den staat Minnesota, Knutson, heeft voor speld, dat de inkomstenbelasting voor per sonen met 20 pet. verlaagd zal worden. Hiermede zou de staat een bedrag van 3 milliard dollar derven. Knutson verwacht in verband met de Republikeinsche overwinning voorzitter te worden van de belastingcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Reeds eerder is er in de v. S. een soort gelijke toestand geweest als op het oogen blik. In 1930 behaalden de democraten, toen de crisis haar dieptepunt bereikt had bij de verkiezingen voor liet congres, de overwinning, terwijl een Republikein, Herbert Hoover, president was. In tegenstelling tot de meeste Europee sche landen wordt in Amerika de regeering niet verandert, indien zij niet meer de meerderheid in het parlement heeft. De president blijft aan en probeert zijn programma zooveel mogelijk te verwezen lijken. Mochten er belangrijke maatregelen zijn, welke de president aangenomen wenscht te zien, en waarvan hij meent, dat het 80ste Congres, dat 3 Januari bij een komt, ze niet zal aannemen, dan kan hij een speciale zitting van het oude Congres bijeenroepen en den ouden leden verzoeken alsnog verschillende belang rijke maatregelen te bekrachtigen.' Daarna zal de president slechts zijn recht van veto kunnen doen gelden. De president kan ieder ontwerp, dat niet zijn goedkeuring heeft, verwerpen en dan is er een twee derde meerderheid van heit' huizen noodig om zijn veto onge daan te maken. indien het werk der Duitsche denazifi- catietribunalen op hetzelfde peil zou blijven. Welingelichte kringen verwachten, dat de waarschuwing van generaal Clay van verderen invloed zal zijn op de andere ministeries. Hooge ambtenaren te Düsseldorf heb ben verklaard, dat er „een wonder" moet gebeuren, indien er in het midden van deze maand geen hongersnood op groQte schaal begint, daar de algemeene voed selvoorraden in het Ruhrgebied sléchts voor twee dagen toereikend zijn. De militaire Sovjet-autoriteiten heb ben drie der grootste drukkerijen te Leipzig opdracht gegeven, haar machi nerieën te demonteeren. Procuratie houders dezer ondernemingen zijn te Berlijn aangekomen om te trachten de opdracht ongedaan te maken. De raad der Duitsche Staten heeft een perswet aangenomen, die de aanduidingen bevat voor een vrije Duitsche pers en waar bij aan de Duitsche staatsregeeringen prac- tisch elke functie wordt overgedragen, welke voordien werd uitgeoefend door den Amerikaanschen controledienst op de voorlichting Het staat vrijwel vast, dat deze wet goedgekeurd zal worden door het militaire bestuur. De ontmanteling en wegvoering der op tische fabrieken van Zeiss te Jena is be gonnen. Een eerste zending materiaal van 60 ton is per spoor naar Rusland ver stuurd. Hiermede is de laatste hoop. die de directie van Zeiss nog mocht koesteren ten aanzien van het beroep, dat zij op Stalin zelf had gedaan, vervlogen. Britsche kringen kwam gisteren het bericht, dat de Russen sinds begin Sep tember technisch materiaal hebben weg gevoerd uit de studio's van radic-Berlijn. In de afgeloopen week vertrokken vier Sovjet-Russische schepen uit de haven van Bremen. Zij vervoerden, als eerste deel van herstelbetalingen, 6.494 ton industrie.ele uitrusting, afkomstig uit de Amerikaan sche bezettingszone van Duitschland. Deze leveringen vonden plaats krachtens toewijzingen, welke gedaan werden, voor dat de Amerikaansche militaire regeering had aangekondigd, dat met de ontmante ling opgehouden zou worden. Zocals gisteren reeds gemeld, is bü Guilüfort (Engeland) een Dakota van de K.L.M. verongelukt. Hierbij zijn, naar wij thans vernemen, in totaal zes personen gewond. Het toestel heeft zich over een afstand van bijna 300 meter een weg dcor een jong bosch gebaand. De .passagiers spraken allen met waardeering over het knappe werk van den bestuurder, die erger heeft voorkomen. De tweede-marconist Surink en de stewardess, mej. Kans, zijn per vlieg tuig gisteravond te Amsterdam aange komen. Surink verklaarde, nadat hij1 in een ziekenhuis was behandeld voor snijwpnden aan zijn linkerhand: „Ik zou Donderdag in Amsterdam trouwen en hoop, dat ik op tijd terug ben". Over het ongeluk zeide hij, dat men des morgens om 9 uur met goed weer van Schiphol vertrokken was. Boven Engeland hingen de wolken lager. Plotseling had hij een gekraak ge hoord, terwijl het toestel heen en weer werd geschud. Meer kon hij zich niet herinneren. De K.L.M. heeft medegedeeld, dat haar Constellations, zoodra zij op Schiphol aankomen, zullen worden on derzocht. De toestellen zullen echter niet op den grond worden gehouden. tegen erkenning van de Kroon in iederen vorm, aldus A.P. In kringen, die in zeer nauwe betrek king staan tot de Commissie-Generaal, wordt, volgens Aneta, de meening uitge sproken, dat de langzame voortgang van de onderhandelingen geen reden tot pes simisme behoeft te zijn. Men neemt aan, dat het a.s. verblijf der Indonesische „ministers" te Djokjakarta zal bijdragen tot volledige informatie van die vooraan staande republikeinen, die niet in staat zijn de ontwikkeling te Batavia persoon lijk te volgen. De woordvoerder w'as van meening, dat de basisovereenkomst uit gewerkt door de Commissie-Generaal „als bijdrage tot het bereiken van een over eenkomst" ook door de Indonesiërs een voldoende grondslag wordt geacht. De laatste van de drie conferen ties, waarop de toekomstige regee- ringsvorm voor Ned.-Indië vastgesteld zal worden, zal 12 December te Den Pasar beginnen. Daar zal de grond wet opgesteld worden voor „De groote Oost", bestaande uit de Mo- lukken bij Celebes, Nederl. Nieuw- Gulnea Timor en de Kleine Soenda- eiianden. Naar aanleiding van het door het Fransche persbureau A.F.P. verspreide bericht omtrent den documentendiefstal ten nadeele van prof. Schermerhom ver neemt het A.N.P. uit de meest gezag hebbende bron te Batavia, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. Vandaag is generaal Sir Montague Stopford op het vliegveld Kemajoran ge arriveerd. Naar men verwacht zal hij tot Maandag te Batavia blijven ten einde afscheid van de troepen te nemen. Voor den oorlog hielden katholieke bla den zich bezig met „cyferen". Men stelde daarmee vast, dat de katholieken in amb telijke functies niet in die mate vertegen woordigd waren als in verband met de sterkte van de katholieke bevolkingsgroep mocht worden verwacht. Geconstateerd werd een schromelijk tekort aan katho lieke ambtenaren, vooral in leidende func ties; gevolg van opzettelijke ten achter stelling van katholieken bij benoemingen. Er was alle reden voor dit ver schijnsel de aandacht te vragen. Immers men kan een politieke macht ontwik, kelen, maar daarmede moet gepaard gaan een gelijke vermeerdering van invloed. En daaraan haperde het in sterke mate bij de katholieken. Ook thans nog. De oorzaak washet geringe aantal katho- lieke ambtenaren. In leidende departemen. tale functies ontbraken zij bijv. vrrjwel geheel. Immers, de politici hebben de macht, maar de ambtenaren hebben in vloed en het is een feit dat invloed dik wijls van grootere beteekenis is dan macht. Men kan geen vuist maken zonder vingerstot op zekere hoogte geldt dit ook voor de politiek. Men kan moeilijk katholieke politiek voeren, als in het amb telijk apparaat de katholieken ontbreken. Na het herstel van onze onafhankelijk heid in 1814 kwamen de katholieken prac- tisch niet voor een overheidsbetrekking in aanmerking. De handel en het bedrijfs leven boden hun de eenige mogelijkheid zich te ontplooien. Generaties van katholieken hebben zich van het ambte lijke leven afgewend. Voor de anti-papis ten was het veelal niet moeilijk katho. lieken uit ambtelijke functies te weren. In het huidige tijdsgewricht, nu de over heid zich zoo intens met het maatschap, pel ijk leven bemoeit en de toepassing van de katholieke beginselen voor de gemeen schap van zoo uitermate groot belang is, is er alle aanleiding opnieuw de aandacht te vestigen op fïeze gewichtige zaak. Te meer. omdat de situatie thans de moge lijkheid biedt, de schromelijke ten achter stelling van de katholieken welke ook nu nog bestaat althans op den duur te doen verdwijhen. Ook de overheid heeft te kampen met gebrek aan goede krachten. De bezettings jaren hebben den autoriteiten geleerd dat betrouwbaarheid van de ambtenaren van groot belang istegenkanting tegen be noeming van katholieken komt niet meer zoo sterk voor. Voor vacante betrekkingen melden zich weinig geschikte krachten. In vele gevallen zou een katholiek ook in een niet-ikatholiek milieu, zijn benoemd, indien hij tot de sollicitanten had behoord Katholieke jongelieden met M.U.L.O.- of Middelbare opleiding en afgestudeerde academici zullen thans zeker een plaats bij een overheidsadministratie kunnen verwerven, doch bij hen blijkt daarvoor weinig animo te bestaan. Zeker, het be- drijfsleven biedt momenteel gunstiger perspectief dan de overheidsdienst. Maar men moet het vervullen van een over heidsbetrekking ook als een roeping be schouwen. De katholieken moeten een evenredig deel van de overheidsbetrekkin- gen vervullen dat is een nationaal bg- larg. jcnjarcr. voor de lagere rangen beschikbaar stel len; hun bekwaamheid zal hun den weg naar de hoogere en leidende functies banen. De katholieke activiteit moet in dezen doelmatig gericht zyn en wel op die overheidsinstanties die invloed hebben op het bestuur, derhalve de departementen, de provinciale griffies en de gemeente secretarieën. Hiér ligt een voorlichtende taak voor onze politieke organisatie, maar vooral voor de bestuurders en docenten van onze inrichtingen van voortgezet en hooger onderwijs. De directe aanleiding van de string bij de radio is geweest, dat de musici zich hebben gericht tegen voorgenomen reorganisatieplannen van het bestuur der Stichting Radio- Nederland in Overgangstijd. Zooals bekend, weigerden leden van het omroep-orkest, o.l.v. den dirigent Anton Krelage te repeteeren. (De heer ,A. Krelage was voor 10 Mei 1940 reeds in dienst van de V.A.R.A. en stond bekend als een gezien dirigent red.). „Er is geen sprake van, dat het omroeporkest ook maar eenig be zwaar heeft gehad tegen den heer Krelage persoonlijk, ook niet als vakman; wij heb ben op deze wijze geprotesteerd tegen cte maatregelen van het Stichtingsbestuur. Het Stichtingsbestuur heeft welbekende en des kundige figuren terzijde willen schuiven. Deze onzekerheid van de rechtspositie va.i een dirigent, kan ook een lid van een orkest treffen," aldus onze zegslieden uit de kringen der stakende musici. Men bedenke wel, het gaat, hier om de rechtspositie van dirigenten en mu sici. In geen enkel opzicht heeft de bestaande tegenstelling tusschen voor- en tegenstanders van een volledige handhaving der omroepvereenigingen in den vorm als voor 10 Mei 1940, of een Nationalen Omroep in den meest vol strekten zin, of een federatieve samen werking der omroepvereenigingen met deze zaak iets te maken. Of m.a.w. de „radiopolitiek" staat hier buiten. Wanneer men deze veronderstelling al is toegedaan, een meening welke bij het pu bliek hier en daar ingang heeft gevonden, o.a. tengevolge van de verklaringen van de heeren Speet en Vogt, dan slaat men dé plank mis. Beide heeren hebben hun critiek, gegrond op ervaring en deskundigheid, ten beste gegeven op de naar .hun meening onjuiste wijze van organiseeren van de zijde van het Stichtingsbestuur. De heer Speet, directeur van den K.R.O., heeft °m. verklaard, „dat er begrip dient te zijn voor de zorgen en moeilijkheden 'der musici." Dit begrip, althans men heeft er weinig van bemerkt, bestaat, naar de opvatting der stakende musici, bij het be stuur van de Stichting niet. Zij argumen- teeren deze stelling met het dat er iE de afgeloopen 18 maanden niets is gebeurd. Ook op dit punt van de kwestie dient men objectief een oordeel te vellen. Het gaat niet tegen de Stichting Radio-Neder land, aldus verklaarde ons een der betrok ken dirigenten die terzijde werd geschoven. maar echter wel om de wijze, waarop men de zaken aanpakt. „De algemeene opvat ting is deze, dat men regelt en bestuurt in een al te stroeven geest, zonder rekening te houden met den naam der dirigenten. 1 Geen der ter zijde geschoven dirigenten zou in financieel opzicht door deze maatregelen worden gedupeerd. Dit werd hun door het directorium der Stichting medegedeeld", ai- dus denzelfden zegsman. De vraag is en blijft, waarom wil men deze dirigenten van het podium^oen ver dwijnen. Het Stichtingsbestuur heeft hier geen openlijke verklaring over afgelegd. Er is b.v. niet gezegd, „dezen menschen schie ten in vakbekwaamheid te kort. of het zijn die en die concrete feiten, waarom wij anderen op deze plaatsten hebben gesteld. Men mag aannemen, dat er redenen zijn geweest, maar dan had mq» toch de musici hiervan op de hoogte kunnen stellen, afge zien nog van het feit- dat dien hun in de zaak medezeggenschap zou hebben kunnen verleenen, zooals vroeger. De algemeene reactie is dan ook „waarom deze dictato riale neigingen?" Dezelfde objectiviteit, welke het groote publiek dient te betrachten, moet men ook in de leidinggevende kringen èn van de omroepvereenigingen èn van de Stichting in het oog houden. Zooals overal elders, mogen alleen normen van karakter en deskundigheid worden aan gelegd. Het laatste vereischt van hen die leiding moeten geven, tact en inzicht. Zoo lang het Stichtingsbestuur geen openlijke en concrete bezwaren tegen de heeren De Groot, Van 't Woud en Lohof te berde brengt, wordt zij het slachtoffer van een gissen door het groote publiek. Een oplossing, zou misschien zijn de arbitrage van een onafhankelijke commis sie, maar een met een voldoende dosis objectiviteit, een nuchter en zakelijk beredeneerd oordeel en een warm hart voor het radiowezen in Nederland be zittend. Ongeveer 300 textielarbeiders van de Leeuwarder textielmaatscnappij te Al melo zijn vier dagen in staking geweest. Het maken van tijdstudies had tot deze staking geleid- Dit heeft een productie verlies van ongeveer 1250 costumes op geleverd. Men moet een kind aan het goede gewennen, hoe onaange naam het ook moge zijn. Aange naam zal het worden door de macht der gewoonte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1