STAD EN OMGEVING KEES VERj tachtiger glorie iii! Reisindrukken van Jhr. Röèll Stad en streek op de korrel Over de krant, een wit voetje en Berberstammen DE HOND WOEF EN IK NIEUWE BONNEN AGENDA Hoe spelen onze clubs? E.V.C. wenscht staking in de bouwvakken Eén-uur-staking op Schiphol Interessante ervaringen op het gebied van museum-inrichting in VerStaten JENEVER GERUILD VOOR AUTO Waar zyn onze 2\ Indië-schepen vJ Bon voor petroleum HALF OM van FRANKEN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Glasactie te Heemstede Middelbeers (N.-B moet geholpen worden „DE NACHTEGALEN" HADDEN SUCCES H. O. V. N.S.B.-boekhandelaar voor het Tribunaal Hij had koekebakker moeten worden „St. Michael" Heemstede De Natuur en Wij Gemeenteraad Comedia MEEVALLER VAN f 13.000 DE C.C.D. ACTIEF GOEDE VANGST Jubileum J. v. d. Jagt Gerda v. d. Weide veroordeeld GEMEENTEZAKEN VRIJWILLIG NAAR DUITSCHLAND De dolende eenzame De sprong in den dag Nederlandsche bloembollen voor Britsche mijnwerkers Hoofdcommissaris Tenckinck verlaat den dienst Katholieke Actie ZANDVOORT Jubileum LISSE „IJsclub Lisserbroek" VOORHOUT Benoeming Auto-ongeval Straatcollec'te BEVERWIJK Verkiezing Hoofdingelanden FRUITBOMEN VERLENGD KAAS Scheepvaartberichten VRIJ VASTE MARKT Cen daverend succes Ook Heemstede wil niet achterblijven in de rij van gemeenten, die alles in het werk stellen om gemeenten in het zoo zwaar door oorlogshandelingen getrof fen gebied van glas te voorzien. Ten einde de actie krachtig aan te pakken, kwam Woensdagavond in het R- K. Vereenigingsgetouw een comité, onder leiding van den heer A. Verdonschot, bijeen. Besloten werd Dinsdag 12 No vember een grooten propaganda-dag te organiseeren, waarbij een luidspreker auto, belangeloos door de garage Voor ham ter beschikking gesteld, den ge- heelen dag dcor Heemstede zal rijden. De eigenlijke inzameling van glas en geld is Woensdag 13 November. Van militaire zijde zullen twintig auto's met hijbehcorende bemanning ter beschik king worden gesteld om de duizenden vierkante meters glas, noodig cm alle woningen in Middelbeers weer behoor lijk van glas te voorzien, in te zamelen. Voorts zal aan den directeur van Openbare Werken gevraagd worden om medewerking van de brandweer ter on dersteuning van de propaganda. De collecte dient om de noodzakelijke onkosten van vervoer enz. te bestrijden, want het ligt in de bedoeling, dat de ruiten geheel gratis worden ingezet. Voor een geheel gevulde tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gaf het zangkoor „De Naèhtegalen" onder leiding van mej. Cis Kampmeyer gis teravond zijn tradioneele uitvoering, ten bate van de TB .C-bestrijdingVoor deze gelegenheid haden de jongens en meisjes hun Zondagsche kleeren aange trokken, terwijl de meisjes nog extra waren opgedoft met kleurige strikken in het haar. Na een welkomstwoord door een zapgeresje en een omroepertje zette net koor in en zong een vijftal Hollandsche liedjes. Drie jeugdige pianisten, die samen nog geen 20 jaar telden, speelden vervolgens six-mains de welkomstmarsch van L. van Beet hoven. In de Turksche Marsch was een kleine hapering doch, hij oogstte desondanks een groot applaus. De één-act-ertjes, die het toch al gevarieerde programma af wisselden, hadden veel succes. Zoo brachten een aantal jongens en meisjes „De gouden kist," „De levende etalage pop" en „De gestolen kroontjes" voor het voetlicht. Het koortje dat samen gesteld was uit kleine meisjes, "wedijver de met het groote koor doch hield ge lijken tred Ondeugend staken de klei nen hun gezichtjes tusschen het neerge laten doek om even te kijken of hun moeder hen wel zag. Het auditorium heeft genoten van de kleinen en toonde dit door dit door een welgemeend en hartelijk applaus. Op het derde concert van de Vrij dagserie, dat de Haarlemsche Orkest- vereeniging Vrijdag 8 Nov. as in de Gem. Concertzaal te Haarlem zal ge ven, zal de pianist Johan Otten twee maal als solist optreden. Wie in den bezettingstijd het station uitwandelde, kon op het Stationsplein een boekwinkel ontwaren, die zich slechts in een matige belangstelling mocht verheugen. Daar zetelde H. J. v. G., die trachtte zijn boeken en bladen, doordrenkt van nat. soc. geest, aan den man te brengen. Veel had by niet te doen; daarom kon hij ook nog wel groepsleider worden. Voorts was hij in ae avonduren concierge van het gebouw van het NA..F. en medewerker van rechtsbescherming, hetgeen neerkwam op het verstrekken van adviezen aan achtergelaten betrekkingen van in Duitschland te werk gestelden. Om de nog al vaak voorkomende ruziegevallen onder N.S.B.-kameraden afdoende te beslechten, was hy lid van een ballo tage-commissie, ook wel vierschaar ge- heeten. Over zyn aansluiting by de W.A. kon hij het met den voorzitter van het Tribunaal, waarvoor hy te recht stond, niet eens worden. Uit spraak 20 Nov. a.s. Zijn vader, had het hem rèeds eerder verteld: „Jaap, jy moet koekebakker worden" en als hy zich nu aan dien raad had gehouden, zou hij nu niet voor het tribunaal hebben gestaan. Maar Jaap was eigenwijs en op zekeren dag zagen we dien J. R. te Haarlem nu niet met de witte koekebakkers flapmuts op het hoofd die hem werkehjk goed stond maar gestoken in leeren jek ker, zwarte broek en met W- A.-pet op. Daar genoot fly theorie in motoren, maar toen begon het hem te vervelen en dies keerde hij de mfctorlooze W. A. den rug toe en werd agent. Politiek onmondig en wars van al het Duitsch vertoon, ging hy naar zijn huis terug. De verdediger verzocht daar verdachte reeds 17 maanden was ge ïnterneerd onmiddeliyke invrijheids- stelllng. Uitspraak 20 November. Woensdag 13 November en Donderdag 1<« November zal de R.K. Harmonie „St. Michael" te Heemstede haar jaarlijksche uitvoering geven voor donateurs in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- rerrweg. Het dubbelmannenkoor „Ani- mata" onder leiding van den heer P. Germ es en den humorist Klaas Schoon zullen medewerking verleenen. Deze tentoonstelling mag zich in een druk bezoek verheugen. Gistermiddag was reeds de duizendste bezoeker gere gistreerd, wel een bewijs dat het geëx poseerde zeer aantrekkelyk is. De Haarlemsche gemeenteraad komt Woensdag 13 November des middags om 2 uur in de Statenzaal aan het Prinsen hof byeen. Zaterdag 9 November geeft de too- neelgroep „Comedia" in den Stads schouwburg de première van „IPHIGE- NELA IN TAURIS" van Goethe, in de vertaling van dr. P. C. Boutens, onder regie van Cor Hermus. De rollen wor den vervuld door Ank van der Moer, John Gobau, Johan Schmitz, Henk Rigters, Han Bentz van den Berg. Zooals wij reeds eerder hebben gepu bliceerd heeft de gemeente aan de foren sen en overige aangeslagenen, die het half miHioen moesten, bijeenbrengen (hetgeen f 900.000 werd) als represaille op de staking in 1942, gevraagd, of zij het bedrag dat zy nu van gemeentewege gerestitueerd krijgen, willen storten in de gemeentekas ten behoeve van een kin derspeelplaats in het Volkspark. De ex- burgemeester Van Ravenswaay had voor zichzelf f 75.000 achtergehouden van dit geld. Van alle 125 betrokkenen is nu be richt binnengekomen: ongeveer 16 pCt. blijkt geen prijs meer op terugbetaling te stellen. De gemeente komt zoodoende in het bezit van f 13.000 e:~ de overige f 62.000 zal worden gerestitueerd. Het geld zal worden aangewend voor de be graafplaats bij de Sav. Lohmanstraat en het Volkspark. Controleurs van den C.C.D. hebben twee personen aangehouden die In het bezit waren van 10 K.G. zachte zeep en een partijtje vloeibare zeep. Alles eigen fa brikaat volgens hun zeggen. De politie rechter zal het onderzoeken; de zeep werd in beslag genomen. Reeds geruimen tijd had het de aan dacht der politie getrokken dat de gebr. G. met hun yrachtwagen heen en weer naar Tilburg reden. Woensdag j.l. sloeg zy echter toe met een verrassend resul taat: een groote partij wol en textiel werd op hen gevonden, terwijl uit de verhooren bleek, dat hier sprake was van een goedgeorganiseerde zwarte-hande- laarsbende. Beide verdachten zijn op transport gesteld naar Haarlem. Gisteren herdacht de ambtenaar v. d. Jagt het feit, dat hy 4Q jaar als ambte naar bij het P. T. T.-bedrijf werkzaam was. Allereerst voerde de directeur van het Post- en Telegraafkantoor, de heer P. Smit, het woord en schetste den jubila ris als een zeer verdienstelijk ambtenaar met hooge plichtsbetrachting. Hij over handigde hem, namens het P. T. T.- bedrijf, een oorkonde. Vervolgens sprak de heer J. C. Ophuij- sen namens het jubileumfonds. De heer J. Boekhoven, voorzitter van den ambtenarenbond, bracht hulde aan den jubilaris en gewaagde van de goede samenwerking tusschen jubilaris en de vakorganisatie. Spreker bood hem een prachtige bloemenmand aan. Tenslotte dankte de heer Flooren na mens den jubilaris allen, die door hun woorden en groote blijken van belangstel ling het jubileumfeest voor v. d. Jagt tot een onvergetelijken dag hebben ge maakt. Het dubbel postaal mannenkwar- tet ontbrak niet op deze huldiging. Gerda v. d. Weide, de dochter van den ter dood veroordeelden ex-burgemees ter van Velsen, die naast lid van de N.S.B. en cursusleidster van den Jeugd storm, ook nog begunstigster was van de SS, is veroordeeld tot een internee- ring, eindigend op 15 December a.s, en ontzetting uit de feeide kiesrechten. Het ophoogen van de industrieter reinen in den Waarderpolder met al de werkzaamheden, die daarmede annex zijn, is geraamd op f 361.600. De be doeling van het werk als z.g. D.U.W.- werl» te doen uitvoeren, maar tegen is bezwaar gemaakt. Aangezien het werk fonds is uitgeput is, kan ook bij deze instantie niet worden aangeklopt. B. en W. van Haarlem stellen voor een ge woon crediet te verleenen van f 347.300. Voorgesteld wordt een credieit van f 11.0000,'te verleenen voor den aan koop van 1750 meter slang met koppe lingen voor de brandweer. Het op de binnenplaats aangebouwde houten verkooplokaal in de voormalige Bank van Leening zal worden afgebro ken en er zal een Vertrek worden Inge richt voor het bestuur. Kosten van een en ander zijn f 5500. De algemeene politie-verordening zal dusdanig worden aangevuld dat straat handel in de drukke hoofdstraten ver boden zal worden. De polikliniek voor de bestrijding van geslachtsziekten zal uit het gebouw van de gemeentelijken geneeskundigen dienst verdwijnen en worden ondergebracht in het voormalige schoolgabouw Sophia- straat 2 B. De kosten bedragen f3795 Aan de Haarlemsche speeltuin-ver- eeniging zal uit de gemeentekas een ren teloos voorschot van f 14.000 worden ver leend teneinde speelwerktuigen te kun nen herstellen. Hij kon nu wel beweren, dat hij anti-Duitsch was, maar het was heel moeiiyk dit te rijmen met zijn staat van dienst, bij voorkeur immers werkte hij bij Duitsche weermachts instellingen. In December 1940 toen van „Ar- beitseinsatz" nog geen sprake was werkte K. W. H. Haarlem vrijwillig in Duitschland. Vervolgens werd hij chauffeur bij de N.S.K.K. en verleende zijn medewerking bij het transporteeren van hier te lande gevorderde auto's naar België en Frank rijk. via de Holland-Nautic Maatschap pij leerde hij In Kiel de vliegtuigbouw van naderby kennen. Daarna kwam hy in Nederland om In September 1944 onder te duiken. Ook hier besloot het tribunaal veertien dagen een en ander rijpelijk te overwegen. Het kranige politie-elftal zet zyn over winningen voort. In den wedstrijd tegen Hilversum II wonnen de onzen met 94, na de rust met 4—0 achterstand te zijn ingegaan. Met het journalistieke beroep als l gekoesterd Ideaal stapte ik, het was nog in mijn H.B.S.-tijd, over den drempel van het toenmalige huis van Verwey aan het Groot-Heiligland om copy op te doen voor een plaatselijk weekblad. Het leven trekt zyn baan en de jour nalistiek werd niet mijn dageiyksche werk, maar toch bracht ik vandaag weer' een bezoek aan Kees Verwey om in naam van een schare lezers te vra gen naar en te schrijven over al die by- zonderheden, die een lezer graag kent van den man met wiens werk straks een museumzaal gevuld zal worden. Hieraan dacht ik, toen ik op de blauw-steenen stoep stond voor zijn huis, thans echter een huis aan het Spaaroe en aan de bel trok, die def tig en breed-uit nagalmde zooals dat alleen een waardige bel doet in diepe, hooge marmer-betegelde gangen, die behooren by fijnroodgesteende trapge vels en kleinbeglaasde zware eiken vensters, welke men bouwde in den tijd van Hendrik de Keyser.. En onmiddellijk trof mij in dit mo nument van Hollandschen geest een verwantschap met den schilder Verwey, in wien naklinkt de artistieke revolutie der tachtiger jaren: Frederik van Eeden, van Deyssel, Kloos, Eerens en Albert Verwey, zijn oom. Geboren in Amsterdam op de schei ding van twee eeuwen verhuisde Kees Verw^ in 1908 met zijn ouders naar Santpoort, bij wie hy thuis bleef totdat hij op zyn 24ste jaar werd ingeschreven aan de Academie te Amsterdam, waar prof. Wolter het directeurschap waar nam voor den juist ontslapen grooten Derkinderen. Onder prof. Juxres teeken- de Verwey een jaar en verliet de aca demie. In Haarlem bewoonde hij gedurende twee jaren het atelier van Boot. Zym contact met den man, voor wiens leer ling hy doorgaat, was meer een contact met de ruimte, de omgeving, de sfeer van Boot door het werken in diens huis dan een samentreffen van persoon tot persoon, daar Boot in de schilderschool van ir. Kuibatz zyn moest waarhy was benoemd als leeraar. Het werk van Breitner is op hem van niet minder invloed geweest. Van 1928 tot '31 werkte Verwey in Spaamdam maar keerde wederom te rug naar Haarlem, waar hy een atelier betrok in de Gortesteeg. Nog steeds was Verwey een stille te ruggetrokken figuur, die in alle opge slotenheid tastte en zocht en zich maar niet bewust kon worden van eigen in- neriyk. De vlucht uit deze eenzaamheid ge- Lord Citrine, de Britsche president van het wereld-vakverbond, heeft gistermiddag de eerste bloembollen geplant, die èen ge schenk zlin van het Nederlandsche bloem bollencomité aan de Britsche mijnwerkers. De plechtigheid geschiedde te Chislet. niet ver van Canterbury. De heer Rijn veld hit Hillegom had tevoren Lord Citrine een partijtje bollen overhandigd, die symbo lisch de half millioen tulpenbollen (waarde 10.000 pond sterling) vertegenwoordigen, welke deze week in vijf Engelsche havens zijn aangekomen, om over niet minder dan 25 mijndlstricten te worden verdeeld In het komende voorjaar zullen zn ln de mee- rendeel3 sombere mijnwerkersplaatsen hun schoonheid ten toon spreiden. schiedde in 1932 toen hy door zijn kunstenaars-collega's, Jan Rusman en den, thans in Brussel werkenden, Pierre Michel meegenomen werd naar de „Kennemer Kuntenaarskring," aan wel ke gemeenschap o.a. deel hadden: Henk Henriët, Gerard Sluyter en Otto de Kat. Zijn eerste daad van openbaarheid ligt in een individueele tentoonstelling bij „Kunst zij ons doel" van zyn werk ingericht. Hy was toen 32 jaar. Volgen de expcxsities waren in '35 by de Bois en in '38 by Buffa in Amsterdam. In 1940 verwierf hy de voorjaarspre- mie van „Arti," waarbij hy sinds '34 was aangesloten. Eveneens is Verwey lid van de Brug, van Pulchri, en reeds vanaf zijn academietijd van de „onaf- hankelijken." Een week geleden werd in Amsterdam's Stedelyk Museum een tentoonstelling gesloten, welke bestond uit enkel aqua rellen. Deze expositie was een mani festatie van hetgeen door Nederland sche kunstenaars, die deze werkwijze met speciale voorliefde beoefenen, be reikt wordt. Zij stond op hoog peill en werd druk bezocht. Deze club, die zeer zeker in vloed zal uitoefenen op de ontwikke ling dezer kunstuiting, is geboren uit een Haarlemsch initiatief, nX van Otto de Kat en Kees Verwey, welke laatste tot voorzitter is gekozen. Met belangstelling zien wij thans uit naar het moment waarop de tentoon stelling geopend wordt, welke wy hier mede hebben willen Inleiden en ten spoedigste zullen bespreken. L. T. i Donderdagavond i Gein. Concertgebouw: Haarlemsch Gem. j Koor, „De Schipbreuk", 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: „Als Je verliefd bent", 2.30 en 4.15; Het A.B.C.-Cabaret. i uur; Cinema l'alace: ..Het recht op ge luk", 2. 4.15, 7 cn 9.15; Luxor: „Vlucht uit de beschaving", 2, 4.15, 7 en 9.15; l:ans Hals: „De dief van Bagdad", 2, 4.30. en 9.15; City: „Verdachte sta op". 2.15 4.3G 7 en 9,i5; Spaarne-theater: „Opa iaat trouwen", 2.30. 7 en 9-15; Zondag 2, '«.15, 7 cn 9.15. Apotliee.kdicnsten. De avonddienst der apotheken zal in de week van 49 Nov. werden waargenomen door; Pa. C. G. t.oomeyer, Barteljorisstraat, tel 1075; Porkapotheek. Kleverparkweg 13. tel. li^93; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. De Engelsche homefleet heeft uitgebreide vier daag sche oefeningen ge houden, waaraan door alle onderdeel cn der zeestrijdkrachten werd deel - genomen. Oorlogsbodems van het tweede kruiser-eskader, de „Diadem", „Cleopatra" en Didoop weg naar Portland, na afloop der manoeuvres. Hoofdcommissaris H. E. Tenckinck, die dezer dagen 65 jaar werd, zal eind No vember den politiedienst verlaten. Voor- loopig zal de heer Fontijne, die tezamen met den heer Gorter korten tijd geleden tot commissars werd benoemd, de func tie van hoofdcommissaris waarnemen. De Katholieke actie te Haarlem heeft voor de maand November op Donderdag avond vier conferenties belegd voor de zelfstandig werkende vrouw. De eerste bijeenkomst is hedenavond 8 uur in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, waar rector Kraakman zal spreken over ..Waardigheid van de ongehuwde vrouw". In de volgende conferentie zal haar roe ping en haar apostolaat beschouwd wor dt n, en de opbouw van het geestelyk leven. 8 November is de heer J. van den Berg veertig jaar kerkmeester van de paro chie van St. Agatha te Zandvoort. Dit feest wordt a.s. Zondag kerkelijk ge vierd. De IJsclub Lisserbroek en Omstreken kwam in café A. Faas in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. Mesman. De penningmeester, de heer A. Wijn hout, bracht zijn financieel jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat was ontvangen 1530.31 hetgeen met het saldo van 1890.15 van verleden jaar een bedrag vormt van 3320.52. De uitgaven belie pen ƒ656.59, zoodat een baig saldo viel te boeken van ƒ2763.93. De begrooting voor de aan te leggen ijsbaan is geraamd op ƒ5000, terwyl hiervoor aan giften is ontvangen een bedrag van 658.10. De heeren J. Mesman, voorzitter, H. Baartse en C. V. d. Tang, commissaris sen, werden by enkele candidaatstelling tot bestuursleden herkozen. Als incasseerder van Rynlandsch Zie kenfonds is met ingang van 4 Nov. voor Voorhout benoemd de heer P. v. d. Geer. Ter hoogte van de Bermagolaan langs den 's-Gravendamscheweg kwam een zwaar beladen vrachtauto van de firma Vollebregt uit Ooegstgeest aangereden, toen plotseling de as van het voorwiel brak, zoodat het wiel er afliep en de chauffeur de macht over het stuur ver loor. De wagen botste tegen een lan taarnpaal. Persoonlijke ongelukken kwa men r^et voor. Zaterdagmiddag 9 November zal een straatcolecte gehouden worden voor het oorlogsgravencomité, door de leden van de jongelings- en knapenvereeniging. Woensdag 20 November zal er van wege het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier in de kies districten Alkmaar, Hoorn en Den Hel der een verkiezing worden gehouden van VolendamZW HBCDWV TOG—VELSEN TerrasvogelsDEM BSM—DSS VI. VogelsIEV VVE-THB ASRO. Gezellen WassenaarTYBB VCS—SJC Teylingen—Llsse NASOlympus Oplossingen op open briefkaart (dus niet in enveloppe) vóór Zaterdagoch tend 9 uur aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573 Amsterdam. drie hoofdingelanden en drie hoofd ingelanden-plaatsvervangers. In het kiesdistrict Alkmaar, waartoe ook Be verwijk en de omliggende gemeenten behooren, zijn candiaat gesteld: Voor Hoofdingeland: C. de Jong Gzn., West- zaan; H. W. Koopmeiners, Alkmaar; J. Kroonenburg, Sint Pancras; J. Kuyper, Wormerveer; voor Hoofdingeland plaatsvervanger: H. Brinkman Jzn., Zaandam; H. A. J. Roozen, Egmond- binnen; J. Th. van Saase, Schermer- horn en C. Timmerman, Assendelft. Maandag 25 November a.s. geschiedt in het gemeentelandshuis, Kennemer- straatweg 13 te Alkmaar de vaststelling van den uitslag. Er wordt de laatste dagen onder de bouwvakarbeiders, die bij den Weder opbouw werken, een actie gevoerd voor een staking van één uur, die morgen om elf uur zou beginnen. De Eenheids vakbeweging moedigt deze pogingen, die uitgaan van de bestaande contact commissie in de ondernemingen, aan, RKWV, NVV en VNv waarschuwen hun leden evenwel ernstig, aan deze sta king niet deel te nemen. Zij meenen, dat de arbeiders hun eigen zaak slechts zullen schaden, omdat er belangrijke zaken in behandeling zijn. Aanleiding tot de actie is de wijziging, die de arbeidstijden voor den winter zul len ondergaan: de arbeiders zullen slechts eens in de veertien dagen naar huis kun nen gaan, waarbij hun inkomsten iets zullen terugloopen. Bovendien speelt de eisch voor tien pet. loonsverhooging een rol. De bedrijfsunie houdt zich reeds bezig met de bezwaren, die tegen de nieuwe regeling gerezen zijn; er is reeds contact opgenomen met de bevoegde instanties. In afwachting van de resultaten daarvan is een staking ongegrond. De arbeiders, die op Schiphol werken, hebben vanmorgen van elf tot twaalf uur het werk neer gelegd. De staking verliep zeer rus. tig. Ongeregeldheden deden zich niet voor. Deze een-urige staking was bedoeld als protest tegen de nieuwe arbeids tijdregeling voor arbeiders by den we deropbouw, die inhoudt, dat de arbei ders gedurende den winter slechts eens in de veertien dagen naar huis kun nen gaan, waarbij ook hun geldelijke inkomsten verminderen. De Raad van Vakcentralen heeft voor deze nieuwe regeling reeds contact opgenomen met de Rijksbemiddelaars. Het was de z.g. contactcommissie, bestaande uit twee E.V.C.-leden en één vertegenwoordiger der drie andere bonden, die tot deze staking hadden aangespoord. R.K.W.V., N.V.V. en C.N.V hadden haar ontraden. Met het <*oel om onder meer een aantal Nederlandsche schilderijen terug te halen is jhr. D. C. Röell, de hoofddirecteur van leden zUn. j. v d Haaeen. hoofd het Rijksmuseum te Amsterdam, in Augus- van de ara. musea van net dept. van O tus naar de Vereenigde Staten vertrokken vanwaar hij deze week is teruggekeerd. Daarnaar door ons gevraagd, vertelde de heer Röell het een en ander over zijn werk zaamheden en ervaringen aan de overzijde van den oceaan. De schilderijen „De Melkmeid" van Ver meer, „Binnenkamer" van Pieter de Hoogh, „Gezicht op Haarlem" van Ruysdael, ,,De Vischmarkt" van Van Ostade, „De Spinster" van Nicolaas Maes, „Muslceerend Gezel schap" van Willem Buitenwegh en twee teekeningen uit de verzameling van het Museum Boymans van de hand van Dürer en Grünewald zijn gedurende den oorlog als propaganda voor Nederland in de Ver eenigde Staten tentoongesteld. Een Ameri- kaansch oorlogsschip, 'dat e®n hezoek aan ons land komt brengen, zal de schilderijen mee terugnemen. Per Holland-Amerika-Lijn zullen verder nog drie schilderijen uit het Frans Hals museum twee portretten van Frans Hals en een schilderij van De Braay die op de World Fair in San Francisco in 1939 tentoongesteld zijn, naar Nederland terug- keeren. Voorts deelde de heer Röell mede dat begin December in de National Gallery te Washington een tentoonstelling geopend zal worden van vijftig Nederlandsche schil derijen, die met hulp van de Amerikaan - sche autoriteiten uit Duitschland zijn te ruggekomen. Naar de heer Röell zeide, zullen binnen kort, in verband met de aanstaande be sprekingen der UNESCO, te Parijs de vol gende punten in de vergadering besproken worden: het bevorderen van internationale tentoonstellingen, het ruilen van kunst werken tusschen de musea onderling, haz bevorderen van de uitwisseling van museum staven en het ruilen van publicaties cn catalogi. Ook zal men besprekingen voeren over in Europa en Amerika te organiseeren cursussen voor museumdeskundigen. Het Nederland vertegenwoordigend comité staat onder voorzitterschap van jhr. Röell. De Om een eind te maken aan de wed denschappen, willen we eerst even mededeelen, dat de „groote" krant niet grooter is dan voor den oorlog, ten bewijze waarvan een legger van 1940 op ons kantoor ter inzage ligt. Het is op merkelijk, hoeveel ongeloovige Thomassen er in onze streek rondioopen en hoe naast de voorlichting in de krant een voorlich ting voor het lezen van ons blad nood zakelijk is. Welnu, vóór de papiermisère begon, vouwde een verstandig lezer zyn krant zoo dikwijls als noodig was om dat, wat hy wilde lezen, precies voor zijn neus te hebben. Hy zat niet breed-uit met een rol papier in zyn handen, tenzy er eenige spanning in den hulselijken kring heerschte, waarom hy verscholen wenschte te blijven. Als de huisvrouwen klagen, dat zy haar mannen des avonds niet meer zien en dat het vele nieuws een langdurig schuilevinkje veroorzaakt, dan dienen zij te begrijpen, dat alles went, jvaarmede wij het vouwen van de groote krant bedoelen. Wij moeten aan meer dingen wennen, o.a. aan een goede verkeersregeling. Tot nu toe waren we zoo heerlijk heer en meester van den weg, de automobilist claxonneerde heviger en langer naarmate hy hamer wenschte te rijden, de wielrij der zigzagde met zijn heele familie op de fiets door de drukste straten, de voet ganger stak over zooals het hem beliefde en meende dikwijls dat het trottoir voor de afwisseling gemaakt was. De Ver keerswee!? brengt ons weei in het gareel, laten we althans hopen, dat men niet eigenwijs is en de volgend-, week terug keert naar het oude leventje Het is op de Groote Markt een lust om al die voetgangers een wit voetje te zien halen op de oreede lijnen, die „hier overste- ken" beteekenen. Je krijgt zoo den in druk,, dat we wiskundigen geworden zyn, menschen, die rechtlynige hoeken maken, cirkels trekken en daarna het bewys leveren, dat ze het loeren van den dood der Vereeniging Veilig Verkeer dóór heb ben. By de stoplichten moeten ook de wandelaars opletten of het sein voor doorloopen of wachten, dus groen of rood, gegeven wordt. Vooral dat ls een struikel blok en het zal ons oenieuwen of daar straks de hand aan wordt gehouden wan neer de politie-agenten weer ander werk gaan doen. Hebt u overigens opgemerkt wat een pracht-kerels die agenten zyn: mannen, even breed als de witte vlak ken op het asphalt; figuren, die zekere germanen-aanbidders zóo zouden hebben opgepikt om ze elders tentoon te stellen; ijzeren dienaren deT wet, die zich wel eens vergissen met den aanroep: „psst kom eens hier, vader, mot je onder de tram komen" of ,,hé. juffie, heb je geen oogen by je neus om die streep te zien," maar die over het algemeen correct, dus ook met de juiste terminologie optreden. De razzia's, die de O- C. D. in de groote steden houdt met 500 r<ï meer ambtenaren om den zwarten handel en de prijsopdry- ving uit te roeien, oogstten nogal wat ver ontwaardiging bij de winkeliers, die de schuld van te dure prijzen op anderen afwentelen en dit kunnen aantoonen. In Haarlem verwacht men het leger dryfja- gers binnenkort en daar de stemming onder winkeliers nu al bitter is. yerzoekt men ons een omlynd artikeltje uit het „Textiel-vakblad" over te nemen. Eerlyk is eerlijk en daarom mogen we het niet weigeren. „In Haarlem liep een man," aldus het artikeltje in kader, „met een handkar, openly k op straat lappen stof te venten; zonder punten en tegen duur geld. Op staanden voet werd de C- T. I. in Amsterdam opgebeld; heeren, nu kunt u een pracht-slag slaan. Antwoord; Wy hebben geen man beschikbaar vóór aan staanden Dinsdag! Dit gesprek werd ge voerd op Donderdag. Er werd een flauw vermoeden geuit aldus gaat het blad voort dat de kar in den tijd tusschen Donderdag en Dinsdag wel leeg zou zyn en verdwenen. Ook dit baatte niet. Daar na nam men de Haarlemsche politie in den arm. Ook deze wenschte niet in te grijpen nog steeds aldus het Tex tiel-vakblad omdat dit op het terrein van de C. T. I. lag!!" De gnuivende winkeliers hebben onge- lyk. Bij de razzia's worden de C. C. D— menschen uit alle deelen van het land verzameld. Hoe kan men dan verwachten, dat ze elders óók kunnen zyn? Neen, wy zyn het meer eens met den winkelier, die principieel bezwaar maakt tegen het woord „razzia" in dit verband, want hij heeft in het woordenboek gevon den, dat razzia beteekent: strooptocht van Berberstammen tegen Christenen en nu weigert hy zelfs C. C. D-ambte- naren te rangschikken onder Berber stammen!. K. en W., dr. H. F. Visser, conservator van de Vereeniging Aziatische Kunst in het Stedelijk Museum en dr. G. W. Locher, directeur van thet Rijksmuseum van Vol kenkunde te Leiden. Sprekende over zijn reisindrukken, zelde de heer Röell, dat hij de voornaamste musea in de V.S. heeft bezocht, daarbij van de Oostkust door het Midden-Westen naar de Westkust reizend en vervolgens langs de voornaamste steden in het binnenland weer terug naar New York. Hij heeft daarbij interessante ervaringen opgedaan, t zoowel op het gebied van museum-inrichting als van de tentoongestelde objecten. Tenslotte heeft de heer Röell nog een grondige studie gemaakt van den kunst handel in New York. Hij heeft veel hulp gehad van collega's, waardoor hij in staat was veel particuliere collecties te zien. Ook zijn er verschillende schenkingen aan het Rijksmuseum gedaan, waarover nog nadere publicaties volgen. Kortgeleden had een distillateur zich te verantwoorden voor den tuchtrechter voor de voedselvoorziening te Rotterdam we gens het rullen van 500 liter jenever voor een auto, waaraan, volgens zijn verklaring, ln zijn bedrijf groote behoef te bestond. Het grootste gedeelte van deze Jenever was een restant van een party, v/elke ln 1944 uitgeslagen was, de rest werd op de rantsoenen voor parti culieren gekort. De tuchtrechter voor de voedselvoor ziening veroordeelde den distillateur tot f 1000.boete. EEMDIJK 5 Nov. v. Rotterdam n Batavia. FRIESLAND en LARENBERG uitr. 4 Nov. v. Suez. KOTA AGOENG uitr. pass. 3 Nov. Dover. NIEUW HOLLAND uitr. pass. 3 Nov. Gibraltar. NOESANIWI thuisr. 5 Nov. v. Bata via, 23 Nov. te Port Said verw. PIETER DE HÖOGH thuisr. 3 Nov. v Colombo. SALAWATI uitr. pass. 3 Nov. Dover TEGELBERG thuisr. 4 Nov. v. Sin gapore. BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (strook no. 2) 471 brood 800 gram brood 472 brood 400 gram brood 47I boter 125 gram boter 472 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 473 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 471 melk 4 liter melk 471 vleesch 100 gram vleeseh 472 vleesch 400 gram vleesch. 47—1 algemeen 200 gram kaas 47—2 algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel. 474b reserve 1600 gram brood. 474c reserve 800 gram brood 475b reserve, 475e reserve 3 1. melk. 476b reserve loo gram kaas. 474 algemeen 2 kg. appels of peren. BONKAARTEN KD, KE 612 (strook no. 2) 481 brood 800-gram brood. 481 boter 250 gram boter. 482 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 481 melk 12 liter melk. 481 vleesch, 482 vleesch 100 gram vleesch. 481 algemeen 100 gram kaas. 482 algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel. 483 algemeen 500 gram bananen (voor inlevering) 48ld reserve 800 gram brood. 48le reserve 250 gram rijst. 482e reserve 300 gram bloem. 484 algemeen 2 kg. appels of peren. TABAKSKAARTEN ENZ. T57 2 rantsoenen tabaksartikelen. V58 200 gram chocolade en/of suiker werken. X57 2 rantsoenen tabaksartikelen. X58 100 gram chocolade en/of suiker werken. Voor de week van 17 t.m. 23 Nov. zullen nog bonnen worden aangewezen voor ta bak. suiker, koffie, thee en zoo mogelyk cacaopoeder. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. De bonnen 48-3 algemeen voor 500 gram bananen moeten uiterhjk Zaterdag 16 Nov. by een handelaar in grbente en/of fruit worden ingeleverd. Op de bonnen 47-4 en 48-4 kan men 2 kg, appelen en/of peren betrekken. De frult- bonnen blyven geldig t.m 7 Dec. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor 2 kg appels of peren 632 en 132 Algemeen t.m. 23, No vember geldig blijven. De bonnen 47/5 en 48/5 algemeen zyn geldig verklaard voor het koopen van 2, liter petroleum. „Zeg Roel. mag ik noz tweg bon van die fijne belegen Boerenkaas, die ik vorige week ook van je gehad heb Wat is die f(jn Afgeluisterd gesprek in 't Kaaspaleis. Zijlstraat 84 T.TMTimmsr. 6 Nov.: Amstelstroom v. Londen, stg Sirius v. Karlstad, stg.; Olma Firth v. Lon den, stg.; Tablan v. Java, stg.; Caribia v. Kopenhagen, stg.; 7 Nov.: Import v. Midd- lesbro, ijzer; Congostroom v. N.Y., graan; Nacella v. Londen; Americi v. Newport- news, kolen. IJMUIDEN, vertrokken: 6 Nov.: Ceres n. Alphen a. d. Rijn; Lotos (ex-Isobel), stg. en Jelö n. Antw.; Rijn stroom n. Reykjavik, stg.; 7 Nov.; Friso n. Delfzijl. ROTTERDAM, aangekomen 6 Nov.: Nato v. Lissab., stg.; Oise V. Kingslynn. stg.; Pr. v. Mieris v. N-Orleans, stg.; H. M. O 27 uit zee; v. d. Velde en Guulborg v. A'dam; 7 Nov.: Mies v. Karls- krona, hout; Oranjepolder v. Londen, stg.; Hermes v. Helsinki, stg.; Aardenburg, stg.; Bullfinch, stg. en Nijenburgh, cement, v. Londen; Felixstowe v. Harw., stg.; Bonn, Theseus en Aardenburg v. A'dam, stg.; v. Gelder v. Kotka, hout. ROTTERDAM, vertrokken: 6 Nov.: Tomsk 11. Antw., stg.; Ingerlise n. Drammen, fosfaat; W. M. Rayburn n. N.Y.; Purdue Vict. n. Norfolk; Elys Coast n. N.-Castle, stg.; Export n. Londen, stg. POSITIES der schepen: Amstelkerk 6/11 v. Freetown n. Dakar; Aldabi 5/11 te B.-Aires; Bloemfontein. 5/11 v Bat. n. Bangkok; Brastagi 5/11 te N. Or leans; Caribia 7/11 te A'dam; Congostroom 7/11 te A'dam; Clavella 6/11 te Melbourne; Erinna 5/11 v. Pt. Soedan n. Massowa; Fr. v. Mieris 6/11 te R'dam; Jan Lievens 9/11 te Freetown verw.; Jan steen 4/11 v. Van couver n. Ned.; Klipfontein, thuisr., p. 6/11 Perim; Kota Agoeng vertr. 9/11 v. Bat. n. Ned.; Marpessa 6/11 te Cur.; Nieuw- Holland p. 6/11 Malta n Bat.; Oranjefon tein 6/11 v. East London n. Durban; Perna p. 5/11 Gibraltar n. Bahrein; Pr Willem IV 5/11 250 mijl W. v. Scilly n. R'dam; Stad Maassluis 5/11 te Callao; Straat Malaklca 5/11 v. Singap. n. Sydney; Stuyvesant 6/11 v. Paramaribo n. Trinidad; Talisse 6/11 v. Bat n. Ned.; v. d. Velde 6/11 te Pernis; Blommersdijk 5/11 v. Mobile n. Antw.; Merwede 6/11 te Menado; Noordwijk vertr. 14/11 v. Paramar. n. Trinidad; Streefkerk 10/11 te Antw. verw Amsterdam, 6 Nov. 1946. Binnen niet al te langen tijd zullen onze Zuiderburen ter beurze van Amsterdam al3 koopers en verkoopers kunnen optreden. In beurskringen verwacht men een goede belangstelling van Belgische zijde. Op 18 ■lov. as. zal waarschijnlijk een eerste no teering vastgesteld worden om 2 uur. De aandeelenmarkt was vandaag over het geheel in herstel. Op het verlaagde koersnlveau was een lichte vraag ontstaan, welke tot een algeheel redres leidde (dun snijden) 66. Woef schudde venmanend met zijn kop. Óns bergen?" snoof hij verachtelijk. „Geen haar in mijn staart, die erover prakkiseert l" „Ja, jij hebt goed pra- ten!" riep een oudekreupele kat zenuw achtig. „Als puntje bij paaltje komt, kan jij gemakkelijk wegkomen met je lange pootenMaar mij hebben ze bij mijn kladden nog voor ik „pcip" kan zeggen!" Maak je nou maar niet ongerust" bracht Woef hem tot bedaren„Ik weet heusch wel wat ik doe. JijRigo!" vervolgde hij tot een reusachtigen, ruwharigen terrier, „jij zet de deur op een kiertje, gaat er heel stilletjes voor zitten en zoodra Sabel en zijn trawanten in de buurt zijn, aai je ze met ie poot over hun gezicht!" Dat was werkelijk weer een uitstekend voor- stel en Rigo kwispelstaartte bij voorbaat al van pleizierLang hoefden wij Mus- schen niet te wachten. Weldra drong het geluid van de trap opkomende voetstap pen tot ons door en nog altijd kan het mij spijtendat ik in het donker niet vrecies kon zien wat er toen gebeurde Maar raden kan ik het wel. Rigo deed na tuurlijk strikt wat Woef hem gezegd had en wij hoorden den veldwachter en den burgemeester schreeuwen van schrik. Als hazen vluchtten ze weer naar beneden en ten tweeden male waren zij gered

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2