De nieuwe V.S.-politiek Uitsluitend voor inwendig gebruik" WERELDNIEUWS IN BEELD EMIGRATIE NAAR BRAZILIË Heropening van de graanbeurs ALARMKLOK VOOR EEN INDUSTRIALISATIE Waarheen met het toekomstige arheidssurplus? Brief aan musici in Middenmeer Engelsch parlement gesloten Verzoek om het werk te hervatten De zaak-Zwolsman voor het Bijz. Gerechtshof BEWEGINGSVRIJHEID VOOR MILITAIREN i - J Duister spel Rauter naar Rotterdam DONDERDAG 7 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Avonden lengen Pijnen strengen Rede van Koning George Vele incidenten in Spanje Bomaanslagen in Madrid Nog meer stakers In vrijheid gesteld Tewerkstelling van Poolsche arbeiders in Utrecht Nederlandsche deskundigen gaan aldaar een onderzoek instellen Landhonger (Wordt vervolgd) Intellect zoeke oplossing f 5000 boete voor winkelbedrij f Om de belangrijkheid van een po litieke gebeurtenis af te wegen, dient men er zich rekenschap van te geven of men die gebeurtenis wil zien in het verband van de louter binnen- landsche dan wel van de internationale verhoudingen. Die vraag doet zich voor met betrekking tot de tusschentijdsche verkiezingen in Amerika, die door de gansche wereld met zoo levendige aan dacht zijn gevolgd. Het interesseert ons welken invloed de Republikeinsche zege praal over de Democraten, dat is over de partij van Truman en zhn regeering, op de Vereenigde Staten zelf uitoefent. Veel meer zijn wij echter nieuwsgierig, hoe deze stembusuitslag op de buitenlandsche politiek, dat is op een geweldigen factor in het spel der wereldmachten, zal in werken. En om dat te achterhalen, voor ziet men zich van een betrouwbaarder gids door de groote lijnen van die poli tiek in het oog te vatten, dan door af te gaan op een aantal actualiteiten, wier waarde toch ook weer bepaald wordt door het ruimer verband. Amerika is een rijk lana. Het heeft geld (goud e.d.) opgehoopt en daardoor onttrokken aan de reso van de wereld en wel in zulk een mate, dat het verplicht is links en rechts stukjes van zijn geld- rijkdom uit te leenen, teneinde betaling te kunnen ontvangen voor de goederen die het leveren wil. Want omdat het zelf nagenoeg alles voortbrengt wat men maar wenschen mag, in grooter hoeveel heid dan het zelf kan opmaken, wil het niet in goederen, doch in geld betaald worden. Iedere nieuwe oorlog zou dezen eigenlijk waanzinnigen toestand nog slechts verergeren. Het is dus Amerika's belang, oorlog te voorkomen. De geheele rijkdom van de Vereenigde Staten berust op een economisch stelsel, dat bekend staat als het kapitalistische. Er is in de wereld een streven merkbaar dit stelsel omver te werpen. Duitschland wierp zich onder het nazi-bewind op als de kamnicen voor dit anti-kapitalisme; Rusland beschouwt zich als zoodanig sinds 1917. Duitschland werd verslagen, als belager van de grondvesten der Ame- rikaansche machtspositie blijft Rusland over. Het is van belang, maar niet van eersterangs belang, of Washington dezen vijand met zoete broodjes dan wel hard handig wil bestrijden. Het kernpunt is de wezenliike onverdraagzaamheid der twee wereldmogen dheden op dit oogen - blik. Voor een aanzienliik deel is het econo mische leiderschap der Vereenigde Staten gevolg en oorzaak van strategische macht. Door zeeën gescheiden van de rest der koopkrachtige wereld, moet Amerika het zwaartepunt van zijn strategie op zijn zee- en luchtverbindingen leggen. Het is aangewezen op het vormen van een net van steunpunten, die, hetzij zijn eigendom, hetzij minstens toegankelijk zijn. Daarbij behoeft het niet te rekenen op medewerking van de Sovjet-Unie; deze immers streeft ook wereldheer schappij na, maar dan op haar manier. Medewerking kan het wel ontvangen van Engeland, ondanks de Labourregeering nog altijd eveneens de kapitalistische staat en daarom alleen reeds vijand van de Russen. Engeland bezit een net van steunpunten, is in zijn eigen economie en in die van sommige zijner domi nions (canada, Australië) nauw ver want aan de Vereenigde Staten, heeft militairen steun wel noodlg, en is der halve een uitgelezen slachtoffer van Amerikaansche welwillenóbeidspolitiek. et bovenstaande is maar een heel ruwe en heel onvolledige schets van de grondlijnen der Amerikaansche positie in de wereld. Er blijkt echter uit, dat die positie niet bepaald wordt door de particuliere inzichten van een per soon of van een party, maar veeleer ontspringt aan oorzaken, die daarmee niets te maken hebben. Verschuiving in de binnenlandsche verhoudingen kan in zulk een positie en in de politiek, die deze vereischt, slechts onbeteekenende veranderingen aanbrengen. Als wij nu van het algemeene naar het actueele terugkeeren, dan moet dit geschieden door de opmerking dat de uitslag van deze verkiezingen allerminst ingrijpend is. Truman blijft nog twee jaar presi dent, en Byrnes zijn staatssecretaris voor Buitenlandsche Daken. Inzet; van den stembusstrijd was niet het inter nationale, doch het nationale beleid. Verschil is tusschen Republikeinen en Democraten (men kent aar. den overkant slechts twee partijen) nauwelijks te ontwaren en bestaat, naar men nog steeds volhoudt, hierin, dat de Republikeinen Wat behoudzuchtiger, de Democraten wat meer vooruitstrevend zijn Indien dus de nieuwe meerderheid in Senaat en Huis 't Is weer zoo laat; met 't kille jaarge tijde voor de deur, worden ook de rheu- matische pijnen weer heviger en de aan vallen volgen elkaar sneller op. Een reden om Kruschen te nemen. Die WonderenagelykSChe d°sls Kruschen cloet bloedzuivè, /t roomer/6 gestel.'t Bloed gaat sneller zaak van nn de schadelijke zuren - oor- vtnzeïf v* '«öcn en pijn - verdwijnen Anntheker el Kruschen Salts bij Uw wuches Ltd L Drogist. Pabr. Griffiths Hughes btd., Manchester (Engeland). (Adv.) hlnert»f,^n; cie aansporende werking op "s TTw éi^"oroncIe organen is heilzaam voor op dit punt iets zou willen wijzigen, zou het zijn dat de Russisch-vijandige politiek nog wat steviger werd gevoerd; met een meeningsverschil als dat van Wallace en Byrnes houdt de Republikein sche overwinning dan ook slechts in zoo verre verband, dat zij er wat democra tische stemmen aan dankt. Hoe heftig de Amerikanen de flesch ook geschud hebben, het drankje is toch uitsluitend voor inwendig gebruik, en zal meer dienen tot regeling van voedsel-, loon- en prijskwesties dan tot mutaties in het uiterlijk gedrag van den staat, die de dosis innam. Koning George VI heeft Woensdag avond bij de formeele sluiting van' een van de drukste parlementen van de ge schiedenis gezegd, dat Groot-Brittannië in binnen- en buitenland een „flink begin" had gemaakt met het herstel van de verwoestingen, die een gevolg waren van den oorlog. „Ik ben verheugd", zei hij, „over den voortgang, die gemaakt is in verband met den terugkeer van de vrijheid en on afhankelijkheid in Oostenrijk en over de nauwe samenwerking, die tot stand komt met mijn Amerikaansche bondgenooten als een stap in de richting van de be handeling van Duitschland als econo misch geheel". De Koning gaf een gedetailleerd over zicht van de wetten, die aangenomen zijn sir.ds de Labour-regeering aan het be wind gekomen is, en noemde in het bij zonder de nationaliseering van de kolen mijnen, de Bank of England, de tele- graaf-maatschappijen en de radio, de burgerlijke luchtvaart en de atoomenergie. Hij zal het nieuwe parlement de vol gende week met groote plechtigheid openen. Twee civiele gardes en een gevangene werden gedood in de voorstad van Tetuan de Las Victorias naby Madrid, toen drie mannen, die verdacht werden deelgenomen te hebben aan een treinoverval by Bada- joz gearresteerd werden. Hen sergeant en 5 civiele gardes werden met machinegeweervuur ontvangen, toen de deur van een huis geopend werd." Twee gardes werden doodelijk gewond en stier, ven kort daarna. Twee van de aanvallers werden gear resteerd en een andere ontvluchtte naar El Pardo. 9 km. ten N. van Madrid. Een van de twee gearresteerden sprong van den auto. terwijl men hem overbracht naar het hoofdkwartier. HJj werd door de civiele gardes doodgeschoten. Dinsdagavond zyn op verschillende pun ten in Madrid nog vier kleine bommen ontploft. Slechts geringe schade werd toe gebracht aan levensmiddelenbedrijven. Uit onbevestigde berichten blykt. dat er nk de incidenten meer dan 100 arrestaties zijn verricht. In sommige kringen wordt beweerd dat de bomaanslagen verband zouden houden met den lOden verjaardag van de aan komst van de internationale brigade voor de verdediging van Madrid, welke op 7 November wordt gevierd. In een gisteravond gehouden bij eenkomst van de stakende musici is van de zijde van het stakingscomité opgemerkt dat 't bestuur der Stich ting Radio Nederland aan alle mu sici een brief had gezonden, waarin werd g'evraagd of dezen bereid waren het werk te hervatten. Het stakings comité adviseerde allen musici deze brieven bü het comité in te leveren en hierop niet te antwoorden. Het bestuur van de Federatie van Omroepvereenigingen deelt mede, dat tusschen de omroepvereenigingen en de stichting geen verschil van meening be staat over de ontworpen reorganisatie van het orkestwezen en de proefneming met nieuwe dirigenten. Omtrent de wijze, waarop een en ander werd door gevoerd, hebben de omroepvereenigingen geen oordeel, daar zij hiermede geen enkele bemoeienis gehad hebben. Het geen door personen uit den kring der omroepvereenigingen is verklaard, aldus het federatiebestuur, blijft voor de per soonlijke rekening van deze heeren en moet worden gezien als een reactie op uitingen uit andere kringen. Tot zoover het bestuur van de federatie. Nader wordt nog vernomen, dat er pogingen zullen worden gedaan, om in dit conflict te bemiddelen. Gisteravond hebben nog een aantal ensembles, die niet direct in dienst der stichting Radio Nederland zijn, o.a. de kapel van de Koninklijke Marine, de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman, het dansorkest de Skymas- ters, het Utrchtsch Strijkkwartet met Albert Dana, verschillende koren en de kleinere ensembles, die voor de micro foon zouden concerteeren, verklaard, voorloopig niet meer voor de microfoon op te treden. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren terecht ge staan de handelaar in huizen Reinder Zwolsman, een bekende figuur in de Re sidentie. De dagvaarding vermeldde een lange Hjst van beschuldigingen. Zoo werd hem ten laste gelegd, dat hü de Duitsche politie in 1944 aanwijzingen heeft ge geven, welke leidden tot de arrestatie van zekeren Hillesheim. Deze Hillesheim is later ter dood gebracht. Voorts zou Zwolsman zich in het voorjaar van 1945 meester gemaakt hebben van tallooze goederen en geldsbedragen. Uit de wo ning van J. Verkade te Delft heeft verd. gouden tientjes, gouden ringen, zilver geld en andere voorwerpen, alsmede een geldsbedrag van ƒ31.000 verduisterd. Van P. J. Verkade te Rijswijk vorderde hij o.m. 4 motorrijwielen, 35 autobanden, alsmede een groote, partij levensmidde len. Bij A. van Rijn en L. A. v. d. Berg, beiden te Wassenaar, had Zwolsman zich meester gemaakt van resp. 40 kruiken jenever, 500 liter limonade-essence, ƒ4000 en een groote party levensmidde len, waaronder 300 eieren en 50 blikken vleesch. Van Maria de Vos te Den Haag werd door hem tenslotte 'n geldsbedrag De minister van Oorlog heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer een brief gericht betreffende dienstplichtvoorzie ningen, waaraan het volgende is ont leend: Militairen, die bestemd zijn om te worden uitgezonden naar Neder- landsch-Indië, genieten thans eenmaal in de 14 dagen bewegingsvrijheid van Zaterdag na den dienst tot Maandag avond laatste reis. Op de overige Zondagen wordt desge- wenseht bewegingsvryheid verleend van Zaterdag na den dienst tot Zon dagavond laatste reis zy, die niet zyn aangewezen om te worden uitgezonden, genieten bewegings vrijheid. Volgens deze bepalingen genie ten de gehuwden tweemaal en de onge- huwden eenmaal per maand 48 uur be wegingsvryheid, waarby zij op Maandag avond kunnen terugkeeren. Verder kan aan de in de kazerne ge huisveste militairen nog eenmaal per maand worden toegestaan op Maandag morgen per eerste reisgelegenheid terug het toelaat, steeds na verleende bewe gingsvryheid. Voor de beroepsmilitairen, die gedetacheerd zyn, bestaat de gunstige bepaling, dat zy, voor zoover de dienst het toelaat, steeds n averleende bewe gingsvrijheid per eerste reisgelegenheid op Maandagmorgen kunnen terugkeeren. Vorenbedoelde regelingen komen naar meening van den minister in ruime mate te gemoet aan de bestaande bezwa ren tegen reizen op Zondag. Ongehuwde militairen kunnen min stens tweemaal per maand op Maandag morgen terugkeeren van gezinsbezoek; gehuwden minstens driemaal. van ƒ1500, alsmede een party levens middelen in beslag genomen. De zitting duurde van tien uur des morgens tot half elf des avonds. De procureur-fiscaal, mr. Zaayer, eischte tegen verd. drie jaar gevange nisstraf, Mr. Mout, de verdediger, vroeg de di recte invrijheidstelling van zijn cliënt. Het Hof willigde dit verzoek in. Uit spraak 20 November. Een aantal van ongeveer 6 Utrecht- sche grootbedryven w. o. Werkspoor en de Demka, werken op het oogenblik plannen uit voor het op korten termyn in dienst nemen van Poolsche arbeiders, die tezamen in een gebouw in Utrecht zullen worden ondergebracht. De erfprins van Yemen Sid al Islam en zijn broer bezochten een dezer dagen Parijs en werden door de Muzi r- tan. de stad hartelijk ontvangen. De leiding der sociaal-democratische partij te Berlijn, die hij de laatste verkiezingen 48 procent van de stem men behaalde, heeft dr. Otto Os- irowski tot burgemeester benoemd. Dr. Ostrowski is geboren in Sprem- bérg (Beneden Lausitz) en was van 1922 tot 1926 burgemeester van Fin- sterwalde nabij Berlijn. i In aansluiting op de mededeeling van den Braziliaanschen minister Joao Alberto over de mogelijkheden van emi gratie naar Brazilië vernemen wij, dat 15 November een delegatie, bestaande uit de heeren ir. G. J. Heymeyer, hoofd van de afdeeiing sociale zaken van de Stichting voor den Landbouw, ir. C. van Steen van de directie van den Noord- Oostpolder, en ir. w. van Beers, bodem- kundige, naar Brazilië vertrekt om aldaar een onderzoek in te stellen naar de emigratiemogelijkheden voor Neder- (Van onzen specialen verslaggever) Al onze bittere voornemens ten spijt, hebben wij na ruim anderhalf jaar toch weer een bezoek gebracht aan het land van de gouden tarwekorrel, de Wie- ringermeer. Hoeveel weemoedige herin neringen kwamen uw verslaggever voor den geest, terwül hy, breeduit tusschen de autowielen ditmaal, over dezelfde wegen voortsuisde, waar hij eenmaal moeizaam voorttobde op zyn anti-plofs. Dezelfde polders, vaarten en slooten gleden voorbij, welke eertijds daar traag1 voorbij' kropen. Een wuivend handgebaar als een stil le hulde naar de boerderij in Lutjewin kel, waar de medelijdende boerenmeid je 'in die dagen eenige sneden tarwe brood toestopte met een gloeienden kop melk. Dan vlieg je alweer over dien slingerenden ringvaartdijk, waar je eens onparlementaire woorden voegde bij Weesgegroetjes, omdat die eindelooze klinkerweg je laatste energie uit je li chaam perste. Was de aantrekkingskracht der glanzend- gele tarwe, of liever de hunkering naar haar calorische waarde, destijds de prikkel tot uitersten inzetvatt energie, de tarwe was ook aanleiding tot deze hernieuwde ken nismaking. Ditmaal echter niet om be hoedzaam een paar kostbare kilo's als buit langs slinksche wegen naar huis te trans porteeren, doch om de heropening bij te wonen van een instelling die deze kostelijke voedselgrondstof via legale wegen aan het Nederlandsche volk aanbiedt. Dat de oogst van dit jaar niet zoo is uitgevallen als verwacht werd, valt niet ts wijten aan verminderde vruchtbaarheid van den polder noch aan een tekort aan in spanning der landbouwers. Het ls een ge volg van den te grooten regenval en de hevige stormen, welke hier als elders zware Te Middenmeer heeft in de zaal, waar verleden jaar het water één meter hoog in de straten stond, burgemeesterG. G. Loggers, de eer ste graanbeurs na den oorlog geope rtd. De belangstelling was groot. landsche jonge boeren. De delegatie zal drie maanden aan het onderzoek beste den. Zou het onderzoek positieve resul taten opleveren en de emigratie dus vasten vorm aannemen, dan zou de R. K. Boeren- en Tuindershond een permanente vertegenwoordiging in Bra zilië vestigen. Dit onderzoek beteekent, dat een oud emigratieplari, dat voor den oorlog reeds ln verren staar van voorbereiding verkeerde, opnieuw woHt opgevat. In Limburg was de organisatie destijds geheel gereed. Het was zelfs reeds zoover, dat Brazilië in ver band met deze plannen het immigratie- quotum voor Nederland had verhoogd. Ten slotte is alles afgesprongen op een bedrag van honderdduizend gulden, dat de organi satoren met geen mogelijkheid verkrijgen konden van particulieren en waarvoor zij ook van rijkswege geen subsidie konden krijgen. Deze organisatie kon in Zuid- Brazilië een boerderij koopen van. niet minder dan 1200 hectaren tegen niet meer dan vijftig gulden per hectare. Deze boer derij zou worden gebruikt om groepen van ongeveer 25 jonge boeren op te leiden, die dan daarna eigen bedrijven van 4050 hec taren zouden krijgen toegewezen. Het heeft geen nut achteraf commentaar te leveren op het feit, dat Nederland in die jaren, waarin toch wel grootere uitgaven werden gedaan, geen honderdduizend gulden voor zijn boeren beschikbaar had. schade aan het gewas hebben toegebracht. Niettemin is een verdere be- langryke stap tot herstel van het geheele polderbedrijf gezet met de heropening van de graanbeurs te Middenmeer, waar al het verbouw de graan verhandeld wordt. Het behoeft geen betoog, dat dit feit met eenige plechtigheid gepaard ging en trotsche woorden aan het verrichte werk zijn gewijd. Daar Minister Mansholt wegens drukke werkzaamheden verhinderd was, verrichtte de burgemeester van Wie- ringermeer, de heer G. G. Loggers, de openingsplechtigheid met het doorknippen van cen lint in de zaal, waar een jaar geleden nog één me ter water stond, dat kabbelend door de vensters spoelde. Twee minuten stilte werden in acht ge nomen ter herdenking van de gevallen leden der Beursvereeniging, waarop het dochtertje van wijlen voorzitter De Graaf een gedenk steen onthulde. Na de opening werd in de nog naar verf en kalk riekende zaal de eerste beurs gehouden, waar de boeren blijk gaven ook van den legalen graanhandel het naadje van de kous te weten. De levendige stemming ter beurze was wel ln tegenstel ling met het trieste aspect der verwoeste eertijds kapitale boerderijen, waarnaast de eerste nietige noodwoninkjes met slaapka mers van iyt bij 2 meter, waarin men nauwelijks de beenen kan strekken. Wie- ringerwerf. waar beide kerken volkomen verwoest zijn, heeft een klein Zwitsersch noodkerkje gekregen, waarin Katholieke en Protestantsche diensten elkaar broederlijk afwisselen. Van de 500 boeren die zich in den Wierlngermeerpoider gevestigd had den zijn er reeds 350 teruggekeerd, doch de boerenarbeiders wonen nog steeds buiten den polder en moeten lederen dag per bus gehaald en gebracht worden. Het heeft wèl zin erop te wijzen, dat de noodzaak tot emigratie er in de oorlogs jaren zeer zeker niet geringer op ls gewor den. Er heerscht ln Nederland een ware landhonger en de toekomst van onze boeren hangt voor zeer groot deel af van de mo gelijkheid dezen te bevredigen. Volgens een recente enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (Sept.Oct. 1945) is er voor den Nederlandschen boerenstand mini maal 550.000 hectaren nieuwe cultuurgrond vereischt. Dit getal is echter zeer zeker veel te laag. De enquête had namelijk be trekking op eventueele annexatie van Duitsch gebied' en vele boeren verkeerden in de veronderstelling, dat een opgave van benoodigden grond tevens een bereidver klaring beteekende om naar Duitschland te verhuizen. Niet alleen telde ons land reeds in 1940 ongeveer 35.000 jonge boeren voor wie geen bedrijf beschikbaar was, maar momenteel zijn 58.000 landbouwbedrijven kleiner dan 5 hectaren, terwijl er 50.000 zijn van een grootte tusschen 5 en 10 hectaren. De eerste categorie is nooit, de tweede in de meeste gevallen niet rendabel. Samen beslaan deze 108.000 bedrijven een oppervlakte, die eigen lijk slechts toereikend is voor 68.000 be drijven. Men raamt, dat in de komende 25 jaar 100.000 nieuwe bedrijven zullen noo- dig zijn. Als in Nederland tot en met het laatste stuk beschikbare grond (en water) in cultuur zou worden gebracht, zou dit 700.000 800.000 hectaren opleveren, hetgeen altijd nog ongeveer 250.000 hectaren te weinig is. Vooral nu men de oorspronkelijke groote annexatieplannen heeft laten varen zal dus emigratie van een deel van onze jonge boeren noodzaak zijn en blijven. In Amerika is een helicopter.bus ontworpen. Het instrument kan als gewone bus rijden, maar een tweetal horizontaal draaiende wieken kunnen het gevaarte op heffen, zoodat het vliegend zijn reis vervolgen kan. The Greyhound Bus Com pany heeft al een dergelijk ontwerp aan genomen ter uitvoering voor haar dienst tusschen het vliegveld Willow en de benedenstad van Chicago. In Frankrijk is de verkiezingsstrijd we derom ontbrand in verband met de Ka. merverkiezingen, die Zondag a.s. zullen plaats vinden. Parijzenaren lezen de pro. gramma's van de ver schillende politieke partijen. Roman op een Waddeneiland 3) Nieuw was alleen een portret aan den muur, een foto in zwarte lijst, waar zjjn vader en zyn broer op stonden in het oliepak van de zeevisscherij. Lang bleven Kay's oogen aan die af. beelding hangen; toen maakte hij er zich met geweld van los. Naderhand, terwyi hij zich de thee en de koekjes goed liet smaken, overviel hem een on gewone bui van vrooiykheid. Hy gaf liedjes ten beste. Gesa moest telkens naar het vonkenspel in zijn oogen zien en toen hij, wat overmoedig, enkele se conden achtereen haar blik vasthield, steeg er een zachte blos in haar gezicht op, waardoor de frischheid van haar jeugd nog bekooriyker uitkwam. Later kwam er grog op tafel en daar werd Hein Ltihrs spraakzaam van. Maar het duurde niet lang, of het viel den anderen op, dat Kay herhaaldelijk door het venster naar het huis van Paulsen tuurde. „Jongen," zei vrouw Antje opeens met sorg in haar stem, „waar pieker je toch over? wat zoek je ginds?" Kay draaide zich knorrig om. „Och," zei Gesa, „hij denkt zeker nog aan dat nare doen van den ouden Paul sen." En zy vertelde wat zy onderweg beleefd hadden. „Ik vond 't echt zielig voor Kay, daX ie zich, mèt dat ie op 't eiland kwam, zoo moest laten afblaf fen." Toornig kletste Hein met zijn groote hand op tafel. „De drommel mag weten, wat er met Paulsen en Tonner aan de hand is. Die twee lijken wel niet meer by ons te hoor en. wat die kerels bezieltzij en Karsten Tewes, de knecht van Tonner, mekaar een verdacht trio! Ik zeg wb!*« zoo: wie zlch met zoo'n vies Je als de makelaar Benjamin Gla- ser in Husum afgeeft t-Za,f z'jn Vriend nieuwsgierig aan. ken?" en ze d^ar dan voor za- „Ja-ha! riep Gesa uit, „als we dat 'ns wisten! „Wat 't voor zaken zyn, ik weet 't niet," ging Hein LUhrs voort, „maar dit kan ik je op een briefje geven: er zit 'n luchtje aan. Ze laten 'zich vast niet achter de gordijnen kyken. Maar je vader, die moet er het rechte wel ran geweten hebben. Met anderen heeft ie er nooit over gesproken zoo was ie, hè? Maar ik geloof vast, dat hij op 'n keer toevallig ontdekt heeft, wat die lui in hun schild voeren." Moeder Möller schoof ongedurig op haar stoel heen en weer. Zij hoorde niet graag over dit onderwerp praten. „Och, kinderen," zei ze eindelijk, „laten we 't nu eens ergens anders over hebben. Nog 'n grog, Hein?" „Nou, eentje dan nog maar," ant woordde Hein, als om de gastvrouw ple zier te doen, en daarop vertelde hij van de handelsvaarten, die hy met zyn „bootfactorij" tusschen Sylt en Eider- stedt placht te ondernemen. Zoo zaten zy nog lang in de mooie kamer bijeen, tot Hein en Gesa weg moesten om hun vee te gaan verzorgen. „Ziezoo," zei Hein in de gang tegen Kay, „nou begint 't hier weer ergens op te lijken. Je zult je handen vol krygen. Maar mocht je eens hulp noodig heb ben, reken dan gerust op mij, hoor." „Graag, Hein!" Nu kwam ook Gesa erbij en het was zoo nauw in de gang en misschien deed zij het er ook wel een beetje om, dat heur haren even langs de wang van Kay Möller streken. „Kay," vroeg ze zacht. „Je komt 's avonds toch wel eens oploopen, hè?" Hy lachte vriendelijk. „Maar natuur- ïyk, Gesa." Doch meteen bezon hij zich en hy trok zijn hand, die haar warme vingers omkneld hield, terug. Toen de gasten weg waren, pakte Kay in de woonkamer zyn koffer uit. Vrouw Antje hielp hem daarby en steeds weer verbaasde zy zich over de vele vreemde dingen, die hij had meegebracht. Na een poos zwygen legde ze haar hand met een dringend gebaar op zijn schouder. „Zeg, jongen, dat met Paulsen en Uwe Tonner, dat is 'n leelijke geschiedenis. Die twee héten ons. Ik heb 't je nooit willen schryven, maar nu je weer thuis bent, nu is 't beter dat je 't weet...." „Laat maar, moeder," antwoordde Kay rustig, „Gesa heeft 't me al ver teld." Zij hief haar getaand, vóór den tyd verrimpeld gezicht naar hem op. „Maar vertel me dan 'ns, Kay, hoe staat 't met Helke? Heb je nog altijd idee in het meisje?" „Wel, moeder, waarom vraag je dat?" „Ja, kyk 'ns, van jongsaf heb jij eigeniyk met Helke gegaan. Jullie scheen niet anders te denken, of je was voor elkaar bestemd. En al die twaalf jaar, dat je op den vreemde was, heb je haar niet vergeten. In iederen brief vroeg je naar haar en kwam je met vacantie, dan scheen je wel alleen voor héér hier te zijn. Nou ja, Helke is 'n goed kind. Maar zooals 't er nou voor staat, KayGoeie deugd, denk 't je in: Paulsen kan ons, Möllers, niet meer luchten of zien. En 't is de vraag, Jon gen, of je vader niet met haat in zijn hart den dood is ingegaan Zy zweeg en veegde met den rug van haar hand over haar betraande oogen. Kay staarde somber voor zich uit. Haat, dacht hij, is dat niet 'n krank zinnig iets? 'n Handjevol menschen woont hier op het wad en die zouden dan nog niet eens in vree met elkaar kunnen omgaan. Meer dan een eeuw lang waren hun families byeen gehou den door den gezameniyken stryd tegen de zee; gelijkheid van belangen maakte hen in dit kleine wereldje als het ware tot één gezin en dan zouden ze elkaar door onmin het leven zuur maken? „Geef me toch antwoord, jongen," drong zijn moeder aan. Er vloog een droefgeestige glimlach over zijn gezicht, maar zijn arm om haar schouders leggend zei hy met ge maakte zorgeloosheid; „Ik zal er geen doekjes om winden, moeder; ik mag Helke nog even graag als vroeger. Nee, nog veel meer, en dat zal wel nooit meer veranderen." Er kwam een uitdrukking van schrik in haar oogen. v „Maar nou, met die vyandschap Beloof me, dat Je by alles je verstand blijft gebruiken, Kay!" Verwonderd zag hy haar aan. „Waarom niet? Ik ben toch geen on besuisde driftkop, die bij tyden niet meer weet wat ie doet? Ik zal vast geen ruzie maken." De ontwikkeling der industrie in de komende jaren vormt een der voor naamste en zorgwekkendste vraag stukken van Nederlands economische politiek. De vraag, hoe onze industrie er ovr 5, 10 of 25 jaar zal uitzien, moet immers reeds thans van grooteu invloed zyn op het regeeringsbeleid. En zooals men de zaken nu ziet, de mo gelijkheden tot ontwikkeling en uit breiding, kan men niet anders doen dan de alarmklok luiden. Dit is de indruk, die wtJ opdeden tijdens een onderhoud met drs. G. A. Kohnstamm hoofd van de afdeeiing gconomisch-tech- noiogische vraagstukken van het minis terie van Economische Zaken. Ten aanzien van de plannen, die men voor verdere industrialisatie koestert moet men uitgaan van het totale Neder landsche arbeidersaanbod. De vraag is: hoe kan men werk verschaffen aan een steeds toenemende bevolking? Wanneer we onze industrie en ons ge heele economische leven zouden herstellen op basis van 1938 en rekening houden met een verbeterde arbeidsproductiviteit, zul len wij in 1952 voor het feit staan dat er voor 300.000 a 350.000 arbeiders geen werk zai zijn. Daar de landbouw practisch geen opnemingsmogelijkheden meer heeft, za! moeten worden getracht, industrieelè ab- sorptie-mogelijkheden te scheppen. Deze 300.000 a 350.000 man zijn dus te beschou, wen als een soort sluitpost. De vraag is nu: wat kan dg industrie hiervan opnemen? Zondert men de kleine bedrijfjes uit dan waren in 1938 in de Nederlandsche industrie 700.000 man werk- zaam. Van deze bedrijven zijn er enkele niet voor uitbreiding vatbaar. In de res teerende bedrijven die dus met ca. 500.000 600.000 man werkten, zullen per saldo die 300.000 350.000 man een onderdak moeten vinden. Dit komt dus neer op een uitbreiding van gemiddeld 75 Dat bier niettemin nog kansen liggen, bewijst wel het resultaat bereikt door de commissie voor de ijzer- en staalindustrie, als gevolg van welker aanbevelingen een belangrijke uitbreiding der bestaande industrie (Hoog ovens, De Muinck Keizer) zal worden doorgevoerd en de oprichting van nieuwe hoogovens onder het oog zal worden ge zien. Een studiecommissie voor de kunst- stoffenindustrie is reeds geruimen tijd aan het werk. terwijl enkele weken geleden een studiecommissie voor een automobiel industrie in het leven is geroepen. De industrie zal evenwel rekening moe. ten houden met betrekkelijk lage tarief- uren (in verband met de tolunie vermoe. delijk iets hooger dan 4 Grootscheep- sche bescherming wordt dus niet verleend en de regeèring zal beslist nimmer garan deeren dat een bepaald product niet zal worden geïmporteerd. Wel zal op andere wijze een zekere bescherming worden ver leend b.v. door versterkte afschrijving van outillage, door prijsvorming enz. Het blijkt, dat het ministerie van Eco. nomische Zaken veel meer geïnteresseerd is ln de vestiging of uitbreiding van die industrieën, welker artikelfin afzet op de wereldmarkt kunnen vinden. Men kan echter niet verhelen, dat onze autoriteiten voor de toekomstmogelijkheden te dien opzichte zeer pessimistisch gestemd zijn. Slechts het Nederlandsch intellect zal hier een uitweg uit de moeilijkheden kunnen vinden. Drs. Kohnstamm wees b.v. op Philips, welk bedrijf met slechts geringe gebruikmaking van buitenland sche grondstoffen naast uitsluitend door het intellect en de research zich opgewerkt heeft tot de Nederlandsche industrie bij uitnemendheid die in haar veredelingsbedrijf dit jaar voor ca- 100.000.000 aan onzen export kan bij dragen. Volgens drs. Kohnstamm is de Ned. in dustrie in het algemeen niet geleid door „industrieelen in hart en nier"; indus- trieelen die zooals bij Philips het geval is. plezier hébben in het produceeren zelf. Zoo is de metaalindustrie ver onder de maat die wij in de toekomst noodig heb ben:'een der grootste lacunes in ons in. dustrieel systeem. Door het ontbreken eener behoorlijke machine-industrie is onze nijverheid, met enkele uitzonderingen, op het tweede plan gebleven. Wil men grootere welvaart scheppen, dan moet men de ontwikkeling der machinenijverheid met kracht ter hand nemen. In dit opzicht is de groote moeilijkheid het formeeren van technisch ontwikkelde staven, die deze ontwikkeling ter hand kunnen nemen. Laat men echter bedenken aldus besloot drs. Kohnstamm. dat Nederland het s'nds 1930 over bijna de geheele linie heeft moe ten afleggen tegen den industrieelen groei in de Ver. Staten, Zwitserland, Zweden en zelfs België. Naar wij van bevoegde zijde verne men is Raufter eenige dagen geleden overgebracht naar het Huis tan. Bewa ring te Rotterdam. Dit beteekent even wel niet, dat zyn zaak ook te Rotter dam zal warden berecht De overbren ging is slechts een voorzorgsmaatregel, in verband met de zelf moordneigingen, die vele leiders uit den tijd van liet Nazi-regiem aan den dag leggen. Men acht het gemaikkeiyker in het Huis van Bewaring te Rotterdam oontróle uit te oefenen, dan in de cellenbarakken, waar hy tot nu toe ingesloten was. De tuchtrechter voor de voedselvoor ziening te Maastricht veroordeelde een directeur van een levenBmiddelenbedrijf tot f 5000 boete wegens het afleveren van suiker zonder voorafgaande of ge- lijktydige in ontvangstneming van bonr.en. Tevens had deze directeur niet de noodige zorg besteed aan het beheer van zyn voor raden suiker en niet de veretschte admi nistratie bijgehouden. Br was een tekort van ruim 7000 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3