Geen onderscheid tusschen Sjahrir en Soekarno Geteisterde gebieden zullen kleeding en dekking ontvangen Groente wordt goedkooper Maandag plenaire zitting te Cheribon Diefstal van Kerstpakketten WIJZIGING KINDERBIJSLAG HEEMSTEDE GAAT EXPORTEEREN Algemeene prijzenvermindering met 15 procent APARTE BON VOOR ONZE ZWARTE SIGARETTEN? STAKING BIJ RADIO DUURT VOORT Een kijkje in een moderne metaalgieterij Uitvinding nieuw gietprocédé Toekenning van f 3.- per week van het vierde kind af Tot hoofd en hart Luchtvaart wordt niet genationaliseerd Nieuwe pres.-directeur der N.S. Leiding der musici is tevreden Voor de eerste drie f 2.40 per kind INHEEMSCHE TABAK ZONDER BON VR1JDAC 8 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23692 HET ALGEMEEN REGEERINGSBELEID De regeering heefi aan de Tweede Kamer doen toekomen de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag betreffende hei algemeen regeeringsbeleid. Hierin wordt o.m. verklaard, dat de formateur, wat de samenstelling van hei huidige kabinet betreft, vooralsnog deze keuze niet be treurt* De financieele ioesand wordt zorgwekkend geacht. Betreffende de onderhandelingen in Batavia wordt mede gedeeld, dat de regeering hei niet meer bevorderlijk acht een onderscheid te maken tusschen Sjahrir die w 1 en Soekarno, die niet in besprekingen zou zijn ie betrekken. Hei is onvermijdelijk, dat de voorzitter van de Commissie- Generaal telkens op den voorgrond treedt. Over de buiien- landsche politiek wordt gezegd, dal de bewering, dat Ne derland ook maar eenigermaie als kampioen zou optreden voor een of andere groep van grooie mogendheden, rustig naar hei rijk der fabelen kan worden verwezen. De geteis terde gebieden zullen van kleeding en dekking worden voorzien. Nationalisatie van de luchtvaart wordt niet overwogen. Indië Buitenlandsche politiek Geteisterde gebieden Luchtvaart Sigarenwinkeliers zullen eventueel tot algemeene protestsluiting overgaan Het weer Ir. W. Hupkes neemt ontslag Arbeiders wenschen controle op prijsbeheersching MGR. J. DE LANGE IN ONS LAND Ongeveer duizend Duitsche vluchtelingen van de 200.000, die in Denemar ken vertoeven, keeren wekelijks naar hun woningen, welke zich in de Brit- sche zone van Duitschland bevinden, terug. Het zijn meest vrouwen en kinderen. De repatrieerenden verkeeren allen in goede gezondheid. Door de mazen van het net Staking op Walcheren geëindigd Een opnam z van het wrak van de verongelukte Dakota van de lijn Am sterdamLonden, die eergisteren een noodlanding te Shere moest maken. NIEUWE VLIEGTUIG ONGELUKKEN In plaats van den sluitsteen te zijn van het jonge leven is het huwelijk er enkel een gevolg van- Meestal zulk een jeugd, zulk een huwelijk. BURbAt'X VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Re r "tie 21544; Ad ninistratie 21543 Postgiro 143<t53 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -JV Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend: De regeering meent, dat voldoende gegevens omtrent de Londensehe periode beschikbaar zijn. Miocht der Kamer blijken, dat zulks op bepaalde punten nog niet het geval is, dan is de regee ring bereid met betrekking daarvan een nader onderzoeik te doen instellen op een wijze, in overleg met de Kamer te regelen. Wat de gedragingen van den eersten minister-president in Londen, jhr. de Geer betreft, kan de regeering mede- deelen, dat een gerechtelijk onderzoek naar de gedragingen van dezen staats man loopende is. Met waardeering nam de regeer mg kennis van de beschouwingen door vele leden aan haar program gegeven. Het zou haar niet moeilijk vallen aan de ge noemde punten nog vele andere toe te voegen als daar zijn: Bescuerming van de jeugd tegen schadelijke invloeden in zedelijk op zicht en het tegengaan van haar ver wildering en het bederf der publieke moraal; Het bevorderen van ©en goeden en snellen woningbouw, a aarbij bijzon dere aandacht zal worden besteed aan de huisvesting der groote gezinnen; Het stimuieeren van de sociale ge zinszorg; Het treffen van voorzieningen voor de ouden van dagen en verscheidene andere soortgelijke maatregelen, sa mengevat in de laatste Troonrede. De regeering doet hetgeen in haar vermogen ligt om ook deze punten hun verwezenlijking nabij te brengen. Dat voor een volledige ontplooiing der verschillende volken en bevolkingsgroe pen in Indië het herstel van orde en veiligheid de eerste vereischte is, wordt door de regeering beaamd. Zonder orde en veiligheid kan een nieuwe rechtsorde niet gedijen. De regeering tracht deze op te bouwen met behulp van alle groe pen, die van goeden wille zijn, en heeft reden om zulks ook aan te nemen van de vertegenwoordigers der „republiek". Zij is daarom bereid zoowel met deze vertegenwoordigers besprekingen te voe ren, al? met die van de gebieden, welke haar afgevaardigden naar de conferentie van Malino zonden en met de repre sentanten van de bevolkingsgroepen die te Pangkalpinang bijeenkwamen. Wat de „republiek" in het bijzonder betreft, acht de regeering het niet meer bevorderlijk tot een vruchtbaar over leg een onderscheid vol te houden tus schen Sjahrir, die wel, en Soekarno, die niet in besprekingen zou zijn te betrekken. De „republiek" ontmoetend als een gegeven der politieke realiteit van het oogenblik, aanvaardt de re geering daarbij haar organisatie zoo als zij is. Het streven naar een bruik bare, zakelijke overeenstemming moet prevaleeren boven meer of mindere waardeering voor bepaalde personen. Met betrekking tot het optreden der Commissie-Generaal is de regeering overtuigd en zij is in de overtuiging versterkt door uitdrukkelijke verzekerin gen op dit punt dat de Commissie- Generaal het collegiaal karakter van haar instelling voortdurend in het oog houdt. Daarbij is het onvermijdelijk, dat haar voorzitter telkens op den voorgrond treedt. Aan de voorbereiding van de staat kundige hervormingen ten aanzien van de West-Indische gebiedsdeeien, voor zoover die zonder Srondwetswijziging kunnen worden tot stand gebracht, wordt met voortvarendheid gearbeid. Dat Nederland ook maar eenigermate als kampioen voor een of andere groep van groote mogendheden zou optreden, kan rus tig naar het ^er Abelen worden ver wezen. De groote mogendheden zijn zelf wel in staat haar eigen belangen te verde digen en zoeken geen „kampioen" onder de kleinere mogendheden. Ongetwijfeld moet Nederland, gelijk eenige leden betoogen, de Sovjet-Unie- politiek zoo veel mogelijk trachten te begrijpen en moet het alles vermijden wat de tegenstellingen noodeloos zou verscherpen. De reg-eering is niet voornemens zelf standig de diplomatieke betrekkingen met de huidige Spaansche regeering te verbre ken, aangezien het Spaansche vraagstuk nog steeds in onderzoek bij de U.N.O. is. De regeering deelt het oordeel van de leden, die meenden dat ons land er een politiek belang bij heeft mede te werken aan de bezetting van Duitschland. Zoo spoedig als daartoe voldoende troepen be schikbaar zullen zijn, stelt de regeering zich voor, om, evenals zulks thans reeds door België geschiedt, aan de bezetting van een bepaalde zone in Duitschland mede te werken. Met het oog op de ongunstige voorzie ning met kleeding en dekking in de ge teisterde gebieden zullen in de komende maanden voor de zwaarst getroffenen al daar door middel van de herstelstichting voor Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland 400.000 wollen dekens, 800.000 lakens, 400.000 sloopen en 20 millioen textiel punten ter beschikking worden gesteld. De mogelijkheid, goed en goedkoop huisraad centraal te vervaardigen volgens standaard modellen, wordt onderzocht, terwijl op textielgebied de vervaardiging van utility- goederen in voorbereiding is. De wet op de materieele oorlogsschaden, welke een definitieve regeling inzake de vergoeding van oorlogsschade zal geven, ver keert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. De indiening bij de Staten-Gene- raal van het desbetreffende ontwerp kan binnen afzienbaren tijd worden tegemoet- gezien. Nationalisatie van de Nederlandsche bur gerlijke luchtvaart in dien zin, dat net luchtvaartmaterieel staatseigendom zou wor den en het personeel rijksambtenaren, wordt voorshands niet overwogen. Wel s een wetsontwerp in een ver gevorderd sta dium van voorbereiding, strekkende om de regeering te machtigen voor een zoodanig bedrag in het kapitaal der K.L.M. (hetwelk sterk zal worden vergroot) deel te nemen, dat het Rijk de meerderheid, in dat kapitaal zal behouden. y*". Sis V;: Wi* De IJsselbrug bij Zwolle nadert haar voltooiing. Nu bijna alle benoodigde constructiedeelen ter plaatse aanwezig zijn, wordt met man en macht ge werkt aan het monteeren van den grooten over spanningsboog, waarmede men over drie weken gereed hoopt ie zijn. In het voorjaar van 1947, ver moedelijk begin April, zal de brug weer voor het verkeer kunnen worden opengesteld. „Een goed georganiseerde koopers- staking kan veel effect hebben," ver klaarde de directeur-generaal van de prijzen, prof. G. Brouwers, sprekende over de duurte bij de installatie van burgerlijke prijzencommissies Don derdagmiddag in het Amsterdamsche stadhuis. Spr. zette uiteen dat het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud 180 pCt. is van voor den oorlog. De aller laatste gegevens wijzen uit, dat het cijfer iets lager ligt. Met uitzondering van En geland is het 't laagste van West-Europa. En het is zelfs de vraag of het Engelsche cijfer, wanneer het up to date samenge steld zou zijn, wel lager zou liggen. Het indexcijfer voor de loonen van fabrieks- Op de gistermiddag gehouden verga dering van de vakgroep „Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten" in Bel- levue te Amsterdam gaven de op het podium aangebrachte plakkaten met de opschriften „Weg met de zwarte si garetten", „Wij eischen een betere winstmarge" en „Weg met de beun hazerij" duidelijk blijk van de stem ming, die er onder de tabakswinkeliers heerscht. Een der aanwezigen, de heer Bumme- - nie, diende een motie in tegen het be stuur, daar hij vond, dat het bestuur in gebreke gebléven was het besluit der laatstgehouden vergadering uit te voeren om per 15 October over te gaan tot een algemeene protestsluiting, wanneer er voor dien tijd geen verbetering in den toestand zou zijn gekomen. Het voorstel bracht heel wat opschudding te weeg en werd tenslotte naar het einde der verga dering verwezen. Dan werd gesproken over de noodzakelijke intrekking van tabaks vergunningen aan particulieren, een kwes tie al van voor den oorlog. Ongeveer 40 a 45 pet. van de tabaksartikelen werd toen niet via den tabakshandel betrok ken. Een voorstel tot wijziging van de tabakswet, waardoor aan dezen toestand een einde komt, is reeds ingediend. Alge meen was ook de klacht over de te lage winstmarge. Ze bedraagt slechts 12 pet. Voor den oorlog varieerde ze van 25 pet. tot 16 pet. Thans zijn de onkosten in verband met de distributie extra groot en er is slechts een beperkte verkoop mogelijkheid. De grootste grief was echter de zwarte sigaret. Unaniem was men van oordeel, dat de regeering zich hiermee een grooten strop op den hals gehaald heeft. Diverse voorstellen werden ingediend, zooals: vrij verkoopen van de zuid-Amerikanen, of tij delijk uitsluitend verkoopen van „zwarte" sigaretten, of weigering om de zwarte sigaretten te accepteeren. Tenslotte be sloot men aan de regeering voor te stel len voortaan een aparten bon voor de zwarte sigaretten en een bon voor rook artikelen naar keuze aan te wijzen. Wat de sluiting op Donderdag be treft, besloot men van Donderdag a.s. af bij de niet gesloten winkels te gaan posten. De heer Runinienle trok tenslotte zijn motie in, toen een voorstel werd aangenomen om tot sluiting over te gaan, indien de regeering niet aan het verlangen der winkeliers inzake de zwarte sigaret tegemoet komt. Een commissie van 9 personen werd be noemd ter voorbereiding van deze eventueele protestsluiting. De Bredasche rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen de Tilburgers C. Jansen en A. Hamer, die 14 dagen geleden terecht stonden voor het vervalschen van stem biljetten bij de Kamerverkiezingen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De Officier van Justitie had tegen hen één jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit de beide kiesrechten geëischt. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, later hier en daar opklarend. Geen neerslag van beteekenis. Matige wind tusschen Noord en Oost. Langs de Noordzeekust temperatuur meerdere graden boven het vriespunt, in het overige gedeelte van het land vannacht lichte vorst en overdag temperatuur om het vriespunt. Maan 17.— 17-289.13- Morgen zon 7.48 De plannen voor de definitieve plenaire zitting van de Nederland- sche en de Indonesische delegaties, °^der voorzitterschap van Lord Killearn, te _Cheribon zijn in de laatste vier en twintig uur aanzien- ■I - v-ii 1/W J.J.I LJJ5 Lt'Lti njK gevorderd. Men verwacht, dat ae bijeenkomst Maandag 11 Novem ber zal worden gehouden. k°rd heeft zich in principe reeds verklaard aldaar aanwezig te zijn. In republikeinsche kringen is men er van overtuigd, dat de republi keinse!^ „minister van Binnenlandsche Zaken, Boem, die uit Batavia naar Djokjakarta is vertrekken, den bodem aldaar voldoende zal bereid hebben voor de zeer belangrijke beslissing, die het republiikeinsche „kabinet" in zijn zit tingen van vandaag en Zaterdag zal nemen. Officieele Nederlandsche kringen kun nen nog geen commentaar geven over de bijeenkomst te Cheribon, maar niet- offieieele, hoewel zeer betrouwbare Ne derlandsche kringen zijn van meening, dat er voor deze bijeenkomst waar schijnlijk geen beletselen zullen komen. De maatregelen, die men te Cheribon de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Nederi. Spoor wegen. is besloten aan ir. W. Hupkes, op ziin verzoek eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari 1947 als presi dent-directeur van de N.V. Nederlandsche spoorwegen. Met ingang van denzelfden datum wordt he heer Hupkes benoemd tot commissaris der Ned. Spoorwegen. Voorts hebben de aandeelhouders besloten met ingang van 7 Januari 1947 te benoemen tot pres.- denu-directeur, ir. F. G. den Hollander. ten dienste van de vertegenwoordigers van de wereldpers reeds treft, maken vordering. Met het ms. „Oranje" zijn te Priok de eerste 30.000 stuks van in totaal 150.000 kerstpakketten uit Nederland aangekomen. Jammer is, dat een, zij het zeer klein deel van deze paikketten spoorloos is verdwenen. Vermoedelijk tengevolge van diefstal bij het inladen in Nederland. Met de aangekondigde regeeringspolitiek t.a.v. de 'loonen en prijzen heeft de Raad van Vakcentralen bestaande uit N.V.V., R.K.A.B. en C.N.V. zich indertijd tele grafisch accoord verklaard, mits de prijs- verhooging van enkele levensmiddelen werd opgeschort en de arbeidersbewegin gen controleerende bevoegdheid bij de Prijsvaststelling en de aanwending' der grondstoffen werd gegeven. De Raad heeft dit standpunt thans in een uitvoerig adres JÏ°®Selicht. Hij uit zijn leedwezen, dat de van ^ring haar maatregelen ten opzichte h„noV^2nstabilisatie en prijsverhooging voor zonrioi. levensmiddelen heeft genomen beider^ °ïi»leg met de georganiseerds ar- -contrAi -k'rectieve prijsbeheersching en wanneereri?T,£en slechts mogelijk geacht, kunnen aA>eiders nauwkeurige controle veSeehnk n°efenen °P de Prijken en de vaststelling ar Brondstoffen en de prijs- tari dp Raari de bedrijven. Slechts dan Sfiikhehi san3" vakcentralen verantwoor- mnnJ en nH^Vaarden vo°r de te voeren tusschen loone^n""6*' Als de 3Panning tusscnen loonen en pnjzen door welke niet vermindert, zal de Raad °P herziening der loonen moeten aandringen. Woensdag arriveerde op Schiphol de nieuw-benoemde Apostolisch Prefekt van Teffé (Brazilië), Mgr. J. de Lange van de Congregatie van den H. Geest. Na een werk zaamheid van 12 jaar in Angola (West-Afri- ka) komt hij eenige rust nemen bij zijn familie te St. Nicolaasga, om daarna in Brazilië zijn ambt te gaan aanvaarden. De staking der radiomusici duurt nog voort. Het stakingscomité heeft een communiqué uitgegeven, waarin communiqué uitgegeven, waarin wordt geconstateerd, „dat de eerste dag der staking geslaagd is". Er was vrijwel geen „levende muziek" in den aether, dank zij ook de sympa thiestaking van vele orkesten en ar- tisten, die in dienst der omroep- vereenigingen zijn of voer de mi crofoon zouden optreden, aldus dit communiqué. De radioprogramma's worden vrijwel geheel, voor het mu zikale gedeelte, gevu'd met gramo- fconplaten. Het ligt in de bedoeling van de sta kende musici de uitzendingen voor de jongens in Indië, kerkelijke uitzendin gen en ziekenuurtjes niet te verhinde ren. In haar communiqué wijst de sta kingsleiding erop, dat het op non-ac tief stellen der vier dirigenten, die ja renlang hun beste krachten hebben ge geven, de aanleiding tot de staking is geworden. Elr zijn echter nog vele, on bevredigd gebleven eischen en verlan gens der musici, welke tevens een. rol in dit conflict spelen. Hierin zijn belang rijke factoren: de tot nu toe totale rechteloosheid der musici, het ontbre ken van behoorlijke contracten en van medezeggenschap in belangrijke or kestaangelegenheden. Van vele zijden ontvangen de staken de musici, naar zij meedeelen, betui gingen van sympathie en solidariteit. Prof. dr. J. E. de Quay, de nieuwe commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, is Donderdagavond door de Bossche burgerij gehuldigd vóór den ingang van het Go'uvernementspaleis, waarbij muziek corpsen serenades brachten en toespra ken werden gehouden. arbeiders is 175, dat voor landarbeiders 240. De gemiddelde arbeidsproductiviteit is thans zeker niet hooger dan 75 pCt., zoodat de verhouding tusschen de index cijfers op zichzelf niet ongunstig is. Des ondanks is het leven duur en de regee ring wil de prijzen verlagen, maar wordt gehandicapt door de subsidielast op de kosten van de levensmiddelen, die de saneering der staatsfinanciën remt en tot inflatie kan leiden. Daarom moet die subsidielast verminderd worden. Dat heeft tot enkele prijsverhoogingen geleid, maar de prijs der aardappelen is gezakt en verlaging van de groenteprijzen is in voorbereiding. Verdere verlaging van de prfjzen der levensmiddelen, waarnaar de regeering streeft, zal echter niet den consument maar de schatkist ten goede komen om den subsidielast te doen ver minderen en inflatie te voorkomen. De regeering wil voorts de handels marges van belangrijke industrieele pro ducten met 10 pCt. verlagen, waarom trent de minister van Economische Zaken binnenkort een mededeeling zal doen. Door invoering van het utility-systeem fabricage van standaardgoederen direct voor het publiek zal dan een totale prijsverlaging van 15 pCt. verkregen kun nen worden. De bezwaren tegen dit systeem zijn velerlei, maar het moet toch volhardend en krachtig worden doorgevoerd. Nog deze maand komen mededeelin- gen over de toepassing in verschillende bedrijfstakken, zooals de glas- en aar dewerkindustrie en die van huishoude lijke artikelen. Het moeilijkst is de in voering in de textiel- en schoenenin dustrie. Spr. wees erop, dat men niet moet overdrijven met verhalen over prijsverhooging. Er zijn altijd ondernemers, die door de mazen van het net wiilen sluipen. Zoo zijn de prijzen van het speelgoed soms Irriteerend en daarom zal de codeering in Januari worden afge schaft en de prijzen aan de fabri kanten worden overgelaten, waar bij het publiek stevige controle kan uitoefenen. En zoo noodig is een goed georganiseerde koopersstaking zeer effectief. Men moet er rekening mee houden, dat het bedrijfsleven ook zeer veel moeilijkheden kent en wij kunnen het niet al teveel uitpersen. Zoo staan we b.v. met de schoenenbranche al op voet van oorlog, omdat zij 30 winst eischt en wij 25 willen geven. Met de schoenlappers is het net zoo. Spr. hoop te, dat de prijsopdrijvers strenger zul len worden gestraft dan tot dusver en dat de rechterlijke macht niet zulke straffen zal opleggen, die gemakkelijk uit den zwarten handel betaald kunnen worden. De middenstand heeft geprotesteerd tegen de slagen, die de Prijsbeheer sching organiseert. Maar ze zijn drin gend noodig. En gelukkig zal thans de middenstand zelf in prijzencommissies meehelpen aan de bestrijding van prijs opdrijving en zwhrben handel, waar van vooral Amsterdam een trieste faam bezit. Spr. drong er met klem op aan den zwarten handel scherp te bestrij den. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp „Wijziging Kinderbijslagwet" is het vol gende ontleend: De inkomstenvermeerdering van f 2.40 per week bij één kind en f 4.80 in de overige gevallen zou in de gezinnen een merkbare verlichting kunnen geven van de spanningen tusschen loonen en prij zen, zonder dat in het economisch leven nadeelige repercussies van eenigen om vang optreden. Uiteraard ligt in het voorstel een wijziging van het tot nog toe gevoerde beleid ten aanzien van de arbeidsvoor waarden in het particuliere bedrijf. Ook de groote gezinnen met niet ver dienende kinderen worden overigens veel meer gebaat dan het geval was bij de oorspronkelijke kinderbijslagwet. Bij nota van wijziging wordt intusschen nog eenige verdere tegemoetkoming voorgesteld. Het is nimmer de bedoeling der kinderbij slagwet geweest de kosten van levens onderhoud van kinderen volledig te ver goeden. Wat betreft de keuze tusschen een kinderbijslag van f 2.40 per kind, te rekenen van het eerste kind, en een kinderbijslag van f 3.60 per kind, te rekenen van het tweede kind. zij opge merkt, dat de Stichting van den Arbeid in haar advies van een meerderheids- meening geen melding heeft gemaakt. Onder deze omstandigheden bestond er voor den minister geen aanleiding, terug te komen op zijn aanvankelijke gedachte ter zake, die o.a. berustte op den wensch over een zoo breed mogelijk vlak eenige bevrediging te geven en naar dezelfde methode te handelen als bij het overheidsperso neel. Een voorstel om de wet een tijdelijk karakter te geven meende de minister niet te moeten doen. Mocht zulk een voorstel intusschen uit de Kamer wor den gedaan, dan zal hij de beslissing daarover aan de Kamer overlaten. De meening van sommige leden, dat de werkelijke strekking van het ontwerp is de loonen laag te houden, moet de minister bestrijden. Om te voorzien in de moeilijkheden, welke zich in het bijzonder in de gezinnen met kinderen voordoen, is het onderhavige wetsvoorstel ingediend. De suggestie, de leeftijdsgrens van 13 jaar slechts te handhaven voor kinde ren, die reeds iets verdienen, ontmoet bij den minister bezwaar, omdat zijns in ziens zou moeten worden nagegaan niet alleen of het kind in quaestie iets -ver dient, doch ook of het iets kan verdienen en omdat voor de desbetreffende kinde ren een prikkel zou ontstaan 1 October werkloos te zijn, daar déze datum beslis send is voor het recht op kinderbijslag voor het volgende kalenderjaar. Indien werkgevers bereid zijn op eigen risico een voorschot op den te verwach ten kinderbijslag te verleenen. ontmoet dit bij den minister geen bezwaar. Zulks verplicht voor te schrijven ls echter niet mogelijk De minister acht het verantwoord, zonder het denkbeeld van een progres sieven bijslag als systeem over te kun nen nemen, aan deze gedachte en aan den wensch, die bij een groot deel van de Stichting van den Arbeid leefde, eenigermate te gemoet te komen, door van het vierde kind af den bijslag op f 3.per week te stellen. Hierdoor zal een lichte verhooging van de premie noodig zijn, deze zal n.1. op 5.5 pet. per jaar gesteld moeten worden. De minister acht het niet gewenscht ter gelegenheid van deze wijziging, die een beperkt karakter draagt, in de kin derbijslagwet een loongrens op te nemen. Het vraagstuk van een kinderbijslagre geling voor kleine zelfstandigen wordt bij de voorbereiding van de algemeene herziening der sociale verzekering nader bezien. Met Ingang van 9 October 1946 is een wijziging van de tabaks- en tabaksproductenbeschikking 1940, in werking getreden, waardoor de hier te lande geteelde tabak niet meer als distribntiegoed zal worden beschouwd. Dit beteekent, dat tabaksproducten, vervaardigd uit door beroepstelers gewonnen tabak, zonder bon kunnen worden gekocht en verkocht. Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten zal een verbod uitvaar digen deze inheemsche tabak te vermen gen met de door haar aan de fabrikan ten toegewezen importtabak, bestemd voor de verwerking tot rookartikelen voor de distributie. Men moet zich niet voorstellen, aldus deelt de persdienst van Economische Za ken ons mede, dat een en ander zal leiden tot een noemenswaard aanbod van bonvrije artikelen vervaardigd uit in- landsche tabak, aangezien de aanplant van tabak hier te lande zeer beperkt is. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het bovenstaande slechts geldt voor de inheemsche tabak en de daaruit vervaar digde producten, afkomstig van oogst 1946 en de volgende. Uit voorgaande oogst jaren afkomstige tabak blijft onder de competentie van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten. De staking die Donderdag bij den we- deropbouw op Walcheren was begonnen, en waarbij de arbeiders 24 uur het werk hebben neergelegd, is hedenmorgen ge ëindigd. Het werk was neergelegd als protest tegen de winterregeling, die loonsverla ging en verval van den vrijen Zaterdag middag inhoudt Geprotesteerd werd te vens tegen den onwil der regeering deze regeling te wijzigen. Bij Hamm (Did.) is Donderdagmorgen een Anson vliegmachine, die op weg was van Duitschland naar Schotland neer gestort. Men gelooft, dat 8 personen ge dood werden. Zeven lijken zijn uit de resten van de machine te voorschijn gehaald. Het vliegtuig haa een beman ning van vier leden en er waren vier passagiers. Uit Parijs wordt gemeld dat een Ame- rikaansch Vliegend Port, met 8 men- schen aan boord, dat sedert Vrijdag ver mist wordt, in de Fransche Alpen zou zijn neergestort. Kolonel Ford L. Fair, stafchef van den Europeeschen transportdienst en twee van zijn afgevaardigden waren aan boord van het vermiste vliegtuig. Hiram, de zoon van een weduwe uit den stam van Nephtali, was kopergieter en in deze kwaliteit was het, dat Koning Salomon hem uit Tyrus liet halen om twee pilaren van koper te gieten, elk 18 ellen hoog, die moesten dienen vdor Jen bonw van Salomon's tempel. Hiram maakte een vorm in den Kleigrond tusschen Succoth en Zatthan en goot daarin gloeiend koper. Deze regels, die in modernen s ijl uit het boek van de Koningen zijn overgenomen, zijn een bewijs, dat het metaalgieten al meer dan 3090 jaren wordt beoefend. De uitvinding, waarop noch Amerika, noch Engeland of een ander industrie land kan bogen, heeft dit voordeel, dat met ongeschoold personeel een product wordt vervaardigd, dat tweemaal zoo duurzaam is als wat tot heden werd gefabriceerd. Vormen van zand zijn niet meer noo dig bij dit nieuwe procédé, waarbij het metaal centrifugaal wordt gegoten en inwendig wordt gewalst. Een bewijs van de goede kwaliteit is wel, dat de Marine als minimum sterkte voor haar onderdeelen van schepen voorschrijft, dat de Brinell- hardheid van het gegoten metaal 60 moet zijn, terwijl het door den heer Suyk vervaardigde gietwerk een Bri- nell-hardheid heeft van 120 tot 140. Andere voordeelen zijn, dat er in massa-productie gelevero kan worden, dat er geen gebogen kemholten ontstaan en dat er. weinig afval overblijft. In den loop van de jaren werd de me thode verbeterd en vereenvoudigd, doch het principe bleef gelijk. Ook thans worden nog vormen van klei of zand gemaakt, waarin het metaal gego ten wordt. In Heemstede zal echter een bedrijf komen, dat van deze oude methode afwijkt en een nieuwe wijze van gieten zal invoeren, dat nog nergens ter wereld in praktijk gebracht is kunnen worden. De voormalige garage van de Brockway- Maatschappij aan den Heerenweg is daartoe ingericht door de Nederlandsche Metaalgieterijen N V., aie van daar uit den export over de wereld zal beginnen De heer K. Suyk, die 26 jaar technisch Jirecteur is geweest van „De Nijverheid" te Beverwijk én thans zelfstandig over deze nieuwe gieterij de leiding zal hebben, vertelde ons het volgende van zijn uitvin ding, zün werkwijze en zijn plannen. Ook de kosten van het product zijn aan zienlijk verminderd, daar alle soorten afvallen verwerkt kunnen worden, van oude propellers en kamraderen tot koper- vijlsel en draaisels toe. Voornamelijk wordt thans lagerbrons in buis- en staafvorm gemaakt, terwijl men volgende week hoopt te kunnen be ginnen met de vervaardiging van vorm- stukken in aluminium. Bii het gieten van buizen, volgens de oude methode blijft de kern, die de holte moet aanbrengen, in het metaal geplaatst, tot dat het gietwerk afgekoeld is. Wanneer het gloeiende metaal afgekoeld is. krimpt het in en wordt de kern vastgekneld. Merkwaardig is, dat dit bij het gebruik van het nieuwe procédé niet het geval is en de kern na afkoeling van het metaal gemakkelijk uit het gietwerk getrokken kan worden. De Duitschers waren in den oorlog ook te weten gekomen,dat de heer Suyk deze uitvinding gedaan had en stelden daarom alles in het werk het geheim te achterhalen. Met veel moeite heeft de heer Suyk de uitvinding in eigen handen kunnen houden, waar door de voordeelen va-o deze productie in Nederland zijn gebleven. (Vervolg op pagina 2)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1