DONKERE WOLKEN Voedselnood in Britsche zone van Duitschland Bespreking met Soekarno .Commissie-Generaal zal naar Cheribon vertrekken Vluchtelingen-probleem eischt een spoedige oplossing Beulen van Ravensbriick staan in December terecht Wapenstilstand in China Nederland in controle-commissie voor het Rijn- en JODEN BEREIDEN EEN MASSALE INSCHEPING VOOR Mevrouw Roosevelt weerspreekt de beschuldiging van Wysjinsky Sociale commissie der Verantwoordelijk voor den dood van niet minder dan 100.000 vrouwen Tsjang Kai Tsjek geeft bevel het vuren te staken „Piet Hein" beschoten ouderlijke plannen Vliegvelden van ijs en enorme spiegel-planeten Mr. dr. Donner president van den Hoogen Raad M.R.P. zal een candidatuur van De Gaulie steunen V. J V.N. bijeen V.S. willen nog geen sancties tegen Franco Bemiddelingspoging in radio-confiict BROOD WORDT BETER Tot hoofd en hart ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23693 PRINS BERNHARD OP JACHT De maatregelen verwekken ongerustheid bij geallieerde- en Ital. autoriteiten -\ UislH Treffen met rampokmakers Voedselpositie Batavia Tijd is nog niet rijp voor dergelijke maatregelen Waar zijn onze Indië-schepen MILITAIREN MET GROOT VERLOF BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeellngen duhbe! tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voer advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De donkere wolken, die zich aan den politieken hemel samenpakken en waaruit met steeds korter tus- schenpoozen felle bliksemschichten schie ten, voorspellen, zelfs de niet-weerkun- dige is daarvan overtuigd, de nadering van een hevig onweer. Mogelijk blijft de bui, voor zij losbarst, nog hangen tijdens de behandeling der Rijksbegrooting, wel ke daardoor al in een zeer benauwende atmosfeer begint, maar waarschijnlijk zullen dan reeds hevige stormvlagen moeilijk te herstellen schade aanrichten. Met den dag treedt de van haar eerste verschijnen af heerschende latente span ning tusschen de twee groote partijen, waarop deze regeering berust, duidelijker naar buiten. Het experiment der samen werking tusschen Kath. Volkspartij en Partij van den Arbeid, dat zeker zijn goede zijde had, maar toch altijd riskant bleef, dreigt door gebrek aan homogeni teit der partners te mislukken. Van het begin af denken wij aan het eerste optreden van den heer Joekes tegen den Katholieken minister Gielen moesten daarom zoowel de leiders der K.V.P. als van de P. v. d. A. steeds gereed staan om de scherven aan elkaar te lijmen. t Vooral de laatste weken stapelen de moeilijkheden zich in steeds sneller tempo op. Bleek uit de nederlaag van het kabinet bij de wijziging van hoofdstuk XIII van de Grondwet reeds, hoe zwak de basis van de huidige regeering wel is, de wijziging van de kinderbijslagwet zal wellicht een nieuwe test case zijn. zooals men weet had de regeering voorgesteld voor ieder kind een toeslag te verleenen van f 2.40 per week. Vooral de katholie ken, die hierbij in de eerste plaats den ken aan de moeilijkheden, waarin het groote gezin momenteel verkeert, V'enschten het door de regeering hiertoe uitgetrokken bedrag op een andere wijze te verdeelen. Zij stelden voor van het tweede kind af f 3.60 toeslag te verlee nen. Uit de gisteren gepubliceerde Me morie van Antwoord blijkt evenwel, dat de regeering tot een compromis bereid is, met dien verstande, dat voor de eerste drie kinderen f 2.40 per kind wordt uit getrokken van het vierde kind af echter f 3.Mogelijk, dat op deze wijze de aanvankelijk dreigende breuk weer voor komen is. Ernstiger zijn de door de regeering op geroepen spanningen tengevolge van haar loon- en prijzen-politiek. Het dezer dagen door den Raad van Vakcentrales aan den minister-president gezonden adres, waarin de op 15 Oct. j.l. reeds geuite wenschen nader worden gepreci seerd, wijst op de groote ontevredenheid der arbeiders. Het kabinet heeft mis schien gemeend deze ontevredenheid te kunnen temperen door het beschikbaar stellen van het zoogenaamde Consumen- tencrediet, er is echter weinig fantasie voor noodig om te voorspellen, dat deze maatregel een fiasco zal worden. fT^oeh zijn al deze kwesties, hoe be- langrijk nok, omdat immers ieder persoonlijk aangaan, klein, vergeleken met hèt groote probleem: In- die. En het is zeker niet te veel gezegd, dat van die zijde thans de grootste ge varen dreigen. Wanneer wij zien, hoe wij in één jaar tijds reed/s zóó ver van den oorspronkelijken weg zijn afgedwaald men denke nog eens aan Logemann's verklaring in de Kamer, dat met den collaborateur Soekarno niet zou worden samengewerkt dat een verklaring van de regeering, waarbij zij voorstelt geen onderscheid meer te maken tusschen Sjahrir en Soekarno, nauwelijks nog eenige reactie verwekt, dan behoeven wij ons niet meer te verwonderen, dat op Zekeren dag zal blijken, dat met de noo- dige manoeuvres Indië losgemaakt zal Zijn uit het Koninkrijk. Zelfs blijkt de Kroon voor velen im mers geen struikelblok meer te zijn. Even schrikt men nog, maar dezelfde Logemann, die als minister van Over- zeesche Gebiedsoeelen den schijn tracht, te te handhaven geen al te ver gaande concessies te zullen doen, zeide dezer da gen op het Vrouwencongres van de P. v. d. Arbeid, desnoods bereid te zijn tot ook de laatste concessieIndonesië bu! 'en het Koninkrijk. Want tenslotte, aldus Logemann, gaat het er om een- wereldprobleem op te los sen en dat is meer waard dan de tech- hische wijze, waarop de samenwerking geregeld moet worden, hoe dierbaar ons °ok de eenheid van het Koninkrijk is. Hoe juist heeft het Nederlandsche voik het dreigend gevaar gevoeld, toen het bij de Kamerverkiezingen de politiek Van Schermerhorn c.s. afwees. Maar wat heeft het geholpen? Ging het niet door de voordeur dan maar door de achter deur, maar het regeeringsgebouw kwa men zij binnen. En van Den Haag ging het naar Batavia en ook daar over- heerschte hun geest. In him geest werd de instructie der regeering geïnterpre teerd en het werd een interpretatie, waaruit de regeering momenteel haar eigen instructie niet meer schijnt térug te kennen. „De Nederlanders willen de republiek Java en faumatra in federatie der buitengewesten sluiten, terwijl de Repu blikeinen juist de buitengewesten in de republiek willen sluiten. Deze standpun ten schijnen bedrieglijk dicht bij elkan der te liggen, doch waar het werkelijk °m draait, is of de uiteindelijke betrek king tot de Kroon een verdrag zal zijn van de republiek Indonesië, den ge_ heelen archipel omvattend, met het Ko ninkrijk der Nederlanden, of een unie tusschen de Nederlandsche Kroon en de door de Nederlanders gecreëerde Ver. Staten van Indonesië", waarvan de re- Publiek Java en Sumatra een autonoom deel zou vormen", aldus formuleerde United Press dezer dagen de kern der huidige moeilijkheden. Is duidelijker be wijs noodig, hoever wij van den oor spronkelijken weg zijn afgedwaald? ,,Men wrijft zich bij zulke berichtge ving toch wel even de oogen uit", schreef Prof. Ronune, de leider van de Kamer fractie der K.V.P.dezer dagen in de vkrt. En hij kwam tot deze conclusie: „Wij voor ons willen wel met alle mo- 8el*jke duidelijkheid zeggen, dat er naar ?hze meening van eenige 'medewerking jh de richting van ontbinding van een hecht staatkundig geheel, die daarenbo- Ven op geen enkele vrije volksuitspraak steunen zou, geen sprake mag of kan Zijn". Het „Vrije Voïk" is ontstemd, omdat, Volgens haar, zoowel van rechts als links <fe aanvallen zijn begonnen. „De recht- Sche oppositie eischt, aldus het blad: "terug in het keurslijf, waarin dr. Van hfook bijna is gestikt, terug naar Z. K. H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan het opleidingskamp der Koninklijke Marine te Loosdrecht. De officieren worden aan den prins voor gesteld. Achter Z. K. H. links: de commandant zeemacht Nederland, Schout bij-Nacht J. A. Gauwf rechts: de commandant kapt. ter zee W- F. van Vreeswijk Bevin, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft met zijn Amerikaanschen ambtgenoot het voedselprobleem van de Britsche zone van Duitschland besproken en daarbij te kennen gegeven, dat de huidige crisis ernstige politieke ge volgen kan hebbien. Bevin zal een rapport over den voed seltoestand in de Britsche zone laten opstellen, dat ter kennis van Byrnes zal worden gebracht. Deze Britsche stap aan den vooravond van de belangrijke Engelsch-Amerikaansche conferentie over den econotnischen toestand van Duitschland maakt het zeer waar schijnlijk, dat het voedselprobleem "bo venaan op de agenda zal komen te sta^n. De omroep voor het Amerikaansche leger te Frankfort heeft bekend ge maakt, dat de voedselvoorraden in de Amerikaansche bezettingszone groot ge noeg zijn om het Amerikaansche mi litaire bestuur in de gelegenheid te stellen de Britsche zone door den drei genden moeilijken tijd heen te helpen. Dit is, aldus de radio, door Amerikaan sche functionarissen aan de autoriteiten in de Britsche zone medegedeeld. Een leider uit de arbeidersbeweging in de Engelsche zone, Jfranz Pliedt. richtte gisteren een waarschuwing tot het Britsche militaire bestuur met het oog op de voedselsituatie. Hij zeide niet te kunnen zeggen hoe lang de Duitsche vakbonden in staat zouden zijn 'n open lijke revolutie van de Duitsche arbeiders tegen te houden, wanneer de voedsel situatie achteruit bleef gaan. Acht-en,-veertig uur voor de verkiezingen heeft de M.R.P.. de partij van Georges Bidault, den Franschen medegedeeld, dat zij eenr candidatuur-de Gaulle voor' het presidentschap der Vierde Republiek zal steunen, indien De Gaulle deze wenscht. Tot dusverre heeft de Generaal zich bui tengewoon terughoudend getoond met be trekking tot zijn plannen voor de toe komst, evenals wat aangaat zSjn betrek kingen met de M.R.P., die zeer gespannen werden toen de M.R.P- voor de grondwet stemde. Dezer dagen was Prins Bernhard met enkele Schotsche en Nederlandsche vrienden op het landgoed Beukenhorst te Vught op jacht. De prins, die een zeer goed schutter bleek te zijn, schoot o.a. een das, een dier, dat in deze streken zeer zeldzaam is. Bronnen uit de omgeving van White Hall verklaarden gisteren, dat in het laatste Egelsche plan voor den toe- komstigen status van Duitschland voor zien wordt in een deelneming van de .Sovjet-Unie aan de toekomstige con- tröle op de industrieën in het Rijn en Ruhrgebied. Volgens dit plan zal de controle ge deeld worden door Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, N e- derland en België. Bevin zou dit plan mee naar New York genomen hebben, om het daar aan de bijeenkomst der vier Ministers van Buitenlandsche Zaken voor te leg gen, wanneer de besprekingen over Duitschland op den twintigsten Novem ber beginnen. Men gelooft dat een der voorwaarden voor de Russiche deelne ming aan de controle op de West-Duit- sche industrieën zal zijn, dat Rusland toestemt in de economische unificeering van Duischland. Ingeval Rusland het algemeene unifi catieplan zou afwijzen, zou de fusie tus schen de Britsche en Amerikaansche zones doorgevoerd worden. BATAVIA 8 Nov. (Aneta). Thans wordt officieel het volgende medegedeeld: „Men is voornemens de volgendt bijeenkomst van de Nederlandsche en Indone sische delegaties te Cheribon te houden, teneinde de gelegenheid te scheppen in verbinding te treden met Soekarno en Hatta. De politieke bijeenkomst zal Maandag 11 November gehouden worden. De plenaire zitting, waaraan de subcommissies haar rapporten zullen overleggen, zal, aangezien de beide delegaties dan te Cheribon aanwezig zullen zijn, daar eveneens gehouden worden." In verband met het bovenstaande verneemt Aneta, dat de leden van de Commissie-Generaal zich tijdens hun verblijf in Cheribon waarschijnlijk aan boord van den Nederlandschen terpedobootjager zullen bevinden. Te voren had Aneta uit Batavia nog gemeld Bij de Nederlandsch-Indonesische on derhandelingen is heden het zwaartepunt verlegd naar Djokjakarta, waar Soe karno, Hatta en Sjahrir in vergadering bijeen zijn, ten einde de nog onopgeloste vraagstukken te bespreken. Het resultaat van deze besprekingen zal de procédure van de bijeenkomst te Cheribon op 11 November a.s. bepalen. De Commissie- Generaal heeft haar bereidheid te ken nen gegeven naar Cheribon te gaan. Er werden reeds toebereidselen voor deze reis getroffen en het is mogelijk, dat zij per Nederlandsche Catalma- vliegiboot zal worden gemaakt. Gewoonlijk welingelichte kringen te Batavia waren optimistisch gestemd om trent den afloop van de conferentie te Cheribon. De republikeinsche „ministers," die Batavia per vliegtuig verlaten hebben, waren eveneens van meening, dat zij te Djokjakarta voldoenden steun zouden krijgen om naar Cheribon te komen met voorstellen over de voornaamste kwes tie, betreffende de positie van de kroon, die voor de Nederlanders aanvaardbaar zouden zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal men te Cheribon: a) Een volledige plenaire zitting houden, waarin zooals gebruikelijk alle rapporten van de subcommissies zullen worden behandeld en definitieve beslis singen over bepaalde nog aanhangige punten zooals bijv. de watervoorzie ning van Soerabaja zullen worden genomen b) Na deze plenaire zitting een twee de vergadering houden, waarin de politieke onderhandelingen, die 4 No vember onderbroken zijn, zullen worden hervat. Op deze laatste vergadering zal men wellicht over kem-kwesties in principe een beslissing nemen. Naar van goedingelichte zijde wordt vernomen, hebben berichten uit Z.O - Italië, als zou een groot aantal Joodsche bewoners van UNRRA-kampen aldaar verstrekkende maatregelen treffen, groote ongerustheid bij de geallieerde en Italiaansche autoriteiten gewekt. Volgens hardnekkige, doch tot dusver onbevestigde geruchten zouden de Joden maatregelen treffen voor een mas sale inscheping, teneinde op die wijze de Britsche bewakingsschepen langs de Palost ij-ï sche kust te kunnen trotsee- ren. Ook in havens van het Midden- Oosten, Griekenland en Turkije zou een groot aantal schepen gereed liggen. Te Rome vreest men, dat de UNRRA- kampen in Italië door Joodsche extre misten worden gebruikt als opslagplaat sen van wapenen. Enkele waarnemers veronderstellen zelfs, dat de schepen met illegale immigranten met wapen geweld aan Britsche interventie weer stand zullen bieden. De Britsche ambassade te Parijs heeft een Fransche nota, gericht tot de V. S. en Groot-Brittannië, waarbij een driemogend- heden-conferentie wordt voorgesteld voor het toezicht op de Joodsche migratie in West-Europa, ontvangen. De nota, welke op 31 October gedateerd is, is opgesteld nadat Britsche stappen bij de Fransche regeering zijn gedaan inzake de kwestie van Joodsche vluchtelingen, die zich in Zuid-Fransche havens naar Palestina inschepen. Een Fransche woordvoerder verklaarde gisteren, dat Joden op volmaakt wettelijke wijze en voorzien van Fransche paspoorten voor alle landen behalve Palestina zich in Fransche havens inscheepten, maar dat zij, eenmaal buiten de territoriale wateren, koers zetten naar Palestina. Langzaam gaat voor ons 't scherm open van het groote tooneel, waarop gedurende den oorlog de fantastische krijgsplannen werden ontworpen. Een nieuwe titaansche wereld wordt ons onthuld. Allereerst een groote droom van Churchill. De Britsche technicus Pike had de geringe uitwerking van ex plosieven op ijs vastgesteld en toen op het einde van 1942 het succes der Duitsche duikbooten Engeland ern stig in het nauw bracht, stelde hij voor een enorm vliegveld van ijs te bouwen. Churchill was enthousiast en gaf direct opdracht de plannen tót te werken. Hij zag reeds het enor- iPe droomschip voor zich opduiken vit den oceaan. In Canada werd een maquette ,Laargemaakt. De afmetingen van Vsbergschip zouden zijn: 600 het den toestand van gevaarlijke onvrucht baarheid, waaruit de regeering, met stevige medewerking van de St.-Generaal ■zich door de instelling van de Commis- sie-Geneiaal heeft weten te bevrijden" Zoo is het niet. Wij vragen alleen, dat de Commissie-Generaal en wie is de Comm.-Gen.? - zich nauwkeurig houdt aan de instructie, niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest. Wij ontkennen niet, dat de positie der Comm.-Gen. uiterst moeilijk is, maar 'n afwijken van de instructie: Indonesië blijve binnen het Koninkrijk, zal o.i. in geen enkel opzicht getolereerd mogen worden. Of zullen wij ons toch wéér van het trottoir laten afduwen? meter lang, 100 meter breed en 65 meter hoog. Twee millioen ton. De Midwayhet grootste vliegtuigmoe derschip, dat 45-000 ton meet, zou er een dwerg bij zijnEn bovendien, dit nieuwe schip was onkwetsbaar. 200 jagers en 100 bombardementsvlieg tuigen konden er een plaats op vin den. Het ijs, dat in groote stalen ge raamten zou worden geplaatst, zou versterkt worden met zaagsel. Dz nieuwe stof werd „pykrite" genoemd. De toekomstige kolos zou Habbakuk heeten. De pylcritehuid, die door een iso- leerende laag beschermd werd, zou 13 meter dik worden en in het bin nenste van het ijseiland zouden han gars, verblijven voor het personeel en enorme machinekamers met vries en warmte-installaties geplaatst wor- aen. Ook de Duitschers hadden hun üroomen. Een enorme schijf van twee kilometer middellijn hadden zij ont- ivorpen. De geheele schijf was bedekt met een sodiwmlaag. Deze moest de zonnestralen opvangen en ze in een geconcentreerden bundel op iedere willekeurige plek van de aarde kun nen richtenDan eerst zou waarlijk de politiek der verschroeide aarde kunnen worden toegepast. Doch om doeltreffend te zijn, zou de schijf zich eerst op zeer groote hoogte moeten bevinden en om haar daar te bren gen had. men de atoomkracht gedacht. 'Cs een planeet zou zij dan ronddrij ven in het heelal op een afstand van 40.000 km- van onzen aardbol, waar de aantrekkingskracht van de aarde Heden deelt de voorlichtingsdienst der Nederlandsche marine uit Batavia mede, dat de torpedoboot jager ..Piet Hein" 7 No vember van de Atjebsche kust uit door twee batterijen waarschijnlijk van 12 c.m. kaliber beschoten is. De „Piet Hein" voer langs de kust van Sumatra en had instructies, eventueel een actie te ondernemen, indien het incident van de „Hollandia" zich herhalen zou. (In den namiddag van den 24sten October werd het Nederlandsche koopvaardijschip „Hol landia" in de nabijheid van Kroeng Raha- baai, Noord-Sumatra, onverwachts met ge schutvuur aangevallen.") De beschieting geschiedde op dezelfde hoogte als van de .Hollandia". De torpedo- bootjager werd niet geraakt en tegen de batterijen is een actie ingezet. Bij Koeala Djelai (West-Borneo) zijn acht leden van een rampokbende gevangen genomen. Onder hen bevonden zich Ja- vaansche terroristen, behoorende tot de onlangs uit Australië gerepatrieerde voor malige stakers. Bij een ander treffen op West-Borneo heeft een militaire patrouille acht ram- pokkers gedood en zeventien gevangen ge nomen. Daar verschillende bevolkingsgroepen te Batavia niet voldoende voedsel ontvangen, zijn voor de huidige distributieperiode de toewijzingen aan zekere categorieën ver dubbeld. Intusschen wordt alles in het werk gesteld om den aanvoer van rijst en andere levensmiddelen naar Batavia te herstellen. Weenen treft maatregelen voor den winter. Op velerlei wijze trachten de bewoners van Weenen brandstof voor den komenden winter te verzamelen. Een boom. die eens de Vngar Gasse sierde, wordt in blokken gezaagd. gelijk is aan de centrifugaalkracht van de schijf. De „opvarenden" zou den leven in het binnenste van de nieuwe planeet. Duizenden planten zouden hun zuurstof moeten ver schaffen en het warmtev er schil tus schen de door de zon beschenen zijde en de schaduwzijde zou als energie bron dienst moeten doen. Plannen waren gemaakt om gepre fabriceerde stukken met raketten in de wereldruimte te zenden en ze daar verder ie verbinden. De Amerikaansche geleerde J- Titchic maakt op het oogenblik ge bruik van deze plannen en wil een hemeleiland bouwen, dat als weten schappelijke observatiepost en als tusschenstation voor interplanetaire reizen dienst zou kunnen doen. Dit eiland zou den ringvorm krijgen en met een snelheid van vier meter per uur om zijn as draaien. De diameter zou 5 kilometer bedragen. De opva renden zouden schoenen met zuig nappen moeten dragen om hun nog zwaartekracht Tijdens de bijeenkomst van de Sociale Commissie van- de V.N. antwoordde mevrouw Roosevelt op de Sovjet-be schuldigingen betreffende den toestand in de geallieerde vluchtelingenkamp. Zij wendde zich tot Wisjinski, toen zei zeide, dat een oplossing van het vraagstuk kan worden bereikt, indien beide lan den bereid zijn samen te werken. Het is van essentieel belang voor den wereldvrede, aldus mevrouw Roosevelt, dat beiden hun wrok en vrees voor een deel vergeten. „Ik hoop dat onze landen elkaar beter zullen gaan begrijpen en eikaars standpunt bij bepaalde aange legenheden zullen waardeeren. In antwoord op de meening van den Sovjet-afgevaardigde, Wysjinsky, dat liet repatrieeren van verplaatste per sonen en vluchtelingen de voornaamste taak van de Internationale vluchtelin gen-organisatie moest zijn, zeide mevr. Roosevelt, dat veie van deze menschen niet naar hun landen wenschen terug te keeren, omdat er veranderingen zijn gekomen in de wijze waarop die landen worden geregeerd. Zij kon het echter niet eens zijn met Wysjinsky's uitlating als zouden deze menschen daarom ais fascisten moeten worden beschouw1. Ook achtte mevrouw Roosevelt „de dreiging van den econoinischen toe stand een factor, die een aantal van deze menschen terughoudt" en zij voegde er aan toe. dat deze vluchtelin gen geen zwervers behoeven te worden, als hun de gelegenheid wordt geboden zich opnieuw te vestigen in een ander land, dat een toekomst, heeft. Op Wisjinsky's beschuldiging, als zou den de Ver. Staten onder het mom van De subcommissie der V. N. voor de ont werpen van de politieke commissie heeft voorgesteld, dat de Algemeene Verga dering van de V. N. zal aanbevelen, dat de door Albanië, Mongolië, Transjorda- nië, Eire en Portugal ingediende aanvra gen om het lidmaatschap van de V- N. opnieuw door den Veiligheidsraad zul len worden behandeld. De Amerikaansche delegatie ter Alge meene Vergadering van de V. N. heeft besloten haar steun te verleenen aan het voorstel. Dit houdt echter geen aanwijzing in betreffende de houding, die de Ver. Staten in den Veiligheidsraad zullen aannemen, wanneer de aanvragen op nieuw in behandeling zouden komen. Naar verluidt zijn de V. S- nog niet bereid tot ingrijpende maatre gelen tegen het Spanje van Franco, zocals b.v. het toepassen van econo mische sancties volgens het voorstel van Wit-Rusland. De Amerikaansche delegatie bij de V. N. heeft gisteren de aangelegen heid besproken en hoewel men nog geen definitief standpunt heeft in genomen, is men toch wel van mee ning, dat de tijd voor dergelijke maatregelen nog niet rijp is. vrijheid in de kampen van verplaatste personen propaganda toelaten, die ge richt is tegen het land, waar de ver plaatste personen vandaan komen, ant woordde mevrouw Roosevelt, dat er over vrijheid en beperking van meeninigs- uiting tusschen Sovjet-Unie en de Ver. Staiten zeer verschillende opvattingen bestaan, maar zij vond niet, dat deze verschillen samenwerking uitsloten. De Belgische afgevaardigde, Lebeau, beschreef de kampen van verplaatste personen als „broeinesten van ledigheid en ontevredenheid" en zeide, dat zij een wonde plek vormen, die niet onbehan deld mag blijven. Hij stelde een stemming voor over den tekst, zooals deze thans voor de commis sie lag. Als de uitslag niet zoo zou zijn, dat een of andere delegatie zich aan de internationale vluchtelingen-organisatie wilde binden, dan zou een organisatie door verschillende regeeringen buiten de VN", om, in het leven kunnen worden geroepen. Felici, fotograaf van het Vaticaan, mo.akte voor een expositie in Amerika een reeks foto's van het Vaticaan. De Paus bekijkt zijn portret. KLIPFONTEIN 21 Nov. te Rotter, dam verwacht. NIEUW HOLLAND uitr. 9 Nov. Port Said verwacht. te VOLENDAM uitr. lombo. 7 Nov. van Co- GERARD DOU 5 Nov. te Batavia. Het bestuur van het N.V.V. heeft het bestuur van de Stichting Radio Neder land en 't bestuur van den Ned. Tcon- kunstenaarsbond verzocht deel te ne men aan een bespreking om een voor beide partijen bevredigende oplossing van het conflict te vinden. De organisatie van musici en artisten deelt o.m betreffende de reorganisatie in het radióbedrijf mede, dat het mu- ziekapparaat beantwoordde aan de eischen van het omroepbedrijf, doch niet aan de verwachtingen der om- roepvereenigingen, die vele kleine or kesten behoeven voor de lichte muziek. De kwestie over het benoemen van proefdirigenten heeft haar beslag ge kregen, aldus deze organisatie, ondanks het feit, dat de „Stichting Radio Ne derland" ervan doordrongen was, dat de betrokken musici er tegen zijn. De musici zijn niet tegen hergroepeering als zoodanig, maar wél tegen het feit, dat deze reorganisatie achter gesloten deuren door de Stichting behandeld is. Naar het A.N.P. verneemt is benoemd tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden mr. dr. J. Donner. thans raadsheer in den Hoogen Raad. Tot vice-presidenten zijn benoemd mr. N. C. M. A. van den Dries, thans raadsheer en mr. dr. W. A. J. M. Fick, eveneens thans raadsheer. Tot raadsheeren zijn benoemd mr. P. H. Smits, die tijdelijk het ambt van raadsheer uitoefende, mr. G. H. A. Fe- ber, thans rechter in de rechtbank te Almelo en mr. A. Rombach, thans ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad. De achteruitgang in de hoedanigheid van het brood, een gevolg van het feit, dat in overwegende mate van tarwe en rogge van den inlandsche oogst gebruik wordt gemaakt. De moeilijkheden in den aanvoer van buitenlandsche tarwe, mede ontstaan door de staking in de Ameri kaansche scheepvaart, maakten, dat het percentage buitenlandsche tarwe, ver werkt in broodbloem, de laatste weken, tot 20 was gedaald. Nu, na de beëindi- via jvcc .1j v Ot lCe- neemt, mag ook eenige verbetering in de broodgraanpositie worden verwacht. Met ingang van Maandag as. zal voor 50 pet. buitenlandsche tarwe in de broodbloem worden verwerkt. De ver dere samenstelling is 30 pet. inlandsche tarwe en 20 pet. rogge. (Van onzen Haagsehen redacteur) Er gaan geruchten over het demobili- seeren van dienstplichtigen en reserve- personeel in Indië. Naar wij te bevoeg- der plaatse vernemen, betreft het hier uitsluitend militairen, die in Nederland vertoeven en die voor het meerendeel wegens ziekte vanuit Indië zijn gerepa trieerd. Zij worden met groot verlof ge zonden. Maandag a.s. zullen van oficieele zijde nadere mededeelingen over dezen maat regel worden gedaan. De afschuwelijke geheimen van Ra vensbriick, de naam van dit kamp wordt met afgrijzen door tal van vrou wen in Europa uitgesproken, zullen ont huld worden, als de volgende maand mannen en vrouwen, die daar hun weerzinwekkende misdaden begingen, voor hun rechters zullen verschijnen. Op 3 December zal te Hamburg de berechting beginnen van negentien be schuldigden, van wie de SS-kolonel, Fritz Suhren, de belangrijkste is. Het proces zal vermoedelijk zes weken du- Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft aan de regeepingstroepen de order tot het onvoorwaardelijk staken van het vuren gegeven, uitgezonderd in die gebieden in China en Mandsjoerije, waar het noo dig is de huidige posities te verdedigen. Tsjang Kai Tsjek noemde dit een laatste poging om den vrede te bereiken. De order „staakt het vuren" was te vens het eerste punt van een commu nistisch program tot regeling van den burgeroorlog, dat door het communisti sche blad „Takoeng Pao" bekend werd gemaakt. het idee van de zwaartekracht te geven. De communisten verlangen, dat Tsjang Inderdaad tvonderlijke plannen! opnieuw de „Commissie van Drie" Doch de Duitsche spiegel zou ons j bijeen zal roepen, teneinde te beraad- misschien den eeuwigen zomer kun- j slagen over de garnizoen-gebieden en nen brengende demobilisatie. De order „staakt het vuren" werd be kend gemaakt, op het oogenblik, dat de regeeringstroepen binnendrongen in het hart van Tsjefoe, de door de commu nisten bezette haven op het schiereiland Sjantoeng. Anderzijds wordt gemeld, dat de communistische troepen aanvallen doen op Pingtoe en Antsjoe. Beide ste den bevinden zich vlak bij den belang rijken spoorweg Tsinan-Tsingtao, dien de communisten pogen af te snijden teneinde te pogen den nationalistischen druk op Tsjefoe op te heffen. Ondanks de officiaele ontkenning van de regeering, melden de dagbladen van Nan king opnieuw, dat de ChineeschRussische onderhandelingen over de teruggave van Dairen aan China beëindigd zijn. Volgens deze berichten komt de stad aan China, maar wordt voor de haven een gemeen schappelijk ChineeschRussisch bestuur ingesteld. Ook over de teruggave van Port Arthur zouden onderhandelingen begonnen zijn. ren. De verdachten staan terecht we gens hun verantwoordelijkheid voor den dood van niet minder dan 109.000 vrou wen. De rechtbank bestaat uit een Britschen generaal, drie andere opper- officieren, een Franschen en een Pool- schen rechter. Dan zullen de gebeurtenissen, die in dit beruchte concentratiekamp, zelfs door Duitschers de „hel der vrouwen" genoemd, uiteengerafeld worden en zal andermaal het lijden van tienduizenden vrouwen. Poolsche, Russische, Fran sche, Belgische, Nederlandsche, Noor- sche, Deensche en Engelsche, herleven. Behalve Suhren zijn „belangrijke" verdachten: dr. Rosenthal, die onbe schrijfelijke wreedheden op zijn geweten heeft, de knappe 24-jarige Theodora Binz, bij wie vergeleken de beruchte Irma Grese van Belsen een zacht mcis- je was, ei^ Carmen Mory, die eens dienst deed als spion voor Duitschland doch later in ongenade viel, wat zij weer goed maakte door de gevangen vrouwen van Ravensbriick te bespionneeren. Als getuigen zijn o.a. opgeroepen Odette Sansom, wier schuilnaam „Churchill" was, een pseudoniem, dat haar het leven redde, otndat de Duit schers het haar ware naam achtten. Zij doorstond vreeselijke martelingen. Voorts Geneviève de Gaulie, nicht van den generaal, miss Laguardia, zuster van den directeur der UNRRA. en gra vin Razynski. familielid van den vroe- geren Poolschen minister van Buiten landsche Zaken. Een mensch, die niet bezig is verveelt zichzelf, verveelt de an deren. Hij wordt een dwingelana in huis, een leeglooper daarbuiten j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1