STAD EN OMGEVING Plannen tot stichting van een recreatie-oord te Noordwijk BELANGRIJKE EXPOSITIE in Haarlems Frans Halsmuseum DE HOND WOEF EN IK Albert de Klerk Raadscommissie brengt verslag uit Van het witte doek St. Ludwina zangkoor in het zilver KEES VERWEY schilder van het licht KERKLIJ3TEN Bookmaker voor het gerecht AGENDA HALF OM van FRANKEN Uitreiking van nieuwe bonkaarten De a.s. conversieleening ZATERDAG 9 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 LEDENCONCERT H.O.V. Nieuws van de sportclubs Burgerlijke Stand Kath. Middenstand te Heemstede „Lief en leed der dieren" Aanbiddingsfeest „De Water trappers" KRELAGEHUIS THANS TERUGGEGEVEN Na zeven jaar BENNEBROEK 40-JARIG BESTAAN K.A.B. Meisjesportretvan Kees Verwey HILLEGOM Filmavond voor den R.K. Vrouwenbond R.K. Arbeidersbeweging Glasactie geslaagd Kinderfeest NOORDWIJK Installatie van den nieuwen burgemeester ChicagoNoordwijk Nieuwe bonkaarten Burgerlijke Stand VELSEN R.K. Sportvereen. „Velsen" NOORDWIJKERHOUT R.K. Voetbal vereen. V.V.S.B, ZANDVOORT K.V.P. Zandvoort Bevolking van Zandvoort Bij met-deelneming vijf jaar geblokkeerd geid COMMUNIQUE DER MUSICI DE JENEVERPRIJS Op weg naar de walvisschen ONGEANIMEERDE MARKT Albert de Klerk werd 4 October 1917 te Haarlem geboren, op de Bakenesser- gracht, naast de Andriessens. Al heel jong stond hij tusschen de sopra nen van het koor in de St. Josephkerk, en schreef zijr? eerste :mm composities. Met het ilÜ orgelspelen werd het al gauw ernst: Hen drik Andriessen maakte hem klaai voor het Conservato rium, maar eer het zoover was, dat hij daarheen kon gaan, was hij reeds als op-1 volger benoemd van zijn leeraar, die naar Utrecht verhuisde. Albert was toen nog geen 17 jaar. Op zijn vijftienden verjaardag concerteerde hij reeds op het Paleisorgel in de Gem. Concertzaal. Weldra zou hij ook op het vermaarde instrument van de Groote Kerk de kans krijgen; daar debuteerde de 17-jarige organist met het geweldige Praeludium en Tripel-fuga in Es van Bach. Op het Conservatorium verliepen de studiejaren gunstig en zijn orgel- leeraar Anthon v. d. Horst smaakte het genoegen hem cum laude te zien slagen voor het eindexamen en hem te zien voorstellen voor den Prix d'Excelience, die hij dan ook in 1941 verwierf, tezamen met den Toonkunstprijs. Ondertusschen had hij als uitvoerend musicus niet stil gezeten, doch tal van concerten gegeven in binnen- en buiten land. Zijn concerten te Parijs in 1937 gaven den doorslag. Ook als componist was hij met succes voor den dag geko men en na het behalen van den Prix trad hij bij nagenoeg alle Nederlandsche orkesten op met zijn voor de eindproef gecomponeerde concert met orkest. Alleen te Haarlem is dit werk nog niet uitgevoerd. Bij zijn reputatie als vertolker van smaakvolle programma's groeide tevens zijn faam als improvisator. Als repetitor onder Ed. van Beinum en Anth. v. d Horst kwam hij tot ce koordirectie; de Ned. Bachvereeniging te Naarden waar deert hem als de rechterhand van v. d- Horst, van wien hij enkele jaren geleden al eens onvoorbereid de directie van Bach's Hohe Messe overnam. Zelfstandig debuteerde hij als dirigent in de Vleesch- hal. Ter gelegenheid van de 150ste verja ring van Mozart's afsterven voerde hij met een klein „Mozart-koor" en orkest een Mis en een Vesper van Mozart uit. Dit was een prachtig begin van een diri genten-carrière. Dat hij trouwens een ge boren koorleider is, bleek ook in dit voor jaar, toen hij na luttele maanden studie met een nieuw, groot koor voor den dag kwam met Mozart's Litanie en Bach's Magnificat. De Klerk, die te Utrecht aan de Muziekschool zijn vroegeren mentor Hendrik Andriessen als orgelleeraar heeft opgevolgd, trad in den laatsten tijd ook als dirigent bij de radio op en werd, als opvolger van Felix de Nobel, benoemd tot dirigent van Aerdenhout's Vrouwen koor. En nu zal Haarlem hem a.s- Dinsdag weer aan het werk kunnen zien, als hij met zijn koor „Katholiek Haarlem" het alhier nog niet uitgevoerde Requiem van Fauré en het machtige Te Deum van Bruckner ten gehoore zal brengen. Wij herhalen hier wat wij jJ. Woens dag schreven: Deze uitvoering, waarvoor groote en hooge belangstelling bestaat, belooft een groote gebeurtenis te worden to de muziekgeschiedenis van Haarlem. Terecht rekent het bestuur van het koor „Katholiek Haarlem" op de aanwezigheid van aUen, wien de bloei van het Katho- liek-cultureele leven in onze stad ter harte gaat. Er is nog een klein aantal plaatsen beschikbaar, men haas te zich hiervan de noodige exemplaren te bemachtigen. Twee Mozartscheppingen voor de pauze en in de tweede programmahelft een herdenking van den Franschen com ponist Gabriel Fauré en een werk van den Nederlandschen componist Johan Wagenaar. Ziedaar het programma op dezen, overigens matig bezochten Serie avond. Met de opgewekte, tintelende muziek, welke Mozart in 1776 schreef voor de bruiloft van Elisabeth Haffner, en die daarnaar de Haffner-Serenade genoemd wordt, werd het concert geopend. Gele- genheidsmiuziek dus. maar muziek van blijvende schoonheid, waarin vooral de obligaat solo-vioolpartij door Gijs Beths, Uiterst vaardig en soepel van voordracht gestreken bij deze uitvoering, de binden de factor is. Johan Otten was de solist ln een van Mozart's meest dramatische Piano-con certen. dat in C kl. terts, (K. V. 491). Zijn technische begaafdheid is onbe twistbaar, doch hoe verzorgd overigens ziin voordracht ook is, veel warmte en spanning ging er toch niet van hem pit: daarvoor is zijn aanslag over het alge meen te hoekig en te stug en mist hij de weemoedig gekleurde soepelheid, welke bijvoorbeeld het Larghetto zoo boeiend kan maken. Ook in het werk gewijd aan de nagedachtenis van Fauré, een Ballade voor piano en orkest, overigens zonder veel diepgang maar met zangerige mo menten, misten wij de fijne, romantische sfeer, die eigenlijk slechts tegen het slot cm "n hoekje kwam kijken. Nochtans verdiende de kunstenaar het applaus en de bloemen, welke hem ten deel vielen, eerlijk en ten volle. De Symphonietta (op. 32.) van Johan Wagenaar hadden wij in jaren niet meer gehoord. Maar reeds in de geestdriftige opmaat van den inzet herkent men Wa genaar met zijn rhythmisch pittigen schrijftrant. En over de breede, rake instrumentatie, de weelderige orkestkleur, behoeven we verder de loftrompet niet meer te steken. Hier gloeit het muzikale vuur, in staat om ook een bescheiden orkest als het Haarlemsche tot een waar devolle prestatie op te voeren, zooals het gisteravond dan ook onder Hartvelt's energieke en bezielde leiding geschiedde. J. Scheepens. Pal Robeson, de bekende negerzanger, zingt er weer lustig op los in de film „Sanders of the River," die deze week in Frans Hals vertoond wordt. Wie van ophitsende negerdansen houdt, kan z'n hart ophalen. Roibeson wordt door San ders, de Britsche opperbevelhebber aan gesteld tot stamhoofd, plaatst zich aan de zijde van Sanders, wanneer er op stand uitbreekt en wordt tenslote ko ning over het geheele Nigeria. De camera-techniek laat zoo nu en dan wel te wenschen over, waardoor veroorzaakt wordt, dat ontspanning in inspanning veranderd. (18 jaar). Het is mogelijk, dat men een kleine tien jaar geleden een film als „Shang- hai-dTama" wat spel, techniek en in houd betreft een meesterwerk vond, dit werk van dpn regisseur Pabst ligt ons thans niet meer. Ben dergelijke rol prent heeft nog slechts een negatieve waarde, namelijk om vergelijkingen te treffen en daarna te constateeren, dat nu andere eischen worden gesteld aan een goede film. Eischen, die de perfec tie naderbij komen. Het Chineesch- Europeesche drama, dat in Rembrandt draait, telt weinig momenten, die de aandacht boeien. (Volwassenen) In het Spaame-theater wordt een in teressante en spannende seriefilm ver toond. welke getiteld is: „Verloren in de wildernis". Deze week staat het eer ste deel op het programma, namelijk De bedolven stad", welke vooral den natuurliefhebber eenige genotvolle uren zal verschaffen. .Als voorfilm kan men zien ,,In vuur en vlam". In Lnxor draait de film „Dat is Ame rika" met Judy Oanova in de hoofdrol. Het is een luchtig niemendalletje, waarin we kunnen zien, hoe een boe renmeisje bij haar oom, een millionnair, gaat inwonen en voor de familie en om geving een voortdurende steen des aan stoots is. met alle komische verwikke lingen van dien. Deze film heeft met Amerika als zoodanig niets te maken en zou zeker niet boven de middelmaat uitgekomen zijn, ware het niet, dat de band van Bob Crosby voor een werke lijk prettige muzikale omlijsting zorg droeg. (Alle leeftijden) Het is een merkwaardige geschiedenis, die deze week in Palace te zien is. Wan neer wij den tekst „Toen hij onschuldig was werd hij als moordenaar berecht. Toen hij moordde was hij onschuldig" overnemen en niet méér uitleg geven, is dat alleen om het verloop van dit span nende gebeuren niet te verklappen. Eenige onwaarschijnlijkheden neemt men in dit spannende geval op den koop toe. Veel waardeering kan men hebben voor het spel der mannelijke hoofdpersonen (Volwassenen). In het voorprogramma o.a. een ori- gineele reportage voor Veilig Verkeer, die voor een deel in Haarlem is opgeno men. Damclub „Haarlem" bondscompetitie tegen de Damclub „Beverwijk", voorloo- pige uitslag 57, in het voordeel van „Haarlem". De vermoedelijke einduit slag wordt 119 of 128 in het voor deel van „Haarlem". HAARLEM. Geboren: I. L Panhuijzen Mönch, d; F. de JongSchaart, d; W. M. JurgensMeijer, z; J. Riekwelv. Vliet, z; H. v. d. Post—Akersloot, z; G. v. RuitenDroog, d; L. Walgien G-ooijer, z; W. J. M. Welling—Schut- gens, d; M. F. v. DrunenMantel, d; J- C. Buijs—Sandifort, d; P. J. Boer stol, z. Gehuwd: L. Molling en J. Warmer; H. R. Fabriek en J. Beekhuizen; IJ. Salm en P. J. Chapman; J. Binkhorst en E. M. Erdtsieck. Overleden: F. Smit, 70 j., M. v. Heemskerkstraat; J. c. Minderman— Veldhuizen, 67 j., Keizerstraat. Eenige maanden geleden richtte een groote maatschappij zich tot het Noordwijksche gemeentebestuur met het verzoek een op hypermoderne leest geschoeid vacantie- en recrea tieoord met een capaciteit van 6000 personen ten noorden van de ge meente te mogen stichten. Na geheime bespreking besloot de ge meenteraad een drietal raadsleden af te vaardigen voor een bezoek aan 'n soort gelijk modern vacantieeentrum in En geland, teneinde zich aldaar een indruk te kunnen vormen van de inrichting en organisatie, alsmede de consequenties, welke uit een kamp van dermate groo- ten omvang voor de aangrenzende ge meente voortvloeien. Deze commissie be zocht het „Butlins Luxury Holiday Camp" in Filey (Yorkshire), dat niet tegenstaande het vergevorderde seizoen nog in vol bedrijf werd aangetroffen. Het kamp bevat winkels, theaters, bioscopen, concertzalen, sportvelden, ker ken en allen comfort, welken men in een grocte stad geniet, terwijl alles zoodanig is ingericht, dat toch het typische bui tenleven is bewaard gebleven. Aan het geestelijk leven wordt in het kamp zeer veel aandacht geschonken. Alvorens men als gast wordt inge schreven, moet aan verschillende eischen worden voldaan; dit ten einde gevrij waard te blijven van ongewenschte in vloeden. In het algemeen is de raads commissie van oordeel, dat de moreele en zedelijke toestanden in het kamp gunstig zijn. Het contact met de aan grenzende gemeenten is gering, aange zien men alle inkoopen in het kamp zelf kan doen. Op grond van haar ervaringen is de raadscommissie van oordeel, dat mits het kamp in overeenstemming met het Nederlandsche karakter wordt gehouden op het verzoek tot oprich ting van een dergelijk kamp gunstig moet worden geadviseerd. Alhoewel de ze raadscommissie bestond uit vertegen woordigers van de drie groote fracties van den gemeenteraad, kan het tot stand komen van het kamp nog niet als vaststaand worden beschouwd, aange zien ook de gemeenteraad van Noord- wijkerhout zijn goedkeuring aan de plannen zal moeten hechten. Het kamp zal n.l. gedeeltelijk op^Noordwijkerhouts grondgebied komen te liggen. HAARLEM. In het tijdvak van 11 November t.m. 21 December zullen in het Centraal Uitreiklokaal „De Vleeschhal", Groote Markt, de nieuwe distributiebe scheiden worden uitgereikt. Zelfverzorgers dienen zich voor de ontvangst van deze bonkaarten te wen den tot de afdeeling „Bijzondere Arbeid", Z'ijlstraat 62. De uitreiking geschiedt volgens onder staande lette-r-indeeling: 11 Nov. A; 12 Nov. Ba t.m. Bez.; 13 Nov. Bi tm. Bok; 14 Nov. Bol t.m. Bram; 15 Nov. restant B; 16 Nov. Ca. t m. Co.; 18 Nov. restant C. en Da t.m. Du; 19 Nov. rest- D en E t.m. Er.; 20 Nov. rest. E en F; 21 Nov. Ga t.m Goz.; 22 Nov. rest. G.; 23 Nov. H t.m. Hen; 25 Nov. Her t.m. Hor; 26 Nov. rest H en I; 27 Nov. J; 28 Nov. Ka t m. Ker; 29 Nov. Kes t.m. Koz.; 30 Nov. rest. K; 2 Dec. La tm. Liz.; 3 Dec. rest. L; 4 Dec. Ma t.m. Meu; 5 Dec. rest. M; t> Dec. N; 7 Dec. O; 9 Dec. Pa tm. Pol; 10 Dec. rest. P., Q; 11 Dec. Ra t.m. Rus; 12 Dec. rest. R, Sa tm. Schik; 13 Dec. Schik t.m. Spro; 14 Dec. rest. S; 16 Dec. Ta t.m. Truf; 17 Dec. rest. T, U en Va t.m. Vis; 18 Dec. rest. V en Wa t.m. Wem; 19 Dec- rest. W; 20 Dec. X, IJ en Z; 21 Dec. na-uitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrijdag van 8.3012 15 uur en van 1400—16.45 uur; 's Zaterdags van 8.30 1215 uur. Voor Spaarndam geschiedt de uitrei king in het dienstgebouw aldaar van de Gemeente Secretarie en wel op: 19 Nov. van 9.0012.00 uur letters A t.m. G en van 140016 00 uur letters. H t.m. N; 20 Nov. van 9.0012.00 uur let ters O t m. U en van 14.00—16.00 uur V t.m. Z. De Katholieke Middenstandsorgani satie te Heemstede heeft voor den win ter 19461947 het volgende voorloopige programma samengesteld. 14 November zal de heer A. v. Domburg, de bekende filmcriticus, een lezing houden met vertooning van een film over de reis ervaringen in Rusland. 9 December is er een St. Nicolaasavond voor de le den met hun dames. Verder zal op een nader te bepalen datum in Januari rector Kraakman een lezing houden. Deze populaire film zal in Haarlem worden vertoond onder auspiciën van de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken en wel Vrijdag 15 November, 2 uur, ln Hotel de Leeuwerik. Zondag 10 November wordt in de kapel van het St. Francisca Romana Liefde werk, Koudenhom 34, het Aanbiddings feest gevierd. Het Allerheiligste zal dien dag van elf tot vier uur ter aan bidding worden uitgesteld. Zondagmiddag a.s. houdt de R. K. Zwemt er. „De Watertrappers" haar jaar- lijksche onderlinge wedstrijden in het Sportfondsenbad. De leden gaan elkaar bekampen op de verschillende nummers. Na de wedstrijden volgt het diploma- zwemmen voor een 90-tal leden. Voor ouders en belangstellenden vormt deze middag een mooie gelegenheid om ken nis te maken met het werk der „Water trappers." Om twee uur beginnen de wedstrijden. De kosten van de Verkeersweek te Haarlem bedragen f 750.waarvoor B. en W. een crediet aanvragen. Hans Martin, directeur der K- L. M-, auteur van verschillende boeken, viert heden zijn zestigsten verjaardag Het zangkoor „Ipsi Canimus Gloriam" van de Parochie van St. Ludwina viert Zondag a.s. zijn 25-jarig bestaan. Tege lijkertijd zullen de heeren P. Q. Wolff, die al jaren geheel belangeloos het koor heeft geleid, J. Nibbering, organist, en J. Elferink, den dag herdenken, dat zij van de oprichting af aan het koor ver bonden zijn. Ter inleiding van den feestdag wordt hedenavond 8.30 uur in de Parochiekerk de Completen gezongen. Zondag 7.30 des ochtends is er een stille H. Mis met al- gemeene H. Communie, waarna een ge meenschappelijk ontbijt voor de leden van het zangkoor in den St. Hubertus- buroht. Om 10 uur zal pastoor L. J. Schalke, president van het koor, een plechtige Hoogmis opdragen, waaronder het jubileerende koor een meerstemmige Mis zal zingen. De predicatie zal worden gehouden door den Deken van Haarlem, den hoogeerw. heer J. C. W. van de Wiel. De K.R.O. zal deze plechtigheid uitzen den. Om drie uur is er een receptie in het clubhuis aan den Raadhuisstraat. Aan de rest van den dag zal een bijzon der feestelijk tintje worden gegeven. Het Krelagehuis is met inbegrip van de garage na 7 jaar aan Bloembollencul tuur teruggegeven. Het werd achtereen volgens gebruikt door het Nederlandsche leger, den Opbouwdienst, het Duitsche leger, het M.G., de voedselvoorziening. Gezagstroepen en garnizoen-Haarlem. De aangerichte schade wordt thans vast gesteld en is zeer groot. De Kynologenclub „Kennemerland" zal ln den aanstaanden zomer een interna tionale hondententoonstelling organisee- ren. Zondag zal het veertigjarig bestaan van de Kath. Arbeidersbeweging te Bennebroek op feestelijke wijze worden herdacht. Des morgens 8 uur wordt voor de levende en overleden leden een plechtige Ïï- Mtfe opgedragen in de ka pel van de eerw. zusters, waarbij ver wacht wordt, dat alle leden ter H. Ta fel zullen naderen. Daarna is er een gemeenschappelijk ontbijt in het R. K. Vereenigingsgebouw. Des middags is er receptie van 34 uur, eveneens in het R. K. Vereenigingsgebouw, terwijl des avonds, wederom in dit gebouw, een feestvergadering wordt gehouden. Wie het voorrecht eens of meer malen gehad heeft, by een werkeiyk kunstenaar het atelier te mogen bezoeken en we denken nu in dit verband aan het atelier van den schilder hy zal de herinnering daaraan als eene van bü- zondere, niet te definineeren bekoring in zich ronddragen. En wie dit eens heeft gesmaakt en door de aparte sfeer werd bevangen, zal bij het betreden van de zaai, waarin de schilderijen van Kees Verwey hangen, minstens een zwakke opleving hiervan in zich voelen groeien: Het volkomen op elkaar afgestemd zijn van de doeken onderling, de samenklank van dit ge heel met de ruimte van de zaal heeft iets van een goed gebouwd instrument. Wie dus, gevoelig mensch zijnde,'reeds snaren van zijn gemoed voelt spannen vergunne ons een enkel geleidewoord en volge onzen vinger, wijzend op een bril- lant, verscholen in de draperie, opdat de rijke samenklank elk hart doe mee zingen. Want niet anders is het doel der kunst dan een facet te zijn van het ge luk van eiken mcnsch, dat hem verheft uit de modder van het allerdaagsche. Tot nog toe is Verwey een inpressio- nist en dit zal niemand, die in de per soonsbeschrijving in ons blad van Don derdag jl. heeft gelezen hoe hij de spie- gel is, waarin de glorie der „Tachtigers" weerkaatst, verwonderen. Toch wijzen eenige sterk afwijkende doeken, met name „Stilleven met Ve- nusbuste," Parisienne," „Stilleven met Spaansche Kruik" en „Voor mijn vriend Picasso," op de voorbereiding van een nieuwe periode, die, als de tijd daartoe rijp is, zeker zal doorbreken en dan, naar het bijzondere in de aangeduide werken doet veronderstellen, verwant zal zijn aan de moderne Franschen. In verband met de, eerder beschreven, typische ontwikkeling van Verwey is om gooiing op een leeftijd, waarop anderen zich consolideeren, niet denkbeeldig. Het optrekken van den damp zou dan menige verrassing voor ons kunnen brengen. Het feit, dat Verwey's werk thans reeds nimmer verstarde in een streng gevolgde werkwijze, maar tot in opeenvolgende werken tegenstellingen vertoont, b.v. in verfbehandeling en doorwerking, laat de mogelijkheid volkomen open en verklaart tevens hoe sporen dezer thans sterker doorkomende verandering van instelling zich met sprongen over jaren aandienen. Eenerzijds voorkomt het ontbreken van de strenge „manier" een zekere eentonig heid, anderzijds wordt een vaste lijn in het oeuvre voldoende getrokken door spe cifieke kwaliteiten van Verwey's persoon lijkheid. Een tweeledige apotheose vormen het voelbaar zuivere portret vai. Lod. v. Deys- sel en dat van Boot voor den geest van den schilder. Het mooiste doek van de expositie is het hierbij gereproduceerde, welks onweerstaanbaarheid voor een deel ligt in den, niet te beschrijven, even rimpelen als bijzonderen persoonlijken toon, waarin dit doekje is geschilderd en welke wij helaas in de krant niet kunnen weergeven. Als aquarellist paart Kees Verwey een gave techniek aan sublieme beelding. Wie in de komende weken een rust punt zoekt voor zijn verontrusten of ver moeiden geest, vindt dit temidden van dit werk en hij draagt iets mee, dat geen suppoost hem ontnemen kan. L. T- H. BAVO, Kathedraal: Zondag H.H. Missen 6-30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. 12.15 Congr. aspiranten. Lof 7.30 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.30, 8.15 en 9 u. Maandag 9.30 installatie Mgr. G. v. d. Burg als nieuwe Kanunnik. 8 u. H. Familie afd. dames. Dinsdag 7 u- Congr. meisjes, 8.15 u- jonge dames. Woensdag 8 u. Congr. jongemannen. Vrijdag 7.30 u. Lof. Zaterdag biechten van 4.308.30 u. Lof 7 u.' H. ANTONIUS VAN PADUA (Pa terskerk) Zondag H H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.45, 7 30, 8.15, 9 en 9.30 u. Maandag 8 u. Congr. dames. Dinsdag 7.30 u. Lof. Vrijdag 730 u. Lof en Kruisweg. Zaterdag biechten van 49 u. H. HART (Kleverpark): Zondag H.H Missen 7.30, 9 en 12 u. Om 10.30 Hoog mis. In de week H.H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 uur. Maandag Mariacongr. 7 u. meisjes, 8.15 u- dames. Dinsdag en Vrij dag Lof om 7.30 u. Woensdag 8.15 hee- rencongr. Zaterdag biechthooren van 5 tot 9.30 u. ST. JOZEF, Jansstraat. Zondag H.H Missen 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.45, 7, 7.30, 8.15 en 9 u. Loven om 7.30. Zaterdag biechten van 46 en van 79 u. H. LID WIN A, Rijksstraatweg: Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof om 7 u. In de week H H. Missen 7, 7.30, 8 en 9 u. Za terdag geen H. Mis om 7 30 u. Biechten van 5^8 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA: Zondag H.H. Missen 630, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof om 7 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 7.45 en 8.45 u- Lof 7.30 u. Zaterdag biechten van 5 8.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN, Rijksstraatweg: Zondag H.H. Missen 6 30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6 30 u. In de week H H. Missen 7, 7.45 en 8.30 u- Lof 7-30 u. Zaterdag biechten van 5—9 u. H. JOANNES DE DOOPER, Amster damstraat: Zondag H.H. Missen 630, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 1030 en 11.45 u- Lof 7 u. In de week H.H. Missen 6.30, 7, 730 en 845 u. Donderdag lof 7.30. Zaterdag biechten van 4.30—8.30 u. O. L. VROUW ROZENKRANS, Spaarne: Zondag H.H. Missen 615, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Lof 7.30 u. In de week H H. Missen 7, 7-30, 8 en 9 u. Loven 7.30 u. Zaterdag biechten 58.30 u. H. DRIEëENHEID Bloemendaal: Zon dag H.H. jVtissen 7. 830 (Hoogmis), 10 en 1115 u- Lof 7 u. In de week: H.H- Missen 7, 7.45 en 9 u. Maandag 8 u- conf. heeren in Campagna. Dinsdag 815 Congr. jonge vróuwen- Woensdag 7 u. Congr. jongens, 8 u- Congr. dames. Donderdag 7.30 u. lof. Zaterdag 215 congr. meisjes, biechten van 56.30 en 7—9 u. Lof 7-30 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN, O verveen: Zondag HH. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10 30 u. Lof 7.30, tevens sluiting H. Missie. In de week H H. Mis sen 7. 7.30, 8.25 u- Zaterdag biechten van 46 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA, Aerde- hout: Zondag de H. H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof om 4 u. In de week H. H. Missen 7.45 en 9 u. Dinsdag 7.30 lof en 8 u. congr. jongens. Woens dag 3 u. Catechismus. Zaterdag biech ten 4—9 u. Lof om 750 u. ST. Bavo, Heemstede: Zondag H. H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. 12.30 u. Agnes-congr. Lof om 7 30 u. In de week H. H. Missen 6.30, 7, 7.45, en 8.30 u. Maandag 7.30 H. Fam. Heeren. Dinsdag 730 u. Lof, daarna biechten. Woensdag 7 u.' Oongr. jongens. 8 u. congr. jongemannen. Donderdag 730 lof, waarna biechtgelegenheid. Zaterdag 7.30 u. lof, biechten van 56 en 79 u. O.L. VROUW HEMELVAART, Heemste de: Zondag H. H. Missen 7, 8.30 (Hoog mis). 10.15, en 11.30 u. Lof om 7.30 u. Maandag 8 u. Congr. meisjes (jonge ren). Dinsdag 7 30 u. lof. Donderdag 7.30 Derde Orde. Zaterdag biechten van 58.30 u. Lof om 7 u. H. AGATHA, Zandvoort: Zondag H.H. Missen 7, 8 30 en 10 u- (Hoogmis). Lof 7 u.; 12 u. Edelwacht. In de week H.H. Missen 7 en 7-45 u. Maandag 7-30 Congr. dames. Dinsdag 7.30 Congr. jongedames (18—30 jaar). Donderdag 7-30 u- lof. Zaterdag biechten van 5—8 u. O. L. VR. VAN ALTIJDD. BIJSTAND, Santpoort: Zondag HH. Missen 7 en 11 u. Hoogmis 9 u. Communie uitrei ken half 9- Lof 7 u. Aanbidding van 7—12 u. en van 5—7 u. Maandag 7 u- Mariagarde. Dinsdag 8 u. Mariacongre- gatie (afd. II). Woensdag 7 u. gezongen Requiem. Donderdag 7 u. gez. H. Mis. 815 u- H. Familie (afd. mannen). Vrij dag half 8 lof. Zaterdag biechthooren van 5—9 u. Half 8 Rozenhoedje en avondgebed. Dinsdag 12 November des avonds pre cies 8 uur wordt in de zaal van Café Sistermans voor den R.K. Vrouwenbond, waarbij ook niet-leden toegang hebben, vertoond de allernieuwste en mooie ge luidsfilm over Noorwegen: „HET ZAAD ONTKIEMT OP DE ROTSEN". Wij raden allen leden van den R.K. Vrouwenbond en ailen, die een meesterstuk van filmkunst vol schilderachtige en artistieke details willen zien. aan dezen avond present te Zijn. Wie paarden hard ziet rennen zooals laatst in Purmerend voelt onbetwist een lichte neiging tot wedden in zich opborrelen. J. G. had nu met diverse kijklustigen weddenschappen afgesloten, het paard Acron-A noteerde 101, The ouosi; zijn naam zou juist doen vermoeden hier te /naken te hebben met den kampioen van de harddraverijen, no teerde echter 3—1. „Waarde vriend, wat moet ik U betalen en wat zijn de voorwaarden om enkele guldens aan deze zoo nobele sport te kun nen verdienen?" aldus sprak hem een rijksveldwachter aan. Hierop kon de book maker niets anders doen dan hem de knepen van dit beroep uiteen te zetten. „Kijk, als U mij nu één gulden geeft en Uw paard wint; wel dan krijgt U een tientje terug". De veldwachter voelde niet veel voor dit experiment en wilde wel eens ln de zakken van den gokker voelen. De bult bedroeg f 1330 in een portefeuille en f 170 her en der verspreid, in zakjes, in vol vertrouwen geschonken door hen, die een kansje wilden wagen dit geld zonder veel arbeidsprestaties te doen ver meerderen. Voor den politierechter scheen hij niet te weten of dit wel mocht en zoo werd hij veroordeeld tot een geldboete van f 400 en met verbeurd-verklaring van de 170. jWelk paard heeft nu gewonnen? Maandag 11 November des avonds 8 uur is er een bijeenkomst van de R.K. Arbei dersbeweging afdeeling Hillegom in Hotel „Flora", waarop o.a. de heer A. C. de Bruyn zal spreken over het onderwerp „Op den drempel van een nieuwen tijd". De bijeenkomst zal met zang en muziek worden opgeluisterd. De door de R.K.S.V. „Concordia" ge voerde glasactie ten bate van Pannerden is volledig geslaagd en daarmede is be wezen, dat „Ooncordia" ook deze „sport" met succes beoefent. Er is pl.m. 1000 vier kante meter glas opgehaald en de ge lijktijdig gehouden collecte leverde niet minder dan f 700.op, waaruit de noodzakelijke onkosten worden bestre den. Met deze succesvolle actie is Pan nerden zeker een heel eind in de goede richting en aangezien Pannerden op haar beurt Schipluiden heeft geadop teerd, is het zeer wel mogelijk, dat ook in dfze laatste gemeente een ruitje ingezet kan worden. Het kinderfeest-comité van de Neder landsche R.K, Arbeidersbeweging heeft evenals pet vorige Jaar voorbereidingen getroffen voor een feestje, bestemd voor de kinderen van de aangesloten leden van de afdeeling Hillegom. Voor de kinderen van 5 t/m 9 jaar zal een St. Nicolaasfeest worden georganiseerd, voor die van 10 t/m 15 jaar staat een ander feestje op het programma. Over plaats en tijd zal te zijner tijd nog be richt worden. In een buitengewone raadsvergadering werd de nieuwe burgemeester van Noordwijk, mr. G. W. F. van Berckel, hedenmiddag om 1 uur geïnstalleerd. Na afloop van de plechtigheid brachten de schoolkinderen den burgemeester een aubade. Noordwijks oud-burgemeester, mr. dr J. B. V. M. J. van den Mortel, die thans als consul-generaal in Chicago verblijft, heeft namens de inwoners van Noord wijk het aanbod van een meisjes-studen- tenvereeniging te Chicago om de bloem bollenteelt en andere plaatselijke belan gen te bevorderen door het schenken van goederen en giften, dankbaar aanvaard. Als tegenprestatie zullen 5000 bloembol len van unieke soorten aan de meisjes- studentenvereeniging worden toegezon den. Alhier worden nieuwe bonkaarten uit gereikt: 3 Dec. 11-30—12 u. AC, 13 u. D—K; 5 Dec. 11.30—12 u. LN, 1—3 u. O—Q; 6 Dec. 11.30—12 u. R—U en 1—3 u. V—Z. Geboren: W. A. Heemskerk en A. A. v. d. Meer, z-, J. Smal en A. de Jong, z., J. A. Duindam, z„ A. v. d. Berg en M. J. v. d. Berg d., D. Ravensbergen en C. v. Ruitenbeek, d., N. J. v. d. Mey en M. v. d. Vin d., J. H. Boot en H. J. André z., W. Meirink en J. Spaan derman, d. Overleden: P. c. v. Dijk 71 j., J. Th. Zandbergen, 36 jaar. GehuwclG. v. TUtijn en M. Deun, H, Viola en Th. H. Alders, H. de Jong en C. v. d. Haak, W. v- d. Sprang en N. W. Vogelaar, H. J. v. d. Berg en G. A. Krol. Op het Velsenterrein aan de Kwee kerslaan wordt Zondag a.s. om 2.30 uur een wedstrijd gespeeld tusschen Vel sen II en Volewijckers III. Aanbesteed is het bikken van vüf mil- lioen steenen, afkomstig van afbraak in de gemeente Velsen. Er kwamen 29 in schrijvingen. De firma C. J. Theuns en G. Nieuwenhuis te Delft was de laagste lnschrijfster voor ƒ29.800. Zondag 10 November viert de R. K. Voetbalvereeniging V.V.S.B. haar 3e lustrum, 's Morgens 8.30 uur wordt een H. Mis, met H. Communie voor de leden, opgedragen, 's Middags 2 uur zal worden gespeeld de wedstrijd V.V.S.B.DOCOS, waarbij de aftrap zal geschieden door pastoor H. W. v. d. Waarden, geestelijk adviseur van V.V.S.B. 's Avonds is er voor de leden in café-restaurant v. d. Geest een revue-avond. In de Donderdagavond gehouden le denvergadering van de K.V.P. werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen de heer A. E. C. Nooy. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. van Gerven en de heeren W. v. d. Nije, J. L. Vinken, I'. van Deursen, C. Versteege en J. V. d. Berg. De vice-voorzitter sprak woorden van dank tot den heer Lindeman, die als voorzitter en bestuurslid aftrad, omdat hij lid van den gemeenteraad is gewor den. Stadsschouwburg: 9 Nov. Comedia met „Iphigeneia in Tauris" 8 uur. 10 Nov. id., 2 en 8 uur. 11 Nov. Thalia met „Onze vrouwen" 7.30 u. 12 Nov. Jubileumbijeen komst ,,'t Kopje" 1.30 u. Charlotte Kohier in „Oompies droom" 8 u. Woensdag 13 Nov. Nederlandsche Opera met „De ont voering uit het Serail" 8 u. 14 Nov. Thalta met „Onze vrouwen" 7.30 u. 15 Nov. 't Amst.-Rott. Tooneelgezelschap met „Paulus onder de Joden" 8 u. (voor ver. „Geloof en Wetenschap"). Gem. Concertgebouw: 12 Nov. Concert Kath. Haarlem 8 u. 13 Nov. Italiaansche Opera, 8 uur. Begijnhof-kapel: 11 Nov. Concertge bouw quintet 8 uur. Geb. Vrij'z. Herv. (Jacobsstr. 6)11 Nov. Het eiland Texel, 8 u. Hotel Brinkmann: 12 Nov. „Org. Kath. Vrouw", lezing over „Kleine en groots vreugden in het gezin", 8 u. Frans Hals Museum: 9 Nov2 Dec. opening expositie Kees Verwey, 105 uur. Hotel De Leeuwerik: 12 en 13 Nov. Congres R. K. Bond van Electrotechnische werkers, BIOSCOPEN Rembrandt: Sjanghai drama; Cinema Palace: Zij maakte mjj een moordenaar; Luxor: Dat is Amerika, alle drie 2, 4.15, 7, 9.15; Frans Hals: Sanders of the river, 2, 4.30, 7 en 8.15; Spaarne theater: De bedolven stad, 2.30, 7, 9.15 (Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15). Apotheekdiensten: De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden tot 16 Nov. waargenomen door Apotheek van Rijn, Kl. Houtweg 15, tel. 10539, C. O. Loomeljer, Zjjlweg 34, tel. 12495, Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174, Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. tel. 12711. lederen dag wordt er meer gebakken... (dun snijden) Zandvoort telde op 1 October 8656 in woners; in October vestigden zich 426 personen, er vertrokken 152 personen, vestigingsoverschot derhalve 274. Ge boorten 16, overlijden 1, geboorteover schot 15, makende op 1 November een aantal inwoners van 8945. Hieronder be vinden zich 673 gerepatrieerden, name lijk 298 mannen en 375 vrouwen. Aan het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp „Conversieleeningwet 1946" ontleenen wij nog, dat de houder van af losbaar gestelde schuldbewijzen van te converteeren geldleeningen geacht wordt tot een overeenstemmig bedrag deel te ne men in de nieuwe leeningen Alleen wan neer hij tijdig te kennen geeft van de aan geboden conversiemogelijkheid geen gebruik te willen maken, wordt anders aangeno men. Wie niet van de conversiemogelijkheid gebruik maakt, krijgt zijn aflossing op een conversierekening goedgeschreven. Het te goed op deze rekening biyft tot ten hoog ste vijf jaren na den dag van uitgifte van de conversieleening geblokkeerd. Op dit te goed wordt een rente van een half pet. vergoed. De stakende radio-musici hebben een communiqué uitgegeven waarin o.m. wordt opsoiriorktj tJo.t) het atetikifiga^OTnr-- té rich in verbinding heeft gesteld met den Radio-nieuwsdienst, die tot nu toe niet beeft bericht, dat de staking is uit gebroken. Men acht dit niet in over eenstemming met de objectiviteit, welke een nieuwsdienst dient te betrachten. Van de bloote feiten der staking en de gebeurtenissen hierover dient het pu bliek ook door den radio-nieuwsdienst op de hoogte te worden gehouden, al dus dit communiqué. Inmiddels worden uitgebreide voorbe reidende maatregelen getroffen voor t organiseeren van concerten door de sta kende musici en sympathiseerende or kesten ten bate van de stakingskas. De vakgroep „Logementen en aan verwante bedrijven" heeft den direc teur-generaal voor dé prijzen een open brief gezonden, waarin rij protesteert tegen de prijsverlaging van jenever, enz. en mededeelt, dat wegens de ver mindering der bedrijfsinkomsten ont slagen van personeel en musici niet achterwege kunnen blijven. Twee jagers, deel uitmakende van de „Willem Barendsz"-expeditie, zijn uit Montivideo te Kaapstad aangekomen. Van de uit ons land vertrokken jagers bevinden er zich drie bij de „Willem Barendsz", welk schip thans ter hoogte van de Straat van Gibraltar koerst. De drie overige jagers zijn op weg om zich eveneens bij het moederschip te voe gen. Aan boord is alles wel. Amsterdam, 8 Nov. 1946. De koersdaling van gisteren was heden voor de leidende fondsen nog niet tot staan gekomen en werd verder voort gezet. Op de obligatiemarkt waren de conver sieplannen, nu deze meer bekend wofden, vandaag verder van invloed. De daarvoor in aanmerking komende leeningen zraoals de 4 pet. en de 3% pet. soorten lagen vrij zwak in de markt en kwamen per slot op lager niveau. 68. Overal in de vergadering ging een instemmend geblaf en gemiauw op en Woef vond het dan ook niet noodig, om zijn plan in stemming te brengen. „het doet me genoegen", zei hij, „te mer ken, dat jullie het allemaal met mij eens zijn. We zullen er dan ook niet veel lan ger over praten en tot daden overgaan. - Geliefde mededierenlaten we de men- schen maar eens de schrik op het lijf jagen en gaan jullie allen met mij mee naar het Kastanjeboombosch, dat, zooals je weet, een half uurtje buiten de stad ligt!" Het icas een wonderlijk gezicht, toen even later de bijna onafzienbare stoet honden en katten stil door de straten draafde. Wij, kinderen, hadden moeite ze bij te houden en nadat we eerst de jonge Sabeltjes hadden thuisgebracht, die vlak bij mij omden hoek woonden, nam ik voor de deur van ons huis afscheid van Woef. Om je de ivaarheid te zeggen, ging het me toch wel heel erg aan mijn hart, dat ik hem zou moeten missen, maar Woef stelde me aanstonds gerust. „We zullen niet zoo lang in het Kastanjg- boomenbosch blijven," zei hij. „Je zult zien, dat de burgemeester en de veldwach ter en al die anderen gauw genoeg eieren voor hun geld zullen kiezen, als ze mer ken wat een last het hun geeft, dat wij er niet meer zijn. Ik denk, dat we met een paar dagen wel weer thuis kunnen ko men, En in dien tijd zullen we het in het bosch best naar onze zin hebben. Per slot van rekening was er eens een tijd, dat we geen huisdieren waren en in het wild leefden. Toen wisten we ons ook uitste kend te vermaken en ik voor mij vind het heelemaal niet vervelend, om er eens uit te zijn en net als vroeger in de vrije na tuur rond te springeni"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2