Frankrijk ging ter stembus Communistische overwinning ten koste der socialisten Stakende onusici geven concerten Vè W.J. Andriessen voorzitter der Kath. Volkspartij Met tweeduizend'man op een slingerend schip Zilveren jubileum van het St. Liduina-zangkoor Boodschap van den H. Vader tot katholieken van Nederland Stafmuziek van hoofdstedelijke politie kwam contract na Presidium niet in den vorm van een driemanschap L KOMT DE SOEDAN IN EEN EGYPTISCHE UNIE? Pauselijke onderscheiding voor den dirigent, den heer P. Q. Wolff Herderlijk schrijven van Kardinaal Leidende figuren te Cheribon Oppositie tegen aanneming van de Unie onder de Kroon Wetsbesluiten genomen te Londen OPNIEUW EEN BOMAANSLAG OP STATION IN PALESTINA Lt.-gen, Kruis over onze troepen in Indië Tot hoofd en hart SPAARCAMPAGNE IN VOORBEREIDING MAANDAG 11. NOVEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23694 M.R.P. handhaaft zich Voedselcrisis in Düitschland veroorzaakt spanning Het weer PARTIJRAAD DER K.V.P. Het jongeren- probleem „Willem Barendsz" is Madeira gepasseerd Rede prof, Romme ,ONZE JONGENS IN INDIË" Hooge Raad acht Kroon tot uitvaardiging bevoegd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21545 Postgiro 145480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededee^gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Frankrijk is gisteren voor de vier de maai in dit jaar ter stembus ge gaan. Ook nu weer teekende de ver kiezingsmoeheid zich af, doch het aantal onthoudingen is beduidend niinder dan bij het laatste referen dum. Volgens de eerste becijfering Worden zij geschat op 19 pCt. Volgens Reuter zijn de officieele cijfers betreffende de verdeeling van de parle mentszetels voor het Fransche Moeder land, in totaal 544, op grond van de uit slagen der gisteren gehouden verkiezin gen, als volgt: Communisten 159 zetels, winst 18; Re- Publikeinsche verzetsunie 5 zetels; MRP (progressieve katholieken) 157 zetels, Het Britsehe hoofdkwartier in Düitschland meldt, dat de atmosfeer in ie groote steden van Düitschland ge spannen is naar aanleiding van het nieuws over de ernstige voedselpositie. De politie is waakzaam met het oog op mogelijke ongeregeldheden. Tot dusver zijn nog geen demonstra ties gemeld, doch in de verwoeste steden Hamburg en Dusseldorf kan men op de hoeken der straten groepen burgers zien, die den toestand druk bespreken. Be richten uit Keulen zeggen, dat de bevol king aldaar deze week een rantsoen van ®62 calorieën ontving in plaats van de V£*stgestelde 1500. j| verlies 1; Socialisten 90 zetels, verlies 25; Radicalen en verbonden partijen 56 ze tels* winst 17Republikeinsche Vrijheids partij en andere conservatieve en gema tigde partijen 68 zetels, winst 6; Union Gaulliste 9 zetels, winst 9. Er worden nog uitslagen van 65 Over- zeesche Gebieden tegemoet gezien. Bij de vorige verkiezingen verkregen de Communisten van die gebieden zes ze tels, buiten de tien zetels van de Alge- rijnsche Onafhankelijkheidspartij, welke meestal samenwerkt met de Communis ten. De M.R.P. had vorige maal negen zetels van de Overzeesche Gebieden, ter wijl de overige zetels in handen van Socialisten, Radicalen en verschillende conservatieve en plaatselijke partijen bleven. Tot de meest markante politieke lei ders, die herkozen zijn, behooren Georges Bidault, premier, Maurice Thorez, leider der communisten en vice-president en Paul Reynaud, voormalig premier. Ande re voormalige herkozen premiers zijn Fé- lix Gouin en Edouard Daladier.- Tot de huidige, herkozen, ministers behooren Francisque Gay, minister van Staat (M. R.P.), Robert Schumann (M.R.P.) minis ter van Financiën en Fran?ois Billoux, communistisch minister voor den weder opbouw. Het zal ten minste twee maanden ver gen, voordat de structuur van de niet:- we Fransche regeering parlement be staande uit twee kamers, president der republiek, minister-president en kabinet gereed is. Hieronder volgt een rooster der werk zaamheden: 25 November verkiezing van het kies. college, dat de leden van den raad der re publiek zal benoemen. 28 November de wetgevende verga dering komt bijeen in eerste zitting, 8 December de raad der republiek komt ijl eerste zitting bijeen. Tusschen 24 December en de eerste we ken van Januari 1947 staan de volgende gebeurtenissen op het programma: Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Tconkunstenaarsbond heeft een door het N.V.V. voorgestelde bemid delingspoging in het radio-conflict 8-anvaard. Deze door het N.V.V.-bestuur toeleg - de bemiddelingsbijeenkomst heeft he- rfn- Maandagmiddag', plaats gehad, j bestuur der Stichting Radio Neder - - ®hd heeft deze bemiddelingspoging dus a%ewezen. De stascencie musici hebben inmiddels "•et groot succes Zondag twee concerten 6egeven in de kosteloos ter beschikking ^stelde zaal van het Hof van Holland Te Hilversum. 's Middags was er een klassiek con cert, terwijl 's avonds voor het populair c°hcert velen moesten worden teleurge steld, omdat de zaal meer dan uitver kocht was. De stakingsleiding zal zich met enke- *e omroepvereenigingen in verbinding etelien, daar deze ondanks het verzoek het Stichtingsbestuur toch gramo- Tn de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende hoofdstuk I Rijksbegrooting- heeft de minister »an Financiën medegedeeld, een ver- Bi'ooting van de besparingen noodzakelijk t» achten, maar dat hij tot nog toe van het inzetten van een grootscheepsche sPaarcampagne heeft afgezien, omdat de ®te psychologische en organisatorische Voorwaarden voor het welslagen daar van nog niet aanwezig acht. Ter aanvul de daarvan diene nog het volgende: Wat de psychologische voorwaarden betreft is de minister bereid te erkennen, "at de afwikkeling van de geldsaneering de beperking van het beursverkeer baarbij althans voor bepaalde kringen er bevolking een zekere rol spelen. Belangrijker dan de vrije beschikking ®ver het geld acht hij het bestaan van Vertrouwen in het geld zelf. De beperkende maatregelen op mone tair gebied, die door hem moesten wor den getroffen, hadden een rechtstreek- sche beteekenis voor het verzekeren van een zoo groot mogelijke bestendigheid Van de waarde van het geld. De noodzaak tot handhaving van deze Maatregelen loopt ten einde. Daarbij zal "«n tevens de weg zijn gebaand voor het 'erstej van een grootere mate van vrij- in de besteding der besparingen. Nu'dit Stadium is bereikt, zijn de or ganisatorische voorbereidingen voor het Thzetten van een spaarcampagne krach- We ter hand genomen. De chef van den Generalen Staf, Lt- pn. Kruis, hééft voor Belgische journa len, die de opleidignsinstituten van ons leger bezochten, onderstreept, dat e bedoeling van Nederland in Indie geenszins is, een kolonialen oorlog te voeren, doch wij voelen onze verantwoor delijkheid voor veiligheid en vrede voor ~e Indonesische volken en onze verant woordelijkheid voor den nieuwen status, welken wij in overleg met die völken wil- doorvoeren. Nederland kan nu een maal deze volken nie aan hun lot °verlaten. Gelukkig kunnen wij con- statceren, dat onze Nederlandsche s°ldaten in Indië begrijpen, waar het om Eaat. Alle berichten spreken ons er van, at onze soldaten ambassadeurs zijn voor goede zaak en dat zij begrijpen, een fconopnamen draaien van de thans stakende orkesten en musici. De stafmuziek van de hoofdstedelij ke politie is intussehen het contract, dat zij met de V.A.R.A. had, op Zater dagavond van 21.55 tot 22.25 uur voor de microfoon te concerteeren, nageko men. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer H. A. J. G. Kaasjager, heeft het standpunt der po litie, in verband met de staging der ra dio-musici, afe volgt uiteengezet: ,,De politie wenscht in het radio-conflict geen partij te kiezen en zal de aange gane contracten nakomen. Bovendien is het spelen in het politie-orkest als dienst te beschouwen en de leden van het corps zouiden zich daaraan niei kunnen onttrekken. Het optreden van Zaterdagavond kwam niet in de plaats van het optreden van een stakend en semble en kan dus niet als onderkrui- perswerk worden beschouwd". Het College van Rijksbeniiddelaars heeft dezer dagen uitspraak gedaan in het Icongeschil, dat tusschen de Stich ting Radio Nederland en de musici be staat. De Rijksbemiddelaars hebben het Stichtingsbestuur in dezen volledig in het gelijk gesteld en de eischen der mu sici, betreffende loonsverhooging, afge wezen. Het hoofdbestuur van den Neder- llandsehen TToonkunstenaarsbond heeflt, naar wij vernemen, deze uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars niet aanvaard, daar het Ooilege in deze kwestie de Stichting van den Arbeid niet heeft gehoord. Gezamenlijke zitting van beide kamers van het parlement ter verkiezing van den President der Republiek. Benoeming van een Minister-President door den President. De Minister-President biedt zijn pro gramma aan de wetgevende vergadering aan. De wetgevende vergadering stemt over de door den Minister-President voorgestel de politiek. Indien deze stemming gun stig uitvalt, wordt een kabinet gevormd.' Weersverwachting tot Dinsdagavond: Geleidelijk toenemende en- naar West of Zuidwest krimpende Wind. Meest zwaar bewolkt met hier en daar eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Maan: 1838—10.42. Zon: 7.53—16.54 (Van onzen Utrechtschen correspondent) Twee dingen zijn Zaterdag tijdens de partijraadsvergadering van de K.VP. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht dui delijk naar voren gekomen. Ten eerste bestaat in den boezem der partij nog geens zins overeenstemming over de wijze, waarop' het jorigerenprobleem moet wor den opgelost, en ten tweede is bet de uitdrukkelijke wensch van alle partij- raadsleden, dal; het presidium van de K.V.P. in schijn noch wezen den vorm van een driemanschap aanneemt. De heer W, J. Andriessen werd tot voorzitter gekozen en de heeren Chr. Matser en mr. E. M. J. A. Sassen tot ondervoorzitters. Te voren was er over een en ander veel en nadrukkelijk gesproken. De wnd. voor zitter j^ir. dr. P. J. Witteman deed in zijn openingsrede o.m. een' ernstig beroep op de partijraadsleden niet door gewestelijke en plaatselijke acties de centrale leiding' te doorkruisen en daardoor de samenstelling der kath. kamerfractie ongunstig te be ïnvloeden, zooals bij deze verkiezingen ge beurde. Wij moeten er voor waken, aldus mr. Witteman, geen federatie te worden van regionale kieskringen of politieke sociale organisaties. Wij hebben meer partijdisci pline, geruggesteund door sterke regie menten, noodig. Ni zijn rede werd een tMê aan - W. J. Andriessen Het Egyptische blad „Al Misri (Wafd-partij) publiceert een artikel, waarin de complete tekst van de over eenkomst tusschen Bevin en Sidky Pasha over herziennig van het Engelsch-Egyptische verdrag is op genomen. Volgens den tekst van dit blad zou de delta tuschen Cairo en Alexan- drië eind Maart 1947 door de Britten verlaten zijn. Het blad publiceert zeven clausules en twee protocollen, waarin o.m. zou zijn vastgelegd, dat de Soedan onder de Egyptische kroon in de Egyp tische Unie zou worden opgenomen, met dien verstande, dat 'n politiek zal wor den gevolgd tot welvaart van het Soe- daneesche volk en tot voorbereiding van zelfbestuur en het recht om zijn eigen bestuursvorm te kiezen. - Volgens „Al Misri" zou een Engelsch- Egyptische verdedigingsraad in het leven worden geroepen, die bijeen zou komen, indien gevaar voor beide landen dreigt. Het verdrag zou voor 20 jaar gelden. Koning Faroek is na zes maanden te Alexandrië te hebben geresideerd, thans met zijn hofhouding naar Cairo terug gekeerd. De Nederlandsche walvischvaarder „Wil lem Barendsz" is Zaterdag Madeira gepas seerd. Alles is wel en met een snelheid van 10 mijl per uur zette het vaartuig koers naar' Kaapstad. genomen, waarin geprotesteerd werd tegen de veroordeeling van Mgr. Stepinac, van welke motie de partij raad zich verplichtte den inhoud ter kennis te brengen van hét Hoogwaar dig Episcopaat, de regeering cn de UNO. Het beleid van de Amsterdamsche ge meenteraadsfractie, welke meewerkte aan de verkiezing van een communistischen wet houder, ondervond hierna scherpe critiek van den kieskring Den Helder, hetgeen tot gevolg had, dat de Partijraadsvergadering besloot op de volgende vergadering, welke in Februari zal worden - gehouden, een voorstel over dergelijke beleidsvragen te be handelen. Hierna kwam het jongerenreglement aan de orde. De jongerenorganisatie, zooals zij daarin werd geconcipieerd, on dervond van vele zijden heftige bestrijding, hoofdzakelijk van sprekers uit bet Zuiden des lands, die o.m. meenden dat dit regle ment in ieder geval niet op het platteland uitvoerbaar zou zijn. Het zou een gevaar in zich bergen, een partij; in de partij te. scheppen en den jongeren gelegenheid bieden zich t.z.t. los te scheuren. Het eenige resultaat bleef de principieeïe overeenstemming over het feit, dat er een jongerenorganisatie moest komen en de voorbereidingen konden worden voortgezet, een overeenstemming, die ook nog bij lange na niet met algemeene stemmen werd be reikt. In Februari zal de Partijraad op nieuw een reglement in behandeling nemen. Ook de voorstellen met betrekking tot de plcuwe figuur vaji d.en vw-rzitter. die te zamen met de beide ono ei voorzin ers een college zou worden, ondervonden mr. Wit- teman's spitse inleiding ten spijt feilen tegenstand. Eerst nadat o.m. was verklaard, dat het hier geen driemanschap betrof en nadat op Instigatie van den kieskring Den Helder het begrip „college" uit de formu leering was geschrapt, waardoor dus enkel de figuur overbleef van den voorzitter, die met beide ondervoorzitters zijn werk be spreekt en onder zijn èn hün verantwoor delijkheid verdeelt, werd het met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd het dagelijksch bestuur, dat bij de reglementswijzigingen in Fe bruari weer tot vijf personen zal worden teruggebracht, als volgt geconstitueerd: mr. dr. P. J- Witteman, A. C. de Bruyn, mr. B. Drion, prof. dr. J. v. d. Brink, pater mag. dr. S. Stokman O.F.M., F. Sybesma, ir. F. Wijffels, F. Alberts, T. v. d. Zee, mej. mr. W. v. Lanschot, ir. G. Hey- meyer. Prof. mr. C. P. M. Romme hield 's mid dags een rede over den staatkundigen toestand en het parlementaire werk Prol. Romme begon met nadrukkelijk een. re serve te maken, wat betreft het algemeen regeeringsbeleid en de begrooting. omdat hij het onbetamelijk en onhoffelijk achtte hierover drie dagen voordat hij zulks na- mens de Kath. fractie in de Kamer zou moeten doen, het woord te voeren. Ook ten aanzien van Indië maakte hi.i een voor behoud. Men moet goed weten, (ildus prof. Romme, dat wij ons bewust zijn den val- schen schijn op ons te laden, dat wij ons van Indië niets aantrekken, maar men realiseere zich, hier zoowel als overzee, dat wij zwijgen moeten, zoo lang en zoo diep als de zaak van het Koninkrijk dit vordert. In onze practische politiek is het echter punt één van hoofdstuk één. Op een punt moet ik hier echter het zwijgen verbreken, aldus prof. Romme. Er is een gerucht langs particulieren weg' verspreid, dat, hier en onder den evenaar zoo gretig ingang heeft gevonden. Ik zal het in het openbaar moeten tegenspre ken. Men fluistert, dat bij de kabinetsfor matie tueschen de K.V.P. en de P. v. d. A. een accoord is bereikt, waarbij de K.V.P. het processierecht en de wettelijke erken ning van het kerkelijk huwelijk zou krij gen cn de P. v. d. A. een commissie- de Vredestaak te vervullen. >r.!,wee Amerlkaansche officieren zullen, als th,,Senwo°rdigers van generaal Mac Ar- Wai,r: *}et bevel voeren over de Japansche "jaiVischvaarrfo— rfio Met zeepost kan zooiets gebeuren: Jan's brief uit Caïro ontving Mientje eerder dan dezen uit Gibraltar. Niette min meenen wij hem toch nog te moe ten publiceeren. Gibraltar, October Lieve Mientje, nu weer zeven dagen verloo- Pel]fi?'"ds Twe, elkaar aan de kade toe wuifden. Je hebt me toch gezien? Ik jou wel, hoor. Ik was blij. dat Je er was. al 'Let een beroerd moment en al konden we eigenlijk niets anders doen dan zwaaien uit de verte. Maar ik zal je daar altijd blijven zien staan. Maak je het goed? Eerlijk gezegd ik niet, want ik ben kotsmisselijk dooi het slingeren van deze smerige schuit. Je hebt hem gezien, je weet zelf dat het een klein gevalletje is. ik snapte eerst niet, dat ze er bijna tweeduizend man in kunnen stoppen, maar dat valt eigenlijk wel mee. Als de schuit maar stil wou liggen, zou het er best ple zierig kunnen zijn, want de dienst be staat uit schrobben, vegen, aardappels pitten en brood snijden, meer niet. Maar voor deze karweitjes kunnen ze haast geen jongens op de been krijgen, leder wil maar liefst op bed liggen en dood gaan. De luitenants loopen maar den heelen dag te porren, al de sergeants van de com pagnie liggen in katzwijm. Ze bedoelen het goed, de luits, maar "■aivischvaarders die naar de Zuidpool gaan I zeeziek is zeeziek. Eén ding weet ik, meid, zeeman word ik strekken. l nooit. Een kameraad zei al: als ik in Indië ben, ga. Ik nooit - De Rots van Gibraltar Noot van de redactie: weerom, want ik ktufp nooit meer op zoo'n rotschuit. Nou, als jij er niet was deed ik het ook niet. Maar misschien wordt het nou na Gi braltar beter. Als de schuit maar stil wil liggen Is het hier eigenlijk best. Het eten Is prima en er zijn veel sigaret ten. Er is ook weinig flauwekul van appèls en zoo, alleen een sloe- penrol, dat is om te leeren hoe je In de reddingsvlotten moet komen. Nou, als er wat gebeurt, spring ik zóó wel overboord, dat snap je toch zeker wel? Onze compagniescommandant, die nieuwe grootmajoor, heeft me in de gaten, omdat ik op den boottrein wat flauwekul over Soekarno heb geschre ven en over de kapitalisten. Nou denkt hij. geloof Ik. dat ik communist ben, maar hjj houdt zich gedekt. Alleen probeert hij zoo langs z'n neus weg eens te Informeeren of Ik graag naar Indië ga. 'Verdomd nog toe, Mientje, ik ga niet voor mijn lol, dat heb ik hem gezegd ook. En toen keek hij eigenlijk heel tevreden, het Is een rare snoeshaan. Nou, kind, als je gauw schrijft, krijg ik je brief nog in Port Said. Een zoen van je JAN Indien Jan nog geen Koenraad is. bedenk, lezer, dat hij u w Jan is. met zijn deugden en gebreken. MevrMichiels van Verduynen, echt- genoote van den Nederlandschen am bassadeur in Engeland, 'verrichtte Vrijdag j.l. de doopplechtigheid van het s.s. „Arnhem", dat op de Clyde bank te water werd gelaten generaal ten gedeeltelijke voortzetting van het koloniale bewind van het geval len kabinet Schermerhosn. Dit is onzin en wij protesteeren tegen de grievende gedachte, dat door ons met Indië koehandel zou worden gedreven ten nadeele van een politiek als behoort te worden gevoerd. Wjj steunen de regeeringspolitiek, om dat wil in de Troonrede vele klanken heb ben gehoord, die of overeenkwamen met die uit ons urgentieprogramma of er mede in goede harmonie waren en ook. omdat wij van haar meer waren christelij- ken geest en echte christelijke practiik .verwachten- Het wetsontwerp over dén Kinderbijslag zal aanleiding worden om er nog wel een nummertje over te spre ken. wJCPv v»ü het n„ L, over it hot verslag der afdeelingsvergaderingen zegt, dat zij het, ondanks bezwaren, toch zui len steunen. En al staat de fractie wel volledig achter het regeeringsvoorstel wat betreft de grenscorrecties, wij verhelen ons toch niet dat wij hiervan wat meer had den verwacht dan nu. Diverse vragen aan het eind van spre- ker's betoog gesteld werden doorgegeven ter behandeling in de fractie. De suggestie als zou de regeering de eerste jaren niet aan een wetsontwerp betreffende de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie denken, werd door prof. Romme resoluut van de hand gewezen. Zoowel kerkelijk als profaan is het 25-jarig bestaan van „Ipsi Canamus Gloriam", het zangkoor der St. Li- duina-parochie in Haarlem-Noord, met zeer veel luister en passende plechtig heden gevierd. Het parochiaal kerkbestuur, met pastoor L. J. Schalke aan het hoofd, had zich niet onbetuigd gelaten en gezorgd voor een fraai versierd hoofdaltaar en eenige kost bare vernieuwingen en verbeteringen op het oxaal. Het was in deze feestelijke omgeving, waarvoor de heer Christiaansen had zorg gedragen, dat de kerkzangers van de be kende parochie aan den Rijksstraatweg, met een Liturgisch Avondgebed, de Gezongen Completen, de viering van dit Vijfde Lus trum inzetten. Zondagmorgen, gedurende ae H. Mis van half acht, was er een gezamenlijke H. Com munie, waarna zoowel aan het heeren- als aan het knapenkoor in den St. Hubertus- burcht in de Raadhuisstraat een gemeen schappelijk ontbijt werd aangeboden. Te tien uur werd de plechtige Hoogmis tot intentie van het parochiaal zangkoor opgedragen, welke zooals men weet. door den K.R.O. v%rd uitgezonden. Officiant was de president van het, zangkoor, pastoor L. J. Schalke, terwijl assistentie werd ver leend door de eere-leden pastoors P. J. M. v. d. Pavoordt en G. Th. van Woesik. De deken van Haarlem, de hoogeerw. heer J. C. W. v. d. Wiel, hield de feestpredikatie en sprak hierbij over het belangrijke aan deel dat een goed kerkkoor beeft bij de vervulling der liturgische plechtigheden. Onder leiding van den eveneens jubileeren den dirigent, P. Q. Wolff, en begeleid door Jan Nibbering, die tegelijkertijd zijn zil veren jubileum als organist herdacht, voer de het heeren- en knapenkoor de stemmige missa „Benedicamus Domino" van Lorenzo Perosi uit, een compositie met eenigszin» f eestelij ken inslag. In de pastorie werd hierna den mede werkenden een kopje koffie aangeboden en dan was er in de middaguren een druk be zochte receptie in het clubhuis, waar verschillende instanties en belangstellen ie parochianen het jubileerende zangkoor kwamen gelukwenschen. Met een plechtig gezongen Lof, besloten met het stemmigs ,.Te Deum" van Perosi. kwam een einde aan de kerkelijke viering. De huldiging van de drie jubilarissen, behalve de genoemde heeren jubileerde ook een lid. de heer Elferink. ge schiedde tijdens het feestelijk diner, dat Zondagavond in de keurig metschilderin gen en bloemen versierde zalen van Brink- mann op de Groote Markt den heeren koorleden met hun dames en een aantal genoodigden werd aangeboden. Bij monde van pastoor Schalke werden de jubilarissen met hun langdurig, trouw en ijverig lidmaatschap gecomplimenteerd en voor hun verdiensten gehuldigd. Aan den heer Elferink werd eenfraaie kleurets ia lijst aangeboden, terwijl de heeren Nibbe ring en Wolff elk een herinneringstableau van kostbaar ceramiek ontvingen met afbeelding der parochiekerk en de jubileum- jaartallen en datum, een geschenk van de leden van het zangkoor. Een groote en vereerende ^verrassing was ten slotte voor allen de hierbij ge dane mededeeling, dat aan den heer P. Q. Wolff, die gedurende al die 25 jaren geheel belangeloos en met groo- ten ijver en succes eerst het heeren- later ook het knapenkoor had geleid, door Z. H. den Paus de eervolle onder scheiding ,,Pro Ecclesia et Pontifice" was verleend. Het behoeft geen betoog dat zulks door de aanwezigen met luid applaus en zang werd begroet. Onder het genieten van geestige speechei, voordracht, zang en spel door de Seden, bleven leden en genoodigden verschillende uren gezellig bijeen. In alle kerken van ons land is Zondag het volgend schrijven van Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong voorgelezen: Johannes Kardinaal de Jong aan de Geestelijkheid en Geloovigen van Nederland Zaligheid in den Heer Op 12 October hadden Wij het voor recht door den H. Vader ontvangen te worden op zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo, een twintig kilometer buiten Rome, waar Hij enkele weken eenige rust neemt, voor het eerst sedert zevfn jaar; maar waar dringende „zaken toch worden afgewerkt. Bü deze gelegenheid heeft Zijne Heiligheid Ons persoonlijk met de ge bruikelijke kerkelijke plechtigheden de insigniën overhandigd van het Kardi nalaat, dat Ons op 18 Februari verleend werd. Bij de daaraan voorafgaande parti culiere audiëntie heeft de H. Vader nogmaals zijn groote tevredenheid en dankbaarheid uitgesproken over de Soekarno en Hatta zijn Zondagavond 6 uur plaatselijken tijd in Cheribon aan gekomen. In gezelschap van Sjahrir heeft Lord Kilearn een bezoek gebracht aan Soekarno en Hatta te Keeningan (ten Zuiden van Cheribon). Later op den dag hebben Soekarno, Hatta en Lord Kilearn als gasten van Sjahrir het diner gebruikt. De Indonesische verte genwoordigers zjjn Zondagmiddag 1 uur plaatselijke tijd te Cheribon aangeko men. Aneta meldt heden uit Batavia: De Comissie.Generaal is vroeg in den ochtend met een Catalina-watervlieg- tuigi naar Cheribon vertrokken. Behalve de Commissie-Generaal had het vliegtuig aan boord: dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet'van den luit. gouv. gen.; mr. K. F. J. Verboeket, hoofd van den regeeringsvoorliehtingsdienst; dr. C. C. Maassen en dr. I. Samkalden, beiden adviseurs van de Commissie- Generaal; dr. P. Sanders, secretaris generaal van de Commissie-Generaal en W. A. van Goudoever, van den regee ringsvoorliehtingsdienst. De Catalina streek naast de „Banckert", den Neder landschen torpedobootjager, aan boord waarvan het Nederlandsche gezelschap den nacht had doorgebracht. De plenaire zitting zou hedenochtend zijn. Lord Kilearn is Zaterdagavond 9 uur plaatselijke tijd met het fergat „Veryan Bay" vertrokken en kwam Zondagoch tend 11 uur plaatselijke tijd in Cheribon aan. Berichten uit Djokjakarta wijzen erop dat de Indonesiërs „zekere verzachtin gen" in de Nederlandsche voorstellen zullen vragen. Het is bekend, dat er in het „kabinet" en werkcoipité aanzienlijke oppositie gevoerd werd tegen aanneming van de Unie onder de Kroon. Sjahrir deelde tijdens de besprekingen te Djokjakarta aan het Indonesische „kabinet" mede, seint Ass. Press, dat de Nederlanders een onmiddellijke defacto erkenning van de uit Java en Sumatra bestaande „republiek" aanbieden, terwijl de Nederlanders voorts op zich nemen binnen twee jaar een politiek onafhan- kelijkkelijke Vereenigde Staten van In donesië te organiseeren. In ruil hiervoor moeten de Indonesiërs de Nederlandsche Kroon erkennen en het Koninkrijk der Nederlanden raadplegen omtrent buiten- landsche aangelegenheden, handel en landsverdediging ter formuleering van een gemeenschappelijke politiek. Een critieke voedselsituatie in Batavia is het resultaat van de moeilijkheden met de betaalmiddelen, welke moeilijkheden danig dijn toegenomen, doordat de In donesiërs verleden week nieuw geld uit hebben gegeven. Een Zaterdagochtend te Batavia voor generaal Stopford gehouden parade werd gecommandeerd door kolonel Uylenberg, commandant van de tweede infanterie brigade van de 7 December-divisie. Voor de U-brigade was de parade tevens het afscheid van Batavia, aangezien zij ver plaatst wordt. De Hooge Raad heeft ln een arrest in een onteigeningsprocedure overwogen, dat waar ten gevolge van den oorlog de ge zamenlijke uitoefening van de wetgevende macht door de Koningin en de Staten- Generaal niet mogelijk was, de Kroon be voegd was tot het uitvaardigen van maat regelen van wetgeving, voor zoover zulks, zonder dat het herstel van de samenwer king tusschen de Kroon en de Sta ten-Ge neraal kon worden afgewacht, door de omstandigheden was geboden. De beslis sing, of deze gebodenheid bestaat, be treft, zegt de Hooge Raad, een vraag van beleid, die niet is ter beoordeeling van den rechter. Deze zou aan zoodanigen maatrege lvan wetgeving slechts verbin dende kracht mogen ontzeggen, voorzöo- ver die gebodenheid niet aanwezig kan zijn geweest. principieeïe en krachtige houding van 'de Bisschoppen, priesters en geloovi gen tijdens de jaren der kerkvervol ging door het nationaal-sccialisme. Want Wij hebben dit in Onze herder lijke brieven telkens opnieuw herhaald: Wij werden toen niet alleen bezield door de liefde voor ons dierbaar vader land, maar vooral ook door onze trouw aan het Christendom, dat door het heidensch nationaalraocialisme in zijn wezen bedreigd werd. En de H. Vader heeft Ons uitdrukkelijk gevraagd, deze boodschap aan de geloovigen mede te doelen. De vaderlijke goedheid van den Stedehouder van Christus, de vergees telijkte verschijning van den Vader ider Christenheid, zijn uiterst sympa thiek tegemoetkomen heeft Ons ten zeerste getroffen, 'evenals de talrijke Nederlandsche aanwezigen, geestelij ken, kloosterlingen en leeken. Nooit zal dit onvergetelijk uur uit Ons geheugen gewischt worden. Voorts verleende Hij U allen zijn pauselijken zegen. Gaarne zijn "Wij de tolk van deze pauselijke boodschap. En Wij zijn er van overtuigd, dat dit een aanleiding voor U zal zijn bijzonder te bidden voor den H. Vader, wien de zware taak is opgelegd de H. Kerk te besturen in een der moeilijkste perioden van haar geschiedenis. Met groote belangstelling informeer de de H. Vader ook naar onze geliefde Vorstin. Wij antwoordden, dat Hare Majesteit ae zware oorlogsjaren met bewonderenswaardigen moed had door staan en al haar krachten wijdde aan de grootsche taak haar zwaar getroffen volk weer in Christel ij ken geest op te richten. Het had de Bisschop pen bijzonder getroffen, dat Hare Majesteit heil allen na de bevrijding bij zich had ontboden om hun haar dank te betuigen voor hetgeen zij ook in de oorlogsjaren voor het vaderland ladden gedaan. De H. Vader zeide, dat Hij nog steeds met voldoening er aan terugdacht, dat Hij op 10 Mei 1940 aan H. M. de Koningin een telegram had gezonden, waarin Hij den inval ln ons land als een onrecht brandmerkte. Dierbare geloovigen, moge de bood schap van den H. Vader een steun voor U zijn, om trouw te blijven aan den Paus, en een opwekking, can veel voor Hfm te bidden. En zal dit Ons schrijven in alle tot de Nederlandsche Kerkprovincie be- hoorende kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag 10 November a.s. op de gebruikelijke wijze van den predikstoel worden voor- gelezezi> Utrecht, Op den Feestdag van Aller heiligen 1946. f JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. Het station Ras El Ein, tien kilo meter ten Noord-Oosten van Tel Aviv, werd Zondagochtend te 11.45 u. plaat selijke tiid door bommen zwaar bescha digd. Hierbij werd een Britsch soldaat gewond. Het station was een half uor te vo ren geëvacueerd, nadat een kruier een paar koffers had gevonden met een kaartje eraan: „Bommen - gevaarlijk". De soldaat werd gewond toen hij trachtte het station te naderen, om de koffers weg te halen. De militaire autoriteiten, deelden mede, dat zoodra de koffers waren gevonden door politie en militairen gepoogd was de bom men te verwijderen. Voordat zij bij het station aankwamen vond de ontploffing echter reeds plaats. De politie deelde mede, dat men de daders nog niet op .het spoor was. Wel werd er aan herinnerd dat de „Irgun Zvai Lcumi" eenige dagen geleden een voort gezette campagne tegen spoorweg-instal laties in het vooruitzicht had gesteld. Scotland Yard maakte Zaterdagavond bekend, dat als bijzondere voorzorgsmaat. regelen tegen Joodsche „terroristen" zoo wel buiten als binnen vele regeeringsge- bouwen wachten zijn geplaatst. Deze bekendmaking van Scotland Yard volgde op een uitzending van de illegale Falestijnsche zender „De Stem van Vech tend Zion" waarin de gelofte werd afge legd. dat „onze activiteit zal worden uit gebreid tot buiten de grenzen van het Heilige Land". De „Irgun Zvai Leumi". eigenaar van dezen zender en uitgesproken exponent van het terrorisme, heeft de onlangs gepleegde homaanslag op de Engelsche ambassade te Rome voor haar rekening genomen. Zij noemde dit een „historische daad" en zegde toe dat het hierbij niet zou blijven. Niet alles wat in ons hart open- bloeit is een deugd: vaak is het een drift, die ontvonkt en tot deugd moet worden gesmeed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1