DE WONINGVERDEELINC TE HAARLEM L G Makelaars spreken een woordje mee Expositie van Kees Verwey op feestelijke wijze geopend Stijlvolle plechtigheid Aanwinst voor de Haarlemsche brandweer DE HOND WOEF EN IK r Wij luisteren naar mé Felle brand in een speelgoederenfabriek Eigenaars geruïneerd Duister spel NA DE OVEREENKOMST BEGINT HET WERK Zeer moeilijke toestand te Batavia AGENDA Regeering wenscht één luchtlijfi op Indië MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Huiselijke vrede spoedig hersteld PLECHTIGHEID TE BLOEMENDAAL Dag voor de gevallenen JOS MÖLLMANN JUBILARIS Reünie oud-leerlingen „St. Henricus"-school UITSLAG VEILING Bonkaarten Keuken uitgebrand Nieuwe bonnen te Bloemendaal Receptie Mgr. Huibers HILLEGOM Toeslagkaarten voor zwaren arbeid Commissie ingesteld Schouw Langvingers aan het werk Concordia 1RCH 5 11 HillinenLugdunum 31 VOGELENZANG Retaiteclub opgeicht BEVERWIJK St. Vincentiusvereeniging honderd jaar St. Willibrordusviering .y Benoemingen sloegen „De Brandwijkers' alarm Radiorede Van Mook Dinsdag 12 November: Eduard Flipse volledig gerehabiliteerd Vier jaar voor v. d. Laar (Wordt vervolgd) A ls de Raad accoord gaat met het voorstel van het gemeentebestuur ten aanzien van de instelling van een gemeentelijk bureau voor huisvesting, dan boekt de Vereeniging voor Makelaars in Haarlem en Omstreken een groot succes. Toen deze aangelegenheid in September aan de orde kwam werd zij niet verder behandeld, om te onderzoeken, welk practisch nut de makelaars aan de woningzoekende Haarlemsche bevolking zouden kunnen bewijzen. B en W. moeten thans erkennen, dat het inscha kelen van de makelaars verschalende voordeélen biedt, al was het alleen al om het icit, dat deze nersonen dagelijks met het woningvraagstuk te tmaken hebben. Bij het groote gebrek aan woonruimte ontstaat bij inschakeling van makelaars de grootst mogelijke zekerheid dat de toewijzing der beschikbaar komende ruimte geschiedt aan de daarvoor het meest in aanmerking komende personen. De oneenigheden, welke bij samenwonen dikwijls ontstaan, vinden soms haar oor zaak in bij den aanvang niet of onvol ledig gemaakte afspraken. Het zijn weer de makelaars, die deskundige hulp en voorlichting kunnen geven. Er is echter ook een ander voordeel, dat B. en W. kunnen constateeren en dat wij juist omdat het geconstateerd is, met vreugde begroeten. Er wordt veel geklaagd over de uitgaven, die aüe mogelijke na-oor- logsche bureaux eischen en inderdaad vragen zij veel geld. In dat geval wordt opgemerkt, dat de gemeente door het inschakelen van de makelaars minder geld zal behoeven uit te geven, daar het eigenlijke bureau hierdoor een kleinere bezetting noooig heeft. We gaan ons afvragen, of deze zoo lang verwachte lijn nu ook niet op andere terreinen kan worden doorgetrok ken. De makelaars hebben voorgesteld, de gemeente in tien wijken te verdee- len en in elke wijk een door de gemeente aan te wijzen vakgenoot werkzaam te doen zijn. Zij ontvangen hun opdrachten van het bureau en zijn weliswaar onder geschikt aan de leiding daarvan, maar een makelaar, die zichzelf respecteert, zal alleen goede en waardevolle adviezen geven en ze dus ongetwijfeld verwerke lijkt zien. Met nadruk moet er echter op gewe zen worden, dat de toewijzingen van woonruimten uitsluitend door het ge meentebestuur of het hoofd van het bureau voor huisvesting geschieden. De makelaars ontvangen voor hun werk zaamheden een geringe vergoeding uit de gemeentekas en bovendien een bij drage van den huurder vqpr de tech nische afwerking. Met de vergoedingen, die de huurders zullen moeten betalen en die vrij hoog liggen, b.v. f 7.50 voor een woning met een huurwaarde van f 300 en hooger per jaar, kan het gemeentebestuur zich slechts ten deele vereenigen. Zoo mag bij inwoning in geen geval een vergoe ding worden gevorderd, omdat zich daarbij tal van omstandigheden kunnen voordoen, waarbij het vorderen van die vergoeding 'n onbillijkheid zou zijn, bij voorbeeld als het gaat om het intrekken van gehuwde kinderen of familieleden bij den huurder. Dan is er nog het vraagstuk van de woningbouwvereenigingen. Zij verhuren de huizen zelf en een makelaar verleent daarbij geen medewerking. Daarom wordt voorgesteld, de vergoeding alleen toe te staan in die gevallen, waarin ook onder normale omstandigheden de tus- schenkomst van een makelaar zou wor den ingeroepen. Men ziet, dat hier een belangrijk vraagstuk, dat veler aandacht vraagt, wordt aangesneden. Het zal voorloopig in onze stad nog wei zeer moeilijk zijn, ideer een goed onderdak te geven. Elk wedenkend mensch ziet in, dat dit probleem niet alleen in Haarlem, maar in het geheele land en nog meer over onze grenzen om oplossing schreeuwt. Heel wat ongenoegen en prikkelbaarheid kun nen echter voorkomen worden, wanneer men weet, dat de verdee'ing van de be schikbare ruimten rechtvaardig en deskundig geschiedt. Dit voorstel, dat Woensdag in den Haarlemschen raad in behandeling komt, geeft ons alle hoop, dat de huiselijke vrede om het huis niet meer in gevaar zal komen. Ter gelegenheid van den dag voor de gevallenen droeg de zeereerw. heer L Beune, pastoor van de parochie her Allerheiligste Drieëenheid te Bloemen- daal, hedenmorgen in de kapel van het Adelbertuskerkhof een plechtige H. Re quiemmis op, waarbij o.a. tegenwoordig waren de bestuursleden van het Comité voor Oorlogsgraven, Schout bij Nacht Rost van Tonningen, gepensionneerd kolonel van Loon en mevrouw Pulle Wuidart. Namens de militairen van het garnizoen Bloemendaal was de comman dant van de stormschool Wildhoef, maj Van Weezei aanwezig. Na de requiem begaven de autoriteiten zich naar het graf van den Canadeeschen militair, alwaar een bataljon van de stormschool het gebruikelijk eerbetoon gaf. Schout bij Nacht Rost van Tonnin gen herdacht in een toespraak de ge vallenen in de beide wereldoorlogen, waarna pastoor Beune voor de zielerust van de gesneuvelden voorbad. Op het graf werd namens het Comité voo* Oorlogsgraven een tuil bloemen met oranjelint gelegd. Om elf uur geschiedde op de Algemeene Begraafplaats aan de» Bergweg eveneens een herdenkingsplechtigheid. Kerkbestuur en zangers der parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal kwamen gisteren na de Hoogmis in de pastorie bijeen om den heer Jos Möllmann te huldigen, die 25 jaar directeur van het koor ën organist was. De huldiging was voor den jubilaris een volkomen verrassing, want hjj had het koor zelf uitgenoodigd, echter voor een ander doel. Pastoor L. Beune hield een toespraak, waarin hij vooral tot uitdrukking liet komen, dat Möllmann zijn werk geheel in dienenden geest ver richtte en daardoor iedere moeilijkheid kon overwinnen. De herdgr wees op de beteekenls van de muziek in de kerk en overhandigde daarna een geschenk als herinnering aan dezen dag. De heer Möllmann dankte met een geestig speechje en verhoogde de fees- telijke stemming door met zijn koor eenige liederen oa. „Jubilate" te zin gen. Zondagavond hielden de oud-leerlin gen van de R. K. U.L.O.-school „St. Henricus" aan den Heerenweg te Heemstede in het R. K. Vereenigings- gebouw een reünie, die buitengewoon druk was bezocht. Broeder Albertus sprak een kort en krachtig inleidend woord, waarin hij vroegere leerlingen hartelijk verwelkomde en een kort overzicht gaf van wat er In de oorlogs jaren gebeurd was. Hij herdacht vijf tien leerlingen en een broeder, n.l- broe der Josef, die door den vijand waren neergeschoten. Nadat voor hun zielerust was gebeden, voerde een groep leerlin gen van een Haagsche U.L.O-achool met groot succes het tooneelspel „Het hoogste goed" op. Tussehen het eerste en het tweede bedrijf hield pastoor C. v. Mierlo een toespraak tot de oud-leer lingen. Na afloop van het tocneelspei werden eenige bestuurszaken afgehan deld, waarbij werd besloten, de eerst volgende reünie Zondag 15 Mei 1947 te doen plaatshebben. In het notarishuis zijn de volgende perceelen geveild: Kleverlaan 82, ƒ7000.—, L. Even dijk; Leidschevaart 58. ƒ9000.—! W. Kuipers; Soendapiein 30, 7025.P. A Oopini; Timorstraat 169, ƒ4200.—, F. A. Groen; Julianapark 36, 16000.A. Th. Joosten; Lombok- straat 6 en 28, reap, ƒ4050— en 4575.F. A. Groen; Resthuisstraat 38, 5600.F. A. GroenFloresstraat 27, ƒ7025.—! P- Leer.meljer, Jacob van Campenstraat 17 en 19 te Heemstede, resp. ƒ6750.— en ƒ6400.—, F. A. Groen en R. Jorritsma; Korte Houtstraat 9, ƒ4065—, A. de Vries; Aelberts Berg straat 85, 56CO.Jan van de Molen; Zuiderbuitenspaarne 86. 3355.J- de Akersloot; Tugelastraat 66, ƒ2905.—, Mevr. J. J. Heijnen-Zuidstra; Oranje- boomstraat 184, ƒ3335.— A. van de Putten; Burgemeester Enschedelaar. 23, Santpoort, ƒ4650—, C. J. B. Verh-ijdt; Beogstraat 4. 26.90, opgehoudenVoor- ui tg angstraat 92, ƒ4126.mevr. J. J- Heijnen-Zuidstra; Berkheideetraat 14, ƒ5295.A. Niesen; Tugelastraat 63 ƒ2825.—, mevr. J. J. Heijnen-Zuidstra. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt ▼oor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter B van Ba af tot ea met Bez. Bij stemmig kaarslicht en met se rene muziek is Zaterdagavond in de oud-Hollandsche ontvangzaal van het Frans Halsmuseum de tentoonstelling van werken van Kees Verwey op eenigs- zins feestelijke wijze geopend. Aan het begin van den avond sprak de directeur van het museum, de heer H. P. Baard een welkomstwoord, waarin hij op de eerste plaats betrok den letter kundige dr. K. J. L. Alterdingk Thijm, wiens portret ook op de expositie aan wezig is, en de wethouders A. J. M. Angenent en D. Geluk, die namens het gemeentebestuur tegenwoordig waren. De commissaris van de Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, en de bur gemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, hadden bericht gezonden, dat zij helaas verhinderd waren. De heer Baard verklaarde den velen genoodigden, waarom de opening van deze tentoonstelling met zooveel plech tigheid gepaard ging. „Het is", zoo zeide spr., „een idee van Kees Verwey, de muife der beeldende kunst met de muze der muziek te doen samengaan, waarvoor zich deze stemmingsvolle ruimte bijzonder leent. Ik was dan ook dadelijk enthou siast voor dit plan en zegde mijn mede werking toe in de gedachte, dat de kunst in deze chaotische wereld misschien meer dan ooit het zout voor den geest vormt." Hierna voerde een klein strijkensemble, bestaande uit mevr. De Kat en de heeren Logenhorst, Snoek en Veen, het Jacht- quartet van Mozart uit, dat, vaardig en warm gestreken, een zeer goede vertol king vond. Mej. A. Hoogendoom, wetenschappelijk Assistente bij het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, hield vervolgens een toespraak, waarin zij het werk en den persoon van Kees Verwey belichtte, dien zij een waardig opvolger van de goede Hollandsche meesters noemde door zijn realisme en verant woorde kleur- en vormgeving- Spr. roem de vooral Verwey's bijzondere kwalitei ten als portrettist en besprak tenslotte eenige geëxposeerde schilderijen en aqua rellen, waarna zij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De heer Verwey nam dan het woord en richtte zich persoonlijk tot mej. Hoo- Zondagmiddag ongeveer 12 uur is brand uitgebroken in een speelgoederen- fabriek aan den Spaarndamscheweg, welke gevestigd was in het houthandel- bedrijf Nieuwdorp en aan de firma A Zoet en Kooy behoorde. In een minimum van tijd stond het heele gebouwtje, dat uit hout opgetrok ken was, in lichterlaaie. Men heeft nog juist op tijd kans gezien verschillende auto's, die in een belendende loods ter reparatie stonden, weg te sleepen. On danks het feit, dat de brandweer spoe dig ter plaatse was en met vereende krachten het vuur te lijf ging, was het fabriekje niet. te redden; het brandde geheel uit. Behalve een groote voorraad speelgoed, welke op den zolder lag op geslagen en f 700 aan waarde vertegen woordigde, gingen ook de machines, die in het gebouw stonden opgesteld, ver loren. Ofschoon de oorzaak niet definitief vaststaat, neemt men aan, dat kortslui ting is ontstaan door een electro-motor De eigenaars zijn door het verlies van hun zaak totaal geruïneerd, daar hun bedrijf pas in opkomst was en zij nog niet verzekerd waren. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is in de keuken van een perceel aan de Maasstraat brand uitgebroken, die ont staan was, doordat uit een brandend petroleumstel olie wegvloeide en de vlammen even later oversloegen op de olie, die zich snel door de keuken ver spreidde. De brandweer, die het vuur met een straal bestreed, kon niet ver hinderen, dat de keuken geheel uit brandde. De bewoners van Bloemendaal kun nen van 18 t/m 22 en op 25 Nov. in het jeugdhuis aan de Donkerelaan nieuiwe bonkaarten afhaien. gendoorn en mevr. De Kat, aan wie hij bloemen aanbood. Hij bedankte den heer Baard en mej. van Hees, welke laatste de expositie arrangeerde, voor de voortref felijke organisatie en noodigde het gezel schap uit, de tentoongestelde werken, die reeds uitvoerig in ons blad besproken zijn, te bezichtigen. De expositie, die tot 2 December duurt, is eiken dag van 10 tot 4 uur geopend. Een felle brand heeft Zaterdagmid dag gewoed in een speelgoedfabriek aan den Spaarndamscheweg Z. H. Éxc. Mgr. J. P. Huibers zal ter gelegenheid van zijn verjaardag Vrij dag 15 November as. receptie verleenen aan de religieuzen (broeders en zusters! en de leekeh van 1112 uur en aan de priesters van 121 uur. De uitreiking van toeslagkaarten voor zwaren arbeid zal geschieden 15 November in het uitreiklokaa 1 aan de Jhr. Mockkade. □e aandacht van de werkgevers wordt er op gevestigd, dat men zich stipt dient te houden aan de aangegeven tijden welke op het oproepbiljet zijn vernield. Het niet nakomen van deze tijden kan tengevolge hebben, dat men zeer lang moet wachten. Het lokaal is geopend van 912 en van 13.3015.30 uur. In deze gemeente ls een plaatselijke prijzencommissie ingesteld, bestaande uit de volgende ingezetenen: J. O. Vermeer, voorzitter. C. G. Jansen, secretaris, J. Peet, L. Seijsener, C. M. J. Vervat en J. G. Stokman, leden. Genoemde ingezetenen zijn in het bezit gesteld van een legitima- tiekaart en zijn gerechtigd om overal in deze gemeente een onderzoek naar de prij zen in te stellen. Dinsdag 19 November zal in den Vosse- en Weerlanerpolder schouw worden ge houden. Tot nog toe onbekenden hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan verschil lende perceelen in onze gemeente. Uit een schuur achter een sigarenwinkel aan de Weeresteinstraat zijn twee rijwielen, ge stolen; uit een kleerenkast van een druk kerij zijn verschillende kleedingstukken ontvreemd en ten slotte is een bezoek ge bracht aan het kantoor van een bloem- boilenhandelaar waarbij een microscoop en een metalen kantoorkast werden gestolen. Zeker zou men Concordia vóór den wedstrijd de beste papieren gegeven hebben; niet dat het op een fiasco is uit- ge'.oopen, maar een overwinning is het voor de Treslongbewoners toch niet ge worden. Als de scheidsrechter laat be ginnen, moet Concordia alle zeilen bij zetten; de eerste 10 minuten is R.C.H. beslist de meerdere, maar na een kwar tier spelen komt Concordia er beter in Toch neemt R.C.H. voor rust de leiding (01). Na rust wordt Concordia üenderot gen sterker, maar er is reecis een half uur gespeeld als d egelijkmaker komt. Est volgen nog vele aanvallen op het R.C.H.-doel, maar doelpunten bleven uit. Zocah te verwachten was, hebben de Hillegcr .mers een verdiende overwinning kunnen behalen op Lugdunum. De eerste helft was wel het mooiste van dezen wedstrijd Twee mooie,goals dedei^ de rust met 20 ingaan; beide waren van Winkeliai, de laatste dank zij v. d. Steen, die zeker voor 90 pCt. de „steenlegger" was. Na de pauze had een plotselinge aanval op het Hillinen-doel succes, toen Kapaan, voor open doel aangeland, voor een tegenpunt kon zorgen, 2—1. Span nende momenten volgden, zoowel voor het H.- als L.-doel. Een corner op net Leidsche doel, genomen door v. d. Steen, leverde der eindstand op van 31. De afdeeling Vogelenzang van de R. K. Arbeidersbeweging heeft haar eersten propaganda-avohd van het winter-pro- gramma gehouden. De voorzitter, de heer J. v. Bern, sprak over de heroprichting van de retraiteclub. Pater van Kempen, oud-directeur van het Retraitehuis te Noordwijkerhout was tegenwoordig bij deze bijeenkomst, om het retraitewerk na der toe te lichten. Spr. schetste in korte trekken den bloei van het retraitehuis na de bevrijding. Ongeveer 8000 personen zijn in dien tijd op retraite geweest, terwijl 12.000 personen afgewezen moesten wor den wegens plaatsgebrek. pastoor v. d. Eem sprak daarna nog een aanmoedigend woord om zich spon taan op te geven als lid van deze club. Niet minder dan 50 personen gaven aan den oproep gehoor en er werd een voor loopig bestuur gekozen, dat bestaat uit de heeren J. v. Vern, voorzitter, C. Hoo- gervorst, Warmerdam, C. Boele, C. de Raadt en P. de Raadt. De retraiteclub zal beschouwd worden als onderafdeeling van de -R. K. Arbei dersbeweging. De nieuwe burgemeester van Noordwijk, mr. GF. W. van Berckel. is offi cieel in zijn functie geïnstalleerd. Na de installatie luisteren de nieuwe burgervader en zijn familie naar de zanghulde, welke de Noordwijksche jeugd hem brengt Ofschoon de conferentie Beverwijk van de St.' Vincentiusvereeniging nog niet aan het honderdjarig bestaan toe is, heeft men toch gemeend het 100-jarig feest van de landelijke vereeniging te moeten vieren. In beide Beverwijksche parochiekerken is een groote collecte gehouden voor de stille armen.. Een plechtige Hoogmis werd in St. Agatha gecelebreerd tot intentie van de leac-u van' ere vereeniging. De wel eerw.' heer p. Mathijssen droeg het H. Of fer op m*t assistentie van de weleerw. heeren P. Jong en Jaa. van Pol. Pater Alexander O. M. Cap. sprak naar aanlei ding van den tekst „Beati misericordes" Is het in Beverwijk deze dagen ruiten- troef, vandaag moet het voor de katho lieken bijzonder zijn: harten troef, aldus spr. In het St. Jozefrustoord zaten de leden van de conferentie Beverwijk aan den maaltijd aan, die ter gelegenheid van' het feest gehouden werd. De vier kringen van de Kath. Arbei dersbeweging hebben Zondag hun St. Willibrordusfeest gevierd. In alle paro- chiekerken "werden H.H. Missen opge dragen tot intentie van de Katholieke Arbeidersbeweging. In de Kathedraal en in de par. St. Jan werd een Willibror- duspreek gehouden. In de kringen West en Oost was een feestelijk ontbijt. In Kring West droeg het eerelid, de heer Dekker, een propagandistisch ge dicht voor. De heer H. Goosens voerde eenige zangnummers uit, met begeleiding van mej. M. Usseimuiden. 'De heer A. v. d- Veldt hield een toespraak en vroeg vooral medewerkers voor de op te richten Credo Pugnoclub. Het geheel stond onder leiding van den voorzitter, den heer Van Hetem. Kring Oost maakte voor het eerst gebruik van het nieuwe liederenbundel- tje. Tijdens het ontbijt voerde de gees telijke adviseur, kapelaan W. de Lange, de centraai-voorzitter, de heer A. Ange nent en de plaatselijke geestelijke ad viseur, rector C. M. Broers het woord. De voorzitter, de heer B. Reijnders, sprak het dankwoord. Kring Noord zal Zondag a.s. zijn fees telijk ontbijt hebben. Dit was uitgesteld wegens communieplechtigheden in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Ze ven Smarten. De Kath. Arbeidersbeweging is in Haarlem op den goeden weg. Als dit nu maar doordringt tot alle arbeiders, dan zullen de kringavonden in de toekomst een succes worden. Roman op een Waddeneiland 6) Het behoorde aan Dohse's huis houdster, Alma Thiessen. Er lag in haar oogen een tegelijk spottende en loerende uitdrukking. Met haar bloote armen leunde zij in de vensterbank en zwijgend nam zij den bezoeker op. Kay Möller herkende haar niet ter stond. Even zag hij haar verwonderd aan. Maar toen herinnerde hij zich haar toch weer. 'n Beetje koel tikte hij tegen de klep van zijn pet. „Dag, juffrouw Thiessen." Vriendelijk beantwoordde zij zijn groet, maar toch kreeg hij een onbe haaglijk gevoel. Hij vermoedde, dat zij achter het gordijn zijn gesprek met den ouden heer had afgeluisterd en onwille keurig deed hij een stap achteruit. „Ga je nou al weer weg?" vroeg Dohse meteen. „Ja, ik moet 'ns opschieten, kap'tein." ..Nou, adjuus, Kay. En dat is afge sproken, hè: we trekken één lijn!" Alma Thiessen gluurde door haar half gesloten oogleden den jongen man na en De Haarlemsche brandweer is verrijkt met 'n modernen vol-automatischen lad derwagen, die dadelijk na aankomst ge demonstreerd werd. De ladder is van Nëderlandsche constructie en werd ver vaardigd door de firma Geesink te Weesp. Zij is gebouwd op een Ford-auto en kan een hoogte van 25 meter berei ken. Een enkele man is noodig om het ladder-meehapisme, dat door een motor in werking wordt gesteld, te bedienen. Slechts eenige handgrepen aan een zeer vernuftig gebouwd en met de nieuwste snufjes voorzien rad dient hij uit te voeren en de ladder schiet met een be hoorlijke vaart automatisch de hoogte in, is practisch in alle richtingen te be wegen en stelt zich zelf recht; al deze manipulaties kunnen geiijkstijdig geschie den. Een electrisch mechanisme geeft signalen, zoodra de ladder overbelast wordt of de wagenbestuurder, die het rad bedient, fouten maakt. Het is inder daad een prachtige aanwinst voor onze Haarlemsche brandweer. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Amster dam (O. L. Vr. Onbev. Ontv.) den wel- éer. heer K. F. Elsenbroek, tot pastoor te Oude-Tonge den weleerw. heer J- H. D. Hofstede, die kapelaan was te Rotter dam (H. Liduina). haar lippen krulden zich tot een spot tender! glimlach Een paar minuten later was Kay aan het keurige huisje van zijn vrieiM, dat alleen door een klein reclamebord ver ried, dat daarbinnen een zaak in velerlei artikelen werd gedreven. Juist kwam de zeeman Jens Rickmers naar buiten. Zoodra hij Kay zag bleef hij, wat onvast op zijn beenen staan. „Wel, wel," riep hij met zware tong, „ook weer in 't land?" Kay gaf hem de hand. „Zooals je ziet, Jens." Maar toen hij bemerkte, dat de zeeman aangeschoten was, fronste hij het voorhoofd. „Nou, nou, dat is knap vroeg in den morgen...." Jens Rickmers bewoog kauwend de onderkaak, waardoor de spieren in zijn gebruind gezicht een zonderling spel vertoonden. Nu spuwde hij zijn pruim uit en loensde met zijn troebele oogen naar Kay. „Heb je er soms wat op tegen?" Hij pauzeerde, haalde diep adem en probeer de krampachtig zijn evenwicht te be waren. Opeens zette hij een klaaglijk gezicht. „Gelijk heb je, Kay. 't Is niks waard, je te bezuipen, vooral niet op den morgenMaar 't gaat niet anders, ik kan er niet van buiten. Jongen, Kay, heb jij ook wel eens in vier jaar geen gage gehad? Vervloekt als 't niet waar is, zoo'n crisis brengt je allemaal op de De Haarlemsche brandweer is verrijkt- met een zeer modernen, vol-automa- tïschen, mechanischen ladderwegén, die op de Groote Markt gedemon streerd werd. keien. Geen gage, geen brood, 't ls een beroerde boel!" i „Dat ben ik met je eens," antwoordde Kay met een zuifr lachje. „Maar jij kunt er toch blijkbaar nog een borrel op over houden." „Ik? 'n Borrel? Kun je net denken! Nee, maat, ik heb vannacht voor Uwe Tonner gewerkt, snap jevoor Uwe Tonner, den zoon van den ouden Ton ner, den strandvoogd. En dat moet ik «eggen: hij betaalt royaal!" Kay zweeg en monsterde den zeeman met een scherpen blik,, terwijl het on prettige gevoel in zijn binnenste nog sterker werd. Ten slotte vroeg hij: „ZooWat heb je dan vannacht voor Uwe Tonner gedaan?" Plotseling werd Jen's oogopslag on rustig. „Ik, vannacht? Heb ik dat gezegd? Smoesjes!" lalde hij in verwarring. „En nou laat je me met rust met je a&nmer- kingén, hè. 't Dient toch nergens voor. Ja, als ik er maar eens flink op los kon ranselen.... Tjonge, tjonge, alles in brand steken, alles over den kling jagen, dat was nog 't allerbeste!" Met zijn wijdbeenschen gang waggelde hij weg, terwijl Kay Möller hem pein zend nazag en er een vage, booze fanta sie voor hem oprees.... Spoedig stond hij nu in het magazijn van zijn vriend Hein Lührs en verbaasd keek hij naar al die kasten en schappen, 69. Den volgenden morgen was Holland in last. Honderden bazen en bazinnen zochten naar hun honden en katten, die zij natuurlijk nergens konden vinden en er was niemand, die er iets van begreep. Omdat iedere baas en bazin dacht, dat het alleen zijn of haar hondje of poesje was. dat was zoek geraakt, liepen zij stuk voor stuk bij den veldwachter aan, om hem te vragen het vermiste dier op te spo ren. Zoo gebeurde het, dat er al vroeg in den ochtend een formidabele oploop voor Jan Sabel's huis ontstond. De veelge. plaagde politieman, die in het begin, toen het nog niet zoo druk liep, argeloos aan de eerste klagers beloofd had wel eens naar hun hond of kat te zullen uitkij ken, wist zich al gauw geen raad meer. Het was onbegonnen werk te probeeren de opgewonden menigte te kalmeeren en dus deed hij het eenige wat hij doen kón: hij sloot zijn voordeur, schoof van bin nen de knippen ervoor, ging naar de te lefoon en belde den burgemeester op, om hem raad te vragen in deze wel zeer moeilijke kwestie. „De Brandwijkers" hebben Zaterdag alarm geslagen in Beverwijk. Met loeiende sirene trokkén de brandweer mannen door de straten van de stad en overal klonk de kreet: Brand! Brand! Het betrof inderdaad een „brandende" kwestie. De brandweermannen hadden zich beschikbaar gesteld om de glasactie, die vandaag begonnen is, mede te pro- pageeren. „De Brandwijkers" sloegen alarm. Beverwijk gaat aan den slag. Van 11 tot 16 November is het ruiten-troef. Geld en glas voor Drunen. In een Zaterdagavond te Batavia uitgesproken radiorede heeft dr. Van Mook o.a. gezegd: „Wij moeten ons er van bewust zijn, dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak beteekent, in zekeren zin is het slechts een begin. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van republi- keinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van de voedseltoevoer uit de omliggende streken, heeft een noodtoe stand doen ontstaan, die binnen enkele dagen moet worden opgelost. Het is een van de voorwaarden voor de verdere onderhandelingen, omdat aan een wan- hopigen toestand als deze, hoe dan ook een einde moet worden gemaakt. Inmiddels is er gegronde hoop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplossing zal brengen, omdat beide partijen van de noodzakelijkheid er van overtuigd zijn" zeide Van Mook. Toen onlangs de polïtldke onderhan delingen werden hervat, moesten ver schillende ernstige psychologische moei- lijkliedert overwonnen worden. Wat het bestand betreft, inderdaad is op de meeste fronten het vuren ge staakt, terwijl de overneming van Pa- lembang- door Nederlandsche troepen zonder incidenten is verloopen. In Cheribon zal de Commissie-gene raal waarschijnlijk Soekarno en Hatta ontmoeten, op welk punt veel ongerust heid en verwarring bestaat. Maar na eenig dieper nadenken moet men wel tot de conclusie komen, dat de realiteit van de republiek niet willekeurig kan wor den ontkend. De beoordeeling van de leidende figuren van een volk berust uiteindelijk bij dat volk zelf, aldus Van Mook. Stadsschouwburg; Jubileumbijeenkomst school ,,'t Kopje", 1.30 u., Charlotte Kohier In „Oompje's droom", 8 u. Geni. Concertgebouw: Concert „Katho liek Haarlem", 8 u. Hotel Brlnkmann, Groote Markt: Org. Kath. Vrouw* „Kleine en groote vreugden in het gezin", 8 u. Hotel de leeuwerik: Congres R.K. Bond Electrotechn. werkers. BIOSCOPEN Rembrandt: Sjanghai drama: Cinema Palace: zij maakten mij een moordenaar; 1.uxor: Dat is Amerika, alle drie 2, 4.15, 7, 9.15; Frans Hals: Sanders of the river, 2, 4.30, 7 en 8.15; SPaarne theater; De bedolven stad, 2,30. 7, 9.15 (Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15). Apotheek diensten: De avonddiensten der apotheken worden tot 16 Nov. waargeno men door Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15 tel. 10539. C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495, Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174, Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Zooals bekend, heeft de Stoomvaart Mij. Nederland eenigen tijd geleden een concessie-aanvrage ingediend voor het exploiteeren van €en luchtlijn op Indië. Naar de Nat.'Rott. Crt. thans verneemt, heeft die regeering deze aanvrage afge wezen. Deze zou op het standpunt staan, dat onder de tegenwoordige omstandigheden meer dan één1 luchtvaartonderneming in ons land niet verantwoord zou zijn. De Centrale Eereraad voor de Kunst heeft in hooger beroep de uitspraak van den eereraad voor de muziek, waarbij aan Eduard Flipse, dirigent van het Rotterd. Philhaxmonisch Orkest, de be voegdheid was ontnomen voor den tijd van 3 jaar als zoodanig op te treden, vermerxgu. Dit berevKunT crus ven vorser- men rehabilitatie van ,den Rotterdam- schen dirigent Zaterdagmorgen deed het Amsterdam- sche Bijzonder. Gerechtshof uitspraak in de zaak tegen Frans v. d. Laar, die verkeerdelijk met den naam „beul van Amersfoort" was betiteld en tegen wien drie jaar gevangenisstraf werd geëischt. Het Hof veroordeelde hem nu tot vier jaar R.W.I. roet aftrek en ontzetting uit de diverse rechten vcior het leven. De chauffeur van Gromylco, den Sovjet afgevaardigde in den Veiligheidsraad, is door de New Yorksche politie bekeurd we gens te hard rijden. Gromyko zat in den wagen en keek werkeloos toe. MAANDAG HILVERSUM I, 301 M.14.30 Henk van Wezel, cello, 17.00 Gram., 17.15 Le zing, 18.00 Nieuws, 18.15 Pierre Palla, 18 30 Ned. str.kr., 19.00 Nu naar bed, 19 05 Orgelconcert, 19.30 Lering, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Radioscoop, 22.00 Kamermuziek, 22.35 Gram., 22.45 Lezing, 23.00 Nieuws, 23.15 Swing, 23.45 Gram. MAANDAG HILVERSUM II, 415 M.: 15.00 Gram., 15.15 Piano, 16.00 Lezing, 16.45 Gram.", 17.30 Koor, 18.00 Gram., 18.15 Ensemble „Ernani", 18.40 Sport, 19.00 Nieuws, 19.15 Gerard Hengeveld. 19.40 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 Marinierskapel, 21.00 Lering, 21.20 Toon Vranken, 22.00 Nieuws, 22.15 Act. geluid, 22.30 Gram.. 22.45 Avondoverd., 23.00 Gram. dinsdag HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 Gram.. 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.15 Morgenw., 9.30 Gram., 10.30 Vrouw, 10.35 Gram., 10.50 Kleuters, 11.00 Orgel, 11.45 Familieber., 12 00 Gram., 12.30 Tom Eïich piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Dolf van der Lin den 13.45 Gram., J4.00 Naald en schaar, 14.20 Aeolian sextet, 15.00 Lezing, 15.15 die bijna geen plaats meer over lieten voor een bescheiden toonbank. Het was ongeloofelijk, wat de winkelier van het waddeneiland hier allemaal had weten te bergen. „Verdraaid," lachte Kay, „die zaak van jullie heeft zich in drie jaar tijds reusachtig ontwikkeld. M'n compliment, Gesa! En waar zit de chef?" Gesa Lührs, die Kay Möller blij ver welkomd had, lachte dat haar tanden blonken. „Hein," zei ze, en ze leunde gemoedelijk over de toonbank, „die is niet thuis. Hij is over het wad naar Pellworm geloopen en hij komt vanmid dag pas met den vloed terug, in zijn boot, die hij daar in de reparatie heeft. Hij moet 'n ezel halen, weet je, die sinds verleden zomer op de pastorie in bewaring is gebleven." ,,'n Ezelop de pastorie?" „Ja, dat wil zeggen: 'n schildersezel! Hij is van juffrouw Schott, je weet wel, die schilderes. Ze heeft geschreven, dat ze volgende week weer bij ons in pen sion komt." „O, gezellig voor jou. Zeg, verkoop me eens het een en het ander." Hij kocht verschillende soorten spij kers, een groote thermosflesch, twee pakjes bloemzaad en een pond tabak. Toen hij zijn waren bijeen had, wilde hij weer gaan. „Maak toch niet zoo'n haast, Kay," protesteasd» Gesa „Ik btt» 8*»ar alleen Gram., 15.30 Gram., 16.40 De schoolbel, 17.00 Pianisten, 17.30 Gram., 17.45 Rijk Overzee 17.50 Lezing, 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Ned. Str.kr., 19.00 Nu naar bed, 19.05 Bacb, 19.45 Lez., -.0.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I.. 20.08 Echo, 20.15 Bonte Dinsdagavond, 21.30 Politie rechter, 21.35 Gram., 22.15 Lezing, 22.30 Skymasters, 23.00 Nieuws, 23.15 Moment Musical. DINSDAG HILVERSUM n, 415 M.: 7.00 Nieuws, 7 15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengeb 7 45 Gram., 8.00. Nieuws, 8.15 Gram., 9 30 Waterst., 9.50 Lichtbaken, 10.15 Gram., 10.45 Lezing, 11.00 Clarinet, 11 30 Lezing, 11.45 Gram., 12.00 Angelus, 12'03 Kwintet, 12.30 Lunchconcert, 12 55 Zonnew., 13.00 Nieuws, 13.45 Le zing1, 14.00 Gram., 14.30 Muriek, 15.00 Gram., 15.15 Kwartet, 15.45 Gram., 16.00 Zonnebloem, 16.30 Vuurduivel, 16.45 Kamermuziek, 17.15 Kamerkwar tet, 17.45 Dinermuziek, 18.15 Sport- praatfe door Jan Cottaar, 19.00 Nieuws, 19.15 Lezing, 19-30 De brug, 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man, 20.15 Kamerork., 21.30 Film door A. van Dom burg 21.35 Piano. 22.00 Nieuws, 22.35 Avondgeb., 22.50 Gram., 23.00 Klaas van Beèck, 23.30 Gram. en dus al blij, dat ik met iemand 'n woordje wisselen kan. Vooral met jouHaar oogen zagen hem ver liefd aan. „Met plezier," antwoordde Kay, „maar vandaag heb ik weinig tijd. Ik moet onze boot opknappen en met het opkomen van den vloed vaar ik naar het duin. Kapitein Dohse heeft me ook al 'n poos opgehouden." ,,'n Paar minuten kunnen er zeker nog wel af. Ik zet een lekker bakje koffie voor je." „Heel aardig van je, Gesa, maar dan blijf ik te alng plakken." Zij liep achter de toonbak uit en kwam vlak voor hem staan. Haar mooie oogen, schitterend van levenslust en be haagzucht, brachten hem eenigszins in verwarring. „Ik begrijp 't wel," zei ze met een ge maakt pruillipje, dat haar heel bekoor lijk stond, „de meisjes van hier tellen voor jou niet meer mee. In de stad zijn ze veel knapper en aardiger, hè?" Het leek hem maar het be?te, op die scherts in te gaan. „O ja," antwoordde htl lachend. „Schitterend zien ze er uit; wangen ge verfd, lippen geverfd, wenkbrauwen, haren, nagels, alles geverfd. Daar kun nen de meisjes hier met hun natuurlij ke kleuren vast niet tegen op." „Ze zijn daar èrg bib hè?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2