Schermerhorn spreekt met Soekarno en Hatta ONS BUITENLANDSCH BELEID Vereenigde Naties moeten Europa helpen Internationale organisatie van bloemisten DESCHOOL IN GEVAAR Ook middenstanders ontevreden Slechts zeer geringe vorderingen gemaakt te Cheribon Nauwe samenwerking bepleit met België en Luxemburg Onze politiek jegens Lagaardia over de U.N.R.R.A. Nederland aan de spits met het ledenaantal HET DRAMA VAN „MEER EN BOSCH" IN 1942 Ds. Foeken voor het Haarlemsche Tribunaal H V Prijzencontróle moet het ontgelden MARY CHURCHILL ONTMOETTE HAAR VERLOOFDE VORIGE MAAND RAAD DER VIER MINISTERS IS HET WEER NIET EENS Duitschland Tot hoofd en hart Zij trouwen in Januari DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23695 Een fel protest Protest-telegram I* Neurenberg VRIJ-NEDERLAND-ZAAK Het weer DUIZEND VIERKANTE METER GLAS Minister Ringers zal aftreden Succesvolle proefvlucht van de „Constitution" Prins Bernhard bezqekt Hoek van Holland BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 1434SG ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARIfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt ziefi het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Aneia seinde vanmorgen ui± Cheribon, da± Schermer hom gisterenmiddag afzon derlijke besprekingen mei Soekarno en Haiia heefi ge voerd. De politieke onder handelingen werden om 17 uur plaatselijken tijd ver daagd, zonder dat de voor naamste kwesties bij de be sprekingen aan de orde wa ren gekomen, terwijl er zeer geringe vordering was ge maakt. f Er werd overeengekomen, dat de poli tieke besprekingen hedenochtend vroeg voor het begin van de plenaire zitting zouden worden hervat. Er zijn aanwijzin gen, dat het minder waarschijnlijk is, dat een plenaire zitting, waarop mede- deeling gedaan zal worden van het eind resultaat van de onderhandelingen, te Linggadjati (Cheribon) zal worden ge houden. In betrouwbare kringen verklaarde men, aldus A.P., dat het Nederland sche aanbod een voorstel inhield om het Uno-lidmaatschap der Ver. Staten van Indonesië in Januari 1949 aan te vragen. Van welingelichte Indonesische zijde tfordt vernomen, dat de „kabinets'i-zitting te Djokja en de bijeenkomst van de In donesische delegatie met het Centraal Nationaal Comité een zuiver informatief karakter hebben gehad. In beide geval le» heeft de Indonesische delegatie een overzicht gegeven van de tot dusver tij dens dé onderhandelingen bereikte re sultaten. Het standpunt van de Indonesische delegatie inzake de positie van de Kroon is van dien aard, d$t waar schijnlijk langdurige besprekingen met de Commissie-Generaal noodig zullen zijn om tot een bevredigende oplossing te geraken. De Stichtingen „Indië in Nood" en „Rijkseenheid" hebben 't volgende tele gram gezonden aan den minister-presi dent: „Geven namens tienduizenden loyale Nederlanders tevens Indië-kenners uit drukking aan diepe verontwaardiging over gepubliceerde Nederlandsche voor stellen betreffende erkenning .republiek onder den fascistischen oorlogsmisda- jBnelrar-no. Proiesteeren kxaelitigsb tegen politiek Commissie-Generaal voortgaande in de lijn politiek Scher- merhom-Van Mook, die tot gevolg heeft een vernietigd Koninkrijk, waar door milliöenen ingezetenen van Indië worden prijsgegeven aan fascistische onderdrukking, ellende en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermijnd. Beschuldigen dit kabinet en in het bijzonder Commissie-Gene raal schending grondwet en ontrouw ambtseed, waartegen straf bedreigd is". Nadat de Nederlandsche delegatie gisterochtend vroeg den torpedobootja- ger „Banckert", welke voor de kust lag. verlaten had, heeft zij de reis naar Qheribon in een Nederlandsche sloep voortgezet, daar de republikeinsche sloep bevel had gekregen niet de „Banckert" te naderen. Toen Van Mook, Van Poll %n De Boer gisteren, laat in den avond, naar Cheribon terugkeerden, stond een de tachement van de Indonesische .marine aan den wal op wacht. De terugreisnaar de „Banckert" geschiedde aan boord van de Indonesische sloep. Heden zal de Nederlandsche sloep de Commissie- Generaal van de „Banckert" naar den kop van den havendam brengen, van waar zij de reis in de Indonesische sloep zal voortzetten. Schermerhorn is gisteravond te Linggadjati gebleven, waar hij, naar men verwachtte, belangrijke besprekingen zou houden. Generaal Soedirman, commandant van de republikeinsche strijdkrachten in Indië die onlangs door de Britsche grenscontrole werd tegengehouden wegens liett ontbreken van passende instructieswaardoor hij genoodzaakt werd naar Djokjakarta terug te keerenarriveert aan het station Manggarai te Batavia llit het voorloopig verslag van de Rijks- bearootlng van Buitenlandsehe Zaken blijktdat verscheidene Tweede Kamerle den een zelfstandig beleid geboden ach ten. Als eenige voorname doeleinden van onze buitenlandsehe politiek zagen zJU het tot stand brengen van een innige samen werking met België en Luxemburg, waarbij later ook Frankrijk een plaats zon kunnen innemen, het deelnemen aan het tot stand brengen van een bevredigende oplossing van het Duitsche probleem en voorts het medewerken aan de organisatie der Ver- eenigde Naties. Deze leden wijzen er echter op, dat zij de voorkeur willen geven aan een politiek van gematigdheid en terughoudendheid, daar Groot-Brittannië noch in Duitsch land, noch elders in de wereld met kracht voor de Nederlandsche beginselen opkomt. Algemeen was men van oordeel, dat de politiek ten aanzien van Duitschland een der belangrijkste vraagstukken is. waar. voor ons land is gesteld. Men drong er dan ook bij de regeering op aan, een uiteenzetting te geven van de begin selen, waardoor zij zich bij de behande ling van dit vraagstuk laat leiden. Het is dringend noodig, zoo betoogden zeer vele leden, dat de groote mogend heden worden doordrongen van het be lang, dat ons land bij een herstel van de relaties tusschen Nederland en zijn Duit sche achterland heeft. Het is niet waar schijnlijk, dat andere landen als België, Frankrijk en Zwitserland de plaats van Duitschland als leverancier ten volle, au.'- len kunnen innemen. En zij kunnen Duitschland niet alleen niet vervangen als leverancier, doch evenmin als afnemer. Algemeen «af men uiting aan ernstige teleurstelling over de houding der geal lieerde bezettingsautorifceiten, die Duitsch. land vrijwel volkomen van ons land af gesloten houden. Hiertegen past, zoo meende men, een krachtig protest onzer zijds, Men zou gaarne van de regeering vernemen welke pogingen deze heeft ge daan in den vrijwel onhoudbaren toe stand op dit gebied verbetering te bren gen en wat daarvan bet resultaat is ge weest. In het bijzonder had men met groote bezorgdheid'kennis genomen van de maat regelen, welke ook thans, onder geallieerd bestuur, weer werden genomen het verkeer van de Nederlandsche havens af te leiden naar de Duitsche, op dezelfde wijze als dat voor den oorlog door de Duitsche regeering geschiedde. Vele leden waren van oordeel, dat Ne- F. Laguardia, directeur-generaal •van de UNRRA, heeft ter zitting van de economische commissie der V.N. verklaard, dat hulp aan Europa het meest spoed eischende vraagstuk is, waarvoor de Vereenigde Naties zich gesteld zien. Laguardia meende, dat politieke motieven hier opzij gezet moeten worden, opdat niet alles wat <^e UNRRA heeft bereikt, te niet worde gedaan. De Sovjet-Unie zou voor internationale samenwerking zjjn, indien een ander instituut dan de UNRRA de betroklèen taken op zich zou nemen. De regeering der V. S. zou op haar beurt slechts die landen willen steunen, die de regeering Welgevallig zijn. „Ik kan niet gelooven, dat dit werke lijk 't gevoelen van 't Amerikaansche 'oik is", aldus Laguardia, die vervolgens nieuw hulp-plan uitstippelde, waarbij n voedsel-noodfonds der v.n. moet wor den gesticht. Dit f°nds zou die landen in Europa en het Verre Oosten moeten bij springen, die in 1947 niet over vol doende deviezen beschikken om in hun minimum-behoeften te kunnen voorzien. Het fonds zou 500.000.000.— dollars moe ten bevatten en de internationale bank zou dienen mee te werken. Voor Europa en het Verre Oosten zou in 1947 2.500.000.000.— dollar noodig zijn Stalin heeft mij meegedeeld, aldus Laguardia, jiat hij de UNRRA ëaal*Je in 1947 zag voortbestaan en dat de Sovjet-Unie haar bijdrage zal geven, in dien Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten dat ook doen. Tijdens de bijeenkomst van de com missie voor het beheer heeft de Sovjet ambassadeur in de V.S. Nikolai Nowi- kof, zijn standpunt uiteengezet ten aan zien van de kwestie van het beheer. De verantwoordelijkheid voor het feit, aldus Nowikof, dat thans een jaar na San Francisco nog geen beheersraad I De maatstaf van het echte leven is niet de lengte, maar de diepte, \de intensiteit. J is tot stand gekomen, berust bij de man daathebbende mogendheden, die nog geen regeling hebben ontworpen voor alle vroegere mandaatgebieden. De kwes tie dient niet langer te worden uitgesteld en de Sovjet-delegatie zal er voor zorg dragen, dat de beheersraad zal worden gevormd tijdens deze zitting van de alge- nieene vergadering. Ten aanzien van het verzoek van Z. Afrika om Z.W.-Afrika te mogen in lijven zeide Nowikof, dat zulks een in breuk op het handvest zou beteekenen. In zijn antwoord verklaarde de Ame rikaansche afgevaardigde bij den be heersraad, dat Rusland de eenige was geweest op de assemblee te Londen, die de beheersraadsbesprekingen vertraagd had. derland met betrekking tot Spanje geen zelfstandige politiek kan voeren, onafhan kelijk van andere mogendheden. Deze leden vroegen een uiteenzetting te mogen ont vangen van het standpunt, dat minister Van Kleffens bij de behandeling van de Spaansche aangelegenheid in den Veilig heidsraad heeft ingenomen. Sommige leden meenden, dat ons land, desnoods zelfstandig, economische en de- plomatieke betrekkingen met het regime van Franco behoort te verbreken. Vele an dere leden waren echter van oordeel, dat het niet op onzen weg ligt, ons in deze huns inziens binnenlandsche aangelegen heid van Spanje te mengen. Verscheidene leden meenden, dat terecht is geklaagd over onvoldoende voorbereiding van Nederlandsche zijde van het proces te Neurenberg, voor zoóvèr het op Seyss- Inquart betrekking had. De Nederlandsche vertegenwoordiger t« Neurenberg, de heer Van Tuyll van Serooskerken, deed zijn best, doch hij werd. naar den indruk van deze leden, door de regeering onvoldoende van gegevens voorzien. Ook de Fransche aan klager bleek onvoldoende op de hoogte. Men betreurde dit zeer. Is het gerucht waar. zoo vroegen sommige leden, dat de corres pondentie van Seyss-Inquart niet kon worden geproduceerd, omdat deze z,ich in een afgesloten kast bevond, waarvan de sleutel in het bezit was van een ambte naar, die naar het buitenland vertrokken was? Indien er bij verzamelen van gege vens voor dit proces inderdaad van nalatig heid sprake geweest is, vertrouwde men. dat de schuldigen daarover ernstig zijn onderhouden. Verscheidene leden vroegen zich af, of het noodig en wenschelijk is, dat de Ne derlandsche vertegenwoordiger in den Vei ligheidsraad. de heer Van Kleffens, voor wien zij overigens alle waardeering hadden, den rang van minister zonder portefeuille bekleedt. Wanneer ge een suikertante of een an dere te waardeeren relatie hebt in Gro ningen of in Maastricht, in Ben Helder of in Breskens, en ge wilt haar bij feestelijke gelegenheid een bloempje sturen aan zien doet gedenken dan kan dat heel gemakkelijk en snel. De bloemisten werken daartoe samen en zorgen voor het door zenden van bestellingen. Het devies „zeg liet met bloemen" blijkt nog steeds op geld te doen. In ons land worden thans per maand door de samenwerkende bloemisten ge middeld al weer 6000 orders uitgewisseld en dat tot een gezamenlijke waarde var, 60 a. 65.000 gulden. Dit betreft dus bestel lingen ter plaatse, welke elders worden uitgevoerd. De heer D. Admiraal, secretaris van de vakgroep Detailhandel B'loemen en Plan ten te 's-Gravenhage heeft omtrent deze methode van doorgeven van bestellingen eenige mededeelingen gedaan aan een re dacteur van het A.N.P. De uitwisseling van bestellingen hier te lande geschiedt "in het raam eenery organisatie „Bloemen- expresse" oenaamd. Hierbij zijn een kleine duizend Nederlandsche bloemisten, ver deeld over 256 gemeenten aangesloten. Behalve deae „Bloemexpressen" kende men ook reeds voor den oorlog de „Fleu rop", die op dezelfde wijze werkte, doch het .vasteland van Europa bestreek. Deze is samengesteld uit de landelijke orga nisaties, zooals wij in Nederland ds „Bide- menexpress" kennen. Na den oorlog is op een vergadering te Kopenhagen opgericht de „Interflor", te beschouwen als een overkoepelend or gaan van de drie organisaties, waardoor een groote Internationale samenwerking Is tot stand gekomen. In de „Fleurop" staat Nederland aan de spits met het o-rootste aantal leden. De leden van de „Bloemenexpresse" zijn automatisch lid van de „Fleurop" en via de „Fleurop" van de „Interflor" en dat men rekening houdt met de belangrijk heid van de Nederlandsche deelname in aeae internationale samenwerking, blijkt uit het feit,, dat de heer C. Thim te Amsterdam deel uitmaakt van de board ai directors van dc „I.v/crflnr" d» npv.-t is dat men het werk gaat uitbreiden tot Engeland en Amerika. Men heeft daar toe thans de beschikking over 10.000 correspondentenadressen. Het Amsterdamsche Bijzonder Ge rechtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de geruchtmakende verraads- zaak van de Haarlemsche „Vrij-Neder- land"-groep. Het Hof bleek nu van oor deel, dat het onderzoek onvoldoende was geweest en wees de geheele zaak terug naar den raadsheer-commissaris Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Langs de Waddeneilanden tij delijk stormachtige, overigens krachtige tot matigen wind tusschen Zuidwest en Noordwest. Morgen overdag iets kouder. Maan 19.2212.00. Morgen: zon 7.55 —16.53. De onlangs benoemde „Bargemaster" van den Engelschen koning, past zijn nieuwe scharlaken uniform met gouden oplegsels, dat hij heden zal dragen tijdens de ope ning van het parlement te Londen. De betrekking van „bargemaster" is een eere-functie, welke sedert 1942 vacant was Men zal zich de dramatische om standigheden herinneren, die zich in 1942 voordeden bij de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede en „Bethesda Serepta" aan de Hazepaterslaan te Haarlem, inrichtingen van de Chris telijke Ver. voor verpleging van val lende zieken. Het bestuur werd afge zet en gevangen genomen, een nieuwe leiding, bestaande uit N.S.B.-ers, kwam er voor in de plaats, het personeel weigerde verder dienst te doen en .bijna 600 patiënten moesten naar huis gezonden worden. De voorzitter van het nieuwe bestuur, Ds. P. W. Foeken. eens Hervormd pre dikant te Haarlem, van 1941 tot 1943 lid van de N.S.B. en thans gedetineerd te IJmuiden, stond gistermiddag voor het Tribunaal, dat onder voorzitterschap van mr. T. van Löben Seis stond, terecht. Verdachte wei|g ten laste gelegd, dat hij lid van de N.#B. was geweest, te Zand- voort in het kringhuis van deze bewe ging een lezing zou hebben gehouden over „Kerkhervorming", in het N.S.B.-blad „De Bundelaar" zijn kerkdiensten aan kondigde, lid was van de Ned. Duitsche Cultuurgemeenschap en verder was opge treden als voorzitter der genoemde ver- eeniging in welke functie hij een bro chure „De waarheid over Meer en Bosch" schreef. Ds. Foeken bekende een en ander, maar ontkende, dat hij propaganda voor het nationaal-sccialisme maakte door zijn predikaties en de oproepen om die bij te wonen, in het „Handelsblad" werd in die dagen een artikel geplaatst, o.a. onderteekend door Ds. Foeken, met als kop „Politieke verdwazing leidde tot afbraak van maatschapp. werk", waar mede de stichting Meer en Bosch bedoeld was. Verdachte verklaarde, dat de koppen boven het artikel voor rekening der redactie waren. President: U preekte op het laatst voor leege banken en daarom trachtte u wat plaatsen vol te krijgen met NSB- ers, die u per briefkaart liet oproepen, hetgeen predikanten veelal toch niet doen. Verdachte: Die briefkaarten """den verzonden door „Evangelie en Volk". Toen de president eenige getuigen in het openbaar wilde hooren, merkte de raadsvrouwe, mr. Scheltema-—Conradi op, dat dit bij het Haarlemsche Tribunaal nog niet is voorgekomen. De voorzitter zette daartegenover, dat zulks in Den Haag herhaaldelijk voor komt. Na eveh in, raadkamer te zijn ge weest besloot het Tribunaal getuigen te hooren. De raadsvrouwe zal bij den fiateur protest aanteekenen. Dr. B. C. Ledeboer, directeur van de Stichting te Heemstede, zette uitvoerig uiteen hoe de gebeurtenissen zich in 1942 hadden af gespeeld. Eind'April 1940 waren twee broeders, die al geruimen tijd N.S.B.-ers waren, ontslagen. Na hun interneering wilden zij weer terugkomen, maar het bestuur handhaafde het ontslag, bood echter een pensioen aan op voorwaarde, dat de heeren niets meer van zich zou den laten hooren. Er liep echter nog een verrader rond, die veel overbracht en later aan het Oostfront sneuvelde. Toen werden de bestuursleden in Den Haag op het matje geroepen bij den commis saris van de niet-commercieele vereeni- gingen. Zij weigerden het tweetal NSB- ers terug te nemen, waarop de gebeur tenissen elkaar snel opvolgden. Het nieuwe bestuur kon de ziekenhuizen niet exploiteeren, omdat al het personeel, on danks bedreiging zelfs met de dood straf, heen wilde gaan. Als compromis werd toen goed gevonden, dat alle pa tiënten binnen 8 dagen naar andere inrichtingen en familie zouden worden overgebracht, een maatregel, dien 't oude bestuur reeds lang had voorbereid. Nadat ook ds. van Dijk uit Bloemen- daal, voorzitter der vereeniging, een soortgelijke verklaring had afgelegd en agenten van politie getuigden waarom en op wiens bevel zij indertijd de gebou wen moesten bezetten, bleef de voorzit ter zich geruimen tijd met de vraag bezig houden of ds. Foeken wist, dat het oude bestuur gearresteerd zou worden en of hij bedreigingen jegens het personeel ge uit had in een zijner toespraken, die hij echter alleen met list kon uitspreken, omdat zelfs op een aangekondigden feestavond in het gebouw niemand ver schenen was. Hoe het zij, verdachte heeft te veel moeten bekennen om de uitspraak over 14 dagen rustig te kunnen afwachten.Het leven van den 62-jarigen eens ge- achten Haarlemschen dominee is bij het vallen van den avond verknoeid en ver gooid. Wanneer deze regelen onder de oogen van de Heemsteedsche lezers en lezeres sen verschijnen, heeft den geheelen dag een" geiuidswagen door de schoone dre ven van het land. van Groenendaal ge reden en reclame gemaakt voor de glas inzameling, die morgen, Woensdag, gaat beginnen. Duizend vierkante meter glas zal er uit de woningen van Heemstede worden getooverd en het ijverige cocnité heeft beloofd, niet eerder te zullen rus ten, of het aantal vierkante meters moet er zijn. Ook de collecte, bestemd voor de bestrijding van de kosten, die nu eenmaal aan het inzetten van ruiten onvermijdelijk verbonden zijn, wordt dringend aanbevolen. Ten aanzien van de interne organisatie deelen wij mede, dat in de plaats van militaire wagens een aantal particulieren hun auto be langeloos ter beschikking hebben ge steld. Van alle kanten is men royaal in de medewerking en daarom kan het niet anders of ook de glasactie te Heem stede slaagt volledig. (Van een bijzonderen medewerker) et klinkt misschien een beetje sensatie-achtig, maar de kreten, die in de onderwijzers-vakper» opstijgen en de feiten, die daar en aller wegen geconstateerd worden, wettigen wel degelijk bovenstaande traag. Wij kennen allemaal de groote grieven van de onderwijswereld. De doorsnee burger is geluikkig boven het niveau van tien, twintig jaar geleden uit, toen men over het onderwijzend personeel niets anders dan de-bekende grap wist te debiteeren, dat na aftrek van alle vrije uren en da gen de „schoolmeester" slechts één flag overhield om te werkenen die eene dag was nog Koninginnedag. Hf, gros der menschheid is nu zoo langza merhand. wel overtuigd, dat de cttder- wijaers voor een zeer zware taak /esteld zijn, waarvan de vervulling niet beperkt blijft tot de uren van 912 en 24. Ook de menschen buiten het onderwas beginnen op de hoogte te komen van de nooden van het onderwijs en de onder wijzers. Men begint b.v. te erkennen, dat de salarieering onvoldoende is en de klasse-bezetting veel te hoog is. Laten we hopen, dat die erkenning komt uit een welgemeend medeleven met de op voeders van de tegenwoordige jeugd. Mocht men echter zoover niet kunnen komen, dan wordt het toch hoog tijd, dat iedereen, en vooral iederen ouder, de oogen open gaan uit puur eigenbelang, dat men gaat inzien, dat de gevaren, die het onderwijs bedreigen,- gevaren zijn, die de jeugd, de opvoeding van Neerlands toekomst, de welvaart en de beschaving van ons geheele land be dreigen. Dat het dus tijd wordt, dat ook bulten het onderwijskamp krachten gemobiliseerd worden, om de dreigende gevaren af te wenden. Want de school, het onderwijs is in gevaar. Er zijn vol doende feiten te constateeren, die dit bewijzen. We missen de statistieken, die ons vertellen hoeveel onderwijskrachten door overspanning e.d. met verlof ziin. We willen hier trouwens alle factoren van medelijden met de onderwijzers uitschakelen. Wij willen echter wijzen op het feit, dat door ziekten, maar vooral, en daar gaat het om. door den uittocht naar kantoor- en andere werkzaamhe den eenerzijds en de geringe toevloeiing van nieuwe leerkrachten anderzijds, een groot tekort aan onderwijzend personeel dreigt te ontstaan en reeds ontstaan is. Slechts enkele cijfers, aan de vakpers ontleend, voigen hier: In April van dit jaar moest de minister van onderwijs verklaren, dat er op dat tijdstip reeds 2668 klassen zonder leerkracht waren. (Van onzen Haagschen redacteur) „Ik ken winkeliersgezinnen, waar (los avonds gebeden wordt, dat vader tocli maar geen ambtelijke moeilijkheden zal krijgen," aldus een middenstander op dc protestvergadering, die door de Katho lieke, de Christelijke en de Algemeene middenstandsbonden Maandagmiddag in Den Haag werd gehouden. Deze vergadering, waarvoor zooveel De- langstelling bestond, dat de deelnemers uit de groote zaal van Amicitia naar buiten (Van onzen parlementairen redacteur) Naar ons ter oore komt, is het spoedig aftreden van dr. ir. J. A. Ringers als Minister van Openbare Werken en We deropbouw te verwachten. De reden van het aftreden van dr. Ringers schijnt men te moeten zoeken ifi het feit, dat hij, pas hersteld van een zware ope ratie, die hij onlangs heeft ondergaan en met nog een ruime periode voor zich, die het zal vergen, voor zijn krachten weer geheel op peil zullen zijn, van oor deel is, dat de minister, op wien de bui tengewoon zware last van den weder- opbouw rust, een man moet zijn, die j over zijn volle werkkracht kan beschik- ken. Over de opvolging of de tijdelijke waarneming van 't departement is, voor zdbver ons bekend, nog geen decisie genomen. Een „Constitution" van 92 ton, welke volgens de Lockheed-fabrieken het groot ste transportvliegtuig van de wereld is, heeft Zaterdag met succes proefgevlogen. De Constitution kan 180 passagiers ver voeren. sinds 1942 werd er aan gebouwd voor de Amerikaansche marine. Het toestel heeft vier, machines van 3000 P.K.. de spanwijdte van de vleugels is !»S.7 'Meter. - iiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii rijs', is 26 jaar oud en de eenige zoon van Captain Granville Soames en mrs. Rhys. Hij heeft de 24 jaar oude Mary Churchill ontmoet op de Brit sche ambassade toen zij era haar vader van vacantie terugkeerden- Sinds dien tijd is miss Churchill min stens èèn maal naar Parijs geweest; Captain Soames heeft haar verschil lende malen te Londen bezocht. Toen Mary Churchill ondervraagd werd over haar verloving zei zij: ,,We zullen waarschijnlijk in Januari trouwen. Captain Soames is enkele dagen met verlof in Londen geweest en gaat nu iveer naar Parijs terug." Captain Soames is 26 jaar en was bij het uitbreken van den oorlog bij de Goldstream Guards in Sandhurst. Hij heeft gediend in Noord-Afrika, gevochten bij El Alamein en heeft voorts speciale diensten verricht in Italië en Frankrijk. Miss Churchill is in 1941, toen zij 19 jaar was, in dienst gegaan bij den Vrouwelijken Hulpdienst. Zij is het laatste oorlogsjaar werk zaam geweest bij het zware luchtaf weergeschut fn Frankrijk en België en heeft den oorlog van nabij meege maakt. In het begin van dit jaar is :e gedemobiliseerd. Haar eerste politieke speech heeft ij. gehouden op een meeting in Es- róx. Dezer dagen toen ze sprak to* Christopher Soames Mary Churchill, de jongste doch ter van den bef aamden Engel schen oorlogsleider, wier ver loving met Captain Christopher Soa mes, van de Goldstream Guards, be kend gemaakt is, heeft haar verloof de juist een maand geleden te Parijs ontmoet. Captain Soames, werkzaam «v». op het Militair Gezantschap in Pa- 1 de meisjes van 'n H.B.S. in Hastings, Miss Mary Churchill heeft zij enkele behartigenswaardige dingen gezegd: „De meesten van jelui zullen trou wen en een gezin stichten en dit is eigenlijk het meest natuurlijke voor sen vrouwEr is moed en kracht en inspanning voor noodig, maar je weet a at je op deze manier je land het beste dient." puilden en in nevenzalen op tafels en stoe len stonden, was gericht tegen de geheele prijs- en loonpolitiek van de regeering. welke door de heeren Bakker en Hartman in felle redevoeringen werd aangevallen. Ook uit de vergadering werd scherpe kri tiek gevoerd, waarbij vooral de prijzencon tróle het moest ontgelden. Er vielen woor den als Gestapo-methoden en wat dies meer zij. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin geprotesteerd werd tegen de wijze van totstandkoming van de maat regelen tot verlaging der winstmarges, te gen de „Duitsche" manier, waarop de con trole wordt uitgeoefend, tegen de jacht naar processen-verbaal, tegen het vaststel len der prijzen door onbevoegden, tegen de ondeskundigheid, welke door sommige ver balisanten aan den dag wordt gelegd en ais gevolg daarvan tegen de publicaties in de pers, welke het doen voorkomen, dat de duurte wordt veroorzaakt en bestendigd mede door den middenstand. De resolutie eisehte medezeggenschap van den middenstand b(j het aststellen en ten uitvoer brengeu van alle maat regelen, waarbij het belang van de zelf standige werkers in de samenleving is betrokken. Dinsdag heeft Prins Bernhard een of ficieus bezoek gebracht aan een detacne. ment van de Koninklijke Marine te Hoek van Holland. ooral de kleine gemeenten zijn de dupe. Het gebeurt meer dan eens, dat zich op 'n in de vakbladen ge plaatste advertentie geen enkele liefheb ber aanmeldt. Er moet zelfs, zooals in deze courant 7 November 1.1. gemeld is, al een school (in Rijssen) finaal ge sloten rijd, niet omdat er gestaakt wordt, maar omdat er geen personeel te krijgen is. Volgens geruchten moet deze school niet de eenige zijn. Maar dat men, voor al op het platteland, geweldig vast zit, is een betreurenswaardig frit. De groote steden hebben nog wel aantrekkings kracht genoeg om de open komende plaatsen te vullen. Maar hoe lang nog? Reeds nu ontstaan ook in de groote steden op tal van scholen moeilijkheden, als een der leden van het personeel door zieke of anderszins verhinderd is. Een leerkracht voor een paar weken of maanden is niet te krijgen. Gevolg: On mogelijke combinaties van klassen van 40 a 50 leerlingeij met klassen van 40 a 50 leerlingen of meer. Of de kinderen naar huis en de straat op sturen. Beide oplossingen zijn funest voor onderwijs en leerlingen. Helaas beloven de teeke nen des tijds nog niet veel goeds voor de toekomst. De hopelooze salarieering, het gesol met de rechtspositie en de overvolle klassen lokken begrijpelijker wijze niet veel jonge menschen tot de onderwijswereld. Alle kweekscholen zien met groote bezorgdheid het aantal leer lingen dalen, voor sonupige eerste klas sen hebben zich dit jaar slechts 3 a 5 Candida,ten aangemeld. Men weet in de onderwijswereld dan ook niet waar dit heen moet, men voorvoelt dat een catastrofe het onderwijs in Nederland bedreigt. De onderwijswereld bezit voldoende eminente krachten om voor een oplos sing te zorgen. Wij hebben slechts ge tracht in broederen kring den nood van het onderwijs bekend te maken en eenig begrip bij te brengen van het gevaar, waarin het onderwijs verkeert, in de hoop, dat daardoor ook de waardeering vóór de medewerking mét het onder wijzend personeel vergroot zal worden. Op een Zaterdag IJ. te Amsterdam gehouden cultureel congres van de Partij vaa den Arbeid heeft de Amster damsche wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, verklaard, dat de toekomst voor het onderwijs er donker uitziet. Hij wees er o.m. op, dat onderwijzend per soneel wegloopt, omdat het salaris on voldoende is.en elders meer te verdienen valt. De mededeeling van mr. De Roos, dat binnen vijf jaar 6000 nieuwe leer krachten nocdig zullen zijn. accentueert wel zeer bijzonder den noodtoestand op onderwijsgebied. De raad der vier ministers van Buiten landsehe Zaken, die gisteren te New York bijeenkwam, heeft niet tot een be slissing kunnen komen ten aanzien van het Britsche voorstel tot vergoeding aan de buitenlandsehe petxoleum-maatschap- pijen die voor den oorlog in Roeméèn- sche olie waren geïnteresseerd. Bevin drong sterk aan op een afzonder lijke clausule ten aanzien van deze ver goeding, maar stuitte op tegenstand van zijn Amerikaansche en Russische colle ga's, die verklaarden, dat hierin reeds voorzien was in andere artikelen van het ontwerp-verdrag met Roemenië. etn Britsch verzoek, dat Roemenië scha devergoeding zou betalen voor tijdens den oorlog beschadigde of verloren gegane buitenlandsehe schepen. Vervolgens kwamen de Bulgaarscho herstelbetalingen aan Griekenland en Joego-Slavië ter sprake. Engeland en Amerika stelden een bedrag van 125 millioen dollar voor, dat gelijkelijk tus schen Griekenland en Joego-Slavië zon worden verdeeld. Moiotof vond 25 milli- oen dollar voldoende: Joego-S'avie IS en Griekenland 9 millioen. Dit is een vreemde situatie, aldus Moiotof. Joego-Slavië heeft 'verklaard, dat het tevreden is met 16 millioen dol lar. Waarom zouden wij dan op meer aandringen? Bij wijze van compromis stelde Moiotof Ook werd geen beslissing bereikt over 'tenslotte een totaalbedrag van 30 millioen voor, doch Bevin zeide, dat hü onmoge lijk accoord kon gaan met een bedrag van minder dan 62 en een half millioen dollar voor Griekenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1