OPNIEUW OP DEN TWEESPRONG Linnenkasten blijven ledig Amerikaansche politiek blijft ongewijzigd mm i DE LUIPAARDMENSCHEN VAN NIGERIA Textielindustrie heeft groot gebrek aan arbeidskrachten Verklaring van Traman WERELDNIEUWS IN BEELD Rusland mengt zich in Palestijnsche kwestie Beter brood eerst over enkele weken Raadsbesluiten ongeldig? Dnister spel Weerzinwekkend terrorisme van een geheim Afrikaansch genootschap DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Winst voor de Fransche communisten is nog geen winst voor linksche bloc DE VOEDSELCRISIS IN DUITSCHLAND Hernekamaal onbruikbaar Wapenstilstandsherdenking te Brussel Eeuwige vlam ontstoken GRAAF VAN BYLANDT GEZANT TE ROME RUSSEN COPIEEREN HET VLIEGEND FORT ,VORSTBESTRIJDER" REPUBLIKEINEN BELOVEN SAMENWEBKING BIENSTBOBE VERRIEB WERKGEVER ONZE DICHTERS OP DE ZWARTE SCHIJF MAN IN BRAND Britsche onderscheiding voor Ned. militair Genomen in eerste vergadering VERGANE GLORIE DE EXPLOSIES IN HET GRENSGEBIED (Wordt vervolgd) HAAGSCHE PRIJZENSLAG Centrale Eereraad voor de kunst INBRAAK TE LEIDEN Hoeveel vleeschwaren op één vleeschbon? Euwe in Willemstad Voor de zesde maal in iets meer dan een jaar tijds is het Fransche volk Zondag ter stembus gegaan, dezen keer om een wetgevende vergadering te kiezen, welke voor het eerst sinds den oorlog weer de oude parlementaire tra dities zal opnemen en in den normalen zittingstijd van vijf jaar uitdrukking zal geven aan den politieken wil van 't volk. Om meer dan één reden zijn de uit slagen, welke over de geheele linie den invloed Van slechts ten deele definieer bare factoren vertoonen, verrassend ge weest. Verrassend is op de eerste plaats het verlies der socialisten. Eenig ver lies werd door sommige kringen voorzien als gevolg van de diepe inwendige par tijcrisis, de twijfelachtige rol, die enkele van haar leiders gespeeld hebben in de economische schandalen van den laat- sten tijd (wijn-, melk-, groenten- en tex tielschandaal) en de weinig besliste hou ding in den verkiezingsstrijd. Doch een ne_ derlaag van dezen omvang werd door niemand en zeker niet door de partij leiders, onder aanvoering van Léon Blum, verwacht. Ernstiger nog dan voor de party is deze slag voor het linksche bloc. De com. munisten, die zich reeds verkneukelden over een mogelijke linksche regeering, zien hun plannen met één slag den bo dem ingeslagen, want ondanks de com munistische overwinning, die in dit licht wel ernstig den schijn heeft van een Pyrrhus-overwinning, boeken de beide linksche partijen een verlies van minstens elf zetels, waardoor alle hoop op een linksche coalitie-regeering ver vlogen is. Immers, men kan het als uit. gesloten beschouwen, dat een linksche regeering, steunend op twee partijen, De Engelsch-Amerikaansche besprekin gen over de voedselcrisis in de Britsche zone van Duitschland,- zullen deze week te Berlijn worden voortgezet. Het bureau voor voedselaangelegenheden te Stutt gart heeft verklaard, dat de voedselcrisis, hcewel deze in de eerste plaats aan de Amerikaansche zeeliedenstaking wordt toegeschreven, werd verhaast door de explosie van een oude bom in het Herne kanaal. Hierdoor werd een belangrijke waterweg voor de voedselvoorziening van het Ruhrgebied geblokkeerd. Men ver wacht, dat het Herne-kanaal niet voor 20 November a.s. zal worden heropend. Wegens de betrekkelijk kleine, beschik bare voorraden in de Amerikaansche zone zal de crisis, naar nien meent, al leen kunnen worden opgelost doordat men de schepen, die voedsel naar deze zone brengen, naar de Britsche zone diri geert. De herdenking van den wapenstilstand van 11 November 1918 werd met bijzondere plechtigheid Maandagmorgen in Brussel gevierd. Prins Karei, regent van België, begaf zich te elf uur naar het graf van den Onbe kenden Soldaat. Alle leden van de regee ring en andere officieele functionarissen waren tegenwoordig. Deze plechtigheid werd, voor het eerst sedert jaren, gevolgd door een parade van het garnizoen van Brussel en een parade van de delegatie van veteranen uit de beide oorlogen en van leden van de ondergrond- sche. Een toorts, die met een Belgisch leger vliegtuig van Brussel naar Londen was ge bracht, is aangestoken op het graf van den Onbekenden Soldaat in de Westminster Abbey. De plechtigheid werd verricht door den Deken van Westminster. De vlam, die aangehouden werd in een mijnlamp, is naar Brussel teruggebracht oni de eeuwige vlam op het graf van aen Onbekenden Soldaat in Brussel te doen opleven. Aneta verneemt uit Batavia, dat mr. W. K. F. Graaf van Bylandt omstreeks 1 December zijn functie van politiek ad viseur van den Luitenant-Gouverneur- Generaal zal neerleggen en naar Neder-, land zal vertrekken in verband met het feit, dat hij een benoeming als gezant te Rome kan verwachten. Het door de Franschen toegestane Ber- lijnsche blad „Kurief 'publiceert een uit Parijs afkomstig bericht, volgens welk de Russen het Amerikaansche B 29 vlie gende superfort namaken ln fabrieken achter den Oeral. In de berichten, die toegeschreven wor den aan kringen van den Amerikaanschen Inlichtingendienst, werd gezegd, dat de Russen verscheidene superforten in ge bruik hadden, die gedurende den oorlog noodlandingen hadden moeten maken m Mandsjoerije, en deze nu als model ge bruikten ln hun eigen fabrieken. Egypte zal 25 Amerikaansche schepen knopen- Prijs, type en andere bijzonder heden zijn nog niet bekend. die in de minderheid zijn tegen het ge zamenlijke rechtsche bloc, hoe verdeeld dit ook moge zijn, een mogelijkheid zal vinden tot het voeren van practi- sche parlementaire politiek. Van een verschuiving naar rechts kan ondanks dit alles echter, nauwelijks sprake zijn. De invloed der Republi- keinsche overwinning in de V. S. blijkt ondanks de verwachtingen, die men ts dien aanzien had, slechts zeer gering geweest te zijn, en duidelijker dan bij welke der vorige verkiezingen ook, blij iken de Fransche kiezers een eigen standpunt te hebben ingenomen. Het grootste deel der ontevredenen uit de socialistische kringen heeft dan ook om deze ontevredenheid te demon- streeren, een stap verder naar links gezet en voor Frankrijk staat hét sig naal feller dan ooit tevoren op rood Voor velen is ongetwijfeld de stabi liteit der M.R.P. een verrassing ge- geweest. Na het wantrouwen van een groot gedeelte harer aanhangers bij het referendum en de critiek, die door De Gaulle op het beleid der M.RP.-leiders is uitgeoefend, moest men ernstig reke ning houden met betrekkelijk zware' ver liezen. Aan den moreelen steun van De Gaulle door latere verklaringen kende men slechts een zeer betrekkelijke waar de toe. Meer dan aan de geheimzinnige macht van haar beschermheer, moet men deze redding, welke Maurice Schu. man even wonderbaarlijk noemt als haar plotselinge opkomst, dan ook toe schrijven aan het vettrouwen, dat de M.R.P. in haar met vuur gevoerde ver. kiezingscampagne heeft kunnen her winnen. De volledige afwijzing van een nieuw samengaan met de communisten en de belofte tot herziening van de grondwet waren daarbij de sterkste mag neten. Inmiddels schijnen zoowel de M.R.P. als de communisten het tripartisme voorgoed afgezworen te hebben, en zui len er, op grond van de droevige erva ringen van het verleden, slechts gedwon gen door den uitersten nood opnieuw hun toevlucht toe nemen. Een voor de hand liggende oplossing is er niet. Even. min als het linksche bloe zullen de rechtsche partijen in staat zijn een re geering te vormen, welke haar program ma ten uityoer kan brengen. Nog afge zien van de pertinente weigering, die de M.R.P.-leiders op het laatste partijcon gres hebben laten hooren, om samen te werken met de Republikeinscha Vrij heidspartij, blijkt de rechtsche meerder heid toch nog innerlijk; te zwak en te heterogeen om tegen de sterke linksche coalitie stand te houden. De drie groote partijen, de M.R.P., de Communisten en de Socialisten hebben zetels aanspraak gemaakt op ministers zetels. De communisten zullen zeker ook trachten, als grootste, volgens de Fransche traditie den minister-president aan te wijzen. Bidauits positie als mi nister van Buitenlandsche Zaken schijnt echter voorloopig onaantastbaar. En daardoor lijkt een voortgaan van de Fransdhe internationale politiek in de tot nu toe gevolgde lijn wel gewaar borgd. Voor het binnenland evenwel kan men een moeilijken en verbeten strijd verwachten tusschen de commu nisten eenerzijds, de rechtsche groe peeringen anderzijds. De socialisten, te gering in aantal, zullen daarbij nau welijks nog als buffer dienst kunnen doen. Rusland heeft geëischt, dat Engeland of Palestina onafhankelijkheid geeft of het gebied onder UNO-trusteeship plaatst. De Russische gedelegeerde, Novikof, heeft in een rede voor de trusteeship-commissie van de UNO verklaard, dat het lot van Palestina zwevend gehouden was. Novikof wilde hiervan de reden weten, maar Engeland heeft het tot nu toe „niet mogelijk geacht" ons daarover in te lich ten. Tegelijkertijd drong hij er op aan, dat er een eind aan het uitstel gemaakt zou worden en eischte hij, dat de trusteeship- raad tijdens deze Algemeene Vergadering opgericht nou worden. De Russische gedelegeerde Ontkende, dat de Sovjet-Unie de bedoeling zou hebben inzake de trusteeshipkwestie van het veto recht gebruik te maken, maar 'verwierp zonder meer een Amerikaansch voorstel, dat erop gericht was, te verhinderen, dat de kaarten in deze kwestie op tafel ko men. De leider van de experimenteele af- deeiing van Michigan state College, Gardner, heeft medegedeeld, dat opliet college een „vorstbesLrijdei"' Is gecon strueerd, die infra-roode warmtestralen uitzendt, welke door een met olie ge stookt apparaat worden uitgezonden en planten acht graden warmer kunnen houden dhn de normale temperatuur in de open lucht. De machine bestaat uit een oliebran der met een verhittlngsbuis en een aan tal speciale reflectoren, die de warmte leiden naar de planten, welke moeten worden beschermd. Zy deed bij proeven de temperatuur over een uitgestrektheid van 4047 vierkante meter van 29 tot 37 graden stijgen. De productiekosten van deze „vorst- bestrüjder" staan nog niet vast, maar de ingenieurs meenen, dat zij ongeveer 100 dollar' zullen bedragen en by de proeven bedroegen de kosten van de toepassing niet meer dan 75 dollarcents per uur. Volgens de geleerden is de machine o.a. bruikbaar voor bessen, bloemen en groenten en in appel-, sinaasappel-, ci troen- en grapefruit-boomgaarden. In het Oosten des lands beklaagt men zich over gebrek aan arbeidskrachten. Er is, aldus dez«3 klachten, voldoende voorraad ruwe katoen, brandstoffen voor de stoomturbines zijn in voldoende mate aanwezig en er zijn genoeg hulp stoffen. Doch de machines staan ge deeltelijk stil en de magazijnen worden niet gevuld. De groothandel en de de taillisten kunnen niet voldoende worden voorzien en zoo blijven de linnenkasten voorloopig ledig, om van het koopen van katoenen stoffen voor direct ge bruik niet te spreken. De productie is in één der bedrijven tot circa 50 pet. der gewone werkcapa- citeit opgeveerd, doch meer is niet te bereiken, omdat er niet genoeg vrouwe lijk personeel aan het werk gaat. Al het mogelijke wordt gedaan, om meer werk krachten, vrouwen vooral, bü de pro ductie der katoenindustrie aan te trek ken, tot nu toe echter met weinig suc ces. Het contingent van het gereede product, bestemd voor uitvoer, aldus deelde men ons verder mede, bedraagt voor het vierde kwartaal van 1946 slechts 5 pet. van de vooroorlogsche productie. Het verbruik van textielgoe- deren gaat ver boven de productie uit. Er moet een groote achterstand van katoenen stoffen ingehaald worden. Dit is in de gegeven omstandigheden niipt mogelijk. Aan de vervaardigingvan canvas wordt in de fabriek van de erven Ankersmit te Deventer in ploegen gewerkt. Het product wordt direct afgeleverd. Het betrekken van de noodige hulpstoffen, zoo deelde men ons mede, is moeilijk, omdat levering van Duitschland uit moest worden vervangen door die uit Zwitserland, Frankrijk, Amerika en Engeland. De toevoeging van meer buitenlandsche tarwe aan de broodbioem tot 50 procent, welke gisteren is begonnen, kan nog niet onmiddellijk in de kwaliteit van het brood tot uiting komen, zooals velen schijnen' te denken. De bakkers zullen naarmate hun bloemvoorraad aanvulling behoeft, voorzien worden met bloem van nieuwe samenstelling. Het verloop van dit proces vraagt enkele weken. President Truman heeft gisteren in een verklaring gezegd, dat de hui dige Amerikaansche politiek door hem en den minister van Buitenland sche Zaken Byrnes, als een natio naal program met den steun van zoo wel de Democraten als Republikeinen zal worden voortgezet. „De leden van beide partijen, zo'owel binnen als buiten het Congres, hebben in raden deelgenomen aan het voorbereiden en het uitvoeren van de buitenlandsche politiek van onze regeering. Dit was een nationaal en geen partijprogram", aldus Truman. De president geloofde, dat de Republi keinen hierin met de regeering samen zullen blijven werken en vervolgde: ,,Ik gevoel geen bezorgdheid omtrent diegenen in een van beide partijen, die den ernst van de problemen, waarvoor wij ons op het gebied der buitenlandsche politiek ge plaatst zien, kennen. Ik ben hierover be zorgd, dat eenig persoon in een van beide partijen op dit gebied de gelegenheid zoekt om persoonlijke bekendheid te ver werven of partijvoordeel te behalen door exploitatie van het sensationeele of alleen al door het scheppen van geschillen. Alleen de voortdurende vastbesloten heid om de belangen van het land boven andere te stellen kan de problemen tot oplossing brengen. Onze groote innerlijke kracht en onze vooraanstaande positie in de wereld zyn niet, zooals sommigen te gemakkelijk aannemen, onvernietigbaar." In antwoord op vragen zeide Truman, dat hy niet het voornemen heeft, veran deringen in de regeering aan te brengen. Republikéinsche Congresleiders hebben Truman's aanbod om de komende twee jaren in het belang van het land samen te werken met instemming begroet. Al len waren het er over eens, dat de ver antwoordelijkheid van beide partyen voor de buitenlandsche politiek moest voort duren. Carroll Reece, voorzitter van de Republikeinsche Nationale Commissie, zeide: „Ik hoop en vertrouw, dat de pre sident een overvloed van goeden wil zal aantreffen bij de Republikeinsche leiders en Congresleden." En Martin, die de leider van de fractie in het Huis van Afgevaardigden zal worden, verklaarde dat zijn partij nooit zal falen samen te werken in het belang van het land. Glasgordijnen worden voorloopig wei nig aangemaakt. De behoefte daaraan is zoo groot, dat men er volgens de di rectie niet aan kan beginnen met zoo veel verminderde werkcapaciteit en de behoefte aan andere katoenen weefsels. De textielindustrie heeft voorts ernstig te kampen met de diefstal len; dagelijks worden mannelijke en vrouwelijke arbeiders op diefstal betrapt en op staanden voet ont slagen. Bij deze diefstallen gaat het meestal om de ruwe garens, die met spoel en al ontvreemd word.cn. De klossen verdwijnen in den zwarten handel. Een tweede kwaad, dat met den dag erger schijnt te worden, is het onrecht matig verzuim van het werk. In som mige bedrijven stagneert de geheele pro ductie, omdat bepaalde werkkrachten den eenen dag werken en den anderen dag zonder eenige geldige reden thuis blijven. Sommige arbeiders, en in het bijzonder vrouwelijke, trekken zich van opzeggingstermijnen niets aan. Een der substituut-officieren bij de Ar- rondissements-rechtbank te Rotterdam, dr. M. S. van Oosten, en de ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Rotter dam, mr. H. W. van Doorn, zijn in de oorlogsdagen het slachtoffer geworden van verraad. Dr. van Oosten had een dienst bode, de nu 20-Jarige Johanna M. Witte, die zoo verholgen op haar patroon was over zijn verbod om met Duitsche solda ten uit te gaan, dat zij in Juni 1944 naar den S.D.-man s. Postu'stapte en hem ver telde, dat haar patroon in zijn woning naar den Engelschen zender luisterde en daarbij nogal eens mr. Van Doorn ult- noodigde. Belden werden door den S.D. gearresteerd en eenige maanden gevangen gehouden. De zaak diende Dinsdagmiddag voor de Rotterdamsche Kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof, waar de advocaat fiscaal twaalf maanden gevangenisstraf tegen de dienstbode eischte, waarvan acht maanden, voorwaardelijk, met, 'n proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. (Van onzen parlementairen redacteur) Het Departement van O. K. en W. is doende uitvoering te geven aan het nut tige plan een discotheek te vormen van verzen van onze voornaamste dichters, gezegd door deze dichters zelf. Op deze wijze hoopt het departement in het be zit te komen van een archief van dé bes te verzen der hedendaagsche dichtkunst, zooals zij door de. dichters zijn uitgespro. ken, waardoor tevens hun stemmen voor het nageslacht worden vastgelegd. Deze discotheek belooft een groote documen taire waarde te krijgen. De 45-jarige schilder L. van Reewijk, die gisteravond in de zaak van zijn pa troon bezig was met het smelten van was, is daarbij plotseling in brand gevlo gen en liep zoo ernstige brandwonden over het geheele lichaam op, dat hij iater is overleden. De man beging de onvoorzichtigheid de reeds vloeibare was in een open ketel op het open vuur te zetten. Doordat er daar bij was in de vlammen viel, laaiden deze plotseling fel op en sloegen over op zijn kieeren. Eén voorbijganger, die hulp ver leende, kon niet verhinderen, dat de man over het geheele lichaam brandwonden opliep. Hét vuur deelde zich mede aan den inventaris van de werkplaats, die ge heel uitbrandde. Ook de bovenverdieping brandde gedeeltelijk uit. Tijdens een plechtigheid, die Maan dagmorgen op het departement van Marine'te Batavia geschiedde is de on derofficier der Koninklijke Marine, J. Dirven, onderscheiden met de Distinguis hed Service Medal vanwege zyn groote verdiensten tijdens landingsoperaties op de kust van Noord-West Europa in Juni 1944. Ex-keizerin Zita van Oostenrijk (midden) in gesprek met bisschop Daniel Ivancho, na diens wijding in Pittsburgh als bis schop van 300.000 orthodoxe Katholieken in de Vereenigde Staten. Links keizerin Zita's dochter, de vroegere aartshertogin Elizabeth Er is een kwestie gerezen rond de gel digheid van de besluiten, die sommige gemeenteraden hebben genomen in de eer ste vergadering waarin zij in hun nieuwe samenstelling zijn bijeengekomen. Wat Is het geval? De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft dezen zomer een circulaire doen uitgaan, waarin werd ge zegd, dat de nieuwe raden zouden moeten optreden, aoodra de goedkeuring van 'de geloofsbrieven van meer dan de helft der leden onherroepelijk was geworden. Tegen het besluit tot goedkeuring stond gedu rende acht dagen beroep open by Ged. Staten. Dit college kan echter ook 'ambts halve optreden en wel binnen acht dagen, nadat, het van het besluit tot goedkeuring der géloofsbrieven mededeeling heeft on tl vangen. Nu heeft men in vele gemeenten den nieuwen raad laten optreden precies een week na de goedkeuring der geloofsbrieven, maar op dat tijdstip hadden Ged. Staten nog de bevoegdheid, ambtshalve tusschen- beide te komen, want zelfs als hun het besluit onmiddellijk was toegezonden, had den zij daartoe nog een of meer dagen het récht. De minister staat nu op het standpunt, dat de in de eerste vergadering van die raden genomen besluiten (waarvan de wethoudersbenoemingen de belangrijkste zijn) werden genomen door een college, dat op dien datum nog niet bevoegd was als gemeenteraad op te treden, zoodat de geldigheid dier besluiten kan worden be twist. Teneinde eventueels moeilijkheden te voorkomen, vond de minister het noo- dig, dat in de gemeenten, waarin de nieu we raad voortijdig was opgetreden, de in de eerste vergadering genomen besluiten opnieuw werden vastgesteld. Hiertegen blijken in bepaalde gevallen groote bezwaren te bestaan. Bijv. wanneer wethouders in de eerste vergadering na loting benoemd werden verklaard of raadsleden inmiddels zijn overleden. In die gevallen zal het lang niet zeker zijn. dat een nieuwe wethoudersverkiezing hétzelfde resultaat zal opleveren. Men denke voorts aan de mogelijkheid, dat een combinatie, die bij de wethoudersverkiezingen heeft samengewerkt, reeds een einde heeft ge vonden. Het is waarschijnlijk, dat de minister op zijn standpunt zal terugkomen en wel in dien zin. dat hij te dezer zake een noodwetje zal indienen, waarbij de gel digheid van de betreffende besluiten bui ten twijfel zal worden gesteld. De N.V. „Holland" te Hendrik Ido Am bacht heeft van de Amerikaansche ma rine twee vliegdekschepen en drie torpe- dobootjagers gekocht, niet om er zelf oorlog mee te voeren, maar om deze sche pen te sloopen en liedmateriaal te ge bruiken. Zij werden in 1943/44 gebouwd en deden maar drie tot vier maanden dienst. De vliegdekschepen hebben een belangrijke rol gespeeld in den oorlog te gen Japan. Het vyftal had averij opge- loopen en was in Engelsche havens op gelegd. -Binnenkort wordt het naar Ne derland verscheept. Dinsdag hebben kapitein Schriek en vier hooge Engelsche officieren van het militaire gouvernement uit Kleef een bezoek gebracht aan burgemeester Jan sen te Ottersum-Milsbeek by Nijmegen, om een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van ontploffingen in het Reichswald en maatregelen te bespreken, om een einde te maken aan de vele on gelukken, welke tengevolge daarvan in het grensgebied geschieden. Pastoor Heintjes van de parochie Mils- beek had zich persoonlijk gewend tot den Engelschen koning, opdat deze zijn in vloed zou aanwenden, om een einde te maken aan de vernielingen door de ex plosies in het grensgebied veroorzaakt. Roman op een Waddeneiland 7) .,En of! Als je niet goed uit je doppen kijkt, plunderen ze je zoo kaal als een kikker en dat noemen ze dan „ueiu Vooral toen ik werkloos was en ak •de zorgen zat, maakte ik verbazend werk van het schoone geslacht, aat snap je!" Ze legde een hand op zijn arm- „Ik vind je die pet en die jekker zoo gped staan. Laten we eens meten, hoe veel jij grooter bent dan ik. 'n Halven kop! Eigenlijk zouden wij goed bij el kander passen, dunkt je niet?" Hij voelde zich gevleid en .aangetrok ken door haar vriendelykheid en het kwam niet,aanstonds in hem op dat zij Het haar manieren wel wat te vertrou welijk was. Hy dacht aan wat zijn moe der had gezegd en hoezeer de vrouw op Gesa was gesteld. Hy mocht Gesa graag, ze was ,je zuster van zyn besten vriend, en nu hij haar als een volwassen en deel bekoorlijk meisje terug zag. kon dij nog meer voor haar voelen. Als ze dem zoo aanzag met haar glanzende. °°gen, moest hij zich Inhouden om haar niet de hartelijkheid te geven, waar die oogen om vroegen. De gedachte, dat dit knappe, vlotte meisje van hem hield, steeg hem een moment naar het hoofd. Maar nee, er was niemand ter wereld, die hem Helke Paulsen kon' doen ver geten. Dat had geen enkel meisje in de stad gekund, daartoe was ook Gesa Lührs niet in staat. Intusscheh, hy zou Wat op zijn tellen moeten passen. >,lk geloof wel, dat we behoorlijk met elkaar op kunnen schieten, maar dat is gemakkelijk genoeg, als je elkaar zoo eens 'n enkelen keer ziet," schertste hij. „O, maar ik ben heelemaal niet .lastig, dat kun je Hein vragen. Neem maar eens de proef op de som. Je zei dat je vanmiddag naar het duin ging toe zeg, neem me mee! Ja, dat moest je doen, ik zou 't echt leuk vinden, ik ben er in geen eeuw geweest Op dat verzoek had hij niet gerekend en hy zag er wel wat tegen op. „Maar hoe moet dat dan met je huis en den winkel?" „O, dat is heelemaal geen bezwaar, 't Zou al toevallig zyn, als er juist in dien tijd 'n klant kwam en bovendien is Hein al weer gauw terug. Zeg 'ns ja, als 'n brave jongen.... nou?" Kay aarzelde verlegen, maar hij vond geen motief om haar teleur te stellen. „Goed dan," zei hij eindelijk, „alsjy daar,zin in hebt, voor mijn. part, hoor. Dus om twee uur aan de Noordkaap, maar precies op tijd, hè? En nou moet ik gaan, Gesa. Tot straks!" Hij ging de deur uit en buiten geko men floot hij een vroolijk wijsje. Er was iets gemaakts in zyn opgewektheid en een oogenblik vroeg hij zich af, of hij zich niets te verwyten had. Was het niet beter geweest, Gesa -onmiddellijk te laten voelen dat hy aan geen toenade ring dacht, om de eenvoudige reden, dat by hem Helke Paulsen boven ieder an der ging? Sinds jaar en dag ging het verlangen van zyn hart dien kant uit en hy wist zeker, dat daar alleen zyn geluk lag. Helke was zijn jonge en tot nog toe zijn eenige liefde en Helke hield zoo ook van hem. Die gedachte bracht even een droomerigen trek om zijn mond. Maar even later kwam er al weer een rimpel in zijn voorhoofd. Hy moest den ken aan wat kapitein Dohse hem ver teld had en aan de vreemde uitlatingen van Jens Rickmers.... Het ging niet goed op het eilander gebeurde din gen, die het licht niet mochten zien. En misschien was hij wel de aangewezen man om daar verbetering in te brengen. DERDE HOOFDSTUK De schade, welke de storm had toege bracht aan de vaartuigen, die aan de Noordkaap lagen, was niet van beteeke- nis. Toch had Kay Möller een paar uur werk, vóór alles weer volledig hersteld was. Hy gunde zich ternauwernood tijd om te gaan schaften. Maar nu was hij dan ook klaar. Hij schoof de kleine roei boot de smalle haai in en terwyl hy de laatste hand aan den kotter legde, die in een breede vaargeul vast in het slik lag, begon de vloed langzamerhand het wyde wad te vullen. Af en toe keek Kay naar het noord westen, waar de omtrekken van de hooge steenen wallen van Pellworm zich vaag tegen den horizon afteefcenden. Een keer bracht de wind hem vandaar het slaan der kerkklok over. Enkele meeuwen en oeverzwaluwen scheerden door de lucht, die den zilten geur van de zee had. Nou, dacht hy, Gesa kon onderhand wel eens komen opdagen; 't is zoo twee uur Daar hoorde hij achter zich het zand knerpen. Hij keek om en tegelijk dook boven de duinen, die de Noordkaap om ringden, een meisjeshoofd op. Van blijde verrassing stond Kay eens klaps stijf. Hij verwachtte Gesa Lührs. maar wie kwam daar nu, met lichten gang, slank en rank en met stralende oogen, over de zandverstuiving omlaag gehuppeld? Helke Paulsen! „Helke!" riep hij en het klonk als een juichkreet. „Hoe bestaat 't jy!" Nu stond zij, eenigszins buiten adem en met een diepe kleur op de wangen, aan den oever. Het aschblonde haar, dat in dikke vlechten het fiere gezichtje omlijstte, glansde fijntjes in de zon Schuw bijna sprak zij hem aan* „Dag, Kay!.... Van ons huis uit zag ik, dat je Jiier naar toe ging. Vader is naar Husum en moeder voelt zich weer niet goed; ze is naar bed gegaan. Nie mand weet, dat ik hier ben. Ik.... ik wou je maar éven goedendag zeggen..." Kay sprong uit den kotter op het zand en greep verheugd haar handen. „Dag, Helkelief! Fyn, dat je gekomen bent. Ik heb zoo naar je verlangd Haar oogen, die zooeven nog vroolijk blonken, verloren hun glans. Zy keek langs hem heen en er was opeens een verdrietige trek om haar mond. Zachtjes zei ze: ,,'t Is voor mij zoo vreemd, Kay, dat jij weer hierbent Hij hield haar handen vast en voelde zich bedrukt. Maar nu haalde zij diep adem en zag hem weer kalm en opge wekt aan. „Nee," zei ze, ,,'t is goed, dat je weer thuis bent! Toen ik je vanmorgen voor je huis zag, was ik dol van plezier." Kay glimlachte stil en beschouwde haar met gelukkige oogen. Toen schoot het hem te binnen, dat Gesa Lührs elk oogenblik hier kon zijn. Onlusten in Triest. Tijdens de herdenking der gevallenen in den eersten wereld oorlog, door de Italiaansche bewoners van Triest, kwam h -t tot ongeregeldheden. Bereden politieagenten drijven de demonstranten uiteen. Het verhaal over dén prijzenslag Sn Den Haag begint langzamerhand eento nig te worden. In totaal werden vorige week 2752 zaken gecontroleerd, waarvan er 567 oftewel 20.7 pCt. in overtreding werden bevonden. Het hoogste aantal overtredingen werd geconstateerd in de branche van de huis houdelijke artikelen, welke zaken voor ruim 56 pCt. in overtreding waren. Een van de zwartste gevallen van de vorige week was zeker de zaak waar 63 Jaarsma haarden in beslag werden genomen, waar zij f 50 tot f 90 te duur werden verkocht en 974 fietsdynamo's en 1005 fietslampen die bfjna 100 pCt. te hoog werden be rekend. In deze eerste week werden o.a. in beslag genomen 8000 sigaretten, 5000 kilo groene erwten, ongeveer 100 eieren, 5000 doosjes schoensmeer en 239 paar klompen De Centrale Eereraad voor de kunst heeft de uitspraak van den eereraad voor de letterkunde van 25 October 1945, betref fende dr. K. H. de Raaf, inhoudende het verbod van publicatie gedurende de jaren 19451950. na onderzoek ongegrond en ongemotiveerd bevonden en mitsdien ver nietigd. Irving Af. Ives (links), de wfrinaar in den strijd om den senatorzetel voor den staat New York, feliciteert in het hoofdkwar tier van dé Republikeinsche Party te New York gouverneur Thomas E. Dewey, die herkozen werd. Ives is de eerste re publikeinsche senator voor New York sedert twintig jaar Y Y et geheim genootschap der Lui- h-j paardmenschen is in geheel Afrika weer in actie gekomen Niemand kent precies hun oor sprong, maar zij hebben de over heid meer Uist bezorgd dan welk, an der geheim genootschap in de ge schiedenis der kolonisatie van Afrika ooit heeft gedaan. Volgens recente rapporten zijn in de wildernissen meer dan 200 met klauwen bewerkte en verminkte lij ken van hun slachtoffers gevonden- De Luipaardmenschenof „Anyo- tos" brengen schrik en ontzetting onder de stammen van Mozambique door den Congo heen tot de Westkust van Afrika. Zij hullen zich in luipaardhuiden, die zij over het hoofd trekken tot aan het middel en waarin twee gaten zijn gemaakt voor de oogen. Om de polsen dragen zij ijzeren armbanden met vier scherpe punten. Deze pun ten liggen gewoonlijk plat tegen de hand, maar gaan als klauwen voor uit steken als de vuist wordt gebald. Dikwijls zijn de Anyotes voorzien van een stok met een nagemaakten lui- paardenklauw aan het einde en door dit' einde tegen den vochtigen grond te stooten bootsen zij den luipaard na, die. zijn prooi besluipt. Als zij op het oorlogspad zijn, leg gen de Luipaardmenschen zich langs een pad in de wildernis in hinderlaag tot een niets vermoedende dorpsbe- woner langs komt. Met een gebrul als van een luipaard springen zij hem op den rug en scheuren hem met de kunstmatige klauwen de halsader openHet lijk wordt naar een open plaats gesleept en in de razernij van fanatieke ceremoniën verminktDe toovenaar neemt er van wat hij noo- dig heeft voor zijn toovermiddelen. .Sofima" genaamd. Tenslotte eten de Luipaardmenschen gedeelten van hun slachtoffer op als voorbehoed middel tegen ziekten en om bepaalde krachten tè verwerven. Dikwijls gebruiken de Luipaard menschen een bijzonder soort zalf, waarin onder meer iets als peper zit. Zij stoppen deze in. de neusgaten, voor. ze met een ritueelen moord beginnen. Men veronderstelt, dat deze zalf een hevige opwinding veroorzaakt en te gelijk de zinnen verdooftDe Lui paardmenschen gelooven, dat, indien zij hun slachtoffer niet dooden, de zalf in hun neus zal opzwellen en hen zal verstikken. De inwijding in de secte bestaat in verschrikkelijke beproevingen, die twee maanden duren en waarbij fol tering en verminking met stoïcijnsche kalmte moeien worden doorstaan. De toovenaars doordringen de jonge mannen er van, dat volstrekte ge hoorzaamheid aan den wil van den leider en absolute geheimhouding levenskwesties zijn. Ongehoorzaam heid wordt met den dood gestraft. In de slotplechiigheid snijdt de „Laki" of hoofman der Luipaardmenschen den candidaat de voorgeschreven riiueele kenmerken in het vleesch, waardoor'deze oen volkomen Anyoto wordt. Terrorisme is een machtig wapen en het is den autoriteiten bijna on mogelijk betrouwbare getuigenverkla ringen te verkrijgen, zelfs van uitge kozen slachtoffers, die mochten ont snappen. Maar er ontsnappen niet veel- Tijdens afwezigheid van de bewoners is op een nog niet vastgesteld tijdstip inge broken bij de familie G. op het Kort Ra penburg te Leiden. Een party goud en juweelen, benevens eenig geld tot een gezamenlijke waarde van f 20.000 werd ontvreemd. Op één bon voor 100 gram vleesch wordt voortaan o.a. 130 gram knakworst, gerookte worst en gekookte worstsoorten verkrijg baar gesteld. Dr. Euwe, die, zooals wij reeds mede. deélden, Donderdag J.l. per vliegtuig naar West-Indië vertrok, is Zaterdag in JVii- lemgtad aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3