Basis van overeenstemming te Cheribon bereikt Nadere besprekingen met de Ned. regeering noodzakelijk «iMrfPg'' eg*' Koor „Katholiek Haarlem Uitvoering op hoog niveau Onderhandeling met Soekarno uiterste stap PRIMA STEMMING AAN BOORD VAN DE „WILLEM BARENDSZ" VLIEGENDE AUTO OF RIJDEND VLIEGTUIG? Engelsche Koning opent Britsche parlement Positie van de Kroon êr.t:w Katholieken wenschen grooter grenscorrecties I De Walvischcoarant", een graag gelezen blad Mengelberg wil beroep aanteekenen Baron van Oosterhout bij Byrnes STAKING BIJ BE RADIO GEËINDIGD Voornaamste eischen ingewilligd; C.A.0. toegezegd y Nationalisatie van vervoer en electriciteitsvoorziening 'SM' mc-jg Een droom wordt werkelijkheid Fauré's Requiem en Bruckner's Te Deum Tot hoofd en hart WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23696 99 TWEEDE KAMER Voedsel voor landgenooten in Duitschland Het vraagstuk van privaat eigendom Het weer SCHROEFLOOS METEOR- VLIEGTUIG VERMIST Toestel was op weg naar Eindhoven Onbekend interneeringskamp op Madoera ontdekt De uitvoering ans 10-JARIG BESTAAN „ST. MARTINUS" Waar zijn onze troepen-schepen? VL_lJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE I ARtfch 30 cems pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Aneia seinde vannacht uii Batavia, dat officieel mede gedeeld is, dal de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie er ie Cheribon in geslaagd zijn alle 17 punten te bespreken en ie formuleeren op een wijze, die voor hei oogenblik voor beide partijen aanvaardbaar was. Deze 17 punten zullen ie zamen een basis-overeenkomst vormen Besprekingen met de Nederlandsche regeering zijn nu echter noodzakelijk. Het officieele communiqué luidt: ,,De Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie hebben een basis gevonden, waarop overeenstemming mogelijk is. Bepaalde punten nopen echter tot nadere besprekingen met de Nederlandsche regeerïng." Aanvankelijk had het er naar uitge zien. dat de onderhandelingen geen re sultaat zouden hebben en afgebroken zouden worden. De inhoud van het offi cieele communiqué was dan ook een vol komen verrassing. Het ontwerp-accoord werd gisteravond laat nog aan Soekarno voorgelegd, die zijn toestemming gaf het te accepteeren. Deplenaire zitting, waarin de beslissing viel, heeft Lord Kil- leam gepresideerd, terwijl Sqhermerhorn en Sjahrir als leiders der beide delegaties mededeeling van de bereikte overeen stemming deden. Het nieuws dat „een basis voor overeenstemming was gevonden", werd aangekondigd, nadat de Com missie-Generaal, Gani en Sjarifoedin met Soekarno gesproken hadden. Tijdens het diner ten huize van Sjahrir werd besloten de plenaire zitting den zelfden avond te houden. Daarmee wer den verdere politieke besprekingen vah het programma afgevoerd. Op goede gronden kan Aneta me- dedeelen dat de positie van de Ne derlandsche Kroon schijnt te zijn gedefinieerd als het h</ofd van de NederlandschIndonesische Unie en wel op een wijze, die voor de Com missie-Generaal aanvaardbaar is. De uiteindelijke formuleering moet echter nog worden voltooid. Het lijkt er op, dat de Indonesiërs in dit op zicht de positie van de Commissie- Generaal volkomen begrijpen en er zich van bewust zijn, dat de Com missie in deze aangelegenheid geen rrtuaaor<p ui <te bergen btj tsnenöon* waar een oasis van overeenstemming tussohen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie is gevonden vrijheid van beweging heeft of con cessies kan doen. De „Unie" is voledig aanvaard, doch zal eerst goed in werking kunnen treden, nadat de federatie, die „De Vereenigde Staten van Indonesië" genoemd zal wor den, als een volkomen aanvaardbare in stelling is gevestigd en verzekerd is van erkenning door het buitenland. Men neemt aan, dat hiermede een periode van ongeveer 2 jaar gemoeid zal zijn, pas daarna zal de Nederlandsch - Indonesische Unie in werking reden. In de tusscheriperiode van 2 jaar za' er tusschen de Nederlanders en de In donesiërs in alle politieke en economi sche aangelegenheden de meest nauwe samenwerking bestaan die tot in bijzon derheden zal worden vastgelegd. Met traditioneelen luister had de intocht van Londen's nieuwen burgemeestersir Bracewell Smith achttiende eeuw Bracewell Smithplaats. De vier ton wegenderijk geornamenteerde koets uit de iwwaarin de burgemeester gezeten is, trekt ten danschouwe van een groote menigte door de straten (Van onzen parlementairen redacteur) n niet al te grooten stijl is de Tweede Kamer Dinsdagmiddag begonnen aan het zesweeksche beleg van het dubbel begrootingswerk. De begrootingen 1946 en 1947 zijn aan de orde en de fractieleiders zijn van wal gestqjeen met hun algemeene beschouwingen. Op dezen middag waren de leiders van de oppositie en daarna prof. Romme aan het woord. De oppositie was tamelijk tam. Al hadden sommigen over Indië gaarne grof geschut laten losbranden. Maar de zaak is net in een moeilijk stadium, dat weinig vat biedt voor de opposanten. achtte het spreken met Soekarno niet onwaardig, zooals de vorige minister van Overzeesche gebiedsdeeien dit nog wel deed. mits we het maar doen op den grondslag van de Koninklijke rede, en prof. Romme scheen aan te nemen, dat dit geschiedde. In ieder geval, zoo zeide hij, zal de ge schiedenis later niet meer betwisten, dat w^ met dezen stap het uiterste hebben gedaan. Zij zal het misschien, alleen betwisten, dat wij deze stap op ttijd hebben gezet en daardoor wellicht tot de con clusie komen, dat wij meer dan het uiterste moesten doen. Ook prof. Romme scheen het voor den geest te staan, dat wij mis schien meerdeden dan een uitersten stap. De drijvende traanfabriek vaart thans langs Madeira met een snelheid van goed tien mijl per uur. De maehine draait schitterend en alles is wel aan boord. De dokter maakt tot nu toe een plezierreisje en we zullen hopen, dat het zoo blijft. Een eerste evenement maaken we mee,* toen de jagers AM .1, 2 en 5 in poen zee op 100 mijl afstand van de kust aan het moederschip vastmaakten en olie en wa ter overnamen. Waschgoed werd overge geven en proviand ingeslagen. Nu varen zij verzadigd naast ons. Het is een knap stuk zeemanswerk geweest! Het is een prachtig gezicht onze „kinderen" zoo hun aanhankelijkheid te zien betuigen en wij als „moeder" voelen ons blij en gelukkig, wetende te behooren tot het groote walvischexpeditiegezin, waarvan wij hier voor de eerste maal de mani festatie meemaakten. Want weliswaar zijn niét alle vang- schepen aanwezig, maar het is een heele geruststelling te weten, dat zij ons niet vergeten en onze nabijheid zoeken. De jagers AM 6, 7 en 8 stoomen n.l. met slechts 4 dagen vertraging ons achterop en juist gisteren ontvingen wij bericht dat de jagers AM 3 en 4 rechtstreeks uit Montevideo behouden in Kaapstad zijn aangekomen. Daar zullen wij hen be groeten en zal het gezin heelemaal com pleet zijn. De „Walvischcourant" is een graag gelezen blad. De bemanning wordt op deze wijze dagelijks op de hoogte gehouden van het wereldnieuws, dat wij radiografisch ontvangen. Natuur lijk hebben we met ruimtegebrek te kampen, maar twee bladen gesten cild nieuws geven voldoende stof voor conversatie en ik zou er wel een Piccolo bij kunnen gebruiken om de kranten uit te venten. Behalve de avondwijding worden er lezingen en filmvertooningen gehouden, zoolang we niet op de walvisch kunnen •iagen; afwisseling genoeg aan boord. Ook de winkelier heeft niet te klagen over belangstelling. Het is een komen en gaan van klanten, die vrijwel alles kun nen krijgen, wat het leven veraange naamt, van borstrokken (die we nog niet noodig hebben, maar straks in de kou des te meer) tot cigaretten toe. En om de bonnen behoeven we ons niet be- Naar wij vernemen heeft prof. dr. Willem Mengelberg te kennen gegeven, dot hij van plan is hooger beroep aan te teekenen tegen de beslissing van den Ecreraad, waarbij hem het recht om in Nederland op te treden werd ontzegd. Oe basis, waarop het voorgenomen be- r°eD zal zijn gegrond, is niet bekend. zorgd te maken, al past de winkelier een eigen distributiesysteem toe, zöodat nie mand bevreesd behoeft te zijn bij ande ren achter te worden gesteld. Het is prachtig weer. De stemming is uitstekend en bVi bet naderen van de evennachtslijn wacht ons 't groote feest: Neptunus begint zijn baard al te kam men! Binnenkort zal de verstrekking van voedsel aan in Duitschland wonende of verblijvende Nederlanders belangrijk uit gebreid worden. Het ministerie van Bm- nenlandsche Zaken heeft daartoe de me dewerking gekregen van een Nederland sche organisatie, die in staat is geregeld elke maand een hoeveelheid voedsel naar Duitschland te verzenden en te doen distribueeren. De hoeveelheden zullen reeds dadelijk 400 a 500 ton per maand bedragen. De thans ondernomen reorganisatie, die een groote verbetering beteekent van het lot onzer landgenooten^ in Duitschland, die weer een moeilijken winter tegemoet gaan, vond haar aanleiding in het terug trekken door het ministerie van Oorlog van een groot aantal Nederlandsche ver bindingsofficieren in Duitschland. De tot heden vrijwel uitsluitend van overheids wege behartigde voedselsteun gaat thans geleidelijk over in handen van het Neder landsche particuliere initiatief. De A.R.-fractieleider Schouten is een te slimme vos om zijn kruit te verschieten op een doel. dat hij moeilijk kan treffen. Hij maakte liever wat deining in de omstreken van het Indonesische vraagstuk door mot veel pathetiek te klagen, dat de Kamer door de regeering te wejntg wordt Ingelicht; dat zij te weinig weet over de Indische politiek, die in de Londensche periode ls gevoerd, kortom dat zij niet voldoende op de hoogte is. Zoo ook over de instemming, die de regeering betuigt over de medewer king der Engclschen. Waarom waardeert de regeering die zoo? Natuurlijk liet do heer Schouten overigens wel waarschuwen de woorden hooren ten aanzien van de Indische politiek, maar daar liet hij het dan ook in hoofdzaak bij. Anders de heeren Tilanus en Vonk, resp. van de C.H. en de Partij van de Vrijheid- fractie. De heer Tilanus toonde met een dramatisch gebaar aan, dat de regeering, of althans de commissie-generaal doende is het Koninkrijk te breken, tenminste ala de ocneiiten. wie we via de nmerikaansehe pers over Cheribon ontvangen, juist zijn. Inderdaad, Amerika weet ons veel te ver tellen. De Nederlandsche voorlichtingsorga nen liggen weer achter, aangezien Neder landsche regeeringsinstanties maar niet kunnen inzien, dat hun geheimpjes toch wel de wereld inkomen, hoe vaak de feiten het nu ook al geleerd hebben. Prof. Romme sprak geruststellende woor den over Indië, nadat hij eerst een door alle fracties onderteekende motie had in gediend om de regeering uit te noodigen een commissie uit de Staten-Generaal, dis een onderzoek in West-Indië zal gaan in stellen in verband met de komende veran deringen in de verhouding van deze ge biedsdeeien tot het Koninkrijk, uit te zenden. Hij stelde vast. dat de regeering verantwoordelijk is voor de marschroute en dat de Volksvertegenwoordiging alleen een controleerende taak heeft en pas mag in grijpen, wanneer zij de overtuiging heeft, dat de gekozen marschroute van het be oogde doel afbuigt. Naar prof. Romme's meening is erop dit oogenblik geen reden om dit laatste te vreezen. En wat de in stelling van de commissie-generaal betreft, deze heeft geen enkele wijziging gebracht, noch in de staatsrechtelijke, noch in de politieke verhoudingen. Ook inzake ile erkenning van.. Soekarno kon prof. Romme wel met de regeering instemmen, ofschoon hij het niet kon laten nog eens te getui gen van de moeite en de pijn, die het Nederlandsche volk een derge lijke stap kost. Ook prof. Romme De ministers van Buitenlandsche Za ken vah België en Nederland, Paul Henri Spaak en Baron van Boetzelaervan Oosterhout, hebben Dinsdag een confe rentie gehad met den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, James F. Byrnes. Het onderwerp van de bespreking werd echter niet bekend gemaakt. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk toenemende bewolking met tijdelijk regen en aanwakkeren, den Zuid-West,.,, wind. Morgen ln den loop van den dag van het Wes ten uit neer brekend'ï bewolking bij ruiming van den wind naar West of Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Maan 20.3013.03. Morgen: zon 7.56 —16.51, (Vervolg op pagina 2) Naar het Britsche ministerie van Luchtvaart Dinsdag bekend gemaakt heeft, wordt een R.A.F. schroefloos Me- teorvliegtyig, dat Maandagnacht 0.59 uur van het vliegveld Manston naar Eindhoven vertrokken is, vermist. Het ministerie heeft een verzoek ge richt aan de bewoners langs de route van het toestel, om eventueele sporen van toestel of piloot, die alleen vloog, te melden. Op Madoera is een vergeten inter neeringskamp ontdekt. Volgens de meest betrouwbare informaties van de T.R.I. zijn Soedirman en een aantal van zijn „officieren" onder bescherming van een Geallieerd convooi daarheen gereisd, om de situatie te onderzoeiken en na te gaan wat gedaan kan worden. Het hoofdbestuur van den Ned. Toonkunstenaarsbond deelde gister middag mede, dat de besprekingen geleid hadden tot een einde fler sta king en de voornaamste eischen waren ingewilligd met betrekking tot de dirigentenkwestie. Een regeling van een collectieve arbeidsovereenkomst werd daarbij toegezegd. Belangrijke gebeurtenissen in het openbare leven treden even vlug in het daglicht, als ze in de vergetelheid zijn verdwenen. Toen gistermiddag 5 uur het bulletin aan de ramen van ons bijkan toor te Hilversum werd aangeplakt waar op met gzoote letters stond vermeld, dat de .staking der radiomusici was opge heven, toonde men minder belangstelling dan bij het uitbreken der staking. En toch is het ditmaal een bijzonder soort van staking geweest met eén niet minder bijzonder soort van stakers. De Hilver- sumsche bevolking heeft dit begrepen en op typisch Nederlandsche wijze aan gevoeld. „Het zijn geen echte stakers" merkte een vrouw uit het volk op en vervolgde „de dames en heeren zijn er veel te keurig voor gekleed". Misschien heeft het goede mensch gelijk gehad. De musici althans hebben er hartelijk om gelachen, toen zij het verhaal later hoorden. Ongetwijfeld v:as het ook een vreem de geschiedenis. Men was er in Hilver sum nu eenmaal aan gewend geraakt, dat de groepjes van musici vroolijk pra- Tijdens de proefvlucht J~\e afgeloopen oorlog heeft ge- 1 J toond dat veel van de droo- me?i, die alleen in de fan tasie van sensatie-auteurs sche nen te leven, in de praktijk zeer wel uitvoerbaar bleken. Wij hebben allen wel eens in een verloren oogenblik gedroomd van auto's die zonder meer de lucht ingingen. Het was zoo gemakkelijk. Drukte op een verkeerspunt. Joep, even een sprongetje over een paar huizenblokken. V erkeerscon tróle? Geen nood een paar manipulaties met wat instrumenten en de ver baasde agenten hébben hei nakij ken. Het was een droom, die in mimi Amerika geen lang leven bescho ren was, want onlangs voltooide de Continental Inc. de 'eerste Airphi-« tian drive and flycar", een vlie gende auto of een rijdend vlieg tuig, juist als u wenschtIn zeven minuten kunt u alleen de meta morphose beioerken; wat handles dichtgeklapt, de' schroef op den neus, hier en daar een draai met den Engelschen sleutel en. als een vlinder uit de pop gaat hét zilver kleurig product de lucht in. De president van de Maatschappij, Robert Fulton Jr., een afstamme ling van den beroemden construc teur van de eerste bruikbare stoomboot, heeft op 7 November j.l. het vliegtuig persoonlijk getest zooals de foto toont. De ,,airphi- tian" wie fantaseert een goeden Nederlandschen naam? kan op den grond een snelheia van 75 km. en in de lucht een snelheid van 200 km- ontwikkelen. Het is nu nog een onooglijk gewrocht met zijn Robert Fulton Jr. op den proefrit rare spinnepooten maar de eerste stap is gezet. Wie weet in hoe korten tijd de vliegauto's over onze daken zullen scheren, dan wordt het ook tijd voor vliegende, verkeersagentenI. ten'd en lachend met hun instrumenten onder den arm naar de studio's trokken. Plotseling verdween dit traditioneele beeld van de straten om voor een ander plaats te maken. Dames en heeren musici poseerden nu niet op het podium, maar als postende stakers op de wegen. Pose en optreden moesten nog worden aangeleerd, maar als rasechte artisten, hadden zij het vlug onder de knie. En na enkele dagen waren zij even volleerd als een groepje dokwerkers uit de haven- distrieten van Londen. Er is in de afgeloopen dagen veel geconfereerd en veel uitgelegd op hon derd en één manieren, zooals het bij dérgelijke gebeurtenissen steeds gaat. Kortom, stakers en outsiders hebben zich niet onbetuigd gelaten, vandaar, dat hierboven gezegd kon worden, dat het een bijzonder soort van staking was. Beide partyen hebben het er niet bij laten zitten en elkanders krachten willen meten. Uiteindelijk werd het gelukkige voorstel aanvaard om gebruik te maken van een bemiddelingsinstantie, in dit geval het N.V.V. Hoewel het toch een ernstige zaak be trof, namen de stakende musici het ge val nogal sportief op. Onregelmatigheden hebben er zich gelukkig niet bij voor gedaan. Zeer nadrukkelijk werd er van beide zijden de nadruk sp gelegd, dat de befaamde „radiopolitiek" buiten de kwestie stond. En al naar gelang de staking langer duurde, drong het laatste bok 'meer en meer tot het groote publiek door. Thans is deze staking geëindigd en is de rust ln den aether weergekeerd. Het laatste nieuws over de staking hield in, dat de eischen zouden worden in gewilligd, hetgeen voor de stakende musici ongetwijfeld als een overwinning dient te worden tescflfcuwd. Dit officieele bericht lui'dde: „In de Maandagavond gehouden vergadering o.l.v. het N. V. V. werd overeenstemming bereikt inzake het geschil, dat de aanleiding is geworden tot de staking van de radiomusici, bij de Stichting „Radio Nederland in Overgangstijd". Overeengekomen werd, dat de commissie van deskundigen, welke tot taak heeft het bestuur der Stichting te adviseeren, uitgebreid zal worden met twee dirigenten-deskun digen, buiten den omroep en een ver tegenwoordiger van de musici uit het desbetreffende orkest. Dé uitspraak van deze commissie zal voortaan een bin dend karakter dragen. Er zal een reëele proef worden geno men met de oude en de nieuwe dirigen ten. Beide groepen zullen derhalve in den proeftijd optreden. Tijdens de ge voerde besprekingen is er nog over tal van andere punten, welke weliswaar geen aanleiding tot het uitbreken der staking zijn geweest, zooals de collectieve arbeids overeenkomst, overeenstemming bereikt." Vanmorgen negen uur werden de nor male werkzaamheden hervat, zonder dat rancunemaatregelen zijn getroffen. Zeven maanden na zijn glorieus de buut op den feestavond ter gelegenheid van het tienjarig Episcopaat van onzen Hoogwaardigen Bisschop, Mgr. J. P. Huibers, is het Koor „Katholiek Haar lem" voor de tweede maal in het open baar opgetreden. En voor de katholie ken in de stad en omgeving was het weer een gebeurtenis Van den eersten rang, een avond van hoog kunstgenot in eigen kring1. Het Gem. Concertge bouw was Dinsdagavond geheel bezet en onder de vele vooraanstaande bezoe kers bevonden zich de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. F. Huibers, Deken J. C. W. van de'Wiel en een gedeelte van de plaatselijke geestelijkheid. Aan het slot van de uitvoering werd den dirigent Albert de Klerk, het koor en het orkest van de H.O.V.. dat voor de begeleiding zorgde, een langdurige ovatie gebracht. Zoowel dirigent als solisten mochten bloemen in ontvangst nemen. Werd op het eerste concert van „Koor Katholiek Haarlem" Bach's magistrale Magnificat gevolgd door Mozart's op weelderige wijze getoonzette Litaniae Lauretanae, thans ging aan Bruckner's imposant Te Deum Laudamus het bijna geheel rustig gehouden, weldadig aan doende Requiem van Fauré vooraf. Al is het stijlverschil tusschen de beide werken thans niet zoo gToot als de vorige maal, toch stelt elk dezer werken zijn eigen eischen. Landaard en karakter van Bruckner en Fauré zijn zeer uiteen loopend, dientengevolge verschilt ook hun visie op en de verklanking van de teksten. Men kan hier het verschil tus schen de teksten onderling buiten be schouwing laten, daar dit Althans voor een katholiek korist geen bezwaar op levert. Fauré's Requiem werd door den diri gent ingetogen, sober en bovenal hoogst beschaafd van klank gehouden, zoowel in het vocale als in het instrumentale gedeelte. Terecht mag hier gesproken worden van een zuiver-stylistische uit voering. Tot lof van dirigent De Klerk mag direct geconstateerd worden, dat ook de koristen, dus de amateurs onder de uitvoerenden, blijk gaven, het innerlijke van beide werken goed aan te voelen. Het bleef volstrekt niet bij een verklan king alleen, de zielsuiting van den com ponist werd mede aangevoeld en bevat telijk weergegeven. Bijzondere vermel ding verdienen de sopranen en de teno ren voor de eenheid in hun unisono- partijen! Technisch -telt het Te Deum T.rudn- mus. vooral de fuga aan het slot, zware eischen aan het koor. Iedere partij heeft een grooten omvang en in eiken sterkte graad moet er klankrijk worden gezon gen. Bovendien is de rhythmiek in de fuga verre van gemakkelijk. Dit moeilijke fragment werd voldoende beheerscht en vormde een indrukwek kende afsluiting van Bruckner's werk, dat over het geheel genomen met jeug dig élan, in fore-deelen bovendien zeer geestdriftig, met tamelijk gedurfd tempo werd vertolkt. De dirigent nam menig maal een vlugger tempo, dan tot nu toe gebruikelijk is, doch erkend moet wor den, dat het werk er door aan uitdruk king won en wellicht voor het kooj Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in het Gem. Concertgebouw, waar het koot ..Katholiek Haarlem" zijn tweede uitvoering gaf iets gemakkelijker uitvoerbaar werd. Het solistisch deel van beide werken werd steeds zonder eenig gezocht effect, immer waardig en oprecht vervuld door de dames Mea BakkerNaberman. so praan, Annie Hermus, alt, Han le Fêvre, tenor en Frans van de Ven, bas. Het instrumentale deel kwam doorgaans goed tot zijn recht. Van de H.O.V. viel vooral op de fraaie klank \an het strijk orkest en de orgelbegeleiding door Jan Mul was steeds in goede klankverhou ding tot koor en orkest. Vóór de Te Deum zong het koor twee kleinere werken van Bruckner met be geleiding van bazuinen. Afferentur Regi en Ecce Sacerdos. indrukwekkende mu ziek, waarin het koor opviel door afge rond klankvolume en homogenen samen zang. De instandhouders van Koor Katho liek Haarlem, niet het minst de dirigent, mogen vol trots op dezen kunstavond terugzien. Het was 'n avond, die op hoog niveau stond, terwijl men mag aannemen, dat er zeker na voortgezette studie nog meer bereikt kan worden. Dat de Haarlemsche concertbezoekers, die nu de geheele zaal vulden, het koor trouw blijven! Olivier Koop. De afd. Haarlem van den R. K. Bona van Kleermakerspatroons ,.St. Marti- nus" heeft haar 10-jarig bestaan ge vierd. De dag werd begonnen met een H. Mis in de Lidwinakerk aan den Rijksstraatweg, waarna een gezamenlijk ontbijt en een korte vergadering den ochtend besloten. De geestelljkt: adviseur v»n de afdee- ling Haarlem sprak een kort woord waarin hij o.m. wees op 't belang, dat de kleermakerspatroons hebben in orga nisatorisch verband, vooral met het oog op de reorganisatieplannen, die binnen kort verwezenlijkt zullen worden, en waarvan alle kleermakerspatroons voor deel zullen hebben. Des «avonds kwam men na het bijwo nen van een bioscoopvoorstelling in Luxor in de Kroonzaal van Restaurant Brinkmann bijeen, .waar een goed ver zorgd souper hun wachtte. Een inzame ling voor de door den oorlog getroffen collega's bracht f 100 op, terwijl velen toezegden, materiaal, dat maar eenigs- zins gemist kan worden, voor deze col lega's beschikbaar te stellen. INDRAPOERA, uitr., 9 Nov. vac Colombo. SINGKEP, uitr., 10 Nov. van Suez Tienduizenden menschen waren samengestroomd langs den weg, welke de Koninklijke Familie naar het parlement zon volgen. Maar er wkren ook duizenden politiemannen in uniform en burger op de been om te voorkomen, dat de Joodsche ondergrondsche beweging uit Pa lestina roet in het eten zou gooien. De plechtigheid had, vergeleken bij voor den oorlog iets van zijn luister ingeboet, doordat de beroemde staatsie koets met de acht grijze paarden thans vervangen was door een koets, waarvoor slechts vier paarden gespannen waren. Aai> den Victoriaingang van het House of Lords, waar de Koning glimlachend en oogenschijnlijk heel op zijn gemak met de Koningin afstapte, stond de po litie waakzaam en ietwat nerveus in een aaneengesloten gelid. De Koning droeg de admiraalsuniform en de Ko ningin was in het blauw en had een blauwen hoed op. In zijn troonrede kondigde de Koning allereerst de nationalisatie aan van het binnenlandsch vervoer en van de electriciteitsvoorziening. De militair; dienstplicht zal verlengd worden, zoo- dra de huidige regeling ten einde loopt. De Koning deelde mede, dat de Brit sche ministers binnenkort besprekingen zouden voeren met vertegenwoordigers van de ^Vereenigde Staten, de Sovjet- Unie en Frankrijk over de toekomst van Duitschland, welke een ware democratie zullen bevorderen en de wereld waar borgen zullen bieden tegen verdere po gingen tot wereldoverheersching. De Koning zeide verder o.m.: „Ik ver trouw, dat binnenkort met Oostenrijk een verdrag zal worden gesloten, dat het mogelijk zal maken alle bezettingstroe pen uit dat land terjug te trekken. Mijn ministers zuilen voortgaan met het ont wikkelen van het bestaande goede begrip en *ie nauwe betrekkingen tusschen dit lana en de zelfbesturende leden van het Britsche Gemeenebest. Mijn ministers zullen alles doen wat in hun macht ligt, om de voorraden en de variëteit van de voedingsmiddelen te vergrooten en er op toe te zien, dat dit voedsel op efficiënte wijze en gelijkelijk wordt verdeeld. Ingediend zal worden een wetsontwerp met betrekking tot de valute-oontróle en het Parlement zal verzocht worden zijn goedkeuring te hechten aan wetten ter aanvulling van de wet op de naamlooze vennootschappen en ter instelling van een commissie voor aankoop, invoer en distributie van ruwe katoen. Voorstellen zullen worden voorgelegd betreffende plannen van mijn ministers voor de efficiënte ontwikkeling van den landbouw, gebaseerd op een systeem van gegarandeerde prijzen en afzetzekerheid voor de voornaamste landbouwproduc ten. Het parlement zal gevraagd worden zijn goedkeuring te hechten aan een wet ter voorziening in de instelling van een ministerie van Verdediging. Het is een verspilling van ge dachten, tijd en kracht te gaan denken, dat wij in betere omstan digheden beter en grooter zouden zijn in wezen en daad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1