Brockway-bussen verdwijnen uit het stadsbeeld. INDUSTRIE TE ZANDVOORT N.Z.H. heeft jaren langen strijd gewonnen KRFWER'S koffie en thee De gemeente ziet het liefst draagkrachtige forensen Ex-opperwachtmeesters van Heemstede staan terecht Ontvlachtingspoging verhinderd Het kind moet een thuis hebben Breng sfeer in de huiskamer Begrootingsdebatten in Tweede Kamer Algemeene beschouwingen DE HOND WOEF EN IK Electrotechnici te Haarlem bijeen DE WAARDE VAN DE KLEINE VREUGDE AGENDA" Winnaars sportprijsvraag m WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 STAD Erf OMGEVING Moeilijkheden wachten GESCHIEDENIS VAN AERDENHOUT „De Jonge Kampioen" Afhalen bonkaarten Inbraak te Heemstede Burgerlijke Stand geroemd sinds 1792 ZANDVOORT „Zandvoortmeeuwen" Katholiek Thuisfront Opbrengst collecte Liturgische feestdagen WONINGBOUW BENNEBROEK Gegund HILLEGOM Filmavond Katholieke Vrouwenbond NOORDWIJKERHOUT Fancy-fair Opbrengst glasactie VERTROUWEN IN ONZEN GULDEN z Reclamefilms Scheepvaartberichten VERDEELDE MARKT K.A.B. Derde lustrum V.V.S.B. HOOFDDORP Glas-actie AMBTENAREN ZIJN ONTEVREDEN (Vervolg van pagina 1) Onderscheiding voor landgenoot Onze Haagsche redacteur meldt ons, dat de commirsie „Vergunningen personenvervoer" een beslissing heeft genomen ten aanzien van het vervoer in de itad Haarlem en in de streken, waar de Noord-ZuidhoUandsche Ver voersmaatschappij tram- en auto bussen exploiteert Er zijn uitsluitend concessies gegeven aan de. N.Z.H., zoodat de exploitatie van de Brock- waymaatschappij ten einde loopt. Hoowel het gemeentebestuur met de amenvceging van de twee bedrijven reeds lang zijn instemming heeft betuigd, heeft men ten stadhuize de uitspraak van de commissie r.og niet ontvangen. De directeur van de Haarlemsche- Brcckway Maatschappij, de heer v. d- Wal, deelde ons mede, dat hem het be sluit der commissie bekend is en dat hij ten spoedigste ondeshanftelingen met de directie er N.Z.H. verwacht. Ook werd gewezen op de ovehweging, dat de Brockway rechtens geen aan- Gistermiddag zijn uit alle deelen van het land de electro-technische werkge vers, die aangesloten zijn bij den R. K. Bond ,.St. Antonius", naar Haarlem ge komen om hun jaarlijksch congres te houden. De bondsvoorzitter, de heer P. Baars, opende het congres met een toe spraak, waarin hij de herrijizenisverga- dering van 16 Januari in Den Bosch memoreerde en de resultaten opsomde, welke na deze vergadering waren be reikt. Bij den uitbouw «n uitbreidings- actie was vooral Brabant zeer actief ge weest. Spr. bewees, aan de hand van een aantal gegevens, dat electro-technici in de eerstkomende jaren, nog met vele moeilijkheden te kampen zouden heb ben en dat het daarom noodzakelijk was, zooveel mogelijk R.K. electro-tedh- nlsche werkgevers in den R. K. Bond „St. Antonius" op te nemen. Wannéér niet in organisatorisch verband ge werkt zou worden, zouden de electro- technici binnen twee jaren niet meer tót den middenstand gerekend kunnen werden. Terzake de pensioenregeling deelde de heer Baars mede, dat deze kwestie eerst in de Tweede Kamer be handeld moet worden, voordat een be slissing. dien aangaande, genomen zal kunnen wordên. Drs. Lammers hield daarna een in teressante inleiding over ,.De bedrijf schappen". Na de behandeling van de jaaryerslagen van den secretaris en den penningmeester werd het bestuur als volgt gekozen: P. Baars, voorz., J. L. Mor et, A. v. Mackelenbergh, jr. H. M. G. v. Haagen en Joh. G. Spruijt, be stuursleden. De vereeniging „Haerlem" heeft een tweeden vermeerderden druk uitgegeven van het boekje „Geschiedenis van Aer- denhout" door mevr. J. M. Sterck-proot, d:e in, den oorlog overleden is. In het voorwoord deelt de schrijfster mede, dat verdere studie haar in staat stelde het boek uit te breiden, o.a. met de geschiedenis van Leydijin, waarvoor zij de grondpapieren had gekregen van J. F. v. Lennep. Wat de nieuwste ge schiedenis betreft, vertelt zij in een slot beschouwing, dat de exploitatie van een grond begon in 1925 in het Rijne- gom-kwartier, aanvankelijk als teelland, in 1927 in den Boekenroodschen polder en in 1928 in het Naaldenveld De oorlog bracht voor Aerdenhout een groot verlies aan boomen. eerst voor de bunkers der Duitschers, daarna door ge brek aan brandhout. Het boekje, dat uitgegeven is bij de Erven Boon, is voor de leden van de vereeniging Haerlem" tegen geredu- ceerden prijs te verkrijgen. ,.Dc Jonge Kampioen" heeft een ver gadering belegd onder voorzitterschap van den heer Knaap. Na twee jaa* nie; meer actief deelgenomen te hebben aan de wielersport, wegens materiaal- schaarschte. heeft men thans besloten in bet komend seizoen 1947 uit te komen, daar er, zij het in beperkte mate, weer materiaal aanwezig is Morgen, Donderdag, Is aan de beurt voor het afhalen van nieuiwe bonkaar ten. de letter B van Bol af t/m Bram. Vannacht heeft een tot nu toe onbe kend gebleven persoon In een perceel aan het Frederik van Eedenplein Ie Heemstede ingebroken en uit de woning een Telefunken-radiotoestel ontvreemd. Onderzoek wordt ingesteld. Geboren: P. de Leeuw-Broekhuizen, d.; J. R. Müller-Tol, z.; A. Smit-v. d. Berg, d.: M. G v. Ewijk-Jacobs, z.; A. Bestenbreur-Vellinga, d.; A. C. No- let-Koning, z.; J. M. Tool-Joosten, z.; A Jansen-Pool, d.; H. Wijers-Klootwijk, d.; A. M: Dénis-Smeyers, d.; H. C. M. Hollink-Spook, d.; C. M. v. Andel-v. Tol, d.; H. H. Nijssen-Vrij, z.; S. Tyster- man-de Vries, z.; F. Winters-Vermeulen, d.; J. Valks-Erich, z. Getrouwd: J. A. Pieterse en A. Broeks- ma. Overleden: G. Brevoord-Stegeman, 78 j., Nw. Kerksplein; K. Bruin, 7 d., Gast- huisvest; A. C. Buising 82 j., Amsterdam- schevaart; J. G. Gijsijbertse-v. Zijtveld, 63 j.. Kweektuinstraat: H. v. Koppen, 84 J., M. v. Heemskerkstraat: W. Paetz, 1 m., Gasthuisvest; H. M. Hartman, 1 m., Voortingstraat; C. B. M. Willetwse, 8 ro„ Kamperlaan; H. Amoldus, 66 j., Bas- tiaanstraat. spraak op eenigerlei vergoeding kan ma ken uit hcofde van dit niet aan haar verleenen van een vergunning, maar het billijk wordt geacht, dat de N2.H. ver plicht wordt tot tegemoetkoming van de Brockv/ay-Maatschappij in de gevolgen. De N Z.H. stemt hiermede in. zoodat de samenvoeging uiterlijk 1 Februari 1947 maar gewenscht eerder gere geld kan zijn. Wij moeten betreuren, dat het particulier initiatief door deze uit spraak gedood wordt temeer, omdat uit de overwegingen blijkt, dat het monopoliesysteem, dat dan concen tratie van streekvervoersbedrijven wordt genoemd, neerkomt op een gunning aan semi-staatsbedrijven. De N.Z.H. is geen particuliere ver voersmaatschappij meer, maar wel degelijk een onderdeel van het staatsvervoersbedrijf. Bekijken wij de kwestie van den kant van het vervoer in de stad Haarlem dan moeten wij de beslissing toejuichen. Van den oorspronkelijken opzet der Brockway-^iaatschappij is niet veel meer terecht kunnen komen, ook al, omdat deze particuliere onderneming niet in dezelfde gunstige omstandighe den verkeert, o.a. wat den aankoop van materiaal betreft, als de N.Z.H. Het publiek is ermee gediend, dat het met een maatschappij te maken heeft en straks weer kan profiteeren van een gezond overstapsysteem, van een goede verdeeling der lijnen en van een tarief, dat aantrekkelijk is. Wij hopen, dat de directie der Brockway-maatschappij inderdaad een behoorlijke tegemoetko ming zal ontvangen, omdat zij zich in vroeger dagen groote verdiensten heeft verworven en zeker voor de N.Z.H. een stimulans is geweest, om' Haarlem het vervoer te geven waar het niet buiten kan. Voor het personeel van de Brockway zullen zeker maatregelen getroffen wor den, die wel zullen neerkomen op een nieuw dienstverband by de N.Z.H., om dat er nog altijd behoefte is aan goede vakmenschen. zijn door kwaliteit en samenstelling de aangewezen merken voor het besteden Uwer bonnen op Vrijdag a.s. In de Maandagavond gehouden leden vergadering werd na schriftelijke stem ming met 55 tegen 29 stemmen besloten, gewezen N. S. B.-ers niet als lid tot de vereeniging toe te laten. Men schrijft ons: Ook Zandvoort heeft r.u een „Katholiek Thuisfront". „Thuis front", dat wil zeggen, dat wij het con tact onderhouden met onze jongens in Indië of waar zij ook hun militairen dienstplicht vervullen. Het Comité is er. Maar er moet meer gebeuren! We mogen onze jongens met de a.s. feestdagen niet in den steek laten! Een ieder, of hij zoons onder dienst heeft of niet, moet meewerken om ervoor te zorgen, dat het den mili tairen aan niefc^ ontbreekt op die dagen. Dezer dagen gaan de circulaires, waar in alles uitvoerig is uiteengezet, de deur uit. Geeft wat goeds, geeft alsof u aan uw eigen zoon geeft. De collecte voor het oorlogsgravencomité heeft opgebracht 912.22. De verkoop van de „Prinsessezegels" hééft ln zandvoort een ontvangst opgele verd van f 209.21. Als men per trein Zandvoort bin nenkomt, wordt de aandacht getrok ken door iets wat men in een %ad- p'aats niet zou verwachten: een fa briekscomplex.. Het is de fabriek van de N:V. ,,Corodex", waar kunsthars- en bakelietproducten worden gemaakt. Dit gebouw is irt de oorlogsjaren ge sticht, doch eerst na de bevryding in. gebruik genomen. Het ls een belangwekkend bedrijf; kunsthars wordt na een mengingspro cédé tot poeder gemaakt, hetwelk deels naar andere industrieën in Nederland wordt verzonden, en voor de rest in de eigen perserij der fabriek wordt ver werkt tot bakelietproducten: pennebak- jès, auto-onderdeelen, stopcontacten, pijpestelen. enz. De fabriek heeft ook een met de modernste machines uitge ruste bankwerkerij, waar matrijzen e. d. worden vervaardigd voor de perserij. De fabriek biedt momenteel werkge legenheid voor 150 personen, meeren- deels Zandvoorters. Onwillekeurig stelt men de vraag: hoe staat de gemeente Zandvoort ten op zichte van de vestiging van industrie in de badplaats? TOj hebben hieromtrent ons licht op gestoken en vernamen van burgemeester Van Alphen, dat het gemeentebestuur geen ongebreidelde vestiging van indu strie zal bevorderen. Men wil alles doen Frltzsche zal voor het eind van dit jaar voor het zuiveringstribunaal te Neuren berg verschijnen. Von Papen zal waar schijnlijk niet voor Februari van het vol gend Jaar terechtstaan. Zij zullen worden verdedigd door hun advocaten, die hen voor het internationale tribunaal verde digden. Toen vijf jongens, door de Duitschers in het politiebureau te Heemstede „ein- gesperrt", op een middag in Juli 1944 gelucht werden, werd om den hoek van de deur op het binnenplaatsje plotseling een revolver gestoken, die den dienst- doenden inspecteur Kamping in be dwang hield, 'n Stem riep: „Smeer 'm", hetgeen de gevangenen zich geen twee keer lieten zeggen. Bij de daarop vol gende achtervolging werden drie van hen weer gearresteerd, terwijl boven dien de bevrijder Vaumont, aange houden werd. Vaumont rukte' zich los en vluchtte, maar opperwachtmeester Kamping, die hem gevangen had, schoot hem neer. Deze Johannes Kamping stond van morgen met zijn 'collega Willem Üitten- bogaard voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terecht. Ter zitting deed verdachte >een omstandig verhaal over het gebeurde; hij maakte een zeer nerveuzen indruk en het klonk dan ook volkomen geloofwaardig toen hij zeide, destijds in volkomen overspannen toestand gehandeld te hebben. Het was overigens, zooals de presi dent mr. v. Vugt opmerkte, volkomen onbegrijpelijk, dat op een gemoedelijk politiebureau als het Heemsteedsche, waar ledereen „goed" was, zooveel werk gemaakt werd van de arrestatie van jongens, die toch aller sympathie had den. Een der getuigen, inspecteur van po litie te Heemstede, kon een en ander slechts verklaren uit een gevoel van angst, dat toentertijd het leven op het bureau beheerschte, mede door de ter reur, die de corpschef Kramer uitoefen de. De tegenwoordige chef van politie te Heemstede, P. Ncordermeer, die het heele drama als ooggetuige had meege maakt, vertelde, dat hij Kamping met zijn arrestant voor zich, zag aankomen. Vaumont treuzelde zooveel mogelijk, zoodat verdachte op een gegeven mo ment zei: „Ik gelast u door te loopen. Ik tel tot drie, anders schiet ik". Een der getuigen, een meisje dat er door Vaumont op uitgestuurd was de jongens op het bureau te waarschuwen, had na den overval een paar minuten met Kamping samen in een cel opgeslo ten gezeten Zij vertelde nu, dat Kam ping zóó volkomen de kluts kwijt was, dat zij angstig was geworden en op de deur gebonsd ha<^. waarop zij spoedig uit haar isolement bevrijd werd. De verdediger had enkele getuigen a décharge gedagvaard, waarvan een oud illegaal verklaarde van verdachte enke le keeren patronen te hebben gekregen. Ook anderen schetsten Kamping als 'n goed Nederlander, maar een zeer ner veus en impulsief mensch. Vervolgens stond de 58-jarige ver dachte Uittenbogaard terecht. Met veel omstandige gebaren droeg 'hij het ver haal van de ontsnapping der jongelie den voor. „Waarom liet u ze eigenlijk niet loopen?", vroeg de president. „Maar, edelachtbare, het is toch een ernstig feit voor een politie-agent, als hem een arrestant ontsnapt", ant woordde verontwaardigd Uittenbogaard. „Wij zorgden heel goed voor de jon gens. Ik begreep 'niet hoe ze konden ontvluchten!" „Maar u kon niet altijd voor ze blijven zorgen", wees de presi dent terecht. Daar had verdachte niet over gepeinsdVaumont was ge arresteerd wegens „belemmering van een ambtenaar"; verdachte zei het in alle argeloosheid. De getuigenwaren dezelfde als in de zaak-Kamping en hun verklaringen zijn eveneens onge veer dezelfde. A. Berendse, hoofdinspecteur van po litie te Heemstede, kent verdachte sinds 1937 en schetst hem als een goed poli tieman, die altijd opgewekt zijn dienst deed. Hij was zelfs te véél politieman, zoodat het waarschijnlijk leek, dat verdachte in het onderhavige geval zich niet voldoende gerealiseerd heeft, dat hij niet achter een gewonen inbreker, maar achter door de Duitschersge zochte menschen aanzat. Uittenbogaard was overigens pen ningmeester yan de vereeniging voor ondergedoken politieagenten geweest. De zitting duurt voort. De advocaat-fiscaal, mr. Besier, noem de de beide politiemannen niet fout, maar „lauw." Hij eischte tegen Kamping drie, tegen Uittenbogaard vijf jaar met ontzetting uit het recht openbare func ties te bekleedeh. om den inwoners werkgelegenheid te geven, doch Zandvoort is bovenal bad en woonplaats. Onlangs is een migratie rapport verschenen over Zandvoort en daarin wordtr geconcludeerd, dat het be lang van Zandvoort het meest gediend wordt door vestiging van draagkrachtige forensen., Het vreemdelingenverkeer de hoofdbron van bestaan is een wisselvallige factor. Veel hangt af van de weersgesteldheid en den economi- schen toestand. Teneinde de stabiliteit te bevorde ren, zoowel voor de gemeentefinan- ciën als vo»r den ZandvoOrtschen midiffnstand, streeft men er naar Zandvoort te maken t°t 'n aantrek kelijke woonplaats voor beter gesi tueerden, die elders hun werkkring hebben. Niettemin hééft het gemeentebestuur een open oog voor het bevorderen van de werkgelegenheid voor de Zandvoort- sche bevolking, vooral in de winter maanden. Daarom wondt de vestiging toegelaten van die industrieën, welke geen reuk of lawaai veroorzaken, der halve voor de bewoners en badgasten niet hinderlijk zijn, waarbij dan de voorkeur uitgaat naar de klein-industrie. Zoo heeft Zandvoort een panoffelfa- briek, een zilversmederij, enkele speel goedfabriekjes, e. d. Het is de bedoeling, de industrie bui-, ten de bebouwde kom te brengen en wel op een in het uitbreidingsplan daarvoor bestemd terrein aan den Nooröerduin- weg, waar de fabriek van Corodex is gebouwd. Het gemeentebestuur wil daar streng de hand aan houden en vestiging in andere deelen van de gemeente ver hinderen. Daartoe dient ook een door den raad vastgestelde winkel- en be- drijvenverordening, die verbiedt wonin gen te bezigen voor de uitoefening van winkel- en andere bedrijven.- Deze zaak werd kortgeleden nog ac tueel, toen er een aanvraag binnen kwam voor de vestiging van een meu belfabriek in het gebouw van de manege bij de tramhalte Waterleiding, aan de Zaridvoortschelaan. Het, gemeentebestuur juichte deze vestiging in het rustige, landelijk deel der gemeente allerminst toe. Immers, dat deel van de Zandvoortschelaan had aan schoonheid gewonnen, door dat de daar ter plaatse hinderlijke en leelijke lintbebouwing was gesloopt. Alleen de manege staat er nog en die past door den rustieken bouwtrant in die omgeving. Gelukkig heeft de aan vrager zich inmiddels teruggetrokken. De klank van huisvrouw resonneert door de ontelbare zorgen van allen da® in zuchten en zwoegen. En al te zeer is men geneigd de ontspanning en -vreugden van dit ondermaansch bestaan buitenshuis te zoeken. Deze vreug den zijn niet te koop ook niet zwart maar vallen ons als een goede gave Gods in den schoot. In een gezond gezin liggen de vreugden voor het opscheppen. Ge broken moet worden met de opvatting dat de school voor de opvoeding, de kerk voor den godsdienst en de jeugdvereenigingen hoe nuttig deze laatste ook mogen zijn voor de ontspanning zullen zorg dragen. Het gezin komen de oudste rechten toe. turgievan de H. Kerk. Dek uw tafel met het wit feestgewaad en vergeet de duivekater niet, want deze is even on afscheidelijk verbonden aan dit feest als het Kindje Jezus in den stal van Bethlehem. Niet minder plechtig is het oogenblik waarop het „Uren, dagen, maanden, jaren" weerklinkt en een nieuw jaar ingegaan wordt. Waarom moet het oude aan het nieuwe jaar ge koppeld worden met -dansen op dave rend schetterende danspitten? En wie zal op Driekoningen den oom in den koek treffen? Hij mag dien avond Koning ziin en de kroon opzetten. U zult ver steld staan als u ziet hoe zoonlief par mantig als een vorst de huiskamer rondstapt. Och ja, die kroon is het symbool van zijn een-daagsche waar digheid. Wie 't kleine niet eert, is het groóte niet weerd; en dus dienen we de kleine vreugden die even zoo vele zonne stralen voor het gezin beteekenen niet te veronachtzamen. Een kinderhand is gauw genoeg gevuld en het meisje met de prachtige kleeren, autoped, fiets en rolschaatsen is toch ongelukkiger en voelt zich eenzamer dan dat meisje, wier vader zoo prachtig kan verhalen over „De wolf en de zeven geitjes". Niet de luxueuze geschenken op de allereerste plaats verschaffen de ware vreugde; doch een gezellig thuis, waar het schoollied de huiskamer vult, de kinderen kunnen knutselen en Spel letjes doén, is het criterium. Is er wel een i^achtiger toovermiddel dan „Er was eensdenkbaar om de kin derharten van vreugde te doen trillen? En let op de uitwerking; de ware of onware verhlen leeren den kinderen het verschil tussijhen goed en kwaad en sorteeren meer effect dan een standje, Voorts is de muziek een graag geziene gast; het Louise, die op haar nageltjes zit te bijten make plaats voor de liedjes van beteren huize en voor wat den .Zondag betreft, misschien mogen we wijzen op een gemeenschappelijk aan tafel gaan en een passende Zondagsvie ring. Bezin op uw gezin, aldus mevr. J. H. Terlingen in een in hotel Brinkmann te Haarlem voor de „Organisatie Kath. Vrouw" gisterenavond gehouden lezing. De alles opeischende materieele zorgen mogen nimmer een excuus zijn voor de gezinsverwaarloozing, want veel is reeds onherstelbaar vernietigd. De huwelijks band is niet zoo hecht meer, de jeugd is bandeloos een ieder weet er van mee te praten en tenslotte, de kinderen die hun „thuis" slechts opvatten als een centrum waar gegeten en geslapen kan worden zoeken hongerend op straten naar iets, wat zy thuis missen, nj. gezelligheid. Het moet niet zoo zijn dat een kind het thuis zoo saai en ver velend vindt. Schep een gezellig thuis, waar bij feestdafen de baklucht van lekkere deegproducten reeds bij de straatdeur kan worden opgesnoven. Van de feesten leven we heeft eens een philosoof uitgeroepen; houden we het feest dus in eere, maar hoe is dat feest in ons gezin verdrongen Is een kinderfeestje omwille van spiegelgladde vloeren en kost bare tapijten en meubelen wer kelijk geslaagd te noemen, wanneer men hen liefdeloos onthaalt op een „bioseoopje"? Heusch, Mickey Mouse wint het toch niet van den stoelen dans of ganzenbord Een speciale taak vobr het katholiek gezin is weggelegd in. het vieren van li turgische feestdagen. Den adventskrans alleen maar ophan gen mist elke beteekenis; er moet iets bij gebeuren; vader, die plechtig de eerste kaars aansteekt, moeder die van de Kerstboodschap vertelt en liedjes zingt, begeleid door kinderstemmetjes. Vertel hun dat het groen de kleur is van de komende verlossing, maar zeg niet dat u er geen tijd voor hebt. Breng sfeer m uw huiskamer, het Kerstfeest nadert. Laten we medeleven met de 11- Met den bouw van het hofje met 27 woningen voor ouden van dagen en li arbeiderswoningen worden goede vorderin gen gemaakt. De tweede balklaag is reeds gelegd. Een eerste-steenlegging zal niet geschieden, maar het ligt ln de bedoeling over oenigen tijd in een officieele plech tigheid een gedenksteen te onthullen. De bouw van twee arbeiderswoningen op het Wilhelminaplein is gegund aan de firma Vosse en v. d. Laan voor de som van f 17.500. Dinsdagavond organiseerde de afdeeling Hillegom van den Katholieken Vrouwen bond in hotel Sistermans een filmavond over Noorwegen. Pater Th. Notenboom O. F. M„ pastoor te Oslo, tijdelijk in het vaderland verblijvend, vertelde talrijke bij zonderheden over Noorwegen en zijn be volking. Daarna werden eenige mooie films over Noorwegen verto-ond, o.a. over het houttransport te water, sl.ede- en ski- rennen en over het landschap'. In de pauze werd een aantal specimen van Noorsche houtsnijkunst vertoond die groote belangstelling wekten en de lootjes die de aanwezigen in staat stelden, een van deze fraaie voorwerpen te winnen, gingen vlot van de hand. Na de pauze werd de groote missiefilm „Het zaad ontkiemt op de rotsen", waarin het Katholiek leven in Noorwegen werd uitgebeeld, vertoond. De naaikrans ,,St. Gertrudis" der St. Jo zefparochie houdt haar jaarlijksche fancy- fair. Dit geschiedt in Café „De Zwaan" aan de Dorpsstraat. De tijden, waarop zij ge opend is, zijn Vrijdag 15 November van 2C 23 uur (opening), Zaterdag 16 November van 1524 uur en Zondag 17 November van 1113 en van 1424 uur. De opbrengst van de geldinzameling voor de glasactie „Ruiten troef" te Noordwijker- hout, gehouden Zaterdag 9 November, be draagt de mooie som van f 1250. De Engelsche ambassadeur in Nederland, sir Neville Bland, kwam persoonlijk de opbrengst van den Klaprozendag van het Kennemer Lyceum in ontvangst nemen. Dit geschiedde in het Frans Halstheater, waar een der leerlingen van het Lyceum hem in het Engelsdh toesprak De president van het Internationale Gerechtshof, dr. J. G. Guerrero, heeft op een bijeenkomst van de sub-commis sie der V. N.verklaard, dat er geen be zwaar meer bestaat tegen het uitbetalen in guldens van de salarissen en pen sioenen der leden van het gerechtshof. De Nederlandsche regeeritig heeft, aldus voegde hij er aan toe, steeds buitenge woon goede medewerking verleend en wij hebben zeker geen klagen over de wijze waarop het gerechtshof behandeld is. De Amerikaansche vertegenwoordi ger, John Maktos. verklaarde vervol gens; ,,Ik heb machtiging te verklaren, dat de Amerikaansche regeering gelooft, dat de gulden een stabiele munt is." Onze beschouwing over de reclame, films, die door een Nederlandsch-Zwlt- sersche combinatie zullen vervaardigd worden,behoeft een duidelijke correctie. We spraken over de directie van Rema- co, alsof deze instelling niet ter ziele ware. De bedoeling was te zeggen, dat het advertentiebureau De La Mar, in samen werking met Centrafilm te Ziirlch be doelde reclamefilm ter hand zal nemen. Dbg. IJMUUIDEN, aangekomen: 12 Nov.: Wallonia v. Gothenb., stg.; Setas v, Ornskjoldvik, hout; Vulcanils v. Gibral tar, stg.; 13 Nov.: Aire v. Goole, stg.' Vlie- stroom v. Liverp., stg»; hosp schip De Hoop. IJMUIDEN, vertrokken: 12 Nov.: Julius n. Emden; Jenny n. Oxelosund, cokes; Patria n. Londen, stg,; Brinda n. Delfzijl; Java n. Antw.; 13 Nov.: Ketty n. Köping, cokes. ROTTERDAM, aangekomen 12 Nov.: Reiger v. Londen, cement; Streefkerk v. Basra, 'stg.; Nottingham v. Goole, pek; 13 Nov.: R. R. Randall v. Bal tim., graan; Ida v. Odense. stg.; Zuyder- burgh v. Huelva, fosfaat; Tyro v. Amst., stg.; Elys. Coast v. N.-Castle, stg.; Llang ollen v. N.Y.. graan. ROTTERDAM, vertrokken 12 Nov.; Esso Saranac n. Southampt.; Vingaren n. Gothenb., stg.; Orion. Zuid- land en Keizersgr., 1„ Stork en Ellinor, stg., n. Antw.; Melr Abbey n. Huil, stg Leerdam n. N.Y., stg.; Durward n. Leith, stg,; De Ruyter n. Emden. POSITIES van schepen: Aldebaran 7/11 te San Antonio; And-ijk 13/11 v. Antw. n. N.Y.; Alcinous 10/11 te Suez; A'. y. d. Néér 12/11 v Bahia n. Amst.; Bloemfontein 8/11 v. Singap. n.'Bangkok; Boissevain 7/11 v. Belawan n. Pt Swetten- ham; Drenthe 11/11 v. Lor. Marq. n. Cal cutta; Edam p. 12/11 Dungeness n. Antw J. v. Oldenb. 12/11 v. Bat. n. Amst.; J. dé Witt 12/11 v. Colombo, 19/11 te Bat. verw.; Java 12/11 v. Amst. n. Hamb. via Antw!: Kedoe 11/11 te Kaapstad; Leerdam 12'11 v. R'dam n N.-Orl.; Loppersum U/11 te Quebec; Maaskerk U/11 te Accra; Macoma 8/11 v. Las Palm. n. Cur,; Nw.-Holl.' p. 12/11 Perim; Oranjefontein U/11 te Lor. Marq.; Overijsel 8/11 Je Colombo; Rand- fonteln 7/U V. Belra n. Lor. Marq.; Sala- watl U/11 te Genua; Singkep 10/11 v. Suez n. Bat.; Sunetta 10/u v. Abadan n. Land's End;TJitjalengka 11 /li v. Shanghai n. Amoy; Volendam 12/11 te Bat.; Vulcanus 12/11 te Amst. Amsterdam, 12 Nov. 1940. In de minder opgewekte stemming ter beurze was heden nog weinig Verandering gekomen. Het aanbod was echter vandaag iets kleiner, zoodat de reacties ook meer beperkt bleven. Er waren' enkele koop orders ln de markt. Industrieele aandeelen lagen verdeeld Van Cultuuraandeelen waren suikers in reactie. Op de obligatiemarkt kwamen voor staatsfondsen weinig varatles voor. De Kath. Arbeidersbeweging gaf 10, 11 en op Woensdag 13 November een feestavond in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer J. P. de Ko ning, wees er op dat het beeld van den waren vrede nog lang niet is bereikt. Het dreigende communisme en de gees telijke verwording der maatschappij bant den waren vrede van ons, aldus spr. Tenslotte wees spr. op de noodzake lijkheid, dat de jongeren hun vak gron dig leeren, opdat zij in de toekomst klaar zijn. Spr. ziet er van komen, dat de Bloembollencultuur niet altijd werk zal bieden aan de alhier gevestigde men schen, zoodat de jongeren hun bestaan elders moeten zoeken. Hiervoor is even wel vakbekwaamheid een eerste ver- eischte. De R.K. Gemengde Tooneelvereeni- ging „Nut en Genoegen" voerde hierna op „Storm-eiland," een tooneelspel van Bob Bertina. De vertolking van het stuk was goed en de inhoud beteekenisvol. Zondag vierde de R.K. Voetbalver- eeniging V.V.S.B. haar derde lustrum. De dag werd begonnen met algemeene H. Communie, 's Middags werd gespeeld de wedstrijd V.V.S/B.IDocc, waarbij pastoor H. v. d. Waarden, de geestelijk adviseur der vereeniging, den aftrap ver richtte. In dezen wedstrijd kon V.V.S.B. een resultaat van 20 boeken. Des avonds werd een feestavond gegeven in Hotel-Café v. d. Geest. Aanwezig waren o.a. de burgemeester, pastoor v. d. Waarden, het bestuur van de voetbal- vereenigingen S.J.C. te Noordwijk en C.N.V. te Noordwijkerhout en de too- neelvereeniging „JaJa." De voorzitter, de heer Braun, wees op het belang van een goeden clubgeest en spoorde ieder aan zich overal en te allen tijde spor tief te gedragen. Achtereenvolgens voerden het woord de geestelijk adviseur, de burgemeester, de aanvoer der van het eerste elftal en de voorzit ter van de zustervereeniging S.J.C. Als blijk van waardeering heben de leden aan het bestuur eén met zilver inge- legden voorzittershamer ten geschenke gegeven. Tot laat in den avond bleef men genoeglijk bijeen. Conferencier was de heer H. Steenvoorden, terwijl het mu zikale gedeelte door de „Martinis" werd verzorgd. Het glas, dat in Hoofddorp en Vijfhui. zen is opgehaald, is Zaterdag met vrachtwagens naar Merkel (Limburg) gebracht, 't Hoofddorpsch Fanfarecorps was van de partij. De burgemeester van deze plaats heeft alles in dankbaarheid aanvaard. Maandag zullen twaalf schil ders de 400 M.2 glas gaan inzetten; ook zullen timmerlieden naar Merkel vertrekken. DONDERDAG Stadsschouwburg: Thalia met „Onze Vrouwen" 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Feestavond cenir. ver. van marktkooplieden, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: Sjanghai drama: Cinema Palace: zij maakten mij een moordenaar; Luxor: Dat is Amerika, alle drie 2. 4.15, 7, 9.15; Frans Hals: Sanders of the river, 2. 4.30, 7 en 8.15; SPaarhe theater; De bedolven stad, 2.30. 7. 9.15 (Zond. 2, 4.15. 7 en 9.15). Apotheek-diensten: De avonddiensten der apotheken worden tot 16 Nov. waargeno men door Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15 tel. 10539. C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495, Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174, Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Resultaten van Zondag 10 November le prijs (f 10.J. Nuyten, Sperwer- straat 53, Haarlem; 9 pnt. 2e prijs (f 7.50)G. de Haan, R. Claeszenstraat 22, IJmuiden (Oost) 9 pnt. 3e prijs (f 5.A. van Wijngaarden, Mëerdorpstraat 47, Hillegom; 8 pnt. 4e prijs (f 2.50)C. P. Heemskerk, Ac'bertsbergstraat 59, Haarlem; 8 pnt. Uitgeloot: J. C. Kooien, G. Wolvers, J. W. Vader, w. J. van Schïe, G. van Raay, L. Mol, W. H. Hubbers, F. Cobe- lens, B. Bosdijk, allen te Haarlem; M. Verdegaal, Noordwijkerhout; F. Strij- bosch Jr., IJmuiden; H. N. Bottelier, Zwanenburg; P. H. Nederstigt, Zilk; H. Knippers, Heemstede; 8 pnt. De leiding van de competitie ls in handen van P. J. Zonneveld, 43 pnt; J. Burgman, 42 pnt; F. Buschman, 41 pnt; J. Gerrits en P. Randag, 40 pnt. De afd. Bloembollenstreek der Alge meene R. K. Ambtenarenvereeniging „Arka", die te Sassenheim vergaderde, heeft een motie aangenomen, waarjn zij protest aanteekent tegen de ontkenning der regeering van haar verplichting de bezoldiging der ambtenaren in overeen stemming te brengen met het huidig prijzenpeil en tegen het niet toekennen aan alle groepen ambtenaren van een aan het onderwijzend personeel toege kende extra-uitkeering van 450, welke vermoedelijk binnenkort door een tweede zal worden gevolgd. Zij dringt ten sterkste aan op een meer doeltreffende prijzenpolitiek onder correctie van den bestaanden achter stand in de bezoldiging der ambtenaren. Attilio Pietri, de Italiaansche burgemees ter van Caldaro in de provincie Bolzano (Zuid-Tirol), is doodgeranseld, naar men aanneemt door een zevental zuid-Tirolers, die door den burgemeester waren beschul digd van beleediging van de Italiaansche vlag. Intusschen hoopte hij toch, dat de regee ring de volksvertegenwoordiging niet met betrekking tot het te bereiken accoord met de Indonesiërs voor een voldongen feit zal stellen, hetgeen dan toch wel als een zachte uiting verstaan moest worden van de vrees, dat de regeering dit toch zal doen. Een kort academisch defeat ontspon 'zich nog tusschen de heeren Schouten en Romme naar aanleiding van eenige opmerkingen, die de eerste had gemaakt' over de ver houding tusschen individu en staat. Zich geheel aansluitend aan wat de regeering te dezer zake in de Memorie van Antwoord heeft opgemerkt, betoogde prof. Romme, dat de Katholieken een ietwat gecompli ceerde voorstelling hebben van de verhou ding tusschen staat en maatschappij, om dat zij de werkelijkheid nu eenmaal zoo gecompliceerd zien als zij is. Het individu moge in sommige opzichten gesubordineerd zijn aan den staat, dit doet niets af aan het feit, dat de menschen en de groepen die zij vormen, als zelfstandige individuen door den staat slechts gecoördineerd kun nen worden, opmerkingen, die later bij de gedachtewisseling over de bedrijfsorganisatie nog wel hun nut zuilen bewijzen. Het vraagstuk der grenscorrecties heeft, vluchtig besproken als het uiteraard maar werd, vrijwel instem ming gevonden. Ook prof; Romme verklaarde, dat zyn fractie achter de regeering wil gaan staan, doch hy wilde wel een uitspraak aan de Kamer ontlokken, dat het te an- hexeeren gebied wel iets grootcr had mogen zijn, doch altijd dan nog gezien in hej beperkende kader van grenscorrecties. Hieruit kwam dus duidelijk aan het licht, zooals ook reeds in de Partijraadsvergadering van dé K. V. P„ dat de Katholieken eigenlijk teleurgesteld zijn over de timide politiek die de regeering in dit vraagstuk voert. Over de wenschelijkheid van de bevor dering van den eigendom zijn behalve door prof. Romme ook woorden gesproken door den heer Bierema. De liberale fractieleider ple(tte er voor, dat de boeren den grond, waarop zij zitten in eigendom zullen krij gen en de arbeiders eigenaren zullen kun nen worden van huizen, die zij bewonen. Dat noemde hij den besten prikkel om hard te werken, zuinig te leven en spaar zaam te zijn. Prof. Romme was van oor deel, dat de regeering wel wat heel weinig heeft gezegd over de maatregelen, die zfl denkt te nemen om tot bezitsspreiding -f geraken. Hij meende, dat de verbreiding van den privaat-eigendom het voorwerp van aanhoudende zorg by de regeering be hoorde te zijn. Als een belangrijk middel om deze te bereiken, beval hij de deel neming in de winst door de werknemers aan. Van belang is voorts, dat de leiders van de oppositie, die dezen middag aan het woord waren, zich allen tegenstanders ver klaarden van begrootingen, die over meer jaren loopen. De heer Bierema verzuimde niet om met de voorbeelden van de inter pellatie Joekes, Opsterland en de loon- en prijspolitiek aan te toonen, dat de homo geniteit in de regeeringspartijen niet zoo groot is als de pegeering wel zou wenschen. Prof. Romme brak er een lans voor, dat de regeering bij de komende- groote grond wetsherziening toch nog maar eens de ver eenvoudiging van de procedure van her ziening aan de orde zou stellen. Tenslotte was men, hadat er ln de stuk ken al zoo weinig van was gebleken, be nieuwd nu toch eens te hooren hoe de Kamer zou antwoorden op prof. Lieftinck's uitdaging aan te toonen, waar er in Ne- dèrland met geld wordt gesmeten. De hee ren Bierema en Tilanus, die altijd over het gebrek aan zuinigheid klagen, hebben het wel geprobeerd, doch het resultaat was poover. Want het klinkt niet erg overtui gend, als men volstaat met te zeggen, dat er geen geest van zuinigheid heerscht en dat men maar van den grooten boom leeft. En als Kamerleden nu als concrete bewij zen van verkwisting niets meer weten op te brengén, dan dat alle hoofdambtenaren secretaressen hebben en dat iedereen maar rijdt en rost met auto's, terwijl vroeger jaren een minister wel heel sober op do flets naar de Kamer kwam, wel dan gunt men dezen Kamerleden dat zij zelf, nadat zij eerst persoonlijk al hun brieven en stukken met de hand geschreven hebben, zoo zij dan verder nog tijd over houden, op de fiets naar de Kamer gaan, om aan de verkwistende Nederlandsche natie te bewijzen, dat de overgeleverde geest van zuinigheid nog slechts in hen, de laatsten van het stoere geslacht der voorvaderen, leeft. Dat is zoo voorbeeldig als Hieroni- mus van Alphen hot zelf niet voorbeeldiger had kunnen bedenken. De heer M. H. C. Janse. kanselier en directeur van de kanselarij der Ned. Am bassade te Parijs. U benoemd tot ridder in het legioen van eer. De onderscheiding werd hem verleend voor zijn verzetshou ding te Parüs tijdens de Duitsche be zetting. 71. En terwijl hij daat, zonder zijn eigen oogen te kunnen gelooven, verwe zen naar dat leege hok stond te staren, hoorde hij opeens een afgrijselijk gegil. Het kwam uit de keuken, waarvan de deur open stond en zoo snel zijn-beenen hem konden dragen, holde hij naar bin nen. Wie schetst zijn verbazing, toen hij Carolientje, zijn dienstmaagd, met wild zwaaiende armen boven op de tafel zao staan! „Wat is er, Carolientje?" vror.c hij streng. „Kind, ga niet zoo verschrik kelijk te keerik dacht minstens dat ei brand was!" „Veel erger dan brana meneer de burgemeester, hijgde Caro lientfe ontzet. „Een muis, meneer de bui 'cmeester, daar, een vreeselijke muis!" De burgemeester keek en werkelijk, laar zag hij een dikke, vette muis op zijn zeven gemakken door de keuken wande len. „Wacht eens eventjes!" zei hij grimmig. „Ik zal jou wel krijgen, vriend je!" En naar het eerste het beste voor. werp grijpend, dat onder zijn bereik was, om er de muis mee te lijf te gaan, pakte hij de koekenpan, die hij lioóg boven zijn hoofd zwaaide. Hij had er echter niet op gelet, dat er nog een aardig bo dempje jus van den vorigen dag in zat en toen hij wilde toeslaan, brak de korst van het gestolten vet en een fiksche puts bruine, kleverige jus spatte hem midden in zijn gezicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2