EEN POLITIEK OP DE LANGE BAAN H' WERELDNIEUWS IN BEELD Ernstig streven tot verbetering van de volksgezondheid Scherpe critiek van Churchill op het Lahour-bewind HONDERD JAAR PHARMACIE De Japansche herstel betalingen Nenni naar Belgrado? O Tweede K.L.M.-vlucht naar Zuid-Afrïka Betere waarborg gevraagd voor het bestaansminimum van werknemers Critiek op het College van Rijksbemiddelaars Voedselpositie in Engeland thans slechter dan in laatste oorlogsjaar Onverbiddelijk verzet tegen nationalisatie Ernstige havenstagnatie te Antwerpen De zaak-Arnold Meijer Voorzieningen op het gebied van den dienstplicht Receptie in Indisch Instituut Duister spel Amerikaansche presiden tsverkiezingen werpen hun schaduw vooruit Joden van Cyprus naar Palestina Naar directe onderhandelingen tusschen Italië en Joego-Slavië? v Van slagschip tot schroot „Gezelligheid" kent geen tijd Albanië richt waarschuwing tot Engeland DONAU-SCHEPEN ZIJN THANS VRIJGEGEVEN m Vragen over de aflossing van de troepen welke onder de wapenen zijn Ontploffingen in het grensgebied Autobus reed tegen brugleuning WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Nota van Amerika aan andere geallieerden Attlee antwoordt Zuidwand van de Royersluis ingestort KONIJNEN ZIJN DUUR IN ENGELAND Uitspraak uitgesteld WAAROM GEEN AAL EN PALING? Bankbiljettencirculatie gedaald BataviaLos Angeles 4 AANDACHT GEVRAAGD VOOR HET GROOTE GEZIN Ontspanning t [CWordt vervolgd) In de toekomst minder schade Drie ernstig gewonden M.s. „Zuiderdam" gelicht Het aantal radio-luisteraars President Truman wees er in een ver klaring voor de pers op, dat de poli tiek van zijn land in het nabije ver leden gesteund had op de goedkedring zoowel van Republikeinen als van Democra ten, daarom op de goedkeuring van het geheele volk, en dat zij dus een nationale politiek was. Volledig in overeenstemming met de woorden van den Democraat Tru man was de verzekering die de belangrijk ste Republikeinsche deskundige voor bui- tenlandsche zaken, Senator Vandenberg, dezer dagen gaf: de Republikeinen stonden, volgens dien zegsman, achter de politiek van Byrnes. De eenig© felle critiek op Byr nes is danook niet van de Republikeinen doch van den linkschen Democraat Wallace gekomen. De president legde er den nadruk op dat een verandering in de volksverte genwoordiging nog geen verandering in de belangen der Vereenigde Staten beteekende; evenmin als een verschuiving der partij- verhoilding zooals vorige week door de tusschentijdsche verkiezingen werd aange bracht, dat beteekende. Geen wijziging in de belangen en dus geen echte wijziging in de politiek. Wij schreven in dien geest al verleden week. Maar daarmee is de kous niet af. Want men kan nog wel van meening verschillen over de manier waarop die belangen moe ten worden behartigd, en izoo'n verschil van meening bestaat inderdaad. Tegenover het streven der Democraten de natio nale welvaart te bevorderen door staats leiding inzakebinnenlandsche productie, loonen, prijzen enz. en inzake export, scheepvaart enz.: tegenover de voorliefde der Democraten voor een min of meer „ge leide economie", staat bij de Republikeinen een afkeer van staatscontrole over het bin nen- en buitenlandsch handelsverkeer, staat een drang naar vrijen handel. Een van Trumans eerste daden na de verkiezing was Amerika heeft aan Engeland, de Sovjet-Unie en andere in de commissie voor het Verre Oosten vertegenwoordig- de landen medegedeeld', dat een voor loopig Amerikaansch plan onmiddellijk van kracht zal worden, als zij in Decem- ber niet tot overeenstemming komen over de veröeeling van de Japansche herstelbetalingen, aldus heeft Edwin S. Pauly, de vertegenwoordiger "Van Presi dent Truman voor herstelbetalings kwesties, verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat de laatste kans, de zaak definitief te regelen, in December zal komen, wanneer verte genwoordigers van landen, die schade vergoeding van Japan eisohen, te Wash ington zullen vergaderen. De Sovjets hebben de Amerikaansche uitnoodiging voor deze vergadering nog niet aan vaard. De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, Pietro Nenni, zal mogelijk deze week naar Belgrado reizen, aldus wordt te Rome in kringen van het minis terie van Buitenlandsche Zaken verno men. Deze reis wordt in verband gebracht met het bezoek van den Itallaanschen communistenleider, Togliatti, aan Tito. "olgens de ..Giornale d'Italia" zou Nenni communistischen minister van Finan- faam^^coecimarro. gezegd hebben, 'dat hy momenteel wacht op offlcieele Joego-Slavi- sche voorstellen over de mogelijkheid van directe onderhandelingen tusschen Italië en Jcego-Slavlë. Reuter's diplomatieke correspondent ver neemt van gezaghebbende zijde, dat er een begin zal worden gemaakt met het over brengen van Joden, die wegens illegale immigratie in Palestina thans in kampen op Cyprus worden vastgehouden, wanneer °P 15 November en 15 December het toe gestane aantal van 150o immigranten per maand In Palestina zal worden toegelaten, hi November zullen, naar men meent te Weten, alle illegale immigranten in de kampen in Palestina en eenige honderden Van Cyprus bewijzen voor toelating ont vangen. Xn een nieuwe nota aan de ministers van Buiitenlandsche Zaken te New York, heeft de Italiaansche regeering verklaard, dat zij de opschorting van het onderzoek in de beslissing, die in zake triëst genomen is, beschouwt als een indirecte uitnoodiging om. een ba sis voor overeenstemming tusschen —Italië en Joego-Slavië te vinden. De nota vervolgde: „De Italiaansche regeering neemt met groote belangstel- ling de mogelijkheid in overweging tot directe onderhandelingen met Joego-Slavië te komen. Elke overeen komst, die tusschen de twee landen zal v. orden bereikt, moet echter de garan tie van de .Vereenigde Naties hebben". Het Amerikaansche slagsohip „Oklaho ma", dat ten onder ging bij den Japanschen aanval op Pearl Harbour, zal als schroot worden verkocht. De ..Oklahoma'"- was het eerste vaartuig va.n de Amerikaansche marine, dat in den tweeden wereldoorlog in Pearl Harbour tdt zinken werd gebracht. Door torpedo's en bomtoen getroffen sloeg het om en zonk. De marine heeft het gelicht om de haven vrij te maken. Het schip werd op 23 Maart 1914' te water Êelaten. dan ook het afschaffen van de binnenland sche loon- en prijzencontröle-van-regeerings- wege, st is sterk de vraag of den eersten tijd ook de buitenlandsche handel vrijer zal worden. De Republikein sche partij heeft nu wel een goede overwinning behaald, maar daarmee heeft zij nog lang niet de gansche regeerings- macht in handen. Zij bezit de meerder heid in het Congres, dat het wetgevend lichaam is. Tégen besluiten van het Con gres heeft de president echter een, zij het beperkt, vetorecht. Bovendien liggen alle uitvoerende bevoegdheden bij hem. Truman lijkt allerminst van plan dit alles nu maar uit te leveren aan de tegenpartij. Men heeft hem „aftreden" toegeroepen; men heeft hem gezegd, alle ministers behalve Byrnes door Republikeinen te vervangen; maar hij wil er niet van hooren. De kans voor de Republikeinen zal dus wel pas komen bij de presidentsverkiezingen in 1948. En om des te vlekkeloozer voor de kiezers te ver schijnen kunnen zij niet beter doen dan zich verre te houden van verantwoordelijk heid voor een politiek die zoo ongewis is in een zoo ongewisse wereld als die van 1946. Zij zullen hun Democratischen presi dent en de zijnen stilletjes- laten tobben, niet spaarzaam zijn met critiek 'en bij ie- deren misslag laten uitkomen dat zij het wel veel beter gedaan zouden hebben. Als er dus in de toekomst iets te zien valt en tot meer dan een aanvechtbare veron derstelling kan men het uiteraard niet brengen dan is het, dat men aan weers kanten welwillend èn venijnig zal zijn: de Democraten vertoonen nieging de bin nenlandsche aangelegenheden naar den zin van de anderen te regelen, in de hoop dat het een bar slechte regeling wordt, die de kiezers met afgfijzen voor de Republikeinen vervult; de Republikeinen zullen hun po gingen tot wederinvoering van een zekeren vrijhandel zooveel mogelijk camoufleeren om toch vooral den smaad niet op zich te laden van ontijdig de wereldeconomie 1ji de war gestuurd te hebben. Want men is tot nu toe werkelijk niet door de over tuiging, dat die economie zeer hecht is, gedreven bij het krampachtig handhaven van allerlei reglementen en beperkingen voor den internationalen handel. En het was niet toevallig dat na den eersten we reldoorlog de groote crisis juist groeide tij dens een Republikeinsche periode, die onder president Hoover precies op dezelfde wijze eindigde als thans onder Truman de De« mocratische dreigt te eindigen. verigens dien^ men wel in het oog te houden dat in zoo groote partijen als de Amerikaansche over vele vraagstukken geen eenstemmigheid bestaat. De Republikeinen tellen heel wat aanhangers, die de New Deal van Roosevelt, welke gericht was op beheersching der Amerikaansche economie ten cunste van „den kleinen man", uitstekend vonden. Onder de Democraten treft men een radi calen linkervleugel, waarvan Wallace de belangrijke woordvoerder is. En zulke scha keeringen bestaan er nóg meer. Natuurlijk wint een politiek niet aan kracht door deze verdeeldheid. En misschen is Harry Truman, een gematigd Democraat, voor een behoor lijk aantal Republikeinen nog wel meer aanvaardbaar dan hun eigen candidaat, voor de plaats in het Witte Huis wanneer deze een fel liberaal blijkt te zijn. Hij is een soort middenfiguur, die het in de pas ont stane verhoudingen wel zal kunnen uithou den, en wiens kalme, weinig overdreven maatregelen misschien nog wel den Demo craten opnieuw; den wind in de zeilen kun nen geven. Dat zal pas blijken over twee jaar. Even lang kan het nog duren voor de Amerikaansche politiek een definitief ka rakter aanneemt. Donderdagavond is er twee uur lang door een 200-tal menschen gevochten in het café ,,Métropole" te Boedapest. De strijdmiddelen liepen uiteen van tafeltjes met marmeren bladen tot muziek instrumenten. De aanleiding van het gevecht was: iemands meisje werd door een ander ten dans gevradgd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiii Het traject van de tweede bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika, die de K.L.M. 7 December a.s. zal uitvoeren, leidt over Tripolis, Kano, Leopoldville, Johannesburg v v. Zoowel op de heen- als op de terugreis wordt thans dus via Tripolis gevlogen, in afwijking van de route van de eerste bij zondere vlucht naar Zuid-Afrika, die op de heenreis over Algiers en op de terugreis over Tripolis liep. Het vliegtuig zal, be halve de uit 8 leden bestaande bemanning, 40 passagiers en ongeveer 500 kg. vracht vervoeren. In het voorloopig verslag van de Kijks- begrooting voor Sociale Zaken wordt met waardeering kennis genomen van het ernstig streven der regeering om de zeer ongunstige positie, waarin onze volksgezondheid ingevolge de bezetting thans verkeert, wederom te verbeteren, totdat ten minste het peil van vóór den oorlog is bereikt. Vele Tweede-Kamer leden bepleitten daarin verandering van naam van het ministerie in ministerie van „Sociale Zaken en Volksgezondheid." Vele leden gaven ten aanzien van de loonpolitiek te kennen, dat de z.g. loon stop niet mag beletten, dat de onder linge verhouding van sommige groepen van loonen of salarissen, waar deae nog niet te billij ken verschillen vertoont, wordt verbeterd door de benoodigde loons ver hooging. Verscheidene leden bepleitten nog het leggen van een z.g. loonvloer, die een bestaansminimum voor de werknemers waarborgt. Sommige leden waren gekant te gen het langer voortbestaan zoowel van het College van Rijksbemidde laars als van de Stichting van den Arbeid. Zeer vele andere leden merkten op, dat geen enkel lichaam in staat zal zijn den arbeidsvrede te handhaven, zoolang onverantwoordelijke elementen dien vrede moedwillig trachten te ver storen door tegen het uitdrukkelijk af wijzend standpunt der erkende vakver- eenigingen in stakingen te provoceeren. Ten slotte werd nog gevraagd, of de naam van het College zioh zelf niet eenigszins hoeft overleefd en zou moe ten luiden: College van Loonregelaars. In het antwoord van de ministers van Sociale Zaken en van Finan ciën op de schrifteftjke vragen In de eerste Lagerhuiszitting na de troonrede heeft Churchilj, na nog maals gewezen te hebben op het vitale belang van een Vereenigd Europa, scherpe critiek uitgeoefend op het Labour-bewind. Over de betrekkingen met de Sovjet- Unie zeide spreker, dat by de alge- meene verkiezingen de verzekering werd gegeven, dat de socialistische regeering zeer goed met de Sovjet-regeering zou kunnen opschieten. De betrekkingen waren echter steeds slechter geworden. De Britsche en Amerikaansche -strijd krachten in Europa zijn langzamerhand teruggetrokken, aldus Churchill, doch de Russische troepen zijn gehandhaafd. Meer dan een derde van Europa wordt door de Russen beheerscht. De militaire grens van de Sovjets is aan de Elbe en het valt moeilijk te zeggen wat de toe komst van Frankrijk zal zijn. De Britsche regeering heeft zich niet schuldig gemaakt aan provoceerende daden. Toch is 18 maanden na de over gave van Duitschland het wereldbeeld nog donker, zorgwekkend en verward, niettegenstaande door Amerika verleen de hulp. Wij moeten zoo spoedig mogelijk zor gen, dat de Duitschers op eigen beehen kunnen staan, zoo vervolgde Churchill. Zoowel aan wraak als aan liefdadigheid moet een einde komen. Sprekende over Palestina zeide Chur chill, dat het diep te betreuren was, dat het Jodendom zoo onnoodig was teleur gesteld, doordat de socialistische partij in gebreke was gebleven de voor de algemeene verkiezingen gedane beloften te vervullen. Spreker beschuldigde deze partij van besluiteloosheid en gebrek aan tact en vervolgde: „Als wij onze belof ten aan de Zionisten dan niet kunnen nakomen, moeten wij ons mandaat voor Palestina onverwijld ter beschikking van de V. N. stellen en ons uit dat land terugtrekken. Dan zal de last, die te zwaar geworden Is om alleen te dragen, internationaal worden. Indien Amerika zulk een stap afkeurt, moet het ons te hulp komen, niet alleen met geld, maar ook met menschen." „Het loslaten van India en het voeren van oorlog met de Joden om Palestina aan de Arabieren te geven is zulk een ongerijmdheid van gedachten en daden als zelden is voorgekomen in de ge schiedenis van de menschheid." Churchill critiseerdc vervolgens de bin nenlandsche politiek van de Labour- regeering. Hij vond het treurig, dat de voedselpositie in Engeland in het eer ste vredesjaar slechter was dan tijdens het laatste oorlogsjaar. Tenslotte ver klaarde Churchill, dat hy en de zijnen zich onverbiddelijk zullen blijven ver zetten tegen nationalisatie der transport middelen en electriciteitsbedrijven. In zijn antwoord aan Churchill ver klaarde Attlee, dat de voedselpositie van Groot-Brittannië moeilijker is dan ge durende den oorlog, maar voor de massa van het volk gunstiger dan In vredes tijd. Attlee betreurde Churchill's opmer kingen over Palestina: Engeland moet .zoowel de belangen der Arabieren als die van de Joden in het oog houden. Naar samenwerking met de V.S. is ernstig ge streefd. van den heer Maenen is toe gezegd, dat spoedig een regeling tegemoet kan worden gezien ter ver- leenónig van passende uitkeeringen aan werklieden!, die voor den oorlog in Duitschland werkzaam waren en thans de hun ingevolge de Duitsche sociale wetgeving verschuldigde ouderdoms- of invaliditeitsrente niet ontvangen, wel ke hun toekomt ingevolge een destijds tusschen Nederland en Duitschland op dit punt getroffen overeenkomst. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat deze regeling intusschen nog steeds niet is afgekomen. Vele leden achtten het gewenscht, dat naast de reeds by de Kamer aanhangig gemaakte wettelijke instelling van een Ziekenfondsraad zoo spoedig mogelijk een Centrale Raad voor de Volksgezond heid bij de weit wordt ingesteld. Sommige leden vestigden de aandacht op den ergerlijken achterstand in de uitkeering van subsidies voor de volks gezondheid. Nadrukkeiyk vroegen enkele leden nog eens de medewerking van den minister voor het beschikbaar stel len van vervoermiddelen voor degenen, die met de zorg voor de volksgezondheid zijn bSlast. Wegens den financieelen nood, waar in de koloniehuizen verkeeren, werd aangedrongen op een zoo spoedig mo- gelijke uitkeering van subsidies, alsme de van de beschikbaar te stellen gelden aan die huizen, welke met groote kos ten voor herstel htm taak reeds hebben hervat. Een subsidie van 20.000 gulden voor de opleiding van geztasverzorgsters is zoo meenden eenige leden be slist te laag. In den nacht van 10 op 11 November is de Zuidwand van de Royer-sluis in de haven van Antwerpen over een lengte van 95 meter ingestort. Hierdoor is de op één na de grootste zeesluis van de Antwerpsche haven buiten gebruik ge steld. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Voor zoover kon worden na gegaan hebben de sluisdeuren zelf niet geleden. De herstellingswerken aan de sluis, die het tijdens d ekrijgsverrichtin- gen hard te verduren heeft gehad, zullen geruimen tyd in beslag nemen. Er zijn geen persooniyke ongelukken te betreu ren, De regeering van Albanië heeft En geland gewaarschuwd, dat elke poging van de Britsche vloot de Albaneesche territoriale wateren van mijnen te zui veren, beschouwd zal worden als een „bewuste schending der Albaneesche souvereiniteit". In een nota heeft d© Britsche regee ring geantwoord, dat zij geen redenen aanwezig acht niet met het vegen der mijnen door te gaan. Volgens officieele mede'deeling van Mac Narnef zullen de 600 handelssche pen der Donaulanden, die in de Ameri kaansche. zone tussèhen Passau en De- gendorf onderkomen hadden gevonden, aan de Donaulanden worden teruggege ven. Men herinnert zich, dat de Ameri kaansche politie enkele maanden geleden veel verdachte personen op deze schepen heeft gearresteerd en wapens in beslag heeft genomen. Sindsdien bevonden de schepen zich onder directe controle der Amerikaansche troepen. Ondanks de sterk verhoogde prijzen, vergeleken met voor den oorlog, worden vele der tentoongestelde konijnen op de tentoonstelling van de National Live stock Associations in de Royal Horti cultural Hall te Westminster gekocht door fokkers uit Nederland, Italië, Frankrijk en België. De konijnen voor den handel brengen 35 Pond op, Havana's 25, Seal 40 en Chinchilla's 25 Pond. Rechts hoven: Vijf en twintig millloen Franschen hebben Zondag de nieuwe Eerste Kamer van Frankrijk gekozen. Zelfs de slotzusters ontbraken niet op het appèl en hebben zij het maar voor een oogenblikje haar klooster verlaten, om haar stemplicht te vervullen. Links boven: Van dezen bommenwerper, de B 36, van de U.S. Army Air Forces, heb ben de Amerikanen gezegd, dat hij „een atoombom kan vervoeren tot in welk bewoond deel der wereld ook, en daarna weer op zijn basis kan terugkeeren"Vol gens de Amerikanen is dit de grootste bommenwerper ter wereld De Bijzondere Raad van Cassatie zou vandaa.a1 uitspraak doen in de zaak tegen Arnold Meyer, den voormaligen leider van „Nationaal Front", die ter zake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen" door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch was veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar met aftrek van voor arrest, waaronder tevens begrepen de tijd, dien hij, op last van het „Militair Gezag" In het kamp te Vught heeft doorgebracht, zoomede tot ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor den tijd van tien jaar. De procureur-fiscaal, prof. mr. G. E. Langemeyer, had hy de behandeling de zer zaak 16 October 1.1. geconcludeerd tot vernietiging der sententie van het Bos sche Hof, alleen voor wat de bijkomende straf betreft, welke hij bepaald wenschte te zien op ontzeting uit de belde kies rechten voor het leven. De Raad heeft de uitspraak voor onbe- paalden tijd aangehouden, ten einde na dere Inlichtingen te verkrijgen omtrent de vraag of Meyer voor zichzelf of voor zijn partij gelden heeft ontvangen van of door middel van D-uitsche rijde. Dit onderzoek wordt opgedragen aan het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, dat schrifte. lijk aan den Raad rapport zal uitbrengen Het zal het publiek opgevallen zijn, dat er den laatsten tijd geen aal en pa ling in de vischwinkels verkrijgbaar is en terecht zal men zich afvragen, waar dit kostelijke product gebleven is, aldus c'eelt men ons van bevoegde zy<jp mede. Tot goed begrip moge dienen, dat de voornaamste aalproductie in ons land komt van het IJsselmeer en wel gedu rende den tyd, dat de kuilvisschery is toegestaan. Om biologische redenen is de kuilvisschery, het visschen met een sleepnet, niet het geheele jaar toege staan en bestaat er een gesloten tijd voor deze visscherij van 1 October tot 1 Mei van het volgende jaar. Gedurende dezen tyd mogen wel an dere vangmethoden, zooals fuiken-, hoekwant- en hengelvisschery enz., wor den toegepast, doch de vangsten met deze vlschtuigen zijn in verhouding tot de opbrengsten van de kuilvisschery zeer gering. Uit den weekstaat van de Nederland sche Bank per 11 November blykt, dat de bankbiljetten in omloop in de week van 4—11 Nov. met 20 millioen zijn gedaald tot 2.608.073.785. Zaterdag zal van Batavia uit de eer ste proefvlucht vopr den dienst Bata- via-Los Angeles gehouden worden, aldus verklaarde te Batavia de adjunct-di recteur van de K.N.I.L.M., de heer Ver- steegh. Omstreeks 1 December zal de dienst worden geopend. De rivier de Mozzen op Sardinië is tengevolge van regenstormen buiten haar oevers getreden, waardoor 33 menschen gedood weiden en duizenden huizen wer den verwoest. De slachtoffers van deze overstrooming trachten uit de ruïnes te redden wat er nog te redden valt. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer van de commissie van rapporteurs over het ontwerp van wet tot het treffen van voorzieningen op het gebied van den dienstplicht is het volgende ontleend: Verscheidene leden verklaarden ernstig bezwaar te hebben tegen de wijziging, tij dens de behandeling In de Tweede Kamer, in het wetsontwerp aangebracht. Bij de opstelling hiervan is. zoo betoogden zij, een stelsel gevolgd, wellicht aannemelyk voor het crlsisitivoerrecht van vóór den laatsten oorlog, doch weinig aanbevelenswaardig voor de regeling van onderwerpen, als thans aan de orde zijn, nu het geldt de vaststel ling van zeer ver strekkende en de volks vrijheid In hooge mate beroerende rege lingen. Dat de regeering, trots de weerstanden en tegenheden van velerlei aard, welke zfl bij haar beleid heeft moeten onder vinden o.a. gebrek aan scheepsruim te er in is geslaagd, aan al de haar ge stelde eischen zoo goed mogelijk tege moet te komen, dat thans geregeld troe pen naar de Oost kunnen worden ge dirigeerd en dat zelfs laatstelijk een divisie daarheen kon worden uitgezon den, moet stemmen tot waardeering van de regeeringspolitiek. te dezen gevolgd, alsmede van de werkkracht van de mi nisters van Oorlog en van Marine en hun directe ambtsvoorgangers- Vele leden erkenden, dat het thans nog niet mogelijk is den dienstplicht naar vaste normen voor langen duur te rege len. Deze leden waren'van oordeel, dat de Infanterie het hqgfdwapen 'zal blijven. Het is dit in den laatsten oorlog ook geweest. Alleen de Infanterie zal duurzaam bescher ming kunnen verleenen en in staat zijn vijandelijke gebiedsdeelen te bezetten. Mankracht zal boyendien van noode zijn voor de vervulling van tal van onmisbare militaire functies van secundairen aard. Verscheidene leden Juichten toe. dat het probleem van de ontspanning van onze vrijwilligers en dienstplichtigen zoozeer de aandacht der regeering heeft. Minder goed konden zij zich echter vereenigen met de wijze, waarop dat vraagstuk soms wordt opgelost. Met zeer gemengde gevoelens toch De Secretaris-Generaal, mr. Van vRhijn, als vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken, den voor zitter van de Fédération Internatio nale Pharmacie en talrijke gasten uit binnen- en buitenland en een groot aantal leden hadden zich gistermid dag verzameld in het Indisch Insti tuut te Amsterdam, om in een plechtige bijeenkomst het eeuwfeest van de Maatschappij tot Bevordering van de Pharmacie en van het depar tement Amsterdam dezer Maat schappij te herdenken. Dr. Blok, als voorzitter van het depar tement Amsterdam en de heer J. Nieu- wenhuis, als voorzitter van de Maat schappij gaven een duidelijke, beknopte Roman op een Waddeneiland 8) Wat vervelend dacht hy. Bleef ze maar weg!Hij vond, dat ny zich deze unieke gelegenheid om een poos met Helke Paulsen samen te zyn, niet mocht laten ontglip pen. Zoo'n kans kwam waarschijnlijk n>et gauw weer. Hij overlegde haastig. Neen, Gesa mocht hem hier niet met de dochter van Jan Paulsen aantreffen. En evenmin zou het voor Helke om aan te zien zijn, dat hij met een ander meis je naar het duin roeide. Het speet hem hu nogi meer, dat hy aan den wensch van Gesa had toegegeven. Wat had zij daarginds ook te maken? En waarom zou hij zich iets van hajar aantrekken? Zij was de zuster van Hein, goed, en daar had hij rekening mee te houden, maar in elk geval had zij zich nu aan hem opgedrongen. Daar stond hij nu met zijn innerlijken tweestrijd. Dat kwam ervan, als je niet onmiddeliyk voet by stuk hield. Neen, 't was zyri bedoeling niet, Gesa voor het hoofd te stooten. Maar nog veel minder hou hy Helke nu eenvoudig naar huis sturen. Dat deed ie voor niets ter we reld! „Weet je," zei hy opeens, „ik heb ergen haast, 'k Moet nog naar het Zui- derzand. Weet je wat, jij vaart-mee!" „Naar het duin?" vroeg zij, verlegen 'en blij tegelijk. „Maar dat gaat niet, Kay, dat houdt me veel te lang op." „Gaat bestin een uur of twee, drie zyn we terug. Kom maar, Helke, je verzuimt er niets mee.... Of ben je bang?" Zij liet hulpeloos de armen hangen en zag hem besluiteloos aan. Hij herhaalde zyn verzoek. Zonder te antwoorden sloeg zy verdrietig haar oogen neer. Hij zag, dat ze graag mee zou gaan, maar uit vrees voor haar ouders aarzel de. Ongeduldig drong hij aan. Weer .kwam uit de verte de slag van een klok, dóór den wind vervaagd. Twee uur! Kay rekte zich uit. Dan nam hij plot seling' besloten het meisje op, tilde haar hoog op zijh armen en droeg haar vlug in de roeiboot. „Ziezoo," lachte hy overmoedig. „Ik ontvoer je gewoonweg. Je bent er toch niet boos om, hè?" Zij bloosde diep, spartelde wild met haar beenen en schold hem uit. Doch haar tegenstand was in het geheel niet ernstig gemeend. Toen hij haar achter in .de boot by het roer had neergezet en haastig de riemen greep, om de schuit met een paar forsche slagen de baai uit naar het vrije wad te roeien, lachte zy hartelijk. Aan een poging om te ont komen had zy geen oogenblik gedacht. „Nee maar," zei ze, nog hijgend van de emotie, „je bent toch nog dezelfde wildebras van vroeger. Och hemeltje, Kay, ik ga wét graag met je mee als er maar niemand erg in heeft." „Nou, en Wat zou dat nog?" vroeg hij. Zij antwoordde niet, maar hurkte wat dieper neer op den bodem, vatte het roer en stuurde de boot in rechte lijn naar het duineneiland, dat met zijn lange, geelwitte zandheuvels in de verte uit den grijsgroenen vloed van de wad denzee opdoemde. Kay, nu vol bruisenden levenslust, hanteerde de riemen en zag haar vroo- lijk aan. ,,'t Is zes jaar geleden, dat we daar voor het laatst geweest zijn weet je 't nog? Maar toen heb je mij een draai om me ooren gegeven, waar je nog altyd niet voor geboet hebt." „En of!.... En waarom, weet je dat ook nog?" „Dat'zal ik myn leven lang niet ver geten. Ik mocht dat trotsche juffertje niet eens een zoen geven!" Zy bloosde opnieuw en lachte be schaamd. Over haar schouders heen keek hij naar het eiland en daar zag hy op de zandverstuiving aan de Noordkaap Gesa Lührs staan, die roerloos zijn boot na staarde. Ze is toch gekomen, dacht hy, niet bijster op zijn gemak, en nu ziet ze, dat ik met Helke ben weggevaren Maar hij deed zyn best, Helke niets te laten merken en hij wist te voorko men, dat zij naar het eiland omkeek en het andere meisje aan de Noordkaap ontdekte. De overtocht naar het Zuiderstrand duurde bijna een uur. .Toen zij eindelyk hun bestemming bereikten, was Kay hartelijk bly, want de ongewone in spanning van zijn armspieren had hem kennelijk vermoeid. Zij trokken de boot een eind op het vlakke strand, bliezen eens uit en slen terden naar de plek, waar een breede geul de hooge helling van het uitge strekte duin onderbrak. „Kijk eens, Helke," zei Kay, „de geul Is inmdidels een echte pas geworden. Weet je nog, dat we hier soms den hee- len middag glijbaan speelden?" „O ja, wat was dat leuk!" „Eerst was je bang, Helke. Maar toe» ik beneden ging staan ofn je In myn armen op te vangen, liet je je kalmpjes glyden." „Ja,EigenaardigIk heb altijd ver trouwen in jou gehad, hè?" Hy zag haar peinzend aan. „Was dat nóg maar zoo," zei hy na een poos, en toen zü hem niet scheen te begrijpen, en bleef zwijgen, nam hij haar bij de hand. „Laten we naar boven gaan!" Boven aangekómen stonden zy een poos stil en staarden de wydte in naar het oosten, waar hou wad zien met zyn eilanden uitstrekte, en naar het westen, waar de open zee blonk en ver aan den horizon een paar visschersschuiten en een stoomboot voorby trokken. Daarna gingen zy aan den anderen kant de zacht glooiende helling af, om spoedig stil te staan voor een beschei den blokhut, die Kay's vader hier in een tegen wind en water beschermde del had gebouwd. „Daar staat ze," zei Kay, „en ze is nergens beschadigd. Dat valt me mee.' Met den meegebrachten sleutel opende hy de smalle eiken deur, Toen trad hy binnen en maakte een der zijluiken open, zoodat het daglicht het kleine ven ster binnenstroomde. „Moet je zien, Helke, hoeveel netten hier geborgen zijn! En daar hebben we twee geweren voor de zeehondenjacht. En hier de fuiken en de oesterkoxven. En alles prima in orde „Ja," zei Helke, die naast hem kwam staan en haar hand op zyn arm legde, „je vader was 'n beste man, zoo yverig practisch en degelijk, en daarbij zoo op recht. Wat jammer van hem...." levensbeschrijving van de honderdjarige. De heer Nieuwenhuis sprak van de moeilijkheden die men had ondervonden, cm wettelijke erkenning en handhaving van de rechten van den appthekers- stand te verkrijgen. Spr. memoreerde ook den zwaren tyd van de Duitsche bezetting, toen dé Maatschappij had moeten plaats maken voor de Apothe kerskamer. Hij deelde vervolgens mede, dat namens de jublleerende Maatschappij een telegram van eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin was gezonden. Aan de Deensche Pharmaceutische Vereenigmg werden twee Delftsche borden aangebo den als dank voor de hulp. die de leden van deze vereenigmg dadelijk na de bevrij ding aan hun Nederlandsche collega's hebben verleend. Daarna hield prof. dr. Van Arkei een lezing ovér de ontwik keling van de geneesmiddelen van plant- aardlgen en dierlijken oorsprong. Ver volgens reikte een vertegenwoordiger van de Engelsche Pharmaceutische Ver eenigmg de Hanburry-medaille uit aan dr. Jansonius, als erkenning van zijn verdiensten voor de pharmaceutische wetenschap. De secretaris-generaal, mr. Van Rhyn, bracht daarna de gelukwenschen van de regeertag over en wees op de goede samenwerking, die er tegenwoor dig tusschen de rageering en de Maat schappij bestaat. Nadat de heer Nieuwenhuis had be dankt voor alle gelukwenschen en voor de geschenken en bloemstukken, recipieerde het bestuur in de hall van het Insti tuut. Naar wij van goed ingelichte ayde vernemen, heeft het onderhoud 9Us- schen het gemeentebestuur van Otter- sum met eenige Nederlandsche en En gelsche officieren tot resultaat geleid, dat de ontplofbare hoeveelheden mu nitie en mijnen in de naaste toekomst tot 1/6 van de thans gebruikelijke hoe veelheid zal worden teruggebracht. Het gunstige gevolg hieivan is, dat de scha de, voortvloeiende uit de ontploffingen in het Noord-Limburgsche grensgebied minder erg zullen zyn. hadden deze leden kennis genomen van de geestdriftige verslagen van tournees door Ned.-lndië van cabaret-artisten. Zij waren namelijk van meening, dat het mee- rendeel van de aldaar vertoevende vrywil- ligers en dienstplichtigen, gelet op het milieu, waaruit zij afkomstig zyn, op hun beginselen en op hun levenshouding, ge wend zün op andere wyze hun vrijen tyd te besteden dan door het bywonen van variété-voorstellingen. Deze leden verzoch ten de regeering te bevorderen, dat ook aan dezulken de mogelijkheid wordt re- boden zich te ontspannen op een wijze, die hen bevredigt en hun de gewenschie levensvulling biedt. Verscheidene leden achtten het nood- zakeiyk, dat thans reeds wordt over wogen. hoe op den grondslag1 van de huidige organisaties het meest doeltref fende leger-stelsel kan worden bpge- bouwd. Te dien einde zouden zij gaarne vernemen, hoe de regeering zich voor stelt de lichtingen, die thans onder de wapenen zijn. af te lossen en welke de bestemming van deze lichtingen wordt. Nog stelden zy de vraag, welke bestem ming wordt gegeven aan de oudere lich tingen waarop de bepalingen van de dienstplichtwet nog van toepassing zijn. Verder achtten zij het van belang, dat werd medegedeeld, welke troepen er be schikbaar zijn en welke er ter beschikking zouden kunnen komen, indien de inter nationale toestand een zoo ongunstige wending zou nemen, dat er in Europa weer een oorlog zou uitbreken. Daar de leden, hier aan het woord, Ne derland moreel verplicht achtten, hij te dragen tot de bezetting van Duitschland. dient bit den opzet der legerorganlsatie ook daarmede reeds onmiddeliyk te wor den gerekend. Ten slotte werd er op aangedrongen, dat de regeering bij de verleening van vrijste - ling acht zou slaan op de belangen van de groote gezinnen. Gisterennacht omstreeks 1 uur is een autobus van de garage Dusseldorp te Lichtenvoorde tegen de leuning gereden van de Bailey-brug tusschen Zutphen en Warnsveld. Het voorste gedeelte van den bus werd vernield, de radiateur arong zioh vast tusschen de constructie van de brugleuning. In den bus bevond rich een gezelschap van 16 personen uit Winteer- wijk en Lichtenvoorde, leden van een kegelclub. ale van een concours te Bram men naar huls terugkeerden. Tengevolge van den schok en door glasscherven werden verschillende in zittenden gewond, waarvan drie vrij ernstig. Dokter Thate uit Warnsveld verleende de eerste medische hulp, daarna werden allen naar het alge meen ziekenhuis te Zutphenver voerd. 13 Passagiers konden, na verbonden te rijn, met een andere vervoergelegenheid naar huis gaan, doch twee Winterswij - kers en een inzittende van Lichtenvoorde, n.l. de heeren Kwant, Bos en Raat, wer. den in het ziekenhuis opgenomen. De chauffeur J. H. N., die bekneld heeft ge zeten. klaagde wel over pijn in de borst kas, maar behoefde niet in het zieken huis te worden opgenomen. De oorzaak van het ongeval is waar. schynlijk te wijten aan den toen hangen den dichten mist en aan de gladheid vap het wegdek van de brug. Het Nederlandsche m.s. Zuiderdam, 12150 brt., dat de Duitschers 22 Sep tember 1944 in de Maas tegenover Maassluis tot zinken brachten, is 13 November met behulp van meer dan duizend arbeiders en negen lieren ge licht. Men is er in geslaagd het schip recht te'trekken, na eerst 2500 ton slib uit de ruimen te hebben verwyderct Een gunstig gety wordt nu afgewacht om het schip naar de Waalhaven te Rotter dam te sleapen, hetgeen vermoe delljk einde dezer week zal geschieden. Zooals bekend beho ort de „Zuider dam" aan de HollandAmerika Lyn. De vyand heeft haar als blokkadeschip gebruiktj om de vaart op de Maas te stremmen. 1 November j.l. bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen 649.128 tegen 618.919 pp 1 October j.L 1 October jd. bedroeg het aantal aan sluitingen op het RyksdistrMJatienet 458.995 tegen 452.683 1 September j.l. Helene Schwerzel, die er van beschul digd wordt dr. Karl Goerdeler. voormalig burgemeester van Leipzig en een der lei ders in het mislukte complot tegen Hitier in 1944, aangegeven te hebben, zal Don derdag a.s. door een Duitach tribunaal wor den. berecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3