Verklaringen over oorlog en na-oorlog in Indië „Geheimen van eerste orde thans gepubliceerd Communistische ministers in België afgetreden Huysmans zoekt een oplossing Commissie-Generaal nog niet naar Nederland HUISVESTINGS- EN MIDDENSTANDS PROBLEMEN TER SPRAKE Belangwekkende noviteiten op viiegtuiggebied HET SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK mBKÊ Fundamenteele punten van de „basis van overeenkomst" Adjudant van Mussert voor het T ribunaal Deensche troepen naar Duitschland Drie en een halve ton uitgetrokken voor een industriehaven Op ieder oogenblik kan de positie van een vliegtuig bepaald worden Amerikanen weigerden Indië te bezetten Nalatigheid eischt vele dooden Tot hoofd en hart „Kessler was voor het publiek een groot man, in werkelijkheid was hij niets DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23697 KOSTBARE boeken VERBRAND Morgen laatste bijeenkomst Soerabaja Betaling Duitsche sociale renten Van Boetzelaer bij Bevin en Molotof Onze eischen terzake grenscorrectie CHINEESCHE MONNIKEN VERBRANDEN HUN ABT Het weer HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD Restauratiekosten onteige- nmgsplannen Toonkamer van het G.E.B. Het huisvestingsbureau LID VAN V.H.K. VOOR~ DEN KRIJGSRAAD BUREAUX VAIn REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Associated Press meldt uit Batavia: -s Vier „geheimen van de eerste orde," die de inleiding hebben gevormd op de stormachtige na-oorlogsche geschiedenis van Ned.-Indië, hebben hoogge plaatste Nederlanders thans onthuld, wier verklaringen als volgt samengevat kunnen worden: 1. Generaal Douglas Mac Arthur had na de campagne op de Philippijnen een invasie op Java beraamd. De gezamenlijke stafchefs hebben deze eerst afge last, nadat de Australische troepen op Borneo bloedige „springplank-gevechten" hadden geleverd. 2. Admiraal Lord Louis Mountbatten werd er practisch niet eerder dan mis schien 24 uur van tevoren van op de hoogte gesteld, dat het South East Asia Command 15 Augustus 1945 de verarttwoordelijkheid voor Ned-Indië op zich zou nemen. 3. Hooge Nederlandsche officieren in het gebied van den Stillen Oceaan heb ben er tot het allerlaatste oogenblik tevergeefs op aangedrongen, dat de Ameri kanen Indië zouden bezetten. 4. Dat de onafhankelijkheidsbeweging van Soekaitno op groote schaal den steun der inheemschen had verworven, realiseerden de Nederlanders zich niet, vooraleer zij op Java waren aangekomen. Toen de Engelschen in 1943 het geal lieerde opperbevel in Zuid-Oost-Azië op zich namen, wenschten zij dit oorlogs- tooneel uit te breideh tot Indië en om liggende gebieden. Hun doel was de her overing van Britsch Noord-Bomeo en Serawak te bespoedigen, het Britsche Prestige in geheel Zuid-Oost-Azië te versterken en zich van bases te voorzien voor de herovering van het strategisch belangrijke Hongkong. Bevoegde Nederlanders verklaren, dat he Amerikanen te dien tijde die uit breiding niet wenschten, omdat, ofschoon weliswaar de Britten de noodige troepen zouden leveren, de levering van het ma teriaal aanzienlijk zwaardere lasten zou hebben gelegd op de Ver. Staten en dit materiaal naar Amerikaansche gevoelens onmisbaar was voor de operaties, welke rechtstreeks tegen 't Japansche moeder land gericht waren. De Amerikanen waren wèl bereid, de Engelschen met troepen en materiaal te hulp te komen in Birma, omdat de cam pagne in Birma ten doel had een weg over land naar China te openen. Deze werd noodzakelijk geacht om China in staat te stellen den oorlog voort te zet ten. Op de conferentie van Potsdam, welke maanden later gehouden werd, stemden de Amerikanen er in toe, Indië aan de S.E.A.C. over te dragen. De datum voor deze overdracht was voorloopig bepaald op een dag in October 1945, nadat de troepen van Mountbatten de „operation- zipper", dat is de voorgenomen invasie op Malakka, voltooid zouden hebben. Plannen voor bevrijding Intusschen werkte generaal MacArthur plannen uit voor de bevrijding van Java. Volgens Nederlandsche autoriteiten, die in nauw contact stonden met het hoofd kwartier van MacArthur, stelde de gene raal zich drie doelen: Hij streefde er naar, na de campagne op de Philippij nen zijn troepen de hoogste gevechts- waarde te doen behouden. Hij was des tijds van meening, dat een invasie in Japan niet voor de lente van 1946 zou kunnen geschieden, omdat niet de noo dige winteruitrusting voor handen was. Door op Java toe te slaan zou men Ja pan berooven van de rijke bronnen der grondstoffen, die het uit Indië zoo bui tengewoon hard noodig had. De plannen van MacArthur begon nen zich af te teekenen. Australische veteranen veroverden Tarakan, het eiland Laboean, Broenei en het aan olie rijke Balikpapan. Alles was ge reed voor de invasie op Java, toen de gezamenlijke stafchefs deze plot- seling afgelast en, naar het schijnt omdat admiraal Chester Niwitz hun had medegedeeld, dat Japan zóó ver zwakt was, dat een invasie reeds in den herfst van 1945 mogelijk zou zijn. De hoogste Nederlandsche autoriteiten in het gebied van den Pacific, die op de hoogte waren van Engelands gebrek aan troepen in Zuid-Oost-Azië, bleven er zelfs na de beslissing van Potsdam op aan dringen, dat de Amerikanen Indië zou den bezetten. Zij waren van meening, dat MacArthur op zijn minst wel vier of vijf divisies kon afzonderen om met spoed de Japanners op deze rijke eilan den te ontwapenen. Luitenant-Gouver neur-Generaal Van Mook heeft dit na den oorlog ronduit toegegeven. (Vervolg op pagina 3) Stakende employé's van „Radio Tokioprotesteeren tegen de aanstelling van re- gcerings-technici ge durende de staking Nadat aanvankelijk bericht was, dat de leden van de Commissie-Generaal, met uitzondering van dr. Van Mook, Zaterdag a.s. naar Nederland zouden terug- keeren, vernam Aneta vanmorgen van officieele zijde uit Batavia, dat dit ver trek is uitgesteld. Redenen hiervoor zijn niet opgegeven. De laatste bijeenkomst tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegaite, teneinde de uiteindelijke lezing van de basis voor de overeenkomst vast te stellen, is bepaald op morgen, Vrijdag. Hoewel het officieele communiqué slechts constateerde, dat er „een mogelijke basis voor overeenstemming was bereikt," heeft een autoriteit, die in nauwe relatie met de Commissie-Generaal staat, gezegd: „Het is zeer duidelijk, dat er een plan ontworpen is." De zesde Belgische kabinetscrisis sinds het einde van den oorlog dreigt een feit te worden. De vier commu nistische ministers zijn afgetreden. Het aftreden der vier communis tische ministers kwam wel niet onver- Wacht, doch toch vroeger dan men verwacht had. Over het algemeen was n>en van mecning dat deze ontslagna me eerst vandaag zou plaats hebben. De aanleiding van de kwestie is de be- "°eming vak den heer Marchant, het ®enige Kamerlid der Union Democrati ze Beige, tot 5den vice-voorzitter van de panier, in plaats van den heer Lahaut, tot de communistische partij behoort. P® oorzaak zit evenwel veel dieper en 's te zoeken in de vervreemding tusschen ve socialisten en communisten. Indien deze laatsten in hun houding volharden, ls de tijd van de linksche meerderheid v oor bij. De socialisten zullen dan wel meer toenadering zoeken tot de Libera- en doch deze fracties zijn in aantal te !=®ring om een meerderheid te vormen. P® CVP, die schitterend gedisciplineerd '5 en sterker is dan welke twee andere Partijen ook zal het heft in handen krij- Een. Slechts indien parlementaire verkie zingen terstond worden uitgeschreven, hebben de linker partijen nog een kans, daar na 1 Januari de vrouwen het kies recht krijgen voor de wetgevende ver gadering. en dezen, vooral wegens de koningskwestie zeker voor een groot ge- Ettelijke duizenden boeken, waarvan vele kostbare en sommige onvervangbaar, zijn Woensdag by een mysterieuzen brand ver hield in den bekenden boekwinkel van "effer and Sons te Cambridge. Een partij wetenschappeiiJke' boeken Iag Jtjaar voor verscheping naar de coneres- bibïiotheek in Washington. De politie zegt. dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag verdachte geluiden Th het pand gehoord zijn. deelte rechtsch zullen stemmen. Men staat eenigszins sceptisch tegenover de vraag hoe minister Huysmans zich nog staande zal kunnen houden. In antwoord op vragen van journalis ten heeft Huysmans verklaard, dat he denochtend een kabinetsraad zal plaats hebben. Hij voegde er aan toe, dat hij geloofde een oplossing te hebben ge vonden en dat de raad er over zal be slissen. Op de traag: „Zou 't niet logisch zijn dat de regeering aftreedt?", antwoordde Huysmans „Dit is niet de eenige moge lijkheid." Bij het verlaten der journalisten zeide de eerste minister nog: „Stelt u gerust, bewaart de kalmte, die ik zelf in de huidige omstandigheden bewaar. Wan neer men 51 jaar in de parlementaire arena heeft doorgebracht, heeft men een zekere ervaring." United Press meldt, dat de „basis van overeenstemming" de volgende drie fun damenteele punten bevat: 1. Erkenning van de „republiek" Indonesië, Java en Sumatra omvat tend. 2. Nederlanders en Indonesiërs werken samen bij het instellen van een constitueerende vergadering voor het scheppen van de „Vereenigde Staten van Indonesië", samengesteld uit de gefedereerde staten Borneo, Groot-Celebes, Soenda-eilanden en Molukken, en de „republiek" Java en Sumatra. Borneo en de eilanden zul len binnen een periode van twee jaar beslissen of zij zich bij de „republiek" Indonesië zullen aansluiten. 3. De „Vereenigde Staten van In donesië" en het Koninkrijk der Ne derlanden zullen een Unie vormen, die bekend zal staan als „Neder- landsch-Indonesische Unie" onder de Kroon. Nederlandsche kringen In Batavia wij zen erop, dat het niet waarschijnlijk is, dat de leden van de Commissie-Gene raal een overeenkomst zouden goedkeu ren, die-haar mandaat overschreed. Volgens United Press vragen Neder landsche kringen in Batavia zich voorts af. hoe de overeenkomst door de Indo nesische politieke partijen ontvangen zai worden, die zich vijftien maanden achter de leuze „honderd procent onafhanke lijkheid" hebben geschaard. Zij zullen de overeenkomst van Cheribon misschien minder dan dat beschouwen, wegens het verbond met de Kroon De aanwezigheid van Soekarno en Hatta bij de slotonder- handeiingen zal echter naar men ver wacht het winnen van de openbare meening steunen en - deze twee zijn Woensdag dan' ook naar Djokjakarta vertrokken, om die taak op te nemen. De commissie voor de watervoorziening vai) Soerabaja heeft haar taak voltooid Woensdagavond werd in een extra-zitting van de Vierde Kamer van het Utrechtsche Tribunaal opnieuw de zaak behandeld tegen dr. H. A. J. Kessler. Deze bij de oudere sportmenschen als „Tonny" Kessler bekend staande internationale voetballer en cricket er was eenigen tijd geleden reeds veroor deeld tot 3 jaar interneering, eindigende in Juli 1948 en verbeurdverklaring van I 50.000 van zijn vermogen. Mr. J. Verdam had echter aan dit vonnis zijn fiat gewei gerd en de zaak teruggewezen, reden waar om thans een nieuwe behandeling ge schiedde. Verd. gaf toe van 1934 af lid te zijn geweest van de N.S.B. en in Mei 1940 Mus sert te hebben geholpen aan een schuil plaats. Op 10 Mei 1940 belde MUssert 's mor gens om tien uur bij Kessler's woning te Bussum aan. Hij zeide bang te zijn voor molestatie van de zijde van het Nederland sche publiek en verzocht om oen schuil- Aaïd wordt er gewerkt aan den wederopbouw op liet eiland WalcherenThans is rifiL uk doende de volgeslibde slooten uit te diepen. Men hoopt hiermede te be- diiro dat het regenwater, hetwelk door het land sijpelt en tenslotte in de uitge- ""epte slooten terecht komt, het zout, d at het land onvruchtbaar maakt, zal oplossen en afvoeren plaats. Van zijn woning uit, recht tegen over de kazerne gelegen, heeft Kessler.toen Mussert in een boerderij in de naaste om geving voor vijf dagen onderdak bezorgd. In het najaar 1940 is Kessler aangesteld tot adjudant van Mussert en organisator van diens lijfwacht. Hij ontkende lid van de W. A. te zijn geweest. De functie van adjudant verklaarde hij beter te kunnen vergelijken met die van lakei of van begeleider. Als zoodanig heeft hij in begin 1941 Mus sert °°k vergezeld op diens reis naar Münehen, waar hij Seyss-Inquart, Rau- ter en Himmler wel heeft ontmoet, maar niet met hen heeft gesproken. Het ge zelschap had ook Dachau bezocht. „Wat we daar zagen was alles keurig in orde en heel erg goed", verklaarde Kessler. De verdediger, mr. F. W. Nanning, voerde aan dat door den naam Kessler de portée van de zaak Kessler ver wordt overdreven. IJdelheid heeft - Kessler steeds parten ge speeld. Volgens Van Geelkerken en Huygen was Kessler, politiek gesproken, een kind. In de oogen van het publiek was hij een groot man, doch in werkelijkheid .was hij niets. Zijn vader, die zeer vermogend was, heeft zijn kapitaal echter op allerlei ma nieren in het buitenland vastgelegd en aan de kinderen alleen een behoorlijk leven ge garandeerd. Kessler heeft jarenlang voor zijn vader een plantage in Mexico beheerd met een salaris van f 1000 en later van f 1200 per maand. Dit salaris wordt door de familie nog steeds uitbetaald, doch de N.S.B. heeft Kessler zeer veel geld gekost. Zijn moeder die nog leeft en in Brussel woont, heeft toegezegd de f 50.000 boete te zullen betalen in de hoop, dat het Tri bunaal geen advies tot langere Internee ring zal geven. Uitspraak 27 November. Tengevolge van de stagnatie In het be talingsverkeer met Duitschland ls aan Ne derlanders, die vroeger in. Duitschland werk zaam zijn geweest en aan wie, op grond van de Duitsche sociale verzekeringswetten, een rente was toegekend, sinds de capitu latie die rente niet meer uitbetaald. Deze rentetrekkers kunnen met ingang van 1 December 1946 in aanmerking komen voor een uitkeering van de zijde van het Centraal Bureau Verzorging Oorlogsslacht offer». - 1 en wordt thans ontbonden. Toekomstige waterproblemen van Soerabaja zullen worden voorgelegd aan de sub-commissie voor irrigatie van de commissie voor civiele aangelegenheden. Het rapport van de watervoorzieningscommissie zegt, dat de commissie tevreden is met het feit. dat Soerabaja weer water krijgt, doch dat het nog eenigen tijd zal duren, vóór dat de opening van de sluizen merkbaar zal zijn. Verder is overeenstemming ver kregen over een plan om dén landbouw voor den West-Moesson zoo economisch mogelijk in te richten. Een,aantal rege lingen is getroffen om de rijstschaarschte in Batavia te doen verminderen. De „Volendam" is te Tandjong Priok gearriveerd met 2200 man van de derde infanterie-brigade van de „7 December- öivisie", 100 man van de luchtstrijd krachten, een detachement Koninklijke Marechaussee en de Prins Bemhard- kapel. De Nederlandsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, baron Van Boetze laer van Oosterhout, heeft Woensdag een bespreking gehad met Bevin en Mo lotof. Naar verluidt betreffen de be sprekingen de onlangs aan Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie overhandigde nota inzake de Nederland sche eischen,met betrekking tot Duitsch land. De Chineesche politie meldde Woens dag, dat 36 priesters in den beroemden Tao-tempel „Paiycen'kan" (de witte berg) Dinsdag den abt van den tempel en zijn helper levend verbrand hebben op een tirandstapel. Het politierapport luidt ais volgt: De priesters hadden den abt en een ieekebroeder ervan beschuldigd, dat zij de Taoïstische voorschriften ge schonden hadden. Ze zijn toen naar hun vertrekken gegaan en hebben hen naar buiten gesleept. Vervolgens heb ben zij het tweetal met knuppels be werkt, gekneveld, op een brandstapel gelegd, met petroleum overgoten en in brand gestoken. Verwachting tot Vrijdagavond: Meest matige wind uit Oostelijke richtingen, aanvankelijk zwaar be wolkt met hier en daar eenigen neerslag en plaatselijk mist, latei enkele verspreide opklaringen. Vrij koud. Maan 21.48—13.49. Zon 7 58—16.50. Een zegsman van hetWitsche ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft be kend gemaakt, dat in principe overeen stemming is bereikt met Denemarken, waarbij Deensche troepen zullen deelne men aan de bezetting van de Britsche zone in Duitschland. De woordvoerder zeide, dat een Deen sche delegatie 20 November naar Londen zal komen. Met het ministerie van Oor log zal dan de grootte van het Deensche contingent worden vastgesteld en tevens de plaats worden bepaald, waar het ge- fetationneerd zal worden. De woordvoerder zeide, dat de Groote Vier verleden jaar hadden besloten, dat de bezettingsmogendheden anderen in de bezetting mochten laten deelen. Hij wees er op, dat in de Britsche zone reeds een Belgische divisie gestationneerd is en dat binnenkort Noorsche troepen verwacht worden. Het liet zich in het begin van de raadsvergadering, welke gistermiddag onder voorzitterschap van burgemees ter Reinalda werd gehouden, niet aan zien, dat de zitting lang zou duren, doch de laatste punten van de agenda leverden zooveel stof tot debat zelfs over principieele vraagstukken dat de vergadering toch niet vroeger dan anders eindigde. Allereerst kwam aan de orde een schriftelijk verzoek van het raadslid Spek (A.R.), die aan B. en W. een na dere uiteenzetting vroeg over de samen voeging van de Brockway-Mij. met de N.Z.H.«Volgens toezegging van den voor zitter zou een en ander in de eerstvol gende bijeenkomst uitvoerig besproken worden. Voorts sprak de heer De Vries (C.H.U.) zijn voldoening er over uit, dat B. en W. het initiatief genomen hebben, om de plannen voor de industriehaven Waar- derpolder met spoed te doen uitvoeren. De heer Happé (P. v. d. A.) sloot zich hierbij aan, doch betreurde het, dat het voltooien van het werk niet als D.U.W.- werk kan geschieden en dat alle kosten ten laste van de gemeente komen. Nadat de burgemeester gewezen had op het belang van deze industriehaven en -terreinen, keurde de raad het voor stel, 'n bedrag van 347.300hiervoor beschikbaar te stellen, goed. Wat de restauratie van het ge bouw der Volkscredietbank in de Kleine Houtstraat betreft alwaar nu ook het bureau voor het Consumentencrediet is ondergebracht de geraamde som van ƒ5500 vond de heer Hooy (K.V.P.) te hoog. Hij kon zich vereenigen met het bedrag van 600dat noodig was voor een voorloopige verandering en verbe tering, maar ƒ4900 uit te trekken voor het geschikt maken van één vertrek, al is het dan 'n historische bijzonderheid, achtte hij in een tijd, waarin soberheid een gemeentebelang is, onverantwoord. Wethouder Van der Wall antwoordde hierop, dat het gebouw zoowel voor Hier te lande wordt gepoogd een nieuw navigatie-systeem voor het vliegwezen in het leven te roepen. Djt navigatie-systeem wordt in En geland door de British European Air ways toegepast op het vliegveld Northolt bij Londen. Er zal naar ge streefd worden over heel Europa een net van dit zoogenaamde „G"- systeem te leggen. In ons land zijn de moeilijkheden groot, omdat men niet over bekwaam personeel be- beschikt. Desondanks worden in En geland onderhandelingen gevoerd om materiaal aan te koopen. Het nieuwe systeem wordt toegepast bij de Engelsche Vickers „Viking"-toe- stellen. Het vliegveld Northolt bij Lon den is er mee uitgerust, waarnaast een aantal grondstations zijn ingeschakeld. Gegevens over een vliegtuig, dat met een „G"-zendinstallatie is uitgerust, ver schijnen in den ontvanger op een katho- destraalbuis in den vorm van kleine flitsen, die correspondeeren met cijfers op de buis en op een kaart, die op een bepaalde manier in een rasterwerk is ingedeeld. Met behulp van een keten grondstations kan zoodoende op ieder gewenscht oogenblik de positie van een vliegtuig worden bepaald. De keten stations, die met Northolt coarespoh- deert, heet de „Oostelijke „G"-keten". Overwogen wordt ook op het vasteland van Europa dergelijke ketens te leggen. In Frankrijk bestaan reeds drie van die stations-ketens en in Centraal Duitsch land is er ook een opgericht. Ook van Tsjecho-Slowaaksche en Spaansehe zijde beproeft men op het oogenblik instal laties om het „G"-navigatiesysteem in Engeland aan te koopen. De British European Airways is, naar vernomen wordt, doende het stan daard „stralings"-toestel, dat voor landingen dient, te vervangen door een apparaat voor automatische blinde landingen. De maatschappij acht zulks een groote verbetering, aangezien de tot heden gevolgde methode, afgezien van de kostbaar heid, wordt gehinderd door taal moeilijkheden. Het nieuwe apparaat wordt op het oogenblik beproefd. Het werkt door middel van den „auto- matischen piloot". Het Fransche stadje Revighy-sur- Ornain, op de lijn Parijs-Straats burg, werd Dinsdagmorgen even voor half zeven uit zijn rust opgeschrikt door een hevigen slag. Een zware goe derentrein van 850 ton wierp zich in letterlijken zin boven op een personen trein, bestaande uit zes wagens, welke versplinterd werden. Van den goederen trein zelf werd slechts één wagen ge spaard. Op den hevigen klap volgde het geroep om hulp van de bekneld geraak te passagiers en gewonden. Onder lei ding van den .plaatselijken burgemeester werd direct met het reddingswerk be gonnen. Volgens de laatste berichten werden er reeds 35 dooden geborgen en men verwacht nog enkele lijken onder machine was nog nieuw, van Ameri len. De slachtoffers zijn voornamelijk arbeiders en schoolkinderen. De kinde ren waren op weg naar het lyceum van Chalons, na twee dagen vacantie te hebben gehad ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand van den oorlog 19141918. Tachtig gewon den werden naar het ziekenhuis ver voerd; vijftig van hen verkeeren in een zorgwekkenden toestand. Het ongeluk moet te wijten zijn deels aan de slechte weersomstandigheden, deels aan de ontoereikende apparatuur van de locomotief voor den goederen trein. Er heerschte dien morgen een zware mist en het was bovendien nog donker. Maar de signalen langs de spoor baan zijn toch van dien aard, dat de machinist van den trein ze gezien moet hebben. Een ander element, dat geheel of ten deele oorzaak is gëweest van de ramp, schuilt wellicht in het gebrek aan veiligheidstoestellen op de locomotief van den goederentrein. Deze de wrakstukken vandaan te zullen ha- kaansch model en nog niet voorzien van 1 chine bedolven. het zoogenaamde Flament-toestel, dat de snelheid aangeeft en de signalen her haalt. Volgens ooggetuigen reed de trein met een snelheid van 50 kilometer per uur. Men moet er echter nog aan toevoegen, dat de geheele signalisatie van dit baan vak tijdens de laatste oorlogshandelin gen door de Duitschers volkomen werd vernield en nog niet geheel normaal functionneert. De uitleg, welke nu ge geven wordt, komt hierop neer. dat de machinist van den goederentrein de signalen vanwege den msit te laat heeft gezien, en dat hij bij gebrek aan eer. snelheidsmeter sneller reed dan hij wel dacht. Hü zou dan wel gezien hebben, dat de signalen op onveilig stonden en de remmen hebben aangezet, echter niet voldoende om den trein, voortgestuw: door den druk van zwaar beladen wa gens, (tijdig tot stoppen te brengen. De- machinist, de eenige, die opheldering zou kunnen geven, werd onder zijn ma- Volkscrediet als Consumentencrediet noodzakelijk is en dat andere gemeenten voor de huisvesting van het laatste bu reau heel wat méér uitgegeven hadden. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. In verband met eventueele onteigening van pereeelen in de nabijheid van den Vergierdeweg ten dienste van de volks huisvesting, informeerde de heer Frenay (K.V.P.), of de bewoners zonder vorm van proces op straat zouden worden ge zet. Wethouder Angenent verklaarde, dat het \raagstuk zijn volle aandacht had en dat gezorgd zou worden, dat de be woner in zoo'n geval geen schade daar van zal ondervinden. Men zal echter eerst dan maatregelen tot onteigening nemen, wanneer de ïnwonenden in an dere woningen kunnen worden onderge bracht en voorloopig is daarvan nog geen sprake. De oprichting van een tonkamer en voorlichtingsdienst aan het Gem. Elec- triciteitsbedrijf ontlokte een levendige HiRftlRRlP De heer Kipe (P. v. d. V.) was er tegen en gaf dit ook ronduit te kennen. „Waarom", zoo vroeg hij, „moet de ge meente zich daarmee belasten, als de middenstand zelf bereid is dit te doen?" De heer Hooy (K.V.P.) zeide, dat zijn fractie het voorstel met zeer gemengde gevoelens had ontvangen. In plaats van naar een goede en juiste ordening te streven, doet men juist het tegendeel, aldus spr. Het is den laatsten tijd overal te bespeuren, dat de overheid den mid denstand afbreuk wil doen. Het inge diende voorstel ademt den geest, alsof de middenstand in gebreke zou zijn gebleven, alsof hij de zaak niet aan kan. Daarom protesteeren wij hiertegen. Men had, voordat dit plan in den raad kwam, bij genoemde maatschappelijke groepee ring informaties kunnen inwinnen. Spr. uitte, evenals de heer Kloet, den wensch, dat het voorstel zou worden teruggeno men. De heer Van Boekhoven (P. v. d. A.), die in de vorige vergadering het voorstel had Ingediend, was onder den indruk ge komen van het betoog van de heeren Kloet en Hooy. Hij verklaarde, dat alle leden van de Partij van den Arbeid zich bewust waren van de belangrijke taak van den middenstand in het maatschap pelijk bestel en dat geenszins de bedoe ling voorhanden was, den middenstand te benadeelen. De wethouder van de Bedrijven, mr. Schreurs, constateerde, dat in den raad verschillende verkeerde opvattingen om trent de zaak heerschen. Op duidelijke edt zakelijke wijze zette hij uiteen, dat het zoowel uit commercieel als uit alge meen economisch oogpunt voor de be drijven noodzakelijk is, een toonkamer annex voorlichtingsdienst te bezitten. Het is voor onze bedrijven een levensbe lang. dat ze nu na de bevrijding er weer bovenop komen. De veronderstelling, dat de toonka mer tevens winkel zal worden, is onjuist. Er zullen slechts apparaten ter demonstreering aanwezig ri.yi en bovendien zullen er inlichtingen ge geven worden over het doelmatig ge bruik daarvan. Men zal echer pas na overleg met den middenstand de uit voering van de plannen regelen. Met 25 tegen 9 stemmen besloot de raad tenslotte in beginsel, voor het G.E.B. een toonkamer te doen inrichten. Bij de behandeling van het voorstel tot instelling van een gemeentelijk bureau voor huisvesting, zeide de heer Bakker Schut (P. v. d. A.) het een bezwaar te vinden, dat niet alle Haarlemsche make laars bij de Vereeniging van Makelaars zijn aangesloten. Wethouder Angenent merkte op. dat dit slechts een klein aantal betreft en dat toch niet alle makelaars bij de wo- ningverdeeling konden worden ingescha keld. Bovendien zullen alleen bonafide makelaars worden aangesteld, die daarvoor zal nog een regeling worden geschapen bijvoorbeeld bij jaarlijk- sche toerbeurt 'n taak krijgen toegewe zen. De wethouder wees er met nadruk op, dat, al zullen er makelaars voor de huisvesting worden ingeschakeld, dit nog niet insluit, dat degenen, die tot nu toe de zorg daarvoor hadden, een brevet van onkunde verdienen. „Ik heb integendeel allen lof voor de ambtenaren, die deze werkzaamheden hebben verricht: recht vaardig, deskundig en met liefde," aldus spr. Tot slot deelde hij mede, dat de commissie voor advies samengesteld zou worden uit huurders, huiseigenaren en hypotheekhouders. Het voorstel werd aangenomen. Tot leerares aan de le H.B.S.-B werd benoemd mevr. HazevoetTijm en tot leerares aan de Middelbare School 'voor Meisjes mej. W. F. Hagedoorn. Voor den krijgsraad te velde had zich Woensdag te verantwoorden de 24-jariee mej. E. K. te Deventer, die zich. als kor poraal van het Vrouwelijk Hulpkorps zou hebben schuldig gemaakt aan het stelen van handdoeken De auditeur-militair eischte een gevan genisstraf van twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en ver laging tot den rang van soldaat met ont slag uit den militairen dienst. Na raadskamer werd beklaagde veroor deeld tot 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en terugzetting tot den rang van soldaat. Wij moeten niet zitten wachten tot zich een gelegenheid voordoet om goed te doen. Het geheim va - het ware leven schuilt hierin da' wij alles zoo goed mogelijk verr yrichten 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1