STAD EN OMGEVING Vrijage met den middenstand Geschoolde arbeidskrachten redden ons land Het kwaliteitsproduct voor den export Euphonia" maakt een kwart eeuw muziek Paraat bij elke feestelijkheid Men grijpe niet te hoog Hoe spelen onze clubs? Bloembollen voor Engelsche mijnwerkers KATH. MIDDENSTAND TE HEEMSTEDE BEVERWIJK Kinderen zenden elkaar geschenken AGENDA T.R.I.-BLOKKADE OM SOERABAJA Zachte zeep DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 UIT DEN RAAD 65 JAAR GETROUWD GLASACTIE HAD VEEL SUCCES BOTERWET Italiaansch Operaconcert mmm NEDERLANDSCHE OPERA „De ontvoering uit het Serail" „St. Christoffel" Nationale vierkamp Industrie Kath. Gemengd Koor Benoeming Beverwijksche bloemenveiling Nieuwe bonnen HEEMSTEDE A. van Domburg over Rusland Wereld jeugdfeest op 17 December Werk van de Gezinszorg bloeit Hengelconcours te Gorinchem Scheepvaartberichten Vrij vaste markt De lange agenda, dig Woensdag middag in den Haarlemschen raad behandeld werd, lokte weinig tot de'oat, één punt echter kreeg het volle pond. Alle partijen maakten zich op om een vrijage aan te gaan met den middenstand en ieder vogeltje zong zooals het gebekt is. De liefdesbetuigingen ontstonden naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten een toonkamer met voorlichtingsdienst te deen inrichten ten behoeve van het elec- triciteitsbedrijf. Voor de K-V.P. was het geen principieele kwestie, maar de geheel^ fractie was er voor en de beide katholieke wethouders waren er heftig tegen. Wet houder Schreurs vond er zelfs een gele genheid in zich te ontpoppen als redé- naar en hartstochtelijk verdediger van het inzicht van het gemeentebestuur; zijn betoog maakte kennelijk indruk op de vroedschap en voor menigeen was zijn eerste groote speech een openbaring. Be houdt hij dit niveau binnen het college en straks bij de groote debatten in den raad, dan lean hij zeer veel goeds voor de katholieke zaak tot stand brengen. Hoe kon het anders, de heer Kooy ging het eerst arm in arm met het schoone voor werp der vrijage. Hij maakte van de ge legenheid gebruik te wijzen op de prijzen slagen, de publicaties der razzia's en de daar, volgens hem, bij gebruikte Duit- s^ae methoden. Uit den geest van de toe lichting op het gedrukte voorstel meende hij wederom afbreuk van den midden stand te moeten distflleeren en omdat er klare wijn geschonken moet worden wenschte hij inschakeling van de betrok ken bedrijfsgroep vooraleer een beslissing in beginsel te nemen. Daar kwamen de communisten op af, die de publieke tribune voller dan ooit zagen en hun kans niet lieten ontglippen. De fractievoorzitter achtte het vertrou wen in den middenstand, na de weder waardigheden in de afgeloopen Jaren, niet zoo gewettigd. Maar hij was slim en verdeelde dezen stand m een goed en een minderwaardig gedeelte; hebben wij hem goed begrepen dan vormen de kleintjes de goeden en die hebben behoefte aan een toonkamer. Een andere communist, zelf middenstander, haakte gezellig in en zou het liefste zien, dat de groote zaken klein en de kleine zaken groot werden, ook al drukte hij zich niet precies zoo uit. De vrijage begon werkelijk een alge meen karakter te krijgen. De Par tij van de Vrijheid gaf een stevigen Arbeid bliezen hoog van den toren ten arm; de mannen van de Partij van den aanzien van de belangrijke taak van den middenstand en verklaarden plechtig, dat zij nooit hun stem zcuden geven aan een voorstel dat dezen stand zou kunnen be- nadeelen. De toonkamer zou juist steun en meer omzet geven en moest er dus komen. Wethouder Schreurs liet de vrijers voor wat ze waren en bleef met beide beenen op den grond staan- Het is een levensbe lang voor de bedrijven, die toonkamer, betoogde hij, zoowel commercieel als a% gemeen economisch is zij noodzakelijk. Alle baten zijn voor de installateurs en er is geen sprake van een winkel, maar van een gewonen voorlichtingsdienst. De ongewone voorlichtingsdiensten duidde hij niet nader aan. Toen kon de' wethou der het lonken van het vrijstertje ook niet langer weerstaan, want met stemverhef fing verklaarde hij, dat de middenstand een zeer belangrijke kerngroep is, waar aan de maatschappij groote behoefte heeft. Maar waarom is het lieve kind, zoo vroeg hij, niet eerder in den kring ge sprongen, daar de convocatie voor dit bal al vier weken geleden is verzonden? Teen nam de Voorzitter het naar alle kanten getrokken lieve wicht, met de vele aantrekkelijkheden, in bescherming en ging tot stemming over. Het neuzen tellen was geen kunst meer; de toonka mer komt er Wethouder Angenent heeft de ambtena ren van de woningvoorziening verdedigd tegen ons artikel, bij net voorstel om de makelaars bij de huizenverdeeling in te schakelen. Geen haar van ons hoofd heeft èr aan gedacht goeden trouw en deskundigheid van die ambtenaren in twijfel te trekken Heeft men wat anders uit ons betoog kunnen opmaken, dan volge hier de verklaring, dat wij dien goeden trouw en dat goede willen boven verdenking achten- Wij zijn echter blij, dat de makelaars een woordje mee mogen praten. Vertegenwoordigers van het Centraal Bloembollencomité te Haarlem hebben dezer dagen een geschenk van een half millioen bloembollen aangeboden aan de „Miners Welfare Commission" in Enge land, die zich speciaal bezig houdt met de verzorging van baden, cantines, tuin aanleg bij de Engelsche mijnen en ook met den tuinaanleg bij mijnwerkers woningen. Het Centraal Bloembollencomité heeft vier leden van het personeel der Neder- landsche mijnen uitgenoodigd in acht verschillende mijndistricten van Enge land deze bloembollen aan te bieden aan plaatselijke vertegenwoordigers van de mijnbedrijven, van de „Welfare Commis sion" en de „Union of Mineworkers". Woensdag heeft ook Heemstede zijn aandeel geleverd aan de glasactie „Ruiten Troef". Het resultaat van deze actie heeft de hooggespannen verwachtingen verre overtroffen; de duizend vierkante meter glas zijn binnen en daarnaast heeft de burgerij van Heemstede op waarlijk ede-moedige wijze de beurzen geopend en een bedrag van 3015 gulden geschonken om stopverf en andere be- noodigdheden aan te schaffen. En niet alleen werden geld en ruiten geschonken voor Middelbeers, maar er waren ook velen, die spontaan complete schilderijen, theemeubels, tafels, stoelen enz. gaven. Stapels glas staan thans klaar in fie opslagplaats om op maat te worden ge sneden en in de kisten verpakt te wor den en het zal wel de volgende week wor den, voor de schilders naar Middelbeers gaan om de ruiten in te zetten. En als het even lukken wil, heeft Middelbeers straks, als de ergste kou komt, in alle huizen glas. Het comité dankt alle milde gevers van glas, geld en meubelen voor bun mede- tr Er worden geen menschen ouder dan schippers en schoolmeesters. De school meesters van de onschuldige „aassempies" van de kinderen en de schippers van weer en wind, aldus Hildebrand; maar het is ons opgevallen dat de schrijver er niet bij heeft aangeteekend dat onder deze bevoorrechte lieden zich ook de oudste bruidsparen in jaren dan altijd bevinden. Het bruidspaar P. van KleefPieterse trouwde 65 jaar geleden. Dit dertiende lustrum mocht niet onopgemerkt voor bijgaan, aldus redeneerden de buurtbewo ners. En zoo ontstond dan voor het per ceel 197 in de Oranjestraat, een eereboog, welke de deur een feestelijken aanblik gaf. Ons alziend en spiedend oog ontdekte, in het groen verscholen en voor deze gele genheid eens extra opgepoetst, de ko peren trekbel en zoo vernamen wij dat opa en oma tevreden en blij gezeten temidden van bloemstukken en enkele harer kinderen het best maken. Er heerschte een prettig-feestelijke sfeer in de eveneens met groen versierde huiska mer. Het echtpaar heeft 9 kinderen, 24 klein kinderen en 10 achterkleinkinderen, al len goed gezond. Beidon dragen de „Nieu we Haarlemsche Courant" met haar feuilleton een warm hart toe. Zaterdag zullen de buurtbewoners aan de feestvreugde deelnemen, want het bruidspaar heeft 27 jaar lief en leed gedeeld in deze straat en het hoopt vu rig, nog menig jaartje er aan vast te knoopen. Tenslotte is opa pas' 87 en opoe nog maar 85 Jaar oud. Binnenkort zal de politie overgaan tot een speciale contröle op de naleving van de bepalingen der Boterwet.' In verband hiermede worden belang hebbenden gewezen op enkele, ln deze \vet, gestelde voorschriften. In winkels, waar zoowel boter als mar garine voorhanden is, moeten deze arti kelen ln verschillende gedeelten van de verkoopruimte zijn opgeslagen, of door een duidelijk zientbaar schot van elkan der zijn gescheiden. Bovendien moet bij de opgeslagen margarine een bord zijn geplaatst, waarop duidelijk leesbaar voor het publiek, het woord „Margarine" dient te staan vermeld. Hetzelfde geldt ten aanzien van marktkramen en andere, voor het publiek toegankelijke verkoop lokalen. Voor winkels, waar margarine verkocht wordt, geldt de verplichting om onmld- dellijk boven Iedere buitendeur, die toe gang tot den winkel geeft en op de win kelramen, die zich het dichtst ter weers zijden van die deur bevinden, het woord „Margarine" in duidelijk leesbare letters aan te brengen. Tenslotte wordt nog gewezen op de bepaling, dat op alle verpakkingen van margarine, of, als deze niet is verpakt, op de waar zelf, het woord „Margarine" moet zijn vermeld. Met haar grootscheepsche aankondigin gen, alsof de crème de la crème van de Milaneesche Scala naar Nederland geko men was, om hier den liefhebbers van het Italiaansche Belcanto een exquis muziek festijn voor te zetten, heeft de Concert, en Theaterdirectie „Internationale" ons in hoofdzaak knollen voor citroenen aan- Seprezen. Want de optredenden ln bet oncertgebouw, gisteravond waren eigen lijk geen van allen representatief te ach ten voor het genre, en slechts van de coloratuur-sopraan Marisa Cantor! kon men zeggèn, dat zij de Scala met eenige waardigheid vertegenwoordigde, al maakte ook de bariton -Ernesto Salvi geen slecht figuur. Maar de overigen waren nog lang geen volleerde krachten van den eersten rang, noch Luisa Bernl, die afschuwelijk detoneerde, noch de lyrische tenor Bruno Ghilino, die wel een licht aansprekend ge luid heeft, maar overigens aan hetzelfde euvel mank ging, terwijl de heldentenor Alberto Castagnoll veel gebreken ver toonde. Marisa Cantori won aller harten met haar ongeëvenaard sterken, in deze zaal soms wel wat scherp klinkenden colo ratuur-zang, en haar voordracht was even geestig als verzorgd. Zonder dit nader aan te kondigen of te motiveeren, deden de Italianen met het programma zoo'h beetje wat ze wij den. Dat er ondanks alles, vooral aan het slot, toch langdurig en warm applaus was, hadden de Italianen vooral te danken aan de coloratuur-sopraan en den bariton met hun geestig duet uit „U Barbiere", dat gebisseerd moest worden. De muzt- kale leider en begeleider maestro Santo Santonicito begeleidde vaardig en met begrip voor de onverwachte „detonaties", die hij niet kon opvangen. J. SCHEEPENS. De manifestaties in België voor den a rugkeer van Koning Leopold III duren voort. Na Hasselt, Antwerpen en Gent heeft ook Brugge een monster-mee ting ten gunste van den terugkeer van den Vorst georgani seerd. Gedurende de talrijke redevoe ringen, die na de manifestatie wer den gehouden, wer den portretten van den Koning versa- meld rond het standbeeld van Jan Breydel en Pieter de Koninck op de Markt, van Brugge In 1921 nam de heer J. G. van Kessel met eenige andere muziek- vrienden het initiatief, uit den R.K. Volksbond te Overveen een muziek- vereeniging te stichten. 21 November a.s. viert deze R.K. Harmonie „Euphonia" haar zilveren jubileum, waarbij zij kan terugzien op een prachtig cultujjel leven. Altijd, was „Euphonia" erbij, bij na tionale feestdagen, stedelijke feesten, bij het brengen van serenades, als een of andere liefdadigheidsvereeniging in den knoop zat en wat al niet meer. Haar concerten in het Bloemendaalsche Bosch hebben ook een zekere reputatie mogen oogsten. De voorzitter van de jubilee- rende vereeniging verzekerde ons, dat er in het corps een uitstekende geest heerscht en dat er zooveel donateurs zijn, dat het dure instrumentarium op peil gehouden zal'worden. Toen „Eupho nia" tot de Kultuurkamer moest toe treden, pakte zij contrabas, klarinet, trom en trombone in het vet en bleef wachten op den dag der bevrijding. Sinds 5 Mei 1945 is er geen houden meer aan en blaast „Euphonia" naar alle kanten. Verschillende leden der vereeniging jubileeren mee, allereerst de directeur, de heer J. W. Lefeber, die van het be gin af den dirigeerstok zwaait. Deze is echter nog lang niet tevreden, om dat hij meent, dat het streven naar een complete R.K. Harmonie in cen trum Haarlem lang niet overal vol doende gewaardeerd wordt. Van de 23 personen, die de Harmonie bij haar oprichting vormden, zijn er thans nog vier lid. Opmerkelijk is, dat slechts vijf van deze 23 kennis van mu ziek hadden. „Euphonia" nam 12 Augus tus 1923 voor het eerst deel aan een nationaal concours en wel te Santpoort, waar zij een tweeden prijs in de derde afdeeling verwierf. Zij nam veertien maal deel aan een concours, gaf 84 buitenconcerten, 26 zaaluitvoeringen, bracht niet minder dan 35 serenades en speelde dozijnen keeren voor liefdadige vereenigingen. Velen zullen zich o.a. den muzikalen optocht met St. Nicolaas op de kinderfeesten van den Bond voor Groote Gezinnen herinneren. In 1923 schonk de burgerij van Bloe- mendaal en Overveen haar een prach tig vaandel en in 1925 uniformpetten. De heer J. G. van Kessel werd 1 De cember 1923 tot eere-voorzitter -be noemd en is dit nu nog. Direct na den oorlog werd prettig samengewerkt met „De Spaamestad- harmonie." Thans telt „Euphania" 38 werkende leden en eenige leerlingen. In een keurig verzorgd programma wordt een overzicht gegeven van de feestelijkheden. Donderdag 21 Novem ber komen de leden in „Domi" te Over veen in feestvergadering bijeen. Zater dag recipieert de jubilaresse van 3 tot 5 uur in dat gebouw. Zondag 24 No vember is er 's morgens een H. Mis in de kapel van het Lyceum, ontbijt in „Domi" en 's avonds 7.30 een feestcon- cert in het Gem. Concertgebouw met talrijke attracties. Naast den dirigent jubileeren de heer Jac. P. Koelemeij, secretaris; H. Eich- horn, bibliothecaris; J. van Wbensel en P. J. van Woensel. In Haarlems Stadsschouwburg, ge woonlijk alleen bezocht door tooneelge- zelschappen, trad nu eens het Opera gezelschap uit de hoofdstad op met Mo zart's eerste omvangrijke operawerk: „De ontvoering uit het Serail". Met de opera, dramatisch of komisch, van de vorige en deze eeuw komt dit Mozart-werk niet overeen wat onderwerp en vorm betreft, het is meer een zangspel. Doch een spel, ondanks het niet bijzonder aantrekkelijke gegeven en de tamelijk weinige actie, dat door de steeds domineerende geestige, tintelende muziek van Mozart toch een voornaam cachet draagt. Al is de muziek veelal eenvoudig, toch daalt ze nooit af tot het oppervlakkige en eischt ze voor een goede vertolking fraai en geschoold stemma teriaal Aan deze eisch werd niet geheel vol daan. Otto Couperus (Osmin) voldeed in alle opzichten, wanneer Louise de Vries (Constantia) haar stem in hooge ligging met een wat milder timbre kan aanwenden is zij een opera-artiste van den eersten rang, Berthe Lowey be- heerscht haar fraai geluid technisch nog onvoldoende, haar aotie blonk daaren tegen uit, Justus Bonn (Belmonte) kan niet bogen op een helder, stralend tenor geluid en Jan Voogt bezit niet het licht- aansprekend geluid voor den schalkschen Pedrillo, doch vergoedde veel door zijn ongedwongen actie. De Hollandsche vertaling door Jan Engelman deed het uitstekend bij Mo- zart's muziek, het orkest onder dirigent van Otterloo speelde in den juisten trant; licht en transparant van klank, en décor, regie en costurq,eering waren door gaans zeer lofwaardig. Door deze gunsti ge omstandigheden werden, al waren er op vocaal gebied enkele tekortkomingen, talrijke aantrekkelijke tafreelen en in drukwekkende ensembles verkregen. De schouwburg was bijna uitverkocht, veel belangstelling ook van de zijde der autoriteiten, het applaus aan het slot werd ovationeel. Ol. Koop Op de vergadering van de afd. Haar lem van St. Christoffel in „de Leeuwe rik" heeft de heer de Graaf, uit Am sterdam, een lezing gehouden over het onderwerp: „De vertegenwoordigers in de knel, doch er zijn lichtpunten". Spreker schetste op zeer duidelijke en uitvoerige wijze, hoe St. Christoffel en de vertegen woordigers, er thans voor staan. Het was een mooie en leerzame avond. De Haarlemsche zwem. en poloclub H.V.G.B. organiseert Zondag 17 November des middags 1 uur haar tradltloneele Na tionale Vierkamp in Stoops Bad te Over veen onder leiding van den voorzitter- kamprechter, den heer L. Brunt. Aan de wedstrijden zullen deelnemen: Aegir uit Eindhoven, Merwede uit Dordrecht, H. P. C. uit Heemstede en H. V. G. B. uit Haarlem. TT7ie niet werkt, zal niet eten". Deze oude spreuk schoot ons dezer 1/1/ dagen door het hoofd toen we liepen te philosopheeren over werk- loosheid, arbeidsgelegenheid en enkele daarmede verband houdende problemen. Hoe staat ons na-oorlogsche Nederland er eigenlijk voor. Is er reden te verwachten, dat er na de periode van betrekkelijke hoog-conjunc tuur die we thans beleven, weer een terugslag zal komen? Welke positie neemt Haarlem in te midden van haar zustersteden en hoe zijn de vooruit zichten? Deze en nog vele andere vragen doken bij ons op. En omdat het de plicht is van iederen verslaggever zijn lezers op de hoogte te houden van alle brandende kwesties, besloten we ons licht eens te gaan opsteken bij den heer A. P. M. van Kiel, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Dit bezoek zou dan tevens aanleiding kunnen zijn, nader te onderzoeken op welke wijze het Arbeidsbureau, tijdens den oorlog één van dt meest verfoeide instellingen in deze stad, zich na de bevrijding heeft ontwikkeld. De heer Van Riel, die thans geduren de bijna jaar aan hét hoofd van het Haarlemsche Arbeidsbureau staat, ont ving ons met welwillendheid en ver klaarde zich direct bereid op onze vra gen te antwoorden. „Gelooft u dat, zooals door velen wordt gevreesd, binnen weinig jaren ons land weer met een groote werkloosheid zal hebben te kampen en ziet u middelen om aan die dreiging te ontkomen?" luidde onze vraag. „Eén van de belangrijkste taken van het arbeidsbureau is de werkloosheid te bestrijden, liefst haar te voorkomen. Toch moet u op deze vraag geen positief antwoord van me verwachten," aldus de heer Van Riel, „want daarvoor heeft het probleem een veel te gecompliceerd karakter en moet rekening worden ge houden met te veel thans niet te over- ziene factoren. Bovendien betreft het hier 'n landelijke kwestie en geen Haar lemsche. Trouwens, niet uit het oog mag worden verloren, dat werkloosheids vraagstukken nooit alleen worden be- heerscht door' nationale factoren, maar dat internationale toestanden en ge beurtenissen daarop altijd een belang rijken invloed uitoefenen. Intusschen ben ik bereid, zij het met de grootst mogelijke reserve en onder alle voorbehoud, hierover iets te zeggen, mits mijn uitspraaak vooral niet als een orakel beschouwd wordt en niet meer beteekenis aan toegekend wordt dan er aan mag worden gegeven. Een land als Nederland, met een be trekkelijk hoog levensniveau (dit woord omvat heel wat meer dan het woord welvaartspeil), dat over weinig natuur lijke hulpbronnen beschikt en welks kapitaalbezit een geduchten knauw heeft gekregen, is, om zich staande te houden en liefst te verheffen, aange wezen op arbeid, gestagen noesten ar beid. Deze noodzaak klemt thans voor ons veel meer dan voor den oorlog, om dat we toen belangrijke inkomsten ge noten uit in het buitenland belegd ka- legd kapitaal en ook Nederlandsch-Indië ons aanzienlijke revenuen opleverde. Willen we de schade inhalen, dan zal de productenlevering aan het buitenland moeten worden opgevoerd. Die producten kunnen, in ons aan delfstoffen zoo arm land, behalve visch in beginsel alleen maar agrarische en industrieele artike len zijn. Wat de agrarische betreft, de vooruitzichten daarvoor zijn buitenge woon onzeker en we zullen alle zeilen moeten bijzetten om ons te handhaven op het vroegere peil. Slagen we daarin, dan moeten we tevreden zijn, uitbrei ding van beteekenis is niet te verwach ten. Het oog moet dus in de eerste plaats worden gericht op de industrieele pro ducten en ook op dat terrein zijn de moeilijkheden groot. Opvoering van de industrieele produc tie heeft natuurlijk alleen effect, wanneer voor deze extra-productie afzetmogelijk heid bestaat in het buitenland. In tijden van groote goederenschaarschte, zooals we thans beleven, lijkt die afzet zoo eenvoudig. Voor alle goederen, die ver vaardigd worden, vindt de fabrikant grif koopers. Moeilijkheden ondervonden Dij den export, worden slechts alleen gewe ten aan noodeloos gecompliceerde devie zen voorschriften. In werkelijkheid ligt de zaak echter wel iets anders. De oorlog heeft als steeds in allerlei landen het streven naar zelfvoorzieiyng m de hand gewerkt. Verschillende landen, die hun artikelen vroeger betrokken uit het buitenland en tijdens den oorlog in de onmogelijkheid verkeerden hun be hoeften te dekken bij hun vroegere leve ranciers, stichtten een eigen industrie. Zeer sterk spreekt dit voor Zuid-Amerika en in zeker opzicht, hoewel in mindere mate, ook voor de Aziatische landen. Nu de eigen industrie in het leven is geroe pen, en de levensvatbaarhed is gebleken, geeft men er de voorkeur aan niet meer het product, doch de arbeidskracht -e importeeren. Zoodoende kan de winst, die het fabricageproces oplevert, in eigen land worden gehouden. Natuurlijk moet een zich zoo nieuw industrialiseerend land, vooral Tn het begin, erg voorzichtig zijn met den aard van zijn productie. Gezorgd moet wor den niet te hoog te grijpen. In de eer ste plaats komen producten in aan merking, die niet al te hooge eischen stellen aan vakbekwaamheid en ge schooldheid van de arbeidskracht. Leer industrie, textielnijverheid en confectie bedrijven, om slechts enkele voor de hand liggende voorbeelden te noemen. Willen wij ons ln Nederland op den duur serieus gaan toeleggen op ver grooting van onzen industrieelen ex port, en dit zullen wij moeten doen, dan dienen we ons voor alles te rich ten op vervaardiging van producten, waarvoor een zeer gecompliceerd fa bricageproces noo^ig Is, die bijzonde re eischen stellen aan bedrijfsleiding en technici en die alleen kunnen wor den gemaakt door hoog gequalificeer- de arbeidskrachten. Ook oprichting en vervolmaking van zeer kapitaalintensieve bedrijven biedt goede mogelijkheden. Daarnaast komen producten in aanmerking, die, behalve bekwaamheid en geschooldheid, ook een zekere kunstzinnigheid of originaliteit van den arbeider verlangen. „Nederland moet zich dus", onder braken we, „om een voorbeeld te noe men, meer gaan toeleggen op de be werking van edele metalen, als diamant, goud, zilver enz.": „Inderdaad, u noemt daar een heel goéd voorbeeld. Niet in het massa-ar tikel ligt onze eerste mogelijkheid tot exportvergrooting, maar in het quali- teitsproduct. Scheepsbouw, precisie-in- strumenten, machinebouw, constructie werk en allerlei andere voortbrengselen van de metaalindustrie. Vervaardiging van mooi en goed drukwerk. Luxe nieu- De directeur van het Gew. Arbeids bureau, de heer A. P. Mvan Riel, heeft ons tijdens eenige bezoeken, die wij hem brachten, interessante stof gegeven over werkloosheid, arbeidsgelegenheid en de werk zaamheid van het Haarlemsche bureau. In een serie artikelen zullen wij zijn visie op belangrijke problemen in het algemeen en daarna voor Haarlem in het'bijzonder publi- ceeren. beien. Horloges. Kunstvoorwerpen. Hau te Couture. Verfijnde levensmiddelen. Op elk terrein en op ieder gebied zijn voorbeelden te vinden. Zooals ik al zei, we moeten het hooge levensniveau van ons volk uitbuiten. Willen we dit doel echter met succes kunnen nastreven, dan moet aan twee voorwaarden worden voldaan. Er moe ten menschen gevonden worden, die hun kapitaal in dergelijke nieuwe onderne mingen durven steken en de benoodig de arbeidskrachten, beschikkend over de vereischte kundigheden, dienen ter beschikking te staan. En speciaal met het tweede punt, de benoodigde arbeids krachten, kom ik op 'n terrein, dat niet alleen uw lezers bijzonder ter harte moet gaan, maar waarmee we ook het directe arbeidsveld van het arbeidsbu reau betreden". „Maar als U zooveel nieuwe in dustrieën wilt oprichten, waar moeten die geschoolde arbeidskrachten dan van daan komen," waagden We te vragen. „We hooren nu al dagelijks spreken van een tekort aan geschoolde arbeiders. De heer van Riel fronste de wenk brauwen. „Ik kan niet ontkennen, dat we ons te dien aanzien voor bijzondere moeilijkheden geplaatst zien, doch ik ben anderzijds van overtuigd, dat er in deze richting veel meer kan warden gedaan, dan tot nu toe is geschied, Richtsnoer van al ons handelen zal moeten zijn bevordering van rust en stabiliteit. Daarnaast zal er bijzondere aandacht aan moeten worden geschon ken, om de lasten, die op heit bedrijfs leven drukken, zooveel mogelijk te be perken. Er zijn in de historie meer kip pen met gouden eieren geslacht, dan we ons in het algemeen bewust zijn." „Zouden we het hierbij maar niet la ten en zouden we het probleem van het beschikbaar zijn van de benoodigde ar beidskracht maar niet laten rusten tot een volgend keer?", vroegen we den heer van Riel. „Bk geloof dat U gelijk hebt, temeer omdat op dit punt ook een einde is gekomen aan mijn theoretische be schouwingen. In het volgende artikel kunnen dan enkele vraagpunten van practisehen aard worden behandeld. Vraagpunten van weliswaar nationale beteekenis, maar toch met typisch Haarlemsche aspecten." Het Katholiek Gemengd Koor te Heem stede zal Zaterdag 16 November des avonds van 66.15 uur en van 6.356.50 uur onder leiding van Evert Haak in de studio van den K.R.GJ. een uitvoering ge ven, welke over Hilversum 2 wordt uit gezonden. Dinsdag d. o. v. zal er weerom gelegenheid zijn zich als lid op te geven in het RK. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg des avonds van 8 tot 101 uur. Mej. S. C. Keizer is benoemd tot bureel chef ter griffie op bet Haarlemsche kan tongerecht. In een bijeenkomst heeft mr. Th. P. Raedt de nieuwbenoemde bureel chef in hartelijke bewoordingen met haar promotie gefeliciteerd. De aanvoer op de bloemenveiling is weer iets toegenomen vergeleken bii de vorige week. De overgangstijd tusschen kouden grond en kassen is thans voorbij. Het zijn thans hoofdzakelijk kaschrysanten, die worden aangevoerd in een groote verschel- denheid en van goede kwaliteit. De prijzen zijn iets teruggeloopen. maar zijn nóg goed te noemen. De „Nos" varieerde van 80140 cent per bos, een enkel partijtje mindere kwaliteit verwisselde van eigenaar voor 2565 cent per bos. De groot-bloe- migen zijn eveneens prachtig van kwali teit en brengen goede prijzen op. Voor de freesia blijft de belangstelling onvermin derd voortgaan met prijzen van 80245 cent per bosje. Voor potplanten, zooals cyclamen, varens, begonia en primula is veel vraag. Morgen, Vrijdag, is aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten het restant van letter B. Dinsdagavond hield de Katholieke Middenstandsvereeniging in samenwer king met de katholieke jonge midden standers een ontwikkelingsavond, waarop de bekende filmcriticus A. v. Dombtirg een boeiende causerie hield over zijn reis naar Rusland en de merkwaardige erva ringen die hij daarbij heeft opgedaan. De heer v. Domburg begon zijn lezing met er op te wijzen, dat het niet mogelijk is, een juist beeld van Rusland en het Rus sische volk te geven, omdat zijn verblijf van enkele weken in het uitgestrekte ge bied van de Sovjet-Unie daartoe vol strekt orivoldoende was. Hij stelde daar bij vast, dat alle geschrijf over Rusland, waaruit zou moeten blijken dat de schrijver daar de toestanden van het oogenblik kent, in den regel op fantasie en op niet te controleeren mededeelin- gen van reizigers, die uit den Sovjetstaat terugkeeren, berust. Dit heeft tengevolge dat er vaak dingen worden gepubliceerd die niet geheel waarheidsgetrouw zijn. Uit de mededeelingen van den spreker bleek wel zeer duidelijk, dat men over alle reizigers, die de Sovjet-Unie bezoe ken, volkomen is ingelicht en dat al hun bewegingen nauwkeurig en zonder ophouden worden gadegeslagen, toonde hij met verschillende voorbeelden aan. Het hoofddoel van zijn bezoek aan Rus land was het Kunstfestival, dat daar ge houden werd en ofschoon van hem be kend was, dat hij anti-communistisch was, werd hij overal even voorkómend en hoffelijk behandeld; spr. stelde vast dat de Sovjet-Unie haar gasten veel comfort biedt. Ten aanzien van den godsdienst merk te spr. op, dat men dezen bij 't onder wijs niet openlijk bestrijdt, doch haar be handelt als een bijkomstigheid zonder veel waarde. Daarnaast zijn er tallooze anti-godsdienstige clubs, die meest in vroegere kerken vergaderen en een feilen strijd voeren. Na de bevrijding van de Europeesche landen is in de Ver. Staten opgericht de World Education Service Council. Deze instelling stelt zich ten doel door het organiseeren en uitvoeren van in ternationaal gerichte acties vriendschap tusschen de inwoners der verbonden volkeren aan te kweeken of te stimu- leeren. Een van de concrete plannen van de W.E S.C. bestaat uit de viering van een wereldfeest omstreeks Kerstmis. Dit feest zal zoowel in de Vereenigde Staten als in de West-Europeesche landen, alsmede in Tsjecho-Slowakije plaats hebben. Het wordt gevierd door het uitwisselen van geschenken tusschen de kinderen van verschillende landen. Een groot aantal pakketten, dat vermoedelijk tusschen de 20.000 en 50.000 zal liggen, zenden dit jaar Amerikaansche kinderen aan de Nederlandsche. In iedere provincie van ons land zijn twee gemeenten aangewe zen, welke dit jaar.aan de viering van het vriendschapsfeest zullen deelnemen en in welke de ontvangen pakketten zul len worden verdeeld. In Noord-Holland zijn hiervoor aangewezen Dien Helder en Beverwijk. De burgemeester heeft een werk-comité gevormd, dat de viering in Beverwijk zal voorbereiden. In dit comité hebben onder voorzitterschap van den burgemeester zitting de heeren W. A de Graaf, secretaris vap het plaat selijk jeugdsecretariaat; D. Hageman, hoofd Chr. school voor u.lo., W. C. Huisman, chef afd. onderwijs, F. P- Kuyt, districtsagent World Friendship Association, J. T. A. Schaap, hoofd R- K. jongensschool voor v.g.l.o., A. Visser, hoofd openbare school voor u.l.o. en J van-Wijk, bestuurslid Ned. Volksherstel. De plaatselijke viering van het feest zal in het tecken van de Kerstgedachte 17 December a-s. in het gebouw der K.S.A. zijn, waarbij ongeveer 500 kinde ren in den leeftijd van 816 jaar, bij loting aan te wijzen, zullen worden uit genoodigd. Alle aanwezigen ontvangen een pakket waarvan de inhoud zeer verschillend zal zijn en kan varleeren van een zeer eenvoudige verrassing tot waardevolle geschenken terwijl daar enboven nog een vrij groot aantal pak ketten bij loting onder de overige jeugd kan worden verdeeld. Indien mogelijk, zal radio Nederlaiid een verslag of reportage over de viering in Nederland naar Amerika relayeeren. Het spreekt vanzelf, dat de Bever wijksche jeugd op haar beurt een aantal pakketten zal moeten samenstellen om naar andere landen te zenden. Het Heemsteedsch polltie-voetbalelftal heeft tegen de Goudasche politie gespeeld en gewonnen met 43 Vrijdag 15 Nov. Stadsschouwburg; Amst.-Rott. Tooneel met „Paulus onder de Joden", voor Ver. Geloof en Wetenschap, 8 uur. Concertgebouw; Iskar Aribo, piano-reci. tal, 8 uur. Geb. Prot. Bond (Heemstede): Caecilia- trio, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Grijze oogen"; Palace: „Zeebonken". Luxor: „De man met het ijzeren masker", alle 2; 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „De blauwe sluier", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: „North of Sjanghai"; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: „Verloren in de wildernis", 2.30. 7 en 9.15. Zond. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Vrijd. geen matinée. Apotheekdiensten: De avonddiensten der apotheken worden tot 16 Nov. waargeno men aoor Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539, C. G. Loomeijer, Zijlweg 34, tel. 12495, Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26. telefoon 11174, Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Zondag 17 November V eisen—Watergraafsmeer DWVVolendam CSV—HBC Purmerst.DEM ADW—DSS IEV—ASR Fokke—WE ABIMBSM O. GezellenOntwaakt Hii linenTYBB LFCSJC RODI—NAS TeylingenLDWS Oplossingen op open briefkaart (dus niet in enveloppe) vóór Zaterdagochtend 9 uur aan de Sportredactie van de Nieu we Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburg wal 6573, Amsterdam. In Beverwijk blijkt het werk van de gezinszorg van het Wit-Gele Kruis te bloeien. Mej. E. ter Weyde, de maat schappelijk werkster, heeft op het oogen blik acht hulpen naast zich voor de ge- heele week, terwijl acht anderen een ge deelte van de week in verschillende ge zinnen behulpzaam zijn. Ofschoon het aantal natuurlijk zeker voor uitbreiding vatbaar is, zijn de bereikte resultaten prachtig. Begin Januari zal een cursus beginnen, waarop onderwijs wordt gegeven in kin derverzorging, hygiëne en in de verdere huishoudelijke vakken. De cursus duurt drie maanden. Van de twee vereenigingen uit Bever wijk „D.Y.V." en „Het Karpertje", die deelnamen aan het Internationaal Hen gelconcours te Gorinchem, wist D.Y.V. enkele fraaie successen te behalen. In den corps wed strijd behaalde corps A den dèrden prijs met 321i/2 punt en had een verschil van slechts twee punten met den tweede-prijswinnaar. In den personeelen wedstrijd leverden de DYV- leden Koning en Thienpondt de fraaie prestatie door van de 842 deelnemers den derden, resp. zesden prijs in de wacht te sleepen. Uit alle streken van het land waren de hengelaars bijeengekomen en daar om was het te meer teleurstellend, dat de vangst niet erg wilde vlotten. 670 deelnemers moesten zonder vangst naar huis terugkeeren. Gemeld wordt, dat een blokkade om Soerabaja voor de bevolking economi sche en financieele moeilijkheden met zich medebrengt. Voorts wordt bericht, dat Indonesi-" sche patrouilles de kampongs ten Wes ten van Soerabaja geplunderd hebben, maar bij het naderen van Nederland sche patrouilles op de vlucht zijn ge gaan. In den loop van November zal nog een bon worden aangewezen voor zachte zeep. De vooruitzichten der zeepproductle blij ven nog steeds slecht tengevolge van hot tekort aan ingevoerde grondstoffen. IJMUIDEN', aangekomen: 13 Nov.: Oscar v. Norresundet, hout; Cornells v. Zweden, balken; 14 Nov.: Port Nassau en Gefion v. Rott.. 1 Amstelstroom v. Londen, stg. IJMUIDEN, vertrokken: 13 Nov.; L. Matthiessen n. Rott., rest lad.; Aire n. Antw., rest lad. ROTTERDAM, aangekomen 13 Nov.: Zeeland v. Par, klei; Trompen- burgh V. Bordeaux, stg.; P. Hein v. Setu- bal. zout; Glashaven v. Southampt., stg Sönderjylland v. Antw., stg.; Fiducia, ce ment, Haskerland en Novian Coast, 1., Mar- geoa en Oranjepolder, stg., v. Londen; 14 Nov.: Orion v. Pto. la Cruz, olie; v. Brakel en Norden v.. Amst., stg.; Ino v. Bristol, stg.; Felixstowe v. Harw., stg.; Noordstad v. Antw.; Crete v. Baltim., kolen. ROTTERDAM, vertrokken; 13 Nov.: H. M. Flores n. Noordzee; Tem po n. Delfzijl; Oud-Beyerl. n. Antw.; T. Schiaffino n Savona, kolen; Export en Stork, stg., Henk en v. Gelder, 1,, n. Lon den; P. de Roussiers n. Danzig; Berkel n. Cardiff; Hondsrug n. Boston (L.), uien; Alejandro n. Sevilla, stg.; 14 Nov.: Iris n. Oporto, stg. POSITIES van' schepen: Alcinous 12/11 v. P. Said n. Liverp.; Al- debaran 11/11 v. San Ant. n. Amst.; Boi3- sevain 12/11 v. Pt. Swettenh. n. Amst.; Friesland 13/11 te Colombo; Kota Agoeng 11/11 te Belawan; Leerdam p. 13/11 Dun- geness n Tampico; Oranjefontein 12/11 v. Lor Marg. n. Bahia; Perna 13/11 te P. Said n. Bahrein; Tegelberg 13/11 v. Bat. n Bombay; Tjibadak 11/11 v Hongkong n. Shanghai; Tyro 11/11 v. Cur. n. Ponce. Colytto 18/11 te R'dam; v. d. Velde 15/11 te A'dam verw.; Edam 13/11 te Antw.; Kedoe 13/11 v. Kaapstad n. Pt. Elisab,; Kota Baroe 13/11 te Bat.; Klipfontein p. 14/11 Kp. Bon 20/11 te Rott. verw.; Nw.- Holland 14/11 v. Aden n. Bat.; Ovula 12/11 te Aden; Pr. Maurits 11/11 te Kingston m. mach.schade; Sloterdijk 14/11 V. Bombay n. Rott.; Tjibadak 14/11 te Singap., 17/11 te Bat. verw.; Volendam verm. 20/11 v. Bat. n. Rott.; Weltevreden 12/11 v. N.Y. n. Rott.; Loppersum 13/11 te Montreal; Al- kaid 19/11 te Rott. verw Amsterdam. 13 Nov. 1946. De gisteren ingezette koersverbetering in enkele afdeelingen op de aandeelenmarkt kon zich vandaag goed handhaven en breidde zich bij het vaststellen der notee ringen verder uit. Aand. Kon. Olie monteerden 5%. Van industrieele aandeelen kon Philips tot 273 aantrekken, terwijl Unilever eenzelfde koersavans boekte op 201%. Op de obligatiemarkt ondergingen staats fondsen weinig verandering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2