Hoe maakt Uw bakker de „fijntjes"? Critiek in Tweede Kamer op loon- en prijspolitiek Na-ooriogsche geschiedenis van Nederlandsch-Indië DE HOND WOEF EN IK (yAéfmij VAN SATELLIET TOT SLACHTOFFER Ontevredenheid een voedingsbodem voor het communisme NAGELATEN BETREKKINGEN VAN VERZETSLIEDEN NIEUWE BONNEN spel r Wij luisteren naar K Wetsontwerp over periodieke uitkeeringen in vergevorderden staat van voorbereiding Engelsch elftal wint met 3-0 van Wales *\W4 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Wanneer zullen de bezetters uit Oostenrijk heengaan? Aardbevingen in Peru Het regeeringsmeel wordt uitgeleefd, waardoor alleen in Amsterdam per week 54.000 brooden verloren gaan Drentsch jongvee naar Argentinië DE KLANT EN NIET DE BAKKER IS SCHULDIG Middenstand protesteert tegen razziamethoden Officieren in Noorwegen gedecoreerd -J EEN DOODE BIJ ONTPLOFFING Nieuw ontwerp eigen huis financiering (Wordt vervolgd) De plannen van MacArthur (Vervolg van pagina 1) De bezetting rti&HchuJ' J Nadat de ministers der Groote Vier overeenstemming zullen hebben bereikt over de vredes verdragen met de Zuid-Huro- peesche satellieten van Duitseh- land, zullen zij tenslotte toch ééns over gaan tot definitieve bespreking van de Duitsche en de Oostenrijksche kwestie. En dat zal gauw zijn. Misschien hield hiermee de reis verband; die de Oosten rijksche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Gruber, kort geleden maakte en die te Washington eindigde. Zij bracht zijn land aanzienlijk voordeel: in een offi- cieele verklaring deelde het Amerikaan- sche staatssecretariaat mede, Oostenrijk voortaan te beschouwen als een bevrij den, niet als een ex-vijandelijken staat. President Roosevelt en Cordell Huil hebben tijdens den oorlog meer dan eens duidelijk gemaakt, dat Oostenrijk voor hen geen nazi-land was. In Amerika wer den de Duitschers en Oostenrijkers dan ook niet over een kam geschoren, of schoon er wel maatregelen tegen het Oostenrijksche geld in de V. S. werden getroffen. Het Internationale Militaire Tribunaal te Neurenberg deed 30 Sep tember en 1 October een uitspraak, die de invasie van Hitler's soldaten ,,een vooraf beraamden agressieven maatregel" noemde en die als conclusie bevatte, dat Oostenrijk in Maart 1938 door Duitsch- land eenvoudig werd overmeesterd. Vrij wel gelijktijdig met deze uitspraak kwam de Amerikaansche verklaring, dat Oostenrijk dus geen vijand was geweest. Hierdoor is een lichtelijk zonderlinge situatie ontstaan Met een land, dat eigenlijk geen oorlog gevoerd heeft, doch alleen slachtoffer geweest is van een ander oorlogvoerend land, kan men im mers ook geen vrede sluiten, en een militaire bezetting, als de huidige, is in dat licht een ergerlijke schending van vrijheid. Ofschoon men te Washington zóóver niet gaat met redeneeren, is men toch bereid tot een groote mate van wel willendheid. De Russen evenwel voelen voor zulk een houding niet veel. Zij heb ben in Oostenrijk een industrieel appa raat opgebouwd, dat bestaat uit fabrie ken, die zij in hun zone hebben aan getroffen en die vroeger Duitsch bezit w^ren. De Oostenrijkers betwisten hun vele van deze fabrieken, ómdat deze vóór den Anschluss aan Oostenrijk toebehoor den. De Westersche mogendheden, Ame rika voorop, eerbiedigen dit standpunt en hebben alle voormalige Oostenrijksche bezittingen in hun zones aan de regeering overgedragen. De Russen deden dat ech ter nog altijd niet en de besprekingen met hen blijven duren. De Sovjet-indus trie in Oostenrijk leidt, geheel onafhan kelijk van regeeringstoezicht, een afzon derlijk leven, met specialen afzet, speciale financiering, 1 speciale rantsoenen. Na tuurlijk wenscht Moskou dezen economi- schen voorpost niet zonder meer op te geven. De Amerikanen volgen precies den tegenovergestelden weg. Eerstdaags houdt de Unrra op met haar hulpverleening, en oók Oostenrijk ont- vangt dan geen steun meer, terwijl het er beslist niet buiten kan: het rantsoen 'evensmiddelen vertegenwoordigt thans per hoofd per dag slechts een waarde van 1200 calorieën, maar 2000 is pas weer normaal. De Vereenigde Staten nu hebben toegezegd, de bevolking te zullen blijven steunen, en de commandant van de Amerikaansche bezettingszone heeft voor dit doel een crediet van 125.000.000 dollar aangevraagd. Men neemt verder ook aan, dat vermoedelijk de 600 Donau- schepen, die de soldaten der V. S. bij hun komst buitmaakten, zullen worden teruggegeven. Amerika heeft er immers alle belang bij, aan den Donau niet alleen een vrijen, democratischen, Westersch ge zinden staat te vestigen, doch evenzeer te zorgen, dat deze de scheepvaart op de rivier intensief kan beoefenen. Want wat zou vrije Donauscheepvaart beteeke- nen als er geen vrijen aan zouden kun nen deelnemen? Gelijk dr. Gruber in een vraaggesprek met een medewerker van de „Monde" openbaarde, heeft Oostenrijk, na het ver dwijnen van de legers der Grooten, on geveer twee jaar noodig om zijn industrie weer op de been te helpen. Van de in dustrie, die de Duitschers er vestigden, kan men n.l- slechts weinig profijt trek ken: het was een oorlogsindustrie, die geen rekening hield met 's lands natuur lijke mogelijkheden. De Hermann Goe- ring-Werke te Linz bijvoorbeeld, waar wapens werden geproduceerd, stonden in een streek, die volslagen Van ijzer en Tengevolge van aardbevingen zijn in Peru op zijn minst 100 personen ge dood. Een plaats van 11.540 inwoners, Si- huas, werd bijna totaal verwoest, ter wijl een andere plaats van 2.800 inwo ners voor de helft van den aardbodem verdween. De hevigste schok werd Zondag waargenomen. Hij duurde 27 sec. Na dien zijn nog 52 schokken van minder ernstigen aard geconstateerd. kolen verstoken was; hun plaats werd vooral door strategische, niet zoozeer door economische overwegingen bepaald De gewone nijverheid werd verwaarloosd en er rijzen thans groote moeilijkheden bij het herstel. Zoolang evenwel het land verdeeld is in vier parten, waar tusschen het verkeer heel gebrekkig is, kan men zelfs niet eens beginnen aan economi- schen wederopbouw. Het verloop van de besprekingen der vier ministers te New York heeft dan ook de volle belangstelling der inwoners slechts in verband met den vertrekdatum der bezetters. En het schijnt niet onmo gelijk dat dit oogenblik nu vrij spoedig zal worden vastgesteld. De kwestie-Oos tenrijk is immers veel eenvoudiger dan het geval van Duitschland, en waarom zou men haar dus niet aansnijden bij wijze van voorgerecht? Het land zelf zou er eerder zekerheid omtrent zijn verder lot door hebben, en eenige voorbereiding tot den hoofdschotel is ongetwijfeld ge- wenscht. In het park Zorgvliedte Den Haag worden de aspergesmet behulp van een Amerikaansche kraan op rupswielen verwijderd De Zuid-West-Drentsche Fokkers Unie (omvattende de fokvereenigingen De Wijk. Ruinérwald, Zuidwolde en Meppel) heeft aan Argentinië een 9-tal stierkalveren en 21 vaarskalveren verkocht voor een totaal bedrag van f25.000. (Van onzen parlementairen redacteur). De tweede dag van de algemeene beschouwingen over, dé begrooting de Kamer begint deze week ver der om 11 uur des morgens en ver gadert zoodoende om en bij de zeven uur per dag heeft nog drie frac- tieleiders het spreekgestoelte zien beklimmen, n.l. de heeren Van der Goes van Naters, Wagenaar en Zandt, en verder kwam er een lange stoet van specialisten, om een aantal details nader onder de loupe te nemen, hetgeen eigenlijk niets an ders was dan de fractieleiders ook deden De heer Van der Goes van Naters beschreef de houding van zijn fractie ten opzichte van de regeering als een kritisch-constructieve. Het klonk ietwat koeltjes en ook de toon van de rede van den heer Van der Goes was van dien temperatuur. De loon- en prijs politiek van de regeering achtte hij niet bepaald gelukkig en ook de rede, die dr. Beel over dit onderwerp heeft gehou den, kwalificeerde hij in dien trant, waarbij hij nog eens speciaal wees op de verhooging van den boterprüs. De loon- en prijspolitiek is op dezen dag nog dikwijls ter sprake gekomen. Het feit, dat de Nederlandsche arbeiders, verte genwoordigd door den Raad van Vak centrales, in beweging beginnen te komen en concrete eischen gesteld heb ben, vertoont zijn uitwerking. De heer Van der Goes en andere sprekers met hem vroegen inschakeling van de vak bonden by de controle en de prijsvor ming en speciaal de heer Van der Goes zeide onverbloemd, dat de toestand slecht is, niet alleen trouwens in eco nomisch en sociaal opzicht, maar ook op ander gebied. Zoo was hij er geenszins over te spreken, dat de geteisterde stre ken niet of onvoldoenden voorrang genie ten. De fameuze dancing, die op de Plaats in Den Haag in elkaar wordt ge timmerd, werd daarbij natuurlijk ten tooneele gevoerd. In heel dit samenstel van schrij-' nende en onrechtvaardige toestanden ziet de heer Van der Goes niet ten onrechte een gunstigen voedingsbodem voor het communisme. Hij sprak in dit verband van een protest-commu- nisme, dat hij inderdaad op deze wijze niet onaardig karakteriseerde. Alleen: het doet er praktisch niet zooveel toe of het communisme zijn aanhang vindt onder menschen, die zich daarbij aansluiten uit protest en ontevredenheid, dan wel onder menschen, die het communisme uit doctrinair-verstandeiyke overtuiging aanhangen. Het resultaat is hetzelfde en extreme bewegingen- als het com munisme met het nationaal-socia- lisme was het voor een groot deel hetzelfde vinden altijd een belang- rijk deel van hun aanhang onder menschen, die er uit wanhoop toe gedreven worden. Dit maakt de schuld van de andere groepen der geheele samenleving aan dergeiyke extremiteiten dan ook zoo groot. Als constructieve tegenhanger van zijn kritiek gaf de heer Van der does de wen- schelijkheid te kennen spoedig een op- bouwplan voor een aantal jaren op te stel len en de „plan"-gedachte onder het volk ijverig te propageeren, zonder al te veel egards te toonen tegenover de oppositie. Dit moest eigenlijk nauwelijks gezegd be hoeven te worden aan partijen, die gedeci deerd weten wat zij willen. Voorts beleed de heer Van der Goes nogmaals, dat hij voorstander is van socialisatie van het mijnbedrijf. Het rapport-Gerbrandy wenschte hij in handen gesteld te zien van de Ka mer-Commissie. Financieele deskundigen zijn er op dezen dag genoeg aan het woord geweest. Allen vooraan de heer De Wilde; maar merk waardig, ook hij was voor zijn doen zeer kalm gestemd. Weet zelfs de vader van het huishoudboekje niet meer hoe men op een betere manier kan trachten uit ne moeilijkheden te komen dan op de manier, die prof. Lieftinck probeert? Uiteraard schept de heer De Wilde er behagen in den toestand zoo somber mogelijk af te schil deren. Soms is dit overbodig, maar soms is het toch wel nuttig. Zoo maakte hij zich zeker verdienstelijk door in harde woorden te verkondigen, dat het inflatiegevaar nog in het geheel niet is afgewenteld, zooais prof. Lieftinck na zijn geldsaneering eens heeft beweerd. Het overschot van de 90 millioen, dat de minister bij den Gewonen Dienst heeft becijferd, rekende deze A. R - rekenmeester om in een nadeelig saldo, wanneer men er n.l. aan denkt, dat de plannen voor de ouderdomsverzekering en de salarisverhooging van de onderwijzers nog uitgevoerd zullen moeten worden. De heer De Wilde liet het overigens in het midden of dit gezien de huidige situatie wel moest geschieden, ai betuigde hij er zich in beginsel een voorstander van. Voorts zag hij ook in de begrooting dat er geen bedrag is uitgetrokken voor de saneering der gemeentelijke financiën. Er staat wel iswaar een post van f 60 millioen voor de gemeenten, maar als de commissie-Oud met haar plannen 'voor den dag komt, dan zal het ons nog voor de oogen gaan schemeren. En dus was het slot van alle wijsheid: bezuinigen. Ja, maar waarop? De heer De Wilde heeft dit niet verteld. Hij sprak maar over bezuinigen in het algemeen en bedoelde daarmee eigenlijk vooral die be zigheid, welke men beter met „beknibbelen" kan hestempelen. Maar hij wist toch wel één ding te noemen, ditmaal dan eens niet de auto's of de secretaressen, doch het reizen. Er wordt teveel gereisd en als wij dit nu maar minder doen, wel dan beknib belen wij Ook de heer Teulings had bezwa ren tegen het reizen, doch daarmede bedoelde hij het zwarte reizen, van menschen, die met zwarte deviezen zich luxueuze vaeanties permitteeren en zich er geen zier van aantrekken, dat dit land naar deviezen voor de hoogst noodzakelijke doeleinden hon gert. Dezulken duidde hij met een be roemd woord aan als „vaderland- looze schobbers". Virtuoos cijferaar als de heer Teulings Is, vond hij ove rigens gelegenheid om een regen van getallen over de Kamer te doen neer dalen, waar zelfs prof. Lieftinck met de oogen van begon te knipperen. Wat de heer Teulings daarmede in hoofdzaak wilde aantoonen was, dat hij te weinig gegevens over de bud- getaire gevolgen van de begrootings- cijfers gevonden heeft. Hij vond, dat de begrooting verbrokkeld en onsa menhangend is en inzonderheid mis te hij de gegevens over de staats schuld, waar hij den minister dan ook instantelijk om vroeg. De heer Hofstra, die een financieel specialist ls van de P. v. d.' A., wenschte een speciale belasting te zieó. ingevoerd op exportwinsten. Verder vroeg hij een wettelijke regeling van het hooge toe zicht op de particuliere banken, spoedige voorziening van de oorlogsschade en nu de verlaging van den jeneverprijs nogal afkeuring gevonden blijkt te hebben, een verhooging van den accijns op gedistil leerd. Vermelden wij tenslotte nog wat de heer Van der Goes van Naters in het midden heeft gebracht over de Grond wetsherziening. Behalve het hoofdstuk- Indië, waarover hij zich sinds dezen mor gen eenigszins optimistischer gestemd voeldè, behoorde daarbij naar zijn mee ning aan de orde te komen, opneming van sociale rechten in de Grondwet, elimineering van alle discriminatie ten aanzien van de Katholieken al moet men dit liever doen zonder weerstand bij andere groepen op te roepen als mede ecttï ju ia to omschrijving van de verhoudingen in de wetgevende macht. En de staatslieden Zandt en Wagenaar hebben op dezen middag hevig gefulmi neerd. De eersten tegen de „vaccinisten" en tegen niets anders, de tweede ,'tegen alles, behalve de „vaccinisten". Zijn wijs heid culmineerde in de lapidaire uit spraak, dat alle economische problemen het gevolg zijn van de miskenning van de tradities der Illegaliteit. En nu is het woord aan het kabinet.. TT/ie daar eigenlijk mee be l/I/ gonnen is, zal men moei lijk kunnen nagaan, maar op het oogenblik zijn er in Am sterdam tallooze bakkers die hun jijntjes witter bakken dan het gewone brood en ér zijn ook al enkele bakkers, die brood verkoo- pen, dat meer op wittebrood lijkt dan wat de gemiddelde Amster dammer voor 20 cent op zijn bon krijgt. Hoe komt een bakker eigenlijk aan de bloem om zulk wit brood te bakken? Vraag het uw bakker eens. Wellicht zal hij zeggen, dat hij patent-bloem van vroegere toewijzingen heeft overge spaard. Het zou evenwel meer overeen komstig de waarheid zijn, als hij u ver telde, dat hij het regeeringsmeel, dat hij nü krijgt, wat uitzeeft. Hij houdt dan weliswaar geen patentbloem over, maar toch meel, dat aannemelijk brood oplevert. Nu gebruiken de Amsterdamsohe bak kers per week 21.000 balen meel. Men kan aannemen, dat zij voor gemiddeld twintig procent kleinbrood bakken: de meesten van hen bakken wit kleinbrood. Zij moeben daarvoor het meel zeven. Als wü nu aannemen, dat 15 pet. van het meel wordt uitgezeefd, dan is dat globaal 3150 balen. Het uitzeef- sel, dat verder niet meer te gebruiken is, bedraagt 15 pond per baal: 47.000 pond gaan verloren. Eigenlijk ver dwijnt er dus van den totalen meel- voorraad 47.000 pond per week, dat staat gelijk met 40.000 brooden. Er z«n ook bakkers, die °P dezelfde manier heele wittebrooden bakken en die verfcoopen voor 50 cent met, 75 cent zonder bon. Daaraan wordt vijf procent van het meel besteed, 1050 balen, waar van weer telkens 15 pond verloren gaan; verlies aan meel: 15750 pond of bijna 14.000 brooden. Hét slot van al dit gereken leert dus, dat er per week in Amsterdam op den totalen meelvoorraad voor een waarde van 54000 brooden verloren gaat. Hoe komen de bakkers daaruit, zal men zeggen. Want op die manier komen zij met hun meeltoewijzingen in den knoop. Och kom. Er zijn nog zwarte markten: het verlies, dat een bakker per baal lijdt, 11 brooden, 88 rantsoenen, De Nederlandsche Kath. Middenstands bond heeft door middel van een protest telegram zijn ontstemming geuit over de wijze waarop de prijscontrole te werk gaat. In den Haag en Maastricht werd namelijk formeel uitgerukt met pellenwagens, jeeps, pers- en filmreporters. Deze methode is on-Nederlandsch en plaatst de midden stand in een zwart daglicht. Het bestuur van de Kath. Middenstandsbond is van oordeel, da hiermede de echte zwarte han delaar niet in de kiem wordt getroffen. Een volkomen onbekendheid van in. en ver koopprijzen, waarover zoo goed als geen voorlichting bestaat, brengt de midden stand in een zóó trefbare positie, dat geen enkele zakenman aan alle voorschriften kan voldoen. Het is thans niet de tijd de een volksgroep tegen de andere op te ruien. Twee Nederlandsche officieren, majoor H S. de jong en kapitein V. J. Goossens, hebben de Koning Haakon-vrijheidsme- daille gekregen voor hun verdienstelijke hulp bij het repatrieeren van NoOrsche ge vangenen uit Duitschland. is voor f 2.50 weer goedgemaakt. Spelen zij dat geleidelijk klaar? Zeker. Een gewoon brood kóst 20 cent, een overeenkomstige hoeveelheid fyntjes 3 tot 3y, ct. per stuk 48 tot 57 cent, een wittebrood omtrent 50 cent: de marge is ruim genoeg, ook als men er rekening mee houdt, dat er in klein brood meer arbeid, dus meer loon zit. Twee jaar geleden leden wy honger. Wat kostte toen een tarwebrood, veertig, vijftig gulden. Nu gaan er per week 54.000 brooden verloren, omdat er meer vraag is naar wittebrood. Hebben de bakkers er schuld aan? Neen. Zy moeten wel. Het is eenvoudig te bewijzen. In een straat waren twee bakkers. De eene bakker verkocht witte fijntjes, de andere niet. De omzet van den laatste liep met 20 baien per week achteruit. Hij moest óók witte broodjes gaan bakken, wilde hij zijn zaak niet te gronde zien gaan. Zeker, de bakkers, die er mee begonnen zyn, hebben schuld, maar het heeft al lang geen zin meer, daarover te praten. Negentig procent van de bakkers schijnt er aan mee te .doen. De klanten willen het, de klanten in de volksbuurten meer dan in de meer gegoede wijken. Ook daar zal wel een verklaring voor zijn, maar wat doet dat feitelijk ter zake? Belangrijker dan schuldvraag en oor zaken is de vraag, hoe deze misstand op gelost kan worden. Zoolang er immers nog ergens honger geleden wordt, is het dwaas, dat hier wekelijks meer dan 50.000 brooden verloren gaan, omdat wittebrood smakelijker is dan bruin. Er zijn diverse oplossingen. Het heeft echter in geen geval zin, den C.DD. klak keloos op de bakkers los te lateii. Men zou wellicht maatregelen kunnen nemen, nadat men een termijn heeft vastgesteld, waarna het bakken van wittebrood strafbaar wordt. Men zou ook de klanten, die het witbrood zoozeer de voorkeur geven, het verlies aan uitzeefsel zelf kunnen laten dragen: het verlies is om trent 15 pet., dat is dus per rantsoen van 800 gram 120 gram, zoodat men bijvoor beeld op een bon van 800 gram bruin- brood slechts 680 gram wittebrood be schikbaar zou kunnen stellen. Daarmee is de zaak inderdaad niet geheel recht gezet, maar het zou een uitvoerige con trole overbodig maken. En er zijn toch al zooveel ambtenaren. Een ontwerp van wet, welke het toekennen van een periodieke uitkee- ring aan deelnemers aan het verzet en hun nagelaten betrekkingen mo gelijk maakt, is in vergevorderds!) staat van voorbereiding. Dit blijkt uit de Memorie van Antwoord van den mi nister van Binnenlandsche Zaken op li,"t voorlooipig verslag der Tweede Kamer met betrekking' tot het wets ontwerp „Herziening tijdens de be zetting verleende ontslagen." Aangenomen mag worden, dat ten aan zien van personen, die na het einde van bun duikperiode niet in bun ambt zyn teruggekeerd, omdat zij elders een aan stelling verwierven, toepassing van een bepaald artikel van het ontwerp mogelijk is Zij kunnen immers geacht worden ont slag uit de vorige functie te hebben ver langd. in dat geval vindt geen weder- indienstneming plaats, doch een schade loosstelling over het tijdvak van het on derduiken, dus tot aan het tijdstip van beëindiging der dienstbetrekking. Het ligt in de bedoeling in de uitvoe ringsvoorschriften vast te leggen, dat alle inkomsten, uit arbeid of bij wege van steun uit de kassen van illegale organi saties genoten, zullen moeten worden op gegeven en van het totaal bedrag der uit hoofde van het ontslag niet genoten sa larissen zullen worden afgetrokken. Bij de opstelling van de uitvoeringsvoorschriften zal in ovrleg met de vertegenwoordigers van het Nationaal Steunfonds worden na gegaan hoe een en ander op de meest doeltreffende wyze kan worden geregeld. De regeering is niet voornemens, ten. aanzien van de schadeloosstelling van hen, die, in particulieren dienst werk zaam tijdens de bezetting, op grond van hun principieele houding ontslag hebben gekregen, een regeling te tref fen naar analogie van het onderhavige wetsontwerp. Het ligt in het voornemen, de materieeie oorlogsschade, welke voortvloeit uit daden van verzet, waar dit gewenscht lijkt, voor een verhoogde vergoeding in aanmerking te brengen. In verband met de omstan digheid, dat in totaal zeer groote bedra gen uit hoofde van rechtsherstel nullen moeten worden uitgekeerd, is uitbetaling in vrij geld in beginsel niet verantwoord. Is invaliditeit ten gevolge van mishan delingen, door den bezetter toegebracht, oorzaak dat de betrokkene niet het ver- eischte aantal dienstjaren voor (gewoon) invaliditeitspension heeft kunnen vol brengen, dan is er, ook naar de meening van de regeering, alle aanleiding om naar analogie van het bepaalde in de pensioen wet 1922, geen minimum diensttijd te eischen. Soortgelyke voorzieningen ten aanfcien van de niet onder de werking der Pensioenwet 1922 vallende overheids dienaren acht de minister binnen het bestek van dit ontwerp bezwaarlijk te treffen. Ten gevolge van een ontploffing bij bet demonteeren van een stuk Duitsch afweer geschut. waarin zich nog een granaat be vond, werd te Sittard een 30-jarige woon wagenbewoner levensgevaarlijk gewond. Hij is aan deze verwondingen overleden. Twee broers van het slachtoffer, resp. 16'en 17 jaar oud, werden ernstig gewond. BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (STROOK 2). 477 algem. 750 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 1110 gr. 3 potjes) pindakaas 478 algem. 125 gr. koffie. 479 algem. 50 gr. thee. BONKAARTEN KD, KE 612 (STROOK 2) 486, 487 algem. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje), pinda kaas. TABAK SKAA R TEN T 58 2 rants, taibaksartiikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, indien voorradig, pindakaas koopen; het betreft hier ruiming van een beperkt restant. Op bovenstaande bonnen kan met in gang van Vrijdag 15 Nov. a-s. worden gekocht. Het Engelsche elftal heeft in Manchester voor 60.000 toeschouwers met 30 van Bales gewonnen. De Engelschen waren al dadelijk in den aanval en namen na zeven minuten spelen op prachtige wyze de leiding: Lawton, die zooals gewoonlijk wat achtergebleven was, gaf een uitstekende lange pass naar den linksbuiten Langton. De profs van Wales speelden veel en thousiaster. maar lang niet zoo nauwkeu rig als de Engelschen, die over alle linies beter waren. Burgess (Spurs), de links half van Wales, trad bijzonder op den voorgrond. Hij was ontegenzeglijk de beste half van het veld. De aanval van Wales bleef echter een onsamenhangende linie, die tegen de uitstekende Engelsche verdediging weinig in te brengen had. Na veertig minuten spelen scoorde En geland een tweede doelpunt, juist in een periode van overwicht van Wales. Links binnen Mannion was naar rechts gezwor ven en zond vandaar een prachtige pass naar Lawton, die door den Engelschen middenvoor met groote zekerheid werd benut (20). Het Engelsche elftal nam met den 20 voorsprong de zaken wat kalmer op en wel zoo, dat Wales even voor de rust heel oevaarlijk kwam opzetten. Na de her vatting echter pasten de Engelsche profs beter op om niet overrompeld te worden. Mannion scoorde tenslotte nog eenmaal (30) en in dezen stand kwam verder geen verandering meer. De Holl. Sociëteit van Levensverzeke ring heeft een vergadering belegd op 19 Nov. te Amsterdam, waarin de heer R. Zaalberg van Zeist zal introduceeren de door de Holl. Sociëteit nieuw gecreëerde mogelijkheden tot financiering van een eigen huis door middel van een con tract van levensverzekering. By infor matie bleek ons dat het hier een exclu sief ontwerp van een nieuwen verzeke- ringsvorm betreft, die den polishouder in ■staat zal stellen op kosten der verzeke ringmaatschappij een eigen huis te ver- krygen. op elke Dinsdag, Vrijdag en Zon dag van 18.50- 18.55 op Hilver- sum I, golfl. 301 M Den Haag Giro 511000 72. Een paar uur later was de heele stad in rep en roer. Legers muizen en ratten liepen overal door de huizen. Waar se allemaal vandaan kwamen was ieder een een raadsel, maar se waren er, dat stond vast. Ze aten zich de buikjes dik en rond en voelden zich, omdat er in geen velden of wegen meer een kat te bekennen was, zoo veilig als in Abraham's schoot. Voor de menschen waren zij niet bang. Die waren toch veel te langzaam, om hen te kunnen vangen en dat ze er zoo nu en dan bij toeval toch wel eens eentje te pakken kregen, was zoo erg niet. Per slot van rekening was dat het risico van het muis.zijn. Floris Roetmop, de schoorsteenveger, was de eerste, die FLUITEN op het denkbeeld kwam, om bij Gijsbert Notenbalk, die in muziekinstrumenten deed, een fluit te gaan koopen. Hij her innerde zich uit zijn jonge jaren dat mooie verhaal van den rattenvanger, die met een fluit dat gedierte uit de stad weg lokte. Zijn goede voorbeeld vond wel dra navolging, maar, ach arm, zóóveel fluiten had Notenbalk nu ook weer niet in zijn winkel. Doorgaans verkocht hij er niet méér dan twee of drie per maand, dus had hij nooit voor een grooten voor raad gezorgd. En na nauwelijks een half uurtje kwamen de menschen voor een dichte deur. „Fluiten uitverkocht!" stond er ap het bordje, dat hij in allerijl had buiten gehangen. Roman op een Waddeneiland 9) Ze zei dat eigenaardig mat en be drukt, zoodat het hem opviel Maar hy hield zyn gedachten voor zich en ^®§°n het visehgereedschap na te zien. Twee bijna nieuwe netten zocht hij uit om mee naar het eiland te nemen. De andere ordende en telde hy. Daarna noteerde hij het resultaat en merkte tevreden op* „Ziezoo, ook binnen is alles in de beste orde. Ik zou morgen al weer op vangst uit kunnen trekken, gelukkig!" Glim lachend zag hy Helke aan. „Feitelijk konden we nu wel weer naar huis gaan Maar we zyn hier zoo heerlyk onge stoord, we moesten nog maar een tydje blijven. Kijk hier is een bank, die zet ten we buiten in het middagzonnetje." En zonder haar instemming af te wachten, droeg hij de ruw getimmerde bank voor de deur. ,.Kom hier bij me, Helke, we zitten lekker uit den wind." Hij kreeg zijn tabakszak, stopte een Pijp, legde vertrouwelijk zyn arm om Helke's schouders en trok het meisje dichter naar zich toe. Helke glimlachte, maar toch was zij bedrukt. Een poos zaten zij zoo zwijgend naast elkaar. Zy luisterden naar het golfgeklots op het strand en het kry- schen der meeuwen, die, tuk op buit, rondom de hut zwierden. „Helke," begon Kay eindelijk, „zooals ik gehoord heb, was er verleden zomer oneenighêid tusschen jouw vader en den mynen. Weet jy, hoe dat aangekomen is door die schuit misschien?" ,.Ik weet 't niet, Kay," antwoordde zij zorglijk. „Ik heb me met die kwestie niet ingelaten. Maar 't heeft me echt Pijn gedaan." Kay voelde, dat zij de waarheid sprak. „Nee," zei hy even later, „mijn vader iS en daarmee moest die zaak dan tóch heelemaal uit de voeten zijn. Waarom dan nog die haat? Op den dag, dat ik aankwam, moest ik al dadelijk ondervinden, dat ze 't ook op mij ge munt hebben.... wat heeft je vader eigenlijk tegen me, Helke?" Zij zag er bleek en ontdaan uit. „Te gen jou? Tegen jou persoonlijk? Niets, Kay, ik zou ten minste niet weten wat. Nee, ik kan 't je niet zeggen, zoo waar ik leef." „Maar heeft je vader dan nooit ge zegd, waarom hij den Möllers zoo'n haat toedraagt? Die geschiedenis met de boot kan toch onmogelijk het motief zyn." „Je doet me pyn, Kay. Myn vader is al een jaar lang zoo vreemd en zoo gesloten, dat we er thuis gewoon geen raad mee weten. Tegen moeder en mij zegt hij niet meer dan het hoogst noo- dige. Over die kwestie heeft hy zich 'met geen woord uitgelaten. We hoorden er pas van door onzen knecht, en toen we hem er ten slotte zelf naar vroegen, snauwde hy ons toe, dat 't zijn zaken waren en wy moesten er ons wel voor wachten, op een of andere manier met jullie om te gaan...." Kay schudde he hoofd. „Zonderling!... 't Is te gek om los te loopen. En toch zit jij momenteel naast me, Helke Zij boog het hoofd. „Omdat ik me voor mezelf zou scha men, als ik jou verachtte.... en dat alleen omdat- mijn vader 't onredelijk verlangt." Hij streelde haar haren. „Ik -dank je, Helke. Maar vertel me dan ten minste, wat je vader met dien Uwe Tonner uitvoert en waarom hy zoo dikwyls naar Husum reist, naar zoo'n bedenkelijken bankier als Benja min Glaser.In vertrouwen, Helke, daar hoor j'e op het eiland rare dingen over mompelen Helke zuchtte bitter en er kwam een verdrietige trek om haar mond. Ten laatste antwoordde zy: „Dat weet ik ook niet, KayMaar ik vind 't ellendig!" „En intusschen vermoed je wel wat, hè?" „Ik geloofja, ik geloof dat hy speculeert. „Drommels!Je bedoelt, dat hy zich in gewaagde zaken steekt en dat hij daarbij misschienverliest? Iets der gelijks heb ik ook gedacht, Helke. Als 't maar niets ergers is „Nóg ergers?" zy hief met een ruk het hoofd op en zag hem angstig aan. Toen riep zij uit: „O, Kay, toe, lieve jongen, spreek er vooral niet met ande ren over. Hou 't voor je. Ik had 't heele maal niet mogen zeggen." „Nee, Helke, wees maar gerust, ik vertel 't niet verder." Hij legde zyn arm vaster om haar schouders. „Maar wel zou ik jou graag willen helpen, meisje dat begrijp je, hè?" „Jawel, Kay, maar waarom zou jij je me die zaken gaan bemoeien? Ik ben zoo bang „Waarom? Omdat ik niét wil, dat die onzinnige haat tusschen onze families blijft voortbestaan. Omdat ik geloof, dat je vader in verkeerd gezelschap is ge raakt. En omdat ik niet zou kunnen ver dragen, dat jij ongelukkig werd!" „Kay!" riep het meisje verschrikt uit. „Versta me goed, Helke. Ik hou van jou, met heel myn hart en ik heb dat van jongsaf gedaan. Ik zou zoo graag willen, dat jij mijn „O, Kay!" zei ze weer en het kwam als een gekreun uit haar hart. Onthutst zweeg hy. Hij zag de tranen over haar wangen rollen. „Wat is er, Helke? Wat heb je toch?" Nu stond ze op en ze smeekte met verstikte stem: „Laten we naar het eiland terugvaren, Kay; anders wordt 't te laat." Hij keek teleurgesteld en deed nog eens zyn best om haar te bepraten, maar zy gaf niet toe. ,,'t Dient toch nergens voor," zei ze weemoedig en alleen stapte zij op. Kay was door haar houding diep ge roerd. Zij behoeft niet meer ongelukkig te worden, dacht hy, ze is het al! Verdrietig sjouwde hij de bank weer naar binnen, nam de netten op, sloot de deur af en volgde haar. Even vóór hem bereikte ze den top van het duin. Daar bleef ze plotseling, als verstijfd van schrik staan, wees met haar hand naar beneden, waar zij het vaartuig hadden achtergelaten en schreeuwde vol ontzetting: „De bootDe boot is weg!" Kay sprong haar haastig na. Daar zag hy zyn roeiboot ver van het Zuider- zand op het water dobberen. Een vloed golf moest haar van het strand hebben losgerukt en nu dreef ze onbeheerd de open zee tegemoet. „Verduiveld!" bromde Kay, „dat ont brak er nog maar aan! Nu zitten we op het duin gevangen." Midden Juli 1945 werd aan de Neder landsche verbindingsofficieren te Manilla medegedeeld, dat de overdracht definitief was en dat het SEAC in plaats van met ingang van October met ingang van 15 Augustus de verantwoordelijkheid voor Indië op zich zou nemen. Ten gevolge van een zekere verwarring, die nooit een verklaring heeft gevonden, bereikte dit nieuws het SEAC eerst veel later. Mountbatten heeft een Neder- landsch hoofdambtenaar te Kandy me degedeeld, dat hy van de overdracht, die 15 Augustus moest geschieden, niet voor 14 Augustus heeft gehoord. Zijn troepen waren toen reeds bezig met de „opera tion zipper". Als klap op den vuurpyl kwam de over gave der Japanners. Voor de bezetting van Indië werden op het laatste oogenblik eenige Brit- sche strijdkrachten aan de bezettings troepen van Malakka onttrokken. Naar de meening van leidende Nederland sche autoriteiten is Mountbatten dan ook een slachtoffer van de omstandig heden geweest en is de critiek, welke tal vaii Nederlanders op hem uitge oefend hebben wegens het langzame tempo der bezetting van Java en het gebruik van te zwakke strijdkrachten, ongerechtvaardigd. De Nederlanders geven toe, aldus A.P., dat zij in hooge mate zelf verantwoorde lijk zyn geweest voor het feit, dat de ge allieerden het belang van het probleem van Indië niet hebben ingezien. Doordat de Nederlandsche onderzeebooten in be slag werden genomen door krijgsverrich tingen, had geen verkenning op Java plaats gevonden. Wat de Nederlanders wisten omtrent hetgeen voorviel achter het yzeren scherm, dat Java omgaf, was afkomstig van „romusha's", Javanen, ontsnapt uit de colonnes der Japansche slaven-arbeiders op Noord-Nieuw-Gui- J.'fa. Deze „romusha's" waren over het algemeen tegenstanders van de onafhan kelijkheidsbeweging van Soekarno. Eerst later werd het den Nederlanders duide lijk, dat zy dit waren, omdat Soekarno hen had gebracht tot wat praktisch sla vernij bleek te zyn. Nog op den vooravond van hun terug keer naar Java onderschatten hooge Nederlandsche ambtenaren te Singapore in gesprekken met Mountbatten de kracht van Soekarno. Thans geven Nederlandsche hoofd ambtenaren toe, dat zy zich op den dag van hun terugkeer te Batavia bewust werden van het nationale karakter van de onafhankelijkheidsbeweging. „Maar toen was het te laat," zoo zeggen zy. de beste soort koffie en thee juffrouw De Gruyter's Roodmerk het fijnste dat er is en niet duurder dan elders. Integendeel voordeeligèr door de 10% korting 723 DONDERDAG HILVERSUM I, 301 M.: 15.00 zieken en gezonden, 15.25 Reprises, 17.00 Ka- leidoscoop, 17.20 Lezing'. 17.30 Les gars de Paris, 18.00 Nieuws, i8.15 Toegiften. 18.30 Ned. Str.kr., 19.00 Nu naar bed, 19.05 Sport 19.20 Lezing, 19.45 Lezing, 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Echo 20.15 Concertgebouw, 20.50 Hoorspel, 21.40 Operette melodieën, 22.15 Lening, 22.30 Ger. van Krevelen. 23.00 Nieuws, 23.15 Hoogste tijd, 23.30 Ballroomorkest, 23.45 Joe Lensky. DONDERDAG HILVERSUM II, 415 M.: 15.00 Zang, 15.45 Gram., 16.00 Bijbell., 16.45 Ka- merork., 17.30 H.A.R.K., 17.35 Liedjes, 17.50 Rijk Overzee, 18.00 Gram., 18.30 Lezing, 18.45 Piano, 19.00 Nieuws, 19.40 Lezing, 20.00 Nieuws. 20.05 Stertocht. 21.30 Gram., 22.00 Nieuws. 22.15 Ac tueel geluid, 22.30 Gram., 22.45 Avond overdenking, 23.00 Gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.. 8.50 Huisvrouw. 9.00 Gram., 10.00 Morgenw.. 10.20 Re genboog, 10.45 Voordr., 11.00 Gram., 11.15 Lez., 11.30 Gram., 11.45 Familie- ber., 12.00 Lien Beyers viocd, 12.30 Sport, 12.35 Skymasters, 1300 Nieuws, 13.15 Pierre Palla, 14.00 Kookkunst. 14.20 Kwintetspelers, 15.20 Gram., 16.00 Eddy Walis, 16.30 Lezing, 17.00 Jan Vogel, 17.25 Gram.. 18.00 Nieuws, 18.30 Nea. Str.kr., 19.00 Denk om de bocht, 19.15 Gram., 19.30 Lezing, 19.50 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Kwartet. 20.30 Lezing, 21.00 Gram., 21.30 Lezing. 21.45 Gram.. 22.40 Avondw., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengeb., 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 C-ram., 9.00 Vrouwenspiegel, 9.30 Waterst.. 9.50 Gram., 10.45 Lezing, 11.00 Gram., 11.30 Lezing. 11.45 Gram., 12.00 Angelus, 12.03 Per favore kwartet, 12.30 Gram.. 12.55 Zonnewijzer, 13 00 Nieuws, 13.45 Lezing 14.00 Darius Milhaud, 14.30 Le zing. 15.00 Vrouw. 16.00 Gram., 16.30 Vuurduivel, 16.45 Gram., 17.30 Jeugd, 18 00 Dinermuziek. 18.15 Lezing, 18.50 Als ik slapen ga, 19.00 Nieuws, 19.15 Lezing, 19.30 Gram., 19 45 Lezing, 20.00 Gewone man, 20.15 Joh. Brahms. 20.45 Iyrine. 20.55 Gram., 21.00 Artis. 21.20 Cabaret, 22.0O Nieuws. 22.15 Kath nieuws 22.20 Lezing. 22.35 Avondgebed 22.50 Gram.. 23.00 Klaas van Beeck.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3