STAD EN OMGEVING Minimale inlichtingen in drie uur tijd Laat uw kinderen een vak leeren Pleidooi voor het ambachtsonderwijs Belasting op waardevermeerdering van onroerend goed in overweging SLAG OM HAARLEM Distributie-ambtenaren staan terecht Onze bloembollen op het Zuidelijk halfrond St. Nicolaas-cadeaux van Weert AGENDA Troonrede van Koning Faroek van Egypte tTRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 •PAGINA2 Glazenwasscher valt van zes meter hoogte Geen lichamelijk letsel AVONDMARKT WEER FN EERE HERSTELD Feestavond van de markthandelaren HIJ GING ZIJN GANG Koor Katholiek Haarlem Aanrijding Inlegvellen ingehouden GEMEENTE EN GED. STATEN De noodlijdendheid van Bloemendaal GEMEENTEZAKEN BLOEMENDAAL Verbouwing Overveens gemeentehuis GLASACTIE OOK TE BLOEMENDAAL Nieuwe bonnen Burgerlijke Stand Raad Bloemendaal Damclub „Haarlem" ZANDVOORT Paedagogisch concert Vuilnisophaaldienst Aanbesteding Huisvestingsbureau SANTPOORT „De Vreemdeling" „Soli Deo Gloria" BEVERWIJK St. Nicolaas komt Groote verruiming van afzet voorspeld NIEUWBOUW TE KATWIJK HILLEGOM Zelfverzorgers Schoenenbonnen K.V.P. Oprichting afdeeling Ned. Kath. Grafische Bond SASSENHEIM Zelfverzorgers Schoenenbonnen Herdenking van onze bevrijding Zeven jaar voor „Den Dré" DOODSTRAF VOOR SS-ER Ambachtschool Het groot verlof van onze militairen Eenige duizenden personen Hernieuwd vooronderzoek inzake oud-illegalen Prijshoudende markt Waar zijn onze troepenschepen V. Onderhandelingen met Engeland besproken PEPERZORGEN TWEEDE KAMER (Vervolg van pagina 1) De strubbelingen op de Beurs Communistische lasten i Ambtenaren van de Prüsbeheer- sching, in samenwerking met de Economische Politie, C.C.D. en de Arbeidsinspectie, zijn gisteren in Haarlem een intensieve actie begon nen ter contrcleering van de prijzen, de winkelvoorraden, den zwarten handel en de loonen in de bedrijven. Gedurende eehige dagen zullen de controleurs, ongeveer 200 in getal, op pad zijn en hun werk niet alleen tot de zaken beperken, maar ook de straat voor hun rekening nemen. Donderdag zijn te Haarlem 44 pro cessen-verbaal opgemaakt, oa. tegen een fotograaf, die binnen acht maan den tijds kans had gezien een over winst te maken van 10.000 gulden en tegen een banketbakker, die in enkele maanden een overwinst had gemaakt van 3500 gulden aan gebakjes. Verder heeft men «en eigenaar van een ga lanterie en huishoudelijke-artikelen- zaak geverbaliseerd, daar hij een aantal goederen voor meer dan 100 pet. boven den wettigen prijs verkocht. In eCn textielzaak, waar eveneens veel te hooge prijzen werden berekend, zijn in be slag genomen 43 overhemden, 3 paar kousen en een voorraad ondergoed, en bij een jjzerwarenhandelaar een hoe veelheid messen van vooroorlogsche kwaliteit. Behalve deze contr&le op de prijzen werd ook in verschillende bedrijven het loonpeil onderzocht. Vier processen- verbaal zijn opgemaakt en in zeven gevallen werd met een waarschuwing volstaan. Door het breken van eenige treden Is gisteren een glazenwasscher, die op zes meter hoogte aan het werk was aan de Gedempte Oude Gracht, van een ladder gevallen. De man kwam eerst op een neonverlichting terecht en daarna op het trottoir. De glazenwasscher heeft geen lichamelijk letsel opgeloopen. Gisteravond had de afdeeling Haarlem van den markt-, straat- en rlvierhandel in de groote zaal van het Concertge bouw een feestve nadering belegd. Een vroolijk en vlot cabaretprogramma, waar in o.m- Lou Bandy optrad, zorgde er voor. dat de aanwezigen in de stemming geraakten. Tevens sprak de voorzitter, de heer Cival. waardeerende woorden tot den di recteur van het Marktwezen, den heer Van Driel, die den dienst per 31 Decem ber wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, zal verlaten. Spr. memoreerde de hartelijke samen werking, welke hjj van den directeur heeft ondervonden. Steeds stond de heer Van Driel voor de belangen van de markt- en kooplieden op de bres. Spr. deed de verheugende mede- deeling, dat binnenkort de avond- markt weer gehouden zal worden met een echt voor-oorlogsche ver lichting. Den heer v. Driel werden een boek en oloemen overhandigd. Tenslotte sprak ook de scheidende functionaris enkele woorden van dank; hij gaf den aanwezigen de verzekering, dat hij zich steeds voor zün vrienden zou blijven interesseeren. De mededee- ling, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft den landelijken voorzitter, den heer Zoutendijk, tot ridder in de orde van Oranje Nassau te benoemen, werd met een luid en langdurig applaus ontvangen. Hierna werd bet programma vlot af gewerkt. Een gezellig samenzijn besloot dezen geslaagden feestavond. Ga je gang maar had J. E., pro curatiehouder van een dier tallooze houtzagerijen, waaraan onze Zaanstreek zoo rijk Is, gezegd tot den aannemer K. J. En deze ging zijn gang. zonder zich te storen aan bouwvergunning of anderszins. Men had geen vergunning aangevraagd, daar dit te lang duurde en de bouw van die woning noodza kelijk was om de diefstallen vah dit voor den wederopbouw belangrijke be drijf te kunnen beperken. Tenslotte maakte een inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht er een eind aan, ten minste, hij dacht er een eind aan te maken, maar de heeren legden een op merkelijk doorzettingsvermogen aan den dag en gingen door Ter zitting van de rechtbank vej- klaarde de procuratiehouder, dat hij die vergunning wel zou aanvragen als de noodwoning gereed zou zijn. De aanne mer K. J. had weinig vertrouwen in de snelheid waarmede vergunningen worden uitgereikt; op het bureau had men hem zelfs verteld, dat hij die ver gunning toch nooit zou krijgen, tevens had hij wel eens eerder onaangename ervaringen opgedaan. Ze kunnen mij wel blij maken, maar niet bang, aldus redeneerde hij; dus bouwde hij door. De president was van oordeel, dat het algemeen belang had moeten preavalee- ren, dit is niet geschied en zoo eischte de 'officier tegen E. een gevangenisstraf van 2 weken en tegen K. J. een maand. Men verzocht ons mede te deelen, dat alle leden van het koor „Katholiek Haarlem" as. Maandagavond 8 uur ver wacht worden in gebouw „Cultura", Jansstraat. Gisteren geschiedde op het kruispunt NassaupleinNieuwe Gracht een vrij ernstige aanrijding. Een autobus van de N.Z.H., die uit de richting Nassau plein kwam en -laar het Kenaupark wilde rfjden. kwam in botsing met een luxe personenauto, die van de Kruis straat naar den Kinderhuissingel reed. De personenauto viel bijna in het wa ter, maar werd tegengehouden door de houten afrastering, welke bij de gracht geplaatst is. De autobus leed geen schade door deze aanrijding, de luxe auto werd gedeeltelijk vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Haarlemache politie heeft een aekeren P. L. v. L. gearresteerd wegens vaischheid in geschrifte. Hedenmorgen stond voor den politie rechter een viertal distributie-ambtena ren terecht, dat zich heeft schuldig ge maakt aan het zich onrechtmatig toe eigenen van distributie-bescheiden tijdens him werkzaamheden in de Vleeschhallea. J. M. B. hield na de bevrijding zes in legvellen over, waarop hij regelmatig nieuwe bonnen kon afhalen. Deze werden verkocht in den Vijfhoek. P. J. M. had ook inlegvellen over, verder had hij nog stamkaarten van politieke delinquenten onder zijn berusting. Hiervan maakte hij gebruik om door afkruising schoenenbon nen te bemachtigen. De tabaksbonnen werden te gelde gemaakt. A. H. deed een onwaarschijnlijk verhaal. Hij zou op den grond zeven inlegvellen gevonden heb ben. Deze honoreerde hij voor bonkaar ten, die echter alle weggegeven werden. Hü kon, aldus verdachte, honderden ge tuigen opriepen, die dat zouden willen bevestigen, maar hij deed het maar lie ver niet. J. H., militair, ging met de in legvellen, die hij van B. gekregen had, bonkaarten halen, terwijl als laatste ver dachte terechtstond de winkelier L. J. B., die de tabaksbonnen voor zijn klanten kocht. De politie-president veroordeelde A. H. tot drie maanden voorwaardelijk en drie maanden onvoorwaardelijk, J. M. B. tot zes maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaardelijk, P. J. M. tot acht maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaardelijk, J. H. tot vier maanden voorwaardelijk en vier maan den onvoorwaardelijk en L. J. B. tot een maand onvoorwaardelijk met aftrek van 12 dagen preventief. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in Juli besloten de algemeene voorwaarden voor noodlijdende gemeen ten niet te aanvaarden. Thans hebben Ged. Staten van Noord-Holland mede gedeeld, dat in de eerstvolgende ver gadering van den raad deze verklaring alsnog moet worden gegeven. Mocht de raad daartoe niet kunnen besluiten, dan zal de gemeente, volgens een mededeeling van den minister, niet voor steun uit 's Rijks kas in aanmer king kunnen komen, terwijl Ged. Sta ten dan bovendien zullen overwegen de goedkeuring aan de begrooting 1946 te onthouden. Zoolang de Commissie Oud nog niet met haar werk gereed is, zullen extra subsidies aan noodlijdende gemeenten gegeven worden. Veel scherpe kanten zijn echter weggenomen en alleen over belangrijke aangelegenheden is overleg met de departementen noodzakelijk Ged. Staten deelen nog mede, dat zij geen hoogere eischen stellen dan de taak als toezichthouder op de geldmid delen der gemeente noodzakelijk maakt. Daar het noodzakelijk is, in verband met een reorganisatie van den admini stratieven dienst het gemeentehuis te Overveen een verbouwing te doen onder gaan, verzoeken B. en W. van Bloemen daal den raad, daartoe een crediet van zesduizend gulden te verleenen. Met ingang van 1. November J.l. werd besloten alle tot dan toe uitgeschakelde lantarens in de gemeente te ontsteken en de straatverlichting pok des nachts te laten branden. B. en W. stellen den raad voor een crediet te verleenen van 4600 voor de uitbreiding van de straat verlichting. Voorts wordt een crediet van ƒ2250 gevraagd voor het herstellen van het sportterrein gelegen ten Noorden van de Julianaschool tusschen de Vrijburglaan en de Willem de Zwijgerlaan. Morgen is er te Bloemèndaal glasdag. De organisatoren, die Bloemendaal, Overveen en Santpoort-Station willen bestrijken, hebben aan deze glasinzame ling tevens een voor linnengoed gekop peld. Morgen, Zaterdag, is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letter C van Ca af t/m Co. HAARLEM. Geboren; M. de Nijs— Vonk d; N. de BooSchol d; C. M. Kort de' Winter z; A- H. SamsonZwart d; E. de RidderDekkers a; T. E. Waalewijn Mansvelder d; S. Oude TijdhofCardol z; E. EntropHübner d; T. J. G. Ade- geestJcma d; A. A. KuijerBosch d. Ondertrouwd: W. D. Arendsen en M. L. de Ridder; R. t. Hoeven en A. M. van Dijk; W- C. Roetman en L. P. Jansen; W. M. van Schouten en S. E. Smits; W. P. Hofstee en R. H. Lugtmeier; B. van Elsloa en L. Boes; J. J. Geerlings en G. J. van Woerkom; C- Bremer en J. M. C. Penger; J. Kapteijn en C. A. Ernst; H. J. C- Leijendekkers en J. C. Fris; J. C. Keetlaer en J. J. Moolenaar; L. Gan- zeveld en C. W Franse; P. T. Servaas en H. A. C. v. d- Bos; H. N G. v. d. Som men en A. B- v. d. Vliet; N Roose en A. Schevel; P. J. Tholen en E. v. d. Smissen; H. B. Post en G. A. van d. Maat; J. Bel les en J. P. v. d. Genugten; H- Zwier en J. W- Dekker; C. v. Accooij en H. B. Bruil: F. Kreuger en M. Bogaart; J. A. Donker en M- M. Schorer; A. Vermeulen en J. G. Nijssen; J. Klanderman en M. Ruijgh; W. A. Seggelinck en G. M. Kuenen; J. A. Leijssenaar en G. M. P- Balm; H. W. van Santen en J. M. War merdam; E. P. A. Sap en E. Miolée. Gehuwd: A. Wijkhuizen en A. Vergers; H. J. Comet en P. M- E. Jongejan; P. W. Brands en T- Smit; N. de Jong en L. M. Philippo; A. van Kruiselbergen en J. Bos; C. D. Stui en C. J. Akkerman; C. van Norden en R. P. Jansen; P. 2ui- derveld en C. P. van Schaik; C. Verdam en R. C. Witte; J. C. K- Habich en J. van Kampen; G. Broek en J M. Brouwer; H. A. Jonkhout en E. van Hengel; P. J- H. Donker en J- M. Cottaar; G. H. Zui- dinga en J. Miog; J. Wijtkamp en G. H. Prent; W- P. H. de Lugt en T. A. Boekei; H. Snoek en M. J. Kobes. Overleden: M. VertonVerton 68 j; J- A. C. Geerlingsv. d. Berg 81 j; C- J. van Leeuwenvan Doom 58 j; T van Horick 70 j. De gemeenteraad van Bloemendaal zal 21 November, des middags 2.15 uur, ten raadhulze in Overveen bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. aanvraag cre diet voor verbouwing raadhuis, voor uitbreiding straatverlichting en voor in richting van een sportveld aan de Vrij burglaan. Woensdagavond behaalde de damclub „Haarlem" een 119-overwinning op het tweede tiental van St. Bavo H. De ge- de tail leer dé uitslag is als volgt: „Haarlem"St. Bavo II 1. F. MollemaJ. v. d. Zwan 11 2. C. P VisseJ. Warmerdam 29 3. G P. RoetN. Zomer 0—2 4. H. J. Rozijn—N. M. Oud 0—2 5. P. MollemaG. Willemse 1i 6. J. HolmJ. Janus 11 7. J. v. BerkumA. Kol 20 8. Ph. P. Amelung Sr.A. Hermans 11 9. H. BerghuisA. Willemse 20 10. P. H. VerpoortenF. Broekman 11 Totaal 11—9 Voor een bijna geheel gevulde zaal van „Ons Huis" gaf het Haarlemsche kamerorkest Woensdagmiddag een pae dagogisch concert. Wethouder van der Moolen sprak namens het gemeentebe stuur een openingswoord. Onder leiding van den heer Gaffel voerde het orkest achtereenvolgens uit: Symphonietta van Benjamin Britten, Catalogue de Fleurs van Milhaud (soliste mevr. Olga. Ongena, alt), Concerto Grosso van Co- relli en de Symphonie no. 29 van Mo zart. Vóór de uitvoering van elk num- mery gaf de heer Gaffel op bevattelijke wijze een toelichting voor de jeugd. Tot de aanwezigen behoorden burge meester Van Alphen, het raadslid Blom en verschillende onderwijzers en onder wijzeressen. Met ingang van Maandag 18 November a s. gaat de volgende regeling in voor het ophalen van vuilnis. Maandag Zeestraat, Heemskerkstraat, en alle straten ten Noorden van de Zee straat, voorts de geheele Kostverloren- straat, de geheele Zandvoortschelaan en Bentveld. Dinsdag Heerenstraat, Groote Krocht, Kerkstraat en alle straten ten Zuiden van bovengenoemde straten; tevens van Haemstedeweg en Tolweg. Woensdag Haltestraat, Kleine Krocht, Kosterstraat en alle straten ten Westen van de Haltestraat. Vrijdag Alle straten ten Oosten van de Haltestraat met Koninginneweg, Wilhel- minaweg, Emmaweg en Julianaweg. Zaterdag Plan-Noord en Haarlemmer straat- Maandag, 25 November 1946, 14 uur, zal aanbesteed worden het sloopen en oprui men van een betonnen gevechtskazemat, staande in den duinvoet ter plaatse van het voormalige „Zuiderbad". Het telefoonnummer van het huisves tingsbureau, Groote Krocht no. 10. kamer no. 16, is gewijzigd. Het is nu no. 2638. Gisteravond is te Santpoort in.café Zomerlust" het tooneelstuk „De Vreem deling" opgevoerd door de R.K. Tooneel- vereeniging ,,Leo XIII'' uit Purmerend. De heer P. Molenkamp, voorzitter van de Cultureele Vereeniging, opende den avond. Het spel was goed en viel zeer in den smaak. De voorzitter bood tenslotte mevr. Truus SpaansCoppejans een bouquet bloeroen aan. Zaterdag 15 November des avonds 8 uur zal de R.K. Harmonie ,,Soli Deo Glo- ria'' onder leiding van den directeur C. Oudendijk een concert geven voor leden en donateurs in café „Zomerlust" te Santpoort. Er is telegrafisch bericht uit Spanje ontvangen, dat Sint Nicolaas 23 Novem ber zijn traditioneelen intocht in Beverwijk zal houden. Hij arriveert met den trein van 3.30 uur en wordt officieel aan het station begroet. De kinderen worden ver zocht aanwezig te zijn om den goeden bis schop te verwelkomen. Kick Smit gee/t college in de behandeling van het ..bruine monster". Onder groote belangstelling van zijn jeugdige leerlinge n gee/t hij een lesje in het „koppen". Een van zijn vurigste bewonderaars is wel Smit Jr., die geboeid toekijkt De 1 Argentijnsche landbouwkundige ingenieur E. Broen, die eenigen tijd ge leden, tijdens een bezoek aan ons land, o.a. de bollenstreek, de laboratoria te Ltsse en de bloemententoonstelling te Haarlem bezocht, heeft na zijn terug keer te Buenos Aires uitgeweid over de proeven tot speciale voorbehandeling voor het acclimatiseeren van tulpen-, hyacinthen- en narcissen/bollen, onder professor Van Slochtereti te Lisse ver richt, om' de bezwaren te ondervangen, verbonden aan de zes maanden verschil in jaargetijde tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk halfrond. Hü beschreef hoe voor het kweeken van die drie bloemsoorten uit Nederlandsche bollen in Argentinië tot dusverre allerlei ge compliceerde practijken noodzakelijk waren, zooals uitplanten in speciale bakken, die in koelkamers geplaatst moeten worden enz., kortom, een be handeling, die alleen gespecialiseerde, voor luxe-verkoop werkende, bloem- kweekers zich kunnen veroorloven. Hij vertelde met groote voldoening, dat Nederland er nu in geslaagd is, door geschikte behandeling, bollen van de drie genoemde soorten dusdanig te pre pareeren, dat zij bij' aankomst In Zuid Amerika direct in den kooiden grond geplaatst kunnen worden en bloemen leveren met hetzelfde succes en den zelfden eenvoud van Jjehandeling, waar mede zij dat bij ons thuis doen. Ten einde het succes in de practijk te be wijzen, heeft de Nederlandsche regee ring partijen bollen, welke een dusda nige behandeling hebben ondergaan, reeds toegezegd aan de landbouwkundi ge faculteit in Buenos Aires, waar de uitplanting zal geschieden onder leiding van den heer Broen. Spr. eindigde met aan de Nedciian0- sche bloembollen-cultures een groote verruiming van afzet te voorspellen op grond van dit nieuwe procédé, niet al leen in Argentinië, maar in heel Zuid Amerika, Zuid Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. Onder groote belangstelling is Don derdag te Katwijk aan Zee een gedenk steen ingemetseld in een van de nieuwe 61 woningen die haar voltooiing reeds naderen. De bouw van deze 61 nieuwe huizen verloopt zeer vlot. Het werk be gon 8 Juli 1946 en thans zijn reeds 19 woningen glasdicht, terwijl ruim 40 stuks al onder de pannen zün. Het zijn flinke woningen voor groote gezinnen. De uitreiking bonkaarten zelfverzor gers, le en. 2e periode, zal geschieden Donderdag 21 Nov. in het uitreiklokaal aan de Jhr. Mockkade. Zü, wier stamkaarten als laatste cijfer een 7 aanduiden, kunnen hun schoenen bonnen afhalen Donderdag 21 Nov. van 9—12 en van 13.30—16 uur in heit uit reiklokaal aan de Jhr. Mockkade. Naast de verschillende mooie en aantrekkelijke spelen voor dezen feestdag, bieden wij U een aaiital artikelen in een lage prijsklasse welke bij uitstek geschikt zijn om als verrassing te dienen. yAnegang 46 ook voor speelgoed In de plaats van den heer J. Kunst, die ontslag had verzocht als secretaris, is thans diens plaats benoemd de heer C. Büersbergen. Donderdagavond is in het bondsge- bouw van de Katholieke Arbeidersbewe ging een afdeeling HillegomLisse van den Katholieken Grafischen Bond opge richt. Tot voorzitter van de afdeeling werd benoemd de heer G. Koeter; de heer G. Wiegers tot secretaris-penning meester en tot commissaris de heer J. v. Keteren uit Lisse. De uitreiking bonkaarten zelfverzor gers, le en 2e periode, zal geschieden Woensdag 20 Nov. in de Burgerzaal. Zij, wier stamkaarten als laatste cijfer een 7 aanduiden, kunnen hun schoenenbou- nen afhalen Woensdag 20 Nov. van 912 uur en van 13.3015 uur in de Burgerzaal. Naar wij vernemen heeft de regeering besloten haar medewerking er toe te ver leenen, dat de herdenking onzer bevrij ding, welke dit jaar te Amsterdam is gehouden, in 1947 zal geschieden te Rotterdam in het Feijenoord-stadion. De ijeer Briels zal mede de leiding heb ben. De baten, welke van deze herden king worden verwacht, zullen ditmaal ten goede komen van het comité „Eere schuld en dankbaarheid". Hedenmorgen deed het Amsterdamsen Bijizonder Gerechtshof uitspraak ln de zaak tegen A. A. L. Graumans, beter bekend als „Den Dré van Ulvenhout". Hij werd overeenkomstig den elsch" veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar met ontzetting uit de openbare rechten en uit het recht om te publiceeren voor het leven. Het Hof overwoog daarbij, dat van een zwaarder of zelfs het zwaarste vonnis alléén was afgezien, omdat Graumans door aijn physieke verzwakking reeds zwaar ge straft werd door een boven het Hof uit gaande Macht. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hedenmorgen den SS-er P. W. Oiofsen, die op Nederlandschen bodem ac tief aan den strijd tegen de bevrijders had deelgenomen, tot den doodstraf. Hem werd het recht van cassatie verleend. Drie andere SS-ers, H Brouwer, Th. ter Schiphorst en A. Roderink. die voor soort gelijke misdrijven terecht hadden gestaan, werden m verband met verschillende ver zachtende omstandigheden veroordeeld tot reap. 15, 12 en 10 jaar R.W.I. Wie hier binnen komt, laat alle hope varen." Deze gedachten- associatie niet Dante's Hel schoot ons steeds door den geest, wanneer we tijdens den oorlog het woord Arbeidsbureau hoorden noe men. Hoe anders is dit geworden in de anderhalf jaar, die sinds den dag der bevrijding achter ons ligt. Toen we voor de tweede maal het groote, heldere, doelmatig Ingerichte gebouw aan den Kleinen Houtweg betraden om een nieuw onderhoud te hebben met den Directeur, den heer van Biel, voelden we ons als heelemaal thuis. „U komt als geroepen," verwelkomde ons de heer van Riel, „ik had juist een bespreking met enkele ambtenaren over de wenschelijkheid de ouders er nog eens op te wüzen dat het toch zoo nut tig is dat ze hun kinderen een vak la ten leeren." We verklaarden ons dadelyk bereid al het mogelyke te doen, ons steentje tot het goede doel bij te dra gen. Trouwens al waren we dan nog niet nauwkeurig op de hoogte, we wis ten maar al te goed, hoeveel jongens en meisjes hun tjjd nog ondoelmatig besteden en hoe nuttig het dus zou zijn dat aan dit onderwerp eens bü'zondere aandacht werd besteed. „Veel, heel veel, ouders," zoo begon de heer van Riel, „laten zich bü de be paling van de beroepsrichting van hun kind niet leiden door zün toekomstvoor uitzichten, maar door het directe finan- cieele voordeel dat zün werk oplevert. Nu weet ik wel, in tallooze' gezinnen kan geen enkele gulden worden gemist, maar toch ben ik overtuigd dat het geldelüke argument ook wel eens wordt gebruikt als de strikte financleele nood zaak niét of in mindere mate aanwezig is. Onnadenkendheid en het kiezen van den weg van den minsten weerstand spelen een belangrijke rol. Het veel ge bezigde argument, dat het kind er niet voor voelt een vak te leeren, is niet steekhoudend, want het kind kent mees.tal zün belang niet, kijkt niet ver der dan wat zeer nabij ligt en kiest de verlokkingen van het oogenblik. De taak van de ouders is hun kinderen een goede opvoeding te geven en te zor gen dat zij een zoo goed mogelijke plaats in de Maatschappij krijgen. En die plaats kunnen ze nooit krijgen als ze geen vak geleerd heben. Mogelükheden daartoe zün er genoeg. Haarlem beschikt niet alleen over tal rijke voortreffelijke onderwijsinrichtin gen, maar er zün °°k verschillende goede bedrüfsscholen en fabrieksoplel- dingen. In dit verband wil ik nog eens spe ciaal wijzen óp de Ambachtschool. Te vaak hoort men nog op een van onvol doende respect getuigende wijze spreken over de Ambachtschool en de leerlingen, die die school bezoeken. De U.L.O— school wordt „deftiger" gevonden en meer uitzicht biedende. Domme jongens behooren op de Ambachtsschool, intel ligentere op de U.L.O Deze gedachte is onjuist. De behoefte aay goede vaklieden is grooter dan die aan administratief per soneel. Zelfs in den tijd van de ernstig ste werkloosheid kan de vakman worden geplaatst; zelfs thans, nu er zoo'n groot tekort aan arbeidskrachten bestaat, loo- pen behoorlüke kantoorbedienden en boekhouders zonder werk. Ook de ver diensten van den geschoolden arbeider zijn grooter dan die van het administra tieve personeel. Tegenwoordig is dit ver schil zelfs zeer groot en het ziet er niet naar uit, dat daarin in een nabije toe komst veel verandering zal komen. (Van onzen Haagschen redacelir) In aansluiting op ons bericht van vorige week inzake het met groot verlof zenden van dienstplichtigen en reserve-personeel in Indië d'iene, dat het hier uitsluitend militairen van het Koninklijk Neder- landsch-Indisch leger betreft, die uit krijgsgevangenschap naar Nederland zijn teruggekeerd. Het gaat hier om een nor male administratieve aangelegenheid, die slechts op grooter schaal geschiedt, door dat het werk een tijd heeft stilgelegen. Tot nu toe zijn 1945 militairen met groot verlof gezonden, de meesten omdat zij voor de Tropen zijn afgekeurd. Voor de anderen, die voor den oorlog vaak als bur- gerambtenaaar of in de cultures in Indië werkzaam waren, wordt nagegaan of zij uit 'het militaire verband kunnen worden gemist. Zoo ja, dan worden ook zij met groot verlof gezonden, opdat zij in hun vroegere burgerfunctie naar Indië kunnen vertrekken. In totaal beperkt de actie zich tot eenige duizenden personen. Het Gerechtshof te Rotterdam zou gis termorgen uitspraak doen inzake de ac tieve oud-illegalen, die zich veertien da gen geleden voor de rechtbank te verant woorden hadden. Doch voor vrijwel alle verdachten vroeg de president, mr. Van Vollenhoven, hernieuwd onderzoek door den Rechter-Commissaris. Het Hof heeft wel reeds als zijn meening te kennen ge geven, dat de vereeniging van oud-illega len wel degelük beschouwd wordt als een vereeniging, die verboden actie voerde. H. C. v. D„ die de granaat in de slagerü heeft geworpen, is veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. V. D. heeft volgens het Hof bewust aan de daadwerkelijke actie medegewerkt. Üit de motieven echter concludeerde men, dat de verdachte geen misdadigen inslag heeft. De nachtwaker A. J. C. v. L„ die v. D. heeft aangezet het projectiel te werpen, krijgt tien maanden met aftrek, waarvan 5 maanden voorwaarde lijk, ook met een proeftijd van drie jaar. De beide drukkers van de illegale lectuur van de vereeniging kregen resp. f 100 en f 40, subsidiair 20 of 10 dagen. Amsterdam. 14 Nov. 1946. Vandaag was het in enkele afdeelfngen weer aanmerkelijk stiller. Op de scheep vaartmarkt, in tabaksaandeelen en ook in rubberfondsen kwamen verschillende soor ten niet tot noteering De koersen stelden zich dan ook hier meercndeels op lager niveau. Bankaandeelen waren voor enkeie soorten iets beter gedisponeerd. VAN RUYSDAEL 11 Nov. tc Singa pore. MANOERAN 14 Nov. te Calcutta. KOTA BABOE 13 Nov. te Batavia. NIEUW HOLLAND 14 #ov. v. Aden n. Batavia. FRIESLAND 13 Nov. te Coiombo. SALAWATI 13 Nov. v. Genua naar Batavia. ZATERDAG 16 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ned. Volkstooneel met „Erfenisjagers", 8 uur. Begijnhofkapel: Wim Povel met „Sprookje» voor volwassenen", 8 uur. R. K. Ver.-Gebouw (Koningsteinstraat): Fancy-Pair. Gem. Concertgebouw: Feestavond Bond van Postduivenhouders, 8 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: „Grijze oogen"; Palace: „Zeebonken". I.uxor: „De man' met het ijzeren masker", alle 2; 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „De blauwe sluier", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: „North of Sjanghai"; 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Sjpaarne-theater: „Verloren in de wildernis", 2.30. 7 en. 9.15. Zond. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Vrljd. geen matinee. Apotheekdiensten: De avonddiensten der apotheken worden tot 16 Nov. waargeno men door Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539, C. G. Loomeijer, Zijlweg 34. tel. 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26 telefoon 11174, Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Koning Faroek van Egypte heeft in zijn troonrede bij de opening der zit ting van het Egyptische parlement ver klaard: „Ik koester groote hoop, dat de huidige onderhandelingen met Groot- Brittannië met succes bekroond zullen worden, ter consolideering van een wa re vriendschap tusschen het Egyptisch koninkrijk en Groot-Brittannië, door het sluiten van een verbond. Gij' zult zien, dat binnen vAf maanden de eva cuatie van Caïro. A"exandrië en de Nü'l- delta voltooid zal zün. Wat betreft on zen tweeden elsch, namelijk de vereeni ging van Egypte en den Soedan onder onze kroon: de hieromtrent tot stand gekomen overeenkomst zal u binnen kort worden voorgelegd. Ik prijs mij ge lukkig te kunnen verklaren, dat de be sprekingen te Londen tot goede resulta ten, betreffende dit punt, hebben ge leid". Ten aanzien van de Palestijnsche kwestie zeide koning Faroek: „Mijn re- geering heeft zeer veel belangstelling voor de Arabische landen, die geen lid zün van dc Arabische Liga". De Chineesche kooplieden van het In dische specerijen-eiland Banka zitten ln zorgen over 10.000 ton witte Muntok- pc-ier. terwijl het grootste deel van de wereld peper noodlg heeft. Pepersmokkelaars drijven een levendigen, onwettigen maar winstgevenden handel tusschen Banka en Singapore, maar zij kunnen slechts een klein deel van den voqrraad van het eiland aan den man brengen. Berichten uit de Vereenlgde Staten, volgens welke de pepervoorraden aldaar zeer gering zijn, hebben de peperplanters, die ln onzekerheid verkeerden met be trekking tot de toekomst van hun plan tages, moed gegeven. Na de bezetting van Japan waren er op Banka misschien nog 100.000 planten tegen voorheen 12 millloen. Een der moeilijkheden, waarmede men bij hot handhaven der productie te kam pen heeft, is het gebrek aan ammonia- salphaat voor bemesting. Men meent dat vier jaar noodig zullen zijn om het vooroorlogsche productiepeil weer te bereiken. Ik behoef u wel niet te zeggen, dat ik deze beschouwing niet heb uitgespro ken om afbreuk te doen aan de ULO- school. Ik heb respect voor haar en voor de nuttige fimctie die ze vervult in de maatschappü. Mijn eenige doel was te pleiten vóór het ambachtsonderwijs. „U spreekt van scholen", onderbraken we den heer Van Riel, „maar zijn er nu ook mogelijkheden voor jongens en meis jes die den schoolleeftijd ontgroeid zijn, en die nog een opleiding willen genie ten?" „Ongetwijfeld, ik noemde ai de be drüfsscholen en de fabrieksopleidingen. Overal is plaatsingsmogelükheid, zoowel voor jongens als voor meisjes en op aeer aantrekkelüke voorwaarden. Ook voor de meisjes, want er is een enorme vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten, zoowel in de fabrieken als in de ateliers. Dat er tevens een enorme behoefte bestaat aan huishoudelijk personeel, mag als al gemeen bekend worden verondersteld. Ouders met kinderen die ongelukkiger wijze in een ongeschoold beroep zijn terecht gekomen, komt eens praten op het Arbeidsbureau of' stuurt uw kind. i Zco'n bezoek zal zeker geen teleurstel ling worden. Integendeel de kans is groot, dat nieuwe en betere mogelijkheden ge vonden worden voor de toekomst van het kind. De ambtenaren van het arbeidsbu reau zijn er in gespecialiseerd een ar beidskracht od de juiste plaats te werk te stellen, het is hun vak. Spreekt het eigenlijk niet van zelf dat ze 'gewezon zijn de ouderS te assisteeren bij het kie zen van efen werkgever voor hun kind? Maar hoe men hier ook over denkt, laat men van één ding volstrekt doordrongen zün, de noodzaak de kinderen een vak te laten leeren. Trouwens daarmede wordt niet al leen het eigenbelang gediend, maar ook het belang van de heele gemeen schap Want wil Nederland zün oude welvaartspeil hersteilen, dan moet on ze industrieele productie worden ver hoogd en daarvoor zijn vatmonscnen veel vakmenschen, noodig", zoo beslooi de heer van Riel zün interessant relaas. Dit dan, wat er over Indië is ten beste gegeven. De talrijke andere punten van bet debat tippen wij. slechts aan, naar het voorbeeld, dat dr. Beel in zijn zeer gecom primeerde, heldere en -op menig moment puntige rede gaf. Wii vernamen dan, dat de regeling voor de oorlogsslachtoffers ge reed is en bii den-Raad van state. De heer Van der Goes kreeg te hooren, dat de re geering vastbesloten is een actieve cultuur politiek te voeren. Ter zake van het bui- tenlandsch beleid verklaarde dr. Beel, dit de regeering wenscht samen te werken me: iedereen, met wien in het kader van de U.N.O. samenwerking mogelijk is, maar speciaal met die landen, met wie wij be langen gemeen hebben. Voor de radio is spoedig een nieuwe overgangsregeling voor den resteerenden overgangstijd te wachten Ter verdediging van de oplossing, die de regeering dezer dagen voor de moeilijkhe den met den Hoogen Raad heeft gevonden verwees dr. Beel naar het oordeel van vier gezaghebbende Juristen, die deze oplossing als Juist hebben erkend. Sprekende over de loon- en prijspolitiek wees hü erop, dat de prijsbeheersching noodig is om den loonstop te kunnen handhaven. De instel ling van een sociaal-economischen raad nog voor de bedrijfsorganisaties hun beslag gekregen zullen hebben, wilde de regeering bevorderen zooals de heer Dassen gevraagd heeft. Naar zijn meening behoeft de ver mindering van het subsidie op levensmid delen nog niet tot prijsverhooging te lei den Dr Beel dacht hierbij aan den heil- zamen invloed der concurrentie, met name ten aanzien van het brood. Maar dit heeft hij in zijn radiorede niet verteld, en overi- géns moeten we nog zien. wat er van die verwachting terecht komt. Nogmaals zegde hij toe, dat de regeering de verhooging van de salarissen van het overheidspersoneel en van de onderwijzers zal bezien. De regee ring bezie dezen eisch vooral niet te laat. In den opzet van het Planburau kondigde hij een wijziging aan en voorts deelde hij méde, dat er een staatscommissie voor de socialisatie van de mijnen zal worden in gesteld. Het wetsontwerp voor de ouder- domsverzekering is gereed en ten slotte zette h'ij nog eens uiteen, dat de regeering geen grootere grenscorrecties wil, omdat zij niet zooveel Duitschers wenscht op te némen en de kosten voor den herbouw van de steden niet wil betalen. Met ae door den heer Van der Goes opgegeven punten, die bil de Grondwetsherziening aan de orde zullen moeten komen, was ur Beel het volkomen eens. Hij achtte deze Grondwetsherziening niet te schelden van een algemeene staatshervorming. Aan de communisten, die bij monde van den heer Paul de Groot de Katho lieken en dit nog wel met het voor beeld van Mgr. Stepinac, hadden uit gemaakt voor heulers met de fascisten, gaf de minister een geestrijke afstraf fing. Als de communisten zulk een af schuw hebben van de Katholieken, hoe kwamen zij er dan bij ten tijde van de kabinetsformatie den Katholieken een verbond voor te stellen? Of wilden zü het sprookje van ,,La Belle et la Béte" verwerkeiyken, zich zelf daarbij, de rol van „La Belle" toedenkend? De heer De Groot keek er wat witjes bü- Groven laster verkondigen is heel wat 'gemak kelijker dan geestig te riposteeren. Zoo kort als de minister-president was geweest, zoo omslachtig was prof. Lief- tinck oudergewoonte. Drie uur heeft de minister noodig gehad om de Kamer een minimaal beetje inlichtingen te geven. Een druppelfleschje, waar de woorden traag uitvallen, slecht gekozen woorden bovendien. Na een paar uur was iedereen tot vertwijfeling gebracht. Sprekende over de omzetbelasting dacht prof. Lieftinck aan een groote dif ferentiatie in het tarief om te kunnen bereiken, dat de algemeen noodige arti kelen buiten de verhoog'lng blijven. De heer Hofstra kreeg zijn zin. Er komt een wetsontwerp, dat zich zal be zig houden met de afrooming van de ex portwinsten. Voorts overweegt de minister een belasting op de waardevermeerdering van onroerend goed. Nadat hü alles nog eens goed over wogen heeft, vond hij, dat hij op het oogenblik om opportuniteitsredenen ook geen voorstander van een meerja rige begrooting kon zijn. Wei denkt de regeering aan het opstellen van een plan voor meerdere Jaren, waarbij mo gelijk de plannen van de verschillende departementen in het kader van het algemeene raamplan zullen kunnen worden gevat. Een nieuw ontwerp Bank. wet en een ontwerp tot nationalisatie van de Nederlandsche Bank zijn aan den Bankraad toegezonden. En over de strubbelingen met de effec tenbeurs verklaarde de minister, dat hü niets heeft nagelaten om in vertrouwe lijk conact met de Vereeniging voor den Effectenhandel de belangen van de Beurs te ontzien. Doch hij herhaalde, dat het nationale belang ten slotte moet preva leeren. Nadere toelichtingen over de Staats schuld zal hij op verlangen van den heer Teulings gaarne aan de vaste Commissie voor de Financiën geven. De meerling van den heer De Wilde, dat de Memorie- kosten op de Begrooting voor salaris-ver- hoogins- van onderwijzers en ambtenaren en voor ouderdomszorg de begrooting zoo nadeeli? zullen beïnvloeden, bestreed de heer Lieftinck. in de eerste olaats zijn er vele stelposten op dé Begrooting. die nooit voor het volle bedrag worden uitgeput, in de tweede plaats valt de opbrengst van de belastingen verre van tegen en in de derde plaats ziln er nog allerlei te nemen maatregelen, di'e niet in de Begrooting ver werkt ziin. zooals de Conversie van Staats leningen.' Bij de replieken ontspon zich nog een klein debat tusschen de heeren Tilanus en Romme over het processie-verbod. De heer Tilanus meende, dat het pro cessie-verbod volstrekt niet als een dis criminatie voor de Katholieken in de Grondwet is gekomen, doch alleen als een maatregel om gevoeligheden van anderen te ontzien, hetgeen evenwel een discriminatie inhoudt, zouden wü willen zeggen. Prof Romme viel den heer Tilanus in zooverre bij, dat het procci sie-verbod inderdaad een teer punt is, maar niet voor bepaalde groe pen, doch voor het geheele volk. En dit zeide prof. Romme uitsluitend met het oog op het algemeen welzü'n van het volk, dat de eenige maatstaf mag zün, welke hierbij in het geding is. In den loop van den middag werd na een korte gedachtenwisseling nog goed gekeurd het wetsontwerp tot goedkeu ring van het statuut Vereenlgde Naties voor Onderwijs, Wetenschap en Cul- - tuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2