Rantsoeneeringsvraagstuk in Duitschland WERELDNIEUWS IN BEELD Smokkel-hoogconjunctuur in het kleine Andorra RUMOER AAN DE GRENS TUSSCHEN GRIEKENLAND EN ALBANIË Meeningsverschillen tusschen Britten en Amerikanen Handel in auto's en sigaretten levert goede winsten op spel Duitsche kolen-export wordt verminderd BELGISCHE CRISIS OPGELOST Fransche communisten contra Moskou Puister Londensche pers over Engelsch elftal VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Krijgt Triest een opvolger in Valona? NIEUW VACCIN TEGEN TUBERCULOSE FRANSGHEN BEZETTEN BERLIJNSCHE FABRIEKEN i talie; Parijs zónder licht Stakingen m de Britsche zone Communist als vice-president der Kamer? Interview met Thorez WATERSNOOD IN ROME Pleinen van de stad in meren veranderd Dwangarbeid voor de vrouw die Goerdeler verried NIJLPAARDJE GEBOREN DE AMBASSADEURSPOST TE MOSKOU Pater Pieis overleden BRUNO WALTER (Wordt vervolgd) Ontslag van krijgsgevangenen HET AFTREDEN VAN MIN. RINGERS ROEMEENSCHE OPPOSITIE VRAAGT INTERVENTIE Protestnota gezonden aan geallieerden Roozen speelt mee Sportsnippers Te New York leggen de Groote Vier de laatste hand aan de regeling van de kwestie Triëst, en zij doen het niet in verbazende eenstemmigheid. De kwestie is dan ook van groot belang. Inzet is niet het al of niét toebehooren Van de stad aan Italië of aan Joego slavië, maar heeft een wijder beteekenis: het gaat er om of zij in de Westersche dan wel, in de Russische invloedssfeer zal liggen. Als zij aan Joego-Slavië zou worden toegewezen, zou zij deel gaan uitmaken van het Slavische blok; Rus land zou daardoor de werkelijke beheer der zijn en een Middellandsche Zee-mo- gendheid worden. Men heeft te Parijs besloten, den middenweg te bewandelen en de haven aan geen van beide par tijen doch aan de U.N.O. over te laten, en steggelt nu nog slechts of men op dien weg rechts of links zal loopeq. Daarmee echter is voor de Sovjets deze kans verkeken. Zij hebben naar andere mogelijkheden rondgezien en vonden er een in Albanië. Sinds langen tijd heeft dat land een grensgeschil met zijn Zuiderbuur, Griekenland, dat aanspraak maakt op de Zuid-Albaansche provin cies Koriza en Agyrokastro. Toen, op Goeden Vrijda 1939, de Italianen Alba nië, en later Griekenland, aanvielen, stelde de Grieksche premier Metaxas voor, de ruzie te vergeten en samen tegen den indringer te strijden, hetgeen ge beurde. Tijdens den oorlog echter stierf Metaxas. Gesteund door de Westersche mogendheden begonnen de Grieken op nieuw' het zuid-Albaansche gebied op te eischen, en het zag er naar uit, dat zij na den vrede hun zin zouden krijgen. Het bondgenootschap verflauwde. Waar om, redeneerden de partisgnen in Alba nië, zouden wij een overwinning helpen bevechten die slechts op verlies voortons kan uitloopen? Sommigen van hen gin gen naar huis, anderen geraakten onder communistischen invloed en zetten onder roode vanen den vrijheidsstrijd voort. Het einde van den oorlog trof slechts deze communisten onder de wapenen aan/ Zij werden de helden des vader lands, veroverden de macht en bewerk ten de afzetting van hun koning, Zog, ëie in ballingschap ging. De leider van het roodgekleurde Nationale Pront, Bnver Hodzja, vormde een kabinet en werd de feitelijke machthebber. Hij voerde een duidelijke politiek. In Juli sloot hij met het Joego-Slavië van Tito een pact van vriendschap en wederzijdschen bijstand: samenwer king in geval een vair beide zou worden aangevallen, verplichting om geen an dere verdragen te sluiten zonder vooraf gegaan onderling overleg. En twee maanden daarna wist de New York Times te berichten, dat Albanië troepen concentreerde aan de Grieksche grens. Daar waren o.a. twee Russische infanterieregimenten bij. Er zouden 120 Joego-Slavische en Russische kanonnen zijn aangekomen op het eiland Saseno in -de baai van Valona, die door een mij nenveld werd afgesloten. Naar verder ge held werd, versterkte men de geheele fcnst ten Zuiden van Valona. Dit alles trok de aandacht van Londen en Washington. Er ging 'n militaire mis sie naar Albanië, die echter met de grootste onwelwillendheid bejegend wdTd en tenslotte maar weer vertrok. Britsohe oorlogsschejien, die door het internatio nale Kanaal van Korfoe voeren, werden van de vastelandskust beschoten, en later vlogen er twee in de lucht, doordat zij op mijnen gestooten waren. Geen wonder dat Engeland in deze omstandigheden niets voelde voor een herstel der diplo matieke betrekkingen, die sinds den oorlog verbroken waren geweest, en zijn gezant, die al benoemd was, verbood naar zijn post te vertrekken. Ook een Amerikaansche missie, die normale be- trekkingen trachtte voor te bereiden, 7-ai teruggenomen worden, omdat men in Tirana bot weigert ook maar één ver plichting te erkennen, die het land vóór den oorlog had aangegaan. De kwestie heeft nog scherpere vormen aangenomen, nu steeds maar weer mij hen worden gesignaleerd in het Kaflaal Van Korfoe. dat aan den Noordkant nog geen 3 KM. breed is. Volgens interna tionale bepalingen is deze waterweg geen eigendom van een der twee kuststaten (Griekenland en Albanië) doch is hij internationaal, vrij bevaarbaar, en het leggen van mijnen is hier dus verboden. Met toestemming van de Commissie Voor het mijnenvegen in de Middelland se Zee, waarin de Groote Vier en een aantal kleinere staten zitting hebben, zijn thans 20 Britsche oorlogsschepen aangekomen, die bezig zijn, de gevaar lijke dingen op te ruimen. Dit alles zou betrekkelijk onbelang rijk zijn, indien het niet ten nauw ste verband hield met het genoem de grensgeschil en met de groote Mid dellandsche Zee-politiek. De aanwezig heid van de Engelsche oorlogsschepen is een duidelijk teeken van sympathie voor do Grieksche aanspraken. Zij beteekent: halt Albanië, niet verder Zuidwaarts met militaire voorbereidingen, hier zijn ook Engelsche belangen in het spel. Engeland toont waakzaamheid in de kwestie van Valona en laat in leder geval niet toe dat de waterwegen naar deze haven al vast versperd worden. Het blijft zoo dicht mogelijk in de buurt. Hoezeer dit de Albaansche regeering steekt, blijkt wel uit het feit dat zij in twee dagen tijds reeds twee protesten heeft doen hooren. Er schijnt zelfs gevuurd te zijn, naar men in Tirana meent uitsluitend van den kant der Britten. Zelfs de U.N.O. heeft een protesttelegram ontvangen. In dit kleine, economisch achterlijke land ligt voor de Sovjets een nieuwe kans. Blijkbaar is er geen diplomatie die hun kan verhinderen, deze te grijpen. De dienst der volksgezondheid van de Ver. Staten heeft bekend gemaakt, dat in Amerika op uitgebreide schaal onderzoekingen zullen worden gedaan met een nieuw vaccin tegen tuberbu- lose, dat „een verhoogd weerstandsver mogen" schijnt teweeg te brengen. Het bedoelde vaccin is bekend als „bcg" en het is te Chicago, te New York en in de westelijke roodhuiden reservaten alsmede in Europa en Z. Amerika toegepast op kleine groepen personen. Dr. Herman Willeboe, leider van den dienst der volksgezondheid, verklaarde, dat het van verscheidene vaccins, wel ke zijn geprobeerd, het meest beloofde. Hij zeide, dat het „tijdens de ba- perkte 'periode, waarin het werd be proefd, een verhoogd weerstandsvermo gen scheen teweeg te brengen, maar dat de uitwerking niet 100 is." Er zal een afzonderlijk laboratorium worden ingericht om „bcg" te pro- duceeren. Het „bcg" is aldus genoemd naar twee Fransche geleerden, Clamette en Guérin, die het hebben ontdekt. Volgens Amerikaansche inlichtingen hebben Fransche troepen de groote Borsig-fabrieken te Berlijn bezet, ten einde deze te beschermen tegen sabo tage door Duitsche arbeiders. Vijftig Fransche gendarmes, versterkt met der tig Duitsche politie-beambten, betraden het terrein der fabriek, zetten alle uit gangen af en fouilleerden het personeel op wapenen. Daarna werden de Duitsche arbeiders naar huis gezonden. Naar verluidt, bestaat er bij dc Anglo-Amerikaansche besprekingen, over de unificatie der beide zones in Duitschland een groot mccn-ngsver schil wat betreft dc bijdragen van elk der landen in het financieele te kort van de gecombineerde zon *5 en izake de voorgestelde uniforme distri butie van voedsel. De Amerikanen willen gedurende de eerstkomende drie jaar een rant soen van 1800 calorieën per dag, ter wijl de Êngelschen het rantsoen ge leidelijk willen verhoogen tot 2100 calorieën in het derde jaar. Engeland is van meening, dat de finan cieele steun aan Duitschland als 'n lee ning op langen termijn moet worden be schouwd. Als debiteurenland is Engeland niet in staat zulk een leening te verstrek ken. Het is daarom van meening, dat Amerika, als grootste crediteurenland der werled, het leeuwendeel der finan cieele hulp op zich moet nemen. Amerika bestrijdt deze stelling en wil de kosten verdeelen op basis van het aantal inwoners. Op deze wijze zou En geland 58 pCt. moeten betalen en Ame rika 42. De Britsche en Amerikaansche steenkoolraad te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat de kolenexport vanuit de Britsche zone van Duiteehland naar 18 Europeesche landen, te be ginnen in December met 350.000 ton per maand, zou moeten worden in gekrompen omdat de productie niet gehandhaafd kon worden. De raad verklaarde, dat deze be slissing met leedwezen was genomen, maar niettemin noodzakelijk was. De Britsche zone zal echter nog 500.000 ton isteenkool per maand naar de 18 Europeesche landen uitvoeren zelfs na, de vermindering met 350.000 ton, die ten minste drie maanden gehandhaafd zal blijven. De Fransche reactie op deze mededee- lhig is er een van ernstige bezorgdheid. Frankrijk, dat een maximum-import van de Roerkolen noodig heeft voor zijn vitale JOEGOSLAVI ANCONA ROME -TIRANA B BRINDISt rheensche RIEKE LAN Aan den ingang tot de Adriatische Zee, in de Straat van Otranto, ligt de havenstad Valona, en tegenover de Grieksch-Albaan sche grens het eiland Korfoe. Rus sische en Britsche buitenposten? industrieën en voor den nationalen we deropbouw, is nog meer verontrust, zoo deelde een woordvoerder van het Fran sche ministerie van Buitenlandsehe Za ken mede, over de mogelijkheid, dat deze niet geëxporteerde steenkolen zullen wor den gebruikt voor herstel der Duitsche industrie. Het tekort aan kolen in Frankrijk wordt juist op pijnlijke wijze gedemon streerd in Farijs, de „lichtstad" bij tra ditie. Tengevolge van kolenschaarschte zal de Fransche hoofdstad 24 uur' per week een ,»tad der duisternis" worden, zoo hebben de autoriteiten der electrici- teitsvoorzlening aangekondigd. Van Maandag af zal de electrische stroom el- ken dag in twee der zes stadszonfes van 7 uur 's morgens tot half acht s avjnd worden afgesneden, zoolang de winter duurt. Het Parijsche publiek is diep teleur gesteld, omdat tevoren was beloofd, dat de electriciteits-af snij ding slechts een uur per dag zou duren. Fabrikanten en arbeidersorganisaties hebben ook reeds geprotesteerd. De C. G- T. heeft eerst sluiting van de Parijsche nachtclubs geëischt, alvorens men de industrie gaat treffen. De stroom-leveranciers echter weigeren dit, juist omdat zij tenminste een aspect van het oude Parijs willen behouden. Intusschen is er nog een kans, dat Parijs heelemaal zonder-stroom zal ko men en zonder gas omdat de ar beiders in de energiebedrijven een sta king overwegen ter ondersteuning van hun actie voor loonsverhooging. Het Fransche kabinet zal het pro bleem in zijn eerstvolgende zitting on der oogen zien. Uit de Britsche zone van Duitschland worden eenige onbelangrijke stakingen gemeld naar aanleiding van het nieuws, dat het broodrantsoen volgende week zal worden verlaagd. De stakingen zou den slechts enkele uren hebben geduurd en niet door vakvereenigingen zijn ge steund'. Naar het Roergebied wordt bloem aangevoerd uit andere deelen van de zone en de militaire regeering gelooft, dat men over tenminste de helft van het broodrantsoen der volgende week zal kunnen beschikken. Elk verlies aan calorieën zou worden ondervangen door het verstrekken van biscuits en suiker inplaats van brood. Uit Engeland zal 12.200 ton biscuit ko men. Het Fransche militaire bestuur heeft medegedeeld, dat met ingang van heden het broodrantsoen in de Fransche zone van Duitschland verlaagd zal worden van 300 tot 200 gram per dag. De acte van beschuldiging tegen Milch, den voormaligen Duitschen veldmaar schalk en opperbevelhebber der lucht macht, is te Neurenberg opgesteld. Oor logsmisdaden, misdaden tegen de menseh- heid, deportatie, mishandeling van milli- óenen zijn de voornaamste tegen hem ge richte aanklachten. Tengevolge van de aardbeving in Peru zijnvolgens de laatste berichten meer dan duizend dooden te betreuren. Na een zitting der socialistische parlementsfractie heeft Camille Huysmans gisteren verklaard: de kwestie is opgelost. De socialistische afgevaardigde Brunfaut zal zjjn ont slag indienen." Dit ontslag aal dén weg banen voor een verkiezing tot het vice-presidentschap der Kamer van den communist Lehaut, waarna de communistische ministers ver moedelijk hun ontslagaanvrage zul len intrekken. Zooals bekend dreigden de communis tische ministers uit het kabinet te tre den, daar, niettegenstaande een afspraak met de socialisten, geen communist als vice-voorzitter der Kamer was gekozen. De communisten hadden dit als een be- leediging opgenomen en eischten ge noegdoening. De communistische Kamergroep is daarop bijeengekomen en heeft in een perscommuniqué verklaard de voorstellen der socialisten te aanvaarden. Een dele gatie bezocht den socialistischen afge vaardigde Brunfaut om hem den dank der communisten voor zijn inschikkelijk heid te betuigen. Harold King, Reuters correspondent te Parijs, heeft een interview gehad met Maurice Thorez, lèider der Fransche communisten. Thorez heeft daarbij o.m. verklaard: „Wij zouden morgen een ver bond met Groot-Brittannië sluiten, in dien de oplossing van het probleem Duitschland ons een redelijke voldoening zou geven. Wij hebben veiligheid en herstelbetalingen noodig. Wij Zijn dank baar jegens al onze bondgenooten en weigeren tusschen een van hen te kiezen. Wij becritiseeren de houding van Groot- Brittannië en de V.S. jegens Duitsch land, omdat de wederopbouw van Duitschland, zooals zij het ziéh schijnen voor te stellen, opnjeuw een Duitsche overheersching zou beteekenen. Onze Sov.jet-Russisc.be vrienden zeggen: in ter-geallieerde controle van het Ruhr- gebied". Wij zeggen: „internationalisatie van de Ruhr". Wij moeten een formule voor een overeenkomst vinden. Onder veiligheid verstaan wij een ab solute controle op het Ruhrgqbied en een voortgezette bezetting van Duitsch land, uitroeiing van het fascisme, een effectieve ontwapening van Duitschland en een economische unie tusschen Frank rijk en het Saar-gebied. Wij moeten voorzoover zulks mogelijk is, herstelbe talingen van Duitschland hebben. Steen kool vormt hiervan het hoofdbestanddeel. De zwaarste regen, die sinds twee jaar in Rome is gevallen, heeft den Tiber tot overstroomingspeil opgedreven, de plei nen van de stad in mergn veranderd en het verkeer in de hoofdstad onderbroken. Een Italiaansche jongen werd gedood, bij een aardverschuiving, welke van een steile helling, waar een boom werd weg gespoeld, op een garage terechtkwam, zoodat het gebouw instortte. Acht auto's werden verpletterd tus schen het dak en de puinen bij de hel ling. De Tiber, die 90 c.M. gestegen was, zal volgens de verwachtingen nog hooger stijgen, daar het water uit het omliggen de, hooger gelegen gebied naar beneden stroomt. Een Duitsch hof heeft de 44-jarige Helene Schwaertzel tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Deze vrouw heeft in 1944 Carl Goerdeler, voormalig burgemeester van Leipzig en leider van het complot tegen Hitier, verraden. Zij ontving daarvoor van Hitier een millioen rijksmark, hetzelfde bedrag, dat haar nu als boete boven haar dwangarbeid is op gelegd. Dinsdagmorgen is in Diergaarde Blijdorp een Nijipaardje geboren. Coba, de moeder, en de baby, maken het uitstekend. Dit is het vierde Nijl paard, dat in de nieuwe diergaarde ter wereld kwam en aan drie daar- yvan heeft Coba het leven geschonken In diplomatieke kringen terluidt, dat dr. A. H. J. Lovink, de huidige Neder- landsche ambassadeur te Tsjoenking, in aanmerking komt voor de bezetting van den ambasadeurspost te Moskou. Te Nijmegen is overleden pater C. Piels O.P., oud-pastoor van Utrecht en Nijmegen en oud-kapelaan te Tiel en Alkmaar. Hij was o.m. oud-promotor van de derde orde van St. Dominicus. Was het optreden van dezen dirigent na een afwezigheid van acht jaar voor velen een verheugend weerzien, talrijk waren ook de jongere toehoorders, voor wie Bruno Walter tot nu toe slechts een naam geweest was, maar nu geworden is de verpersoonlijking van intens muziek beleven en een geheel eigen muziek- aesthetisch begrip. In hem immers weer spiegelt zich volkomen de geest van den componist,, wiens werk hij ten uitvoer brengt; hij dringt tot hen door en volgt hen by zijn streven naar de ideale schoonheid. Tijdens zijn directie wordt hij geabsorbeerd in het verklankingspro ces, zijn gestalte vervluchtigt als het ware, en hij is voor ons nog slechts ken baar door de accentueering van een be paald onderdeel, niet gezocht uit effect bejag, doch, ontdekt, effectvol geïnter preteerd. Voegt men bij dit alles een vleugje Weensche gratie, dan komt men tot een elegante en boeiende weergave van Mo zart's Jupiter Symphonie. Realiseert men zich Walter's bewondering voor den gees" telijke verwantschap met Mahler, dan valt licht te begrijpen welk een vreugde aan diens Vierde Symphonie te beleven viel; temeer daar Jo Vincent ons als van ouds „Das himmlihe Leben" he- melsch wist te bezingen. Twee expressieve eenvoudige liederen van Diepenbrock vertegenwoordigden de Nederlandsche muzieklitteratuur. M. Vr. Keizer Hirohito bezoekt een lagere school in Gifu (Japan), waar een schooljonger, den keizer zijn leeskunst toont De opvatting der Britsche vliegtuigbouwers van het lijnvliegtuig der toekomst. Een model van dezen achtmotorigen, pijlpuntvor migen vliegenden vleugel, die met een snel heid van bijna duizend kilometer per uur honderd passagiers zal kunnen vervoeren, zal een van de belangrijkste Engelsche in zendingen zijn op de zeventiende Lucht vaarttentoonstel ling te Parijs Terwijl in de Algemeene Vergadering van de organisatie der Vereenigde Vol ken met veel plechtig misbaar de gemoe deren zich luchten over het vior en tegen betreffende de Spaansche kwestie en Frankrijk al zoo ver gegaan is om zijn grenzen met Spanje voor iederen handel te sluiten, ligt er midden in de Pyreneeën de kleine, onafhankelijke re publiek Andorra, waar men over de Spaansche kwestie geen lange theorieën op zal kunnen hangen en waar de grens- sluiting geen politieke interesse opwekt, doch eigenlijk gezegd niet onwelkom is. Sinds 1936, toen de Spaansche burger oorlog uitbrak, beleeft Andorra een smok kel-hoogconjunctuur, waarvan het land de meest weldadige financieele sporen draagt. Smokkelen is eigenlijk het juiste woord niet, want de wetgeving van het land verbiedt niemand bijvoorbeeld 's morgens in Frankrijk een autote gaan koopen, dezen over de Andorraan- sche grens te brengen, waar hij gere gistreerd wordt, en hem 's avonds weer aan de Spaansche grens uit te voeren Dat het vehikel bij zijn kortstondig verblijf in de repubiek in waarde verdubbed of verdrievoudigd is, zoodat het in Spanje dertig duizend gulden opbrengt, waar het er vijftien duizend gekost heeft in Frankrijk, is een voordeelige evolutie, E,en aantal journalisten maakteop uitn oodiging van het Departement voor den Wederopbouw, een tocht door de geteister de gebiedenom de resultaten van noes ten arbeid in oogenschouw te nemen. Het noodklooster te Vierlingsbeek, dat het verwoeste klooster vervangt Roman op e©n Waddeneiland 10) „O, hemel, jongen, wat nu?" „Er is geen kijk op, dat we de boot terughalen. En evenmin kunnen we straks, als 't ebbe is, te voet naar het eiland teruggaan, want dan moe,,en den breeden Hever over.... Verdraaid! Er zit niets anders voor ons op dan ni te blijven en geduldig den nacht af wachten. Dan kunnen we probeeren, door een noodvuur hulp van het eilan te krijgen Bleek van schrik staarde Helke Paul sen hem aan. „Om Gods wil! Dan komen ze alle maal te weten, dat ik met jou ben mee- gevarenDan wordt vader 't ook gewaar!" Kay had een bitteren smaak in den mond. „Daar heb ik me dus wat moois uit gehaald!" viel hij tegen zichzelf uit. „Wat 'n afschuwelijke pech! Wat 'n...." Hij zweeg, dacht na en schoot toen in den lach. „Nee, Helke, nee, dit is geen Pech, dit heeft zoo moeten zijn. Goed beschouwd is het een vingerwijzing van het lot; wij tweeën hooren bij elkaar!" „Kay, hoe kun je zoo praten. Maakt er toch geen gekheid mee!" „Ik denk er niet aan, ik ben volkomen ernstig. Hooren we bij elkaar of niet?" „Jawel, éay, maar „Natuurlijk begrijp ik je bezorgdheid en daar lach ik niet mee, meisjelief. Alleen, je moet niet overdrijven. Jonge lui, die er in zoo'n geval geen prijs op stellen, hun goeden naam te behouden, beginnen niet met te seinen: haal ons toch alstublieft hier zoo gauw mogelijk weg!" „Je hebt gelijk, Kay. We hebben ons niets te verwijten en zouden we ons dan druk gaan maken over de slechte ge dachten van anderenWijhoe zei je dat ook weer?" „Wij hooren bij elkaar!" „Zoo denk ik er ook over en ik durf me best aan jou toevertrouwen, Kay." Er kwam een lach van geluk in zijn oogen en omdat dit toch eigenlijk haar antwoord op zijn liefdesverklaring was, kon hij niet nalaten haar even in zijn armen te nemen en haar den kus te geven, die tusschen hen de eerste was. Bedeesd gaf ze hem zijn zoen terug. Toen de avond viel kwam de ebbe, die het wad tot aan den breeden en diepen Hever terugdrong. „Nou duurt 't nog op z'n minst zes uur, eer we hulp van het eiland mogen verwachten," zei Kay en hij stapelde, aan het strand een hoop droog wier en aangespoeld zeegras op. Toen hij het in brand gestoken had en in het donker van den avond de vlammen hoog op laaiden, gingen zy op een zandhoop bij dit alarmvuur zitten. Hij schikte zijn jekker om haar schouders en liet haar gemakkelijk tegen zich aan leunen. Zoo zaten zij daar, uur na uur, meestal zwijgend en ieder met zijn eigen gedachten bezig, terwyi de nacht steeds dieper om hen heen zonk, de maan uit de wolken te voorschijn kwam en aan de omtrekken der duinen een spookachti- gen vorm gaf. „Ben je bang, Helke?" vroeg Kay. Zy schudde ontkennennd het hoofd en vleide het rustig op zijn schouder neer. Wonderiyke gevoelens overvielen hem nu. Zijn hart was stil en roerig tegeiyk. Hij wist zich zeker van Helke's liefde en toch kon hy niet gelukkig zijn. Hy hield Helke in zijn arm, maar hij wist niet, of zij by hem kon blijven. Zy hadden elkaar lief, maar tusschen hen stond, een vage donkerte, en hij zag in die schaduw het dreigen van stryd en leed. ,k. Opeens meende hy, dat Helke stilletjes schreide. Maar toen hij haar gezicht op hief, dat door den vuurgloed rood werd gekleurd, glimlachte zij met gesloten oogen. „Niet doen, Kay," vroeg ze zacht. „Ik was juist heeriyk aan het droomen." Hy staarde verdrietig in het vuur. Waarom was zij zoo stil en bedrukt? Zij hadden elkaar nu toch voorgoed ge vonden en in dit uur wilde hy het liefst aan niets anders denken. Maar zy Biykbaar hinderde de sombere wolk, die tusschen hen hing, haar sterk. Zij kon die dreiging geen oogenblik verge len. En was het niet mogeiyk, dat ze hem nog iets verzwegen had, iets ver schrikkelijks? Zoo peinsde Kay en zijn gedachten zakten weg in somber getob. Hij pieker de over al het geheimzinnige, dat hij over Jan Paulsen en Uwe Tonner had hooren vertellen en zocht naar het verband tusschen die verschillende be weringen. Speculeerde de oude Paulsen? Dat kon kloppen en het verklaarde wellicht zyn relatie met den HusUmschen bankier Glaser. Ten slotte had hij aan dien ge vaarlijken hartstocht klaarblijkelijk al groote offers gebracht. Daarvandaan zyn gemelijke, bittere stemming. Maar wat voor zaken deed hy met Uwe Ton ner en dien vreemden Karsten Tewes? Waarvoor gebruikte Tonner den verolo- pen Jens Rickmers en dat nog wel in den nacht? Kay dacht aan de vermoedens van kapitein Dohse. De oude zeerob zou wel eens gelijk kunnen hebben. En wat de dronken Rickmers er uit geflapt had. bevestigde die vermoedens,.,. „Zeeroover," zou zyn vader den ouden Paulsen genoemd hebben.... Goeie he mel, als die beschuldiging eens waar bleek te zijn en Helke's vader zich over gaf aan een bedrijf, dat het licht niet kon zien! Onwillekeurig rilde Kay en er kwam een floers voor zyn oogen. „Waar denk je aan?" vroeg Helke. „Nergens," antwoordde hij rustig. Maar zy liet zich niet misleiden. Zij richtte zich op en zag hem lang onder zoekend aan; toen, door vrees bewogen, sloeg ze eensklaps haar armen om zyn hals. Zw"gend streelde hy haar blonde ha ren en toen schrok hij plotseling op door een vreemd geluid. Het droge knetteren van een motor drong uit het nachtelijk duister tot hen door. zy luisterden een poos gespannen, tuurden in de richting, vanwaar het ge luid kwam. De vloed was al lang in het wad teruggekeerd. Nu dook in het schijnsel van het noodvuur een boot op, de kiel schuurde over het zand, en toen riep een harde, rauwe stem: „Helke! Helke!" Het meisje rilde. „M'n vader!" hijgde zij ontsteld. „O, hemel, hij is al uit Husum terug Kay Möller perste zijn lippen opeen. Toen nam hij zyn netten op en zei zacht: „Kom, Helke, wees maar niet bang!" waarmee de autoriteten in Andorra niets hebben of wien hebben uit te staan. De bloei van dezen handel wordt weerspie geld in het' feit, dat officieel één op de negen Andorranen een auto heeft! En dan te weten, dat het republiekje maar één hoofdweg heeft, waarvan de eerste kei nog gelegd moet worden De Fransche regeering heeft wel eens aangeboden dezen weg op haar kos ten in orde te aten brengen, maar de bergbewoners waken met zulk een angstvalligheid over hun onafhanke lijke positie, dat zij dit vriendelyke aanbod even vriendelijk maar beslist van de hand hebbeii gewezen: „Onze schapen zouden uitglijden op zulke gladde wegen". Een ander veel verhandeld artikel is natuurlijk: de eeuwige sigaret. In de jaren vóór den Spaanschen burgeroorlog scheen het alsof de weinige tabakszaken in An dorra aan een soort epidemie aan het bezwijken waren. Ontmoedigd door den slappen gang in het zaken doen, kwam de eene "sigarenwinkeier na den anderen achter de toonbank uit en sloot zijn deur. Een enkele trotseerde het dreigende noodlot. Hoewel men zijn praktijken nu niet precies allemaal orthodox kan noe men hij placht o.in. een soort kruid te -verkcopen onder den naam „Locky Strike", om dit langs de duistere smok- kelpaden als „Lucky" te verkoopen moet men toch toegeven, dat hij het ver geschopt heeft. De hoofdstad van Andorra heeft nu een prachtig nieuw hotel en een bioscoop. Allemaal van hem. En zyn reserve op de bank is de grootste van de heele natie. Jammer voor hem, dat hy onlangs gestorven is. Dameskousen! Niets is gemakkelijker, vooral wanneer de grens vóór de deur loopt en de Fransche kousenwinkel ligt op een balschot over de grens. Met bloote beenen trekken de dames- smokkelaarsters er heen om enkelen tyd later trotsch als keizerinnen, met de fünst gekousde beenen terug te komen. Aan den anderen kant van de republiek zorgen een paar andeTe beenen voor verder transport. En in een dagje kun nen de dames heel wat bij elkaar loopen en dat „dagje" is al in 1933 begonnen. Niettegenstaande de booze gezichten, die Parijs en Madrid tegen elkaar trekken, zien de regeeringen van beide zijden toch welwillend toe, dat de re publiek Andorra nog eenigszins den economischen weg openhoudt, waar de officieele door ae politiek afge- grendeld werd. De Andorranen voelen zich niet onbe haaglijk ingegrendeld tusschen de twee antipoden en laten met welgevallen den stroom van rykdom over zich spoelen, die onder dezen druk ontstaan is. Alle krijgsgevangenen, van het oorlogs- tooneel in Europa, die nog door de V.S. worden gevangen gehouden, zullen tegen 1 Juli 1947 ontslagen zijn. Degenen, die in Frankrijk door de Ame rikanen gevangen worden gehouden zul - len tegen 1 Maart 1947 naar Duitschland zijn teruggebracht. Er zijn nog 59.000 krijgsgevangenen van het Europeesche oor- logstooneel en 30.000 van het oorlogstoo- neel in de Middellandsche Zee in Ame rikaansche kampen. Degenen, die in Ita lië gevangen gehouden worden, worden met 1000 per week gerepatrieerd. - Met betrekking tot het aftreden van minister dr. ir. J. A. Ringers vernemen wij van officieele zijde, dat H. M. de Koningin den heer Ringers met ingang van 15 November ontslag verleent op de meest eervolle wyze. onder dankzegging voor de vele en gewichtige dienster, door hem aan haar en den. lande be wezen. De wind speelt in de pluimen van de ge helmde lijfgarde van den koning van Engeland na de opening van het parlement Een woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsehe za ken heeft medegedeeld, dat de Roe mee nsche oppositiepartijen een protest nota hebben gezonden aan de ministers van buitenlandsehe zaken van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie inzake de activiteit der Roemeensche regeering voor de verkiezingen, zy verzoeken in ternationale interventie by de op 19 November vastgestelde verkiezingen. De Roemeensche boerenleider, Juliu Caniu, heeft verklaard, dat, indien de verkiezingen vrij zijn, de oppositie waarschijnlijk 90 procent der stemmen zal verkrijgen. Hij wees op de moeilijkheden, welke den oppositiepartijen ten aanzien van de inschrijving op de kiezersiysten in den weg worden gelegd en op de toe passing van censuur en de arrestatie van bepaalde leiders der oppositie. Voorts verklaarde hij, dat, indien de nationale boerenpartij de overwinning behaalt, zü al het mogelijke zal doen om nog betere betrekkingen met Rus land tot stand te brengen. De Engelsche bladen zijn niet al te best te spreken over de prestaties van den rechtsbuiten van het Engelsche elftal Fin ney in den wedstrijd tegen Wales te Manchester, terwijl algemeen gesproken wordt van een falen van den linkshalf Cockbum. Enkele bladen vinden, dat ook rechtshalf Carter niet in vorm was en over het algemeen wordt verwacht, dat de keuzecommissie Stanley Matthews weer in het elftal zal opnemen, dat tegen Neder land uitkomt. Tevens hoopt men, dat een plaatsvervanger gevonden zal worden voor Cockbum. De keuze van Mannion en Lawton lijkt zeker, want hun spel wordt algemeen geprezen. Ook doelman Swift kan zeker zyn van zyn plaats in het elftal tegen Nederland. Naar sommige bladen melden zal het Engelsche elftal eerst Maandag a s. gepubliceerd worden. Naar wy vernemen zal Roozen, die by den oefenwedstrijd van het voorloopig Nederlandsch elftal tegen Volewijckers geblesseerd werd, Zondag a.s. te Rotter dam van de partij ziln. Op de internationale zwemwedstrijden, welke A.Z. '70 Zondag 17 November ln het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam orga niseert. zal het buitenlandsehe element worden gevormd door een ploeg van de Association Villeur Bannaisse uit Lyon. VB SPORTSNIPPERS 20-0 In de te Rotterdam gehouden wedstrijden om het nationale kampioenschap derde klasse groot biljart won Franken van Ccr- nelisae, Barzilay van Kessel. Weber van Duran en Van NJJ natten van Hiemstra.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3