TWEEDE DEN KAMER BESPREEKT KINDERBIJSLAG i Luchtvaarttentoonstelling in Parijs officieel geopend Paus spreekt tot de boeren B Waar blijft de chocolade? Overtuigend pleidooi van den heer Andriessen H Tweede-Kamerleden over het beleid inzake Indië Van gefundeerde beoordeeling kan voorshands nog geen sprake zyn Engeland beheerscht het beeld Duitschers krijgen controle over provinciaal bestuur In de Britsche militaire zone „Laat U niet verblinden door de glinsterende lichten der stad" Overeenstemming inzake Triest? Moeilijkheden over prijsvaststelling ELECTRIFlCATIE VAN SPOORWEGNET VORDERT GESTADIG Thans rijden er reeds bijna 500 electrische treinen Groote bruggen echter Tot hoofd en hart Aardappelen worden goedkooper Ergernis in de radio Onderzoek naar het zedelijk verval Onregelmatigheden in het kamp te Laren Sneeuwstormen in V.S. nog niet hersteld ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23699 Een stuk van de Waalhaven bij Rotterdam is met een dam afgesloten en wordt thans leeggepompt ten einde den toestand van de verwoeste kade te onderzoeken en tevens, om na te gaan in hoeverre het door de Duitschers tot zinken gebrachte groote gemeentedok, dat den toegang tot deze haven moest afsluiten, nog te repareeren is. Een overzicht van de werkzaamheden met op den achtergrond het gemeentedok De veerstoomboot „Gorinchem V" van den dienst Gorinchem—Sleeuwijk, weike in October 1944, tengevolge van oorlogshandelingen tot zinken werd gebracht, is weer in dienst gesteldDe „Gorinchem V" verlaat de scheeps werf te Sliedrechi. waar de reparatie plaats vond DUITSCH IMPORT- EN EXPORTPROSRAMMA MASSAGRAF ONTDEKT Repatrieering Boeren gedwongen te leveren Commissie zal vraagstuk in studie nemen Dreigende diplomatieke crisis overwonnen Nieuwe haard van onrust in omgeving van Triest Fransch legervliegtuig verongelukt Kwaliteiten slechter Electrification Dinsdag begrafenis der slachtoffers De grootste beschutting van de zedelijkheid is de arbeidzaamheid. Luiheid en arbeidsschuwheid voe ren noodzakelijkerwijze tot allerlei uitspattingen. j BUREAUX VAN REUACTIE EN AUiv.lNISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143483 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Van onzen parlementairen redacteur). Laat op den-Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer nog een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp Kinderbijslagwet, waar in minister Drees, na de kritiek, die daar in de witte stukken reeds 'op uitgeoefend is, een tegemoet komende houding heeft aangenomen, door voor te stellen, van het vierde kind af den bijslag te verhoogen van 40 op 50 et. Daarmede is hij naar den zin der Katho lieken nog niet ver genoeg gegaan, wes halve de neer Andriessen een amendement heeft ingediend, waarvan de strekking was den bijslag vanaf het vierde kind te verhoogen tot 60 cent. Tevens wilde de heer Andriessen per amendement de na- deelige financieele gevolgen van de ver laging van de leeftijdsgrens van 18 op 16 jaar zooveel mogelijk verzacn ten door de leeftijdsgrens van 16 jaar slechts te doen gelden voor gezinnen met minder dan vier kinderen, doch de leef tijdsgrens van 18 jaar aan te houden voor gezinnen van 4 of meer kinderen, terwijl voor eik kind, dat vakonderwijs volgt aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs en dat in gezinnen met minder dan vier kinderen ouder is dan 15 en in gezinnen met meer dan vier kin. deren ouder is dan 17 eveneens kinderbyl slag zal worden toegekend. Ook minister Drees had reeds naar een compromis in dien geest gezocht, doch de heer Andries sen wilde verder gaan. De heer Andriessen verdedigde ln de Kamer zijn ziensw ze welsprekend en overtuigend, waarbij hij er dan tevens nog op aandrong den kinderbijslag ook toe te kennen aan zelfstandigen. Voorts ver heelde lilj zich niet wat niemand ln de Kamer deed dat deze regeling het karakter heeft van een duurtetoeslag, en Als dit eenmaal zoo Is, zei de heer An- oriessen logisch, dan Is er ook geen be zwaar tegen het vaststellen van een loongrens voor deze uitbreiding te ver dedigen. Klaarblijkelijk bedoelt de heer Andriessen dit als een tegemoetkoming van zyn kant aan eventueele bezwaren te gen het te duur worden van de maatre gelen als zfjn amendement zou worden aangenomen. Nu kwamen ongetwijfeld over die loongrens nog veel twisten. Hét zij toe gegeven, dat het nn ln wezen oni een duurtetoeslag gaat, maar deze duurte toeslag heeft, den vorm van een kinder bijslag en bSj den kinderbijslag behoort ten principiale, dat er geen loonsgrcns gesteld wordt. Doch als de noodzakelijke verrui ming, die de heer Andriessen wil, te duur wordt, dan kan men er vrede mee hebben, nat de lioogere inkomens er desnoods een offer voor brengen. Verder nltte de heer Andriessen nog eenlge andere wenschen, o.m. dat bil over ijlden van den vader de kinderbijslag zal overgaan op den kostwinner van het gezin. De sprekers van de andere fracties be wonderden het wetsontwerp geenszins, doch zij vonden het het beste, het toch maar aan te nemen. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) trok een andere consequentie uit het karakter van duurtetoeslag dan het wetsontwerp heeft verkregen en wilde daarom in de wet bepaald zien, dat deze Uitbreiding vervalt op 1 Jan. 1950. Over Ue amendementen is intusschen by de al- Bemeene beschouwingen de strijd nog niet 8®6a&n. Berst zal de minister Dinsdag middag spreken, dan pas valt er te neggen da._kansen er voorstaan. ït licht der algemeene beschouwin gen was te voren zachtkens gedoofd. Er waren nOg een paar replieken en de ministers Beel en Lieftinck gaven kort bescheid, de laatste natuurlijk toch niet zoo heel kort. Het was te verwachten, dat de minister president zich over de Indische kwestie niet zou uitspreken. II y heeft het d!an ook niet gedaan, doch herinnerde er slechts aan, dat de vrijwillige deelneming een der peilers is van de nieuwe rechts orde, die in de Koninklijke rede geschetst werd. Overigens zeide hij, dat de regee ring haar standpunt ten aanzien van de voorloopige overeenstemming van Cheri- bon nog niet bepaald heeft. Er klonk diepe ernst in a^jn stem, toen hij ten besluite zeide te hopen, dat de regeering wijsheid gegeven moge zijn in dit be slissende uur der geschiedenis. En als men let op het mistroostige gelaat, waar mee minister Jonkman deze week maar stil achter de regeeringstafel heeft gezeten, dan begrijpt men, dat er een was, die de beteekenis van deze war den ten volle verstond. Tevoren had de heer Van der Goes van Nnters nog over Indië gesproken en, be kwaam vinder van terminologie als hij is, karakteriseerde hij de strekking van de ontwerpovereenkomst als een transformatie en hij oordeelde, dat zij wel ver gaat, maar dan toch precies zoo ver als wij kunnen gaan. Verder richtte hij zich tot den heer Schouten, o.a. opmerkend, dat de regee- ringspartijen den band met Indonesië ge red hebben, terwijl, indien het aan den heer Schouten had gelegen, hij dezen zou hebben verbroken. Voorts verschilde hij het klonk nogal priesterlijk met den heer Schouten ernstig van meening over de vraag, of de gehoorzaamheid aan God vergt, dat we de Grondwet onveranderd laten. Oyer de verhouding K.V.P.P.v.d.A. merkte de heer Van der Goes op, dat de samenwerking tusschen de partijen in het landsbelang geschiedt niet be houd van de vrijheid der kritiek. Deze samenwerking zou gemakkelijker zijn naarmate de Katholieken minder een monopolistische positie opeischen als vertegenwoordigers van een bepaalde groep. Ook in de P. v. d. A. zitten Ka tholieken en Protestanten. Een verdere tegenstelling tusschen de beide regeeringspartners werd aangescherpt toen de heer Van der Goes zich vierkant tegen de Derde Kamer nog weer eens door Prof. Romme naar voren gebracht verklaarde. Hij motiveerde dit niet bepaald helder door te betoogen, dat zulk een Ka mer zou passen in een corporatie ven staat, die echter, naar zijn overtuiging dan altijd, de corporatieve maatschappij corrumpeert. Over bezitspreiding valt met de socialisten wel te praten, mits deze niet zou worden doorgevoerd in het kader van het kapitalis tische winstsysteem. De heer Teulings heeft nog bezwaar ge maakt tegen het voornemen van prof. Lieftinck om met een vennootschapsbe lasting te wachten tot de prijsbeheer- sching goed werkt. Bovendien achtte hij deze belasting te laag. De hoofdstukken I, Huis der Koningin. Vila, Nationale Schuld, XIV Onvoorzien, de Wet -op de Middelen, alsmede de motie- Romme, werden z. h. st. aangenomen. Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de Ryks- begrootingen 1946 en 1947 van het de partement van Overzeesche gebieds- deelen blijkt, dat verschillende leden vertrouwen hebben in het beleid van den nieuw opgereden minister. Ook wenschten zij hun ingenomenheid te betuigen met het optreden en de gestie van de Commissie-Generaal, terwijl zij niet wilden nalaten hulde te bren gen aan de werkkracht en de toewij ding' van den Iuitenant-gouvemeur- generaal. Is het waar, zoo werd in dit verband gevraagd, dat dr. Van Mook ontslag heeft gevraagd? Andere leden waren van meening, dat van een gefundeerde beoordeeling van het gevoerde beleid, zoowei van den minister ais van de Commissie- Generaal en den luitenant-gouvemeur- generaal, voorshands nog geen sprake kan zijn, omdat in concretis daarvan nog maar zeer weinig bekend is. Weer andere leden spraken de ver- Premier George Bidault heeft gis teren de 17de internationale lucht- vaarttentoonstelling geopend, die voor het eerst sinds 1938 weer werd ge houden in het Grand Palais te Parijs. Men verwacht voor deze tentoonstelling ongeveer een millioen bezoekers. Acht landen zijn door 275 ondernemin- TV Het Britsche militaire bestuur heeft gisterenavond te Berlijn een nieuwe verordening uitgegeven, waarin de bevoegdheden der Laender (staten) in de Britsche zone worden omschreven Hierdoor komt een aanzienlijke ma te van controle over de provinciale besturen weer in Duitsche handen. De drie regionale besturen van Noord- Ryn-Festfalen, Hannover, Sleeswijk- Holstein en de stad Hamburg, die voor loopig den onafhankelijken status hebben verkregen, zijn reeds bezig met het sa menstellen van kabinetten. Deze regeeringen, aldus generaal-ma- joor Erskine, waarnemend militair gou verneur, zullen den grondslag kunnen leggen waarop het volgend stadium bij de verkiezingen in de aanstaande lente kan worden gebouwd. Hij legde er den nadruk op, dat de reorganisatie slechts een voorloopige regeling beteekent, n.l. totdat de vier bezettende mogendheden overeenstemming hebben bereikt ten aanzien van den toekomstigen staatsvorm van Duitschland. De nieuwe regeeringen zullen geen bevoegdheid hebben in za ken, die normaal door een centrale re- geering worden behartigd. Volgens de verordening zullen de vol gende aangelegenheden door de Duit schers zelf worden behandeld: kerkelij ke zaken, industrieele ontwikkeling, hui zen- en stedenbouw, landbouw, wegen bouw, bepaalde belastingen, fabriekswet- geving, de pers en andere burgerlijke rechten. De regeling der productie en distri butie van voedsel zal in handen der be zettende mogendheid blijven, aldus Ers kine, daar dit een terrein is waarop wij geen risico kunnen nemen. De Duitsche economische autoriteiten in de Britsche en Amerikaansche zones hebben een export-importprogram inge diend, dat ten doel heeft de zones bin nen drie tot vijf jaar „self-supporting" te maken. De Amerikaansche militaire regeering doet alles ter bevordering van een ex port-program uit de Amerikaansche zone en heeft tot dusverre handelsovereen komsten met Zwitserland, Tsjecho-Slo wakije en Zweden afgesloten, terwijl men andere overweegt. De opperbevelhebber der Britsche zone van Duitschland, sir Sholto Douglas, heeft gisteren tijdens een- persconferen tie verklaard, dat de Amerikanen heb ben beloofd het voedseltekort van de Britsche zone te heipén dekken. Hij verklaarde voorts, dat de positie over veertien dagen zou verbeteren. Een menigte van 1500 personen heeft gisteren te Bremen een betooging ge houden om te protesteeren tegen een bevel der Amerikaansche militaire auto riteiten, waarbij huizen in de haven worden opgeëischt. Het bevel wordt de volgende week van kracht. Ongeveer 530 volwassenen en 150 kinderen worden hierdoor dakloos gemaakt. Een speciale commissie zal de kwestie thans onder zoeken. gen vertegenwoordigd met transport vliegtuigen, wedstrijdtoestelien, sport- vliegtuigen, gevechtsvliegtuigen, bom menwerpers, zweefvliegtuigen, heliocop- ters enz., zoowel als modellen van in ontwerp zijnde ultra moderne vliegtuigen op ware grootte. Het tentoonstellingsbeeld wordt be heerscht door Engeland met meer dan 60 deelnemers en Frankrijk met indruk wekkende inzendingen van zijn grootste vier genationaliseerde firma's en de Air France, de genationaliseerde lucht vaartmaatschappij De V S., waar Vrijdag reeds een Ame rikaansche luchtvaarttentoonstelling in Ohio werd geopend, zijn slechts met acht inzenders vertegenwoordigd. Andere buitenlandsche deelnemers zijn Tsjecho-Slowakije, Italië, Nederland, Zweden en Zwitserland. Behalve de Gloster Meteor, waarmee Capt. E. M. Donaldson van de R. A. F. een snelheid van 616 mijl per uur heeft bereikt, zijn hier gevechtstoestellen van de Britsche marine type Fire Fly en Sea Fury te zien, voorts kleine handelsvlieg tuigen en zweeftoestellen. Tsjecho-Slowakije presenteert zijn nieuwe lichte handelsvliegtuig, de z.g. Sokol en verdere vliegtuigonderdeelen. Twee vliegvelden in de buurt van Parijs zijn gereserveerd voor demonstra tievluchten door Fransche en buiten landsche toestellen. De organisatoren hebben alles gedaan de tentoonstelling zoo begrijpelijk mogelijk en attractief te maken voor het publiek door middel van kleine modellen, aanschouwelijke toelichting en films. Uit Balikpapan wordt gemeld, dat in kampong Sarmalantakan een massagraf is gevonden, waarin de stoffelijke resten lagen van de vliegers Dirk van As, Pie- ter Brandwijk en Arie Klootwijk. De lijken van drie Europeanen, die eveneens in Januari 1942 door Japan ners zijn vermoord, konden nog niet worden geïdentificeerd. wachting uit dat de regeering de Ka mer wel zal willen inlichten over haar inzichten ten aanzien van de nieuwe staatkundige ordening van Nederlandsen Indië, wAarvan de voorbereiding bij de wet aan de Commissie-Generaal is op gedragen. Voorts meende men, dat het aan een goede oordeelvorming bevorderlijk zou zijn, als de minister mededeelingen zou kunnen doen over de besprekingen met wat zich aandient als de republiek Indo nesia, alsmede wanneer hij het verslag van de ervaringen der z.g. commissie- Koets, uitgebracht aan de Commissie- Generaal, zou kunnen overleggen. Vele leden wezen op de groote behoefte, die er is aan mededeelingen van regee- ringswege over het in Indië gevoerde bestuursbeleid. De voorlichting omtrent wat in Ned.- Indië geschiedt, gaf tot opmerkingen aanleiding. Allereerst meenden vele leden dat de regeering zorg heeft te dragen, dat ook binnen het niet door Nederlandsche en Britsche troepen beschermend gebied een zoo breed mogelijke voorlichting van Ne derlandsche zijde gegeven wordt. Er schijnt daar maar zeer weinig door te dringen. Over de wijze van voorlichting in Indië door de verschillende radio-stations on der de leiding van den Nederlandsch- Indisoher. ■woriicbüijgsdien# merkten, vele leden op, dat de programma's van deze stations vaak een geest ademen, die niet geschikt is om de verhoudingen tus schen de bevolkingsgroepen te verbete ren. Vry algemeen gaf men den wensch te kennen in den breede te worden ingelicht omtrent het verloop van de repatrieering. Vele leden betwijfel den, of de Indische geëvaeueerden wel in voldoende mate de belangstel ling en zorg verkregen, waarop zij na de jaren van doorstane ellende alles zins recht hebben. Verschillende leden wilden vernemen, welke voorbereidende maatregelen zijn getroffen om tot herziening te geraken van de staatsregelingen van Suriname en Curacao, welke herziening in de troon rede is aangekondigd. Paus Pius XII heeft gisteravond de boeren toegesproken, die het natio nale boerencongres in Rome bijwonen. Z.H. deed een beroep op hen om niet den grond in den steek te laten en zich door de glinsterende lichten der stad te laten aantrekken, daar anders hun land een gemakkelijke prooi voor de speculatiezucht der kapitalisten zou worden. „Eenmaal in handen van het kapitaal, Is het land niet langer productief, doch een speculatie-object, terwijl het volk honger lijdt en de landbouwarbeidere naar den afgrond worden gesleurd", al dus de Paus. De boer vertegenwoordigt het gezond ste instituut van particulier bezit, daar hjj, ten gevolge van zijn direct contact met de natuur, uitvoert wat Gods oor spronkelijke bedoelingen voor de mensch- heid zijn geweest". De Paus deed verder een beroep op de boeren om de verzoeking te weerstaan de arme menschen te exploiteeren, zeggend: „Gij moet zorgvuldige bewerkers zijn van den grond, dien gö hebt en weike niet voor speculatieve doeleinden gebruikt moet worden. Weest daarom eerlijk en geen hebzuchtige exploitant van het volk". De Paus waarschuwde vervolgens de ouders hun kinderen niet op te jongen Met ingang van Maandag a.s. zullen de boeren gedwongen worden tegen 6 en 7 cent per kilo aardappelen te leveren aan de V. B. N. A. De prijzen voor de con sumenten worden dan 12 cent voor klei en 11 cent voor zandaardappelen, aldus minister Mansholt gistermiddag in de Tweede Kamer. De aardappelprijzen zijn gestegen tot 17 en 18 cent, zoo vervolgde de minister, en daarbij zou het Nederlandsche volk 60.000.000 gulden meer betalen dan noo- dig is. Er is een overvloed van goede consumptie-aardappelen. De oogst was vorig jaar 1.000.000 ton en dit jaar 2.250.000 ton. Ongerekend de veen- en industrie-aardappelen, die niet voor con sumptie zullen worden aangeboden, zullen er dit jaar 8.000.000 ton goede consumptie-aardappelen overblijven, waarvoor nog een bestemming moet worden gezocht. Van de zijde van het ministerie deelt men ons nog nader mede, dat deze con sumptieprijzen zullen ingaan Maanaag 25 November. De voorzitter en secretaris van het comité Katholiek Den Haag, dr. Jos de Boer en B. Duynstee, hebben den minis ter-president een schrijven gezonden, waarin zij opkomen tegen radiouitzen dingen als die van den „Bonte Dinsdag - avondtrein". De onderteekenaars achten in het bijzonder de uitzending van Dins dag 13 Nov. een laaghartige bespotting van de huwelijksmoraal. Zij dringen er op aan, dat uitzendingen als deze door de overheid, die in een gezond huwelijks- en gezinsleven toch de voornaamste voorwaarde moet zien voor zedelijk goede maatschappelijke verhoudingen, niet ianger worden geduld. Zij spreken hun teleurstelling uit, dat zulks nog niet is geschied en protestee ren tegen de uitzendingen met klem. leeftyd aan het werk te sturen. Hij noemde het verkeerd van ouders, hun kinderen op te vroegen leeftijd den grond te laten bewerken en het geloof en hun scholing te verwaarloozen, daar een ge degen en ernstig onderwijs van groot be lang is. De liefde van de boeren voor hun grond is niet voldoende indien zij niet vergezeld gaat van een uitgebreide en diepgaande kennis van de technische noodzaken, die onontbeerlijk zyn. Tenslotte merkte de Paus nog op: „Gij allen vormt met uw gezinnen een arbeids gemeenschap en gij moet u met andere arbeidersklassen mengen en vereenigen om een groote productiegemeenschap te vormen. Deze gemeenschap vindt haar uitdrukking in het dagelyksche familie- gebed. De Katholieke Kerk blyft nog steeds het hart van het dorp". Na zijn rede, die twintig minuten duurde, gaf de Paus aan de boeren zijn Apostolischen Zegen. In de Memorie van Antwoord op bet Voorioopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting deelt minister van Maarseveen mede, dat hij voornemens is op korten ter mijn een veelzijdig samengestelde commissie in het leven te roepen, die het geheele complex van vraag stukken, samenhangende met het zedelyk verval, in studie zal nemen en op korten termijn aan de regee ring raPport zal nitbrengen omtrent intensiveering van den strijd tegen de zedenverwildering. De commandant van het bewarings- kamp te Laren heeft hedenmorgen aan het Departement van Justitie te Den Haag mededeeling gedaan, dat hl) onregelmatigheden in dit kamp heeft ontdekt. Het Depiartement van Justitie heeft de politie te Laren opdracht gegeven eèn onderzoek in te stellen. Thans zyn reeds tfcee pc, sonen van den bewakingsdienst gearresteerd, waaronder een adjudant. Zü zijn ingesloten in het politiebureau te Laren. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het schynt dat gevallen van chantage op familieleden van gedeti neerden gepleegd zijn. De „Lady Rodney" is met 192 familie leden van Canadeesche soldaten aan boord in Canada aangekomen. Onder de passa giers bevonden zich verscheidene oorlogs bruiden uit België en Nederland. De ministers van Buitenlandsche Za ken der Groote Vier hebben een drei gende diplomatieke crisis overwonnen en zyn in principe vrijwel tot overeen stemming gekomen over de kwestie- Triest. De Fransche waarnemende minister van Buitenlandsche. Zaken, de Murville, werd aangewezen een compromis sa men te stellen. Het onderhavige geschil punt betrof de vraag of de politie van Triest ouder controle van het volk moest staan, in noodgevallen, zooels Molotov geëischt had, of onder controle van den gouverneur, zooals de andere leden der Groote Vier wenschten. Het compromis aou thans voorstellen, dat de politiechef van de stad benoemd zal worden door den gouverneur en ver antwoording schuldig zal zyn aan hem en aan den regeeringsraad van Triest. In geval van nood echter zal de gou verneur zelf direct in grijpen. Vooral de Fransche minister, De Murville, heeft veel gedaan voor de totstandko ming van dit compromis. V Luit.-kol. Bright, de Engelsche mili taire gouverneur voor de Italiaansche provincie Udine, die grenst aan Julisch Venetië, heeft aan verslaggevers mede gedeeld, dat Joego-Slavische agenten van het Oosten uit de provincie waren bin nengedrongen „ter vorming van oellen en ter verspreiding van communistische propaganda". De Italiaansche communistische party is een der meest actieve politieke groe peeringen in de provincie, zei hy. Deze vormt een „pro-Joego-Slavische vyfde kolonne, die tegen haar land in opstand zou komen, zouden de geallieerde troe pen het gebied verlaten." Udine is de laatste provincie op het vasteland van Italië, die nog onder ge allieerd militair gezag staat. De Engelsche majoor Way. een officier voor de openbare veiligheid in de pro vincie Udine, zei, dat rechtsche groepen, met inbegrip van enkele partisanen, monarchisten en officieren van het leger „voorspellen, dat de dag zal komen, dat zij met de communisten zullen moeten vechten" en dat aan beide zijden wapen- voorraden worden aangelegd. Een piloot der Fransche luchtmacht kwam om het leven en zijn collega werd zwaar gewand, toen het toestel waarin zij vlogen gistermorgen neerstortte in een wijngaard by Angouleme en ver volgens in brand vloog. De beide vlie gers waren voor hun dagelyksche oefen- vlucht opgestegen van het vliegveld te Cognac. 9 Engelsche visschers zyn Donderdag avond aan boord van den trawler ,,Char- mous" ter hoogte van de kust bij Cork gedood door de explosie van een mijn, die ln htm net aan dek van den trawler was geraakt. Het schip brak in tweeën en zonk binnen een minuut. Vijf overlevenden werden door andere visschers booten op gepikt. Naar aanleiding van het feit, dat de winkeliers niet ln staat zyn cacao en chocolade aan de consumenten af te leveren, heeft een redacteur van het A.N.P. oen onderhoud gehad met den voorzitter van de stichting cacaobureau, welke stichting alle Nederlandsche be drijven, die cacao, cacaoboter ea cho colade verwerken; omvat De voorzitter dezer stichting, de heer Th. A. Ringers, deelde mede, dat er In derdaad moeilijkheden zijn. De aanvoer van cacaoboonen Is voldoende, de capaciteit der Nederlandsche bedrijven ls gemakkelijk in staat toewijzingen te honoreeren, doch de prysvaststelling is zoodanig, dat het niet langer mogelijk is te leveren. De grondstoffen zijn n.l. aanmerkelijk duurder geworden. Reeds in Mei en Juni is er voor gewaarschuwd, dat de prijzen voor cacao en chocolade naar boven zou den moeten. Over de prij zenkwestie is eindeloos on derhandeld. Men werd loet niet eens en de fabrikanten besloten geen cacaopoeder en chocolade meer af te leveren. Wel werden aanvullénde leveringen gedaan om de loo- pende bonnen voor cacaopoeder in Octo ber te honoreeren en voorts werden inge nomen chocolade-coupures afgehandeld. Daarna stond de aflevering vrijwel stil. Wat de fabrikanten gaan doen, is nog ijiet bekend. Weliswaar wordt op export winst gemaakt, doch deze zou niet vol doende zyn, om verliezen in het binnen land te dekken, indien gel werd wordt, voorziet de heer Ringers vermindering van kwaliteit door een kleiner percentage van uitmaling der schillen van de cacaoboonen voor cacaopoeder. Men zou vergrooting van productie van bonbons én dergelijke ge mengde snoepery, die minder chocolade vergt, kunnen verwerken. De heer Ringers deelde tenslotte mede, dat nog- steeds geen prijsvaststelling is af gekomen voor de van ouds bekende St. Ni- colaasartikelen als figuren en letters. z>oa- Deze merkwaardig scherpe opname, geno men tijdens een ijshockeywedstrijd, de snel ste sport ter wereld, werd verkregen door middel van een nieuwe Engelsche foto lamp, welke belichtingen van l/1000ste seconde mogelijk maakt. De ijsdeeltjes, welke vroeger als een nevelige massa op de foto te zien waren, zijn thans afzon derlijk zichtbaar. De foto werd gemaakt tijdens de training der Londensche ijs- hockeyteams „Racers" en „Greyhounds" voor de wedstrijden van den Engelschen Hockeybond In den Amerikaanschen staat Colorado is door een plotseling opkomen van den winter een 20-tal menschen van koude gestorven. De onverwachts gekomen sneeuwstormen hebben honderden gezin nen en duizenden stuks vee verrast en ingesloten. Het vee, dat diep in den sneeuw is weggezakt, sterft van den honger. Men tracht het te rédden, door bundels hooi uit vliegtuigen te werpen, op de plaatsen, waar de dieren vastzit ten. In Z.-Californië hebben heftige re gens schade aangericht. Een vrachtvlieg tuig, dat niet op zyn plaats van bestem- dat hy Cr aan twijfelt, of deze, althans in „line: is aailsekoniph moet nis vermist voldoende hoeveelheid, verkrijgbaar zullen "n"f is aaugenom®, moet ais vermist zöB, i worden beschouwd. Met de Spoorwegen gaat het nog steeds crescendo, hetgeen duidelijk blijkt uit het nieuwe echte spoorboekje. Men doet al zyn best om het vóór-oorlogsche peil te bereiken. Dit blijkt wel uit het volgende. Per 15 October beschikten de Nederl. Spoorwegen over totaal 1177 locomotieven, waarvan 745 in rijvaardigen toestand, n.l. 454 stoomlocomotieven der N.S., inclu sief Zweden en Zwitsers, 266 Engelsche stoomlocomotieven, 7 Engelsche diesel- electrisehe locomotieven en 18 Duitsche stoomlocomotieven. De verige 432 waren in herstelling in of by de depots en centrale werkplaatsen. Voorts waren be- dryfevaardig 57 locomotoren, 164 niet- gestrooir.lijnde motor en aanhangr ij tui gen voor de electrische tractie, 42 elec trische stroomlyntreinstellen, 17 diesel treinstellen, 8 dieselmotorry tuigen. 443 N.S. stoomrijtuigen, 308 buitenlandsche -stoomr ij tuigen, totaal 751,478 bagage- en postrijtuigen, buitenlandsche en N.S., 10978 N.S. goederenwagens en 5355 bui tenlandsche goederenwagens. Per 1 October werden nog vermist 59 locomotieven, 51 niet-gestroomlynde motor- en aanhangrijtuigen voor de elec trische tractie, 55 electrische stroomlyn treinstellen, 14 N.S. dieseltreinstellen, 3 stroomlynpostry tuigen, 3 dieselmotorry - tuigen, 61 locomotoren, 2 motormontage wagens, 528 stoomrijtuigen, 460 bagage- en postrytuigen, 22 locaalspoorrytuigen en 15220 goederenwagens. De her-electrificatie van ons spoorweg net vordert gestadig, ondanks het feit dat dit één van de zwaarst getroffen onderdeelen is. terwijl er bovend en veei materiaal voor noodig is. 13 Augustus 1945, toen er voor het eerst na de bevryding weer electrisch gereden werd, bedroeg 't aantal baanvakkilome ters nog slechts een twintigtal. Het groeide allengs tot ongeveer 60, waarna 19 November een flinke sprong werd ge maakt tot ongeveer 110 km. Tot 6 Mei van dit jaar bleef dit aantal vrijwel sta- tionnair, toen kwamen er weer enkele tientallen kilometers by, om 3 Juni tot byna 200 km. te stygen. In Augustus steeg het tot circa 230 en 7 October werd met ^her-electrificatie van de baan vakken Haarlem-Velsejj-17muiden-Oost- IJmuiden en Uitgeest 241 km. electrisch bereden. Met de her-electrificatie van UtrechtAmersfoort komt hier nog eens 22 km. by, zoodat 263 km. electrisch be reden wordt. Ook ZaandamUitgeest verkeert in een vergevorderd stadium, waarmee opnieuw 13 km. aan het net wordt toegevoegd. Voor de vernieling wer den 566 km. electrisch bereden. 1 Januari 1946 reden per werkdag 146 electrische treinen, thans be draagt dit weer 483 treinen. Van Utrecht naar Amersfoort zullen op werkdagen 27 treinen rijden, omge keerd 26 treinen per dag. 1 Januari 1946 beschikten de spoorwegen over 127 rytuigen voor electrischen dienst, het electrische stroomlyntreinmate- rieei meegeteld naar het aantal rytuigen waaruit de treinen bestaan. Thans beschikt men over 280 rytui gen volgens eenzelfde telling. De totale lengte van de vernielde bruggen bedroeg 9536 meter. Eind 1945 was hiervan hersteld 3637 meter, eind 1946 zal hersteld zyn 6949 meter. In de eerste helft van 1947 hoopt men nog 2057 meter te kunnen herstellen. 1 October bedroeg het aantal nog onberydbare spoorbruggen: over de groote rivieren 6, beweegbare bruggen 3, kleine bruggen 7. Van de groote bruggen zyn nog niet her steld die by Sliedrecht en Zaltbommel, over de Maas bij Hedel en Mook en over den IJsel by Westervoort. Herstel van de brug by Rhenen over de Lek wordt nog overwogen. In verband met het tragische onge val op Schiphol deelt de K.L.M.-pers die rust mede, dat, voor zoover de fami lie geen andere wenschen kenbaar mocht maken, de slachtoffers Dinsdag a.s. gezameniyk op een der Amster- damsche begraafplaatsen ter aarde zul len worden besteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1