Oproep tot gebed van het Episcopaat STAD EN OMGEVING Bloembollencultuur Geen verbetering van loonpeil voor de landarbeiders Begrooting Landhoawcrisisfonds Wij luisteren naar DE HOND WOEF EN IK Voor Indië, onze Regeering en onze militairen over zee AGENDA" spel Een plantmachine voor bloembollen België wint in Parijs J Groote Vier eens over Triest 'Duister. MAANDAG 18 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Auto bekneld tusschen twee tramwagens DE „PRIJZENSLAG" Prachtig sociaal werk Jubileum BIJ INBRAAK f4000.— GESTOLEN ZWARTE HANDEL Ontslag Plaatselijke prijzen- commissies Burgerlijke Stand H.V.G.B. wint vierkamp TIEN JAAR VERMAAK Haarlemsch schaak gezelschap Afhalen nieuwe bonkaarten R.K. Openbare Leeszaal bestaat 25 jaar ZANDVOORT Jhr. Van Nispen candidaat voor voorzitterschap VOLKSGEZONDHEID Burgerlijke Stand SANTPOORT .Soli Deo Gloria' Bloemendaai en Zandvoort Geen groot centrum kop Zeeweg Kath. Arbeidersbeweging „Boefje" voor de V.V.V. Exploitatiekosten lager onderwijs De minister van Binnenlandsehe Za- HILLEGOM Toonêelconcours „Kunst na Arbeid" NOORDWIJK Opbrengst collecte Waar zijn onze troepenschepen „Erfenis jagers" Avond van kostelijk amusement STAATSLOTERIJ LAATSTE NIEUWS c Scheepvaartberichlen Benoemingen Verliezen in Indië IWordt vervolgd) Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is aan de Heerenvest een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, merk Fiat, reed naast den midaenwagen van een tram, die uit de richting Zandvoort naar Amsterdam reed. Bij de bocht kwam ook uit de tegenovergestelde richting een tram, waardoor de bestuurder van de Fiat bekneld raakte tusschen de twee tramwagens, met het gevolg, dat de auto totaal werd vernield. De bestuurder was geheel ongedeerd, terwijl zijn verloofde, die naast hem zat, een kleine kniewonde heeft opgei oopen. Overal in den lande duurt de strijd tegen te hooge prijzen onverminderd voort en hier en daar ziet het er naar uit, dat die winkeliers, die zich aan prijsopdrijving schuldig maken met het voorbeeld van de nederlaag, die hun wapenbroeders in ahdere plaatsen moesten lijden, een terug trekkende beweging hebben ingezet. Aldus het beeld, dat ons van de zijde der prijsbeheersching wordt gegeven. Zoo doet zich b.v. in Haarlem het verschijnsel voor, dat in de textielzaken aldaar de artikelen opnieuw zijn ge prijsd. Ook de slagers houden zich hier in het algemeen zeer nauwkeurig aan de geldende prijsvoorschriften, terwijl bij andere zaken eveneens de tendenz aan wezig schijnt te zijn het zekere maar voor het onzekere te nemen. In Haarlem strekte de contröle zich eveneens uit tot de loonen, die in de meeste gevallen normaal bleken te zijn. In de goud- en zilverzaken bleek deze evenwel dikwijls 50 procent te hoog te liggen. ,.De postduif in dienst der liefdadig heid" was de leuze die de Ned. Algem. Bond van postduivenhouders dit jaar voerde tijdens de actie ten bate der Lig- hallen Brederodeduin te Santpoort. Deze actie is een overweldigend succes geworden, want niet zonder eenigen trots deelde voorzitter H, B. vaii Gelderen onder luide toejuichingen op den Zater dagavond in het Concertgebouw gehou den feestavond mede dat dit prachtig stuk sociaal werk een bedrag groot f 6085,30 opgeleverd heeft. Spr. gewaagde van het groote succes dat de weldadig- heidsvlucht de eerste na zes jaren had en bedankte van zijn plaats op het podium af een ieder die -daartoe heeft medegewerkt. Een vlot en gevarieerd cabaret-pro gramma, dat onder leiding stond van Coos Speenhoff Jr., hield het talrijk pu bliek eenige uren aangenaam bezig. 21 November zal de heer P. C. Abra hams den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar geleden in dienst trad bij de Amsterdamsche Waterleiding. Zaterdagavond is bij afwezigheid van de 'oewoners ingebroken in een krui denierswinkel aan het Klein Heiligland. Twee geldkistjes, tezamen inhoudende f 3950.en eenige opplakvellen met dis tributiebonnen werden ontvreemd. De politie steit een onderzoek in. De ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben ln het afgeloopen weekend 10 proces sen-verbaai opgemaakt voor het onbevoegd in bezit hebben van voorraden kaas, textiel en sigaretten. 3 personen werden gearresteerd wegens kettinghandel in koffie, die per K.G. f 4.50 moest opbrengen, 2 balen koffie werden ln beslag genomen, elk inhoudende 50 K.G. Een clandestien varken werd ln beslag ge nomen. omdat de krulstaart in pension was bij een persoon, die geen vergunning voor hem had. Op grond van het Zuiveringsbesluit Is ontslag verleend aan G. A. van Schaik, directeur en leeraar aan de Gem. H.B.S. te Haarlem. Vrijdag 22 November, des namiddags 4 uur, zullen de plaatselijke prijzencommissias ten stadhuize geïnstalleerd worden. Bi) deze gelegenheid zal de heer MeyerDé Vries, administrateur in algemeenen dienst bij het ministerie van Sociale Zaken, een inleiding houden over een onderwerp, dat betrekking heeft op de prijzenpolitiek. De plaatselijke commissie voor Haarlem-cen trum bestaat uit de volgende personen: G. A. Groenewoud. Kleverlaan 145. voorzit ter: A Mars, Diepenbrockstraat 71. secre taris; G. J. H. Kriek. Aelbertsbergstraat 23 rd; S. J. Warmer, Gen. Cronjéstraat 115 rd en mevr. C. A M. SchotelHeyink, Pijlslaan 136. De prijzencommissie voor Haarlem-Noord is samengesteld als volgt: mevr. M. C. D. WesstraMackay, Van Eedenstraat 1. voorzitster; A. v. d. Veldt, v. t Hoffstr. 296. secretaris; B. W. Las- schuit, Koningsstraat 39; L. Salie. Talma- straat 22 en L. J. Raadersma, Ramplaan 6. GEBORENH. ZuyderduinBakker, z. G. SmitVledder, z. J. J. Jansen Kollaart, d. F. C. JanssenKlooster, z. J. A. Oxener—Vliegen, d. E. M. CornetCornet, d. A. T. StamNies te d. E. P. PrinsVerheijde, z. E. A. Visser—v. Huis, d. M. F. A. v. d. Valk—v. Dijkman, z. A. L. Hoogen- doomSchenk, z. J. M. v. Rcodev. d. Raadt, d. A. H. M. d. Bruin Swartjes, d. M. H. ZwartsPmilen, d. D. v. Brummelen—Elfers, d. C. M. MeindersBergman, z. J. M. Verhoog Wortel, z. J. WipprechtJohan nes, z. OVERLEDEN: E. v. Looij—v. Essen, 61 j. N. C. Hin, 75 j. A. M. A. Velt- meyer, 51 j. S. Spreeuw, 80 j. M. A. Kramer—v. Ekeren, 65 j. GEBOREN: A. L.Frank—Jansen, d. M, H. Ree—Molhoek, d. E. M. C. Rabenberg—Kluitenberg, d. J. M. L. .Kloosterv. d. Eem, z. H. Kok Heemskerk, z. GEHUWD: D. Schipper en T. V. E. Bruijnzeels J. d. Wit en E. Horsman IJ. A. Oldenburg en C. A. d. Zwaan B. H. Kemper en W. v. Oldenmark J. Kok en A. J. Ketting L. Zeegers en C. W. Boogaard J. Steenstra en M v Rijk C. v. Meesche en N. Dijkshoorn. OVERLEDEN: M. E. v. d. Beukei. 72 J. M. K. v. d. Raad—Bauer. 51 j. C. J. B. Gai'keraa, 76 j. W. Aartsen. 80 J. H. M. Mulder—Gijzel, 63 j. W Wonder, 78 j. J. Fortgens, 68 j. Gehuwd: G Langeveld en T. Mas tenbroek, W. Cornelissen en G. Salm. Geboren: P- C. van Duljvenbode en J. van der Meij, z., F. G. Hendriks en M. Gorter, z. De Haarlemsche zwemvereen. HVGB organiseerde Zondagmiddag te Overveen een nationalen vierkamp, waaraan de vereenigingen HPC (Heemstede), Aegir (zandhoven), Merwede (Dordrecht) en HVGB (Haarlem) deelnamen. De voor naamste uitslagen luiden: 100 m. rugslag dames: 1. C. v. d. Klooster (Merw.) 1 min. 29 sec. Heeren' 1. B. Korevaar (Merw1 min. 18.1 sec., 2. J. Hoekstra (HVGB). 100 m. school slag dames: 1. Mosterd (Merw.) 1 min. 30-1 sec. Heeren: 1. G. van Rooy (Aegir) 1 min. 20.6 sec., 2. Van Seventer (Merw.). 3 x 50 m. wisselslag-estafette heeren: 1 Merwede 1 min. 58.8 sec., 2. HPC, 3. HVGB. 10 x 50 m. borstcrawl gemengd: 1. HVGB 5 min. 412 sec., 2. Merwede, 3. HPC, 4. Aegir. Waterpolo dames: HVGB- Aegii 0—3. Heeren: HPC-HVGB 1—11. E ndstand: 1. HVGB 2065.3 pnt; 2. Mer wede 2067.9 pnt; 3. HPC 2100.6 pnt; 4 Aegir 2118.8 pnt. Vandaag bestaan Vermaat's Bakke rijen tien jaar. Ter gelegenheid van dit feit, was er vanmorgen in de fabriek aan de Paul Krugerkade een bijeen komst van het personeel, waarbij de heer Meijer, chef-bakker, namens de emplo yees het woord tot de directeuren, de heeren W. en S. Vermaat, richtte. Aan de directie werd son ontwerp-gedenk- raam, te vervaardigen door de fa. Bcgt- man, en een gedenkboekje, samenge steld door het personeel, aangeboden. De heer J. Kaandorp, oudste verkoo- per in den buitendienst, 'wees op de goe de verstandhouding tusschen directie en personeel. De heer W. Vermaat beant woordde de toespraken en reikte de em ployees een enveloppe met inhoud uit. Ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan gaf het Haarlemsch Schaak gezelschap voor zijn leden en introdu cés een feestavond in hotel „De Leeuwerik". De voorzitter van de feest commissie, mr. G. Snoeck Henkemans, memoreerde t verdienstelijke werk van de heeren G. J. A. Wijdoogen en W. J. Tacijs, die de geheele organisatie van den onlangs gehouden achtkamp op zich genomen hebben. Ook mevr. Malj aard- Kók werd in de hulde betrokken. Hiema trad het gezelschap Chiel de Boer voor het voetlicht met een uit stekend verzorgd cabaret-programma. Een bal besloot dezen feestavond. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letters D, het restant en E t/m Er. Ter gelegenheid van de herdenking van het vijfentwintig jarig bestaan der R.K. openbare leeszaal en bibliotheek, zal de boekenuitleen Donderdag 21 Nov. gesloten zijn. Vóór belangstellenden be staat er gelegenheid om 's middags van 3 tot 5 uur de leeszaal te bezoeken en de tentoonstelling van „Ons mooie boek" te bezichtigen. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal 16 December haar algemeene vergadering houden. Wegens het aftreden van den heer dr. A. J. Verhage zal een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen. De afdeeling Voorhout heeft als candidaat gesteld den burgemeester van Hillegom, jhr. dr. van Nispen tot Pannerden. Naar wij vernemen, zal Jhr. v. Nispen de Candida tuur, welke door het hoofdbe stuur gesteund wordt, aanvaarden. Op de vergadering zal voorts behan deld worden een voorstel van de afd. Uit geest om tot algeheele afschaffing van de saneeringsmaatregelen in het bloem bollenvak over te gaan. ken heeft deze normen met ingang van 1 Jan. 1947 verhoogd tot f 4.50 per leer ling voor het lager onderwijs en f 8 voor het ULO-onderwijs. Onder dezen titel vestigden wij eenige weken geleden de aandacht op twee ge bouwen te Zandvoort, welke voor de volksgezondheid van groot belang zijn, doch» niet hun oorspronkelijke bestem ming hebben herkregen, namelijk de Clara-stichting en het gebouw der Am sterdamsche vacantie-kolonie, beiden gelegen aan de Kostverlorenstraat. Aan gaande de Clara-stichting is nog geen nieuws te melden: het gebouw staat nog ongebruikt en haveloos en gaat lang zaam zijn vernietiging tegemoet. De si tuatie voor de Amsterdamsche vacantie- kolonie biedt eenige hoop: het meisjes huis „de Tweesprong" zal tengevolge van de vrijlating van politieke delinquenten waarschijnlijk, vóór Kerstmis ontruimd wordten. Het aantal meisjes is reeds van 150 tot 60 teruggeloopen. Het is te hopen dat het bestuur van de Amsterdamsche vacantiekolonie er in slaagt het gebouw weer vrij te krijgen, opdat de groote-stadskindèren weer spoe dig van de gezonde Zandvoortsche lucht kunnen profiteeren. Het bestuur zal dan echter zeer actief moeten zijn, want de ondervinding heeft geleerd dat een ge bouw dat door de eene overheidsinstan tie wordt vrij gegeven, groot gevaar loopt weer door een andere te worden gevor derd. Geboren: R. Diederich—I. E. Th. Freund, z; Ch. A. AllebesS. A. de Bie; P. PaapJ. Zwemmer, z. Ondertrouwd: E. J. Bloemen en M. M. van der Valk; G. Visser en A. E. Steen hagen. .Getrouwd: K. C. van der Mije en C. van Arum, Mamixstraat 6. Overleden: J. Paap, 71 j. De plannen, die de raad van Bloe mendaai heeft met het maken van een centrum aan den kop van den Zeeweg, dreigen te mislukken. Ged. Staten hebben het crediet van ƒ9400 voor het doen ontwerpen van een uitbreidingsplan voor dit gebied niet goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling daar een zeer groot bebouwingsplan te doen ontwerpen, aldus het College, waartegen wij, bezwaar moeten maken. In ieder geval is het on- gewenscht de bestemming van de gron den aan den kop van den Zeeweg - in beschouwing te nemen, geheel los van de ontwikkeling van de plannen voor den wederopbouw van Zandvoort en de al daar voorgenomen ordening van de strand, en badbedrij,f exploitatie. Ged. Staten hebben echter geen be zwaar, dat een crediet van 1880.ver leend wordt voor het opmaken van een beginselplan voor een voorloopige outil-' lage aan het Bloemendaalsche strand. Is de Katholieke Arbeidersbeweging ln Nederland na de bevrijding krachtiger dan tevoren herrezen, in Zandvoort (s dat nog niet het geval. Er is evenwel het initiatief genomen, alhier een afdeeling op te richten. Daartoe is tegen Donder dag 21 November a.s. een vergadering belegd, des avonds 8 uur in het patro- naatsgebbouw. Als sprekers zullen optre den de heeren A. van der "Veld, districts secretaris van de K.A.B. te Haarlem en C. J. H. Kriek, provinciaal bestuurder van den R.K. Bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". Alle katholieke werknemers worden hierbij verwacht, opdat een actieve af deeling zal kunnen worden opgericht. De tweede tooneelvoorstelling van de V.V.V. zal wórden gegeven Vrijdag 29 November as. Dit belooft een gebeurte nis te worden op tooneelgebied, want het gezelschap „de Komedianten" bezoek* opnieuw Zandvoort met in de hoofdrol de bekende actrice Annie van Ees. Gege ven zal worden de duizendste opvoering tan „Boefje". Voor het bijwonen van deze bijzondere voorstelling genieten de leden van V.V.V. een belangrijke reduc tie. De openbare en bijzondere scholen te Zandvoort hebben de laatste jaren ern stig te kampen gehad met onvoldoende gelden, beschikbaar voor het aanschaf fen en onderhouden van leermiddelen. Dat kwam omdat door noodlijdende ge meenten en dat zijn er momenteel meer dan negenhonderd voor dat doel maximaal mocht worden uitgegeven f 2.60 per leerling voor het lager onder wijs en f 4.25 per leerling voor het ULO- onderwijs. Deze bedragen zijn tengevolge van de prijsstijging bij lange na niet voldoende om de noodzakelijke uitgaven te kunnen doen. Zaterdag heeft de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" onder leiding van den directeur, den heer C. Oudendijk, een feestavond gegeven in café Zomerlust. De voorzitter, de heer Fr. Heeremans, deed een beroep op de aanwezigen ten behoeve van de kas der vereeniging. Het saldo van de vorige verloting had ƒ400 opgebracht. Zondag en Maandag vóór de Vasten zal wederom een feestavond worden ge organiseerd. Na de pauze werd de klucht „Hij is zenuwachtig" opgevoerd. De avond werd besloten met een groote verloting. Zondagavond is in de groote zaal van „Flora" de derde tooneelavond gegeven van het concours, uitgaande van de PK. Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid Ditmaal was het de zusterVereeniging „Amicitia'', die met veel succes het too- neelspel „Wat God verbonden heeft" op voerde. „Amicitia", dat veel bekendheid heeft verworven met zijn vele opvoeringen van het ,,Fatima"-spel, is het beste ama teursensemble dat we tot nog toe hebben gezien en het gezelschap heeft kans ge zien, dit vrij oude stuk op een zeer loffe lijke wijze óp te voeren. Slechts moet ons de opmerking van het hart, dat eenige da mes wat te jeugdig waren voor de rol die zii vervulden. De zaal was vol en toon de voor het spel groote aandacht. De opbrengst van de klaprooscollecte, 9 Nov. 1.1. gehouden, bedraagt ƒ796.95. De spoorwegarbeider, die Zaterdag aan de lijn HaarlemAmsterdam dooi den trein werd gegrepen, is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag aangaande he* landbouwcrisisfonds, is ontleend, dat blijkens de voorloopige uitkomsten van de enquete inzake het gebrek aan cul tuurgrond, welke door het Centraal Bu reau voor de Statistiek met medewer king van de provinciale voedselcommis- sarissen is ingesteld, 37.547 landbou wers 257-557 H.A. cultuurgrond hebben aangevraagd vooruitbreiding hunner bedrijven, terwijl 16.830 jonge boeren en tuinders 293.861 H.A. noodig achten voor vestiging van nieuwe bedrijven. De minister kan ten volle het alge meen uitgesproken oordeel onderschrij ven, dat een gezonde bestaansmogelijk- Heeft U in de pauze van een tooneelspel wel eens naar een portie poffertjes ver langd? Dat is ons overkomen bij de pre mière van „Erfenisjager" een kostelijke klucht vanEmile Zola. De schrijver van zooveel door de katholieken verworpen wer ken kreeg in 1874, na het zien van een der blijspelen van Molière, heimwee naar de oude litteraire klucht, zette zich aan net schrijven, imiteerde Molière en beval het resultaat aan voor opvoering op een markt plein met kermismuziek als begeleiding. Jeanne van Sehaik-Willing vertaalde „Des Hêritiers Rabourdin" en schreef er een De- rij md voor- en naspel en Constant van Kerckhoven schiep een malloot-om-te-brul len van Rabourdin. Voor een revue zou het voorspel geknipt zijn Drie muzikale clowns en monsieur le directeur kondigen aan wat er gaat gebeu ren en als het gordijn vaneen gaat zien we een tableau vivant van de medespelen den, die door tromgeroffel stuk voor stuk tot 'leven gebracht worden. Dan begint, in een al even dwaas, maar volkomen in den stijl passend décor van J. Hardy, de ge schiedenis van „oompje," rijk gewaand, maar in werkelijkheid er op uit om mooie dingen en lekker eten van zijn erfenisjager te krij gen, met het valsche vooruitzicht van dikke legaten na zijn dood. Als oompje als dood aangekondigd wordt door nicht Lotje volgt de catastrophe bij het openen van het testament en de brandkast, maar nog erger wordt het als de overledene temidden der ruziemakenden terugkeert. En daarmede hebben wij al lachende onze eigen hebzucht weerspiegeld gezien. Het is ons om het even of de talrijke medespelenden groote namen hebben of niet, of ze fouten maakten of het fijne soms uit het oog verloren. We hebben er vrede mee, dat Constant van Kerckhoven zoo van de Markt als „Claes de Bakker" was weggeloopen en dus weinig oorspron kelijk was in het eene of andere geval. Hoofdzaak is, dat we ons kostelijk geamu seerd hebben, de opvatting van den regis seur als een geslaagde vondst konden be schouwen en dat we ieder, jong en oud kunnen aanbevelen deze daverende klucht te gaan zien. Men zal na afloop ontdekken in tijden niet zoo gelachen te hebben en met ons naar wafels, poffertjes en een dolle nafuif verlangen. „Het Nederlandsche Volkstooneel" moge nog eens terugkomen met deze voortreffelijke vitamine, waaraan we groote behoefte hebben. v. W. DINSDAG 19 NOV. Stadsschouwburg: Thaiia met „Ouzo vrouwen", 7.30 U. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Volkscon- eert, 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: „Grijze oogen"; Palace: „Zee bonken": Luxor: „De man met het ijzeren masker", alle 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „De blauwe sluier", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: „North of - Sjanghai", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaime-theater: „Verloren in de wildernis", 2.30, 7 en 9.15, Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag geen matinée. Apotheekdiensten: De avonddiensten worden tot 23 Nov. waargenomen door: Apotheek Florijn, Gr. Houtstr. 78, tel. 10500; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telef. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijzen- kade 181, telef. 23821; Bosch- en Vaart- Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, teief. 13290. Zieken ver voer: Fa. Mathot, Gr. Houstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, telef. 21400 (dag en nacht). f20.000 op 20132; f 5000 op 3186; f2000 op 14221; f1500 op 4369 14468; 1 1000 op 12830 17340 19507; f400 op 11941 20525; f200.op 15968; f 100 op 1375 2426 3769 3771 5740 7040 12890 15692 16106 21957 heid voor onzen land- en tuinbouw in hooge mate afhankelijk is van een spoe dig herstel van het economisch verkeer met Duitschland. Over dit zeer belang rijke probleem staat hij in voortdurend contact met zijn ambtgenooten van Bui- tenlandsche Zaken, van Economische Zaken en van Financiën. Aan de mogelijkheid tot het vervaar digen en exporteeren van veredelde producten wordt alle aandacht besteed Het afvloeien van personen uit den landbouw naar de industrie zou kun nen worden bevorderd door de vesti ging van industrieën op het platteland en van daarbij aansluitende inrichtin gen van Nijverheidsonderwijs. Dit vraagstuk zal ook door het Cen traal Planbureau en den Rijksdienst voor het nationale plan moeten worden bestudeerd. Bij het huidige tekort aan landarbei ders acht de minister emigratie op groo te schaal van deze categorie van de agrarische bevolking niet gewenscht. Bij de pachtregeling 1945 werd dé handhaving van het pachtbesluit slechts voorloopig bekrachtigd, daar het in de bedoeling ligt, dat deze materie nog maals in haar geheel in studie wordt genomen. Een daartoe ingestelde commissie be studeert de vraag, of het niveau van de pachtprijzen een wijziging moet onder- gaan- In vergelijking met de sterke stij ging, welke de prijzen van goederen en diensten sedert 1939/40 hebben on dergaan, is de verhooging der pacht prijzen slechts gering te noemen. Voor wat betreft het loonpeil behoo- ren de landarbeiders niet tot de groep die voor éen looncorrectie als bedoeld in de verklaring, waarin het regeerings- beleid ten aanzien van de loonen en prijzen wordt uiteengezet, in aanmer king komen. Wel zal overwogen moeten worden een betere classificatie van de landarbeiders in te voeren. De thans in gebruik zijnde inSeeling schenkt geen voldoening In Sassenheim is op een terrein een de monstratie gehouden met een plantma- chine voor bloembollen, welke als goed geslaagd an worden beschouwd. Tot nog toe waren yeinlg pogingen in het werk gesteld om de bloembollencultuur van bruikbare machines te voorzien en daar om is te Sassenheim een stichting in het leven geroepen, welke ten doel heeft, ma chines te ontwerpen en samen te stellen, die geschikt zijn de verschillende werk zaamheden in het bloembollenhedrijf ma chinaal te laten gebeuren. Dat deze op gave niet gemakkelijk is, ligt voor de hand, maar dat het inderdaad mogelijk K, bleek uit de demonstratie met de plant- machine heel duidelijk. De machine maakt op het eerste gezicht een wat vreemden indruk omdat zij samen gesteld is uit de onderdeelen van andere machines, doch gezien het eerste resultaat zal zij, wanneer nog eenige kleine ver beteringen zijn aangebracht, zeker in een groote behoefte voorzien. Het geheel is niet veel gTooter dan een freesmachine en de werkwijze 'is niet alleen zeer een voudig doch door haar geringe afmetingen is zij zelfs in staat, kleine hoekjes te be werken, Het eigen gewicht van de ma chine is zoo gering, dat op pas gespitte hoeken geen noemenswaardige wielsporen worden nagelaten. Zij is bestemd voor het planten van tulpen, doch ook andere soorten zullen er zeker naee geplant kun nen worden. De stichting die deze proeven heeft on dernomen. bestaat tot nog toe uit weinig leden, doch aangenomen wordt, dat als ge volg van dit eerste succes talrijke vakge- nooten zullen toetreden, waardoor het werk van de stichting, dat altijd vrij kost baar is, zeker vergemakkelükt zal worden De proeven zijn genomen op het terrein van de firma zonneveld en Co.. welke zich zeer voor de stichting Interesseert. Het Belgische team heeft den drielan- denwedstrijd biljarten te Parijs gewonnen met 28 punten. De Nederlanders bezetten de tweede plaats met 26 punten, Derde werd Frankrijk met 18 punten. SALAWATI 17 Nov. te Port Said. SIBAJAK vertrekt 29 Nov. v. Rotter dam n. Indië. TEGELBERG 13 Nov. te Bombay. MAANDAG HILVERSUM II, 415 M.: 15.00 Gram., 15.15 Piano, 15.45 Gram., 16.00 Lez., 16 45 Concert, 17.15 Postillons, 18.00 Gram., 18.40 Sport, 19.00 Nieuws. 19.40 Lez., 20.00 Nieuws, 20.95 Beuker en Denijs, 21.00 Concert, 21.40 Koor, 22.00 Nieuws, 22.15 Actueel geluid, 22.30 Gram., 22.45 Avondoverd., 23.00 Gram. MAANDAG HILVERSUM I. 301 M.: 15.30 Kleu ters, 16.30 Jeugd, 17.30 Gram., 17.45 Lez., 18.00 Nieuws, 18.15 Gram., 18.30 Ned. Str.kr. 19.00 Lez„ 19.15 Koor, 19 45 Lez., 20.00 Nieuws, 20.20 Dolf van der Linden, 21.00 Hoprspel, 22.15 Stradiva-sextet. 23.00 Nieuws, 23.15 Gram' dinsdag HILVERSUM II. 415 M.; 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.. 9.30 Waterst., 9.50 Lichtbaken. 10.15 Schubert-herdenking, 10.45 De Tuin, 11.00 Pianorecital, 11.30 Lezing, 11.45 Gram.,, 12.03 zangrecital, 12.30 Lunch concert, 13.00 Nieuws, 13.45 Lezing, 14.00 Gram., 15.00 Vrouw. 16.00 Zon nebloem. 16.30 Hallo, hallohier vuurduivel, 16.45 Kamermuziek XVI, 17.45 Kamerorkest, 18.15 Sportpraatje door Jan Cottaar, 18.30 Bruce Lowe, 18.50 Als ik slapen ga.19.00 Nieuws, 19 15 Departement. 19.30 „De Brug 90 00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20 15 Die kunst der fuge", 21.20 Film kwartier door A. van Domburg, 21.35 Pianokwartt, 22.00 Nieuws, 22.35 Avondgebed, 22.50 Sonatine, 23.00 Klaas v. Beeck, 23.30 Gram DINSDAG HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 715 Ochtendgymn:, 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram., 9.15 Morgenrw 9 30 Gram-, 10.30 Vrouw. 10.35 Gram., 10.50 Kleutertje, 11.00 Gram., 11.15 Ru van Veen, piano, 11.45 Familieber., 12.00 Lyra Trio. i2.30 Lezing, 12.40 Pierre Palla, orgel, 13.15 Skymasters, 13.45 Gram., 14.00 Naald en schaar, 14.20 Aeolian Sextet, 15.00 Lezing, 15.15 Gram., 16.40 De schoolbel! 17.00 Pianisten, 17.30 Gram., 17.45 Rijk Overzee, 18.00 Nieuws, 18.15 Tom Erich, piano, 18.30 Ned- Strijdkr., 19.00 ....En nu naar bed, 19.05 Mimi Erb, zang, 19.45 Departem., 20.00 Nieuws, 20.05 K.N.M.I., 20.08 Act., 20.15 Bonte Dinsdagavond, 21.30 Po litierechter, 21.35 Gram., 22.15 Buit. overz., 2,2.30 Vocaal kwartet. 23.00 Nieuws, 23.15 Villa d'Este, 23.45 Gram 74. De burgemeester, die al dadelijk niet veel vertrouwen in de fluiten had gehad, kwam met een ander plan voor den dag. „Jan Sabel," zei hij tegen zijn veld wachter, „luister. De katten moeten te. rug komen, dat is duidelijk. Zoo lang we geen katten meer in de stad hebben, zul len de muizen het ons lastig maken." „Precies, meneer de burgemeester!" knikte Jan Sabel. „Weet je wat we doen vroeg de burgemeester toen. „We gaan off jacht naar de katten. Het moeilijke is daarbij, dat we ze levend moeten van gen, want alleen aan levende katten heb ben we iets. We nemen dus geen geweer mee en we zeggen niet „pief paf poef', maar we doen het anders. We sturen een paar honderd man naar het bosch en die laten we valkuilen graven. Je weet wel, van die diepe kuilen, waar dan een vaar takken en wat gras over gelegd wordt, zoodat jè niet kunt zien, dat het kuilen zijn. Loopt een dier daar nu overheen, dan valt het er, plof, in en het zaakje is gepiept!" De veldivachter vond dat een prachtig denkbeeld en een uurtje la. ter waren een groot aantal mannen ijve. rig bezig met het graven van kuilen. De burgemeester en Jan Sabel hielden er zelf toezicht op en tegelijkertijd speurden ze overal nauwkeurig rond, of ze nergens een hond of een kat kondenontdekken. De burgemeester had een langen stok mee genomen, waaraan een netje bevestigd was. Als jongen had hij daar stekeltjes en vlinders mee gevangen en wie weet, zoo dacht hij, zou hij er nu misschien een kat of een hond mee kunnen verschalken. Als het tenminste kleintjes waren, want het netje was niet al te groot. In de katholieke kerken van Neder land is Zondag het volgend schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat voor gelezen: Het Is de plicht van ieder Nederlander te bidden voor Indië en zijn bevolking, voor onze Regeering, op wie zulk een zware verantwoordelijkheid rust. en voor onze jongens in indië, die aan zoo groote gevaren blootstaan. De Goddelijke Voor zienigheid heeft Nederland en Indië- ten nauwste verbonden. Het lot dier millioe- nen ligt mede in onze handen. Gelukkig beseft Nederland thans zijn plicht en verantwoordelijkheid. Moge ons katho lieke volk zijn taak in dezen nog dieper aanvoelen! Want er staat hier geweldig, veel op het spel. Onze Nederlandsche jongens gaan naar Indië. Wij blijven hier, doch moeten hen daarheen volgen in den geest, in belangstelling, door steun en door gebed. Wij moeten ook aan die millioenen menschen waarheid en vrede brengen. En niet zooals de wereld dien geeft, doch den vrede van Christus in het F-Ük van Christus. Die plicht rust op ons' allen, temeer daar wij iets hebben goed te maken tegenover die volkeren, die eeuwen lang van ons afhingen, ook in hun kennis van God en hun opgang naar God. Aan ons heeft de Goddelijke Voor zienigheid dit grootsche werk te doen gegeven. Niet de Regeering alleen, niet onze jongens alleen daar in Indië, maar ieder van ons moet meehelpen bij deze grootsche taak van Nederland. Diep overtuigdvan den nood en van het gewicht der komende dingen, drin gen de Bisschoppen van Nederland er bij hun priesters en geloovigen op aan, te bidden en te blijven bidden voor vreed zame verhoudingen tusschen Nederland en indië. Welnu dan, Katholiek Neder land, clama, ne cesses et exalta vocem tuam. Roep rot God en zonder ophou den stijge Uw smeekbede omhoog voor Nederland en Indië! Hier ligt een taak voor de Katholieke Actie, die dezen vurigen wensch der IJMUIDEN, aangekomen; 17 Nov.: Eemstroom en Patria v. Londen, stg.; Pr. Willem 4 A Antw.; Orpheus v. Gibr., stg,; Norma v. Kramfort. hout; 18 Nov.: Depa v. Leith, steen. IJMUIDEN. vertrokken; 17 Nov.Waterland n. B. Aires, stg Ma- doera n. Genua, stg ROTTERDAM, aangekomen:' 17 Nov.; Servus, cement. Emp. Sloane, Stork en Export, stg., Emp. Favershaau biscuits, v. Londen; Birka v. Stockh st°v Rapid v. Parijs, stg.; Kijkduin v. sétubal, zout; Valen v. Hudiksv., hout; Twicken ham v. Montreal, stg.; Jenny, olie; Siwa en Goodh. Castle, stg., v. Antw.; Coiytto v. Liverp., stg., Union v Preston, pek; Bir mingham v. Kingslynn, stg.; H. Tubman v Newportn., kolen; Duiveland v. Gefle, hout; Melr. Abbey v. Huil, stg.; 18 Nov.: Sheringham v. Harw., stg.; Gaasterland v. Grangem., stg. POSITIES van schepen: Aikaid 19/11 en Alcor 22/11 te R'dam verw.; Arnhem 20/11 te Plymouth verw Bacchus 19/11 te N.Y. verw.; Barendrecht 17/11 v. Cur. n. Rott.; Delftdijk p. 15/11 Cristobal na Frisco; Dordrecht 18/11 v. Antw. na Baytown; Eemdijk 15/11 v. Suez n. Bat.; Klipfontein p. 17/11 Finisterre, 20/11 te Rott. verw.; Java 17/11 te Hamb.; J. Lievens 15/11 v. Los Angel. n. Amst.; Kedoe 17/11 v. Pt. Elisab. n Bast London; Larenberg 16/11 te Karachi; Maaskerk 19/11 te Duala verw.; Madoera 17/11 v. Amst. n. Java; Noordwijk 15/11 v. Faramar. n. Tr'inid.; Oranje 16/11 te Singap.; Rem brandt 17/11 te Brisbane; Salawati 17/11 te P. Saidj Singkep 17/11 v. Massowah n. Cal cutta; Stad Maastr. 16/11 v. Colombo n. Madras; Sloterdijk 15/11 v. Bombay h. Rott.; Tawali 13/11 v. Bat. n. Colombo; Tegelberg 13/11 te Bombay; v. d. Velde 15/11 v. Rott. n. Ind.; Westland 17/11 te Montevideo; PU Wouwerman 15/11 te Bat.; Algenib 17/11 te Rio; Aldabi 16/11 v. B.- Air. n. Rott.; Westplein en Pr. W. v. Oran je 17/11 te Antw.; Stad Haarlem 21/11 te Amst. verw.; Edam 17/11 te Londen; Wesr terdam p. 16/11 Bishop Rock. Eisschoppen tot werkelijkheid kan bren gen. De Katholieke Actie dan bewerke in samenwerking met de priesters, dat van nu af aan veel en vurig worde gebeden om voorlichting van den Heiligen Geest voor onze Regeering, voor het behoud van onze jongens en mannen in Indië en voor vreedzame verhoudingen. Wij we ten, dat dit gebed niet alleen zelf reeds de beste hulp is, maar ook het meeleven bevordert en een geest van hulpvaardig heid kweekt. Wij dragen daarom de Katholieke Actie op het volgende gebed te ver spreiden; Laat ons bidden; Wij smeeken U, God almachtige Vader, stort goedgunstig Uwen zegen uit over Indië, wil er den vrede herstellen en verleen, dat onze jongens en mannen behouden uit Indië terugkeeren. Dat (je Heilige Geest onze Regeering verlichte en haar bijsta. Lieve Moeder Maria, bid voor de Regeering en voor uw kinderen in Indië. Vervolgens herbeginne de Katholieke Actie terstond met het schrijven van brieven vanuit de parochies aan onze jongens en mannen in Indië. Gegeven te Utrecht, October 1946, r JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS. Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch, t J. W. M. BAETEN, Bisschop-Coadjutor van Breda. De raad van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken heeft Zaterdag avond in het Waldorf Astoria-hotel te New York zijn tweede besloten ver gadering gehouden. In de bijeenkomst, die als een van de meest succesvolle tot op heden gekenschetst wordt, werd overeenstemming bereikt op bijna alle belangrijke punten van het Fransche voorstel inzake de bevoegdheden van den gouverneur van Triest en de kwestie van de politiemacht. Slechts een paar détails werden naar de plaatsvervangers, voor het aanbrengen van kleine veranderingen, verwezen. Z. R. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotter dam (H. Liduina) den weleerw. heer M. L. M. Welling, tot kapelaan te Noordwijk den weleerw. heer J. Verhaar, die kape laan was te Schagen; tot kapelaan te Rotterdam (hulpkerk H. Petrus) den weleerw. heer A. O. W. Berkhout; tot kapelaan te Wassenaar (H. Wilibrordus; den weleerw. heer C. J. Hageman, voor heen kapelaan te Limir.en. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Max. 2e kl. S. Groot, afkomstig uit Warmenhuizen; gesneuveld 3 Nov. 1946. Tijd. korporaal der mariniers Wilhelm Brinott, afkom stig uit Amsterdam; gesneuveld 6 Nov. 1946. Kon. Landmacht: Korporaal R. Bobbink, legemo. 304604 van 3-R.I., af komstig uit Rotterdam; gesneuveld tij dens vuurgevecht 11 Nov. 1946 te Bui tenzorg. Soldaat P. P. H. Smeets, legemo. 260311004 van 2-6 R.I., afkomstig uit St. Odilliënberg; gesneuveld 5 Nov. 1946. Roman op een Waddeneiland 12) Hij boende hem van boven tot onder, reinigde de beun, smeerde de lier, onder zocht want en zeil, probeerde het roer, vaarboom en de groote netten, en toen 's middags alles goed verzorgd was ging hij naar de kom om den jongen Harm Ehlers op te zoeken, die sinds een onge val met een stijf been zat en zijn be jaarde ouders tot last was. de hem van boven tot onder, reinigde de beun, smeerde de lier, onderzocht want en zeil, probeerde het roer, den vaarboom en de groote netten, en toen 's middags alles goed verzorgd was ging naar de kom om den- jongen Harm Ehlers op te zoeken, die sinds een ongeval met een stijf been zat en zijn bejaarde ouders tot last was. „Dag, Harm," groette hij. „Ik kom je handgeld brengen. Van morgen af ga ik namelijk met „Antje" op vangst uit en jij zult daarbij mijn onderstuurman zijn wil je dat?" Harm Ehlers tuurde een poos Verward naar de geldstukken, die daar zoo op eens voor hem lagen, en dan naar den jongen visscher. „Wat?" stotterde hij, „kan ik bij jou aanmonsteren? Zal 'k dan eindelijk weer eens mijn eigen kostje kunnen verdie nen?" I „Zoo is 't, Harm. Jij hebt aan de zee vaart je gezonde been opgeofferd en daarom zit je hier in zorg en last. Dat kan ik niet langer aanzien. Vooruit, neem dat geld op en sla toe!" Harm aarzelde: !,Je neemt me uit me delijden, hè Kay?" „Ben je beduveld? Jawel ik zou ook naar Jens Reckmers kunnen gaan, maar die snuiter bevalt me niet. Jij bent een fatsoenlijke kerel en daarom wil ik jou hebben. Nou, sla je toe?" Nu liet Harm zijn rechterhand in die van Kay kletsen en terwijl de oude lui ontroerd naar het handgeld keken, dat in het sombere huisje al heel welkom was, riep hij uit: „Kay, kerel, ik dank je hartelijk dat zal ik nooit vergeten!" Op denzelfden dag voer Reimer Rolfs weer met de Husumsche postboot door het wad en*weer had hij een passagier bij zich maar dezen keer een elegante jonge dame in 'n grijs reiscostuum, met lichte zijden kousen en hooggehakte schoentjes, waardoor alleen al zij op het eiland een opzienbarende ver schijning was: de kunstschilderes Malwe Schott uit Wandsbek. Zij zat aan stuurboordzijde van de boot, hield haar hoed in de hand en liet droo-. merig den wind met haar zwarte lokken spelen, terwijl haar donkere oogen on gedurig en wat weemoedig van links naar rechts draaiden. Zij voer tot aan Nordstrand mee. „Mijn bagage zal meneer Lührs op Hallig Hohne in ontvangst nemen," leg de zij met haar eigenaardig heesche stem den veerman uit. „Doe hem alvast mijn groeten. Ik heb een' dringende af spraak in Nordstrand en kom pas tegen den avond met ebbe te voet naar huis." Rolfs trok een bedenkelijk gezicht en ried haar dat voornemen af. „U wou over het wad loopen met zulke fijne schoentjes aan en nog wel heele- maal alleen? Ik zou t niet doen, juf frouw, er is geen pad en het wad zit vol gevaar!" Z« lachte eigenzinnig. „Maak je maar geen zorgen, waarde vrind! Ik ken het wad en wandel niet voor het eerst van Nordstrand naar Hohne. En natuuriyk ga ik blootsvoets. Maar mijn bezoek aan Nordstrand kan ik onmogelijk uitstellen." Reimer schokschouderde gekrenkt en bromde, dat zij - zich op z'n minst een leelijke verkoudheid op den hals zou halen. Maar zij bleef bij haar besluit en liet zich op het eiland Nordstrand af zetten. Toen Reimer een half uur latei- in de Halligbocht aanlegde, kon hij Hein Lührs, die daar te wachten stond, alleen tiaar omvangrijke bagage overhandigen. „Tja, Hein, ze was niet van haar idee af te brengen. Ik zou wel eens willen weten, wat zy voor belangrijks in Nord strand te doen heeft." „Daar ben ik ook benieuwd naar," zei Hein, en hij wist niet, hoeveel jaloezie in die eenvoudige opmerking doorklonk. Hij was zich alleen bewust van een onaange naam, wrevelig gevoel in zijn binnenste. De arme kerel! Verleden zomer had hij zich door de sjieke schilderes het hoofd op hol laten brengen en sindsdien droeg hij haar een hopelooze genegenheid toe, die bij zoo'n forschen jongen kerel bijna ziekelijk scheen.... Intusschen wandelde Malwe Schott door den polder van Nordstrand naar het eilanddorp Odenbüll, en daar was een klein, achter een vriendeiyken tuin gelegen huis, dat den scheepskapitein Hannes Hollmann toebehoorde, het doel van haar tocht. Aarzelend en zichtbaar verlegen liep zij den voortuin in en toen ét op den drempel van de woning een jonge rossig blonde vrouw verscheen, die verwonderd vroeg wat zij wenschte, antwoordde zij vriendelijk, maar met licht bevende stem: „Och, neem me niet kwaiyk ik zou mijnheer Hollmann graag spreken wilt u me even aandienen?" De jonge vrouw had opeens een rim pel tusschen haar oogen. „Wat wou u van hem, kan ik de bood schap niet overbrengen?,'! „Overbrengen?" herhaalde de schil deres met een glimlach. „Nee, dat gaat niet. Ik pioet hem persoonlijk spreken." Het wantrouwen van de vrouw was duidelijk. Zij bezag de bezoekster met somberen blik. „Wat moet dat beduiden? Waarom wou u hem persoonlijk spreken?" „Steekt daar iets buitengewoons in?" vroeg Malwe Schott, die haar geduld be gon te verliezen. „We zijn goede kennis sen, heel goede kennissen. En nu ik weer op het eiland ben, wil ik hem natuurlijk graag spreken." „Zoogoede kennissenDe toon van de vrouw was bepaald vijandig. „Daar had ik zoo'n idee van, ja, u ziet er wel naar uit. Nou, juffertje, dan komt u voor niets, want mijn man is niet thuis!" „Uw m&n „Ja, natuurlijk, nujn man. Kapitein Hollmann en ik zijn een half jaar ge leden getrouwd wist u dat niet?" Malwe wankelde. Er ging een sidde ring door haar slanke gestalte en enkele seconden hield zij de oogen gesloten. Toen keerde hij zich om. zy had de kracht niet nog wat te VTagen. zy kon nog slechts een verontschuldiging stamelen. Daarna ging zy met slependen tred het tuinpad over.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2