Groote mijnwerkersstaking in Ver. Staten Grieksch memorandum over den guerillastrijd Beleid van minister Bevin volledig goedgekeurd Extra't jes voor de feestdagen Tuinders en aardappelprijs De Nederlandsche aanspraken op grenscorrecties President Truman zal waarschijnlijk niet aan eischen tegemoet komen Communisme en kapitalisme voor Engeland niet aanvaardbaar Product wordt tusschen land en keuken 50 pet. duurder I Mijnenveger „Walcheren" gezonken Twee opvarenden gedood en elf gewond D Groote Vier toonen sympathie en begrip voor eischen van Nederland Chocolade met St. Nico laas? ZUINIG MET STROOM Anti-Joodsch incident in Britsche zone Zal aflevering worden stopgezet? Glanzende nylonkousen bij millioenen in1948 Tot hoofd en hart Matthews weer niet in het Engelsch Elftal Het weer Spitfires ondersteunen regeeringstroepen bij operaties aan Joegoslavische grens De strijd in de Labour-partij Twee versnaperingsbonnen, een half ons thee, cacao en een ei voor de kinderen DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 69sto JAARGANG No. 23701 Afhankelijk van kolen uit Amerika Radiorede van Z.H. den Paus Nationalisatie kolenmijnen MAARSCHALK KONIEF OPPERBEVELHEBBER De tuinders zijn razend! Zij heiben in de bladen het verloop van de debatten in de Tweede Kamer over de aardappelprijzen gelezen en daarbij vernomen, dat de handel geen overmatige winst heeft ge maakt, maar dat de fout lipt bij de tuinders, die de aardappelen den laatsten tijd slechts willen afleveren voor 6 a 7 centen meer dan de z-g. richtprijs. Dat heeft minister Mansholt gezegd, die zelf tot den boeren stand behoort, maar als socialist den boerenstand heeft gedesavoueerd. Engelsche vrouwen verontwaardigd e Engelsche stad Nottingham, beroemd om haar textielspin- nerijen, is nu een sleutelpositie in den strijd tegen een voor de Brit sche huisvrouw meest irriteerende tekorten op de na-oorlogsche goede renmarkt: gebrek aan nylon-kousen. Deze foto's werden gemaakt in eèn groep fabrieken te Nottingham, die voor den oorlog jaarlijks bijna een millioen dozijn kousen vervaardig den. ffa lang experimenteeren en verbouwing van machines en instal laties zijn zij in staat den nylondraad te verwerken. Zij werken nu op volle kracht om aan de schijnbaar onver zadigbare vraag naar de glanzende nylonkous te voldoen. De fabrieken zijn reeds in staat het voor-oorlog- sche productiecijfer te evenaren, maar toch moet Lord Hollendoneen autoriteit in de Britsche kousen- industrie, de droeve mededeéling doen aan de verontwaardigde vrou wen, die tevergeefs in de rij staan voor de winkels: „De onvoldoende aanvoer van nylongarens verhindert het ons voldoende kousen te produ- ceeren. De oorzaak van dit tekort is de naar verhouding geringe capaci teit van de spinnerijen". Voor de toekomst zag Lord Hollendon een straaltje licht. Hij voorspelde over- vloedigen aanvoer van garens in het voorjaar van 1948- Tot zoolang zullen ook de Neder landsche huisvrouwen nog geduld moeten oefenen. De foto. Unks toont de arbeidsters bij het zoomen van de kousen. Door' een behandeling met stoom, die men op de rechlerfoto ziet, wordt het model in de kous gebracht. Het ge heim van de duurzaamheid der nylons is oju> dat dit model nooit uerslaptL Interdepartementale commissie ingesteld In menschenoogen ligt meestal heel wat anders dan een natuur lijke kijk op de dingen. Daarachter gluren driften en begeerten, klopt een hart van blijdschap, bonst een hart van wraak of verlangen of krimpt ineen van angst of smart. Wij moeten leeren door wenschen- oogen heen te kijken. Geen spijsolie Advies om aflevering niet langer te vertragen Directie van werf „Gusto" gearresteerd DE CONTRóLE OP DE ATOOM-ENERGIE Plan van prof. Einstein BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Adninistratie 21543 Postgiro 143453 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -N Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeePrger, dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zien het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Duizenden mijnwerkers gaven Maan dag blijken van trouw aan hun vak bond inzake het geschil tusschen de Amerikaansche regeering en John Le wis, president van den Amerikaanschen ntjjnwerkersvakbond, door drie dagen van te voren het werk, dat Woensdag te middernacht stil gelegd zou worden, te verlaten. Lewis zei, dat er een waarschijnlijk heid bestond, dat de 400.000 mijnwerkers in de bruinkoolmijnen (het totaal over bet geheele land) in staking zouden gaan. De afwezigheid van 14.000 mijnwerkers had tot gevolg, dat een twaalftal mijnen in Pennsylvania, Illinois en Alabama kwamen stil te liggen. Zes duizend man gingen in West-Vir ginia in staking, waardoor het totaal kantal stakers boven de 20.000 steeg. Het Amerikaansche departement van Justitie heeft medegedeeld, dat een fede rale rechter een bevel heeft uitgevaar digd, hetwelk John Lewis zal beletten Donderdag zijn overeenkomst met de re geering op te zeggen. Een hooge Amerikaansche regeerings- autoriteit heeft verklaard, dat het nu de (Van onzen Haagschen redacteur) Hoewel er geen ernstige reden tot on gerustheid is, zal het publiek er goed aan doen zoo zuinig mogelijk te zijn biet electriciteit. Het feit doet zich na melijk voor, dat de kolenpositie bij ver- •chillende electrische centrales in den lande niet in alle opzichten rooskleurig is. De electrische centrales zijn voorna melijk aangewezen op Amerikaansche kolen en de stakingen in de Amerikaan sche mijnen hebben de levering ongun stig beïnvloed. Bovendien zal het ver bruik der centrales in October, Novem ber en December grooter zijn dan oor spronkelijk was geraamd, terwijl ook de suikerfabrieken door den onverwacht grooten bietenoogst méér kolen gebruiken dan te voorzien was. Als nu waar alle kans op schijnt te zijn in Amerika ttecr nieuwe mijnstakingen uitbreken, dan zou dit voor ons land ernstige moei- kunnen opleveren. Daarom nebben verschillende electric!teitsmaat- scha,ppijen hun afnemers tot zuinigheid aangemaand. beste tijd is om uit te maken, wie het machtigst is, de regeering of de vereenig- de mijnwerkerstoond, waarvan Lewis pre sident is. Deze verklaring bevestigt het vermoeden, dat President Truman voor nemens is „het uit te vechten" met Le wis, die, ofschoon hij zich blootstelt aan arrestatie, zijn 400.000 mijnwerkers Don derdag zal oproepen in staking te gaan als regeering en mijneigenaren niet aan zim eischen tegemoet komen. Technisch zijn de mijnen nog steeds 'n handen der regeering en volgens eer. oorlogswet kan leder, die een staking tegen de regeering uitroept tot 5000 dol lar boete en een jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. Verwachting tot Woensdagavond: Een front met zeer scherpe tempe- ratuurtegensteBingen nadert ons land. Dit gaat gepaard met veel bewolking, regen en motregen. Plaatselijk mist. Maan 3.08—15.34. Zon 8.06—16.43. Ter gelegenheid van den 300sten ge denkdag van den dood van den H. Lsaias Jogues zal de Paus Zondag 24 Novem ber as. een rede uitspreken voor de katholieke Amerikanen, welke per radio zal worden uitgezonden. De H. Isaias Jogues, die in Frankrijk geboren is, werd in den staat New York, waar hij het Evangelie predikte, door de roodhuiden vermoord. Hij was de eerste heilige die op Amerikaanschen bodem stierf. Naar de Britsche minister voor de Brandstoffen Shinwell in het Lagerhuis heeft medegedeeld, zal de nationalisatie der Britsche kolenmijnen 1 Januari 1947 geschieden. Oonstantin Tsaldaris, minister-pre sident van Griekenland, heef1 aan den Britscben en den Amerikaanschen ambassadeur te Athene een memo randum overhandigd, inhoudende, dat de in het Noorden aan Grieken land grenzende landen steun heb ben verleend aan de Grieksche gueril- latroepen. Volgens het memorandum hebben zich sinds 1 October 27 incidenten aan de grens van Joego-Slavië en 10 in 't grens gebied van Griekenland en Bulgarije voorgedaan, In het memorandum wordt uiteengezet, dat de incidenten niet wer den uitgelokt en worden bewijzen aan gevoerd voor de stelling, dat in vele ge vallen de aanvallen als eenig doel de dekking van infiltratie in Griekenland van den „anarchistisch-communistische ben- hadden. Volgens telegrammen uit Saloniki hebben guerilla-benden de Joego-Slavi- sche grens overschreden en zijn over een lengte van 2 K.M. de Grieksche ver dedigingslinies binnengedrongen, on danks de aankomst van versterkingen vooe de regeeringstroepen. Een hulpcolonne is naar Archangel_ge- zonden, ten Westen van Skra en de Het Britsche Lagerhuis heeft Maan dagavond met algemeene stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de buiten- landsche politiek van minister Bevin. De uitslag van de stemming was 353 tegen 0 tegen een amendement van 58 Labourparlementsleden, waarin aan gedrongen werd, dat de buitenlandsche politiek van de Labour-regeering het midden zou houden tusschen Rusland en de Ver. Staten. Voor de stemming had minister-president Attlee de hoop uitgesproken, dat het fctxiendement van de „rebellistische La- kour-afgevaardigden verworpen zou worden, mocht dit niet het geval zijn, dat de ^gevaardigden dan op een manier, welke plet den minsten twijfel zou laten, hun vol- ledige goedkeuring zouden geven aan het beleid van minister Bevin. ..Deze heeft blijk gegeven van een be wonderenswaardige koelbloedigheid", zei hy •»en ik wensch, dat er niets van welken aard dan ook ondernomen wordt, om zijn taak fcog moeilijker te maken". Het debat werd geopend door Crossman, Jlie de regeering de volgende vragen voor tegde 1) Is alliantie, zooals door Winston Chur. ®hill in zijn rede te Pulton gedaan, af te *«uren? 2) Heeft de regeering toegestemd *h standaardisatie van wapens en verdere "Uitrusting van Engeland en Amerika en zal ©en deel der Britsche uitrusting door Ame rika worden geleverd? 3) Worden er door de militaire staven van Engeland en Ame- ïika thans besprekingen gevoerd? Een antwoord op deze vragen, aldus Crossman, zal de wereld in staat stellen de ttiate waarin Engeland bereid is een bond. genootschap met Amerika te sluiten te be- oprdeelen. Hij besloot met te zeggen, dat ®hgeland 'n derden wereldoorlog zou voor komen door de buitenlandsche politiek in overeenstemming te brengen met de bin nenlandsche. Reeves, bestuurslid van de Labour- Partij steunde het amendement. Hij ver acht den eersten minister te verklaren, dat Engeland onder geen omstandigheden be- teid was een oorlog tegen de Sowjet-Unie te voeren. Crookshank (Cons.) zeide dat hij zich "Iet met veel woorden wilde mengen in den ^teijd binnen de Labour-partij. Hij stelde voor over het amendement te stemmen. »»De Conservatieven steunen de buiten- Jandsche politiek der regeering, ook al syn zij oppositiepartij." Vervolgens sprak de eerste minister, Cle ment Attlee. Hij zeide dat het amendement op een verkeerd begrip van de feiten be rustte. Er wordt gesuggereerd, dat de re geering ondergeschikt aan Amerika is en onvoldoende bereidheid heeft getoond met de Sowjet-Unie samen te werken. Deze dr^0IAttleeellingei1 Zi^n geheel onJulst, al- Met betrekking tot het voorstel, een groep van Sociaal-Democratische landen re vormen, "als tegenwicht tegen het com munisme der Sow jets en het kapitalisme an Amerika, zeide Attlee, dat de regee- mg niets zag in het vormen van groe- Pon, doch liever de oogen richtte op de begroet^d€ Na^*es' werd met gejuich ••Op bepaalde punten betreffende de wereldeconomie", aldus Attlee „staat Enge. tend aan de zijde van Amerika, ofschoon Jij over het algemeen het kapitalistische "tendpunt van dat land niet aanvaarden. Wat betreft democratie, yzUheid vas saeg- ningsuiting en regeeringsvorm zijn wij her met Amerika eens en niet met de Sowjet- Unie. Dit behoeft echter geen aanleiding tot botsingen te zijn." Over de samenwerking met den Ame rikaanschen generalen staf zeide de Eer ste Minister, dat, aangezien beide lan den gezamenlijk deelen van Europa moe ten bezetten, het niet zoo vreemd is, dat zy blijven samenwerken. De Sowjet-Unie is herhaalde malen uitgenoodigd aan de samenwerking deel te nemen, doch zij heeft de kwestie nog steeds in overweging. Attlee ontkende, dat de dienstplicht In Engeland iets te maken heeft met voor bereiding tot een oorlog. guerillastrijders hebben zware verliezen geleden. Volgens niet bevestigde berichten, haasten de Grieksche militaire autori teiten zich troepen te zenden naar de „bedreigde punten" van de Grieksch- Joego-Slavische grens. Spitfires van de Koninklijke Grieksche Luchtmacht ondersteunen de operaties op den grond in de nabijheid van Ar changel, ten Zuiden van de Joego-Slavi- sche grens, deelt een zegsman van het derde Grieksche leger mee. De Grieksche troepen vechten volgens hem op een front van 11 K.M. Britsche en Amerikaansche officieren zijn als waarnemers aanwezig. De chef van den Grtefcsdhen genera len staf, Spiüotopoelos, en generaal Rawlings, leider van de Britsche mili taire missie, zijn per vliegtuig naar Londen vertrokken. Britsche functionarissen van de „In telligente Service" hebben een incident in onderzoek, dat men koschouwt als de eerste uiting van anti-semitisme in de Britsche zone van Duitschland na het begin van de bezetting. Op 9 November werd te Rahden (Westfalen), een paar kilometer van het hoofdkwartier \an den bestuursraad, in het centrum van de Britsche zone, het huis van Richard Franck, een Joodsch winkelier, met teer van groote swastika's voorzien. Een voor het huis staande auto werd weggehaald en in brand gestoken. Naar verluidt verdenken de autoritei ten twee ex-Nazi's die volgens verkla ring van leden van Franck's gezin ver antwoordelijk moeten worden gesteld voor zijn wegvoering naar een concen tratiekamp tijdens de groote razzia's van 9 November 1938. Een lid van het gezin verklaarde, dat zfj het eenige Joodsche gezin in Rahden zijn en even slecht worden behandeld als in de dagen van Hitier. Maarschalk Iwan Konief is benoemd tot opperbevelhebber van alle Sovjet strijdkrachten te land. In deze functie is hij opvolger van maarschalk Gregori Zjoekof. De ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier met hun gasten, in een met de vlaggen der groote mogendheden gedrapeerde loge van de Metropolitan Opera in New York, tijdens een uitvoeri ng van de „Nozze di Figaro" van Mozart. Qp de eerste rij v.l.n.r. mevr. Byrnes, mevr. Bevin en mevr. W. Miner, nicht van J. Byrnes; achter haar zitten Molotov, V ishinsky, Byrnes, M. Couve de Murville (Fransche minister van Buitenlandsche Zaken) en Bevin 23 November zal een bon voor cacaopoeder worden aangewezen, voorts in December bonnen voor extra thee en wat bloem. Op den extra-versnepe- ringsbon wordt alleen suikerwerk be schikbaar gesteld. In de 14-daagsche periode, welke 23 November begint, zal voor de kinderen tot 14 jaar (van groep C, D en E) een bon worden aangewezen voor één ei. In verband met het aan den leg komen van de kuikens van dit jaar zal dit een klein ei zijn. De bevoorrading van de winkeliers zal zoodanig zijn, dat zij op deze bonnen uitsluitend eieren van deze soort kunnen leveren. Het publiek zal dus voor dezen bon geen aanspraak kun nen maken op een grooter ei, ook al heeft de winkelier die voorradig voor ziekenbonnen en dergelijke. Een ruimere distributie van eieren is op het oogen- blik niet mogelijk. Met het oog op de feestdagen zal 14 December ook voor de leeftijdsgroepen van twee jaar en ouder een bloembon worden aangewezen van 100 gram. De jongtse groep heeft nog steeds elke 14 dagen een rantsoen bloem van 200 gram. In hoeverre dit het herstel zal zijn van een geregelde distributie van bloem, is nog niet te zeggen en men zal goed doen er rekening mede te houden, dat deze 100 gram minstens voor vier weken toe reikend zal moeten zijn. Mede in ver band met den huidigen beperkten voor raad zal 't extra-rantsoen versnaperin gen, dat 30 Nov. beschikbaar wordt ge steld, uitsluitend in suikerwerk worden opgenomen Het is de bedoeling in denzelfden vorm tegen Kerstmis 'n tweeden extra bon voor 100 gram suikerwerk te pu- bliceeren. Het is thans zeker, dat 23 November a-s. een bon bekend gemaakt BATAVIA, 19 November (Aneta). De Nederlandsche Marine.Vooriichtings- dienst deelt mede, dat de Nederlandsche mijnenveger „Walcheren" bij Baiikpapan op een mijn is geloopen en gezonken. Door de explosie werden twee leden van de bemanning gedood, drie zwaar gewond en acht licht gewond. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend. n een der bestuurskamers van den L.T.B. te Haarlem zaten wij bijeen met eenige bestuurders, eenige tuin ders en den voorzitter van de Stichting Landbouw in Noord-Holland, den heer R. C. Schenk, oud-waarnemend voedsel- commissaris. De heer Schenk wenschte de aantijgingen te pareeren en vertelde ons, dat hij drie weken geleden te be- voegder plaatse er op heeft gewezen, dat er genoeg aardappelen zijn bij de tuin ders, maar dat bij eenige aanhoudende vorst de steden het straks zonder dit consumptiemiddel zullen moeten doen. Er is achterstand op het land door een tekort aan arbeidskrachten en daarom is er voor het vlugge dorschen van graan een premie van f 1.75 gegeven. Wil men sneller werken, dan moeten ongeschool den in dienst worden genomen en dezen zuigen de premie weg en veroorzaken bovendien de noodige ergernis. Er is nog geen enkele zekerheid, dat het bui tenland voldoende graan zal kunnen leveren, zoodat de toestand verre van rooskleurig is en wat er in Amsterdam met het wittebrood gebeurde, is ten hemel schreiend. Al deze punten zouden met de regeering besproken worden, maar op dit moment is nog geen ant woord ontvangen. Volgens den heer Schenk schuilt er in de aardappel-lijdensgeschiedenis een factor, die op een geheel ander terrein ligt. De handel zag met leede oogen, dat de tuinders rechtstreeks aan de consu menten gingen leveren en daarom na men zij de overheid in de hand om via het weder in werking treden van de V.B.N.A. hun oude terrein te handha ven. Alsof de tegenstelling tusschen ste deling en bewoner van 't platteland weer aangescherpt moet worden, krijgen de boeren de schuld van de te hooge aard appelprijzen, waartoe de minister moet „ingrijpen". Maar vóór dit alles zich af speelde boden de tuinders in de Scher mer aardappelen aan tegen 8 cent of f 8.75 per 100 kg. met inbegrip var. be- waarloon. In de Wieringermeer boden de handelaren 4 tot 5 cent per kilo méér dan de tuinders van plan waren te vra gen. De vorige week bood een groote firma te Spaamdam kleiaardappelen aan voor f 10.80 per H.L., thuisbezorgd naar keuze, eenmaal per 14 dagen of eenmaal per maand, bij directe afname f 9.10 per H.L.! Kan men dan nog zeggen, dat de prijs van den aardappel zoo hoog is, omdat de tuinders te veel geld willen hebben? Ik kan u wel zeggen, aldus de heer Schenk, dat de tuinders, zoo als de zaken zich nu voordoen, er niet veel voor voelen af te leveren. Zjj hebben achterstand in het landwerk en de aardappelen liggen veilig onder het winterdek. Men zal zeggen dan zal de regeering ze vorderen, maar dat is niet zoo heel eenvoudig, want in den kop van Noord-Holland liggen nog duizenden kilo's suikerbieten, die wegens gebrek aan scheepsruimte niet vervoerd kunnen worden. Er moeten aardappelen zijn voor ex port, onmiddellijke consumptie en opslag voor de wintermaanden. Wij kunnen voorspellen, dat er stagnatie komt voor de groote steden als men den tuinder wil verdrukken om den handel met behulp van de overheid te paard te houden. Acht cent per kilo kost de aardappel maxi mum, 12 cent kost hij in den handel. Do conclusie ligt voor de hand. Een der aanwezigen merkte verder nog op, dat" de handei door zijn optreden d» eigen ruiten ingooit, omdat de tuinders meer en meer gedrongen worden naar den hoek van de coöperatie. Deze ziens wijze wilde de L.T.B. niet achterwege laten nu in de Kamer en in de pers een standpunt is ingenomen, dat de tuinders ten strijde heeft geroepen. Twee Duitsche krijgsgevangenen zijn gearresteerd wegens sabotage aan een generator in een Fransche waterkracht centrale tij Tulle, dicht bij de Duitsche grens. Zij hadden bouten doorgezaagd, zand gedaan in de lagers van den gene rator en kortsluiting veroorzaakt in den hoogspanningskabel. De Nederlandsche aanspraken op grenscorrecties hebben bij de minis ters van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier „Sympathie en begrip" gevonden, hoewel zij zich nog niet definitief gebonden hebben om met de Nederlandsche eischen in te stem men, aldus onze minister van Buiten landsche Zaken, baron Van Boetze- laer van Oosterhout, in een interview met United Press. De Nederlandsche zoowel als de Bel gische en Luxemburgsche territoriale aanspraken zullen voor gedetailleerde bestudeering naar de plaatsvervangers der ministers gaan en het is mogelijk, dat zjj door de Groote Vier pas op de volgende zitting besproken zullen worden. De Nederlanders zijn van meening, dat Duitschland economisch en politiek ge ünificeerd moet worden. „Ik zie niet, hoe Duitschland gedurende langen tijd kan bestaan zonder zulk een unificatie. De Geallieerden moeten van Duitschland een gezonde economische eenheid maken, welke op eigen beenen kan staan en welke 't land voldoenden waarborg voor zijn herleving geeft", aldus Van Boetze- laer. Nederland is er „zeer bij geïnteresseerd' tegenwoordig te zijn bij de besprekin gen van de minister van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier, wanneer zij die deelen van het Duitsche verdragsont- werp bespreken, die rechtstreeks Neder land aangaan, zeide de minister. Over de onlangs tot uitdrukking gebrach't Poo'sche en Tsjechische verlangens ook vertegenwoordigd te zijn. zeide Van Bcetze'aer: „We begrijpen heel goed, dat alle aan Duitschland grenzende lan den geïnteresseerd zijn bij de uiteinde lijke regeling". Hij zeide, dat, hoewe! Nederland de huidige Oostelijke grens van Duitschland niet als definitief be schouwt, het zich niet zal verzetten in dien de Groote Vier de overeenkomst van Potsdam goedkeuren, die de Pool eche grens aan de Oder brengt. De mi nister meende echter een beslist voorbe houd te moeten maken wat betreft de wijsheid om Silezië van Duitschladd los .te maken. De minister legde uit, dat zich in het gebied, dat Nederland wil annexeeren, geen kolenmijnen bevinden, doch dat Nederland naar concessies streeft voor verschillende Duitsche mijnen in de buurt van de Nederlandsche grens, waar van dan de kolen ter beschikking moes ten staan, „alsof zij in Nederland gedol ven waren". De Nederlandsche regeering is sedert geruimen tijd bezig voorbereidingen te treffen om het Nederlandsche standpunt ten aanzien van het Duitsche vraagstux in zijn geheel vast te stellen, ten einde dit te bevoegder plaatse kenbaar te ma ken. Nu de door de betrokken departe menten van Algemeen Bestuur te ver richten voorbereidende studies zijn vol tooid, is een interdepartementale com missie ingesteld, die belast is met de coördinatie van den tot dusverre ver lichten arbeid en het samenstellen van een rapport daaromtrent. Het ligt in de bedoeling van de commissie in dit ver band op ruime schaal de daarvoor in aanmerking komende ambte'ijke- en niet-amfctelijke instanties te raadplegen. Derhalve is thans o.m. aan de commis sarissen der Koningin, de burgemeester» van Amsterdam en Rotterdam, de hoofd- bedrijfsgroepen. de Stichting van den Arbeid, de Stichting van den Landbouw en een aantal Kamers van Koophand»! en Fabrieken verzocht, hun meening dienaangaande kenbaar te maken. kan worden voor 50 gram eacao-poe- der. Als een extraatje voor de komende feestdagen zal in December een half ons thee boven het normale rantsoen worden gegeven. Dit is voor koffie helaas niet mogelijk. Reeds eerder is medegedeeld, dat on geveer tezeifder tijd voor alle leeftijds groepen een bon voor zuidvruchten zal worden aangewezen. Degenen, die hun verwachtingen op spijsolie voor de feestdagen hebben ge steld, zullen het een teleurstelling vin den, dat daarvan dit jaar geen sprake kan zijn- De vetpositie is van dien aard. dat niet dan met veel moeite de vóór de margarine-industrie noodzakelijke grond stoffen geïmporteerd kunnen worden. Tenslotte zij er nogmaals aan herin nerd, dat a.s. Donderdag 21 November wederom een suikerbon bekend zal wor den gemaakt. Het is de bedoeling, indien de binnenlandsche voorraadpositie dit mogelijk zal blijven maken, de aanwijzing der normale suikerbonnen in de eerste week der 14-daagsche periode te houden. Maandag hebben de leden van het Cacao-bureau te Amsterdam vergaderd. Het bestuur Tan deze stichtii g heeft den hierin georga niseerden cacao- en choco ladefabrikanten geadviseerd de aflevering van cacao en chocolade niet langer te vertragen, ondanks het feit dat de prjj zen op de binnenlandsche markt voor consumptiechocolade naar meening van de fabrikanten niet loonend zijn. De vast gestelde prijs voor eonsumptiechocolade en bonbons, vervaardigd met consumptie chocolade, bedraagt dertig cent per hon derd gram. Vaststelling van prijzen voor producten, vervaardigd van of met toe voeging van edelcacao (de fijnste soort), zal op korten termijn geschieden. Het advies van het bestuur van het Cacao-bureau berust op de overweging, dat bij niet aflevering de aanvoer van grondstoffen zou kunnen worden stop gezet, waardoor de bedrijven niet zouden kunnen werken. Hierdoor zouden de be drijven grooter schade lijden dan bij af levering, aangezien dan ook mogelijkhe den in het buitenland verloren zouden kunnen gaan. Het bestuur van de stich ting Cacao-bureau zal echter met de re geering blijven onderhandelen om alsnog tot een gunstiger en loonender prijsre geling Xe komen. Tenslotte kan gemeld worden, dat vanwege het directoraat van de prijzen zeer binnenkort een prijsrege ling voor chocolade St. Nicolaas-figuren tegemoet kan worden gezien. Gisteren is te Sheffield het Engelsche voetbalelftal tegen Nederland gekozen. Het luidt als volgt: Doel: Swift (Manch. C.)achter: Scott (Arsenal) en Hard- wick (Middlesbrough) aanv.; midden: Wright (Wolverh. W-), Franklin (Stoke City) en Johnston (Blackpool)voor: Finney (Preston N. E.), Carter (Derby C.), Lawton (Chelsea). Mannion 1 Middlesbr.) en Langton (Blaekb. R.). Het Engelsche elftal is. op één uit zondering na, hetzelfde elftal, dat met 72 van Ulster, met 10 van den Ier- schen Vrijstaat en onlangs met 30 van Wales gewonnen heeft en dus 't sterk ste elftal, dat Engeland momenteel in het veld brengen kan. Dat linkshalf Cockbum na diens min der goede prestatie tegen Wales ver vangen zou worden, was te voorzien. Hiervoor heeft men den aanvoerder van Blackpool, Johnston, gekozen. Het zal velen verbazen, dat ook dit maal Matthews gepasseerd is. waar schijnlijk als gevolg van het feit, dat de keuzecomimissie het „winnend elftal" zoo weinig mogelijk heeft wiilen ver anderen. Op last van den procureur-fiscaal bij bet Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn de directeuren van de werf ..Gusto" ta Schiedam, alsmede de bedrijfsleider gear resteerd. Deze arrestatie is geschied, omdit er aanwijzingen zouden zijn, dat er tijdens de bezettingsjaren met den vijand is gecol laboreerd. De gearresteerden zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. Professor Albert Einstein en andere wetenschapbeoefenaars willen door het publiek een millioen dollar laten bijeen brengen teneinde maatregelen te kunnen treffen om een verkeerd gebruik der atoom-energie te voorkomen. Alle ini tiatiefnemers zijn het eens over de vol gende punten: Atoombommen kunnen thans goed- kooper en in grooter aantal gemaakt worden en zjj zullen een steeds vernie tigender uitwerking krijgen. Er is geen militaire verdediging te gen atoombommen te verwachten. Andere naties dan de V.S. kunnen het geheim van de atoombom herontdekken. Verdedigingsmaatregelen in verband met een mogelijken atoombom-oorlog zijn waardeloos en hun toepassing zal de sociale orde vernietigen. Als er oorlog komt. zullen er atoom bommen gebruikt worden en deze zullen onze beschaving vernietigen. Er bestaat geen oplossing voor dit Drob'eem behalve internationale contróle op de atoom-energie en uitbanning van den oorlog. De Britsche minister voor brandstoffen en energie. Emanuel Shinwell. heeft In het Lagerhuis aaneekondigd. da- rie Engelsche kolenmijnen op 1 Januari 1947 in staats eigendom zullen overgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1