De molen van Wederopbouw maalt traag en stug WERELDNIEUWS IN BEELD I Veel verzet verwacht tegen de ontwerp-overeenkomst i OPSTAND IN LABOUR-GELEDEREN spel M Men beschikt blijkbaar papier dan balken en over meer planken Toch uiteindelijk goedkeuring van het Parlement? De capitulatie van de Belg. socialisten 'Puister. 1 Alleen ergste wonden zijn geheeld Scandinavië-express te Hoek van Holland Het handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije BI s V Nog geen beslissing over vetorecht DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 PAGINA 3 BUITENLANDSCH OVERZICHT Verlangen naar derde mogelijkheid Uit vrees en zwakheid voor communisten? DEMONSTRATIE IN GLASGOW VOOR MGR. STEPINAC Overeenkomst tusschen Frankrijk en Siam Uw pijnen verdwijnen Roman op een ^Waddeneiland Luchtverkeer via de Noordpool Koude heeft geen invloed op moderne vliegtuigen EERSTE KANAALVLUCHT Van straalvliegtuig voor personenvervoer Muiterij aan boord van Spaansch schip Zweedsche opdracht pfeaÉ a Nijmegen heeft een nieuw station, al is het dan oolc een noodstation Een kijkje in het ruime plaatskaartenbureau Ruimer goederenverkeer Gedenkpenning voor kunstbeschermers NEDERLANDSCH-IND1Ë De terugkeer van de Commissie-Generaal Treinontsporing tusschen Batavia en Soerakarta (Wordt vervólgd) Liquidatie der geld- saneering Prof. Keesing spreekt voor bank- en effecten bedienden ROOFOVERVAL LEIDEN BIJ Raad van vijf ministers in geheime zitting bijeen Stabilisatie van het Dnitsche geldwezen De bezwaren, die handelsminister Wallace eenigen tijd geleden liet hooren tegen de Amerikaansche buitenlandsche politiek, zooals deze ge voerd werd door Truman en Byrnes, hebben hun tegenstuk gekregen in de critiek, die een aantal Britsche parle mentsleden uit de Labour-party hebben uitgeoefend op de politiek van Bevin. Viel Wallace zijn eigen partijgenooten aan omdat hij meende dat de Vereenig- de Staten te veel in het Britsche kiel zog voeren, het amendement dat de Labour-leden op het adres na de troon rede van koning George indienden, houdt een pleidooi in tegen een politiek die te zeer in het Amerikaansche vaar water gaat. Hun beschuldiging is, dat Bevin, de socialist, een te weinig socia listische politiek voert, zich te zeer naar den Amerikaanschen, kapitalistischen kant laat dringen, daardoor vergeet sa men te werken met socialistische lan den en zich laat afhouden van samen werking met de Sovjet-Unie. Bymes was afwezig, toen Wallace zijn stem ver hief, bij deze gelegenheid is Bevin niet thuis; en evenals in Amerika verdedigde hier de „ïoogste regeeringschef het ge volgde beleid. Attlee zelf verklaarde dat Engeland op sommige punten met de Vereenigde Staten instemde, op andere punten echter niet, en dat het tot sa menwerking met de Russen geheel be reid was, als de Russen zelf maar wil den. Groot-Brittannië voerde dus geen eenzijdige, maar een zelfstandige, twee zijdige politiek. Hoe gering echter deze woorden de instemming van Labour hadden, toont het groot aantal blanco- stemmen; en men mag meenen dat de conservatieven minder dan de socialis ten over het buitenlandsche beleid on tevreden zijn. Terecht vraagt men zich dan ook af, of de nederlaag van de op standige Labour-leden nu een overwin ning voor Labour is, dan wel een feite lijke overwinning voor de conservatieven, die zich in de handen wrijven bij 't aan schouwen van 4e verdeeldheid in de tegenpartij. En gelijk na de actie-Wal lace onmiddellijk gedacht werd aan het toekomstig partijenbeeld in de Veree nigde Staten, zoo kan thans evenzeer voor Engeland de vraag opkomen of de kansen van Churchill en de zijnen niet bezig zijn te stijgen. Vraag overigens, waarop geen nauwkeurig antwoord nog gegeven kan worden. Het verworpen amendement is in zekeren zin de uiting van wat in breede kringen leeft. Engeland, sinds eeuwen gewend aan een zelfstandig optreden tegenover de andere landen, heeft ge noeg eergevoel om een min of meer af hankelijke politiek te verfoeien. Dit gaat evenwijdig met de huidige positie van de wereld die in bedenkelijke mate het uiterlijk van een zwart-wit-teekening dreigt te vertoonen. Het gaat er steeds meer op lijken, dat men slechts tus- schen twee zaken de keus heeft; com munisme of kapitalisme. Vooral in Europa verzet men zich tegen een toe komst, die aan een van deze beide uiter sten zou toebehooren en streeft men een derde mogelijkheid na: die van een normale alzijdig beschaafde democratie. Deze mogelijkheid echter veronderstelt onafhankelijkheid in alle opzichten, en den leider naar het bereiken daarvan ziet men veelal in den sterksten Euro- peeschen staat, Engeland. Maarschalk Smuts vertegenwoordigde dan ook een inderdaad EuropeeSch standpunt, toen hij voorstelde, dat Engeland het initia tief zou nemen tot het vormen van een vereenigd Europa. En in zooverre was ook de Labour-opstand verschijnsel van Europeanisme. Het besluit der Belgische socialis tische Kamerfractie om aan de com munisten het vice-voorzitterschap van de Kamer af te staan, heeft heel wat beroering verwekt. „De Nieuwe Standaard" vindt het een hard gelag voor de socialisten, maar het blad is de meening toegedaan dat deze Partij zulk een behandeling ruimschoots verdiend heeft. „De Gazet van Antwer pen" spreekt over een „vernederende ca pitulatie". „Uit vrees en uit zwakheid voor de bedreigingen en de demagogie der communisten laten de socialisten zich iederen dag verder uit de leiding der vakbeweging terugdringen. Na de syndi cale leiding volgt nu de politieke". „De Volksgazet" beweert, dat in de Belgische politiek de tijd voor het ulti matum nog niet gekomen is. „Misschien gaat zoo iets op in Bulgarije of in Roe menië, doch niet te Brussel." De communistische „Drapeau Rouge" daarentegen spreekt van een „zege der democratie". Onder leiding van dr. Donald Camp bell, aartsbisschop van Glasgow, heeft aldaar een massa-demonstratie van Schotsche Katholieken plaats gehad te gen de veroordeeling van Aartsbisschop Aloysius Stepinac. De bekende Londensche priester dr. John C. Heenan zeide in een toespraak onder meer het volgende: „Ik overdrijf toet, wanneer ik zeg, dat de Kerk van Christus de zwaarste vervolging van den tegenwoordigen tijd in het vooruitzicht heeft. Er is reeds een strijd gaande tus schen het communisme en de Roomsch- Katholieke Kerk, tusschen het Kremlin en het Vaticaan, zoo u wilt. Voor iederen verstandigen man en voor iedere ver standige vrouw moet het duidelijk zijn, dat deze oorlog levensgevaarlijker is dan de twee wereld-oorlogen." Fransche en Siameesche regeerings- functionarissen hebben te Washington een overeenkomst onderteekend, volgens Welke een gebied van ongeveer 38.400 vierkante kilometer, in 1941 door Japan aan Siam afgestaan, volledig aan pransch Indo-China zal worden terug gegeven en Siam zijn klacht tegen Frankrijk bij den veiligheidsraad der V.N. onmiddellijk zal intrekken. rnet de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kru schen de zuren verwijdert, die de P'jnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatics als het ware in de kiem. Niet zonder r®d®n zweren tienduizenden oud-rheumatleK- Ujders over de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Fabr. Griffiths Hug hes Ltd., Manchester (Engeland). (Adv.) 13) In diepe neerslachtigheid liep ze het dorp uit naar den Noorderdijk. Daar ëing ze op een boomstomp zitten, staarde verwezen het wad in en begon ten slotte hulpeloos te schreien. Het was 'n smar telijk snikken, waar wanhoop uit op steeg Hein Lührs kon dezen middag geen rust vinden. Driemaal ging hij naar den zuidelijken oever van het eiland om naar de schilderes uit te kijken. Maar hij kon haar nergens ontdekken. Zü kwam maar niet opdagen. Zij was er ook nog niet, toen de vallende avond de wijde slik- en zandvelden van het wad voor zijn oogen deed vervagen. „Och wat, maak je toch niet dadelijk zoo bezorgd," troostte Gesa, die zich eerst een beetje met de verdrietige stem ming van haar broer had geamuseerd. „Waarschijnlijk blijft ze in Nordstrand overnachten." „Onzin!" riep Hein nijdig uit. Maar lntusschen dacht hij er over na, of zijn zuster geen gelijk kon hebben. Radeloos stond hy te staren, tot het hem te bin- De directeur van de Noorsche luchtvaart maatschappij en voormalige Noordpoolon- derzoeker Bernt Balchen is van meening, dat weldra de regelmatige diensten der burgerluchtvaart hun weg over de Noord pool zullen nemen. In een interview zeide Balchen, dat het waarschijnlijk niet langer dan 10 of 12 jaar zal duren voor de passagiersvlieg tuigen dagelijks over de Noordpoolstreken zouden vliegen. ,,De atmosferische condities zijn daar beter dan waar ter wereld ook", aldus Balchen. „De dampkring is er lager en daardoor is het gemakkelijker er boven uit te stijgen, de koude is geen beletsel. Zij heeft op de moderne vliegtuigen geen in vloed". „De weg tusschen Parijs en San Fran cisco is 3200 kilometer korter, wanneer men via de Noordpool gaat", vervolgde Balchen. „De kortste weg van Honoloeloe tot Cairo gaat via de Pool. Wilt gij van New York naar Shanghai vliegen, dan is alweder de kortste- weg die via de Noord pool. „Noorwegen, Groenland, Alaska en Ca nada zouden aan vliegtuigen, die genood zaakt zouden zijn te landen, gelegenheid tot tusschenlandingen bieden", zeide hij. „Maar dat zal over tien Jaar wel niet dik wijls noodig zijn. Reeds thans kunnen mo. derne passagiersvliegtuigen zonder tus- schenlanding van pool tot pool vliegen. Over tien jaar zullen zij dit met grooter veiligheid kunnen doen." Een nieuw Engelsch L ancaster- straal vliegtuig, het eerste ter wereld, dat voor personenvervoer bestemd is, heeft Maandagmorgen de eerste Kanaalvlucht gehouden. De afstand van Londen naar Parijs werd in 50 minuten afgelegd. De gemiddelde snelheid bedroeg 496 kilo meter pier uur. Het vliegtuig, dat deze vlucht aanvankelijk Zondag zou heb ben gemaakt, maar door slecht weer daartoe verhinderd werd, zal twee dagen in Frankrijk blijven en demonstratie vluchten boven de Fransche hoofdstad maken. Ben Nederlandsch, Britsch en Portu- geesch schip voeren dezer dagen af op een Spaanschen tweemaster, welks beman ning aan het muiten was geslagen. De Portugees „Ilha do Corvo'' was er het eerst bij. Zij voer gisteren de Taag op. de „Luiza", het Spaansche 300 ton metende schip, achter zich aan sleepende. De bemanning van de „Hho do Corvo" rapporteerde, dat zii de „Luiza" 300 mijl ten Noorden van de Beriengas-eilanden verlaten had aangetroffen, terwijl het signaal „muiterij aan boord" was ge- heschen. Toen zij aan boord van de „Luiza gingen, zagen zij daar niemand, terwijl flesschen en kleeren over het dek ver spreid lagen. De scheepswerf Jac. Bodewes te Hoo- gezand (Gr.) heeft van een Zweedsche reederij opdracht ontvangen tot den nieuwbouw van een motorschip met een draagvermogen van 550 ton. Dit is de eerste nieuwbouw-opdracht, welke voor Zweedsche rekening na den oorlog op een Nederlandsche werf werd geplaatst. nen schoot, dat Malwe haar geheele bagage vooruit had gestuurd. „Ze komt vast," zei hij, na een poos gepiekerd te hebben, ,,'t Is alleen de vraag, of zij den weg kan vinden, 't Wordt al donker en zoo komt de vloed op...." „Nou, jongen, als je over onze logée in zak en asch zit, ga ze dan tegemoet. Zoek ze maar in het wad!" zei Gesa, half in ernst, half spottend. Hij nam een besluit. „Je hebt gelijk, Gesa, dat moeten we doen. Ze kan best verdwaald zijn en dat is levensgevaarlijk. Kom, we nemen de seinlamp en den misthoren. Jij blijft aan den oever staan en ik loop het wad In.... Goeie hemel als haar maar niets is overkomen....!" De schemering hulde den omtrek reeds in een dichten nevel, toen Hein Lührs met hooge waterlaarzen, den horen aan den schouderriem en de roodvlammende windlantaren in de hand, in zuidooste lijke richting het wad inging. Stap voor stap liep hij voort, nu eens over zandige vlakten, dan weer over smalle mossel- banken, soms door het dompende slik, waar zijn voeten in wegzakten. Af en toe keek hij om naar Gesa's noodlamp, die zij in den polder aan een wilg had gehangen. Het was drukkend stil en eenzaam in het avondlijke wad. Alleen als Hein hard door de sombere schemering schreeuwde; „Juffrouw to (Van onzen specialen verslaggever) Wanneer wij onze indrukken Orde nen van een vierdaagsche excur sie door de getroffen gebieden in wederopbouw, dan is de voornaamste helaas, dat er zoo weinig gebouwd wordt. Er is ontzaglijk veel geruimd vooral in Gelderland, Limburg en Bra bant, de kleine herstellingen zij" meestal verricht, een groot aantal noodwoningen is overal neergezet, maar de teekenen van echten, perma nenten wederopbouw zijn nog maar sporadisch. Men ontmoet meer proble men dan nieuwe huizen op zoo'n tocht, hoort meer klachten dan muziek van troffels op groeiende muren. Het lied van den arbeid, dat alle klanken in mineur luid moest overstemmen, is helaas nog zwak. Op den kaalslag der bombardementen staan de wonder lijke nachthokken, die bij nadere in spectie als noodwoning nog zoo slecht niet zijn, maar welker hoogste ver dienste hun korte levensduur is. En het kartonnen dorp van Pauwels werd bewaarheid aan scholen van bordpa pier. Maar te zeldzaam is nog het brose rood' der jonge baksteenmuren, de blos van den nieuwbouw boven stol en puin. Heeft de papierberg van wederopbouw dan slechts een muis gebaard? Het zou on rechtvaardig zijn zich blind te staren op het feit, dat zelfs het zoo beperkte eerste bouwplan voor nieuwe woningen lang niet werd geconcretiseerd, terwijl wij evenmin mogen verwachten, dat 1947 dien achter stand zal Inhalen. De materiaalpositie Is slecht; vooral het tekort aan hout is fataal, terwijl ook het probleem der werf krachten van invloed blijft. Maar wie zich het beeld herinnert van de getroffen ge bieden kort na de bevrijding en dit verge lijkt met wat men thans te zien krijgt, moet bekennen, dat er ln dien tusschen- t(jd met de beschikbare middelen hard gewerkt is. De ergste wonden zijn geheeld. Wij zagen dorpen ln de Betuwe, in Noord- Limburg en Brabant, waar de sporen van het oorlogsgeweld voor het grootste deel zijn opgeruimd. Het puin is verdwenen, de ruïnes zijn gesloopt, wat eenigszins hersteld kon worden, is zooveel mogelijk ln orde gebracht. Natuurlijk is de indruk bedrieglijk voor wie die dorpen niet voor heen heeft gekend en weet wat er allemaal verdwenen is, maar in elk geval is hun aanzien niet langer zoo jammerlijk deso laat. In Westelijk Zeeuwsch-Vaanderen en op Walcheren was dit nog wél het geval. Hier bleek veel minder geruimd. Een dorp als Westkapelle maakt een onzegbaar tries ten indruk. Maar toch kan men niet ont kennen, dat er ook in dit wanhopig ver laten oord veel is gepresteerd. Westkapelle bestaat weer, zij het dan voornamelijk uit noodwoningen, terwijl in het geïnundeerde gebied van Walcheren van de 8000 bescha digde panden er reeds 6000 zijn hersteld. Nergens heeft het oorlogsgeweld het land zoo geteekend als aan de kust bij_ West kapelle, Ingedeukt en reddeloos gehavend, nog altijd een beeld van gruwel en ver woesting. Wanneer zullen de bunkers, al het verspeelde oorlogstuig in zee, op het strand en binnen den dijk, beel die ravage naar alle zijden, verdwenen zajn? Hoe lang zal het duren eer hier een vriendelijk dorp herrezen is, waar men niet bij elken s^aP herinnerd wordt aan 't bitterste offer, dat ooit in Nederland voor de vrijheid werd gebracht? En dat het nieuwe dorp nooit meer het oude Westkapelle zal zijn, daar voor behoeft men slechts een blik te wer pen in de klassen van de noodschool. Waar twee Jaar geleden nog 80 pet. van de dorpsjeugd de vermaarde kleederdracht trouw was, blijkt deze als gevolg der ge beurtenissen thans geheel verdwenen. Een vraag, die zich bij alles wat men op zoo'n excursie ziet en hoort, on willekeurig opdringt, is of het tempo van den wederopbouw door de inge wikkeldheid van het apparaat niet geremd wordt. Telkens als men klach ten hoort over leemten of tekorten in de practijk, stuit men op de overge dragen verantwoordelijkheid bij een veelheid van instanties, die het telkens mogelijk maakt op achtergelegen stel lingen terug te vallen. Dan verneemt Schott hier.,., hierheen!", dan was het alsof daarna door die grauwe verla tenheid een dof gemompel en geruiseh ging. Maar tevergeefs wachtte hij op het antwoord van de schilderes. Geruimen tijd bleef hij zoeken met klimmende onrust. Toen de nevels ten slotte steeds dichter werden en tegelijk het vloedwater in het wad terug begon te stroomen, moest hij ontmoedigd om- keeren. Het was intusschen zoo donker en wazig geworden, dat hij de lamp in den polder niet meer onderscheiden kon. Daarom blies hy telkens op zijn mist horen. Gesa's antwoord in de verte wees hem den terugweg. Maar anders hoorde of bemerkte hij nergens iemand. „Ze moet verdwaald zijn," zuchtte hij verslagen, toen hij weer in den polder terugkwam. „Aanstonds hebben we vloed en dan is zij verloren!" Ook Gesa maakte zich nu angstig over het lot van de schilderes. „Misschien is ze toch wel in Nord strand gebleven," hoopte zij nog. Maar Hein liet zich niet meer troosten. „Nee, nee, dat is uitgesloten, ik zou niet weten waarom ik dat gelooven moest, ze is beslist doorgeloopenAch God, als ik maar een middel wist haar te helpen Gesa luisterde een oogenblik naar het kabbelen en gorgelen van het vloedwa ter, dat van zee uit langzaam het wad men met eenige verbijstering, dat, terwijl de glasactie „Ruiten troef" zich inspant om glas naar de getrof fen gebieden te brengen, in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen schilders met bonnen voor glas, hun voor den we deropbouw toegewezen, in hun zak loopen, omdat zij geen mogelijkheid zien het glas, dat hun toekomt, uit Dordrecht of Middelburg of waar het ligt, naar hun streek te vervoeren. En meen nu niet, dat by de verdeeling van glas en andere materialen, die na den oorlog beschikbaar kwamen, de getrof fen gebieden voorrang hadden. Die verdeeling geschiedde in den handel rustig op basis van afname in de der tiger jaren met gevolg, dat het leeu wenaandeel naar de groote centra van het Westen ging, waar de behoefte nü verhoudingsgewijs zooveel geringer was dan in de noodgebieden. Dit zijn euvels, die al te traag door het ambtelijk ap paraat achterhaald en verholpen wor den. Maalt dus de molen van Wederopbouw traag en stug, hij maalt toch langzaam, maar zeker. Vergelijkt men de resultaten in ons land met b.v. die in België en Frankrijk, landen welker omstandigheden toch zooveel beter zijn dan de onze, dan steken zij daar zeer gunstig bij af. Het gaat met vaderlandsche voorzichtigheid en soliditeit, misschien iets te weinig voort varend. Maar meer dan het gecompliceerde apparaat zijn het gebrek aan geld en materiaal de groote remmen. Nergens wordt men zoo aan de armoe van ons land her innerd dan bij den wederopbouw, die nu eenmaal meer over papier dan over balken en planken beschikt. En wat dientenge volge ln theorie wat al te uitvoerig en ln. gewikkeld werd ontworpen, uitgesponnen en vastgelegd, is daarmee nog niet ln practijk gebracht. Na een voorspoedige reis, evenwel met V/, uur vertraging, is de Scandinavië- express gisteravond omstreeks 11 uur te Hoek van Holland gearriveerd. Hier mede is de nieuwe verbinding tusschen de Scandinavische landen en Hoek van Holland tot stand gebracht. In verband met de late aankomst van den trein, vertrok de „Oranje-Nassau" van de Maatschappij Zeeland met ruim een uur vertraging uit den Hoek naar Harwich. Een ruimer goederenverkeer tusschen Nederland en Tjeclïoslowakije werd einde October vastgelegd in het nieuwe han delsverdrag tusschen beide landen, dat tot 31 October 1947 van kracht zal blijven. Hoofdzakelijk zullen industrieele produc ten worden uitgewisseld, waarbij o.m. hout uit Tsjecho-Slowakije kan worden tegemoet gezien. Het regelen van den wederzijdschen export van agrarische producten stuitte op vele moeilijkheden, daar ook de Tsje- cho-Slowaaksche landbouw goed ont wikkeld is, zoodat de Tsjechen in dit opzicht voor een groot gedeelte zelf in hun behoeften kunnen voorzien. Er is een beperkt, maar toch gevarieerd export-programma samengesteld, waaruit o.a. kunnen worden genoemd: suikerbie tenzaad, karwijzaad, blauwmaanzaad, zaailynzaad, tuinbouw- en bloemzaden, stroo, visch, bloembollen, versche groen ten (bloemkool en tomaten), uien, riet en ca caoproducten. Pogingen om voor deze producten hoo- gere contingenten op te nemen leverden gaen resultaat op, terwijl aanbiedingen o.a. van geelmosterdzaad, vee, derivaten van aardappelzetmeel en verschillende soorten groenten geen belangstelling konden wekken. Aardappelen hebben de Tsjechen zelf voldoende. Voor den import uit Tsjecho-Slowakije zijn voor den landbouw van belang land bouwmachines, enkele soorten tuinbouw- zaden een levering tegenover onzen overeenkomstigen export en een kleine hoeveelheid roode en witte klaver. Gras zaden konden niet geleverd worden. Voorts komt er o.a. mout, hop en mine raalwater. De minister van O., K. en W. heeft be sloten bij gelegenheid van de opheffing der Rijksinspectie Kunstbescherming door de Rijksmunt een gedenkpenning te laten slaan naar het ontwerp van den beeld houwer P. Gregoire, als blijvend aanden ken van de erkentelijkheid van de regee ring jegens allen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de bescherming van de Nederlandsche kunstschatten tijdens den oorlog. Naar wij vernemen zal een exemplaar van dezen penning worden toe gekend oan een 3-a 400-tal personen, van wie het meerendeel tijdens den oorlog op het gebied van de kunstbescherming zich vrijwillig verdienstelijk heeft gemaakt. Keizer Hirohiio nam zijn hoed aj voor 100000 Japannersdie hij gelegenheid van de afkondiging der nieuwe Japansche Grondwettoen hij in een open rijtuig uitreedt voor zijn paleis waren samengestroomdNaast den zoon des hemels zit de keizerin Luitenant-Goiwemeur-Generaal Van Mook heeft in een interview met A.P. „voorspeld", dat de souvereiniteit, die in het ontworpen verdrag tusschen Neder land en Indië aan de „Ver. Staten van Indonesië" wordt beloofd, waarschijn lijk grootere wederzijdsehe economi- scfbe voordeelen voor de Nederlanders, de Indonesiërs en het buitenlandsche kapitaal zal opleveren dan mogelijk was tijdens de koloniale verhoudingen. „De opkomende nationalistische op positie, die binnen de koloniën alge meen wrijving veroorzaakte, zou geen belemmering beteekenen voor de nieuwe „Ver. Staten van Indonesië", zeide Van Mook. De verklaringen van Van Mook be vestigen de meening van gezagheb bende waarnemers, die van opinie zijn, dat in Den Haag wel velen zich tegen de ontwerp-overeenkomst zul len verzetten, doch dat deze uiteinde lijk toch zal worden goedgekeurd, daar Schermerhom van de Party van den Arbeid en Max van Poll, de ka tholieke leider, het mandaat hebben van een groote meerderheid in het parlement. De volgende maand zal ongetwijfeld worden gekenmerkt door militaire span ning, want de extremisten aan beide zijden wenschen geen vreedzame oplos sing. Van Mook zal de Nederlanders, wier positie buitengewoon moeilyk is begon te overstroomen. Toen zei ze eensklaps: „Och, jullie mannen ook! Maak dan liever je boot klaar. Vaar uit en ga haar zoeken, Hein. Ik ga hulp halen, vooruit maar!" „Je hebt gelyk, ik pak de boot," zei Hein, opeens van nieuwe hoop vervuld. Haastig liep hij naar de ligplaats van zijn drijvenden bazar, maakte de boot los, zette vlug den motor aan en stuurde door de geul het wad in, dat nu al een meter diep met water was gevuld. Hij zette koers naar het eiland Nordstrand en werd al gauw door de nevelige duis ternis opgeslokt. Intusschen bracht zijn zuster de buurt in opschudding door met haar misthoren de menschen te hulp te roepen. „Ook wat," bromde kapitein Dohse, „we hebben geen boot, meisje. Ga maar naar Kay Möller. Wij zullen onderhand Tonner en Paulsen porren." Gesa haastte zich verder. Toen zij aan de woning van Möiler kwam, aarzelde zy. Zy drukte haar hand tegen het hart, alsof ze te vlug geloopen had, en bleef in verwarring staan. Maar dan be- heerschte zy zich en klopte aan het verlichte venster. Kay Möller was weer met zyn geknut sel bezig. Verwonderd opende hij het raam en hU schrok, toen hy in het licht- schynsel onverwacht Gesa's gezicht voor zich zag. met het oog op de Indonesische scherp schutters, waarschuwen zich in bedwang te houden. Hedenmorgen hebben de leden van de Commissie-Generaal een bijeenkomst ge had met leden van den Ondernemers- bond, waarbij de punten van de ontwerp overeenkomst werden uitgelegd en be sproken. Voor morgen staat een byeenkomst met de Vrouwenunie en het Indo-Euro- peesch Verbond op het programma. Een officieel communiqué uit Batavia, hetwelk bevestigt, dat de Commissie- Generaal besloten heeft deze week naar Nederland te vertrekken, vermeldt verder nog, dat zij hiertoe is overgegaan om de zoo spoedig mogelijke onderteekening van de overeenkomst te bevorderen De Commissie-Generaal verwacht kor ten tijd in Nederland te verblijven om de Nederlandsche regeering op alle pun ten in te lichten en dan weder zoo spoe dig mogelijk naar Indië terug te keeren. Het republikeinsche persbureau Antara deelt mede, seint Aneta, dat gistermiddag 4 uur tusschen Batavia en Soerakarta een trein is ontspoord, waarbij 6 perso nen zyn gedood, 15 zwaar en anderen licht gewond. Het ongeluk is veroorzaakt door verzakking van de baan. „Hé, Gesa.... ben jy 't? Zij glimlachte en bloosde diep; het weerzien gaf haar een sterke emotie. Maar toen zag zy hem rustig aan en zei; „Zooals je ziet, Kay. M'n broer stuurt me. Hij heeft hulp noodig bij een red dingswerk. Juffrouw Schott, de schil deres, zou vanmiddag uit Nordstrand te voet hierheen komen. Maar ze is nog altijd niet op komen dagen en nu zyn we bang, dat ze in het wad rondzwerft „Om Godswil!" riep vrouw Antje uit, die ook aan het venster was gekomen, ,,'t is al vloed!" Kay liet aanstonds zijn werk 'in den steek en rende naar buiten. „Kom, Gesa, we nemen mijn jol en de byboot van den kotter." Hy haastte zich naar de Noordkaap en Gesa volgde hem zonder aarzelen. Spoedig had hij daar de jol vlotgemaakt, het bruine zeil opgezet en de kleine roei boot op sleeptouw genomen. Zwijgend stapte Gesa bij hem ln. Daarna stuurde hy langs het eiland heen naar den zui- delyken oever. „Gesa," zei hy onderweg, „je bent ze ker nog boos op me, hè?" „Och, waarom?" anwoordde zy la chend. „Nou, ik had je. om zoo te zeggen, toch leelyk laten zitten."* SÉÜÉI Drie Britsche politieagenten werden te Jerusalem door een automatisch explodes, rende mijn gedood toen zij een huis be traden, waar volgens anonieme inlichtingen illegale wapenen waren verborgen. De foto toont nieuwsgierigen, die de puin' hoopen van het huis bekijken Dat ook de Nederlandsche vliegtuigindustrie druk doende is met de constructie van een z.g. straalvliegtuig, wordt bewezen op de internationale l-uchtvaartten- toonstelling te Parijs, waar dit model te zien is op den Fokker-stand. Men ver. wacht dat dit type, dat 17 passagiers zal kunnen bevatten, over drie jaar in serie geleverd kan worden In een voordracht voor 't congres van bank- en effectenbedienden te Amster dam heeft prof. dr. F. A. G. Keesing, raad-adviseur van het ministerie van Financiën, over „Het principe, den opzet en de uitvoering van de geldsaneering" gesproken. Daarin zeide hy tA.v. de liquidatie van de geldzuivering, dat deze op het ministerie intensief bestudeerd wordt, en dat zy nauw verband houdt met de heffingen, waarvan de aanslagen begin 1947 te verwachten zijn. De opzet hiervan is, zooveel mo gelijk elkeen, die een aanslag ontvangt en geblokkeerd geld heeft, dien aan slag ten laste van zyn geblokkeerde rekening te laten voldoen. Bepaalde wegen dienen te worden gevonden voor het geblokkeerde geld, dat niet op deze wijze naar de schatkist vloeit. De verwachting is gewettigd, dat het kapitaalverkeer weer in verdere mate zal worden bevrijd. Zoodra de mone taire en fiscale overwegingen vervallen zijn, legt alleen rechtsherstel het kapi taalverkeer nog aan banden. Spr. bracht waardeering namens den minister van Financiën over aan het bank- en effectenpersoneel voor de be toonde samenwerking en toewyding bij ce uitvoering der geldzuiveringsmaat- regelen. Prof. Keesing schatte het volume ge blokkeerd geld op twee milliard, na af trek van de zekerheidsstellingen en de gr ootboekinschry vingen, zonder dezen aftrek op vyf milliard gulden. Een inwoner van Oegstgeest is by den molen De Valk te Leiden onder bedrei ging met een pistool van zyn porte feuille, inhoudende f 700en eenlg Belgisch geld, beroofd. Hoewel de daders aanvankelijk wisten te ontkomen is het de Leidsche politie gelukt de vermoede- lyke daders later te arresteeren. Het zijn de 23-jarige F. E en de 31-jarige R. M„ twee militairen, die in een der ka zernes van Leiden gelegerd zyn. De Fransche communistische party heeft Ean den nationalen raad van de Fransche socialistische party een brief gericht, waarin zy voorstelt te beraad slagen over een regeering, welke demo- ertisch, niet-confessioneel en sociaal zal zijn en onder de leiding van de com munisten zal staan. In hun antwoord op het voorstel zeggen de socialisten, dat het aan de communisten is om de geheele natie mee te deeien, hoe zy zich een regeering voorstellen en met wie zij willen samenwerken. De communisten moeten nauwkeurig zeggen, wat voor plamaen zy hebben. 25 November a.s. viert mevr. Martha E, Truman, de moeder van den huidigen Amerikaanschen presidenthaar vier-en - negentigsten verjaardag Gistermiddag werd de kwestie van het veto-recht der vyf groote mogendheden gelyktydig in een byzondere geheime zitting van de vyf ministers van Buiten, landsche Zaken en in de politieke com missie van de algemeene vergadering in behandeling genomen. Men verwacht echter, dat de commissie geen verdere stappen zal doen, zoolang er nog geen resultaten bekend zyn van de besprekingen der vijf ministers. Deze waren in het Waldorf Astoria Hotel te New York in geheime zitting bijeen ter bespreking van de veto-kwestie. Na bijna drie uur te hebben vergaderd waren zij er niet in geslaagd tot een be slissing te komen. Zy hebben zich beperkt tot een algemeene bespreking van de beginselen, die by de kwestie betrokken zyn. De Engelsche autoriteiten hebben een plan ontworpen ter stabilisatie van het Duitsche geldwezen. Het zou voorzien m de creatie van een fonds, waarin de Ver. Staten voor 40 procent en Engeland. Rus land en Frankrijk voor 20 procent elk zou den deelnemen. Dit fonds zal worden voor zien van een garantie in den vorm van een hypotheek op de openbare eigendom men in Duitschland, zooals de spoorwegen, de mijnen en de staalfabrieken, die gena tionaliseerd zullen worden. Ten slotte wil men de bankbijJettejr verwisselen en nieuw en gedevalueerd gelé in circulatie brengen. Von Papen, die sedert kort in eer. sana. torium in Lauf is. heeft last van flauwtes, storing van den bloedsomloop en slapeloos heid. heeft zijn dokter Maandagavond mee gedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3