SPANNING OM INDÏÈ Kinderbijslag thans van het eerste kind af Na 15 maanden oplossing van zwevend conflict Maatregelen tot verlaging van handelsmarges D Den Haag tijdelijk verduisterd Leeftijdsgrens tot waar bijslag wordt gegeven verlaagd tot 16 jaar Herstel recht en orde staat voorop Overgangsperiode met Intensieve prijscontrole op groothandel en industrie DAPPERE NEDERLANDERS REDDEN ACHT SCHIPBREUKELINGEN Onverschrokken houding van de bemanning van „Boissevain" AMERIKAANSCH BABY-PALEIS Storing in electriciteitsvoorziening Tot hoofd en hart Versche haring voor Duitschland vraagteeken Wat vrouwelijk vernuft vermag Snellere grenscontrole? WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23702 Met ingang van 1 October j.I. Levering van twee millioen kilogram RADIOREDE-VAN MOOK: VOEDSELPAKKETTEN VOOR H.M. DE KONINGIN Symbolische geste van de Amerikanen PRINSESJES BEZOEKEN SP00R-BI0 Adviescommissie geïnstalleerd REEP CHOCOLADE KOST ACHT CENT NOG EEN ARRESTATIE TE LAREN „Toch historisch" Het; weer ö&aaeiatea. afc vJy>®&L<£eor. smi agsariexmrit met en m& uitnindingij- JLVfifiSt Aei iiubÜeJt.geruicieB tii4 in hsA Slaapkamerameublementen naar Engeland Maatregelen bevordering toeristisch verkear? „GEORGE CROSS" UITGEREIKT AAN EEN VROUW MIJNWERKERSSTAKING IN V.S. BREIDT ZICH UIT Bevin en Byrnes knappen het op GEEN LUCHTDIENST OP GRONINGEN RADIOVRAAGSTUK BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad -ninistratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: iXC Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren 1^0 bronnen in den loop der laatste T weken over de besprekingen der Comm.-Generaal met de Indonesische delegatie was bekend geworden, daarbij in het allerlaatste stadium nog aan gevuld met een verklaring van onze re geering zelf, kon de publicatie van den officieelen tekst van de 17 punten der basis-overeenkomst weinig nieuws meer brengen. Zij heeft echter dit voordeel, dat men moeilijk langer op grond van gebrek aan concreet geformuleerde pun. ten een afwachtende houding zal kun nen blijven innemen. En voorzoover som mige artikelen nog aan duidelijkheid te wenschen overlaten mogen we een juiste interpretatie vefwachten van de leden der Commissie-Generaal zelf, die over enkele dagen naar Nederland zullen terugkeeren. Het kan niet ontkend worden, dat de Indische kwestie momenteel in het brandpunt der belangstelling staat. In alle kringen is zelfs 'n zekere nerveuze span. ning waar te nemen, waartoe ook de nu en dan felle debatten in de Kamer niet Weinig hebben bijgedragen. Ook in ka tholieken kring is men thans gelukkig °P zijn „qui vive". De Indische studie dagen der Kath. Volkspartij Zaterdag en Zondag j.l. te Utrecht gehouden en bet Herderlijk Schrijven, waarin tot- gebed voor Indië wordt opgeroepen, het zijn allemaal teekenen, dat wij voor een belangrijke beslissing staan Niet dat deze basis-overeenkomst reeds volledig onze houding tegenover Indië regelt, maar wel geeft zij in zekeren zin de rich ting aan, welke de ontwikkeling in de toekomst zal nemen. En aangezien de thans door regeering en parle ment te nemen beslissing waarschijnlijk later moeilijk meer ongedaan zal kun nen worden gemaakt, hangt van dit moment èn voor het Nederlandsche èn voor het Indonesische volk ontzaglijk veel af. Wij schreven het in een vorig artikel reeds, dat hier op de schouders Van onze politieke leiders een wel zeer zware verantwoordelijkheid wordt ge legd. Het zou daarom o.i. een onvergeeflijke Tout zijn, als het parlement niet vol doende gelegenheid zou krijgen de hui dige situatie in al haar verschillende aspecten rustig en in koel overleg te bestudeeren. Wij leggen hier den hadruk op, omdat, als de voorteekenen niet bedriegen, men het er op aan zai leggen het parlement er werd de vo rige week in de Kamer al tegen ge waarschuwd in tijdnood te brengen De Britten staan blijkbaar met een chronometer in de hand gereed om vóór het terugtrekken hunner troepen op 30 November a.s. deze basis-overeenkomst in kannen en kruiken te hebben. De Commissie-Generaal werkt, al of niet onder pressie, hieraan even hard mede en zal waarschijnlijk niets nalaten ook net parlement in deze richting te stu wen. Te oordeelen naar de woorden van minister-president Beel vorige week in de Kamer mag zij daarbij eveneens op den steun rekenen van het kabinet. „De regeering moge verwachten, dat de Kamers zoo noodig tot een spoedige behandeling bereid zullen worden ge vonden in verband met de heerschende spanningen, welke wellicht omstreeks 30 November, wanneer de Britten ver trokken zullen zijn, weer in een nieuw stadium zullen komen", aldus dr. Beel. Wij begrijpen zeer goed de „heerschende spanningen", de schietpartij te Bui tenzorg is er een symptoom van maar toch zouden wij ernstig tegen overijling in het nemen van beslissingen willen Waarschuwen. Het verheugt ons in dit verband, dat het de commissie - generaal niet gelukt is telegrafisch, dus Winder het geven van een persoon- i ij k e uiteenzetting hier te lande, de basis-overeenkomst „er door te drukken -blijkbaar meende men te Batavia, na het peilen van de reacties in de Kamer °P de officieuze publicaties van de Vorige week, het er op te kunnen wagen v°or te stellen niet naar Nederland te bomen. Deze vlieger is niet opgegaan. Bet zal nu zaak zijn het hoofd koel te houden en zich niet door de tamtam van zekere zijde te laten imponeeren. "Wij hebben daar de vorige week reeds voorproefje van mogen beleven, ^en het Vrije Volk, Parool en „De gaarheid" elkaar in de haren vlogen, ^ie nu wel het meest geijverd had om tot dit basis-accoord te komen. „Parool'' citeerde een groot aantal passages uit haar eigen artikelen en het „Vrije Volk" heriep er zich op, dat de Partij van den Arbeid toch maar met de K.V.P. in zee Begaan was en de regeeringsverant- Woordeljjkheid had aangedurfd. Om haar Indië-politiek te kunnen doorzetten zouden we willen vragen? Wij vermoeden, dat de komende we ken menig spannend moment in de po litiek zullen opleveren. Hét aftreden van minister Ringers, die het niet eens ia met het beleid der regeering inzake Indië, was er reeds een uiting van. De houding der Anti-Revolutionnairen laat geen twijfel over, die der P. v. d. A. evenmin, de K.V.P. heeft zich echter n°g steeds niet duidelijk uitgesproken. Brof. Romme zeide in de Kamerzitting Van 14 November j-1- letterlijk: ..Met den geachten afgevaardigde den heer Schouten ben ik het eens, dat wij ten slotte ten deze moeten afwachten, totdat de zaak volledig voor ons ligt. eh dat dus, zooals ik zooeven zeide, het yoor een definitief oordeel nog te vroeg is. Maar ik wil er geen twijfel over laten bestaan, dat ik tegenover deze aangelegenheid sta met zeer groote reserve, dat ik mij hierover volledige Vrijheid van oordeel voorbehoud en dat ik geen enkele aanleiding zie, en dus ook niet het voornemen heb, om een anderen maatstaf van beoordeeling aan te leggen dan de grondgedachten van de Koninklijke rede." Met zeer groote reserveDe reso lutie echter, aangenomen op de studie dagen der K.V.P., noemde de „Waar heid" niet eens zoo heel onverdienstelijk „een caoutchouc-resolutie", nogal erg rekbaar dus. Hééft de „Nieuwe Eeuw'' zoo heel erg ongelijk, als zij in haar jongste hummer onze geestverwanten vooral wijst op den plicht om bij de as. debat ten volstrekte klaarheid te ver schaffen zoowel in het nationaal belang (Van onzen parlementairen redacteur) De zeer overtuigde en heldere verdediging, die de heer Andriessen gegeven heeft aan zijn beide amendementen op het wetsontwerp tot verruiming van den kinder bijslag, heeft noch Minister Drees noch de Kamer kunnen bewegen. Beide amen dementen, het eene strekkende om de leeftijdsgrens slechts tot 16 jaar te verlagen voorzoover, het betreft gezinnen met minder dan vier kinderen en de leeftijdsgrens op 18 jaar te handhaven voor gezinnen met meer dan vier kinderen; het andere amendement strekkende om aan gezinnen met meer dan vier kinderen niet tot 5C doch tot 60 cent te verhoogen; deze beide amendementen, waarmede een sterke gezinspolitiek werd beoogd, wat door den nood der tijden volkomen gemotiveerd was, hebben buiten de katholieken geen enkele stem mee kunnen krijgen. Merk waardig was het, dat ook de katholieke leden van de Partij van den ArDeid met hun fractiegenooten mee tegenstemden. Het wetsontwerp, aooals het nu is aan genomen, is intusschen refeds de vrucht van een tegemoetkoming, die minirter Drees aan zijn katholieke opponenten heeft bewezen. Behalve de uitbreiding van den kindertoeslag, volgens het gangbare tarief met f2.40 per week tot het eerste en tweede kind. geldt de verlaging der leeftijdsgrens tot 16 jaar niet voor kinde ren tot 21 jaar, die dagonderwijs volgen, terwijl vanaf het vierde kind de bijslag wordt verhoogd van 40 tot 50 cent per dag. Alleen: dit compromis was den ka tholieken om begrijpelijke redenen te ge ring, zij het dan ook, dat het wetsont werp dén katholieken niet onaannemelijk voorkwam. Zij hebben er zich tenslotte mede vereenigd. dat het zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. „Poeh, wat drommel!", zei de heer Andriessen (het was niet het wooril waarin, doch wel de toon waaróp hij zijn exclamatie deed), „als men nu toeh de zen duurtetocslag toekent uit nood. om dat de spanning tusschen loonen en prijzen zoo Is opgeloopen, dan geeft men toeh niet aan kleine gezinnen een tegemoetkoming van f 2.40 ner kind. doch aan zezlnnen met 9 kinderen, waar de nood nog veel grooter is, een tege moetkoming van cleehts 93 cent per kind. Dit feit valt niet weg te praten, ook al erkent men, dat er door de heele Met de Britsche bezettingsautoriteiten in Duitschland heeft het Centraal Aan- en Verkoopkantoor van Visscherijpro- ducten een contract gesloten .voor de levering van twee millioen kilogram ver sche haring. Deze hoeveelheid haring, welke zoo spoedig mogelijk geleverd zal worden, is bestemd voor de bevolking bijslagregeling tot dusver wel het een en ander voor het groote gezin gedaan Is,'" Minister Drees heeft het dan ook niet weggepraat. Hij gaf wel tegenargumenten, waarvan men van sommige, doch ook slechts van' sommige kan erkennen, dat zij wel een reëelen grond hebben zonder dat men er daarom een al te groote be- teekenis aan hoeft toe te kennen. De mi nister mag erop wijzen, dat de groote gezinnen in de belasting toch ook een vrij ruime tegemoetkoming ondervinden, doch de kosten zijn toch altijd nog heel wat hooger dan de tegemoetkoming. Hij mag betoogen, dat in groote gezinnen de oudsten soms verdienen. Soms wel, soms niet. Doch de heer Andriessen wees er uit de ervaring op, dat de beginver- diensten uit geschoolden arbeid nochtans niet veel beteekenen. En meestal volgen zulke jongelui dan toch avondonderwijs Minder reëel sprak de minister, toen hij uitdrukking gaf aan zijn vrees, dat de verhoudingen scheef getrokken zouden worden. En een schamel argument was het ook, dat de kosten te hoor zouden worden. Tevoren immers had de minister zelf verkondigd, dat de maatregel, zooals hij die voorstelde, ongeveer een anderhalf procent van den bedrijfswinst zou vergen, en hij was van oordeel, dat dit er bes, af kon, omdat „er nogal winst wordt ge maakt". is in dit geval die anderhalf pro cent dan de uiterst toelaatbare grens? Maar bepaald er vlak naast was Mi nister Drees, toen hij het principe van loon naar verdienste en loon naar be hoefte in het geding bracht en beweer de, dat door een verdere verliooging de maatregel teveel getrokken werd in de richting van het behoefte-element. Als of oen duurtetoeslag, wat de heele kin- derbiislagregeling tengevolge van deze wijziging geworden is, een andoren maatstaf kent dan de behoefte. Het gaat juist om het voldoen aan de be hoefte. Als men bedenkt, dat het meerderheids advies van de Stichting van den Arbeid de handhaving van het beginsel der groo te gezinspolitiek wenschte en geporteerd was voor verhooging tot f 3.60 vanaf het derde kind, dan is het volkomen verant woord, dat de heer Andriessen tot de conclusie kwam: „De verhoudingen wor den inderdaad scheef getrokken, doch ten nadeele van de groote gezinnen. Om aan de kleine gezinnen f 2.40 per kind te kun nen geven, daarom krijgen de groote ge zinnen minder". Hier zijn inderdaad twee van het Rijnland. De Britten kunnen I beginselen op elkaar gebotst, die beletten, geen transportmateriaal "ter beschikking dót bet kcgcermgsverbotud goed werkte. Tc Palembang zijn dc Britsche troepen vervangen door onderdeden van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indische leger en de Koninklijke Landmacht. In twee dagen waren zoowel troepen als materiaal aan land gebracht. De transportschepen lagen aan de monding van de rivier de Moesi. Een zwaar beladen lan dingsboot bij Palembang stellen, doch dank zij de welwillende medewerking Van de Nederlandsche Spoorwegen is deze transactie mogelijk geworden. Reeds zijn de eerste wagons uit I.Jmuiden, Scheveningen en Vlaar- dingen vertrokken met bestemming Kal- denkirchen. Van hieruit zorgen de Brit ten zelf voor de distributie. Dinsdagmiddag is in het paleis aan net Noordeinde te 's-Gravenhage de cfficieele overdracht geschied van tien groote voedselpakketten, die de presi dent der Ver. Staten, Truman, aan H.M. de Koningin heeft aangeboden. De pakketten werden door de particu liere secretaresse van H.M. de Konin gin, mej. j. c. M. M. Geldens, in ont vangst genomen. Bij deze plechtigheid waren tevens aanwezig de secretaris van de Koningin, drs. M. Kohnstam, mej. mr. M. Tjeenk Willink, secretaris generaal van Ned. Volksherstel, jhr. G. M. Verspijek, directeur van het Ned. Roode Kruis, mr. Kenneth C. Beede, attache van de Amerikaansche ambas sade en de vertegenwoordigers van „Oare". Mevr. Jongerius heeft in een toe spraak tot de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin het werk geschetst van „care", de Cooperative for Ameri can Remittances to Europe. Hierna nam mej. Geldens de pak ketben in ontvangst en toekende zij de ontvangstbewijzen. Namens H.M. dankte de heer Kohn stam voor deze sympathieke en symbo lische geste. De Spoor-bio te Utrecht, welke in een op het eerste perron staand dieselrijtuig is ingericht, ontving gistermiddag hoog bezoek. Op uitnoodiging van den direc teur, den heer Cor Smit, brachten de leerlingen van „De werkplaats" van C. Boeke te Bilthoven, waar ook de Prin sesjes Beatrix en Irene op school gaan, een bezoek aan de Spoor-bio. In groepen van elk 60 jongens en meisjes woonden I de leerlingen de voorstelling bij. Na afloop werden de jeugdige bezoe kers onthaald op limonade en koek. Sir William Rud Dick, een "bekend En- gelsch beeldhouwer, voltooide onlangs het model voor het groote bronzen beeld van President RoosevjjltHet standbeeld zal worden geplaatst op Grosvenor Square in Londen en, omringd door boomen, fon teinen en bloemen, voor de Britten een blijvende herinnering zijn aan een van Amerika's grootste 'leiders en Engelands sterksten bondgenoot Te 's-Gravenhage werd Dinsdag middag door den minister van Eco nomische Zaken, dr. G. W. M. Huys- mans, de centrale adviescommissie voor de prijspolitiek geïnstalleerd. Naar aanleiding van deze installa tie verklaarde de minister in een rede, dat door de prijspolitiek der regeerirg een ongeremde inflatie is voorkomen en de prijsstijging tot stilstand is gebracht op een niveau, dat zich niet ongunstig verhoudt zoowel tot het loonpeil als tot de prijsniveaux in de rest van de we reld. De index der inkomens van in- dustrieele arbeiders ligt met 175 slechts enkele procenten lager dan de Index der kosten van levensonder houd,^ die op 180 staat en ons prijs peil is daarmede internationaal be keken bijna het laagst. Aangaande de prijspolitiek verklaarde de minister dat het bedrijfsleven zal moeten beseffen, dat het aanstonds weer degene zal zijn, die de beste en goed koopste aanbieding doet, die de markt voor zich zal winnen. Onze algemeene economische positie is niet van dien aard, dat wij ons de luxe van een niet op concurrentie gebaseerd stelsel kunnen veroorloven. Niet meer de feitelijke kosten kunnen grondslag vopr de prijsbepaling zijn, doch wat deze kos ten onder de uiterste krachtsinspanning zouden kunnen zijn. De soberheid, die voor den arbeider wordt gepredikt, geldt ook voor den fabrikant, den boer en den middenstander. Terwijl vroeger de con currentie voor scherpe prijzen zorgde, is de situatie op het oogenblik deze, dat de overhad dit moet doen. De regeering heeft het noodzakelijk ge vonden in het kader van deze nieuwe fase der prijspolitiek een aantal maatre gelen voor te bereiden, die in sommige opzichten hard schijnen. Een van deze maatregelen is de verlaging, waar moge lijk en toelaatbaar, van de handelsmar ges in een aantal bedrijfstakken. De on derhandelingen over het een en ander zijn voor het grootste deel afgesloten en zeer binnenkort zal de Staatscourant be schikkingen bevatten, die deze verlaging zullen efectueeren. Speciaal van de zijde van den midden stand komen in den laatsten tijd ernstige klachten die hierop neerkomen, dat deze groep meent het speciale doelwit te zijn van de prijsbeheersching. (Vervolg op pagina 4) Het A.N.P. verneemt van het Cacao- bureau dat de prijs van reepen choco lade, gevuld of ongevuld, gehandhaafd blijft op acht cent. Voor stukjes choco lade van edelcacao (gevuld en ongevuld) volgt nog een nadere prijsvaststelling. In verband met de onregelmatigheden in het bewaringskamp te Laren heeft de Larensche politie nog een derden persoon gearresteerd en ingesloten. Het onderzoek wordt voortgezet „Het is de eerste maal dat in con- creten vorm een oplossing kan wor den aangegeven van het nu reeds vijftien maanden zwevende conflict. En deze oplossing hebben vooraan staande vertegenwoordigers van bei de partijen gezien, niet alleen als 'n aanvaardbare oplossing, maar ook i als een die perspectief opent voor een verre toekomst. Sinds vijftien maanden hebben tegenover elkaar gestaan: een door energieken en moeizamen arbeid herrijzend Neder land en een Indonesische vrijheids beweging, die zich op velerlei wijze aanvankelijk revolutionnair en on- beheerscht, doch langzamerhand langs zeer constructieve banen be woog", aldus dr. Van Mook voor ra dio Batavia. Op Java en Sumatra heeft zich de re publiek, die zich voortplant, afwijzend tegenover ons gesteld; in Borneo en de Groote Oost overheerschte het streven naar vreedzame evolutie, doch in Mali- no-vorm gegoten, zoo vervolgde hij. Daarnaast hebben ook dè belangen en de verwachtingen van de niet-Indone- sische bevolkingsgroepen een groote rol gespeeld in deze geschiedenis. Wij zijn in ons streven er van uitge gaan, dat eenerzijds een krachtig en defi nitief gebaar iedere gedachte aan over- heersching uit de relatie tusschen Ne derland en Indonesië moet verwijderen en dat anderszijds de door beiden ge- wenschte samenwerking op zoodanige wijze moet worden georganiseerd, dat zij past in het veranderde wereldbestel en bestand is tegen de verschuivingen, die de verdere ontwikkeling brengen zal. Wij hebben tezamen, aldus Van Mook, met de Indonesische delegatie een con structie ontworpen, voortbouwende ook op hetgeen in Malino tot uiting kwam, waar bij ondubbelzinnig en principieel het vrij- heidsstreven van Indonesië wordt erkend en de samenwerking met Nederland wordt belichaamd in een vorm, die nieuw is en die een belofte van duurzaamheid in houdt, omdat zij allerlei ontwikkelingen kan ontvangen en verwerken. In ons voorstel is de nadruk gelegd op een min of meer langdurige over gangsperiode, die op een bepaald mo ment met een vraagteeken zal eindi gen na een samengaan in vrijheid en vrijwilligheid, waaraan geen grensduur zal worden gesteld en dat zal worden ingeleid door een korte periode van voorbereiding en organisatie. De voorgestelde constructie geeft gele genheid tot een ontwikkeling in velerlei richting, zoowel in de tijdelijke uitoefe ning van de eigen regeering naar binnen en naar buiten als in de samenwerking van de beide landen. Bij de uitvoering staat bij beide par tijen voorop: herstel van recht en orde, waardoor de Vereenigde Staten van In donesië in de gemeenschap van de vol ken kunnen strijden en in de Neder- landsch-Indonesische Unie meer in het bijzonder te zamen de gemeenschappe lijke belangen kunnen behartigen. Eenige onverschrokken leden van de bemanning van het 14.000 ton metende Nederlandsche passagiersschip „Boissevain" zijn er in geslaagd acht personen, onder wie een acht-jarigen jongen, te redden van het wrak van een vaartuigje, dat op 150 mijl afstand van Bombay tijdens een cycloon verging. De 32-jarige zeeman Kooy uit Amsterdam zwom o.m. tachtig meter door de kokende zee en slaagde er in een onden man te redden, die zich aan het wrak had vastgeklampt. Een ander lid van het scheepspersoneel, de 25-jarige Van Soelen, eveneens nit Amsterdam, ontkwam bij zijn reddingspogingen nauwelijks aan den dood. Verwachting tot Donderdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tusschen Zmid en Zuid- West, meest zwaar bewolkt, nu en dan regen, weinig verandering van temperatuur. Maan 4.12—15.48. Zon 8.08—16.42. K.VJP.? „Want wij mogen' niet verhelen, aldus gaat het katholieke weekblad voort, dat er in de rangen van onze geestverwanten over den gang van zaken in Indië ernstige ongerustheid en ont stemming .bestaat. Recht door zeeis altoos, maar boven al wanneer het gaat om het zijn of niet- zün van den Staat, voor een nationale partij als de K.VP. een onafwijsbare eiseh." e tuinders van Westlamd zullen u er meer over kunnen vertel len: hoe primeurs in broeikas sen gekweekt worden, en wij vinden het altijd nog een aanleiding, waar door onze nationale trots gestreeld wordt, wanneer in het vroege voor jaar nog voor de laatste sneeuw ge vallen is, de versche zomergroenten al klaar gestoomd zijn. Dat die groo- tendeels den weg naar het buiten land kiezen is begrijpelijk, in de hui dige tijdsomstandigheden aanvaard baar. De prestaties van de tuinders bleven echter beperkt tot artikelen, die maar een heel alledaagschen naam dragen: sla, bloemkool, toma ten, worteltjesde Jansen's en de Pietersen van de plantenwereld. Nu heeft Amerika den naam het land van dc onbegrensde mogelijk heden te zijnGrootsch, massaal, machtig en origineel zijn de bij voeglijke naamwoorden, waarvan er één voor een Amerikaansche pres tatie geplaatst moet kunnen wor den om haar tot een Amerikaan sche te stempelen. Hoe vindt u dit nieuwtje op het gebied van de kinderopvoedingwelke zich in dit geval dan toch maar tot het physisch gedeelte er van beperken wil? Moe der zit heel huiselijk te breien en werpt zoo nu en dan een waakzaam oog op den kleine in het glazen kastje. Moeder heeft haar diploma van „technica" en, daar het bloed nu eenmaal kruipt waar het niet gaan kan, haar kennis aangewend tot meerdere normalisatie van haar huishoudelijk bedrijf en tot grooter welzijn van haar jongsten spruit. Het grootste gedeelte van den dag brengt De purser, Van Lennhoff uit Rotter dam, vertelde aan Unitedl Press: Wh baanden ons een weg door de hooge zeëen toen -wij plotseling een groep In diërs opmerkten, die zich aan een vlot vastgeklampt had en op eenigen afstand daarvan een ouden man, die alleen op een deel van het wrak ronddreef. Gezagvoerder Staal gaf bevel tot redding der drenkelingen. Hij ma noeuvreerde het schip tot vlak bij het vlot. Eenige zijner mannen klau terden vervolgens langs de touwlad ders naar beneden en wierpen red- dingslijnen naar de schipbreukelin gen, trokken hen vervolgens naar het schip toe en brachten hen via de touwladders naar boven. De vader van het acht-jarige jongetje dreef inmiddels op zijn wrakstuk verder weg en bleek tè zeer uitgeput om de lijn te kunnen grijpen. Daarop dook Kooy in zee en keerde met den man terug. Tijdens het reddingswerk werd het vlot tegen den wand van het schip ge slagen, waarbij Van Soelen zich slechts wist te redden door op het laatste nippertje in zee te springen en onder te duiken. Men vreest, dat de cycloon honderden menschenlevens heeft geëischt. gecontroleerde temperatuur en een vochtigheidsmeter. Nu hoef je al geen vader te zijn om te kunnen gissen, dat een vochtigheidsmeter heusch geen overbodige luxe is, vooral bij kleine kinderen. Hier te dat aI°m jf^zwarte duisterms -i hpprcpht/i .ctlpohbc hpf lienr var» np voor- Vele Hagenaars trokken Dinsdagavond een verbouwereerd gezicht toen plotseling omstreeks kwart voor negen het elec- trisch licht, dat enkele minuten daarvoor al lager was gaan branden, in hun wo ning uitging. De eerste gang was natuur lijk naar hoofdachakelaair of stoppen, die aan een nauwkeurig onderzoek wer den onderworpen. Toen bleek, dat alles daar in orde was, diende de oorzaas „verder" gezocht te worden. Een blik naar buiten toonde aan, dat de lichten der straatlantaarns gedoofd waren en lande hebben wij echter nog nooit hooren spreken over het opnemen van den waterstand in paedagogische aangelegenheden. We zullen het dan maar meer accepteeren, omdat het maar weer accepteeren, omdat het hier om een Amerikaanschen baby De „kamer" is stofvrij. Mocht er, niettegenstaande alle voorzorgsmaat regelen, tóch iets verkeerd gaan, dan komt automatisch een alarmapparaat in werking, dat er zoo op ingesteld is, dat de brandweer het kan hooren- Hoe de baby zelf op dit alarmsignaal reageert, wordt er niet bij verteld. De moeder is nog al trotsch op haar uitvindingde baby is zich van geen gecontroleerde temperatuur, vochtig heidsmeter of vrijheid van stof be wust. Het meest verwonderd lijkt het beertje in den linkschen foöSiii ut heerschte. Slechts het licht van de voor bijrijdende trams die, doordat zij een aparte stroomleiding hebben, geen last hadden van de storing en de auto's met hun koplampen maakten daarop een uitzondering. Buren belden bij elkaar aan met de wel haast stereotiepe vraag: „ls het licht bij u soms ook uit?" Een gedeelte van Den Haag be leefde opnieuw een impressie van den beruchten hongerwinter, al ontbra ken wonderkaóhel en suikerbieten Wel eehter verschenen kaarsen en oliepitjes om nog eenmaal de menschen te herinneren aan het vele werk, dat zij in het verleden verzet hadden. In de verschillende bioscoop-theaters volslagen donker doorbrengen. Een aan tal autoriteiten, onder wie de minister president, die aanzaten aan een diner in „De Witte Brug", werd eveneens verrast door de lichtstoring. Men moest zich met kaarsverlichting behelpen. Om tien minuten over negen floepte het licht weer aan en beseften de Hage naars opnieuw de waarde van het elec- trisch licht. Naar wij bij informatie ver namen, betrof het een technische storiny welke vrij spoedig kon worden verholpen. Volgens verklaring van Belcher, parle mentair secretaris van het Engelsche ministerie van Handel, heeft de Engelsche regeering voorbereidingen getroffen om voor een som van ruim 2 millioen Pond Sterling 60.000 slaapkamerameublementen in Europeesche landen, waaronder Neder land, aan te koopen. Ga met open oog en opgeheven hoofd door het leven. Er zijn van die menschen, die voorwaarts gaan als paarden met oogkleppen, die altijd het hoofd buigen om zich een halster te laten omdoen en te latenleidenj Sjahrir heeft in een radiorede o.m. ge zegd: „Indien de overeenkomst de goed keuring van ons parlement en bet j Nederlandsche volk wegdraagt, zal zij een historische gebeurtenis zijn. Indien zU daarentegen de beide parlementen niet kan bevredigen, zal zij toch een histo risch doel vervuld hebben. In beide ge vallen moet de overeenkomst den loop van de geschiedenis beïnvloeden." In een vergadering te Garoet gaf Soe- kamo een verklaring van alle 17 punten der overeenkomst. Hij zeide, dat de po sitie van de Koningin geen invloed zou hebben op de souvereiniteit van de Indo nesische regeering. Onder voorzitterschap van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, oud-minister van Binnenlandsche Zaken en voorzitter van het Nationaal Comité voor Belgisch NederlandschLuxemburgsche sa menwerking, zijn Belgische, Nederland sche en Luxemburgsche gedelegeerden te 's-Gravenhage bijeengekomen voor het voeren van besprekingen op toeristisch gebied. Besloten werd de drie landen op toe ristisch gebied gemeenschappelijk ten opzichte van het buitenland te laten op treden. Gemeenschappelijk voor de te voeren propaganda en gemeenschappe- lijkt voor wat betreft de verplaatsingen binnen de grenzen der drie landen. Het probleem der uitwisseling van Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche toe risten is eveneens besproken. Niettegen staande de groote moeilijkheden is in principe besloten deze punten zoo spoe dig mogelijk op te lossen. De versnelling van de visitatie aan de grenzen kwam eveneens aan de orde en alle hoop is gewettigd dat binnenkort ook dit voor het toerisme zoo belangrijke punt zal zijn opge lost. Koning George van Engeland heeft Dinsdag het „George Cross", de hoogste onderscheiding, die aan een burger uit gereikt kan worden, verleend aan de Francaise Odette Sansom en aan den Belgischen dr. Albert Suerisse voor de heldhaftige diensten, welke zij tijdens den oorlog aan de verzetsbeweging be wezen hebben. Met veel bescheidenheid antwoordde Odette Sansom op den lof van den ko ning: „De prijs dien ik betaald heb is zeer klein in vergelijking met een der gelijke eer en een dergelijke belooning." Tijdens den oorlog heeft de Gestapo haar de nagels van de teenen getrokken en brandwonden op den rug toegebracht, maar niettegenstaande deze martelingen verstrekte zij geen enkele inlichting. Zij zal binnenkort in het huwelijk treden mèt kapitein Churchill, wiens leven zij redde door zijn identiteit te verbergen en hem te laten doorgaan voor haar echtgenoot. Reeds hebben ongeveer 68.000 mijn werkers in de V. S. het werk neergelegd en men verwacht, dat in de komende 48 uur 362.000 man hun voorbeeld zal vol gen. De mijnwerkersleider Lewis heeft geen commentaar gegeven op het re- geeringsbevel, waarbij hij met gevange nisstraf en boete wordt bedreigd, indien hij de mijnwerkers tot de staking op roept. Het wordt trouwens niet aanne melijk geacht, dat deze oproep noodig zal zijn om de mijnwerkers te doen sta ken. Naar van bevoegde zijde wordt verno men, zullen Bevin en Byrnes de punten, waarop door Engelsche en Amerikaansche afgevaardigden te Washington geen over eenstemming is bereikt, te New York ver der bespreken. Het gaat om de verdeeling van de bezettingskosten der Vereenigde Engelsch-Amerikaansche zone van Duitschland. het verstrekken van credie- ten en de distributie van levensmiddelen aldaar. In verband met de bodemgesteldheid van het vliegveld Eelde is de K.LM.- luchtdienst op Groningen met ingang van vandaag tot nader order gestaakt. Naar wij vernemen is de kwestie van de wijziging van het tijdelijk radiobe- stel Maandag j.l. in den Ministerraad besproken. Er is echter nog geen be slissing genomen. De Sovjet-Unie, die reeds een handels verdrag sloot met Zweden, voert thans te Moskou onderhandelingen over een han- delsaccoord met Noorwegen en Finland. Mgr. Josef Tiso, voormalig president van Slowakije, zal op 2 December te Bratislava tegelijk met den oud-bevelhebber der Hlinkagarde Alexander Mach terecht staan. Het Itallaansche blad „Tempo" ver neemt, dat in de buurt van Biella (prov. Novara) eenige honderden verzetslieden, die over talrijke vrachtwagens beschik ken, zich geconcentreerd hebben. Zij zouen verklaard hebben, dat duizend van hun kameraden uit het Zuiden van Ita lië te Milaan zijn aangekomen. Hedenavond zal over Hilversum II een reportage worden verzorgd van de ope- j ning van het Nederl. Opleidings-Instltuut voor den Buitenlandschen Dienst op het kasteel Nijenrode, welke opening zal worden verricht door Z- K. H. Prins Bern- hard. Deze uitzending vindt plaats na de nieuwsberichten van 22 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1