l mm Laten we dien vent nou hebben Mr. de Koek van Leeuwen voor het Haarlemsche Tribunaal Zwervende midvoor ontmaskerd! STAD EN OMGEVING m Commissaris van de Nederlandsche Oost-Compagnie ECHTSCHEIDINGSCIJFER GESTEGEN TOT 4500 PER JAAR Interview op het voetbalveld BIJ BlOïDASMOEDs Joden als „patiënten" ondergedoken Ou de Wal" Gewaarschuwd, man telt niet steeds voor twee Jongen wist wel een buks te vinden AGENDA T Winnaars sport- prijsvraag Alleen verstandige economische politiek kan den zwarten handel keeren WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Joh. Chr. Vintges Sr. t Geloof en Wetenschap Schoolvoorstelling Stadsschouwburg Derde Volksconcert H.O.V. Damnieuws in district Kennemerland Kettinghandel in textiel Bloembollencultuur krijgt proeftuin in Haarlem A.s. dienstplichtigen Het Tribunaal veroordeelt Nieuwe bonnen Faillissementen BLOEMENDAAL ONDER DWANG HUIZE „DE RIJP" 99 99 Joden slachtoffers van het onderzoek „Vrij-NederlamT-verraad - Ook nieuw onderzoek voor vierde verdachte SANTPOORT I Gemeentezaken HEEMSTEDE Huisvlijttentoonstelling ZANDVOORT VOORSCHOTTEN VOOR DEN WONINGBOUW Er is nog niet genoeg 50 jaar koorzanger Waar zijn onze TWEEDE KAMER troepen-schepen GEDRUKTE MARKT In het bezettingsjaar 19421943 waren in het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort ongeveer 200 Joden als z.g. pa tiënten ondergedoken. In 1943 was het uit veiligheidsoverweging niet meer mo gelijk de „patiënten" nog langer in het ziekenhuis te verbergen en moesten zy buiten de inrichting een andere schuil plaats zoeken. Er zijn echter weinig Jo den, die buiten de handen der vervolgers bleven, doch degenen, die de Duitsche tyrannie hebben overleefd, zyn de offer vaardigheid, liefde en bescherming van het verplegend personeel niet vergiften. De offervaardigheid van het personeel, die volkomen onbaatzuchtig is geweest, ging dikwijls zóóver, dat eenigen van hen zelf zijn gearresteerd en naar het con centratiekamp Vught zijn gezonden. Dit alles heeft op de overgeblevenen een on verge telijken indruk gemaakt en deed hen besluiten hun dankbaarheid in blij- enden vorm te bewijzen. Maandag 16 December 11 uur zal directie en ver plegend personeel een gedenkraam wor den aangeboden als blijk van erkente lijkheid voor het prachtige werk, dat de employé s van het ziekenhuis in den oorlog hebben verricht. Dinsdag i3 in den ouderdom van 77 Jaar te Haarlem overleden de heer Joh. Chr. Vintges Sr., die een bekende figuur in de onderwijswereld was. Nadat de heer Vintges eenige jaren hoofd was aan de R.K. Lagere School aan den Heeren- weg te Heemstede, welke thans onder leiding van de Broeders staat, aan vaardde hij dezelfde-functie aan de R.K. UL.O.-school aan de Gedempte Oude Gracht, toenmaals „het Gortje" gehee- ten. Vervolgens werd hij benoemd tot inspecteur van het R.K. Bijz. Onderwijs te Amsterdam, hetgeen hij bleef tot zijn pensionneering op 65-jarigen leeftijd. Enkele jaren was de heer Vintges secre taris van den Bijzonderen Raad van de Sr. Vincentiusvereeniging en voorts was hij keuringslid van de Katholieke Film actie. Voor zijn bijzondere verdiensten is den heer Vintges het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend. De H. Mis van Requiem wordt Vrijdag a s. om 10 uur m de H. Hartkerk te Haarlem gehouden, waarna de begrafe nis zal volgen op het kerkhof St. Bar bara. Voor de leden van G. en W. zal mr. dr. E. Brongersma Vrijdag 6 December 8 uur in den Stadsschouwburg een voor dracht houden over: „Bekrompenheid in het Katholicisme?" De eerste schoolvoorstelling in dit sei zoen zal Donderdagmiddag 21 November in den Stadsschouwburg worden gegeven, waar „Comedia" het tooneelstuk „Tar- tuffe" zal opvoeren. In verband met de groote belangstelling zal de voorstelling Vrijdagmiddag worden herhaald. Van de trits werken, welke Kees Hart- relt gisteravond met het H.O.V.-ensem- bte uitvoerde, stonden Weber's „Frei- 6cbütz"-ouverture en de Symphonie in d kl. van César Pranck op zeer hoog artistiek en technisch peil. Het vioolcon cert in g kl. t. van Max Bruch, waarin de violist Simon Kooke als solist optrad, vermocht ons minder te boeien, wij mis sen in het technisch knappe spel van dezen violist, die toch wel een mooien toon en vlotten streek heeft, het warme temperament, de ruigheid en het pathos, waarmede dit werk van Bruch moet wor den voorgedragen. Ook het orkest had daardoor moeite om den gang en den hartstocht van dit warme muzikale werk te bewaren, zoodat het zelfs 'n enkele Tnaa.1 aan homogeniteit van klank in boette en er passages waren die romme lig klonken. In de uitvoering der Freischütz-ouver ture troffen ons evenals in het werk van Pranck de levendige contrasten, de ega- liteit van klankkleur, de warme expres sie de soepele tempi-overgangen en goed beheersehte climax- en anti-climax effecten. het fraai sluitend ensemble- spel, de accuratesse der detailleering, welke het luisteren naar deze beide fraaie composities tot een waar genot maakten. De ovationeele hulde, Kees Hartvelt en het ensemble na beide ge bracht, was dan ook alleszins verdiend. Een bijzonder woord van lof aan de har piste van het Residentie-orkest, mej. Heuckeroth, die haar partij klankrijk en artistiek vertolkte. J. Scheepens. De uitslagen van de in de week van H—18 Nov. JJ. gespeelde competitie- wedstrijdep luiden: Hoofdklasse: Ooster kwartier, Haarlem, won te Oostzaan met 11—9 van damclub Oostzaan. Ge zellig Samenzijn. A'dam, won in een thuiswedstrijd met 155 van St. Bavo. Heemstede. lste klasse: TEP 1. Haarlem—BDC 1. B'wijk, voorl. uitslag 86, verm, eind uitslag 911. DCIJ 2, IJmuiden—HRKD 1, Haarlem, voorl. ultsl. 97, verin, einduitslag 10—10. Damclub Haarlem 1 St. Bavo 2, Heemstede, 119. HDC 2, HaarlemTEP 1, Haarlem, 164. Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben gisteren te Haarlem 51 processen- verbaal opgemaakt. In een textielzaak, waar men reeds eerder een onderzoek had ingesteld en geconstateerd had, dat, vele artikelen niet waren geprijsd, heeft de eigenaar by den tweeden inval een bekeuring opgeloopen, omdat hij stoffen te duur, n.l. voor f 2.70 per meter meer dan toegestaan is, verkocht. Voorts werd een kettinghandel in textiel ontdekt, waarbij drie personen werden geverbali seerd, 28 rollen heerenstof en 18 rol voe ring werden in beslag genomen. Bij een controle in restaurants hebben de amb tenaren te hooge rekeningen ontdekt, o.a. van vier slagers, die hun vleeschwaren tegen zwarte prijzen leverden. De schoen- herstellers, die ook een beurt kregen, ga ven den controleurs, die een aanmerking maakten over te hooge prijzen, te ken nen, dat zij te laag in klasse waren inge deeld en dat daarom de prijzen van hun producten te hoog waren. Er zal een on derzoek worden ingesteld. Als voorloopige maatregel heeft de ge meente Haarlem aan het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur een gedeelte van de gemeentelijke kweekerijen aan de Kleverlaan als proeftuin afgestaan, zoodat de tuin te Heemstede niet meer gebruikt zal worden. Bloembollencultuur heeft deze aanbieding aanvaard, het geen men toe mag juichen, omdat daar- dqor de concentratie weer dichter be naderd wordt. Donderdag 28 November is in de Cadi- club aan den Zijlweg een avond voor de genen, die eerdaags in dienst moeten of hun oproep te wachten zijn. De Katho lieke Actie, afd. Jongemannen, noodigt allen, die hiertoe behooren, uit te 8 urn- aanwezig te zijn. Geeft u echter eerst op aan de parochieele Jongemannen-kernen of aan uw pastorie, opdat ook na uw in dienst gaan contact kan worden gehou den. W. A. S., te Haarlem, eertijds directeur van het provinciaal bureau van Winter hulp Nederland die een klacht had in gediend over den burgemeester van Urk, werd veroordeeld tot intemeering tot 9 Januari 1947. Mej. Ch. N. te Haarlem, die in den bezettingstijd als onderwijzeres aan een Duitsche school werkzaam was geweest, kreeg intemeering tot 4 Februari as. Morgen, Donderdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten de letters G van Ga af t/m Goz. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren het volgende faillissement uit gesproken: Heinrich Verbeek, goud- en zilversmid, wonende te Haarlem, Kin- derhuisvest 39; Curator mr- J- H. Eke- ring te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillissement is mr. J. H. H. Hulsmann te Haarlem. Naar aanleiding van het schrijven van 6 November van Ged. Staten inzake het niet-teekenen van de algemeene voor waarden voor noodlijdende gemeenten adviseeren B. en W. van Bloemendaal de gevraagde verzekering aan Ged. Staten te geven. Het college stelt echter met nadruk vast, dat deze verzekering niet in vrij heid wordt gegeven, maar gedwongen wordt afgelegd. Immers, indien de Raad het standpunt van zijn voorganger zou innemen, zou dit tengevolge hebben, dat de begrooting 1946 niet zou worden goedgekeurd en het doen van verdere uitgaven niet meer geoorloofd zou zijn. De geheele gemeentelijke werkzaam heid zou dan tot stilstand komen. Deze verantwoording op zich te nemen kan het college den raad niet aanraden. Uitdrukkelijk echter stellen B. en W. vast, dat het Afleggen van be doelde verklaring noch de leden van dit college noch de leden van den raad kan binden tot het verrichten van handelingen, die zy in strijd achten met bij de aanvaarding van hun raadslidmaatschap afgelegden eed of belofte. B. en W. van Bloemendaal vragen een crediet van 4334 voor het huren en in bewoonbaren staat brengen van huize „De Rijp", waar vrijgelaten politieke de linquenten, die oorspronkelijk in de ge meente woonden, en evacué's, die uit hun woningen moesten wegens huur schuld, zullen worden ondergebracht. Ferro - Dubbel Staaldruppels CHEH. PHARM. FABRIEK, AMSTERDAM-C Fim-dakM to verkrijgbaar b4| AyeUteker» aa arfcaiwle Oregtotaa i De kinderen van de school van den heer Kees Boeke te Bilthoven, o.w. de prin sesjes Beatrix en Irene, brachten Dinsdag een bezoek aan de Spoorbio te Utrecht. Prinses Beatrix, temidden van Kqar klasgenooten, vol aandacht voor een der films Bij het opruimen van puin van den toren der Amhemsche Groote Kerk zijn de klokken van het carillon, welke bij den brand van 22 September 1944 naar be neden stortten, te voorschijn gekomen In Monnikendam speelde zich in Fe bruari 1944 een klein drama af ten hui ze van de familie Meijssen. Een van de buisgenooten, Simon P. Meijssen, stal van zijn vader en broers alles wat los er. vast zat. Toen hij op zekeren dag ook het gouden horloge van zijn vader wegnam, wekte dat zóó den toorn van zy'n broer, N. C. Meijssen, op, dat deze raar den S.D. in Amsterdam ging om te vragen of zij voor Simon „geen goed plekje wisten". De Duitschers wisten dat inderdaad en zy belden de politie in Monnikendam op om de ar restatie van S. Meijssen te gelasten. Maar de heele zaak zou, als het feit zelf niet zoo treurig was geweest, be slist een blijspel genoemd kunnen wor den. Wat gebeurde immers? De opper wachtmeester van politie in het dorp, Voor het Amsterdamsche Bijzondere Gerechtshof stond Dinsdagmiddag P. van Osch uit Bloemendaal terecht. Precies op den dag, dat hy 20 jaar werd, een verjaardag, die hem waarschynlijk nog lang zal heugen. Op zestienjarigen leeftijd werd deze jongeman lid van de Hitlerjugendenhij hield zich verder onledig met het ver zorgen van konijnen en het poetsen van schoenen van een Duitschen luitenant. Maar deze knaap was het ook, die, toen de lieve „jugend" op een gegeven moment een buks noodig had, aan den leider van den troep, den „Gefolgschafts- führer" Willy Brauchmann vertelde, „dat ze bij Van Staveren op den Bloe- mendaalscheweg wel een geweer had den!" De gevolgen van deze vertrouwe- ïyke mededeeling waren ontzettend ge weest. De familie Van Staveren werd ver gast op een allerminst welkom bezoek van vier leden van den beruchten Haar- lemschen Inlichtingendienst. Dezen vonden niet het geweer, maar wel twee' ondergedoken Jodinnen, munitie en een radio, ruimschoots genoeg om de Van Staverens de grootste ellende te bezorgen. Mevrouw Van Staveren, haar zoon en de twee jodinnen werden gear resteerd en allen naar een concentra tiekamp gezonden. De twee eersten over leefden he\ hoewel op het kantje af, van de jodinnen heeft nooit iemand meer iets gehoord. Intusschen kon de verdachte moeiiyk ten volle verantwoordeiyk gesteld wor den voor den rampzaligen nasleep van zyn argelooze mededeeling, dat bü de familie Van Staveren een geweer te vin den zou zijn. Hij had bovendien nog aan Brauchmann gevraagd „het niet verder te vertellen". Mr. Besier eischte een straf van vier jaar R.W.I. met aftrek, met ontzetting uit de rechóen voor het leven. De zaak tegen Tom Lohmann uit Haarlem, den laatsten verdachte van het Haarlemsche „Vry Nederland"- verraad, is, evenals die van zijn broer en van Ernst Morhoff, terugverwezen naar den rechter-commissaris voor een nader onderzoek. De verklaringen van de getuige mej. N. uit Amsterdam, na wier afwezigheid de zaak indertijd werd geschorscht, waren tüdens de zitting van gisteren voor het Amsterdamsche Byz. Gerechtshof, zeer weifelend. Mr. van Nanne, alias Verkerk of De Bruin, lid van de hoofdredactie van „Vril Nederland'', verklaarde over de broers Lohmann: Ik durf geen oordeel over hen te vellen. Verscheidene van mijn nauwste medewerkers hebben zich, toen ze in 1941 werden gepakt, tientallen namen laten ontvallen. Ook de Lohmanns zün door hun knieën gezakt, maar ik zou hun nimmer van verraderspraktijken durven te be tichten. Zooals men zich herinnert, hebben de beide Lohmanns en Moorhoff terecht moeten staan nadat zy by den S.D. „doorgeslagen" hadden, en verzuimden de leden van de „Vry Nederland"-groep te waarschuwen, toen zy daar de ge legenheid toe hadden. Haarlems Trio, bestaande uit Jan Hoebben, viool, Onne van de Klas horst, cello en Fred Luijken, piano, geeft Donderdag 8 uur een uitvoering in de Begijnhofkapel, waar o.a. werken zullen worden uitgevoerd van Beetho ven, Smetana en Chausson. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag 22 November geen spreek uur houden. Zaterdag 23 November 8 uur organi seert Haarlems Kunst Centrum in het Gem. Concertgebouw een Gala-avond, waaraan medewerken de orkesten „Haerlem" en „Euphonie", uit Umui- den, ander leiding van Willem Rettich, Louis van Gasteren, de Zweedsche dan ser Heigo Kolt, Herman Francken, El- sa Rettich-Barther en de Rudolf Nel son Revue. Donderagavond zal de R. K. Harmo nie „Soli Deo Glorié," te Santpoort een f eestconcert geven voor leden en dona teurs. R. Sepers, ontving het telefoontje van den S-D. uit Amsterdam en de goede gewoonte van die dagen getrouw, stuur de hij den wachtmeester A. Wijnbergen naar het opgegeven adres om daar me- ae te deelen, dat 's avonds 10 uur S. Meijssen gearresteerd zou worden Inderdaad begaven zich twee mare chaussees 's avonds naar de woning, in de stellige verwachting natuurlijk dat de vogel gevlogen zou zijn. Tot hun groote verrassing bleek echter het slachtoffer thuis te zyn, waarna zij al niet anders konden doen dan hem meenemen. Met een: „Laten we dien kerel nou hebben" werd Meyssen op het bureau afgeleverd. Den volgenden dag ging wachtmeester Wijnbergen met den arrestant naar Am sterdam. Maar hij regelde het transport zoo dat Meyssen In den bijwagen, hy zelf in den motorwagen van het tram metje kwam te zitten. In Amsterdam stapte Wijnbergen uit, natuurlijk in de veronderstelling dat Meyssen nu toch in elk geval de kans wel benut zou hebben. Wie beschrijft echter zijn verbazing, toen hy zich plotseling aan zyn jas voelde trekken en den „gevangene' achter zich ontdekte, die hem toevoegde: „We moe ten maar dicht bij elkaar blijven, anders raak ik u kwijt!" Ten einde raad werd Meyssen toen maar bij den S.D. afgeleverd.... Gistermorgen werd de zaak voor het Amsterdamsche Bijzondere Gerechtshof behandeld. De twee wachtmeesters uit Monnikendam verwekten met hun sma kelijk verhaal van de „arrestatie" veel vroolijkheid, ook bij het Hof! Meyssen was tenslotte in Buchenwald terecht gekomen, maar had het over leefd. De verdachte in deze zaak N. C. Meys sen was een overigens bij de illegaliteit zeer goed bekend staande figuur. Mr. Besier eischte tegen hem één jaar gevangenisstraf met ontzetting uit di verse rechten voor den tijd van 10 jaar., De nazificatie van vele minder ont wikkelde Nederlanders is tot stand Be komen, doordat xnenschen van fatsoen en „standing" zich als instrument leenden voor de Duitsche gedachte, een gedachte, die anders is dan die, welke in breede lagen van ons volk leefde. Een lijvig dossier zelfs een foto-al bum ontbrak niet lag gistermorgen op de groene tafel van het Haarlemscoe Tribunaal, dat de zaak ter behandeling kreeg tegen mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen uit Heemstede, die in den Duit schen bezettingstijd, als lid van de N.S.B. uit ydelheid vele functies tot zich ge trokken had,o.a. die van Commissaris der Nederlandsche Oost-Compagnie. Het is niet doenlijk de lange dag vaarding op den voet te volgen, want de beschuldigingen tegen verdachte waren talrijk. Zoo had hy in opdracht van den Rijkscommissaris in gezelschap van Rost van Tonningen en Roskam een tiendaagsche reis gemaakt naar de Oekraïne, om zich daar op de hoogte te stellen van de vorderingen, die de Nederlandsche Oostlandboeren hadden gemaakt. De onderschriften van de vele foto's spraken allemaal van ont eigening van „voormalig" Joodsch grondbezit. Verder had hij op een persconferentie B. en W. stellen voor hen te machtigen in 1947 kasgeldleeningen aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 1.500.000 en in rekening-courant by de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een crediet op te nemen van ten hoogste ƒ250.000. Deze bedragen zijn noodig voor de financiering van tekorten van oude dienstjaren, het voorschieten van uitgaven ten behoeve van het Ryk en de kapitaalsuitgaven voor den wederopbouw. Als no. 1 voor onderwijzeres aan school B wordt voorgedragen J. J. Schreurs van der Sluis te Zandvoort en voor school D mej. G. Bolman te Zandvoort. Voorgesteld wordt twee sportvelden te verhuren aan de Zandv. Hockeyclub voor ƒ400 in totaal. De wasch- en droogschuur bij het ge meentelijk verzorgingshuis moet vervan gen worden door een nieuw steenen ge bouw, waarvoor een crediet gevraagd wordt van ƒ1800. Op het R.K. Kerkhof te Overveen is gist E. van Vlijmen, directeur van de Boldoo ramp op Schiphol, te eren het stoffelijk overschot van den heer tfabrieken en slachtoffer van de vlieg- r aarde besteld Dinsdagmiddag is in de cantine van den Volksbond tegen Drankmisbruik aan de Heemsteedsche Dreef de huisvlijtwed- strijd, waarvoor zeer vele inzendingen waren binnengekomen, geopend. De bur gemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn, prees de vereeniging voor het goe de werk dat zij hiermede heeft verricht. Hij wees er op, dat .van de beoefening van den huisvlijt één groote opvoedende kracht uitgaat, omdat zij de jeugd aan het ouderlijk huis bindt en de kans op bal dadigheid daardoor beduidend vermindert. Daarna richtte hij eenige vriendelijke woorden tot den oudsten deelnemer aan dezen wedstrijd, den 72-jarigen heer Bou- selaar uit Haarlem, die met zeer groot geduld van zilverpapier, sigarenbandjes en verloopen distributiebonnen ware kunststukjes heeft vervaardigd, o.m. een schilderij waarop de vier voornaamste perloden uit het menscheiyk leven waren afgebeeld. Daarna opende de burgemees ter de tentoonstelling. De ln aanbouw zijnde 14 woningen en het hofje met 27 woningen voor ouden van dagen zullen resp. kosten ƒ222070. (grond 27940.bouw 194130.en 286840.— (grond 41940—, bouw ƒ234900.—). Den raad wordt voorgesteld de2e be dragen aan de woning-bonwvereeniglng „Eendracht maakt macht" voor te schieten. Het exploitatie-tekort wordt voor de 14 woningen geraamd op 7320 50 en voor het hofje op 10388.50. Voorgesteld wordt, daarvoor aan de vereeniging bij dragen toe te kennen. De gemeente zal op haar beurt aan het Rijk vragen om toekenning van de bovengenoemde kapitalen. In het ex ploitatie-tekort zal het Rijk voor 90 pet. bijdragen, omdat deze woningen dienen ter vervanging van gesloopte woningen. Maizena fabrikaat Duryea. Vraag daarom Uw leverancier steeds weer, opdat hij U niat vergeet •Hel oude vermaarde merk De heer Jacq. Groenewegen vierde de zer dagen zijn vijftig-Jarig Jubileum als koorzanger van de parochiekerk O. L. Vrouw Geboorte te Halfweg. Donderdag wordt de jubilaris feestelijk gehuldigd. verklaard, dat, wanneer de Duitsche weermacht de gebieden had geconsoli deerd, dë Oostlandboeren bij den vrede groote stukken land ais eigendom zou den toegewezen krijgen. Vervolgens had hy bepleit, het overbrengen van Neder landsche industriëen naar Duitsehland onder het motto „Bist du nicht willig, so brauche ich Gewalt". Deze uitlating vond men zelfs ln N.S.B.-kringen te bar, zoo dat men zich haastte een en ander Ui een wat eleganteren vorm te gieten. Ook had De Koek van Leeuwen een aanstelling gekregen als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amster dam, in welke functie hy by het uit breken van den Japansch-Nederlandsch- ïndischen oorlog de geallieerde bescher ming gehekeld had. Voorts was by advi seur van Mussei't. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij 30 Augustus 1943 als lid bedankt had, daar de NB.B. niet overeenkwam met de nationale gevoelens van het volk en dat een langdurig innerlijk proces daaraan was voorafgegaan. De president trok dit in twijfel sn dacht, dat de val van Stalingrad wel haar invloed op dit proces heeft gehad. Ter verdediging bracht verd. naar vo ren, Cat hij zich heeft laten leiden door de door Colijn geschreven brochure „Op de grens van twee werelden". De getuigen-verklaringen waren zeer gunstig. Zoo had hij nog nooit iemana verraden en 250 tot 300 man personeel van tewerkstelling in Duitsehland we ten te vrijwaren, terwijl hy ten behoe ve van deze employé's regelmatig voor schuiten voedsel zorg droeg. Uitspraak 3 December a s. Donderdag 21 November: Stadsschouwburg: Alb. Thijm met „De Nar", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „la ter Nos", 8 uur. Domi (Overveen)Feestvergadering „Eu- phonia", 8 uur. Begijnhofkapel: Haarlem's Trio, 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: „Grijze oogen"; Palace: „Zee bonken": Luxor: „De man met het ijzeren masker", alle 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: „De blauwe sluier", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City: „North of Sjanghai". 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne-theater: „Verloren in de wildernis", 2.30, 7 en 9.15, Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag geen matlnée. Apotheekdiensten: De avonddiensten worden tot 23 Nov. waargenomen door: Apotheek Florijn, Gr. Houtstr. 78, tel. 10500; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telef. 10354; Noorder-Apotheek, Jan Gijzen- kade 181, telef. 23821; Bosch- en Vaart- Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, telef. 13290. Zieken vervoer: Fa. Mathot, Gr. Houstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, telef. 21400 (dag en nacht). Resultaten van Zondag 17 November le pry's 10.N. W. Castien, p.a. Eikenlaan 8, Heemstede; 8 pnt. 2e prijs 7.50)C. J. Selhorst, Tey- lerstraat 42, Haarlem; 8 Pnt. 3e prijs: (ƒ5.Th. Blom, Zuidpol derstraat 89, Haarlem; 8 pnt. 4e prijs: (ƒ2.50) H. Knippers. Bin nenweg 65, Heemstede; 8 pnt. Uitgeloot: P. J. Smit, Heemstede; W. J. de Boer, Hoofddorp; W. van der Mey, Wijk aan Zee, allen 8 pnt. Nog steeds leidt F- J- Zonneveld met 48 pnt.. gevolgd door F. Buschman met 47 en G. Burgman en B. Bosdijk met 46 pnt. In den uitslag van °nze sportprijs- vraag stond bij den wedstrijd Fokke WE het cijfer 2 vermeld. Dit moet 3 zyn. INDRAPOERA 18 Nov. te Batavia. KOTA INTEN 19 Nov. v. Rotterdam n. Batavia. NIEUW-HOLLAND 19 Nov. ter hoogte v. Point de Galle. SALAWATI 19 Nov. v. Port Said. J (Van onzen parlementairen redacteur) De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag een begin gemaakt met de behandeling der Justitiebegrooting. Bepaald moeilijk krygt minister Van Maarseveen het niet De sprekers bepaalden zich in hoofdzaak tot vragen en wenschen. De niet-recht- sche woordvoerders bleken nogal gekant tegen de plannen tot beperking van de ebhtscheldingsmogelijkheden. De dood straf kwam ter sprake. De Anti-Revolu- tlonnalren pleitten voor Invoering daar van. De Christelijk-Hlstorischen willen het beginsel ingevoerd zien om het daar na zeer bescheiden toe te kunnen passen. De wijziging van het strafstelsel o.a. ten aanzien van de executie van vrijheids straffen voor politieke delinquenten vond instemming bij mr. Donker (P. v. d. A.) Mr. Roolvink (K.V.F.) informeerde, wan neer de wetsbesluiten geliquideerd zullen worden. De geruchtmakende zaak San ders en heli Bureau Nationale Veiligheid werden van verschillende kanten bespro ken. Men verlangt een duidelijk onder zoek. Mejuffrouw Tendeloo (P. v. d. A.) wenscht aanpassing van het recht aan de in sommige opzichten gewijzigde rechts- gevoelens en voorts wil zij, dat er maat regelen worden getroffen tegen de bewus te leugen in de pers. In de hedenmorgen voortgezette ver gadering van de Tweede Kamer is de behandeling van Justitie hervat. De minister van Justitie, de heer Van Maarseveen, beantwoordt allereerst een aantal vragen, die tijdens dé algemeene beschouwingen zijn gesteld. Hij deelt mede, dat het wetsontwerp in zake rege ling eigendom appartementen in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Wat den terugkeer van Duit schers betreft, wijst hij er op, dat er allerlei moeilijkheden zijn. De regeering zal zoo noodig krachtig optrèden. De steun uit Indië aan de N.S.B. zal een half millioen bedragen hebben Wanneer N.S.B.-ers in Indië voor den oorlog steun hebben verleend, maar na het uitbreken van den oorlog de goede zijde hebben gekozen, moet men hen niet daarover lastig vallen. Het vraagstuk der collaboratie ligt in Indië anders dan hier. Het heele vraagstuk vormt een punt van overleg tusschen het ministerie van Overzeesche Ge- biedsdeelen en spr. Het ligt niet op den weg van spr. in lichtingen te verstrekken over het B.N.V. en het geval-Sanders. Het Bureau ressor teert onder het departement van Bin- nenlandsche Zaken. De heer Sanders heeft gesproken met de afdeeling politie van sprekers depar tement, maar dat heeft geen resultaat opgeleverd. Er komt een commissie van onderzoek inzake het B.N.V., welke com missie zioh ook zal kunnen uitlaten over de vraag of de Centrale Veiligheidsdienst beter kan ressorteeren onder het departe ment van den minister-president of onder Justitie. Spr. bestrijdt de opvatting, dat in eco nomische delicten te lichte straffen zou den worden opgelegd. Het is hoogst ge- vaarlyk rechterlijke vonnissen te eriti- seerèn,* ofhdat mèn geen ke'nnls heeft van de omstandigheden. Het euvel van den zwarten handel kan z.i. beter dan door bestraffing gekeerd worden door een ver standige en beleidvolle economische poli tiek. De lange duur van processen is te wijten aan overbelasting. Z.i. verdient het geen aanbeveling de doodstraf in het gewone recht in te voe ren. Dat zou een terugzetten van de wij zers der klok zijn. Voor de bestrijding der onzedelijkheid is spr. bezig samenwer king te zoeken met 'organisaties uit het volksleven. Het aantal echtscheidingen tus schen 1930 en 1939 bedroeg om streeks 3000 per jaar. Thans is dat opgeloopen tot 4500. Wanneer men een gemiddeld gezin schat op de aan wezigheid van twee kinderen, dan beteekent dat, dat er omstreeks 10.000 kinderen per jaar de dupe worden. Dit is een heel ernstig ver schijnsel. Spr.'s gedachten gaan uit in de richting van het doen hooren van een familieraad bij echtschei dingen om te voorkomen, dat te veel tot 'scheiding wordt overgegaan. Amsterdam. 19 Nov. 1946. Het was vandaag een zeer stille dag De affaire bleef beperkt door het gebrek aan orders, waardoor ook de stemming niet gunstig beïnvloed werd. Gisteren was de obligatie-inzet belang rijk ingekrompen; de aandeelenomzet gaf echter een lichte stijging te zien. Bij het opmaken der noteeringen bleek de markt over de geheele linie gedrukt te sluiten. Op de obligatiemarkt werden 4% en 3%% Staatsfondsen fractloneel lager verhandeld. Hy had kunnen opduiken uit de „Mei" van Gorter, maar hy kwam dit maal voor op het voetbalveld. Neptunus heette hy. En voor deze gelegenheid was hy in elven gesplitst. Zoo ongeveer als een atoombom, maar zonder verderfe lijke uitwerking. Hy was een voetbal ploeg. Wy doen niet aan voetballen. Wy lezen er slechts over in het Zater- dagavondiblad. En des Maandags, wan neer het él voetbal is wat de klok slaat. Een krant is zoo gelezen 's Maan dags, wanneer je den voetbal overslaat. We zijn ook zeer bevriend met den sportredacteur. Hij roerde het probleem het eerst aan. Over den zwervenden middenvoor sprak hy. Dat trok onze aandacht. Wat is een zwervende mid denvoor? vroegen wij. Volgens alle re gelen der kunst heeft hij het ons uit gelegd. Maar in het Zaterdagavondblad trok hij het bestaan van den zwerven den middenvoor in twijfel. Hij Is 3igen- Hjk rechtsbinnen, schreef hij, en de elf tal-foto wees het uit. Sindsdien liet dit probleem ons niet meer met rust. Daar om zijn wij' naar het voetbalveld ge togen, teneinde ons met eigen oogen te overtuigen van het bestaan van den zwervenden middenvoor. Wij bezichtigden achtereenvolgens de wedstrijden van Ajax Limburgia en Go Ahead. Geen zwerveling te zienToon maakte men er ons op attent dat dit voorrecht alleen Neptunus gold. „De vol gelingen van den zeegod," zoo zei men, „tarten het stopperspil-systeem." Nadat wii ong hadden laten uitleggen wat bet stopperspil-systeem was. haastten wij ons naar het Néptunus-veld. W(j stelden ons langs den l(jn op en keken uit naar dei. zwervenden m^denvoor. In het begin was hy ons een raadsel Twintig mannen in den bloei der jaren renden vervaarlijk achter het bruine leder Zij overschreden met. krijt getrokken lij nen en begaven zich van het eene doel naar het andere, door een eenzaam scheidsrechter gevolgd. Het was een gran dioos gezicht en wij hadden moeite onze aandacht te houden bij de taak die wij ons hadden opgelegd. Tot wij plotseling een jongeman in het °°S kregen, dig öli scherper toezien het midden hield des velds. Ook hij golfde mee met den strijd, maar ltenneiyk vormde hU het middelpunt der belangstelling: de bal was steeds op hem geconcentreerd. Hij is de zwervende middenvoor, dachten wi.i en we stapten de omheining over en schreden vnendeiyk naar hem toe. „Goedenmiddag," zeiden w(j „u bent de zwervende middenvoor. Hij werd bleek. Met een kreet stortte hy ter aarde. De trainer wiesch hein met eén spons en toen richtte hy zich lang zaam op. „U hebt het geheim ontdekt," fluisterde hij. „zeg maar niets meer, u hebt het geheim ontdekt." Hij kwam over eind en zijn medespelers vormden een haag rond ons en beletten de tegenpartij naar binnen te dringen. De scheidsrechter wilde laten doorspelen, maar niémand maakte aanstalten. Het was duidelijk dat hier sprake was van een historisch oogen blik. De ontroering werd ons te machtig „Het is dus toch waar," zeiden wij. „Hoe weet u het?" vroeg de zwervende middenvoor. „Omdat u de rechtsbinnen bent," fluis terden wy. Opnieuw moest de spons erover. En of schoon het ons ter harte ging een mede mensch zooveel pijn te doen. in het belang der voetbalgemeenschap diende de gan- sche waarheid onthuld. ,U bent de rechts, binnen", herhaalden wij, „en onze sport redacteur heeft het gezegd. Een doodge- wone rechtsbinnenWaarom doet u dat van den zwervenden middenvoor? U houdi Zondag op Zondag tienduizenden landge- nooten voor den gek." „Het spijt mü," zuchtte hij, „maar het systeem.'1 „Het stopperspil-systeem," zeiden wij. Hij keek ons met oogen vol ontzag aan. „Ik 'hoef u niets meer te vertellen, u weet alles," zei hij. „En wat bent u nu van plan?" vroegen wij „Ja. wat ben ik nu van plan?" vroeg hi). Hij keek zyn medespelers aan en ht1 vroeg naar zijn aanvoerder Hy was zoo in de war hy vergat dat hy zelf de aanvoerder was. Plotseling vatte hij moed. Hij duwde de spons van zijn gezicht en greep ons in den kraag. Ho-ho," zeiden "VU maag. -vivivm wy maar hy was door het dolle heen. „Als u niet onmiddellyk dit veld verlaat, zal ik u zelf verwijderen," riep hy. ,,WU zijn Neptunus. Onze supporters staan langs het Uintje. Een woord van mij en zy storten zich op u als een kudde leeu wen u moet voorzichtig zijn mynheer. U hebt niets gezien, verstaat u." „Het is onze plicht in het belang der sport er achter te komen," zeiden w(j. „Nu zijn wy er achter. Dacht u. dat wy het geheim van den zwerver niet zouden onthullen? We zullen er een boek over schrijven." „Maar u weet er het fijne niet van," riep hij. Wi.i keken hem vernietigend aan. „Heel voetballievend Nederland weet er binnen eenige dagen het fijne van," spraken wy. Wo zetten het met groote koppen: .Zwervende middenvoor is rechtsbinnen 1" Én ziet u dan nog maar kans dit bedrog vol te houden. De menschen Willen nist bedrogen worden. Ze komen om het voet ballen. Niet om den zwervenden midden voor." „Maar wij," riep hy „wy komen ook om het voetbal. Wat moesten wij beginnen tegen den stopperspil? Denkt u eens in: wy hadden geen stopperspil. Kan ik er iets aan doen dat ik rechtsbinnen ben? En kan ik er iets aan doen, dat ja wel zwervende middenvoor moet zyn om nog iets tegen het systeem te beginnen? Het systeem verstart. En wil je Iets afdoende bestrijden gebruik dan een tegengif., Wu spelen ook systeem. Het systeem van den zwervenden middenvoor. Maar ons sys teem Is geen systeem. Want de zwervende middenvoor is geen zwervende midden voor. En dienen wij dan niet het belang der voetbalgemeenschap als wy het bg- drog plegen dat u zoo veroordeelt? Heb ben wij niet het recht voetbal te spelen, al3 het maar sport is en sportlef?! Hy sprak boekdeelen. In de armen der supporters werden wy het veld afgs- dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2