Britsche regeering ongerust IMPOSANTE LIGT TE NEDERLANDSCHE VLOOT DUISBURG M De verwarring in Griekenland neemt nog steeds toe 0 U.N.O. EN VEILIGHEIDSRAAD ELK DRIE NIEUWE LEDEN Oppositie in de Labour-gelederen een bron van ernstige zorg Initiatief van Bevin in WERELDNIEUWS IN BEELD Tot werkeloosheid gedoemd Oppositie verlaat het parlement Nieuwe leden van de Ver. Naties officieel geïnstalleerd Columbia, Syrië en België voor drie maanden in Veiligheidsraad Duister spel I Spaansche kwestie? HET FORTUIN IN EEN GRAMOFOON Maar er is niets veranderd Ook het Comomeer heeft zijn monster Van Beinum oogst succes in Londen Het rood-wit-blauw op den Rijn WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 PAGINA J BU1TENLANDSCH OVERZICHT JAMES WALKER OVERLEDEN LT.-KOL. TONNET BEGRAVEN HERMAN DE MAN BEGRAVEN DC4 te Los Angeles X- Wordt vervolgd) fwan Gisteren hebben voor 't eerst de drie nieuwe leden van de U.N.O. aan de vergadering deelgenomen: Zwe den, Usiand en Afghanistan. Er zijn nogal wat woorden gesproken voordat het zoover was, want niet minder dan negen landen dongen naar een plaats te- niidden van de naties. Siam echter trok sich terug, Rusland sprak zijn veto tut tegen opname van Ierland, Portugal en Transjordanië, en de Westersche grooten vérklaarden zich tegen het lidmaatschap Van Buiten-Mongolië en Albanië. Als er dan over de drie thans toegelaten lan den overeenstemming bereikt is, kan men zich afvragen of er een belangrijke wij ziging in de samenstelling van de U.N.O. is gekomen: of er een verandering is aangebracht in de verhoudingen tus schen de Grooten. Zweden is gedurende den oorlog neu traal gebleven, maar het was een actieve neutraliteit: in Stockholm heeft men zich, uiteraard, buiten de kwesties van de strijdenden gehouden, maar toch ook gunsten aan beide partijen toegestaan. Er werden troepen doorgelaten, die de Pinnen moesten steunen, maar er werden ook Britsche troepen doorgelaten. Noor- sche ijzertransporten gingen via Zweden naar Duitschland, en ook het land zelf leverde aan de Nazi's, maar 'men heeft altijd weerstaan aan de bekoring open lijk voor Hitier partü te trekken. Het was een politiek van welwillendheid en re serve naar beide kanten. Het heeft er allen schijn van, dat men deze neutrali- teitstactiek ook in vredestijd wil voort zetten en dan tusschen Rusland en het Westen. Men verzet zich tegen Engelsen economisch binnendringen in Skandina- vië, richt zich veeleer op de Sovjet-Unie, daarmee onlangs een commercieel ver drag tot stand kwam, maar is toch in eultuur, in opvatting van democratie, e.d ten nauwste met het Westen verbonden. Eerwacht mag worden, dat Zweden ook In de U.N.O. zulk een tusschenipositie zal trachten in te nemen en dat het een schakel, een brug zal vormen tusschen de groote tegenstanders. Ook in den oor log zond Stockholm zijn bemiddelaars uit, waarvan Graaf Bernadotte wel de bekendste is geworden. IJsland was in den oorlog een Ameri- kaansch vloot- en luchtsteunpunt. Na het beëindigen der vijandelijkheden wilde de regeering van Reikjavik de vreemde militairen wel kwijt, en voor het grootste gedeelte zijn de Amerikanen inderdaad verdwenen. Er is een duidelijke afkeer Jegens Washington waar te nemen, ter— Wijl aan den anderen kant IJsland slechts beteekenis heeft als station tus schen West-Europa en Oost-Amerika, d.w.z. staat of valt met Westersche be langstelling. Zulk een tusschenland is ook Afghanistan, sinds lange jaren twist appel van Engeland en Rusland. India, een geloovig, sociaal ouderwets ingericht en daarom niet-communistisch land, heemt thans de taak van Engeland over. De nieuwe leden zijn dus geen van drieën uitgesproken partijgangers van een der_Grooten. Men heeft zijn best ge- daan het in de U.N.O. ontstane even- wicht niet te verbreken, heeft slechts een middenmoot durven opnemen. Voor het oogenblik treedt er dan ook geen veran dering in de krachtsverhouding op, maar heeft men slechts enkelen weifelaars het lidmaatschap verleend, terwijl de landen die duidelijk aan één kant stonden nu aan den kant moeten blijven staan. Ook het nieuwe beeld van den Vei ligheidsraad, waarin drie tijdelijke leden moesten worden vervangen, Is hetzelfde gebleven. Men heeft angst vallig de vroegere verdeeling gehand haafd. Nederland werd opgevolgd door België, waarmee het op tal van punten mnig samenwerkt; Egypte, een Midden °°sten-staat, werd vervangen door een anderen Midden-Oostenstaat, Syrië, dat evenmin als Egypte volkomen Engelsch- gezind maar nog minder pro-Russisch is. En Mexico, lid van de Pan-Amerikaan- sche Unie, stond zijn zetel af aan een collega in die Unie, Columbia. Met zóóveel moeite heeft men in het afgeloopen jaar een soort rechts-links- verdeeling in de vereenigde naties weten te bereikeh, dat men huiverig is voor ook maar het kleinste doorslaan van de schaal naar den eenen of den anderen kant. Er zijn geen avonturen toegestaan met den vrede, evenmin met het orgaan dat den vrede moet verzekeren. Maar zou verstarring van dat orgaan niet reeds op zichzelf een hachelijk avontuur zijn? Visschers, die gisteren terugkeerden van het Comomeer aan den voet van de Alpen bij de Italiaansch-Zwitsersche grens, vertelden, dat zij een „zeemon ster" hadden ontdekt. De schrik zat hun nog danig in de beenen, toen zij hun verhaal deden. Eerst hadden Zij nog een vergeefsehe poging gedaan, het monster te van gen. Volgens hun beschrijving was het dier ongeveer honderd voet lang, het had horens op den kop, was bedekt met reusachtige schubben en rose-bruin van kleur. Bewoners van deze streek brachten een verhaal van den Itahaanschen schrijver Polo Giovo in herinnering, waarin het Comomeer beschreven wordt als de schuilplaats van *n soort Mastodon, 'n reusachtigen visch, die de netten en de booten van de visschers vernielt. Bronnen van Whitehall onthullen, dat de vele onthoudingen Onder de La- bourleden tijdens de stemming van Maandag in het Lagerhuis over de Britsche buitenlandsche politiek, voor Premier Attlee en het kabinet een punt van ernstige zorg uitmaken. Hoewel het Lagerhuis een voor de Britsche buitenlandsche politiek kritiek amendement met 353 tegen nul stemmen verworpen heeft, blijft het feit bestaan, dat tusschen de zestig en honderd La- bourafgevaardigden onder het huidige parlementaire systeem in Engeland is het onmogelijk het juiste cijfer vast te stellen zich van stemming onthouden hebben. De „Times", die de regeering in een artikel steunt, zegt, dat de stemming niet geheel gelijk staat met een nederlaag van de critiek der rebellen, zooals deze door de regeering werd gewenscht. Het blad noemt het aantal onthoudingen „betee- kenisvol." Sommige politieke waarnemers zinspe len er op, dat wellicht een „disciplinaire actie" tegen de rebellen zal worden on dernomen, terwijl anderen de meening zijn toegedaan, dat de regeering een mil de houding zal aannemen en een poging zal doen de critici er van te overtuigen, dat de huidige politiek volkomen ge rechtvaardigd is. Beide acties zouden in feite een over winning beteekenen voor de rebellen, die onderworpen zijn geweest aan een partij discipline, welke vefel scherper is dan die welke in het Amerikaansche Congres ge volgd wordt een discipline, die hun het recht ontzegd heeft hun persoonlijke politieke critiek in het Lagerhuis te doen hooren. Diplomatieke kringen in Londen ver wachten, dat Bevin, teneinde aan de cri tiek in de Labourpartij het hoofd te kun nen bieden en krachtiger eischen van de Sovjets te verhinderen, op de bijeen komst van de UNO te New York het initiatief zal nemen in de Spaansche kwestie. Bevin zou, volgens deze bronnen, aan de assemblee een resolutie voorstel len, ingeval het Franco-regime door het Spaansche volk omvergeworpen wordt. In de resolutie zou voor Spanje econo mische en financieele bijstand in uitzicht gesteld worden, wanneer een einde komt aan het regime van Franco. James Walker, de beroemde burge meester van New-York uit het tijdperk van het drankverbod, is gisteren in een ziekenhuis te New-York overleden. Se dert Zondagochtend was hij buiten be wustzijn en zoo is hij ook gestorven, waardoor hü geen kennis heeft kunnen nemen van de sympathie-betuigingen die honderden van zijn vrienden uit het politieke, theater- en zakenleven hem gestuurd hadden. Walker was een van de weinigen die hun functie onder verdenking neerleg den en toch hun populariteit bij 't volk wisten te behouden. In 1932 trad hij als burgemeester van New-York af, toen de toenmalige gou verneur Franklin Delano Roosevelt een onderzoek gelastte naar den zwendel en de corruptie in zijn bestuur. Onder zeer groote belangstelling, zoo wel van militaire als van burgerlijke zijde, is Dinsdagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Vorden de teraarde bestelling geschied van den bij het vlieg tuigongeluk op Schiphol omgekomen Luitenant-kolonel Ch. Tonnet. Traditie getrouw werd het stoffelijk overschot op een boerenwagen naar de laatste rust plaats vervoerd. Een wagen met de vele bloemen en kransen ging vooraf. Behalve de familieleden volgden vele militaire en burgerlijke autoriteiten de baar. O.a. merkten wij op luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef generalen staf, verder als vertegenwoordigers van Prins Bern- hard, den ritmeester G. C. Geertsema, ad judant van den Prins, en generaal-ma- joor H. Koot, voormalig commandant der B.S. in bezet gebied. Een eerewacht werd gevormd door een detachement van honderd man en een vuurpeleton, be staande uit dertig man van het eerste verkenningsregiment uit Amersfoort. Aan de groeve sprak generaal Kruis, niet als chef, doch als vriend. Hij had luitenant-kolonel Tonnet als soldaat lee- ren kennen en waardeeren en wees op de groote behoefte, die ons leger en ons volk juist heeft aan mannen als Tonnet. Cedurende drie weken dirigeert momen teel Van Beinum het LOndensch Philhar- monisch Orkest. Zondag j.I. gaf hij zijn eerste concert in Covent Garden met werken van Mozart, Britten en Tschai- kowsky en oogstte zeer veel succes. Ook de pers is bijzonder ingenomen met zijn prestatie. De „Times" schrijft oa-» dat de uitvoering Van Britten's werk een eerste klas vertolking kreeg. De opvatting en uitvoering van Van Beinum's lezing van de Linzer Symphonie van Mozart stelt deze criticus boven die van Sir Tho mas Beecham die dit werk een dag tevoren had gegeven. De begeleiding van de so liste noemt de „Times" zeer fijnzinnig. Ook de andere bladen zijn eenparig in hun lof. De 29ste verjaardag van de Russische rev. olutie is door de Russische bezettingstroe pen in Berlijn gevierd, waarbij het over- winningsmonument in den Tiergarten niet tegenstaande de schaarschte aan electrische energiemet schijnwerpers verlicht werd Even. sober als het land. waarover hij zoo vaak boelend heeft geschreven en waarin hij nu zijn laatste rustplaats heeft gevonden, is Hes-man de Man gistermid dag op het R.K. kerkhof te Oudewater ter aarde besteld. De afstand naar het kerkhof werd te voet afgelegd. Een slin gerende dorpsweg, langs een van die stil le polderwaters met hier en daar een groepje nu kale hoornen. Voorop gingen de zangers, gevolgd door de koorknapen en de dragers met de kist. Daarachter de chauffeurs van de firma, waar hij sinds de bevrijdihg was werkzaam geweest en die de kransen droegen, die hem op zijn laatsten tocht waren medegegeven. Tot slot zijn familie, zijn vrienden en be kenden. Onder hen waren Wouter Lut- kie, pr., pastoor A. F. Rlentjes uit Maars- sen, J. M. v. Doomlnck. burgemeester van Oudewater, en de heer H. M. C. Duymaer van Twist, hoofd van den Zuid-Atlanti- schen dienst van de K.L.M., die aan de groeve nog enkele woorden sprak en na mens de K.B.M. een krans neerlegde. Toen de hekken van het kleine kerk hof, waar Herman de Man nu ligt begra ven onder een bruine beukenhaag, wer den opengezwaaid, zong het koor het ont roerende „In Paradisum dedueant te An- geli". Het K.N.I.L.M.-vliegtuig D.C. 4, dat van Batavia uit een proefvlucht naar Los Angeles ondernomen heeft, is Maandag 18.30 uiur gearriveerd. Volgens K.NXL.M.-autoriteiten zal Vrijdag nacht de terugtocht aanvaard worden. De commandant van het vliegtuig ver klaarde, dat de vlucht in ieder opzicht voorspoedig was geweest. (Van onzen eigen verslaggever in de Britsche zone) et een wijde bocht stroomt de Rijn langs Duisburg, de haven stad van het Roergebied, dat tot de zwaarst geteisterde gebieden van het voormalige Derde Rijk behoort. Veel van de bedrijvigheid die deze binnen haven, de grootste van Europa en mis schien van heel de' wereld, eens heeft gekenmerkt, is verdwenen. De stad zelf is nauwelijks minder gehavend dan de meeste andere steden in deze streek: jammerlijke puinhoopen van huizen en fabriekshallen, bergen steep en stof De toestand in Noord-Griekenland *°rdt steeds ernstiger. Het gchecle gebied van Grevena, waar de guerilla's ®en onafhankelijken staat willen stich- is in hun handen. Alleen de stad f»revcna, waar zich het hoofdkwartier bevindt van den gouverneur van West- Macedonië, en drie kleine dorpen zijn n°g in het bezit der regeering. Volgens een bevel van het guerilla- hoofd, kapitein Lassanis, wiens troepen het gebied van Grevena opereerden, heeft een speciale krijgsraad van de gue- ri'latroepen achttien personen ter dood ^eroordeeld onder beschuldiging, dat zij het staatsgezag steunden. De vonnissen Kün reeds ten uitvoer gelegd. Zeventig tieren werden, naar gemeld wordt, bi; verstek ter dood veroordeeld. L)e berichten melden verder, dat de guerUlatroepen nieuw overheidspersoneel in dit gebied hebben aangesteld en een eigen krant uitgeven. De Grieksche minister van Oorlog za± zich vandaag naar Saloniki begeven om zich van den toestand op de hoogte x stellen. Amerikaansche en Britsche offi cieren slaan de operaties tegen de re bellen ter plaatse gade. In het parlement dreigt het intussohen tot een ernstig conflict te komen In ant woord op een schriftelijke verklaring van Venizelos, waarin deze opnieuw een re geering van nationale eenheid eischce, beschuldigde Tsaldaris de oppositiepar tijen van anti-nationale oppositie. Alle leden der oppositie verlieten daarop het parlement. langs de straten, welke gevelstukken, die praotisch boven de ruïnes uit steken, beelden van desolate verwoes ting, troosteloos en grauw. Maar de haven is grootendeels gespaard gebleven, al zou men dat een jaar geleden niet gezegd hebben, toen men over de ver schillende kanalen en havenvakken heen kon loopen over de wrakstukken van door handgranaten, mijnen en bommen tot zinken gebrachte Rijn schepen. Maar nu zijn deze wrakken voor een groot deel gelicht en ligt. het uitgebreide en ingewikkelde havenoom- plex weer open voor de schippers van het Westen. En die hebben niet op zich laten wachten. Want in de bocht van de grijze rivier, die traag tusschen de vlakke oeverlanden doorstroomt, ligt een imposante vloot van Rijnaken en sleepbooten voor anker, vaak zeven a acht naast elkander en minstens een anderhalven kilometer lang. Een groot deel van deze vloot is Ne- derlandsch, draagt Nederlandsche na men, is afkomstig uit Rotterdam, Dordrecht en Amsterdam en voert het rood-wit-blauw aan den achtersteven. Maar zelfs wanneer die kenteekenen zouden ontbreken zon men geen oogen blik in twjjfel kunnen verkeeren om trent het land van herkomst van deze eindeloos lang gerekte schepen, want hun rompen, zwart of blauw geverfd, blinken alsof zij een week geleden in de verf zyn gezet, de dekken zijn smet teloos en de gordijntjes hangen in onbe rispelijke plooien voor de vensters der cabines. De Nederlandsche schippersvrouwen zijn minstens even proper op haar schepen als hun op den wal wonende zusters het op hun huiskamer en salon plegen te zijn. Dat Nederlandsche Rijnschepen thans reeds weer een zoo groot gedeelte vormen van de internationale vloot, die bi) Duis burg voor anker ligt, wachtend op hun bevrachting, is voor het grootste deel te danken aan het werk van de Nederland sche Rijnvaart Missie, die in Duisburg haar hoofdkwartier heeft in een gebouw waarvoor de Nederlandsche naast de En- gelsche vlag ls geheschen. Zij heeft een groot aandeel genomen tn de lichting en berging van de tot zinken gebrachte Rijnaken, die ter plaatse zoover gerepa reerd worden, dat zij naar Nederland ge sleept kunnen worden, waar zij op de werven onder handen worden genomen. Sommige ervan zijn in twee of drie stukken gebroken, die weer vrij gemak kelijk aan elkaar gelascht kunnen wor den. Bij andere is de voor- of achter steven vernield en in die gevallen is re paratie een vrijwel onbegonnen werk. De gezonken Nederlandsche Rjjnschepen zijn thans voor het grootste gedeelte gelicht en al is de schade uiteraard enorm, wat gered kon worden, stelt ons land toch in staat zijn eerste plaats onder de den Rijn bevarende naties te blijven innemen. De Nederlandsche Rijnvaartmissie onder de energieke leiding van Dr. Prins is er ook In geslaagd een aanzienlijk aantal tijdens den oorlog in Duitschland zoek geraakte schepen weer op te sporen. Een aam zienlijk aantal, want een klein gedeelte van deze schepen bevindt zich nog altijd in de Russische zone, waar zjj gedwongen zijn het Oost-Duit- sche kanalenstelsel en zelfs de Botni- sche Golf te bevaren, tot aan Leningrad toe. Maar de Nederlandsche bemanning is aan boord gebleven. Zij is gehecht aan haar vaartuigen en al dringt er van hen slechts bitter weinig nieuws tot het Westen door, de Nederlandsche Rijn vaartmissie heeft toch van verschillen de opvarenden van Nederlandsche sche pen in de Russische zone het bericht ontvangen: „Wij blijven aan boord, ook al zouden wij moeten omkomen.'' Helaas, deze voortreffelijke vloot behoeft slechts weinig dienst te doen. De sche pen, die er deel van uitmaken en die grootendeels gestationneerd zijn in Rot terdam, worden bij toerbeurt opgeroepen naar Duisburg, wanneer daar lading voor hen is en aangezien de industrieën en mijnen in het Roergebied nog maar nau welijks werken, gebeurt dat slechts wei nig, veel te weinig voor de capaciteit van deze in belangrijke mate tot werkeloosheid gedoemde vloot. De opvarenden daarvan ontvangen wanneer zij in Duitschland ko men een speciaal distributiepakket, dat echter niet altijd geapprecieerd wordt, ten eerste omdat het betaald moet wor den. ten tweede omdat het geen sterke drank bevat. In verband daarmede zijn er wel eens kleine stakingen onder het varend personeel uitgebroken, maar over het algemeen heeft de Nederlandsche Rijnvaartmissie toch geen reden tot kla gen. Voor de Nederlandsche Rijnvaart Is de herleving van het Roergebied een kwestie van levensbelang. Maar er is voorloopig nog geen sprake van de vervulling dezer levensvoorwaarde. Inmiddels zouden de Nederlandsche schepen ook elders in Duitschland nut tig emplooi kunnen, vinden, als er geen deviezen- en tarievenmoeilijkheden be stonden, die ten deele hun oorzaak vin den in het feit, dat de Mark nog niet gestabiliseerd is, anderdeels in de wei gering van Russische zijde om deze schepen in Oost-Duitschland toe te laten. Over de tarievenkwestie zijn thans on derhandelingen gaande, waarvan men een goeden uitslag verhoopt. En in het bijzonder streeft men er naar een einde te maken aan de productie van Duit- sche Rijnschepen, waardoor het voor heen voor de Nederlanders vrijwel on mogelijk was daarmede te concurreeren. De Nederlandsche driekleur moet vrij en onbelemmerd kunnen wapperen op den vrijen scheepvaartweg van den Rijn. De „New Lancastrian", het eerste straalvliegtuig voor passagiersvervoer. Op de fotc ziet men de beide krachtbronnen. De straalmotor bevindt zich 't dichtst bij de came,a I Van de 44.460 eieren bleven er slechts 460 heel. toen in Hollywood een vrachtauto over den kop sloeg. Volgens gezaghebbende eieren geteld, doch de bron werden 460 heele niet de 444)00 kapotte De afgevaardigden van Afghanistan IJsland en Zweden hebben Dinsdag of ficieel de documenten voor het lidmaat schap van de organisatie der V. N. on derteekend, alvorens zij voor het eerst hun plaatsen Innamen In de plenaire zitting van de algemeene vergadering, Dinsdagmiddag te Flushing Meadc gehouden. De plechtige onderteekening had plaats in een commissie-kamer in het tijdelijk hoofdkwartier van de V. N. on der aanwezigheid van Paul-Henri Spaak, voorzitter van de algemeene vergadering. Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., en den assistent-secretaris-generaal Nadat Spaak de nieuwe leden had wel kom geheeten, bracht de afgevaardigde van Afghanistan. Hosayn Azlz, den dank van zijn regeering over. Hij verklaarde, dat Afghanistan steeds aan zijn verplich tingen tegenover de N V. zou voldoen. Thor Thors, hoofd der IJslandsche de legatie, sprak eveneens een korte tede uit, waarin hij zeide, dat veiligheid voor de kleinste natie tevens veiligheid voor de grootste en voor de geheele wereld beteekende. Vervolgens betrad de Zweedsche minis ter van buitenlandsche zaken, Oesten Unden, het spreekgestoelte. HU werd met een luid applaus begroet. Uit eerbied voor Spaak sprak hij in het Fransch. Dn nieuwe leden namen daarna hun zetels in. Het eerste punt van de agenda was een Egyptische resolutie, die geloofs. en ras- vervolgtng veroordeelt. Wisjinski verklaar de zich in principe met de resolutie ac- coord. Hij vond haar echter te vaag, daar geen namen en feiten worden ge noemd. Roman op een Waddeneiland 14) ••O, dat is de moeite niet om hoofdpijn Xan te krijgen. Dat maak je een volgen- n keer wel weer goed." En toen hü, verwonderd over die opmerking, zweeg, °egde zij er aan toe: ,,'t Zal nu wel Rauw bekend worden, dat jouw Helke Th met Uwe Tonner verlooft t Was alsof hij een steek door de borst Hij was hard geschrokken. Hij ilde tegen het meisje uitvaren en haar toeschreeuwen; „Wat klets je daar voor T,„ Je hegt en dat doe je met op- lu /'laar hij bracht geen woord uit, j zat daar als verstijfd, stompzinnig in het donker te turen. iu?f_waren nu al gauw aan den zuide lijken oever, waar enkele eilanders met misthoren stonden te wachten en opgewonden om een vaartuig riepen. ?Pi t* schrok °P- "Breng hun de boot!" dp ruw' en t'oen Desa zwijgend uit ropfrt was eestaPt en naar den oever den-' ,Wierp hfj met een driftig gebaar in hf boom om, zoodat de wind breed \_Ze11 greeP en de J01 met groote net donkere wad inschoot. •snkele minuten later volgde Steffen Hinrichsen hem met de bijboot. Spoedig1 daarop verschenen ook, door Paulsen ge zonden, de oude Jasper Kroeger, om in een roeiboot aan het zoeken deel te ne men. Maar op het erf van den schout en strandvoogd Tonner had men het nood sein van den misthoren niet vernomen. Hein Lührs laveerde met zijn motor boot naar Nordstrand. Steffen Hinrich sen en Jasper Kroeger roeiden voor het eiland op hoorwijdte heen en weer. Kay Möller kruiste intusschen westelijk naar het eiland. Spookachtig schalden de misthorens in de duisternis, .terwijl de vloed onophoudelijk steeg. Bijna een half uur verstreek. Kay Möl ler, die steeds weer aan Helke Paulsen moest denken, kon zich maar met moeite op het gevaarlijke onderzoek concentree- ren. Maar hjj gaf aan zijn verstrooid heid niet toe. Gewetensvol dwong hij zijn zintuigen tot waakzaamheid en vastbera den stuurde hij ziin jo! door de donkere nevelsluiers Maar het water in het wad steeg nu sneller. Hij peilde „Eén-zestig", stelde hij vast. „Nog tien minuten, dan kunnen we het zoeken wel opgeven Plotseling trof een gedempt ge schreeuw zijn oor. Verbaasd luisterde hij met ingehouden adem. Daar, weer zoo'n kreet! En nog eens. rauwer nog en hee- scher. Maar het was geen vrouwestem, het moest een man zijn, die daar om hulp riep. Opgewonden blies Kay op zijn horen. Toen zwaaide hü zijn seinlantaren en schreeuwde uit alle macht; „Ahoi!Waar ben je?" „Hulp, hulp!" klonk het ijzingwekkend uit den dichten mist terug. Hij stuurde de jol op de schreeuwende stem aan, hield de lantaren overboord, zoodat haar roode schijnsel het water flauw verlichtte en dacht ontsteld: Zou 't Hein Lührs zijn? Misschien heeft hij 'n ongeluk gekregen Nu was hij er dichtbij. In den licht- kegel doemde een menschelijke gedaante op, die, nog maar met het hoofd boven water uit komend, in doodsangst met den vloed worstelde. Kay kon niets duidelijk onderscheiden. Maar het scheen hem toe, alsof uit de warreling van borrelend water en spat tend schuim nog een tweede mensch, een donker vrouwenhoofd, oprees. Intusschen bleef hem geen tijd tot nadenken. Het volgend oogenblik boog hij zich ver over den boordrand. Bliksemsnel greep hij toe. En toen trok hij een menschelijk lichaam uit het water op. Het was een bewustelooze jonge vrouw! Kay legde de "geredde op den bodem van de jol en belichtte nieuwsgierig haar gezicht. „Dat zal die vermiste schilderes moe ten zijn," mompelde hij. „Maar wat drommel, er riep toch duidelijk een man om hulp! Zou dat misschien Hein we zen?" En opnieuw hief hij de lantaren op om met haar licht het water af te zoeken. Nu was er vlak bij de jol een geplons en het volgend oogenblik ontdekte de jonge visscher het van angst vertrokken gezicht van een drenkeling. Het was een vreemd gezicht, doodelijk bleek en op eigenaardige manier met breedê strepen bloed overdekt. Daaruit staarden hem een paar groote oogen aan, waarin een ontzettende angst gloeide, en de mond schreeuwde weer heesch: „Hulp, hulp!" Kay was een oogenblik van schrik als verstijfd. „Nee, dat is Hein Lührs niet," bromde hü. „Man, wie ben je? Hoe kom je hier?" „Help!" riep het deerniswekkende ge zicht in uiterste wanhoop. „Help me, Kay, help me dan toch!" Nu greep de jonge man vlug de armen beet, die naar hem werden uitgestoken, en toen trok hij uit alle macht. Maar de man lag als een looden blok In het wa ter, dat hem scheen vast te klemmen; hij kreeg hem geen handbreed van zijn plaats. Ontsteld lichtte hij nog eens in het gezicht. Toen herkende hij opeens den drenkeling en meteen zag hij duidelijk dat de ongelukkige lange bloedende won den in zijn hoofd had. „Kerel, ben jij 't? Jens Rickmers! Wat is er met jou gebeurd?" „O, Kay, Kay," jammerde de Jonge zeeman in onbeheerschten angst, „ik verdrink! Help me alsjeblieft! Mijn voet zit vast, ik kan niet loskomenHelp me in 's Hemels naam!" Kay vermoedde iets verschrikkelijks. Hij zetfe de lantaarn op den bodem van de jol, sprong kort besloten ln het wa ter, nadat hij zijn zwaren jekker had uitgegooid, dook onder en tastte naar de voeten van den zeeman. Toen hij zich weer oprichtte, wist hij, dat Jens Rickmcsr met één voet door den dikken schakel van een oude anker ketting had getrapt en nu voor den snel stijgenden vloed alleen nog döor een wonder kon worden gered! Ontdaan door zijn ontdekking pakte hij Jens onder de armen om hem heen en weer te sleuren. Maar het hielp niets. Hij had moeite, den wanhopigen man. die zich niet liet kalmeeren en die ln zijn doodsangst zich aan hem vast probeerde te klemmen, af te weren. Ten einde raad klom hij ten slotte weer ln de boot. Hij zag geen mogelijkheid, hoe hij dien aan den grond van het wad vastgeketenden man nog helpen kon vóór het vloedwater over zijn hoofd golfde. Grimmig greep hij hem nog eens bij de handen, rukte °n trok telkens op en neer, ln de hoop dat de geklemde voet daardoor uit den schakel zou losraken. De afgevaardigden van China. India, Amerika en Engeland steunden de resolu tie, die daarop met algemeene stemmen werd aangenomen. Ter vervanging van de niet-permanente leden van den Veiligheidsraad. Nederland. Egypte en Mexico, die in Januari uittre den, werd een geheime" stemming gehou den. De drie landen, die bij twee-derde meerderheid werden gekozen, zijn Colum bia. Syrië en België, met resp. 51, 45 en 43 stemmen. India kreeg 18 stemmen Bij een stemming voor zes leden van den economisch-socialen raad behaalden slechts drie landen de vereischte meerder heid van twee-derde. n.l. de V.S., Vene zuela en Nieuw-Zeeland. Na een nieuwe stemming werd Liba non gekozen, doch voor de beide andere zetels kwam men niet tot een beslissing. Tusschen Moskou en Stockholm zal vla Helsinki vanaf morgen een 3 maal weke- lijksche luchtverkeersdienst onderhouden worden. Dr. Philip Etter uit tienzingen zal voor 1947 Zwitsersch Bondspresident zijn. Hij is 56 jaar oud. In 1939 en 1942 stond hij eveneens aan het hoofd van den Bondsraad De minister van Sociale zaken heeft de rente van door het invaliditeits- en ouderdomsfonds aan het kinderbijslagver- eveningsfonds voorgeschoten gelden vast gesteld op drie procent 's Jaars. De be schikking is ln werking getreden met In gang van 15 Nov. 1946. n ©en rommelige, dood arme buurt van New York is ©en million- nair uit Londen op be zoek geweest. Een geadel de millionnair nog wel sir Louis Sterling uit Re gent Park, die heimwee had naar zijn jeugd vriendjes uit Grand Street. Sir Louis Sterling is een Britseh magnaat, die toen hij twintig jaar was heit aloude gezegde, dat Amerika het land is. waar men er boven op kan komen, liet voor wat het was en naar Enge land overstak om fortuin te maken. ,Ik ging weg" zoo zegt hij thans „omdat ik in een exportfirma de tweede plaats innam en de baas er niet uit zag alsof hij spoedig naar den hemel zou gaan." Hij ging dus naar Engeland en al zijn bezittingen beston den in een diploma van het Hebreeuwsche Techni sche Instituut, zes pond sterling en een gramofoon. Het was de gramofoon die hem zijn fortuin be zorgde. Binnen vijf jaar was hij de vertegenwoor diger voor Europa van de Columbia Phonograph Company en binnen vijf tien jaar bracht hij een fusie tot stand van de vier grootste maatschap pijen tot vervaardiging van gramofoons onder den naam „Hls Master's Voice" en niet een kapitaal van 18 millioen dollar. Zoo werd het jochie uit Grand Street een mag naat van Threadneedle Street de straat waar de Bank van Engeland is gevestigd. Het meest treffende in de geschiedenis van dezen een immigrant die baron werd man, die werd geboren in een huurkazerne achter een spoorlijn, is niet, hoe veel geld hij bijeen heeft gebracht, maar hoeveel hü heeft weggegeven. Naar eigen schatting heeft hij „evenveel weg gegeven als behouden". Op zijn vijftigsten ver jaardag schonk hij an derhalf millioen dollar weg. „Mijn lager perso neel kreeg een half mil lioen, dat ik verdeelde naar hun dienstjaren. De bedrijfsleiders en afdee- lingschefs kregen ook een half millioen en een flink bedrag ging naar liefda dige instellingen." Toen hü onlangs in Amerika was aangeko men, deelde hij mede, dat hü zijn bibliotheek, waar van de waarde wordt ge schat op meer dan een millioen dollar en die de kostbaarste particuliere bibliotheek in Engeland was, aan de Londensche universiteit had geschon ken. „Ik heb 35 jaar noodig gehad om deaen boeken schat büeen te brengen en ik kon de gedachte, dat hfj na mün dood uit een zou vallen, niet ver dragen" zeide hü- „Ik heb mijn geld in Londen verdiend en de universi teit bezat geen letterkun dige bibliotheek De mijne bestaat uit de eerste uit gaven van Shakespeare tot heden". Louis Sterling wist zich zelf op te werken van den zoon van een armen Rus- sischen immigrant tot een lid van de Engelsche aris tocratie, maar zijn oude vrienden uit de New Yorksche achterbuurt zeg gen, dat hü in wezen niet is veranderd. Zün accent heeft na een verblijf van zooveel Jaren te Londen een zeker Engelsch ver nisje gekregen, maar het is niettemin nog onver- valscht New Yorksoh. (A. P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3