Amerikaansche Dakota in de Alpen verongelukt Strijd tusschen Lewis en Truman ontbrand Emigratie van 50.000 jonge boeren is bittere noodzaak Tien aardappelloodsen in vlammen opgegaan Particuliere loterijonderneming stopgezet door politie Nasporingen in onherbergzame gebieden van Zwitserland Maatregelen der regeering ff Ned. delegatie naar Brazilië om mogelijkheden te onderzoeken DUITSCHE DOKTOREN STAAN IN NEURENDERG TERECHT Hevige brand op het terrein van de Markthallen te Amsterdam Roemeensche oppositie-ministers dienen hun ontslag in Brato-opbrengst van een millioen DE LES VAN 19 NOVEMBER Tot hoofd en hart Concrete voorsteHen verwacht Geen samenvoeging van Marine en Oorlog VAN MOOK TREEDT NIET AF „Niet meer dan schoone belofte" Distributie-fraude te Enschede Inbraak in distributie kantoor te Rotterdam Het is te gevaarlijk...! VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23704 Inzittenden van kou omgekomen? Amnestie voor Grieksche rebellen Onze glaspositie Tekort volgend jaar opgeheven? Willem Barendsz nadert Kaapstad De aardappelen behouden Het weer Bulgaarsche regeering dient haar ontslag in Onregelmatigheden bij verkiezingen INVAL IN KANTOOR BIJ HOOFDAGENTEN Geruchten tegengesproken Ontwerp-overeenkomst Dank aan Manser gh Dertien ambtenaren in arrest WEGKAMPIOENSCHAPPEN REEDS OP 1 JUNI Geen journalisten naar Russische zone Beeltenis van Kardinaal op titelkerk te Rome Oekraïnsche gedelegeerde bij schietpartij gewond BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143460 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W Severin. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelirgen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De nasporingen naar de Dakota van het' Amerikaansche leger, welke sinds Dinsdag j.l. vermist wordt, hebben zich verplaatst hoofdzakelijk in de richting van de Zwitsersche Alpen. Zwitsersche jagers hebben zich bij de Amerikaansche, Britsche en Fransche vliegtuigen gevoegd, ten einde te probeeren de inzittenden te vinden, voordat zij gestorven zijn van de kou, den honger of aan de opg'cloopen verwondingen. De Amerikaansche luchtmacht had 50 toestellen gereed staan, welke heden morgen in alle vroegte zouden opstijgen van verschillende vliegvelden in Frank rijk en Duitschland. Vannacht werd er haar de plaats van het ongeluk gezocht door een vliegend süperfort en vier an dere toestellen van het Amerikaansche leger. Volgens marconisten van het Ameri kaansche leger waren magnetische sto ringen in de hooge bergen de reden, dat de meldingen, welke van het ver ongelukte vliegtuig zouden komen, moei lijk te verstaan waren. Een geheimzinnig radiobericht, af komstig van een der zeven vliegtuigen, die van Orly bij Parijs zijn vertrekken, heeft aanleiding gegeven tot verwar ring en tot een verklaring van kolonel Muenter, commandant van de trans- Portafdeeling van het Amerikaansche leger in Europa. Deze verklaring bleek echter voorbarig te zijn. In deze verklaring werd gezegd, dat een van de Amerikaansche toestellen het wrak van het toestel te 14 uur 29 had gezien op een gletscher, die onge. veer 76 kilometer ten O. van Turijn is gelegen. Een van de redenen, waarom de red- dmgstoestellen tot nu toe niet geslaagd "iïn in hun pogingen, is, dat zij te groot waren en daardoor, zonder groot- risico te loopen, niet laag genoeg kun nen vliegen. Drie radioberichten, die. naar men vermoedt, van de vermiste Dakota DC- 53 afkomstig zijn, waren oorzaak, dat Donderdag een aantal vliegtuigen om den Matterhom en den Mont Blanc bleven cirkelen. Telegrafisten van speurènde vlieg tuigen meenen, op grond van radio-tri- angulatie,. aan te mogen nemen, dat de Dakota ergens terecht gekomen is, waar de Zwitsersche, Italiaansche en Fran sche grenzen bijeenkomen. Donderdagmorgen kreeg een Ame- rikaansch vliegtuig contact met de Dakota, maar de lange boodschap, die het in nood verkeerende vliegtuig om 13.50 uitzond, was uiterst zwak en kon niet ontcijferd worden. Om 15.00 uur heeft het Amerikaan sche vliegtuig de volgende boodschap uitgezonden: we hebben uw posi tie bepaald stop ontsteek een vuur met uw benzine stop ge bruik zoo noodig rubber De Dakota antwoordde daarop slechts: +O.K.4- Donderdagavond zijn 100 Amerikaan sche soldaten, die manoeuvres hebben gehouden in de Dolomieten, met 8 jeeps en een volledige Alpen-uitrusting per extra trein uit Udine vertrokken, om aan de opsporing mee te doen. In leger kringen is men van oordeel, dat het vliegtuig op een hoogte van 3.000 a 4.000 meter is neergestort, of een noodlanding heeft gemaakt, en wel in een van de meest ontoegankelijke en woeste bergstreken van Europa. Men voegde daaraan toe, dat de kou in die "streken en op die hoogte ver schrikkelijk zou zijn. De Grieksche regeering heeft een wet aangenomen, waarbij amnestie verleend wordt aan alle rebellen, die zich binnen 30 dagen aan de autoriteiten zullén over geven. De regeering waarborgt bescher ming tegen eventueele represailles. De personen, schuldig aan niet-politieke misdrijven, zijn van dezen maatregel uitgezonderd. Volgens berichten uit Saloniki heeft zich een nieuw treffen voorgedaan •tus- schen regeeringstroepen en bergopstan- delingen en wel aan de Joego-Slavische grens in de nabijheid van den berg niet bekend. Tzena. Verdere bijzonderheden zijn nog Donderdag is de strijd tusschen de Amerikaansche regeeïing en Lewis ontbrand. De 400.000" mijnwerkers "heb ben thans voor de tweede maal in dit jaar het werk neergelegd. Truman is vast besloten voor altijd een einde aan deze zaak te ma ken met het gevolg, dat de Ameri kaansche regeering het volgende strijdplan heeft opgemaakt: Het departement van justitie heeft öen districtsrechter A. M. Goldsb'rough Verzocht een vervolging tegen Lewis in stellen uit hoofde van overtreding Vah de wet. Maatregelen zijn genomen ieder, die de staking aangemoedigd heeft, te vervolgen. Men bestudeert de mogelijkheid langs wettelijken weg het fonds van het hhjnwerkerssyndicaat te blokkeeren. Dit ïnnds bedraagt 13 Vz millioen dollar. In officieele kringen volgt men nauw lettend de reacties van de arbeiders klasse. De A. F*. L- met haar 7.150.000 leden en de C I. O met 6 milioen leden hebben Lewis in feite hun moreelen steun gegeven. lewis heeft den fatalen twaalfden flag van de klok vannacht laten ver linken zonder een woord te kikken en hij is gaan slapen, alsof er niets aan hand was. iTuman heeft zich van zÜn kant °hthouden van eiken commentaar- Een 49-jarige voorman bij de min™ m hechtenis genomen en aal formeel JTorflen beschuldigd van moord, daar hij Ikmderdag m een miln in de omgevin.^ van Welch (W.-Virginia), twee leden van ha „United Mine Workers" heeft neer geschoten. 'ft De districts-aanklager, Patterson, neei gericht, dat de twee mijnwerkers werden neergeschoten bij een poging het kolen- ery°er te belemmeren. Dit is het eerste bloedige incident, sinds v? 400.000 mijnwerkers in de V.S. in sta- 'h-S' zijn gegaan. Elders in het land werd de staking echter rustig gevoerd. De staking is bfactisch algeheel en haar invloed doet zich reeds gevoelen in de 'staalfabrieken en bij de sporwegen. Nie alleen bieden de 400.000 mijnwer kers van Lewis' organisatie hun leider voledigen steun, doch zelfs de 76.000 anthraciet-mijnwerkers hebben te ken nen gegeten, dat zij bij de minste pro vocatie' het werk neer zullen leggen. Tienduizend anthraciet-mijnwerkers verschenen Donderdag niet op hun werk toen op de anthracietvelden van North Pennsylvania geruchten de ronde deden, dat Lewis naar de gevangenis was over gebracht. Brandweerlieden in actie bij den grooien brand in de aardwppelopslagplaats van de gemeentelijke markt hallen te Amsterdam (Vap onzen Haagschen redacteur) Ir. G. J. Heymeyer, hoofd van de afd. sociale zaken van de Stichting voor den Landbouw, en Ir. W. van Beers, bodem- kundige. die deel uitmaken van de Neder- landsche delegatie, die in Brazilië c!e mogelijkheden van emigratie voor Neder- landsche boeren gaat bestudeeren, zijn per K.L.M.-vliegtuig vertrokken. Ir. C. van Steen, liet derde lid der deputatie, wien op medischen grond het reizen per vliegtuig werd ontraden, zal 26 Novem ber per boot volgen. Wij hadden vóór het vertrek nog een onderhoud met Ir. Heymeyer, waarin hij wees op liet feit, dat de emigratie van Ne- deriandsche boeren werkelijk een nijpend De glasvoorziening, waarvoor wij bij gebrek aan een inheemsche in dustrie geheel op het buitenland zijn aangewezen, gaat gepaard met groote moeilijkheden, zoo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Openbare Werken en Wederop bouw mede. De totale behoefte aan glas werd na den oorlogi geschat op 15 millioen M2. Tot dusver kon ruim 3 millioen M2 worden geïmporteerd. Indien de invoer ewiter in de komende maanden volgens de gemaakte afspraken geschiedt, zal omstreeks Maart—April 1947 de voorziening in de glasschade over het geheele land op ongeveer gelijk niveau zijn gebracht. De volledige be vrediging van de zeer groote behoefte zal echter nog wel enkele jaren in beslag nemen. Van regeeringswege wordt alles in het werk gesteld de glasvoorziening zooveel mogelijk te bespoedigen. probleem is. Als zijn overtuiging gaf liij te kennen, dat de emigratie zich op den duur zeker niet tot den landbouw zal be perken. In dit verband citeerde hij een re cente uitlating van den heer Kohnstamm, die berekende, dat de kans groot ik dat Nederland in 1952 weer 300.000 a 350.000 werkloozen zal tellen. Ook vakkundige arbeiders, ambachtslie den en wegenbouwers komen voor emi gratiein aanmerking. En waarom zou, aldus de heer Heymeyer, in het land, waar Nederlandsche boeren zich vestigen, geen plaats zijn voor een Nederlandsche zuivel fabriek, een jamfabriek e.d. Voorshands echter geldt onze aan dacht in de eerste plaats de 50.000 jonge boeren, die in ons land geen toekomst meer hebben. Hun emigratie is bittere noodzaak, vooral als men bedenkt, dat hun aantal door sanee ring en mechanisatie nog zal groeien. Daarom gaan wij als een deputatie van de Stichting voor den Landbouw voor drie maanden naar Brazilië om te zien of wij als landbouworganisatie de uitvoering der emigratie op ons kunnen nemen. De verwachting is, dat de Nederlandsche boeren in Brazilië door het kweeken van veredelde producten en Nederlandsche specialiteiten een goede plaats op de bin- nenlandsche markt zullën kunnen verove ren. Brazilië kent een sterke industriali satie, hetgeen tot uitdrukking komt in den gestadigen groei van toch al zeer groote steden. De Willem Barendsz, die zich Woens dagavond op 4 graden 30 minuten Zui derbreedte bevond, ^a! omstreeks 2? November Kaapstad kunnen aandoen. De stemming aan boord is uitstekend. De jagers A. M. 6, 7 en 8 zijn Woens dagavond 10 uur uit Dakar vertrokken en worden 4 December te Kaapstad ver wacht om zich daar bij het moederschip te voegen, dat er enkele dagen zal ver blijven. Een brand, die zich aanvankelijk vrij onschuldig liet aanzien, maar die zich hardnekkig voortplantte, heeft op het terrein van de Markthallen te Amsterdam tien van een rij van vijf tien loodsen in vlammen doen op gaan. Het waren houten loodsen, van elkaar door houten wanden ge scheiden, bedekt met rieten daken, opgevuld met stroo, waar aardappe len tusschen bewaard werden. De loodsen werden tijdens de bezetting gebouwd. De brandweer was tot van morgen toe bezig met het blus- schingswerk. De aardappelen, die er opgeslagen waren, konden grooten- deels in veiligheid worden gebracht, zoodat de schade zich tot het hout werk bepaalde. Omtrent half vier gistermiddag vatte het rieten dak van loods zeven vlam. Een vonk uit een lóschapparaat was er de oorzaak van. Aangewakkerd door den sterken wind sloeg het vuur vrijwel on middellijk over op loods zes. De brand weer was spoedig ter plaatse en bestreed 'met acht stralen uit drie motorspuiten liet vuur. Nauwelijks een uur later bleek ook loods acht te branden. Het vuur had zich door den houten wand, die met stroohaksel opgevuld is, voortgevreten. Men hakte gateri in den wand, trok het brandende stroo naar buiten en Joeg de stralen water naar binnen. Dikke grijze rookwolken joegen op den harden wind weg. Tegen half zes leek het vuur vrijwel bedwongen en de drommen menschen, die langs de Jan van Galenstraat het blusschingswerk gadesloegen, minderden wat. Men dacht reeds, dat het nu zoo lang zamerhand maar een kwestie van na- blusschen zou worden, maar het kwam anders uit. Telkens laaide het vuur weer op en de eene loods na de andere werd een prooi der vlammen. Omtrent het middernachtelijk uur stonden de loodsen vijf tot en met Hen in lichter laaie. Bur_ gemeester A. J. d'Ailly was toen op het Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk afnemend» Westelijke wind met voornamelijk in de kust streek nog enkele buien. Na een tijde lijke opklaring later weer toenemende bewolking en regen, weinig verande ring in temperatuur. Maan 7 46—16.38, zon 8.11—16.40. Drie en twintig Quitsche doctoren, die gisteren voor een Amerikaanse!» militair gerechtshof terecht stonden onder de beschuldiging honderdduizen den slachtoffers van concentratiekam pen 'doodgemarteld te hebben, verklaarr den zich onschuldig aan door de Amerikanen ten laste gelegde oorlogs misdaden tegen de menschheid. Dit proces, dat tot 9 December zal duren, wordt in dezelfde rechtszaal ge houden, waar Hermann Goering en de elf andere leidende nazi s bijna twee maanden geleden ter dood veroordeeld werden. ToF de beklaagden behooren de 42- jarige Karl Brandt, voormalig lijfarts van Hitler die op de plaats van Goe ring zit, en de 61-jarige Siegfried Handloser, nazichef van den medischen dienst der Duitsche strijdkrachten. Voorts de 35-jarige Herta Oberheuser, de eenige vrouwelijke beklaagde en voormalig arts in het concentratiekamp Ravensbriick. Zij antwoordde met een De Bulgaarsche eerste minister, Geor- gief heeft in de Groote Nationale Ver gadering tc Sofia het ontslag van zijn kabinet ingediend en voorgesteld, dat de zitting va,, de vergadering zal wor den verdaagd tot het nieuwe kapinet zal zijn samengesteld* Volgeiis het Roemeensche ministerie van Binnenlandsche Zaken zal het nieuwe par lement van Roemenië als volgt samengesteld zijn: Regeeringsblok 348 zetels. Nationale Boerenpartij 32, Hongaarsche Volksunie 29, Liberalen 3, Nationale Democr. Boeren 2. In een gezamenlijk communiqué van de oppositie, dat onderteekend was door Manioe n Bratanoe, wordt gezegd, dat het resultaat van de regeering op fraude berust, omdat „de elementaire begrippen omtrent gelijkheid, vrijheid en gerechtigheid met de voeten ge neden zyn" De vertegenwoordigers van de Nationale ®h de Nationale Boerenpartij in de Roemeen sche regeering hebben gisteravond hun ont- aS ingediend. ln een verklaring van de twee partijen wordt gezegd, dat zij aan de regeering had den deelgenomen in overeenstemming met de beslissing van de Groote Drie van 8 Ja nuari 1.1.. ten einde ervoor te zorgen, dat de vrijheid hersteld en de verkiezingen ge houden zouden worden. Ondanks het feit, dat het nutteloos scheen, waren hun ver tegenwoordigers in het kabinet gebleven „tot het bittere einde." Gevraagd naar de uitlatingen van de ver tegenwoordigers van de oppositiepartijen in de regeering, zei dr. Groza, de Roemeensche premier, dat het „houden van vrije verkie zingen 'in een atmosfeer van orde en vrij heid" bereikt was „zonder koppige likeur onder de boeren uit te deelen. Dr. Groza zei, dat de regeering „belang rijker dingen te doen had.' dan „voor niets nuttelooze protesten tc lezen." krachtig „niet schuldig" toten haar het woord werd verleend. Zestien van de drie en twintig be klaagden worden beschuldigd van het plegen van misdaden in Dachau. Als toeschouwers zijn vier en vijftig Duitschers uitgenoodigd, in overeen stemming met de nieuwe politiek om zooveel mogelijk Duitschers tot de pro cessen toe te laten. Na een langdurig politioneel on derzoek heeft het assurantie- en effectenkantoor „Het Centrum" te Amsterdam, dat z.g. „spaarbrieven" uitgeeft, deze week aanzegging ge kregen zijn bedrijf stop te zetten. Tijdens den oorlog werden in het ver koopkantoor der Ned. Staatsloterij de directeuren der particuliere loterijen op genomen, die via hun eigen hoofdagenten loten distribueerden o. a. over 8500 ge zinnen, n.l. de sigarenwinkeliers, kap pers, groentenboeren e.' d„ die uit den verkoop der loten een bijverdienste trok ken. Na de bevrijding werd het ver koopkantoor geliquidieerd. Vele hoofd agenten van de vroegere particuliere lote rijen werden officieel als collecteurs der Staatsloterij aangesteld, maar den ove rigen was het wettelijk verboden staats loten te verkoopen of een eigen loterij te stichten. Ook de 8500 gezinnen ont vingen geen loten mper ten verkoop. De ontslagen hoofdagenten gingen met de 8500 gezinnen den vooroorlog- schen toestand herstellen, waarbij naast de Staatsloterij oogluikend daaraan bijna identieke loterijen werden toege laten, al werden ze zoo nu en dan be boet. De hoofdagenten vereenigden zich met honderden agenten in het assu rantie- en effectenkantoor „Het Cen trum", dat van zijn loten „spaarbrieven" maakte en aan de vijf strooien van het lot, die juist zoo als bij de Staatsloterij 80 cent per strook kosten, een zesde toe te voegen van 1. Drie weken ge leden werd begonnen met den verkoop. De koopers dezer „spaarbrieven" zou den, indien zij ook deze laatste strook kochten de bezitters zijn van een „spaar- brief", die na 15 jaar met rente zou worden terugbetaald. De nummering was bijna dezelfde als de staatsloterij. Men had maar op dc trekkingslijst der Staatsloterij tekijken, en indien zijn nummer er voor een prijs op voorkwam, dan kreeg men precies evenveel uitge keerd als de bezitter van het officieele lot. Bovendien was het ook nog een verzekeringspolis. Er zijn zeker enkele honderdduizenden verkocht waarvan de bruto-opbrengst meer dan een mil lioen gulden zou zijn geweest. „Het Centrum", in welk kantoor de politie jJ. Zondag (dus vlak voor de trekking der Staatsloterij) een inval heeft gedaan, evenals bij Vele hoofdagenten in andere steden, is thans echter gesloten. De uitkeering der prijzen zal niet kunnen geschie den. Op het lotenmateriaal is beslag gelegd en de directeur, de heer Van Lakwijk, geverbaliseerd. HU verklaarde niets liever dan inge schakeld te worden bij dè officieele Staatsloterij. „Wij hebben daar steeds naar gestreefd, maar het is ons niet toegestaan; 8500 gezinnen waren er de dupe van". De Amsterdamsche politie heeft de zaak thans in onderzoek en kan op 'dit. moment nog geen inlichtingen over de resultaten mededeelen. Boven de stad New York zweeft door den verlichten avondhemel een voormalig luchtschip van de Amerikaansche marine, dat thans gebruikt wordt om door mid. del van duizenden zaklantaarnlampjes van een buitengewone lichtsterktepubli- ciieits- en advertentieleuzen tot in wijden omtrek bekend, te maken. Deze zich hoog door dc lucht bewegende aan- en uitflalc. kerende lichtreclame zal voor den toe schouwer op den grond ongetwijfeld een fantastisch gezicht opleveren Uit de Memorie van Antwoord op de begrooting van Marine blijkt, dat het' niet in de bedoeling ligt, weder tot samenvoeging van de departe menten van Marine en Oorlog tot een departement van Defensie, wel ke samenvoeging nimmer tot reëele bezuiniging heeft geleid, over tc gaan. Het zal geruimen tijd, en zeker niet korter dan twee en een half jaar, duren, voordat de „Zeven Provinciën" en „De Eendracht" aan de vloot kunnen wor den toegevoegd. Juist het streven om van deze kruisers moderne en niet-ver- ouderde schepen te maken, bij welker bewapening, en uitrusting gebruik wordt gemaakt van de oorlogservaringen, is aanleiding, dat met den afbouw zoo veel tijd gemoeid is. De algemeene gedragslijn zal zijn, dat de bouw van schepen voor de Konink lijke Marine aan Nederlandsche werven zal worden opgedragen. Van deze ge dragslijn zal slechts noodgedwongen worden afgeweken, wanneer een gelei delijke ontwikkeling van de vloot door de lange bouwtijden op onaanvaardba re wijze zou worden vertraagd. In ver band hiermede zal, .voor zoover thans kan worden overzien en indien de de- viezenpcsitie dit toelaat, nog slqchts overname van de Britsche marine ge schieden van een lightfleet-carrier, 4 torpedoboot jagers en het moederschip. terrein van den brand gearriveerd. Commandant J. B. Schuitemaker en hoofdbrandmeester D. Doets hadden de leiding. Het aantal stralen was reeds sterk uitgebreid. De drijvende mótor- spuit „Jan van der Heijden" nam met haar waterkanon aan het blusschings werk deel. Toch schoot kort na midder nacht ook het vuur uit loods vier en successievelijk moesten ook de loodsen een, twee en drie er aan gelooven. Het was acht uur vanmorgen, toen het eigenlijke blusschingswerk ten einde was. De „Jan" ruikte toen in. Vijf loodsen waren blijven staan. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Naar aanleiding van hardnekkige geruchten als zou de Lt.-Gouverneur-Generaal de regeering verzocht hebben tegen het eind van dit jaar van zijn post ontheven te worderf, waarbij men zelfs meende te we ten, dat Van Mook na de parafeering van- de ontwerpovereenkomst zijn taak ver vuld zou achten en zou worden opgevolgd dor den directeur-generaal van Alge meene Zaken, dr. P j. A. Idenburg, wordt thans "uit Batavia medegedeeld, dat Van Mook deze geruchten heeft tegengespro ken. Gisteren schreef „Het Dagblad" te Batavia in een hoofdartikel over de ont werp-overeenkomst o.m. het volgende: „De ontwerp-overeenkomst is een docu ment, waartegenover wij niet anders dan gereserveerd en met gemengde gevoelens kunnen staan. Het is niet meer dan een schoone belofte, die in de lucht zweeft. Een belofte van „een goede en krachtige ontwikkeling van beide landen in de toekomst, waaraan een stevig fundament ontbreekt." In een brief, welke Van Mook aan lt.- S'eneraal Mansergh heeft doen toekomen, ter gelegenheid van zijn vertrek uit In donesië, heeft de It. g.g. hulde gebracht voor het werk, dat alle Britsche en Eritsch-Indische troepen sinds hun aan komst op Java onder „zeer moeilijke om standigheden me,, onverdroten f]\er 'ca goede stemming" hebben verricht. Hier door zijn honderden, duizenden krijgs gevangenen gered en is de weg naar her stel van recht en orde vrijgemaakt. Hij bracht ook hulde voor de diensten van het Britsche Roode Kruis en de Rapwi. Tenslotte verklaarde hij. dat de herinne ring aan hetgeen de geallieerden hebben verricht, een biijvenden band tusschen beide volken heeft gevestigd. De recherche van het Centraal Distri butiekantoor te Den Haag heeft in sa menwerking met de economische re cherche te Enschede een onderzoek in gesteld naar een fraude bij de uitreiking van schoenenbonnen onder ambtenaren van het distributiekantoor te Enschede. Dit onderzoek heeft geleid tot de ar restatie van 12 ambtenaren, alsmede een ambtenares, die op het politiebureau in Enschede zijn ingesloten en naar Alme lo zullen worden overgebracht. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben inbrekers een goeden slag ge slagen in het distributiekantoor aan de Joubertstraat in Rotterdam-Zuid. Via een tuimelraam kwamen zij in het gebouw. Ze moeten met de situatie terdege op de hoogte zijn geweest, want zij begaven zich regelrecht naar de eerste verdieping, waar zich aan het eind van een gang een blinae muur bevindt, aan den zijkant waarvan de kluis is ingebouwd Juist aan de zijde, waar de ingebouwde kluis ongepantserd is. zijn de ongenoode gasten met metalen boren tusschen de voegen van de steenen aaa het werk gegaan, totdat zij een gat hadden verkregen van ongeveer 40 c.m. middellijn. Hierdoor was het mogelijk naar binnen te kruipen. In de kluis werd een tweetal kasten open gebroken. De buit is nog niet te overzien, maar in ieder geval staat vast. dat zij zeer belangrijk is. Er wordt een ontzaglijke hoeveelheid rantsoenbonnen vermist. Alleen voor eieren zijn er reeds ongeveer 100.000 rantsoen- bonnen verdwenen. De andere rantsoen- bonnen betreffen andere levensmiddelen en industrieproducten als petroleum e.d. Ook liet aantal coupures voor toewijzingen dat verdwenen is, benevens nieuwe bonkaar ten, is aanzienlijk. Omtrent de daders tast de politie op het oogenbik nog in hét duister. In verband met het feit, dat de we reldkampioenschappen wielrennen 1947 reeds in Juli gehouden zullen worden, is als datum voor het Nederlandsch kam pioenschap op den weg in principe de eerste Juni aangewezen. De data van de baankampioensehappen zullen nog be kend gemaakt worden. De sportcommiasie heeft voorts be paald dat de minimum-afstand voor een wegwedstrijd 100 K.M. moet bedragen en ciat alleen amateurs van 21 jaar en ou der een achtervolging mogen rijden. Wie te veel omvaamt, niets ver- saamt. Het is beter één voor nemen te maken en dat ten uit voer te brengen, dan vol goeden wil telkens zich iets voor te nemen, \maar het nooit doen. (Van een bijzonderen medewerker) Voor de zooveelste maal willen we de algemeene aandacht vestigen op het groote gezin. Dit keer naar aanleiding van de wijziging der Kinderbijslagwet door de Tweede Kamer. Dinsdag 19 No vember zonder hoofdelijke stemming aangenomen, welke wijziging voor vele gezinnen een inderdaad belangrijke ver betering geeft, maar waarbij tevens door de verwerping van het bekende amendement-Andriessen een goed ge fundeerde poging om de groote gezinnen in hun nog grooteren nood te hulp te komen, radicaal de nek is omgedraaid. Of de heer Andriessen, man van erva ring, al betoogde, dat vooral de groote gezinnen geholpen moesten worden; of hij al aantoonde hoe onrechtvaardig deze nieuwe regeling was, nu de kleine gezinnen een toeslag krijgen van f 2 40 per kind, •terwijl de groote gezinnen slechts een toeslag ontvangen van 93 cent per kind, het baatte allemaal niets. De belangen van het groote gezin bleken niet urgent genoeg om den minister zich van zijn eenmaal ingeslagen weg te la ten verdringen. De ouders van gToote gezinnen weten nu, dat in hun slovend bestaan nog niet veel verbetering konten zal- Ze weten het nu nog duidelijker dan ooit te voren. Er schijnen zooveel belangrUker zaken te zijn, dat de aandacht voor het groote gezin maar terloops zijn kan. „Wij weten niet te veel van de waarlijke behoeften der gezinnen," zegt de woordvoerder van de P. v. d. Arbeid. En men w"il het niet weten ook! Of in deze zaken de poli tiek een woordje meespreekt? Och, wat bekommeren de ouders van groote ge zinnen zich daarom. Ze zün alleen een desillusie rijker geworden- Het is de eerste teleurstelling niet en het zal ook de laatste niet zijn. Even moedig zul len ze voort gaan, om hun grootsche zaak zoo goed mogelijk ten uitvoer te brengen- Ze zijn er opnieuw aan her innerd, dat ze alleen staan. Dat is de les, die zij trekken uit de gebeurtenis van 19 November. Niemand van de an dere partijen, zelfs de katholieke leden van de Partij van den Arbeid niet. steunde de K. V- F. En daarmee weten de groote gezinnen, dat zU in hun nood geheel en al afhankelijk, zijn van eigen geloofsgenooten. Of deze wetenschap een aangename gewaarwording te weeg zal brengen, is afhankelijk van wat allen, Kerk en Katholieke Actie, in den ko menden winter voor het groote gezin zullen doen. Wij kunnen het niet ge noeg herhalen, dat allen, die in dezen leiding hebben te geven, zich op de allereerste plaats bekend moeten maken met de moeilijkheden op geestelUk en materieel gebied, waarmede de groote gezinnen te kampen hebben. Het gezin, en vooral het groote gezin, vergt ook de grootste, daadwerkelijke belangstelling. Omdat 19 November ge leerd heeft, dat van andere zijde de groote gezinnen weinig te verwachten hebben, rust op katholiek Nederland dui delijker, beslister dan ooit de plicht speciaal het groote gezin in zijn mid delpunt van zijn actie te stellen. In de in den loop van Woensdag te Berlijn plaats gehad hebbende bijeen- omst van den geallieerden contróleraad heeft Maarschalk Sokolofskv geantwoord op een brief, die op 14 November aan hem is geschreven door generaal Mac- Namey. In dezen brief wordt Sokolofsky erzocht Amerikaanschen journalisten machtiging te geven, de Russische zone te betreden op grond van vroeger geslo ten overeenkomsten. Maarschalk Sokolofsky heeft verklaard, dat het onmogelijk zou zijn dit verzoek voor 1 Januari in te willigen. Alle transportmiddelen zijn tot dan benoodigd voor de demobilisatie van de Russische troepen. Bovendien, zoo voeg de hij hieraan toe, zou het voor de jour nalisten .gevaarlijk" zijn onder deze omstandigheden in de zone te werken. Generaal McNaxney heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat de Sovjets nog niet geantwoord hebben op de hun gestelde vragen betreffende het wegvoe_ ren van geschoolde Duitsche arbeiders. Over de verdeeldheid in den geallieer den bestuursraad zeide de generaal..Wij zijn overeengekomen het gedurende lan gen tüd oneens te zijn". Hij voegde hier aan toe, dat naar zijn meening de moei. ïykheid in hoofdzaak gelegen was in het feit, dat de Sovjet-Unie niet accoord gaat met de unificatie van Duitschland, economisch noch politiek, zoolang er een overeenstemming is bereikt ter aanzien van het bedrag aan herstelbeta lingen, dat de Sovjets uit de loopende productie zullen ontvangen, en zoolang de Westelijke grenzen van Duitschland niet zijn vastgesteld. Naar wij vernemen zal Dom Jeróme Leussink O. S. B. dezer dagen via zUn kloóster in België naar Rome vertrekken, waar hU aan de hand van foto's de beel tenis van Kardinaal De Jong zal schil deren, die bestemd is voor de kerk San Clemente. Een der leden van de Oekraïnsche delegatie ter algemeene vergadering van de V. N. Stadnik trof het nitet, toen hij met een anderen Oekraïnschen gedele geerde, Advoina, in een van New Yorks straten een winkel binnenging om iets te koopen- De winkel was namelijk op dat oogen- blik tot operatie-terrein gekozen door twee gangsters en bij een schietpartij werd Stadnik in het rechterbovenbeen getroffen. Hij werd later in een ziekenhuis op genomen, waar hem een bloedtransfusie is toegediend. Zijn dijbeen is gebroken 1 ir. M. I. L. Dols, raad-adviseur van het ministerie van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening is benoemd tot bij zonder hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam voor het ge- ven van onderwijs in volksvoeding en voedsel voorzieninE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1