Heftige meeningsverschillen over processieverbod en crematie Te sterke mate van centralisatie bij den Wederopbouw WERELDNIEUWS IN BEELD i&J\:.Jt m» Ingewikkeld proces voor het Bijz. Gerechtshof te Almelo ONTWAPENINGSKWESTIE IN EEN VOLGEND STADIUM Gromyko - Molotof - Bevin A' Benoemingen van prof. De Quay en den heer Matser lokken critiek uit Katholiek volksdeel niet in de leiding vertegenwoordigd EERSTE KAMER BEHANDELT HET CONFLICT-OPSTERLAND Hutspot van S.D. en illegaliteit m* I spel HAVE ENGELAND WORDT NU VOORZICHTIGER S.S.-ers in doodkisten Duister. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 PAGTNA BUITENLANDSCH OVERZICHT „De Emigrant" BEKENTENIS VAN EEN SS-OFFICIER Wie wordt premier in Frankrijk? Wenschen Rijkswaterstaat- personeel Congres te Amsterdam „Stavelot" wint den „Blauwen Wimpel" voor vrachtschepen De volkstelling op 31 Mei Nu weer een echt St. Nicolaas geschenk TWEEDE KAMER V00RL00PIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER Streng regeeringsoptreden bepleit VUURGEVECHT AAN DE GRENS Bestuurder van smokkel auto gedood Twee gevangenen ontsnapt uit kamp .y (Wordt vervolgd) Immigratie in Australië Ook voor Nederlanders vestigingsmogelijkheid Huldiging Han Beuker en Wouter Denijs Bewapening is geen oorzaak van oorlogsgezindheid, maar zij schept omstandigheden waarin zulk een gezindheid bijna onvermijdelijk is. Het bezitten van legers, zee- en luchtvlo ten door één natie wekt vrees en wan trouwen bij andere naties en noopt hen, hqn strijdmacht eveneens op sterkte te brengen. En omdat men in het eene tand nooit geheel gerust kan zijn op de militaire kracht van een ander land, bestaat de neiging, het zekere voor het onzekere te nemen en paraat te zijn met een behoorlijke krijgsmacht. Aan der- gelijken twijfel zou een einde kunnen komen, indien de Veiligheidsraad wilde ingaan op het herhaaldelijk geopperde Russische voorstel, de militaire appara ten van groote en kleine mogendheden centraal te registreeren. Eenigen tijd geleden betrof dit voor stel nog slechts de troepen in landen, die niet tot de As-groep behoorden, maar Engeland teekende hiertegen scherp protest aan omdat het dan méér zou blootgeven dan de Russen. Bij monde van Molotof heeft de Sovjet-Unie nu haar plan een wijdere strekking gege ven; niet alleen van de troepen in niet-vijandelijke landen, ook van die in de vroegere As-staten zou opgave ge daan moeten worden. Ongetwijfeld een concessie van Moskou, dat nu ook open kaart zou moeten spelen inzake zijn mi- htaire machtssferen in Oost-Europa. Wellicht is een gebeurtenis als Chur chill's vraag in het Lagerhuis (of de Engelsche regeering wist dat de Rus sen 200 divisies in Oost-Europa hadden staan) daaraan .niet vreemd.. Stalin antwoordde tenminste persoonlijk; wel een teeken dat hij de vraag verstaan had en alleen al de veronderstelling onplezierig vond. Wat is echter 't nut van 'n toch nog maar gedeeltelijke opgave? Een land kan immers juist achter zijn grenzen aanzienlijke legers vormen en voor eventualiteiten in petto houden. Hitler heeft dat wel duidelijk gedemon- streerd. Bevin heeft dan ook niet inge stemd met het Sovjet-plan en wil wéér •een stap verder: ook van de legers in de ianden zelf moet opgave gedaan worden. het zou ons verwonderen als hij niet meende daardoor den Russen te slim af te zijn. De Westersche democratieën immers zijn veel openhartiger in hun lpgerzaken dan de Russen. Zij hangen °ok niet alels aan de groote klok, maar men kan toch eenige schattingen maken aan de hand van zoo nu en dan gepu bliceerde cijfers. Van achter het ijzeren gordijn daarentegen is heelemaal niets bekend. De ijverige belangstelling van de Sovjet-vertegenwoordigers te New York voor de wereld-ontwapening keert zich dus min of meer tegen hen zelf. Het lijkt er op, alsof Bevin hiermee nog lang niet tevreden is. Wat is, kan men immers voortgaan met vragen, wat is het nut van openbaarheid der cij fers als er geen instantie is die de waar heid van de opgaven kan controleeren, cue aanmerking kan maken op een even- het oorgenbllfc der opgave, ie kan voorkomen dat men later eventueele minima overschrijdt? Anders gezegd: wat is het nut van algemeene registratie als de centrale instantie al leen maar mag registreeren en verder niets? De Veiligheidsraad bestaat juist om meer te zijn dan 'n administratief cen trum, méér dan een kantoor waar men De belangstelling voor een bijeenkomst, de afd. Amsterdam van de vereeni- ®ihg „De Emigrant" Donderdagavond in et Indische Instituut had belegd, was Ff>r groot. Er bleken zooveel entréebewij- Zeh te zijn verkocht, dat de zaal om acht Jl,r het aantal aspirant-emigranten niet °n bevatten Het bestuur moest er toe OVergaan voor de vele teleurgestelden een 'ur later een tweede'bijeenkomst te hou- en> hetgeen zeer goed mogelijk bleek, aar de vergadering een kort verloop had. ®h bestuurszijde werd n.I. medegedeeld, ■a', op last van hoogerhand niet over ehhgratie naar Zuid-Amerika mocht ^urden gesproken. De vereeniging bleek niet koninklijk goedgekeurd te zijn. gesprokene bleef dan ook beperkt ot een opwekking om lid van de ver- f®higing te worden. Als men bedenkt, dat j inschrijfgeld f 5.—, het lidmaatschap l.5o per maand bedraagt, de vereeniging t'°S niet aan een koninklijke goedkeuring Irvi 's' vergadering een rumoerig ver- ^°P had, daar de leiding' de situatie niet feester bleef, dan is het al met al niet zoo verwonderlijk, dat „hoogerhand" voor f' geval een beetje huiverig is. Het 'aagstuk der emigratie is zoo gecompli- eerd, vereischt zoovele waarborgen van ®u voor emigranten, dat het alleen onder °ezicht van de overheid en onder des- undige leiding kan worden opgelost. CQere andere actie, hoe goed misschien °°k bedoeld, kan niet in het belang zijn an hen, die meenen gemakkelijker hun rood bunnen verdienen in den vreem- 5|e dan in het door den oorlog geslagen aderland of het tevens door inwendige alles weet, doch met dat weten niets kan doen. De Veiligheidsraad moet bevoegd heid tot controle bezitten en over de middelen beschikken, eventueele mis standen met kracht van wapenen te verbeteren: er moet een internationaal politieleger geschapen worden. ben oeringen nog méér gewonde Indië. 11e landen die deel uitmaken van de militaire commissie van den Veiligheidsraad hebben zich voor zulk een leger uitgesproken, behalve de Sov jet-Unie, die pas als de Veiligheids raad tot een of andere actie besloten heeft nationale legers beschikbaar vyenschte te stellen. Blijkbaar is zij bang dat het politieleger, waarbij Russische soldaten zouden zijn inbegrepen, op een goeden dag tegen, laat ons zeggen: één van de Russische randstaten zou kun nen optreden. Dat wil zij voorkomen door haar deelname van geval tot geval onzeker te maken. En eigenlijk verij delt zij op deze wijze grootendeels de werkzaamheid van een politieleger, dat dan pas enkele weken of maanden na een besluit van den Veiligheidsraad zou zijn bijeengekomen, weinig samenhang vertoonde en een harden dobber zou hebben tegen iederen overtreder die zelf over een leger beschikt. Hitler had bijna geheel Europa veroverd voordat de Geallieerden hun strijdkrachten hadden samengevoegd. Amerika laat de leiding in deze kwes tie tot op heden over aan Engeland en kijkt de kat nog wat uit den boom. Als de teekenen niet bedriegen zal Bevin stap voor stap. weigerend en voorstel lend, trachten de Russen tot een wer kelijk internationale ontwapeningsre geling te drijven. Na den eersten we reldoorlog, toen alle landen op eigen gelegenheid ontwapenden behalve één, heeft men leergeld genoeg betaald. De keuze is nu: niemand of allen. Maar allen slechts onder internationale con trole. Een glazen ampul, met naar men ge looft hetzelfde vergif als door Hermann Goering gebruikt, is gevonden op Sieg fried Kabus, voormalig majoor bij de SS, die is gearresteerd in verband met de bomaanslagen te Stuttgart. Kabus verklaarde, dat de aanslagen niet tegen het militaire bestuur waren gericht, doch waren uitgevoerd als pro test tegen het feit, dat de zuivering door Duitschers geschiedt en niet door Ame rikanen. Hij was intusschen tot de con clusie gekomen, dat zijn daad het Duit- sche volk meer kwaad dan goed had ge daan en zeide niet te gelooven, dat de meerderheid der Duitschers zijn actie steunde. Hij gaf toe, dat hij biljetten had aan geplakt met het opschrift „Neurenberg was geen vonnis, maar moord". Hij ge loofde niet, dat in concentratiekampen wreedheden waren voorgekomen. De leider van de MRP, Maurice Schuman, heeft „in de wandelgangen" '/an de Assemblée te kennen gegeven, dat zijn partij „er niet aan denkt een Communist, als eersten minister te aan vaarden". Hoewel dit geen officieele uitspraak van de MRP is, neemt men in poli tieke kringen in Frankrijk aan, dat de bestuursvergadering van de MRP, die gisterenavond laat nog in vollen gang was, een dergelijke beslissing zal nemen. Onder presidium van den heer H. A. Vullink van den R. K. Bond van Perso neel in Overheidsdienst werd in „Kras- napolsky" te Amsterdam een congres van het Rijkswaterstaatpersoneel gehouden. De heer J. Wiarda, hoofdbestuurder van den Ambtenaarsbond, hield een inlei ding, waarin hij de dienst- en rusttijden van het waterstaatpersoneel onder de loupe nam en de omstandigheid besprak, dat een groot gedeelte van het personeel in sommige gevallen meer dan tachtig procent op arbeidsovereenkomst in plaats van in vast, pensioenrecht gevend, dienstverband staat. Het congres nam twee resoluties aan, welke ter kennis zullen worden gebracht van den minister van Openbare Werken en Wederopbouw en waarin de uitdruk kelijke wensch wordt te kennen gege ven: aan eiken ambtenaar in dienst van den Rijkswaterstaat, dienst doende aan bruggen, ponten, sluizen, stuwen e.d., per week minstens één vollen vrijen dag van 24 uur voorafgegaan door een vrijen avond te perleenen, voorts een 48-urige dienstweek voor het personeel, werkzaam bij die objecten, waar vrijwel onophoude lijk arbeid moet worden verricht en voor de overige objecten maximum-diensttij den vast te stellen, welke aan redelijke eischen voldoen. Tenslotte behoort een einde te komen aldus de resolutie aan den toe stand, dat groote groepen van ambtena ren, sommigen met meer dan 15 dienst jaren, nog steeds in dienst zijn als ar beidscontractanten. Den minister wordt verzocht op korten termijn een groot aantal arbeidscon tractanten in vasten dienst te doen aan stellen. Het Belgische motorschip „Stavelot" won den blauwen wimpel voor vracht- booten, na de Atlantische Oceaan in 6 dagen en 18 uur overgestoken te heb ben. De gemiddelde snelheid bedroeg 20 knoopen. De op 31 Mei 1947 te houden volks telling betreft een volks-, beroeps-, woning- en gezinstelling. Het ligt in de bedoeling de bedrijfstelling eerst in 1950 te doen geschieden. Wendt tot een er kend „Philishavè handelaar Electrisch droogscheer-apparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND De politieke oommissie der V.N. heeft gisteren het debat over het voorstel van Molotof inzake de troepensterkte her vat. Nadat de afgevaardigden van Egyp te, Frankrijk en China zich ten gunste van het' voorstel hadden uitgesproken en Molotof nog een toelichting had ge geven, kreeg Bevin het woord. „Als ik het goed begrijp", aldus Be vin, „wordt de aanwezigheid van troe pen in niet-vijandelijke landen be schouwd als een gevaar voor den vrede. Ook als zij zich daar met toestemming der betrokken regeering bevinden. Mijn ïegeering zou in dat verband gaarne weten, of de vroeger tegenover Enge land aangenomen houding is belichaamd in de resolutie, die wij thans bespre ken. De Britsche regeering houdt zich reeds maanden bezig met de kwestie van de ontwapening. Niemand zal ont kennen, dat in de periode tusschen bei de wereldoorlogen Engeland het eerste land was, dat met ontwapening begon. Daardoor werden wij bijna door Hitier verslagen. Wij moeten de lessen uit den tijd tusschen 1918 en 1940 ter harte nemen". (Van onzen parlementairen redacteur a.l.) De begrafeniswet, het processieverbod, de zondagsheiliging, de zedenverwildering, de ambtenaren- en onderwijzerssalarissen, de arbeidscontractanten, de invasievoor schotten, de zuivering, gemeentelijke autonomie, noodlijdende gemeenten, sa menvoeging van gemeenten, pensioenen, de gehuwde ambtenares, de corruptie, burgemeester Matser van Arnhem, Pr,of. De Quay, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, de ex-politieke gevange nen en het woningprobleem, ziedaar de zeer onvolledige bloemlezing uit de on derwerpen, die tjjdens de avondvergade ring van Donderdag, toen de Tweede Ka- In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Openbare Werken en We deropbouw wordt een woord van waar deering gebracht voor hetgeen in ons land op het gebied van den wederopbouw onder persoonlijke leiding van minister Ringers is tot stand gebracht. Enkele leden waren van oordeel, dat het geheele departement overbodig is. Zij meenden, dat andere organen, Bij het met eenige aanvulling, de taak van het departement zouden kunnen overnemen. Zeer vele andere leden achtten dit voorshands uitgesloten. Voorts werd ge vraagd, welke plannen de minister heeft ten aanzien van den Nationalen Woning, raad. Verscheidene leden klaagden voorts (Van onzen parlementairen redacteur a.l.) De Friesche gemeente Opsterland, waar de gemeenteraad ontslag nam, om. dat de leden weigerden samen te wer ken met den gezuiverden burgemeester, pal een regeeringscommissaris krijgen toegewezen en als zeker kan worden aan genomen, dat de omstreden burgemees ter, de heer Poppinga, als zoodanig zal worden benoemd. Het desbetreffende wetsontwerp is Donderdagmiddag met zeven stemmen tegen (Communisten en enkele leden van de P. v. d. A.) ook door de Eerste Kamer aangenomen. Na een serie hamerstukken was Opsterland het eenige punt van de agenda, waar over het woord werd gevoerd. De heeren Reijers (C. H.) en Woudenberg (P. v d. A.) en de Communist Van San ten spraken hun afkeuring over het wetsvoorstel uit, waarbij de laatste het accent zelfs geheel verlegde en meende, dat de minister zich aan gezagsondermij ning schuldig maakte, omdat het gezag immers in de eerste plaats bij het volk c.q. bij den gemeenteraad berust. De heer Reinalda (P. v. d. A.) kon slechts noode zijn stem aan dit ontwerp geven. Hij deed dit echter, omdat het collectief op treden van den gemeenteraad in deze kwestie ondemocratisch is en afkeuring verdient. De heeren Zegering Hadders P. v. d. A.) en mr. Kropman (K,, V, P.) vielen minister Beel krachtig bij en be pleitten een streng regeeringsoptreden. „Waar gaan wü heen", zoo vroeg de eerste zich af, „als na iedere officieele zuivering nog een particuliere zuivering zou komen?" Uiteraard kwam ook de zuivering in het algemeen ter sprake en noch van de zijde der leden noch van de ministers tafel klonken daarbij opgewekte gelui den. „Als hij nog leefde zou ook Colijn wel gezuiverd kunnen worden", aldus de heer Reijers, „en het zou heelemaal geen kunststuk zijn b.v. Gerbrandy weg te zuiveren." In zijp antwoord deelde minister Beel o.a. nog mede, dat de commissie-Patijn aan het eind van haar taak komt en dat hij de laatste twee dossiers inzake de zruivering van burge meesters thans in handen heeft. dat op aanvragen van woninigibouwveree- nigingen, die om toelating vragen, niet snel genoeg wordt beslist. Ten aanzien van de organisatie van den wederopbouw oefenden vele leden, die in de huidige omstandigheden een gecentraliseerde overheidsleiding tot op zekere hoogte onvermijdelijk achtten, critiek op de huns inziens te sterke mate van centralisatie, welke hierbij heeft plaats gevondf#. Deze leden waren van oordeel, dat tal van bemoeiingen met den wederopbouw zeer wel aan de ge meenten overgelaten konden worden. De sterke centralisatie, zoo betoogden verscheidene leden, heeft niet alleen ge leid tot het vrijwel uitschakelen van de besturen der lagere organen, doch te vens tot het opbouwen van een enorm bureaucratisch apparaat, dat in zijn werking stroef en langzaam is. Zij be klaagden zich er over, dat ondanks of misschien juist ten gevolge van bet groote aantal ambtenaren (naar men meende meer dan 3000) beslissingen zoo lang uitblijven. Deze leden klaagden ook, dat in de leiding van den wederopbouw het katholieke volksdeel niet vertegen woordigd is, hoewel toch bij den wederopbouw (herbouw van kerken en scholen, bouw van woningen voor groote gezinnen) tal van vraagstuk ken rijzen, waarvoor juist dit deel onzer bevolking groote belangstelling heeft. Vele leden waren teleurgesteld, dat er nog zoo welhig gebouwd wordt. Verschei dene leden wenschten er met den mees ten nadruk op te wijzen, welk een ver ontrustenden invloed de slechte woning toestanden, in het bijzonder in de meest getroffen gebieden, hébben op de volks gezondheid. Ook in geestelijk opzicht zün deze toestanden funest. Niet alleen de jeugd, maar ook vele volwassenen gaan in deze omstandigheden moreel te gronde. Sommige leden achtten het niet juist, dat toestemming gegeven wordt voor het bouwen van theaters en biosc- copen. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen, aan de zwaarst getroffen gebieden bij de toewijzing van materialen en zoo mogelijk ook bij het verschaffen van arbeidskrachten zooveel mogelijk voorrang te geven. Men had den indruk, dat hieraan nog veel ontbreekt. mer de behandeling van de begrooting van blnnenlandsche zaken voortzette, door niet minder dan veertien leden voor nagenoeg ieege banken werden bespro ken. Variatie genoeg zou men zpo zeggen, doch bijna alle sprekers sneden dezelfde onderwerpen aan en de variatie beperkte zich dan ook meerendeeis tot de wijze van voordragen, want zelfs de gezichts punten liepen ten aanzien van vele on derwerpen weinig uiteen. Nagenoeg alle sprekers drongen aan op betere salarissen voor ambtenaren en on derwijzers, op vaste aanstelling van ar beidscontractanten (die soms meer dan 25 dienstjaren hebben), op een zuivere zuivering, op verbetering der kleine pen sioenen. uitbetaling der invasiegelden aan meer categorieën dan tot dusver, op groet ten steun aan noodlijdende gemeenten en op bestrijding der zedenverwildering. Velen gaven hun vreugde te kennen over het standpunt van minister Beel, dat eerder naar samenwerking dan naar sa menvoeging van gemeenten moet worden gestreefd, naar aanleiding waarvan som migen de samenvoeging van Kortgene en Colijnsplaat critiseerden, omdat 98 pCt. f;r bewoners van Colijnsplaat daartegen aren geweest. De heer Korthals (P.v.d.Vr.), de heer Seheps (P.v.d.A.) en de Staatkundig- Gereformeerde heer Van Dis waren het er roerend over eens, dat de katholieke heer Matser niet had mogen worden benoemd tot burgemeester van Arn hem, omdat de meerderheid der bevol king niet katholiek is, en dat de keuze van prof. De Quay, die als lid van het Driemanschap van de Unie de Winter hulp heeft gepropageerd, tot Commis saris der Koningin in Noord-Brabant een zeer ongelukkige was. Geen der sprekers twijfelde aan de kwaliteiten van Matser of ging zoover prof. De Quay als „fout" te kwalificeeren, doch niettemin vond men de keur» niet ver antwoord. Mejuffrouw Tendeloo (P.v.d.A.) brak een lans voor haar gehuwde sexegenoo- ten, die alleen maar voor een subsidie ln aanmerking schijnen te komen als men haar zeer hard noodig heeft. De heer Dassen (K.V.P.) nam het in alle opzich ten op voor de ambtenaren en waar schuwde o.a. tegen generaliseering als men over corruptie spreekt. De heeren Korthals (P.v.d.Vr.) en mr. Beernink (C.H.) spraken er schande van, dat aan ontslagen, niet geheel zuivere ambtenaren zulke hooge wachtgelden worden betaald en de heer Derks (K.V.P.) drong aan op betere voorschriften ten aanzien van de behandeling der ontslagen politieke de linquenten, omdat o.a. het woningpro bleem voor deze categorie len gemeente besturen veel kopzorgen baart. De heer Maenen (K.V.P.) vroeg o.a. aandacht voor den grooten nood onder de Jonggehuw- ,vofr wie een spoedige oplossing van ®sCrobIeem noodzakelijk is. aanzien van het processieverbod en de lijkverbranding' botsten de meeningen nogal eens heftig. Sommige leden voelden" er wei iets voor den katholieken vrijheid van processie te geven, maar dan moesten dezen meehelpen om de crematie kracht van wet te geven. De heeren Van Dis (St. Ger.) en Fokkema (A.R.) waren fel teger. het een zoowel als tegen het ander. Van katholieke zijde werden deze onderwerpen niet aangeroerd. Nagenoeg alle sprekers hadden zeer veel lof voor het beleid van minister Beel, die daarvoor, toen hll om 11 uur aan het woord kwam. zeer erken telijk bleek, doch zijn verder antwoord wegens het gevorderd uur tot Vrijdag uit stelde. Bij Esbeek naderde Donderdagmiddag een militaire vrachtauto uit de richting van de Belgische grens. Aan het bevel van de marechaussée om te stoppen werd geen gevolg gegeven, waarop men vuurde. Door een der kogels werd de bestuurder, de 24-jarige militair P. Tak, vermoedelijk afkomstig uit Cuyk, doode- lijk getroffen. De tweede inzittende is uit den wagen gesprongen en gevlucht. De wagen vervoerde voornamelijk Belgische tabak. Het einde van een opzienbarend proces voor het Engelsche militaire Gerechtshof te Batavia. M. Noach (links), vroeger in dienst van den Nederlandschen Geheimen Dienst, ontvreemdde 44 pond goud en 50.000 gulden uit den 5 millioen dollar grooten schat van den Japanschen kapitein Hiroshi Nakamura, die deze op zijn beurt ven het Nederlandsche Gouvernement had gestolen. Noach kreeg 14 maanden, zijn se cretaresse (links) Renêe Vlrich werd veroordeeld tot S maanden gevangenisstraf De twee Oostenrijksche weerkundigen van de zes maanden van het jaar door sneeuw geisoleerden observatiepost op den berg Sonnblick in de Oostenrijksche Alpen- worden door het 60ste Amerikaansche tro epentransporteskader van proviand voor zien. Twee C-47 vliegtuigen werpen 5 ton voedsel en brandstojjen af bij het op een hoogte van 3 km. gelegen station Twee S.S.-ers uit het kamp Ussel- stein, die met 80 anderen aan een be graafplaats voor gesneuvelde Duitschers werken, zijn dezer dagen in een dood kist ontsnapt. Amerikaanscche soldaten kwamen van een Amerikaansch kerkhof, waar ook Duitschers begraven liggen, om lijken over. te brengen. In Zuidelijk Nederland gesneuvelde Duitschers wor den namelijk naar dit kerkhof IJsselstein overgebracht. De Amerikanen gebruiken daartoe kisten, die per auto vervoerd worden. Nadat de stoffelijke resten daaruit zijn gehaald, worden de kisten opnieuw gebruikt. Tijdens het afladen hebben twee S.S.-ers kans gezien in de ledige kisten te kruipen en zoo per Amerikaanschen vrachtauto te ontsnap pen. Zij zijn op een pleisterplaats in Limburg uit hun lugubere schuilplaats gekropen. Vermoedelijk zijn zij daarna over de Duitsche grens verdwenen. Het ook in Nederland bekende zangkoor der „Petits Chanteurs d la Croix de Bois" gaf onlangs een concert in Londen. De kleine Parijsche zangertjes tijdens de re petitie in het Fransche instituut Roman op een Waddeneiland 16) -Ik weet al wat je bedoelt," merkte ^;ay op. „De kop-van-Jut! Nogal gek, °le combinatie, hè? Maar toch, 't zou fcunnen, want boeven geven elkaar vaak tan die zonderlinge bijnamen. In ieder geval moet die eigenste Jut den armen "lens Rickmers een leelijke poets gebak ken hebben, want de stakker schold hem uit voor ellendeling of zooiets." ,,'t Is een rare geschiedenis," bromde de kapitein. „Maar goed, dat je ze nog v°or de menschen verzwegen hebt. Ik Beloof, dat we er direct de politie van Pellworm bij moeten halen. Zoolang Jens aan dien ankerketting vastzit, kan hij niet wegdrijven, maar over drie uur nebben we weer eb en dan zou ie in de hiorgenschemering wel eens verdonkere maand kunnen zijn." Kay stemde levendig met hem in. „Ja, kijk, daar was ik nu ook bang voor. De noode moet secuur onderzocht worden, want ik geloof per saldo niet, dat de schilderes veel te vertellen zal hebben. Mij dunkt, dat zij hem pas opgemerkt heeft, toen hij al lang aan den ketting vastzat en die wonden al had opgeloo- pen." De oude zeerob ging met dat inzicht accoord, maar Harm Ehlers, die nog geen kijk had «p het verband in deze zaak, dat Kay on den kapitein al duidelijk scheen te worden, merkte op: „Maar moeten we de zaak dan niet eerst aan den schout rapporteeren?" „Den ouden Tonner?" zei Kay Möller. „Eigenlijk wel; hij is ten slotte de verte genwoordiger 'van den kerspelvoogd op ons eiland en dus het plaatselijk hoofd van politie. Mar in dit geval moeten we hem stilletjes laten loopen, Harm, want hij staat onder verdenking, dat zijn eigen zoon in de geschiedenis betrokken is." „Verdikkie!" riep de jonge schipper uit, „dat zou ik waarachtig niet geloofd heb ben! Uwe Tonner, nee zeg, nou maak je me wat wijs." „Och, Harm, ej is zooveel dat ongeloo- felijk klinkt. In een tijd als deze zakken verschillende menschen op verschrikke lijke manier af. In ieder geval heeft Uwe Tonner Jens Rickmers voor stiekum nachtwerk gebruikt, dat heeft Jens acht dagen geleden zelf verklapt." „Zoo, zit 't zoo?" zei Harm Ehlers som ber. „Ja, dan is 't natuurlijk 'n vuil zaakje." Kay stond op en nam zün jas en zijn fiet. „Zoo zit dat, Harm. En nu gaan we naar Pellworm om de politie te halen. Ik had graag dat je meeging, Harm, wil je?" „Natuurlijk, Kay, dat spreekt vanself," „En jij, kapitein, jij blijft hier zeker wachten tot we terugkomen? Best, We nemen de motorboot van Hein Ltihrs, dan zijn we met anderhalf uur weer te rug." De oude Dohse had plezier ln de vast beradenheid van den nieuwbakken vis- scher en knikte toestemmend. „Kom dan maar, Harm, we moeten op schieten," zei Kay tegen zijn onderstuur man. Hij riep zijn moeder, die inmiddels was opgestaan en vroeg haar den ouden' zeeman zoolang gezelschap te houden. Daarna ging hij met Harm op weg naar de baai. In den polder klopte hij aan bij Hein Lührs, die met zijn zuster nog altijd met de geredde schilderes bezig was. Toen Hein het hoofd buiten de deur stak, vroeg hij zacht: „Wel, hoe gaat 't met je logée?" „Ja, ze is wel bijgekomen," fluisterde Hein bedrukt, „maar ze heeft mij nog heelemaal niet herkend. Ze ligt daar maar en spreekt allerlei wartaal." „Wat zegt ze dan, Hein?" „Ja, wat zegt ze? Ik kan er niet recht wijs uit worden. Den eenen keer roept ze flans, waarom heb je dat gedaan?", dan brabbelt ze wat over „dat donkere wad" en „die koude vloed", en een vol genden keer schreeuwt ze: „Laat me los!" 't Is erg, Kay. Als dat maar goed af loopt „Man, maak je toch niet zoo be nauwd," antwoordde Kay. „Ze zal wel gauw weer opknappen, stel je maar ge rust! Maar zeg, Hein, ik moet dringend naar 'Pellworm en vlug ook kan ik je boqt krijgen?" „Ze ligt klaar in de geul; hier is de sleutelMaar jongen, Kay, wat moet je midden in den nacht nog in Pellworm doen?" „Dat zal ik je later haarfijn vertellen, Hein. Maar ga niet naar bed. Waar schijnlijk kom ik vannacht nog met de politie bij je thuis, om de schilderes, weet je." „Hè?" Hein greep hem verbaasd bij zijn arm. „Waarom Kay? Wat is er ge beurd?" „Jens Rickmers is vanavond in het wad op raadselachtige wijze omgekomen. Daarom ga ik de politie halen.- Maar dat moet je voorloopig nog vóór je hou den, Hein! En maak vooral de schilderes niet ongerust, als ze intusschen wakker wordt, ja? Nou, tot straks, adjuus!" Het nieuws had Hein Lührs aangegre pen en graag had hij zijn vriend verder ondervraagd. Maar die rende al met Harm Ehlers naar de baal. Toen sloot hij de deur en ging weer aan het bed van de schilderes zitten, waar hij zich aan zwaar gepeins overgaf. Toen Gesa uit de keuken kwam, schrok zi) van het onge lukkige gezicht van haar broer Onderwijl stapten Kay Möller en Harm Ehlers, zoo vlug als het stijve 'been van den onderstuurman het toeliet, door de vennen naar de ligplaats van de motor boot. Kay dacht na over de fantasieën van de schilderes en probeerde een ver klaring te vinden voor haar woorden! „Laat me los!" die konden aan Jens Rickmers gericht zijn. Maar wie was Jut en wat had die gedaan? Het liep tegen middernacht. Aan den hemel waren de wolken uiteen gedreven. De maan overgoot een gedeelte van het eiland met blauw tooverachtig licht. Kay haalde diep adem. Als Uwe Ton ner in de zaak betrokken was, dacht hij, dan stond Jan Paulsen er ook niet bui ten. Och Heer, die arme Helke, zuchtte hij. Zou het werkelijk waar zijn, dat zij zich met Uwe Tonner dacht te verloven? Neen, dat was onmogelijk! Zoo zou zij nooit met zich laten sollen. Maar als haar vader er op stond, en als hij nu ook eens met deze duistere geschiedenis te maken had?En wat zou het dan worden, als hij, Kay Möller, de heele bende ontmaskerde Opgewonden streek hij met de, hand over zijn heete voorhoofd. Plotseling greep Harm hem bij den arm en trok hem mee achter een dikken wilgenstam. Voor liet Bijzonder Gerechtshof (Arn hem), zitting houdend te Almelo, had zich. Donderdag te verantwoorden de opperwachtmeester van de rijkspolitie te Almelo, T. L. Haze, die gedagvaard is, omdat hil opzet t cl ijk een aantal N eder landers zou hebben blootgesteld aan opsporing, vervolging, vrijheidsberoovlng enz., door deze lieden, die hij als lllegule werkers kende, in contact te brengen met Hans Swart, dien hij voorstelde als een goeden Nederlander, ofschoon hij zou hebben geweten, dat deze Hans Swart voor den S.D. werkte. Verschei dene illegale werkers zonden tenge volge van dit verraad den dood voor het Duitsche vuurpeleton hebben gevonden. De ten laste legging ln deze zeer inge wikkelde zaak werd door den procureur fiscaal, mr. W. L. de Walle ln twee deelen gesplitst, waarbij beklaagde er allereerst van beschuldigd werd, door zijn optreden van Oct. 1940 tan. Sept. 1943 te hebben veroorzaakt, dat F. L. J. Tempel en K. Fikkert, beiden te Enschede, gearresteerd en gefusilleerd zijn. Voorts, dat hij door zijn optreden tot de arrestatie heeft bij gedragen van de echtgenoote van F. L J. Tempel, en van H. C. M. Postma te Hen gelo, die voor een Duitsche rechtbank res pectievelijk de doodstraf en drie jaar ge vangenisstraf tegen zich hoorden uitspre ken, welke straffen door Christiansen werden omgvaet in respectievelijk drie Jaar tuchthuisstraf en deportatie naar Duitschland, welke vonnissen beiden heb ben overleefd. Door het hof werden 10 getuigen ge. hoord, o.a. de kapitein P- van Houten van het derde bureau van den Generalen Staf, die een alleszins ongunstig oordeel uitsprak over den len luitenant Fikkert. Fikkert had in Aug. 1940 in Londen opdracht gekregen naar Indië te gaan. doch begaf zich in Lissabon naar het Duitsch gezantschap, waar hij met open armen werd ontvangen. Voorzien van geld vloog hij met de Deutsche Lufthansa naar Berlijn, waar hij vakkundig werd „ultgepompt", daarna stond men hem toe naar Nederland terug te keeren. Fik kert, die voordien reeds werkzaam was geweest voor den Nederlandschen spion- nagedienst, werd ln Den Haag als deser teur beschouwd. Verdachte Haze was al eerder door de Rijksrecherche, zoowel t#- gen Fikkert als tegen Tempel gewaar schuwd. Tempel speelde in Enschede in een strijkje en was daar voor en in den oorlog „tipgever" voor binnen- en buiten- landsche spionnagediensten. Op een vraag- van den president, hoe getuige van Hou ten wist, dat Fikkert zich in Berlijn had laten uithooren. antwoordde deze. dat hij zulks als vakman verklaarde. Ter ont lasting van Haze voerde deze getulge-des- kundige verder nog aan. dat Haze te recht kon vermoeden, dat Fikkert vroeg of laat de strop wachtte. Bij het verhoor van Haze vroeg de president, of hij op 7 Mei 1940 het bericht had doorgegeven, dat de Duit schers op het punt stonden Neder land te overrompelen. Getuige: „Zeer zeker, dat deed ik". President: „En hoe was daarop de reactie in Den Haag?" Getuige: „Men zeide mij, dat ik niet met zulke sensationeele dingen aan moest komen, omdat ik met zulk nieuws den boel in de war zou stu- ren. Ik vond het zeer sneu, want ik wist, dat het nieuws .goed was en drie dagen later werd lk ln het ge lijk gesteld". De thans gedetineerde Haagsche poll- tie-inspecteur Ft. M. Slagter, alias „Hans Swart verklaarde ln dienst van de „Si- cherheitspolizei te hebben gestaan en opdracht te hebben gekregen contact te zoeken met Twentsche Illegalen, in het bijzonder met Fikkert en Tempel. Haze verleende daarbij bemiddeling. De belangrijkste verklaring van getuige Slagter was wel, dat Haze hem geen ver dere namen van illegale werkers had ge noemd. In de middagzitting hield de Procureur- fiscaal requisitoir, waarbij hij vrijspraak vroeg ten aanzien van het primair ten laste gelegde. Voor het verraad, aan me vrouw TempelGetkate en den heer Postma uit Hengelo gepleegd, welke fei ten hij bewezen achtte vroeg de Pro cureur-fiscaal een gevangenisstraf van 1 y, jaar met aftrek van voorarrest en recht van cassatie. De verdediger, mr. dr. B. W. Kranenburg te Almelo, bepleitte vrijspraak. Na raadkamer wees het Bijzonder Go- rechtshof vonnis, waarbij de ten laste ge legde feiten bewezen werden geacht en. de opperwachtmeester Haze ontslagen werd van rechtsvervolging, omdat hij de strafbare feiten beging teneinde het ai- gemeen belang te dienen. De Australische minister van Voor lichting, Arthur Calwell, heeft ln het huis van afgevaardigden medegedeeld, dat den Australischen gezant in Den Haag is verzocht besprekingen met de Nederlandsche regeering te openen in zake een schema voor emigratie van Nederlanders naar Australië. Calwell deelde tevens mede, dat ^an leden der Geallieerde troepen bijzondere voorrechten zijn verleend, in het bijzon der waar het Nederlanders en Amerika nen betrof, teneinde hen aan te moedigen in Australië te blijven of na ontslag uit den dienst daarheen terug te keeren. Verscheidene Nederlandsche en Noor- sche militairen hebben reeds toestem ming gekregen in Australië te blijven, aldus de minister. 12 December as. zal het twintig jaar geleden zün. dat de pianisten Han Beuker en Wouter Denijs voor het eerst in het Amsterdamsche Muzieklyceum optraden met een programma voor twee vleugels. Dien dag zal dit feit bij hun optreöen ln de kleine zaal van het Con certgebouw te Atnsterdam herdacht worden. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3