Admiraal Helfrich en generaal Kruis bij de Koningin Groote winst der C.V.P. Duitsche oorlogsmisdadigers naar ons land Alle Dakota-passagiers gered Nederland heeft thans een nieuwe patrones Militaire kant van ontwerp overeenkomst besproken Invloed der Belgische vrouwen bij de gemeenteraadsverkiezingen De moord op de 29 gijzelaars in de Amsterdamsche Apollolaan No. 2: schoenenbon Overlevenden met een ski-vliegtuig uit benarde positie verlost Zuster Marie Adolphine Dierkx en haar gezellinnen zalig verklaard bureaux van redactie en administratie-, EVENTUEEL AFTREDEN VAN BEIDEN? Regeering hoort Comm.- Generaal Verliezen in Indië Zwitsers bleven baas op eigen erf Het weer ZUINIG MET KOLEN, GAS EN ELECTRA Zeeroovers blijven sctief Tot hoofd en hart MAANDAG 25 NUVtMBbR T?46 orste JAARGANG No. 23706 NA CHERIBON VERDEELDHEID IN DE LINKSCHE COALITIE 's-GRAVENHAGE, 25 Nov. - De vergadering van den Mi nisterraad ier behandeling van hei Indische vraagstuk, waarbij ook de Commissie- Generaal tegenwoordig zal zijn, is vastgesteld op Woens dag a.s. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke Minis terraad worden gehouden ier bepaling van hei stand punt der regeering. MAX VAN POLL IN ONS LAND TERUGGEKEERD .Resoïuti* tegen Commissie- Generaal DE RAMP OP DEN GAULI-GLETSCHER r>e heer Max van Polllid der Commissie-Generaal, is per SJcymaster uit tnaië in Nederland teruggekeerd. De heer Van Poll na zijn' aankomst op Schiphol Aan de stem hel leven te danken De redding (TetuoZfir op pagina 2) FRANKRIJK VOOR DE ZESDE MAAL TER STEMBUS Onthoudingen in voordeel der communisten TUINTJE „TER LEEN" EERERAAD LETTERKUNDE AFGETREDEN Een lui mensch overwint zijn traagheid niet door een dag ijverig te zijn, noch een gierig aard zijn schaperigheid door eenige edelmoediqe daden, even min als een zomersche dag in November de nadering van den winter kan tegenhouden. VERKIEZINGEN IN WüRTEMBURG SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad uinistratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: -JC Ssverin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeeMnger dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het( recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren De commandant van de marine strijdkrachten, luit.-generaal C. E. L. Helfrich, en de chef van den generalen staf, luit.-generaal mr- H. J- M. Kruis, hebben tijdens een onderhoud met een redacteur van het A N. F- bevestigd, dat zij den militairen kant van de ontwerp overeenkomst van Cheribon Woensdag j l. met H. M. de Koningin hebben be sproken. Terwijl luit.-admiraal Helfrich Weigerde de berichten te bevestigen, Volgens welke hij en generaal Kruis Generaal mr. H. J. Kruis voornemens waren af te treden, in dien de regeering de overeenkomst goedkeurt, verklaarde hij: „Ik voel niet veel voor deze overeenkomst", er aan toevoegend, dat hij zou af wachten wat de toekomst zou bren gen. De admiraal uitte twijfel, of de rni- litaire voorzieningen van de overeen komst van Cheribon, n.l. tot wederzijd- sche vermindering van de strijdkrachten en Nederlands'ch-Indonesische samen werking, zouden kunnen worden uitge voerd. „De geheele situatie is zeer onzeker en onduidelijk," aldus verklaarde de admi raal. „Wij weten, hoe het aan onzen kant staat, maar ik denk niet, dat de Indo nesiërs weten, hoehet aan hun zijde staat. Zij kennen niet de sterkte en de ligging van hun legers, indien men deze als zoodanig beschouwen kan. Het zijn eerder guerilla-benden en ongeregelde troepen." t Ook drukte admiraal Helfrich twijfel uit, of de republikeinsche autoriteiten de- bepalingen van het onlangs gesloten bestand zouden kunnen uitvoeren, „niet omdat zij onwillig hiertoe 'Zijn, maar omdat hun troepen moeilijk zijn te be reiken en de verbindingen slecht zijn." Generaal Kruis verklaarde, dat ook hij op het standpunt stond van wachten op de ontwikkeling van den toestand. Hij voegde hieraan toe, dat admiraal Helfrich en hij meer bezorgd waren over de algemeene militaire situatie dan over de overeenkomst van Cheribon op zichzelf. (Van onzen Brusselschen corresp.) e gemeenteverkiezingen, die gis- J teren in België plaats vonden, eer, zocdanlgeu achter grond, dat het belang voor de binnen- landsche politiek niet te ontkennen valt. De oppositie, door de C. V. P. gevoerd, krijgt hier immers een bevestiging of een ontkenning, omdat de l'inksche coalitie sedert lang niet meer de algemeene goedkeuring geniet en in zichzelf ver deeld is. Een aspect van den achtergrond van deze verkiezingen biedt de deelname Van de vrouwen- De V. P., die se dert lang op het vrouwenstemrecht aandrong en die misschien niet ten onrechte hiervan een invloed verwachtte °P de oplossing van de koningskwestie, heeft een zeer sterke propaganda ont wikkeld. Hoe zijn nu de resultaten? Deze in oijfers uit te drukken heeft weinig zin, haaar men kan over het algemeen vast stellen, dat de C.V P. een zeer grooten Vooruitgang heeft gemaakt- Ook de Libe ralen zijn veel sterker voor den dag gekomen dan bij de wetgevende verkie zingen, terwijl de socialisten een achter- hitgang boekten, die deels de Liberalen, deels de communisten ten goede gekomen is. Een paar feiten bevestigen deze situatie. Brussel, dat sinds een halve eeuw door een volledig liberal- meerderheid werd bestuurd, heeft een ander aan zien gekregen doordat de C. V- P. er de sterkste partij gebleken is. Leuvfen heeft voor het eerst sinds 16 jaren een christelijke meerderheid.( In Gent. dat altijd zeer socialistisch was, is de meerderheid voor de C. V- P- zelfs absoluut. Dit is niet het geval in Antwerpen, stad die in het brandpunt van de be langstelling stond door het haast per soonlijke duel tusschen burgemeester en bersten minister Huysmans en den heer ttelwaide, die burgemeester was tijdens de bezetting en zelf niet stemmen toocht, omdat hij „inciviek" werd be schouwd, maar door zijn Vrouw werd Vertegenwoordigd- Wel kwam de C. V. daar als de sterkste partij* te voor schijn met slechts één zetel minder als de andere tezamen- In het algemeen kan men zeggen, dat er in Vlaanderen een groote verschuiving is naar rechts en in Wallonië naar links. Voor de rest kan men over de toe komst slechts speculatief spreken. Blijft de regeering Huysmans nog aan of zal men thans eindelijk tot de lang ver wachte coalitie komen Libellen C. V. P. en socialisten? En zoo ja', wat wordt er dan van de koningskwestie? Eén ding is zeker, dat de toename van het kiezers tal met de stemmen der vrouwen een niet zoo absolute meerderheid heeft op geleverd als er verwacht werd en dat zou kunnen beteekenen, dat bij een eventueel referendum over de konings kwestie de uitslag nog niet zoo duidelijk is. De naaste toekomst zal uitwijzen of deze veronderstellingen te ver gaan- X::3F J8SS <r«?* Luit.-admiraal Helfrich De heer Max van Poll, lid van de Com missie-Generaal, arriveerde gisteren om 3.15 uur met het Indë-vliegtuig op Schip hol. De talrijke journalisten, die hem be stormden, hadden weinig succes. Op be sliste wijze weerde hij hen af en weiger de, hoe dan ook, zich over iets uit te laten. JWet eenige dat ik u kan zeggen is, dat er niets te zeggen is", sprak hij lachend, terwijl hij in den gereedstaan- den auto plaats nam. Onder de vrienden en familieleden, die hem op het vliegveld verwelkomden, bevond zich prof. mr. C. P. M. Romme. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navol gendeverliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 2e kl. A. Jansteen, stamb.no. 4500022, afkomstig uit Arnhem, gesneuveld 9-11-1946 in Ned.-Indië; Stoker 3e kl. o.v.w. H. C. Arisse, stamb.no. 4510112, afkomstig uit Zoelen, gesneuveld 20-11-1946 in Ned- Indië. Kon. Ned.-Indische Leger: Militie sergeant J. E. Blom, ^amb.no. 105608, af komstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 12-ll-'4ö in Ned.-Indië. Op een te Amsterdam gehouden verga dering van de Partij van de Vrijheid is een resolutie aangenomen, waarin de'ver - gadering als haar meening uitspreekt, dat de Commissie-Generaal op grond van be voegdheidsoverschrijding op het vertrou wen van het Nederlandsche volk geen aan. spraak meer kan maken en dat de aan de leden der Commissie-Generaal verleen de volmacht behoort te worden ingetrok ken. Onder dekking van het uniform der Kon. Marechaussee gekleede Duitsche militairen, hebben 10 Mei 1940 een overvalgedaan op de spoorbrug bij Gennep, waarbij dynamietladingen on schadelijk werden gemaakt. Een van de in marechaussee-uniform gekleede Duitschers was dc Ober-Gefreiter Wilhelm Deryck, die goed bekend was in de omgeving van Gennep. Deze is thans door de Netherlands Warcrijmes Commission opgespoord en naar Ne derland overgebracht. Hij zal als oorlogsmisdadiger terecht staan. Met hetzelfde transport is naar Ne derland overgebracht, de leider van het 62e regiment SS politietroepen, Eduard Kaminski en Fritz Pap, die in Mei 1943 te Almelo het echtpaar Van der Eist zonder vorm van proces doodschoten als represaille op de toen daar heerschende proteststaking voor het weder in krijgs gevangenschap terugvoeren Van Neder landsche officieren. Als verdacht van medeplichtigheid aan het zonder vorm van proces neerschieten van een aantal Nederlandsche burgers en 2 Amerikaansche piloten te Apeldoorn 2 October 1944, is naar ons land over gebracht, de SS Untersturmfuehrer Rupert Wiggers. Ook hij zal als oorlogs misdadiger terechtstaan. Bovengenoemde commissie heeft in Duitschland eveneens opgespoord twee leden van den Sicherheifsdienst te Amsterdam, Rudolf Hassel en Wil helm Klueting, die mede schuldig zijn aan het, als represaille op den moord op mr. Feitsma, doodschieten van de heeren mr. W. Dons, vice- president van de Rechtbank te Am sterdam, mr. W. Hulsman, raadsheer bij het 'Gerechtshof te Amsterdam, den arts dr. C. W. Ittmann, dien ex pediteur J. Smiling en J. Bak, 5 Februari 1945. Eerstgenoemde oor logsmisdadiger zal binnenkort naar Nederland warden overgebracht, de andere bevindt zich bij het reeds eerder genoemde transport. Hierbij was ook de voormalige Oberassistent, Adolph Golder, leider van afd. 5 van de Aussenstelle van den S. D. Amsterdam, die betrokken is ge weest bij het doodschieten van de 29 gijzelaars op de Apollolaan 23 October 1944. Eveneens is in Duitschland gevonden de voormalige Kriminal-Secretaer bij den Befehlshaber van den Sicherheits- dienst te 's Gravenhage, Frans Fischèr, die verantwoordelijk geacht moet worden voor het deporteeren van zeer veel Ne derlandsche Joden, die daardoor den naam „Judenfischer" verwierf en weldra naar Nederland getransporteerd zal worden. Het C. D. K. deelt mede, dat in den loop van December 1946 diegenen voor eenschoenenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer twee eindigt, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoe nen hebben ontvangen. Met de Nederlandsche coaster „Henk", die te Rotterdam is aangekomen, zijn on. derdeelen van negen hangars aange voerd. De Nederlandsche luchtstrijd krachten hebben deze van de R. A. F. overgenomen. Zij zijn o.m. bestemd om te worden geplaatst op de vliegvelden in Twente, Gilze-Ryen en Ypenburg, (Van onzen specialen verslaggever) Vier dagen van intense spanning; vier dagen vol van een kwellend nietsdoen: wachten, en toen het nieuws' kwam, dat „ze" gevonden waren, was er zelfs niemand, die het verlossende „eindelijk"' slaakte, maar alles was eensklaps een en al bedrijvigheid. Het was al begonnen zooals ieder ander vliegongeluk van den laatsten tijd Bfjna op regelmaat plukte een onbekende oorzaak een machine uit de lucht en smakte haar tegen een berg, een vlakte, een zee, een bosch, waar zij bleef liggen als een baken op het web van de internationale luchtwegen. Verleden week Dinsdag verdween de Amerikaansche Dakota ergens in de Alpen. Het was er .alweer een" en niemand was zich ervan bewust, dat uit dit dagelïjksch voorval een legerde ging groeien. Totdat er zich rond dit vliegtuig een vraagteeken spon. Badio- antennes tastten de Alpen af en peilden; journalisten stroomden naar Z.-O Frankrijk, naar Zwitserland. Oostenrijk en N.-Italië en wilden alles weten; reddingsploegen met hun materiaal en hun gidsen vergaderden in de gelagkamers van de touristen-hotels en boden hun hulp aan; tientallen vliegtuigen stegen op en zochten. daar gezeten en gewacht. Daarbuiten la gen in hun chaotische, geweldige rust de bergen. De aanblik, dien zij nu bo den, was echter dezelfde van vroeger niet meer. Er ging geen aantrekkelijk heid meer van hen uit. De sneeuw was opeens niet meer zoo mooi blank. De grillig gekartelde kruinen in de hooge ijle lucht, waarop de late middagzon in een teere schakeering van karmijn, blauw en lichtgroen ragfijn haar onder gang schilderde, hadden alleen maar hun ruigheid en onherbergzaamheid be houden. Het had alles geen bekoring meer: ergens in die bergen leefden nog twaalf menschen; daar joeg de storm wind mistbanken langs de kale graniet wanden en was de sneeuw de eenige be schutting. Daar werd gewacht naast een nauwelijks werkend radiotoestel en ver der niets. En hier werd gewacht, ge wacht en verder niets. In de groote benedenzaal van ons ho tel te Rougemont hing een atmosfeer van roök, dranklucht, warmte en geroeze moes van stemmen. Men sprak er Fransch, Italiaansch, Engelsch, Duitsch. De man nen gunden zich bijna de moeite niet om op een stoel te gaan zitten: zrtj zouden er toch ieder oogemblik op uit moeten trek ken. Zij zaten op de tafels, leunden op den schoorsteenmantel bij het groote vuur of stonden druk gesticuleerend rond een radiotoestel, dat zijn best deed zich in deze drukte verstaanbaar te maken. Een ma,glsche stilte placht telkens te vallen wanneer de omroeper de laatste berichten van 'het „Journal parlé" voorlas. Tastend en onzeker had men de plaats bepaald waar de Dakota moest liggen. Er waren radiografische boodschappen ont vangen, deels leesbaar, deels niet te ont cijferen. Wii hadden het nieuws eehoord uit Cha- monix en van het vliegveld Orly. dat hei wrak gevonden was. De berichten bleken voorbarig te zijn. Maar de zwakke radio signalen van de Dakota hadden toch een driehoekspeiling mogelijk gemaakt, waar bij echter magnetische storingen Iedere nauwkeurigheid onmogelijk maakten. Men gaf de boodschap terug door: „Steekt vu ren aan". „O. K." antwoordde de Dakota En na elk nieuw, en schaarsch détail boog men zich weer over de kaart en ke ken tien paar oogen naar een met pot lood getrokken cirkeltje midden in ae Alpen. Uit de kluwen van menschen die zich rond de tafel verdrongen, stak een arm naar voren en een knokige vinger bleef strak aan den rand van het zwarte cirkeltje geplakt: nog niet gevonden. De kluwen ontwarde zich weer. Het meis.re aan de bar leunde voorover en vroeg weer: „Alors, on les a trouvés?" „No", zei een Amerikaan, die raadde wat zij zei. Hil sr.auwde het haar bijna toe. Iemand be stelde een consumptie. De dramatische dialoog met de lucht- schipbreukelingen ging verder: „Hulp is onderweg: wij komen". En dan kwam van ergens uit de Alpen: „Een vliegtuig is over ons heengevlogen maar heeft ons niet gezien". En later:- „Helpt ons, wij zouden nog zoo graag willen leven". Het klonk vertwijfelend en werd weer stil in de zaal. Vier dagen .lang haddeij we Het verlossend oogenolik kwam Vrij dagmiddag om tien voor vier, toen een Britsche Lancaster en twee Vliegende Forten op den 3000 Meter hoogen glet- scher van den Wetterhorn de veronge lukte Dakota ontdekten. De ban, die vier dagen op ons gelegen had, werd weggenomen. De gelagkamer van het hotel stroomde leeg en het barmeisje bleef achter b(j een bemorste „kist", een eenzaam spelend radiotoestel en een zaal, waar geen tafel en geen stoel meer op /.ijn plaats stond. We overlegden wat ons te doen stond en besloten den trein te nemen over Spiez naar Interlaken, daar we nog niet wisten aan welke zijde van den Wetter horn het vliegtuig lag. Ik herinnerde mij deze toppen van de Jungfiauketen maar al te goed. De naam van den In de buurt liggenden Schreck- horn zegt al genoeg. En werd de steile noordwand van den Eiger niet pas voor de eerste maal ln Juli 1938 beklommen? Nog dezen zomer was ik In Grindelwald, van waaruit men een prachtig zicht heeft ou den Wetterhorn, en overdacht nog hoe gevaarlijk een tocht naar den top door de vele „cheminées" en hellingen wel was In dit jaargetijde, nu de sneeuwgrens veel lager ligt, v- beklimmen .hapnt. ondoenlijk ln verhand met de Zaligverklaring van de zeven zusters die in den Bokser-i opstand den marteldood ondergingen heelden wij hierbij een schilderij van de Serraz af. Het stelt de verheerlijking voor van de nieuwe Zaligen, waarbij het kruis dat deze zusters plegen te dragen als hoofdmotief voor het schilderij diende Er zijn vele zangers die bestaan van hun stem, maar er zijn slechts weinige, die aan hun stem het leven te danken hebben. ^Een van die weinigen is Miklós Vari Weinstock, een 23-jarige Hongaarsche te nor, die optreedt ondei den naam „Nicolo Gaff- ney" en door sommige Ita- liaansche vereerders ais een tweede Caruso wordt beschouwd. Volgens zijn eigen ver haal heeft de zaak zich als volgt toegedragen: Zijn geheele familie vader, moeder, broers, zusters en andere bloed en aanverwanten, tezamen niet minder dan 98 per sonen werd door Nazis „geliquideerd". Alleen de zanger zelf werd gespaard om ingelijfd te worden in de legioenen der nazi-sla venarbeiders in Honga rije. Op zekeren nacht ging, een der gevangenen er van door. Den volgenden morgen werden Weinstock en ne gen andereit aangewezen om als vergelding voor die „misdaad" ter dood te worden gebracht. De gedoemden moesten een doodenmarsch volbren gen naar de executie plaats, die op ongeveer 35 kilometer afstand was ge legen. En terwijl zij daar voortstapten, de dood te- gemoet, schreeuwden de nazi-bewakers hun toe: .Zingen, jullie zwij nen, zingt je laatste liederen." Weinstock zong. Hij zong 8 kilometer lang. Toen liet een Duitsch stafofficier de troep in de nabijheid van een dorp halt hou den. Hij sprak een oogen- blik met den comman deerenden officier en trok toen Weinstock uit de groep. Maandenlang heeft deze stafofficier, die volgens Weinstock Hesse heette, Majoor Baurat Hesse, en die een voormalig componist en architect was, den jongen tenor geprotegeerd tot op een dag een Pruis van hoo- gere rang verscheen en van het geval hoorde. Prompt besliste hij, dat zulk een voorkeursbehan deling niet goed was voor een „slaaf". Majoor Hesse wist, wat waarschijnlijk zou volgen. Om drie uur in den morgen maakte de Duit- scher Weinstock wakker, gaf hem een pakje met zijn persoonlijke bezittin gen, duwde hem in een auto van de staf en reed hem tot op vijf kilometer van de Russische voorpos ten. Daar gaf hij Wein stock een uitgebreide kaart, opdat hij verder den weg alleen zou kunnen vinden, drukte hem de hand en zeide: „Ik doe dit in naam van de cultuur en de bescha ving. Moge de Führer mij vergeven. Leve het natio naal-socialisme." Tegen het einde van de dag had Weinstock de Russen gevonden. In Interlaken hoorden we, dat het vlieg tuig neergekomen is aan de Oosthelling van den Wetterhorn en dat" de inzitten den nog allen in leven waren. Meiringer. bleek het cenrtrum te zijn van waaruit de bergingswerkzaamheden ondernomen wer den. Daarom gaan we erheen over Brienz In Meiringen vinden we een groote be drijvigheid. Verschillende groepen alpi nisten trokken de bergen in om contact met het gestrande vliegtuig te maken. Zij deden er elf uren over om op den Gauli- gletscher te komen, waar zij met wild enthousiasme ontvangen werden. In het stadje zelf reden opgewonden Amerika nen in jeeps bedrijvig heen en weer. Het leek wel of er een vijandelijk front er gens dicht in de buurt lag: Meiringen was voor één dag veroverd. Amerikaansch gebied. De Zwitsers moeten zieli, als specialisten van alpinisme en ook als vrij volk, eenigs- zins op de teenen getrapt hebben gevoeld, want er hebben zicli kleine wrijvingen voorgedaan. In de buurt van den Schwarz- horn was een hulppost geïnstalleerd, die slechts over een enkel telefoontoestel be schikte. Met de hun bekende voortvarend heid meenden de Amerikanen, dat bet ge bruik daarvan hun vanzelfsprekend toe kwam. Er werden groote woorden gewis seld, maar het toestel hleef Zwitserseh be zit Een ander verschil van meening was het Amerikaansche plan parachutisten af te laten springen op den CanJ'-gletsclier. De Fr&nsche mannen en vrouwen zÜn gisteren voor de zesde maal in dit jaar ter stembus gegaan, ditmaal ter ver kiezing van 84000 kiesmannen, die over twee weken op hun beurt een deel der leden van den nieuwen Franschen se naat zullen kiezen. Wanneer de communisten ook bij deze verkiezingen een meerderheid verkrijgen, zullen zij hun aanspraak op het premier schap nog meer kracht kunnen tijzetten. Zooals bekend hebben de communisten een coalitieregeering voorgesteld met so cialisten en radicalen, doch zonder de MRP. Volgens schatting heeft 25 procent van de kiezers zich van stemming onthouden. Het groot aantal onthoudingen heeft in het voordeel def communisten gewerkt. Volgens de laatst binnengekomen uit slagen is de stand voor de grootste par tijen aldus: kiesmannen Verwachting bit Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid-West en West, wisselend bewolkt met enkele regenbuien, weinig veran dering van temperatuur. Maan 11.04—18.17, zon 816—16.37. Communisten M.R.P. Socialisten Rechtsche partijen Rad. Soc. 24.721 24.446 14.280 11.742 8.348 Toen Vrijdag j.l. te Brighton het tienduizendste Britsche aluminium- huis werd overgedragen aan den huur der, door een vertegenwoordiger van het departement, was dit huisje voor- zien van een keurig tuintje met ge schoren gazon en struikgewas. Den vol genden morgen echter kwam de huur der tot de ontdekking, dat grasveld en struikgewas verdwenen waren. Werk lieden deelden den verbaasden huurder mede, dat zij den tuin verwijderd had. den volgens ontvanaen orders." Het schijnt, dat het tuintje slechts dienst heeft gedaan als „Potemkin-gevel voor het bezoek van den ministerxeelen vertegenwoordiger.... Het ministerie van Economische Za ken vestigt er de aandacht op, dat de staking in de Amerikaansche kolen mijnen de kolenpositie hier te lande zeer ongunstig beïnvloedt. Alles zal derhalve in het werk moeten worden gesteld elk, niet strikt noodzakelijk, verbruik van kolen, gas en electriciteit te vermijden. Zoo zal, ondanks dep hcgrjjpelij- ken wensch van de middenstanders, ook voor de komende feestdagen g én stroom voor étalages en re- clamcverliehting beschikbaar kun nen worden gesteld. Voorts zal het publiek zich stipt dienen te hou den aan de rantsoenen voro gas en electriciteit, zooals deze laatstelijk veerden vastgeseid 1 October j.1. Overschrijding van deze rantsoenen an in geen geval worden toegestaan. Teneinde een te hooge „spitsbel^ting" van de electrische centrale te- voorko men. moet tenslotte worden aangedron gen op een zoo gering mogelijk stroom verbruik tusschen 2 30 en 9.30 uur voor middags en 15.30 uur en 18 uur namid dags. Ondanks het patrouilleeren van Ne derlandsche marinevaartuigen, blijven Indonesische zeeroovers actief in de Straat van Madoera, zoo deelt de Ma rine Voorlichtingsdienst mede. Onlangs zijn weer twee prauwen hier van het slachtoffer geworden. In het eene geval werd de prauw verlaten aan getroffen, terwijl verder alleen scheeps papieren ontbraken, in het andere ge val waren de zeeroovers nog druk be zig de lading in kleine bootjes over te laden, toen zij bij hun bezigheid door de Nederlandsche marine werden ge stoord. De eereraad voor de letterkunde heeft aan den iprnister van O.. K en w- een schrijven gericht waarin hij mededeelt ken nis genomen te hebben van onderscheidene uitspraken van den centralen eereraad. da teerend uit den laatsten tijd. waarbij in hooger beroep uitspraken van eereraden zijn vernietigd met het gevole. dat debe trokken kunstenaar of wel geheel vrij fc:- ging. of wel werd onderworpen aan een maatregel van voor hem zeer licht karak ter. De eereraad ls daarbij gebleken, dat de fcentrale eereraad zich stelde op een sta no" - bunt. dat onoverbrugbaar afwijkt van dat gene hetwelk de eereraad van den aanvang al tot heden heeft gemeend als het een.g jttisie te moeten inn-men. Op dien grond is de eereraad van oor deel geen vruchtdragend werk meer te kunnen verrichten onder supervisie van den centralen eereraad en ziet, zich in zijn ceheel genoodzaakt zijn ontslag aan te bie den. De afgetreden leden van den eereraad voor de letterkunde zijn mr. F. Hnrde- wijk, voorzitter; prof. dr. i. Tlelronv, vlce-voorzltter; mr. Ntjhnff, A. E. 4. B. ter Clast. mevr. A. RomeinVerschoor, prof. dr. IV. liellinga en A. Defresne. De eereraad voor de architectuur en toe gepaste kunst stelt zich op hetzelfde standpunt als de eereaad van de letter kunde ten opzichte van de uitspraken van den centralen eereraad (Van onzen Romeinschen correspondent) Voor de honderden pelgrims, die naar Rome gekomen waren, om deze plechtig heid bij te wonen, aai het een onverge telijk oogenblik geweest zijn, toen om tien uur de kardinalen, bisschoppen, abten en prelaten de stralend verlichte basiliek van Sint Pieter binnentraden, gevolgd door den celebrant Mgr. Olaf Smit, bis schop van Paralas en kanunnik van St. Pieter. Nadat de pauselijke breve was voorgelezen, waarin de H. Vader de le vensgeschiedenis. de heldhaftige deugden en den roemrijken dood van deze martela len en martelaressen verkondigde, hief Mgr. Smit het Te Deum aan. De dui zenden in de kerk begonnen te juichen en in de handen te klappen, toen de reliek schrijn. welke op het altaar stond, werd ontbloot en het gordijn wegviel, dat de enorme beeltenissen der nieuwe zaligen, door honderden lichten omkranst, had oedekt. Nederland heeft (hans een nieuwe patrones, de zalige zuster Marie Adol phine Dierkx en het was voor alle aanwezige landgenooten een zeer ver heugend feit, dat een Nederlandsche bisschop in aanwezigheid van. kardina len en tal van prelaten de pontificale Hoogmis opdroeg. Na het Te Deum zong Mgr. Smit het gebed van de nieuwe zaligen. Het was hun glorxt en hun belooning, toen in de grootste kerk der wereld voor de eerste maa hun voorspraak werd ingeroepen. Bij de Hoogmis werd de celebrant geas sisteerd door Vaticaansche kanunniken. De plechtigheid, welke ruim twee uur duurde, werd opgeluisterd door de beroemde Capella Giulla van den Sint Pieter. Het hoogtepunt van dezen dag kwam evenwel, toen de Paus 's middags om vijf uur den Sint Pieter werd binnengedragen om de zaligen te ver- eeren. De basiliek was tot in de verste hoeken gevuld. De Heilige Vader werd op stormachtige wijze door de ruim dertigdui zend menschen begroet. Na een kort, lof, tijdens hetwelk de Paus het allerheiligste bewierookte, werden aan Zijne Heiligheid een fraaie reliekschrijn en bloemen aangeboden alsmede een levensbeschrijving van d3 zalige martelaars en documenten in foto grafieën. betrekking hebbend op hun leven en op het proces van hun zaligverklaring. Alle te Rome vertoevende kardinalen woon den de plechtigheid bij, evenals een zeer groot aantal bisschoppen en het vrijwel vol tallige Corps Diplomatique. De ruim honderd Nederlandsche pel grims zullen Woensdag door den Paus in audiëntie worden ontvangen, tezamen met de delègaties uit de andere landen, die voor deze gelegenheid naar Rome zijn gekomen. Zaterdagmorgen heeft Mgr. Smit een pontificale Hoogmis op gedragen in de titelkerk van Kardinaal De Jong, de San Clemente. Vóór de H. Mis zegende de bisschop het huwelijk in van twee pelgrims uit Maastricht, die zich voor de zaligverklaring van Zon dag te Rome bevonden. Zondag zijn in den staat Württem- "berg—Baden in de Amerikaansche zone een referendum en verkiezingen gehou den. De kiezers moesten een nieuwe grondwet aannemen of verwerpen en 100 gedelegeerden kiezen. Deze zullen het bestuur der Amerikanen over nemen en binnen 16 dagen een mi nister-president kiezen. In de hoofdstad Stuttgart had in den namiddag slechts 40 pet. van de bevolking haar stem uitgebracht. Latere schattingen raamden de deelname op 70 pet De verkiezingen hadden een rustig verloop. Maarschalk Sokolofsky, opperbevel hebber der Sovjet-bezettingsstrijdkrach ten' in Doitschland, heeft omzetting van het provinciale bestuur van Sak sen in een regeering goedgekeurd, al dus meldt radio Leipzig. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is het twaalfjarig zoontje van de familie D. te Delft door een auto aangereden en kort daarop overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1