STAD EN OMGEVING PHILIPS DE HOND WOEF EN IK De vliegramp in de Alpen HMEI spel Zwitsersche ervaring wint het van Amerikaansche voortvarendheid r Wij luisteren naar Haarlems Kunstcentrum AGENDA Vrouwelijke inzittenden hielden zich goed Ook ontevredenheid bij het Nijverheidsonderwijs MAANDAG 25 NOVEMBER 1946 PAGINA 2 Gem. ziekeMsverzekering Premies worden per 1 Jan. verhoogd „Euphonia" recipieert Geslaagd feestconcert Nieuwe bonkaarten JUBILEUM KAPELAAN VAN BEUKERING ZIEKEN-APOSTOLAAT VERJAART Zaak-Foeken wordt opnieuw behandeld Inspecteur Dijkstra Druk werk voor de politie HEEMSTEDE HEEMSTEDE GAAT GELDLEENING AAN i OPENLUCHTTHEATER TE HEEMSTEDE? In het wandelbosch „Groenendaal" [in het kort ZANDVOORT Nü weer een echt St. Nicolaas geschenk! „Ciske de Rat" Feestavond voor de ouden van dagen K.V.P. Kath. Arbeiders Beweging Burgerlijke Stand Centraal huis van vrouwelijk jeugdwerk ingewijd 200.000 sigaretten in beslag genomen Personalia Zilveren professiefeest van pater mag. dr. S. Stokman BataviaLos Angeles Dr. Ariënsvereeniging jubileert Waar zijn onze troepenschepen „MVA (Wordt vervolgd De oorzaak NAZORG POLITIEKE DELINQUENTEN NEDERLAND—CANADA Scheep vaar tberi ch ten Met ingang van 1 Januari 1947 zullen de premies van de gemeentelijke zieken huisverzekering te Haarlem worden ver hoogd en wel als volgt: Tarief A: volwassenen 1.50 per maand, kinderen beneden 18 jaar ƒ0.35 per kind en per maand, voor het vierde kind en volgende kinderen ƒ0.25 per kind en per maand. Tarief B: volwassenen ƒ0.75 per maand, kinderen beneden 18 jaar ƒ0.25 per kind en per maand, voor het vierde kind en volgende kinderen ƒ0.20 per kind en per maand. Het was een programma van bijzonder goed gehalte, dat Haarlems Kunstcen trum Zaterdagavond het Haarlemsche publiek presenteerde, een avond, die met zorg samengesteld en rijk aan afwisse ling was. Twee symphonie-orkesten, n.l. „Haer- lem" en „Euphonie" uit IJmuiden, open den onder leiding van Willem Rettich met de ouverture Egmont van Beethoven, waarin zich vooral de strijkers onder scheidden. Van de door Elsa Rettich- Bartlier gezongen liederen, kon het Largo van Handel ons het meest beko ren, daar haar warme, donkere stem hierin het best tot uitdrukking kwam. Henk Schaer declameerde pakkend en overtuigend eenige fragmenten uit Von ders meesterwerken, waarvan een deel uit .Skmscm" het meest suggestieve was. De Jonge declamator Herman Prancken droeg wat monotoon, doch overigens niet onverdienstelijk zijn dictie/Was zeer goed eenige gedichten van Marsman voor. Rijk aan vormkracht waren de dansen van Heigo Kolt, wiens „Idee Fixe" op muziek van Rachmaninoff fascineerde er. wiens „Invitation a la valse" op muziek van Joh. Strauss vermakelijk aandeed. Het programma na de pauze heeft de Nelson revue voor haar rekening geno men en het was een bont allerlei, wat deze aanbood. Verbazingwekkend was de dichtvaardigheid van den conférencier Joseph Baar en de techniek van de pianiste Hansje Kerckhoff, die twee vleugels gelijktijdig bespeelde. Betreurens waardig was, dat een aantal bezoekers aanleiding zag de zaal te verlaten (zelfs op een zeer demonstratieve ma nier) omdat zij plotseling tot de conclusie kwamen, dat het Nelson-gezelschap Duitsch was en in die taal zong en ac teerde. vergetende, dat de leden van dit ensemble steeds anti-nationaalsocialts- tisch geweest zijn en. gedurende den xsrlog ondergedoken waren. Nadat de R. K. Harmonie „Euphonia" velden week haar jübilarissen in een f eestvergadering gehuldigd had, reci pieerde Zaterdagmiddag het bestuur in getouw „Domi" te Overveen, waar tal rijke organisaties en persoonlijkheden de herdenking van het 25-jarig bestaan door hun aanwezigheid meer luister bijzetten. De heer v. Bokhoven voerde namens de Arbeiders Muziekvereeniging „Excel sior" en de buurtvereeniging Kamplaan- kwartier" het woord; de heer v. d. Lin den namens den Haarlemschen Bond van Muziekvereenigingen en de Zangvereeni- ging „St. Caecilia"; de heer v. Laarschot namens de K.A.B. te Overveen. Hün hul digingswoorden gingen vergezeld van partituren of bloemen. Ook van andere zustervereenigingen waren fraaie bloe menmanden ontvangen. Ter receptie kwamen verder jhr. mr C. J. A- den Tex, turgemeester van Bloe- mendaal; mr. P. J. Witteman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, Kunst kring „Spaarndam", Harmonie „Apollo", Vrijwillige Brandweer Bloemendaal, Chr. Muziekver. „Sursum", Spaarnestad-Har- monie. Arti et Religion!, Johez-Harmo- nie, K.A.J. Overveen, Harmonie ,,St. Mi chael" en de Winkeliersvereeniging Over- veen-dorp. Zondag is in de kapel van het Lyceum een plechtige H. Mis opgedragen tot in tentie van de levende en overleden leden en des avonds gaven de feestelingen in de grcote zaal van het Concertgebouw een feestconcert. dat groote bealngstel- ling trok. Het pcdium was versierd met conife ren en bloemen, waar tusschen het Har monie-vaandel met de tropeen een eereplaats had gekregen. Het concert werd geopend met de Ouverture „Het gcuden kruis" van ïgnaz Brüll. De eere-- voorzitter, de heer J. G. van Kessel, sprak daarna een welkomstwoord, waarin hij o a. wees op de goede onderlinge har monie in de Harmonie. Een drietal klassieke stukken. Prélude van H. Vilette, Baletdansen van S. Vles- sing en Chant Druidique van H. Vilette, bij uitsek geschikt voor blaasinstrumen ten, werd voortreffelijk vertolkt. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen van de nieuwe bon kaarten de letters H, het restant en L Gisteren heeft de weleerw. heer J. v. Beukering, kapelaan der Sint Liduina- parochie, zijn 12 V2 -jarig priesterjubi leum gevierd. De jubilaris droeg, geas sisteerd door kapelaan W. Bende uit Leiden als diaken en pater Kuter der Missionarissen van het H. Hart als sub-diaken, een plechtige hoogmis op, waaronder kapelaan Th. Dekker uit Rotterdam de feestpreóicatie hield. Het parochieel zangkoor voerde de meer stemmige Missa Pontificalis van Perosi uit. Des middags was er aan de pastorie een receptie, waarop vele deputaties, o.a. de beide afdeelingen van de H. Fa milie, waarvan kapelaan Van Beukering directeur is, gelukwenschen en verschei dene geschenken kwamen aanbieden. Des avonds was er een plechtig danklof, waarbij de oud-kapelaan der parochie, de weleerw. heer Jos. Blankers uit Rot terdam en pastoor G. P. Bakker uit Koog a. ,d. Zaan, assistentie verleenden. Met een plechtig „Te Deum" werd het kerkelijk jubileum gesioten Het bestuur van het Zieken-apostolaat heeft besloten jaarlijks luisterrijk den stichtingsdag van dit schoone werk te vieren. Daartoe is de maand November gekozen, omdat 1 November 1925 de of- ficieele oprichting geschiedde; de viering zal steeds in nauw verband staan met het Ziekenlof uit de Prima-primariskerk en daarom is de herinVieringsdag op morgen, Dinsdag, gesteld. Deze herinnering wordt gevierd met een Hoogmis in de parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemen daal. De nationale moderator, rector L. Wolf, zal deze H. Mis opdragen tot ver dieping en verbreeding van het werk en tot intentie van de leden. Het studen tenkoor van het Missiehuis te Velsen-. Driehuis verzorgt de gezangen. Pastoor L. Beune houdt de predikatie. Alle loopende patiënten in wijde om geving, maar ook belangstellende ge zonde menschen worden tot dit H. Mis offer uitgenoodigd, dat begint te tien minuten voor tien. In verband met de uitzending per radio worden allen ver zocht reeds te kwart voor tien aan wezig te zijn. De eerste kamer van het Haarlemsch Tribunaal heeft het onderzoek tegen den gewezen predikant ds. P. W. Foe- ken, in bezettingstijd voorzitter van de Stichting „Meer en Bosch", niet volledig geacht en besloten deze zaak 23 Dec. in de raadskamer opnieuw 'te behandelen. De heer J. Dijkstra, adjudant bdj de Haarlemsche recherche, is met ingang van 1 November benoemd tot inspec teur. De heer Dijkstra was in 1945 re chercheur, wérd in hetzelfde jaar we gens verdiensten bevorderd töt adjudant en mocht nu reeds de rang van inspec teur behalen. De. Haarlemsche politie heeft het druk gehad in het afgeloopen weekend. Zaterdag werd een zekere B. aangehou den, die 35 kg. chocolade-bTOkken ver voerde in een jutezak. Bij onderzoek bleek, dat de chocolade gestolen was bij de chocoladefabriek „Union" aan de Paul Krugericade. R. B. heeft den dief stal bekend. L. H. uit Haarlem werd Zaterdag in gesloten wegens heling van distributie- k 3d>rt6ii* De politie in Amsterdam heeft W. K. B. aangehouden wegens diefstal van re- ceptenfcrmuilieren. Hij vulcte de formu lieren zelf in en verkreeg bij de apothe ken daarop morphine. De dief is over gebracht naar Haarlem, waar hij zich moet verantwoorden voor verduistering vea een koffer en een bontmantel. De ze zou hij voor een dame verkoopen. In derdaad werden mantel en koffer van de hand gedaan,,doch van de op brengst kreeg de dame ncoit iets te zien. Gistermorgen werd een Inbraak ge meld tij den heer Gratama. Zonuelaan 2. Niet minder dan 5 Perzische tapijten werden ontvreemd tijdens aanwezigheid van de bewoners. Vanmorgen moest de politie wederom uitrukken voor diefstal van een vijf tal kippen. Als altijd was de politie ook ditmaal snel ter plaatse. Direct werd een onderzoek ingesteld. Na enkele ©ogen blikken moest de politie echter consta- teeren, dat de vijf kippen in een serin genboom zaken. B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor, ter bestrijding van de buiten gewone aflossing op l December 1946 van het restant ad f 212.000.der 4Vi% geld- leening. oorspronkelijk groot f 280.000. een geldleening aan te gaan met de N V. Nederlandsche Lloyd en de Brand Maat schappij te Amsterdam, tot een nominaal bedrag van f 212.000.tegen een jaar- üjksche rente van 3'A%. Dinsdag 26 Nov. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Volksconcert 8 u. BIOSCOPEN Rembrandt: Het meisje en het monster. Palace: Onstuimig bloed. Frans Hals: De dansende piraat. 2, 4.30, 7 en 9.15; City: De geheime agent. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u. Spaar- ne-theater: Menschelijke hyena's. Apotheekdiensten: De avond- en Zondags diensten worden tot 30 Nov. waargenomen door: fa. Duym en Keur, Keizerstr. 6, telef. 30378; Begermann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Mamix-Apotheek, Mamixstr. 65, tel. 23525. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt, telef. 21400 (dag en nacht). Te Heemstede bestaan plannen tot oprichting van een openluchttheater in het wandelbosch „Groenendaal". Wan neer de pogingen slagen, gaat Heem stede een goede toekomst tegemoet, daar in geheel Kennemerland en wel licht ook ver daarbuiten groote belang stelling voor een dergelijk theater zal zijn. Er wordt een stichting in het leven geroepen, die de voorbereidende werk" zaamheden en de organisatie in handen heeft en waarbij de verschillende plaat selijke tooneelvereenigingen zich kunnen aansluiten. Vrijdag 29 November, 8 uur, zal de oud-hoofdcommissaris, de heer E. H. j Tenckinck, inhet gebouw „Cultura", j Jansstraat 83, de twaalfde nationale vo- 1 geltentoonstelling van „Onderling Ge- noegen" openen. Wend U ioi een er- Philishave bandelaar I Electrisch öroogscneer-apparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND De roman „Ciske de Rat" van Piet Bak. ker is (door den auteur?) tot een spel in 14 tafereelen omgewerkt en Vrijdagavond door het N^derlandsch Volkstooneei voor de eerste maal in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam gespeeld Zooals de roman hinderlijk lijkt op Brusse's novelle, zoo lijkt het stuk op het tooneelspel „Boefje", met dit verschil evenwel dat Bakker met grovere sentimen ten werkt en een botter vocabulaire tot zijn beschikking heeft dan de fijnzinnige Rotterdammer, die bovendien zijn boek schreef uit dwingerder overwegingen dan men bij Bakker vermag te ontdekken. Men komt er niet zoo gemakkelijk achter, wie de hoofdschuldige is in dit drama: de moeder van Ciske, de Maatschappij of de Justitie. Wat de moeder betreft, Lady Macbeth is er een zuigeling hij. Het mensch vult eenige tafereelen met haa- platitudes, die op den duur den toe hoorder kriegel maken of amuseeren. D? auteur laat geen spoor van nuanceering toe in dit karakter, dat hem gelegenheid geeft eens flink „volkseh" uit te pakken, waarbij hem de eene gemeenplaats na de andere uit de pen vloeit. De contrastwer king, die daaruit ontstaat ten aanzien van de edelaardigheid door onderwijzers, politie en een kapelaan, gedemonstreerd, wordt aldus ietwat goedkoop en blijft buiten de regionen van een verantwoorde dramatiek. Het gezelschap speelde naar best ver- mogen, doch kon bij allen goeden wil het stuk niet redden, en de rommelige mu. ziek, die blijkens het programma een ver bindende functie te vervullen had. was niet bij machte haar functioneele rel aannemelijk te maken. Dbg. Vrijdagavond was het feest in „Mo nopolie" voor Zandvoortsche ouden van dagen. Na een openingswoord van den heer Hildering, speelde de vereeniging „De Schakel" op zeer verdienstelijke wijze het tooneelstuk „Geld speelt geen rol". Daarna werden de oudjes getrac- teerd op koek en gebak. Men bleef nog eenigen tijd bijeen, waarbij de oudjes natuurlijk de Zandvoortsche dans „Gort met stroop" uitvoerde. Het was 'n echte Zandvoortsche avond, waarop het co mité met voldoening kan terugzien. Het dagelijksch bestuur van de K. V. P is als volgt samengesteld: A. E. C. Nooij, 'voorzitter, mevr. van GervenCarels, se cretaresse en J. L. Vinken, penningmeester. Alhier is een afdeeling van de K. A. B. opgericht. De heer A. van der Veld, districtsbestuurder, zette het doel van de K. A. B. uiteen. Daarna sprak de heer G. J. H. Kriek, van den handels-, kantoor- en winkelbedtendenbond over het werk der vakorganisatie. De voorzitter van de afdeeling Zand- voort van de K.V.P. juichte de oprichting van een afdeeling der K. A. B. zeer toe en bepleitte een nauwe samenwerking tusschen beide afdeelingen. De vergade ring werd gesloten met een onwekkend woord van kapelaan Vroklage die mede deelde dat de afdeeling 46 leden telt. Het bestuur zal later worden gekozen. HAARLEM Geboren: W. N. Mari- nus-OuwersIoot, d; W. M. J. v./Dongen - v. Kampen, d; T M. d. Wit-Ruijg, d; A. d. Haas-Kraaijenoord, d; A. A. J. v. Kloos- ter-Dorresteijn. z; M. J. Christiaans- Keerwolf. d; M. P. Heemskerk-Nijman, d. Gehuwd: J. M. Verheijde en A. M. S. Glazemaker: T. J. Hehenkamo en I. H. Zwiers; B. Willemsen en A. G. Kuitert: L. H. v. d. Worp en P. A. Antonisse; C. H. v. Beaumond en C. Bogtman: A. H. Ineke en C. v. d. Kerkhof; C. Beek en C. A. Vogel; N. Hartoar en E. J. Jonk man; R. d. Mon en W. Wagenaar; F. v. Zurk en M. Beller Overleden: G. Westerveld, 64 j: M. C Grootenboer-Perin. 55 j; J. K. J. v. Rii'^wijk, 22 1. Geboren: JT. D. de Weduwe-Pieters, z.: A. G. E. Verhagen-Rusche, d.; A. C. Schijf-Eleveld. z.; W. P. Blazer-v. Lu nenburg. z.; F. v. Halem-de Jager, z.: T. Duijff-Meijer, G, A. Wesselius-Mee- fout, z.; P. J. A. Crul-Vogelzang, d G. A. Geldman-Westerman, d.; C. G. Ve- nema-Reijm. z.: a. Bilderbeek-Ffils- mann, d.; G. C. v. Etten-Spigt, z. Overle.den: A, Simmer-Krol. 79 j.: T. J. Odenkirchen 55 j.; j. c. Vintges 77 j.; A. Lijnzaad-Toeset. 54 j.; j, d. Toebes 65 j.: M. Ziilstra-Böckman 77 j.; M. F. Dijkhuizen 69 j.; H. P. Rooseboóm-Wil- lemse 70 J. Geboren: S. Lohmann—v. Veen. z: J. KoehorstBoeree, d; ,M KohierPaar- debek, z; A. M- Ploeg—Opbroek, d: w. H. Kooijv. Buuren, d; S. v. Valen— v. Wort, d; A. B- v. Voort—Angene, d; F. KruupBéneker, z; C. G. Baak Dolieslager, z; C- L. HulsewéHooy, d; M. J. M. Speetv. cfc Meer, z; W. J. BorstTanis, z; J. W. Kolderie—Jurre- ma, d; G. E. C. BloemMargadant, z. Getrouwd: 23 Nov.: W- Peper en G. E. v. Mourik. De Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, heeft Zondag het centrale huis van het Vrouwelijk Jeugd werk in het bisdom Haarlem opnieuw in gewijd. Dit gebouw aan den Schevening- scheweg te Den Haag was gedurende de bezetting in beslag genomen en toen de Duitschers het verlaten hadden, bleef het in danig verwaarloosden toestand achter. In het huis vinden thans o.m. de bureaux van de verschillende vertakkin gen van het Jeugdwerk, de K.A.V.J., Gidsen, de Jonge Vrouwen Gemeenschap en St. Franciscus Romana Liefdewerk een onderdak. Zoodra de Bisschop in het gebouw gearriveerd was, begon een défilé, waaraan geüniformeerde gidsen van Den Haag deelnamen. Nadat de directeur van Vrouwelijk Jeugdwerk, de zeereerw. heer F. Bank, een begroetingswoord gespro ken had, verrichtte Mgr. Huibers, met de pontificale gewaden bekleed, de inwij ding. Vervolgens hield hij een rede, waar in hij zijn vreugde er over uitte, dat dit huis weder in gebruik kon worden geno men voor het jeugdwerk, waarvan hij de beteekenis juist in den huldigen tijd in het licht stelde en van welke gelegenheid hij tevens gebruik maakte de groote waarde van het christelijke gezin te be lichten. Hij uitte tenslotte zijn dankbaar heid er voor, dat zoovelen zich edelmoe dig voor dit werk geven. Het eerste internationale kruideniers- congres zal plaats hebben van 15 t.m. 30 April in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, tegelijk met een groote tentoonstelling, waarhij gerekend wordt op een deelname van minstens 20.000 kruideniers. De be doeling van dit congres én deze tentoon stelling Is de aandacht van het Neder landsche volk te vestigen op den mid denstand. De Rotterdamsehe politie heeft Zon dag in de woning van den 21-jarigen matroos K. v. D. aan den Maaskant 115.Q00 Amerikaansche sigaretten in be slag genomen, bestemd voor den zwar ten handel. Later hield een agent een taxi aan, waarin twee matrozen van een Amerikaansch stoomschip 85.000 Amerikaansche sigaretten vervoerden De referendaris der P., T. T„ J. Mas tenbroek, thans aangewezen als adjunct inspecteur P.T.T. te Haarlem (inspectie bureel) is, te rekenen van 1 April 1946 benoemd tot inspecteur der P. T. T. In de parochiekerk van het H. Hart van Jezus te Utrecht droeg pater Mag. dr. S. Stokman O. F. M, gistermorgen ter gelegenheid van zijn zilveren pro. fessiefeest een plechtige H. Mis op, ge assisteerd door de paters E. Stokman en Bredero. Tijdens de receptie in de pastorie Oudwijk werd hij o.a. gecomplimenteerd door den Officiaal van het Aartsbisdom, mgr. A. van de Loo, minister Van Maax- veveen. den voorzitter van de K. V. P., den heer Andriessen, de heeren Veld man, Kuiper en Dré de Wolf namens de Kath. Arbeidersbeweging en mr. De Vreeze namens de R. K. Artsenvereeni- ging het Wit-Gele Kruis. De directeur van de K.N.I.L.M., de heer Vers'eegh, heft medegedeeld, dat de K.N.ÜL.M.-dienst BataviaLos An gelos waarschijnlijk binnen veertien da gen zal beginnen en wel op basis van verhuur aan de Nederlandsche regee- nng. 0 Het is 60 jaar geleden, dat dr. Ariëns zijn kapelaanswerk in Enschede begon, 40 jaar geleden werd het dr. Ariënsfonds gesticht) Het Centraal 'Bureau dezer ver eeniging te Den Bosch bestaat thans 25 jaar, terwijl de heer W. Vloeijtoerghs 25 jaren als ambtenaar der Dr. Ariëns-vereeniging werkzaam was. Ter gelegenheid van deze jubilea zal een herdenkingsbijeenkomst worden gehou den Woensdag 27 November, 2.30 ujir, te Utrecht in hotel Noordbrabant. Pater I. de Reys O. P„ secretaris van het Vlaamsche Sobriëtaswerk, uit Ant werpen, zal op (Jeze bijeenkomst het woord voeren. KOTA INTEN 23 Nov. v. Southamp ton n. Batavia. MADOERA pass. 24 Nov. Gibraltar n. Java. NIEUW HOLLAND 26 Nov. v. Co lombo te Sabang verwacht 79. „Je bent mooi op tijd, veldwach ter," begroette een van de honden hem, „en dat is maar goed ook, want het zou er leelijk voor je hebben uitgezien, als je ons had laten wachten!" De politie man kón zijn ooren nauwelijks gelooven. „Wat.... wat is dat?" stotterde hij, „kun jij praten?" De hond keek zijn mede hond en de twee katten eens aan en hij had zich wel het puntje van zijn tong willen afbijten. Dat hij zóó dom geweest was! Nu icist de veldwachter het groote geheim der dieren! Maar gelukkig, een van de beide katten, een schrandere poes, die jarenlang in het huis van professor Boekenwurm had doorgebracht en heel wat wijsheid van haar hooggeleerden mees ter had opgestoken, wist hoe zij zich daar uit moesten redden. Natuurlijk kunnen wij praten!" blies zij. Wij zijn geen ge wone honden en katten, maar tooverdie- rent weet- je? Of heb je soms nooit een sprookje gelezen? Daarin praten de dieren toch ook?!" „Ja, dat is zoo," moest dc veldwachter toegeven. „Goed dan," vervolgde dc, poes. „En luister nu maar naar wat wij je te zeggen hebben. Ten eerste komt het niet te'pas, dat jij in ge zelschap van zulke wonderdieren als wij op je twee beenen blijft staan. Ga on. middellijk op je handen en voeten loo- pen. zooals het beleefde schepsels be taamt, als zij zich in de nabijheid van andere viervoeters bevinden!" Jan Sa. bel, die zich allesbehalve op zijn gemak voelde, haastte zich aan den wenk te vol doen. En om te laten zien, hoe beleefd hij wel zijn kon, als dat van hem ver langd werd, draafde hij, al kruipend, een eindje verderop. Maar, o, wee, in zijn ijver zag hij niet, dat daar een klein vijvertje was en met een doffen plons kwam hij in liet water terecht. Roman op een ^Waddeneiland 18) Malwe Schott antwoordde echter niet. Zij lag stil in haar kussen te piekeren.' Langzaam doemde de herinnering aan het gebeurde voor haar op. Treurig zei ze opeens: - „Ik had niet in Nordstrand moeten aangaanNee, vraag me niet, Hein, wat ik daar te zoeken had. t Was vree- selijk dom van me 'Hein klemde zijn lippen vast oppen en zweeg. „En t was ook verschrikkelijk dom van me, dat ik het wad inging," vervolgde zij. „Maar ik was zoo troosteloos en zoo moe „Moe?" vroeg Hein verbaasd. „Ja, moeAnders was ik wel vroeger opgestapt en ook ongedeerd hier op het eiland aangekomen." „Goeie deugd, juffrouw Malwe, wat praat u toch! U wilt toch niet zeggen, dat u met opzet „Asjeblieft. Hein, vraag niet verder!" viel zij hem heftig in de rede. Haar oogen stonden vol tranen. Zij wendde haar gezicht naar den muur en snikte zacht. Maar eensklaps keerde zij zich weer om. „Wie zei u straks, dat mij gered had?" „Wel, Kay Möller, mijn beste vriend, die nu sinds kort weer op het eiland is." „Kay Möller?Maar hoe kan dat nu? 't Was toch een andere man, die met zijn eenen voet in een ketting vast zat? Kay Möller, nee, zoo heet ie niet!" Hein zag haar twijfelend aan. Hij dacht aan koortsfantasieën. „Heet hij misschien Hannes Nu schreide zij zacht: „Nee, nee, hij niet, je mag niet over hem spreken. Wat weet je van hem? Hij had er niets mee te maken!" Door dit antwoord raakte Hein nog meer van streek. Het gelukte hem slechts met moeite, kalm te blijven. Maar nu schoot het hem te binnen, wat Kay hem twee uur geleden meegedeeld had, toen hij om de boot vroeg. „Heet hij misschien Jens Rickmers?" zei hij angstig. „Juist! Ja, Jens Rickmers, die was 't Ik kende hem nog vluchtig van verleden zomer." „Die was t dus? Goeie hemelJens Rickmers is dood. verdronkenwist u dat nog niet?" Zij scheen te verstijven en drukte haar handen tegen de borst. Nu hoorden zij voetstappen op 't erf; de voördeur ging open en Gesa liet drie mannen binnen; Kay Möller en de twee politiebeambten van Fellworm, opperwachtmeester Schlemm en wachtmeester Grothe. Loom stond Hein op en reikte den politiemannen de hand. „Wel, juffrouw Schott," zoo wendde de opperwachtmeester zich vriendelijk tot de schilderes, „voelt u zich al wat beter? U moet ons deze nachtelijke stoornis maar niet kwalijk nemen. Er zal u geen kwaad geschieden. We zouden u alleen een paar vragen willen stellen." Schlemm streek zijn knevel op en zette zich op den stoel, waar Hein tot nog toe op gezeten had. „Ziezoo, u maakt zich niet bang, niet waar? Kan ik beginnen?" Malwe Schott richtte zich half op. „Waarom zou ik bang voor u zijn? ik ben me niet bewust, iets onwettigs gedaan te hebben. Neem me maar in verhoor „Goed, dan zullen wij 't kort maken, 't Is maar een getuigenverklaring, juf frouw. Antwoord me dus, alstublieft. Hoe ging die ontmoeting met Jens Rickmers in z'n werk? U weet toch wien ik be doel?" „U bedoelt den man, die aan een ket ting vastzat?" vroeg zjj kalm op haar beurt. „Tja, ik wou van Nordstrand te voet naar Hallig Hohne gaan. Maar ik had me te lang opgehouden en ging pas op weg, toen 't al avond werd. Omdat ik niet op den weg lette, verdwaalde ik al gauw." „H'm. Kende u den weg niet, dien u nemen moest?" „Toch wel. Maar er is geen weg door het wad, wel zijn er verschillende pun ten, waar je je naar richten moet. Ik kende ze precies. Alleenikik was in een droefgeestige stemming en daarom liep ik maar in den blinde voort." „Mag ik vragen, waarom u zoo verstrooid was?" Zij hief afwerend haar hand op „Asje blieft niet! Dat is een zuiver persoon lijke aangelegenheid, die u in het geheel niet zal interesseeren. Maar als u er op staat, ben ik bereid, het u onder vier oogen te zeggen." „Nu, dat zullen we dan voorloopig laten rusten. Gaat u maar door. U liep dus te dwalen, en toen „Ten slotte overviel me de schemering, tegelijk werd het mistig, en toen merkte ik dat ook de vloed opkwam. Ik schrok hevig en liep een poos gejaagd door. Daarop begreep ik het vreeselijke gevaar, waarin ik me bevond, en ook de onmoge lijkheid om er aan te ontkomen. Maar ik was zoo verward, zoo moe, ik gaf me apa thisch %aan mijn lot over „H'm! Als ik 't goed begrijp was u dus in een wanhopige stemming?" De schilderes liet het hoofd hangen en fluisterde; „Ik wenschte zoo'n einde niet, neen, maar ik had ook niet meer de kracht om me tegen mijn ongeluk te verzetten „Zoo, jaEn wat gebeurde er toen? Gaat u rustig door." „Het water steeg intusschen tot aan mijn knieën. Rondom was alles nevelig, grauw. Nergens ontdekte ik land of licht. Maar öpeens, toen ik uit een nevel bank kwam, zag ik voor me in het half donker een gestalte wegglippen. Als 'n schaduw. Duidelijk hoorde ik het water onder zijn voetstappen plassen." „Kijk, dat is interessant! Maar u kor> die gedaante zeker niet onderkennen?" „Neen. Ik zag alleen, dat 't een man was, en uit de verte hoorde ik een paar keer schel gefluit, dat blijkbaar voor hem bedoeld was." „Hebt u 't genoteerd?" wendde de op perwachtmeester zich tot zijn collega, die aan de tafel het procesverbaal opmaakte, terwijl Kay, Hein en Gesa in afwachting aan den kant zaten. Grothe schreef haas tig. Toen knikte hij en Schlemm zette het verhoor voort. „Zoo ver zijn we dus: een vreemde man liep we^ en in de verte floot iemand waarschijnlijk op zijn vingers, klonk 't niet zoo? Goed, en verder?" „Ik was doodelijk geschrokken en bleef staan. Maar ik stelde me al gauw ge rust, want ik dacht, dat het wel wadvis- schers zouden zijn. Ik voelde even een aandrang om hulp te roepen. (Vervolg van vagina 1) De Zwitsers stelden hier tegenover hun competentie als ervaren alpinisten, wezen eenerzijds op het gevaar, dat aan deze on derneming verbonden was men zou nog gedwongen kunnen worden om deze para chutisten op hun beurt te gaan redden en anderzijds op de onvereenigbaarheld van deze militaire expeditie In gesloten ver band, welke de onschendbaarheid van het Zwitsersche neutrale gebied wel al te zeer aantastte. En om te laten zien, dat zij wel degelijk baas waren op eigen erf, sloten de Zwitsers den weg af, die van Meiringen naar den Gauli-gletscher leidde. Wij, jour nalisten, werden daar natuurlijk als eersten de dupe van. De Zwitsersche legerautoriteiten had den een ski-vliegtuig, een Fieseler-Storch een manusje van alles van Duitsehen oorsprong ter beschikking gesteld om de Juchtschipbreukelingen op te halen. Kolonel Brachter, die de bergingswerk zaamheden leidde, had van het toestel de boodschap ontvangen er bij de Ameri kanen op aan te dringen, dat zij iedere verdere actie zouden staken omdat zij de werkzaamheden op den gletscher in ge vaar brachten en bovendien nog inaccu raat te werk gingen, door pakketten le vensmiddelen af te werpen waar de inzit tenden van de gestrande Dakota toch niet bij konden komen. De Fieseler-Storch vertrok gisteren in den voormiddag van Meiringen en bracht om half twaalf de eerste twee overleven den van den Gauli-gletscher mee terug. Vier uren later steeg als laatst geredde, de piloot van de Dakota, kapitein Tate, uit het Ski-vliegtuig. Behalve het ver band om zijn hoofd, zag hij er opgewekt en levenslustig uit. De vier vrouwen, die zich aan boord van de Dakota bevonden, hebben zich dapper gedragen. Mrs. Ta- tes, de vrouw van generaal Tates, was de eenige, wie de doorgestane angst en ontbering zwaar gevallen waren, maar Mrs. Snavely, de vrouw van den generaal Snavely, die een der vliegende forten be stuurde, welke het wrak ontdekt hebben, zag er monter uit. Zij lachte gelukkig en scheen het incident reeds vergeten te zijn. En iemand maakte de opmerking: „Ze ziet eruit alsof ze zoo maar van den kapper komt." Alle overlevenden zijn er goed afgekomen; slechts een der inzitten den had een gebroken knie opgeloopen. Enkele anderen hadaen last van bevro ren ooren, neuzen of voeten. Per auto werden zij daarna naar Inter laken vervoerd, vanwaar zij per hospitaal- trein naar Weenen zullen vertrekken. Het cordon, dat door de Zwitsersche politie rond de luchtschipbreukelingen getrokken was, is tot op het laatste oogenblik toe ondoordringbaar gebleven. Het was niet mogelijk een woord met de geredden te wisselen. Alleen de piloot van de veronge lukte Dakota, kapitein Tate, kreeg gelegen heid voor de journalisten de oorzaak van zijn stranding te verklaren Hij vertelde, dat hij volgens den normalen weg van München naar Marseille vloog via een om weg van Dijon, om de Alpen te vermijden. Een sterke tegenwind drong hem echter uit den koers en toen 't reeds te laat was bemerkte hij. dat hij zich midden boven de Alpen bevond. Hij wilde toen hooger gaan vliegen, doch slaagde daar niet in. Hij was gedwongen een noodlanding te maken. toen. op een gegeven oogenblik de Gauli-glet scher voor hem lag, waar hii niet meer over heen kon springen. Snapshot van den door Slegt (PSV) gewonnen veldloop op het Brouwerskolkje Scherp zijn Zaterdagmiddag in den Stadsschouwburg te Utrecht tijdens het congres van het Ned. Verbond van Directies en leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs weer de ontevreden heid en nood in onderwijskringen aan het licht getreden. Ondanks het feit. dat de voorzitter de heer G. M. Meurs tydens de gedachten- wisseling kon mededeelen, dat de 10 pCt. salarisverhooging welke de ambtenaren zullen ontvangen, ook geldt voor het per soneel van het nijverheidsonderwijs, was de ontevredenheid ter vergadering toch zoo groot, dat links en rechts stemmen opgingen het avondonderwijs per 1 Jan. stop te zetten. Niet zonder moeite kon de voorzitter deze stroomingen be dwingen door erop te wijzen, dat een dergelijke houding de onderhandelingen piet de regeering zeker niet zou bespoe digen. Met groote verontwaardiging wees hij op het feit, dat ondanks alle beloften, welke zoo kwistig zijn gedaan, de situatie bij het onderwijs nog niets is verbeterd. Nog is de nood hoog en tegenover een verhooging van de kosten van het levens onderhoud met 80 pCt. is een salarisver hooging van 10 pCt. niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Met algemeene stemmen nam het con gres een motie aan, waarin het de regee ring adviseerde de besprekingen ten spoedigste te openen, de commissie on middellijk bijeen te roepen en in afwach ting van een definitieve salarisverbete ring een extra nooduitkeering te ver strekken. De ministers van Justitie en van Sociale Zaken hebben daarbij in aanmerking nemende: dat het algemeen belang vor dert, dat de in vrijheid gestelde politieke' delinquenten weder in de samenleving worden opgenomen en dat deze opne ming op groote moeilijkheden zal stuiten, indien de bemoeiingen vhn overheid en particulieren niet voortdurend worden gestimuleerd en ten nauwste worden ge coördineerd, besloten in het leven te roe pen een- commissie onder den naam: „Centrale Commissie nazorg politieke delinquenten", welke tot taak zal heb ben het stimuieeren en coördineeren van de bemoeiingen van de overheid, de Stichting Toezicht Politieke Delinquen ten en daarmee in contact staande orga nen in het maatschappelijk leven, inzake de wederopneming van gewezen politieke delinquenten in de samenleving. Zaterdagmiddag werd in het Kurhaus te Scheveningen de eerste algemeene vergadering van de leden der vereeni ging „NederlandCanada" gehouden. Meer dan 400 leden waren uit alle dee- len van Nederland gekomen, teneinde deze samenkomst, de eerste sedert de op richting der vereeniging, bij te wonen. De beschermvrouwe der vereenTglng, Prinses Juliana, werd door haar particu lieren secretaris,' baron mr. J. C. Baud, vertegenwoordigd. In een openingsrede memoreerde de voorzitter, mr. E. E. Menten, de bevrij ding van Nederland door de Canadeezen en het hierna volgende ontstaan der vereeniging. De banden, welke tussèhen de twee bondgenooten in den achter ons liggenden oorlog op militair-technisch terrein werden gevormd, worden thans omgevormd tot nauwe vriendschapsban den tusschen de volkeren van Canada en Nederland. Weliswaar aldus de heer Menten telt de vereeniging thans 3000 leden, maar het zijn er nog vele duizen den te weinig De heer P.. Dupuy, gezant van Canada, schetste de goede banden welke tus schen de twee landen bestaan. IJMUIDEN Aangekomen: 24/11 Patria stg. en 'Voorwaarts erts Londen; Kuwi Huil. stg. IJMUIDEN. Vertrokken: 24/11 Vulcanus Alexandrië aardapp. ROTTERDAM. Aangekomen: 24/11 ïtter- sum en Nassauhaven Antw. stg.; Export Londen stg.; Stad Haarlem Amst. ROTTERDAM Vertrokken: 24/11 Streef kerk Antw. stg,; Hast 3 hout. Hilda en Hondsrug uien Boston L. In de week van. 9—16 Nov zijn te Rot terdam aangekomen 121 (87) zeeschepen metendé 422.358 (262.410) netto m3. IJMUIDEN, aangekomen: 23 Nov.: J- Llevens v. W.-Afr., stg.; Teuna v. Frederikstad, hout ROTTERDAM, aangekomen: 22 Nov.; Mr. H. Smeenge, 1 en Odysseus, stg., v. Amst.; Sambre v. Parijs, stg.; 23 Nov.: Maartje, cement. Bullfinch, Trom- penburgh en Henk. stg., v Londen ROTTERDAM, vertrokken 22 Nov.: Duiveland n. Leith, stg.; Fidu- cia n. Antw.; Mulan n Boston, uien. POSITIES van schepen: Andijk 22/11 te N.Y.; A. v. d. Neer 21/11 v. St. Vincent n. Amst.f Alb. Cuyp p. 19/11 Balboa n. Havanna; Backhuysen 21/11 te Massowah; Boissevain 22/11 v. Bombay n. Amst.; Dordrecht p. 22/11 Dover n. Bay- town; Ema p. 21/11 Lizard n Cur.; Eras mus (Ft. Orange) 22/11 te Londen; Gadila 20/11 v. Abadan n. Aden; Ger Dou 18/11 te Manilla; Java 22/11 v. Aalborg n. Hamb.; J.' de Wltt 21/11 te Bat.; Melampus 18/11 te Makassar: Maaskerk 21/11 v. Duala n. Lagos; Noesaniwl 23/11 v. P. Said n. Rott.; Singkep 21/11 v. Aden n. Calcutta; Sloter- dijk 23/11 te Suez; stad Maassluis '21/11 te Corral; Sunetta 18/11 v. Aden n Abadan; Taria 18/11 te Abadan: Tarakan 21/11 v. Hamptonr. n New Orl.; Tjibesar 21 /tl v Melbourne n. Sydney; Tjitjalengka 21-11 te Manilla; Tjipondok 22/11 te Balboa; Westplein p. 22/11 Dover n. Bombay; Wel tevreden p. 22/11 Vliss. n. N.Y. Maandag HILVERSUM H. 415 M. 15.00 gram. 15.05 concert. 16.00 lez. 16.45 gram. 17.00 vloolrecltal. 17.30 orgel. 18.00 gram. 18.40 sport. 18.45 gram. 19.00 nieuws. 1915 piano. 19.40 lez. 20.00 nieuws. 20.05 koor. 20.45 lez. 21.05 trio. 22.00 nieuws. 22.15 actueel geluid. 22.30 gram. 22.45 gram 23.07 avondoverd. 23.17 grftm. HILVERSUM I, 301 M. 15.00 Bon- bonnlére. 16.30 claveclmhel en fluit. 17.00 Skymasters. 17.30 lez. 18.00 nieuws. 18.15 plano. 18.30 Ned. Str.kr. 19.00 Nu naar bed 19.05 orgelcone. 19.30 lez. 19 45. !ez. 20.00 nieuws. 20.08 radioscoop 20.20 Metropole-ork 20.35 lez. 20.50 Pierre Palla. 2100 hoorspel. 22.10 sextet. 22 45 iez. 23.00 lez. 23.15 swing. 23.45 gram. Dinsdag HILVERSUM II. 415 M. - 7.00 nleuws- 7.15 ochtendgymn. 7.30 morgengeb. 7.45 gram. 8.00 nieuws 8.15 gram. 9.00 vrou wenspiegel, 9.50 zonnebloem. 11.00 gram 11.30 lez. 11.45 gram. 12.00 Angelus 12.03 duet. 12.30 kamerork. 12.55 zonne wijzer. 13.00 nieuws. 13.15 lez. 14.00 u kwartet. 14.25 gram. 14.30 luisterspel 15.30 pianorecital. 16.00 zonnebloem. 1630 vuurduivel. 16.45 Henny Landre Gom- pertz, fluit. 17.15 kamermuziek. 17 45 dinermuziek. 18.15 reportage. 18.50 Ais lk slapen ga. 19.00 nieuws. 1915 leg. 20.00 nieuws. 20.15 Rad. Philh. Orkest 21.40 Toon Vranken. 22.00 Nieuws. 22 35 avondgebed. 22.50 gram. 23.00 Klaas v Beek. 23.30 gram. HILVERSUM I. 301 M. - 7.00 nieuws 7.15 ochtendgymn. 7.30 gram. 8.00 u. nieuws. 8.15 gram. 10.30 lez. 10.35 gram 10.50 kleuters. 11.00 Pierre Palla. 11.45 fam.-ber. 12.00 Lyra-trio 12.30 lez. 12 40 piano-duo. 13.00 nieuws. 13.15 Gars de Paris. 13.45 gram. 14.20 Sextet 15.05 lez 15.20 gram. 16.40 schoolb. 31 17.00 pia nisten. 17.30 gram. 17.45 lez. 18.00 nieuws 18.15 kinderkoor. 18.30 Nederl. str.kr. 19.00 Nu naar bed. 19.05 Trio van Beethoven. 19.40 lez. 20.00 nieuws. 20.15 bonte Dinsdagavond. 21.30 lez. 2135 gram 22.15 lez. 22.30 Skymasters. 23.00 nieuws. 23.15 Eddy Meenk 23.45 gram

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2