GENERAAL KRULS OPNIEUW BIJ DE KONINGIN Lewis voor de rechtbank DE REIS VAN EEN V2 IN BEELD Honger in het Ruhrgebied Hard tegen hard Onrust in het officierscorps ONTWERPOVEREENKOMST ONAANVAARDBAAR Amerikaansche mijnwerkersstaking ook van invloed op Nederland Kluis met H. Vaten te midden der vernielingen Eerherstel der bewoners van het Betawsche dorpje Driel Alarmeerende berichten over de voedselsituatie Verkiezingscijfers in Frankrijk De Japansche plundering in Ned.-Indië Tot hoofd en hart mm DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 69stJAARGANG No. 23707 ■■BjjL' .jafp-lfikl. daarmede.^Laealiik—.tQgz, Balans naar andere zijde doorgeslagen Eén doode bij smnkkeldrama Langs Belgisch-Duitsche grens Oïirust bij gerepatrieerden Opleiding onzer troepen in Engeland Overeenkomst uit den oorlogstijd DAILY TELEGRAPH: Ministerraad zou voorstellen bijna eenstemmig hebben afgekeurd Het weer Tele-camera maakt opnamen 30MIJL - Uitzonderingstoestand DUITSCHE BISSCHOPPEN WAARSCHUWEN Tegen de nieuwe grondwet in Groot-Hessen Groot tekort aan brood Catharinafeest op he* T riniteitslyceum BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143460 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: tV Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ■uejediSi» si ususpai ueA SAeBdo rspuoz |ssniueAs uspususApe iOOA iipej isq uoiz tpnoqsq eijenstuiuipe sq stöooij -uj-iju isd sjusd 91 sjsdeojLuo 'fSjJBl isqqnp us6ui|sspspsuj uspuozs6u| -sj6ooq jsisujiiüuj isd sjuso 0£ d3IÜVi3llN3ia3AaV Het is niet te verwonderen, dat, nu het oogenblik nadert, waarop de regee'ring definitief haar houding heeft te bepalen tegenover de door de Commissie-Generaal voorgestelde ont- werp-overeenkomst, de meeningen met den dag feller in botsing komen, steeds duidelijker begint men in te zien, dat in deze dagen een beslissing van histori sche beteekenis zal moeten worden ge nomen, welke voor het toekomstig lot van Nederland en Indië van het aller grootste belang is. Het gaat daarom niet aan, deze beslissing' van zulk een enorme draagwijdte, waarbij het Koninkrijk zelf op het spel staat, in enkele dagen te willen forceeren, zooals het plan was der Comm. Gen. Een ontwerp-aceoord, waarbij de Rijksgedachte, zooals „Pa rool" het zelfs noemde, „tot bijna aan de schil wordt uitgehold", aanvaardt men niet in overijling, al is de druk door het buitenland uitgeoefend nog zoo groot. Een nog grooter gevaar achten wij echter den druk, die door binnenland- sche krachten wordt uitgeoefend en niet het minst door de Comm. Gen. zelf. De „Volkskrant" van hedenmorgen uit zijn ontstemming hierover in de volgende woorden: „De heeren Commissarissen, mitsgaders de Luitenant-Gouvemeur- Generaal, hebben zich gehaast voor de radio de publieke opinie met drang en dwang te bewerken, verzekerende, dat hun werk de volmaaktheid voor zoover er in de politiek van volmaakt heid sprake is nabij kwam." Vriendelijk klinkt dit welkom in het blad van prof. Romme niet voor de in 't vaderland terugkeerende Commissaris sen-Generaal! Het is begrijpelijk, dat een groot deel van het Nederlandsche volk tegen dezen drang en dwang in 'verzet komt. Wan neer de Com.-Gen. bijvoorbeeld voor stellen doet, die de militaire situatie, zoowel hier als overzee belangrijk kun nen beïnvloeden, dan is het 't goed recht van de opperbevelhebbers aan de hoogste macht in het Rijk, H. M. de Koningin, hun standpunt te doen ken nen. Wij staan dan ook eenigszins ver wonderd over de reactie bij het „Vrije Volk", dat hevig verontwaardigd is over de démarche van de beide opperbevel hebbers van de land- en zeemacht, ge neraal Kruis en admiraal Helfrich. „Ga heen" zegt het blad, als ge door dreigen met aftreden het beleid der regeering tracht te beïnvloeden. „Ga heen" roept op haar beurt de partij van de Vrijheid tegen de Commissie-Generaal, .-Want gij moog-t geen aanspraak meer maken op het vertrouwen van het Nederlandsche volk, daar gij uw bevoegdheid hebt overschreden. De felheid waarmede de Partij van den Arbeid ieder, die anders denkt dan zij, te lijf gaat, is zeker geen bewijs van kracht. Wanneer, zooals dezer dagen geschiedde, in de pers beweerd wordt, dat dr. Van Mook met ontslag gedreigd heeft, als de regeering niet spoedig den zin deed van de Commissie-Generaal, en dat tusschen Den Haag en Batavia her haaldelijk verschil van inzicht tot uiting is gekomen, dan roept „Het Vrije Volk" gevende, dat de bewering' juist was. Er mag immers niets van al hetgeen zich achter de schermen heeft afgespeeld en zich momenteel nóg afspeelt, naar bui ten treden. Reeds zou het Indonesische kabinet het ontwerp-accoord geaccep teerd hebben, o.i. eveneens een bewijs, dat de concessies der Com.-Gen. veel te ver gegaan zijn. De spanning in ons land neemt, het blijkt ook uit het aantal telegrammen dat de regeering op het oogenblik ontvangt, met het uur toe. Het zal een strijd worden van hard tegen hard. „De realiteit brengt spanning en on zekerheid", schrijft het blad van prof. Romme in het hierboven reeds geeiteer_ de artikel, want volgens zijn blad is die spanning veroorzaakt vooral door het feit, „dat Schermerhom de zaken te fraai en te gemakkelijk heeft voorge steld." Hebben wij in onze artikelen des tijds te veel gezegd, toen wij waarschuw den tegen het onverantwoordelijk opti misme van den voorzitter der Comm. Gen.? Reeds thans zijn de gevolgen voel baar. Toch Is er nog niets onherroepe lijks geschied. Wanneer het parlement zijn taak verstaat, kan het nu nog alle gemaakte fouten corrigeeren. Videant consules. ne o\ud resmiblioa detrimenti capiat: laten de consuls toe zien, dat he* gemeenebest geen schade lijdt, zegt Cicero. Laten wij hopen, dat we nog „consu les" hebben. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin den chef van den genera- len staf, It.-generaal mr. H. J. Kruis, ten tweeden male in gehoor ont vangen A. P. meldt dat ook deze tweede audiëntie aan de bespreking van de ontwerp-overeenkomst van C'neribon was gewijd. „De beide démarches van generaal Kruis zijn een weergave van de groote onrust onder het officiers corps van leger en marine, zoowel hier te lande als overzee en zoowel onder ouderen als jongeren. Zij hebben gewe tensbezwaren tegen den huldigen gang van zaken", aldus vernam A. P. verder in kringen van hooge officieren te Den Haag. Volgens een onbevestigd bericht uit Cheribon, dat het persagentschap Antara aanhaalt, zou het Indonesische „kabinet" op zijn zitting van den 22sten Novem ber te Linggadjati het Nederlandsch-In_ donesiseh verdragsontwerp hebben goed gekeurd. Antara verneemt verder, dat over de artikelen, die betrekking hebben op de Nederlandsche Kroon en de restitutie van niet-Indonesische bezittingen op Java en Sumatra, hevige debatten zijn gevoerd. In antwoord op het telegram, dat de Katholieke Volkspartij gezonden heeft aan den legercommandant, luit.-gene- raal S. H. Spoor, ter gelegenheid van de Indische studiedagen te Utrecht, ont ving het secretariaat der K. V. P. het volgende telegram van luit.-generaal Spoor: „Ontvangt namens officieren, on derofficieren en minderen hartelijk- sten dank voor uw bemoedigende woorden van uw telegram d.d. 20 dezer. Nadat de M.R.P. als overwinnaar in het Fransche moederland uit den stem busstrijd voor den Senaat te voorschijn was gekomen hebben de uitslagen van Corsica de balans weer even ten gunste van de communisten doen doorslaan. De cijfers voor het Fransche moeder land zijn thans: M.R.P. 24.755 kiesman nen, communisten 24.788. De drie-partijen-regeering van George Bidault, samengesteld uit progressieve katholieken, socialisten en communisten, zal Donderdag aftreden, nadat de natio nale vergadering voor de eerste maal bij een is gekomen. In politieke kringen is men van meening, dat de regeering ver zocht zal worden in functie te blijven tot Januari a.s., wanneer de presidentsver kiezing zal plaats hebben. Een Belgische grenspatrouille Is een der afgcloopen nachten langs de Duitsch-Bel- gische grens gestuit op een smokkelaars bende. De patrouille opende, na de man nen aangeroepen te hebben, het vuur, ten gevolge waarvan, zooals achteraf bleek, een der smokkelaars, de 46-jarige J. van der Loo uit Vaals, zoo ernstig werd ge troffen, dat hij spoedig daarna overleed. Bij het verdere onderzoek werd een. twee de smokkelaar, de broer van het slacht offer, aangehouden, terwijl de derde van het groepje smokkelaars nog voortvluch tig is. Later bleek, dat de smokkelwaar bestond uit een flinke partij koffie, die van Be'gië naar Duitschland zou worden gesmokkeld. De Belgische douane heeft later in Gemmenich (België) eenigc perso nen aangehouden, die de smokkelwaar hadden geleverd. In een gisteren gegeven verklaring heeft de beheerder van de burgerlijke eigendommen bij den S.C.A.P. (Supreme Commander of Allied Powers) een en ander medegedeeld over den omvang van de Japansche plundering in Ned.-Indië. Deze verklaring is gebaseerd op over zichten, welke op last van den geallieer den opperbevelhebber door het Japan sche ministerie van Financiën zijn op gemaakt. Het voorloopige Japansche rapport vermeldt bijna alle soorten eigen dommen, van edele metalen ter waarde van millioencn dollars, tot geheele fabrieksinventarissen als rubberinstallaties en olie. en suiker raffinaderijen. Vele millloenen gallons petroleum en vele duizenden kilogrammen kinine, ki nabast, koehuiden en ruwe rubber wer den naar Japan verscheept. Uit Java kwamen groote hoeveelheden platina voor de vervaardiging van electroden, sisal, nikkel, erts, copra, mangaan en verder werden bijna alle andere soor ten onafgewerkte plantaardige en mine rale producten tot Augustus 1945 toe naar Japan overgebracht. Dit bewijs van medeleven en steun wordt door allen hooglijk gewaar deerd bij hun delicate taakvervulling onder de huidige moeilijke omstandig, lieden. De voortreffelijke houding en opof ferende beheersching der troepen zul len met Gods hulp ook deze taak tot een goed einde brengen op een wijze onze strijdkrachten waardig". (w. g.) Spoor. De pas opgerichte stichting „Contact" heeft in Bloemendaal een vergadering- belegd, waarop een groot aantal uit Ned. Indië gerepatrieerde landgenooten aanwezig was. Besloten werd met alge- meene stemmen het volgende telegram te sturen aan de voorzitters van de bei de Kamers der Staten-Generaal uit naam van meer dan 70.000 in Neder land verblijvende repatrianten. „Alle Indische gerepatrieerden, in ver gadering bijeen, geven uiting aan hun ernstige ongerustheid inzake de over eenkomst in Indië, verzoeken te hoo ien terzake kundige Indië-kenner.s vóór de beslissing valt". De Britsche onder-minister van Bui- ter.landsche Zaken, Christopher May- hew, heeft in hef Lagerhuis geweigerd een eisch van Thomas Driberg (Labour) dat na 30 November geen Nederland sche troepen in Groot-Brittannië zullen worden opgeleid, in te willigen. Driberg wenscht een desbetreffende verzekering van de Britsche regeering „met het oog op het vooruitzicht van een vreedzame regeling in Indonesië. Mayhew zeide, dat Nederlandsche manschappen in Groot-Brittannië wor den opgeleid als gevolg van een over eenkomst, dateerend uit den oorlogstijd, die niets uitstaande had met de Indo nesische kwestie. Het zou mogelijk zijn, aldus Mayhew, dat de Nederlandsche regeering voort zou wenschen te gaan met het zenden van manschappen naar Groot-Brittan nië ter opleiding, indien dit bet geval zou zijn, zou zulks in overweging geno men worden in het kader van Enge- lands huidige en toekomstige verplich tingen krachtens het handvest en zijn bestaande opleidingsfaciliteiten. De mijnwerkersstaking in Amerika. Arbeiders van de Black Diamond kolenmijn te Monongohela in Pennsylvania, die het werk hebben neergelegd, wachtend op eer. voertuig Hei Nederlandsche parle ment zal, naar men ver wacht, de Nederlandsch-In- donesische ontwerp-overeen komst, welke de vorming van een Nederlandsch-Indo- nesische Unie voorstelt, ver werpen, zoo schrijfi de diplo- Een vloot van 61 Dultsche schapen, waaronder de „Potsdam" 17.000 ton is .floor eep Engejacfc hóf .tot oorlogsbuit verklaard. Verwachting tot Woensdagavond: Meest matige wind tusschen West en Zuid. Wisselend bewolkt met hier en daar tijdelijk eenigen regen Weinig verandering van temperatuur. Maan 11.55—19.08. Zon 8.18—16.38. John Lewis, de leider van de 400.000 stakende Amerikaansche mijnwerkers, is gistermiddag voor het federale gerechtshof te Washing ton verschenen. Algemeen neemt men aan, dat de V.S. een lange, ver- lammend-werkende mijnwerkers staking voor den boeg hebben, ter wijl zich tusschen de rcgcering en den mijnwerkersleider John Lewis een wettelijke procedure op langen termijn ontwiKke!t. Het zal waarschijnlijk reeds dagen duren voor een jury van twaalf men- schen gevonden zal zijn, die allen moe ten kunnen aantoonen, dat zij geen vooroordeel ten gunste, of ten ongunste van den beklaagde, in casu Lewis, heb ben. Bij zijn eventueele veroordeeling kan Lewis in beroep gaan bij het Hof van appèl en van daar naar het Hoogge rechtshof. welke processen maanden in beslag zullen nemen. Voor de rechtbank verklaarde Lewis via zijn advocaat, dat rechter Goldsbo- rc-ugh niet het wettig recht heeft een bevel tot opheffing der staking uit te vaardigen. c Goldsborough beval daarop onmiddel lijk aan Lewis om Woensdagochtend tien uur zijn proces wegens ongehoor zaamheid aan de rechtbank tegemoet te zien. Indien Lewis veroordeeld wordt, kan Goldsborough hem aanzienlijijke geldboeten of gevangenisstraffen op leggen. Terwijl de staking Van de 400.0ut» bruinkolenmijnwerkers haar vijfden dag inging en haar invloed reeds op de eco nomie van de natie doet gevoelen, sloeg een ei-volle gerechtszaal de openings ronde van den gerechtelijken strijd gade. Met grimmig gelaat kwam Lewis bin nen en zette zich tegenover de 125 toe schouwers die in het kleine gerechts zaaltje waren samengepakt, doch be waarde het zwijgen terwijl de advocaten tt t ie zou het wereldje, waarop wij 1/1/ menschen hier leven in steden en dorpen, niet eens willen be kijken vanaf een verre planeet. Het zou interessant zijn onze kleine moe der aarde te zien ronddartelen tus schen al die kolossen van den hemel. In zijn droomen heeft Jules Verne ons wereldje gezien vanaf dochter Maan. Picard is een klein eindje op weg geweest langs de lange hemel baan: zestien kleine kilometertjes op een oogenschijnlijk onmeetbaren weg. Toen zag hij nog steeds maar een klein stukje van de aarde. Jules Verne's racket heeft intus- schen haar verwezenlijking gevonden. Zijn idee hebben de Duitschers ge bruikt om er het moordwerktuig de V2 van te maken, die tot duizeling wekkende hoogte het wereldruim in geslingerd wordt om dan vernietigend op een stad neer te storten. Na den oorlog zijn nu de Amerika nen gaan experimenteeren. Men wil de aarde aanschouwen van een hoog te van 100 kilometer. Maar wie durft het te wagen plaats te nemen in he: brullende vuurspuwende monster? Hij zou immers dood weer in de armen van moeder aarde terugkee- ren. De Amerikanen vonden echter n reizigster. Een passagiere met een afziend oog, dat een zuiver en helder beeld geeft van alles wat zij ge- Zlen ficefté In de huid van de V2 werd de sterke lele-filmcamera geplaatst. Van elke hoogte zou zij een beeld meebrengen en zij zou precies vertellen wat er op een hoogte van 100 K.M. nog te zie'i valt van ons wereldje. In de dorre woestijn der White Sands in Nieuw-Mexico steeg de V2 op om de ravijnen, bergen en uitge strekte meren van de Far West te fotograf eer en. Drie minuten duurde 't eer de camera haar grootste hoog te bereikt had en elke seconde werd een filmbeeld vastgelegd. Eerst zag men alleen het groepje geleerden van de Johns Hopkins Universiteit, die in de dorre vlakte van de White Sands de V2 stonden na te staren, op de gevoelige plaat. Met razende, snelheid steeg de V2. Steeds verder reikte het beeld. De meren en het verre vrucht bare land aan den overkant van de Sierra Soledad tot bij de Rio Grande werden vastgelegd, evenals aan den anderen kant de dorre heuvels van den Sacramenterug en verder nog de Witte Bergen en beneden recht onder de camera het groote blauwe oog van het Alkalimeer. 1 De camera zoemde in de huid van van den vakbond en regeering hunwoor den kozen. Rechter Goldsborough gaf nog als zijn ernstige doch onofficieele vermaning: „Het hof hoopt dat de vakvereenigingen geen stappen zullen doen die het con gres zullen noodzaken de arbeidsbewe- ging jaren terug te zetten". Het geheele verhoor duurde slechts 37 minuten. In verband met de mijnwerkers staking is de uitzonderingstoestand afgekondigd in de stad New-York. Burgemeester O' Dwyer heeft een be roep gedaan op de bevolking geen overtollig licht te laten bran den, verder het stroomverbruik zoo veel' mogelijk te beperken en ook op de andere brandstoffen te bezuini gen. Vervolgens wordt van alle kanten, ver zocht het congres in bijzondere zitting bijeen te roepen. In een radiorede heeft de vroegere minister van binnenlandsche zaken Ha rold Ickes gevraagd, een wet aan te ne men, waardoor de onbeschaamdheid van een dictator als Lewis onmogelijk zal worden gemaakt. De spoorwegen beperkten gisteren hun diensten met 25 procent, als begin van een ernstige besparingspolitiek ten aan zien van de nationale kolenreserves. De werkloosheidscijfers in de staalgebie- den stegen scherp en de staalfabrieken in Pittsburgh voorspelden dat eind dfeier^veek honderdduizend arbeider* in, hun industrie op straat zullen staan. In de oostelijke helft der V. S. zullen de steden vanavond met een gedeelte lijke verduistering: beginnen. Volgens een voorzichtige schatting zullen de besparingsmaatregelen eind van deze week minstens een millioen niet-mijnwerkers buiten werk hebben ge bracht. De maatregel van de Amerikaansche regeering om den geheelen uitvoer van steenkolen en andere vaste brandstoffen stop te zetten heeft voor vele Europec- sche landen, die voor een kleiner of grooter deel afhankelijk zijn van deze exporten, ernstige gevolgen. Nederland zal buitengewoon zwaar ge- John Lewis, de mijnwerkers-dictator, die de V.S.regeert dank zij de macht van het zwarte goud, moet zich thans verantwoorden voor de rechtbank wegens overtreding der Conally.antistakingswet troffen worden, daar de Amerikaansche kolen voornamelijk gebruikt worden voor openbare nutsbedrijven en ziekenhuizen. België zal er ernstig door getroffen worden, want het kreeg maandelijks ccn toewijzing van 200.000 tot 250.000 ton. die gebruikt werd voor het transport, electrische energie en fabrieken en an dere publieke bedrijven. België, dat reeds hinder ondervindt van de vermindering van de afleveringen uit het Ruhrgebied, vreest voorts stopzetting van de levens middelenzendingen. maiieke correspondent van de „Daily Telegraph". „Ik verneem," aldus ver volgt hij, „dat hei Neder landsche kabinet hei ont werp Zaterdag j.l. besproken heeft en dit bijna eenstem mig heeft afgekeurd. De mi nisters, die de grooisfe par tijen in Nederland, de Katho lieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid, vertegen woordigen, achtien de voor stellen onaanvaardbaar." Het vliegtuig, met de leden der Comm.-Generaal Schermerhom en De Boer, aan boord, heeft vertraging en werd eerst heden in den namiddag op Schiphol verwacht. In verband hiermee en tevens omdat Schermerhom zich zeer vermoeid gevoelt, is de bijzondere Ministerraad, welke bepaald was op Woensdag a.s. en waarin ook de Com missie-Generaal aanwezig zal zijn. na der vastgesteld op Donderdag 28 No vember. In alle kerken van Groot-Hessen, een der drie staten in de Amerikaansche zone van Duitschland, is Zondag een blief van de bisschoppen van Mainz, Limburg a.d. Lahn en Fulda voorgele zen, waarin de bisschoppen zich kan ten tegen de grondwet, welke a.s. Zon dag in een referendum aan de kie zers, tegelijk met de verkiezingen voor het parlement, zal worden voorgelegd. „De grondwet heeft een dergelijken vorm. dat in een christelijk geweten de ernstigste twijfel rijst", aldus de bnëf. Wilhelm Knothe. voorzitter van de Sociaal-Democratische Partij in Groot- Hessen. noemde den brief een onbe voegde inmenging in de politiek door de geestelijkheid. (Rtr.) Het toeval wil, dat de paters van het Missiehuis VelsenDriehuis tij dens de laatste oorlogsdagen in de gemeente Heteren, die onlangs door Bloemendaal is geadopteerd, geëva cueerd waren. In aansluiting op ons artikel over „Bloemendaals glas in de Over-Betuwe" stuurt pater P. de Bruyn M.S.C. de volgende belang- het brullende V2-monster. Met. een giftigen straal spoot het vuur eruit. Dan opeens werd. het stil. Ever. reu telde het monster nog als een doode- lijk gewond reuzendier. De woeste kracht waarmee het het wereldruim had willen overwinnen was weg en dan ineens kantelde het projectiel. Op het moment dat het doode mon ster kantelde en terugviel naar de aarde, reikte het camera-oog over een wijdte van 1000 K.M., tot aan de boorden van de Stille Zuidzee en het wonderland Califomië. De oeroude hoornen van Califomië waren slechts dwergmosjes aan den rand van een heel klein meertje. De toppen van het Rotsgebergte leken slechts nietige stofhoopjes. En het groote zoutmeer had den vorm van een klein helder kristalletje in den grooten ring van de aardronding. Dat alles werd opgenomen in 'n dui- zelingwekkenden val. Zoo kregen de geleerden een nauwkeurig verslag van de reis der V2. En niets fantaseerde ie camera er bij zooals de menschen zoo graag doen. Uit het Ruhrgebied komen dc laatste dagen zeer alarmeerende be richten over de voedselsituatie. Dc atmosfeer van de Ruhrstreck is geladen, niet alleen met het zwarte stof der 151 mijnbedrijven, doch ook met den angst voor den dag van mor gen. Sinds de laatste dagen de koude weer geweken is en een naargeestig scherm van mist en regen over de puinhoopen hangt, hebben de ge sprekken der menschen hier nog slechts één onderwerp: Honger. Men leest het woord in elke kolom der kranten en op bekalkte schuttingen, men hoort het uit den mond van iederen Duitscher, men ziet het op de verbleekte gezichten van de verpauperde jeugd, die samendromt op alle plaatsen waar een kruimel kan afbrokkelen van het rant soen der soldaten van de Britsche be zetting. Brood is het grootste gemis in de voedselcrisis, die de staal, en kolenste- den in deze weken doormaken. Wie er zetker van wil zijn, dat hij de bonnen van zijn karige rantsoenkaart gehonoreerd krijgt, moet tijd en moed hebben om reeds in de vroegste morgenuren in Diisseldorf bijvoorbeeld begonnen de „Schlange" reeds 's ochtends om vier uur te groeien post te vatten voor een bak. kerij. Daarbij is ook rte aarriappelenvoor- ziening zeer slecht geworden. De eigen oogst per zone, die toch reeds een half millioen ton te laag is voor de beheften, is slecht uitgevallen en de moeilijkheden zijn vergroot, doordat de boeren trachten den leverlngsplicht te ontduiken, eensdeels om hun pro duct op de zwarte markt te brengen en anderdeels, omdat zij beducht zijn voor een intrekking vair de Reichs- mark. Er heerscht thans voornamelijk onder de mijnwerkers een groote ontstemming over het feit, dat zij de hun toegezegde wintervoorraden aardappelen niet gekre gen hebben. De verstrekking van het vet- rantsoen van 50 gram per week heeft nog geen moeilijkheden opgeleverd, doch het gebrek aan vet en eiwit blijft het zwakste punt in de voedselvoorziening. De autori teiten hebben de geruststellende verzeke ring gegeven, dat de crisis van het oogen blik zal worden overwonnen, in dien zin, dat het rantsoen van 1550 calorieën weer verstrekt zal kunnen worden. In de laat ste weken was het in verschillende steden tot beneden de 1000 gedaald. Duitsche functionarissen geven evenwel toe, dat daarmede het probleem niet is opgelost. Toen de leiders der vakbonden voor den mijnbouw van de staalindustrie in het Ruhrgebied enkele dagen geleden door den piaatsvervangenden chef van het Britsche militaire bestuur werden ont vangen, hebben zij foto's overgelegd, die genomen hadden kunnen zijn in de voor malige concentratiekampen. In de zieken huizen, die wij bezochten, hebben wij de uitgeteerde lichamen gezien van mannen, wier gewicht tot beneden de 50 k.g. ge daald was, en de opgezwollen lichamen der oedeempatiënten. „Theoretisch moest het punt van de catastrophe reeds gekomen zijn, doch blijk baar hebben de mensehen nog eenige re serves gehad," zeide de directeur van een groot ziekenhuis in Düsseldorf tegen een correspondent van A.N.P. De oedeempa tiënten zijn natuurlijk de extréme ge vallen. meestal zijn het oudere en alleen staande menschen. die de krachten missen om urenlang in de rij te staan voor hun rantsoen. Een verschijnsel, dat vrijwel al gemeen is, is de sterke vermagering. Volgens de beschikbare statistische ge gevens bedraagt het gewichtsverlies bij mannen gemiddeld 1012 k.g. en bij vrou wen 810 k.g., het is minder bij school gaande kinderen, van wie nog slechts 17 procent behoort tot de categorie der nor maal gevoeden, en het minst bij jonge kinderen. Cpmerkelijk is daarentegen de goede gezondheidstoestand der zuigelin gen. De weerstand tegen ziekten is sterk afgenomen. Het militair bestuur heeft aan iederen bewoner een „levensruim te" van 4 vierkante meter toegestaan, doch in de praktijk blijft men vaak daar beneden. Iedere Düsseldorfer heeft op dit oogenblik minder dan 3 vierkante meter woonruimte. Voor het reusachtige werk. dit woonprobleem op te lossen, is een maximum aan arbeidskracht van iederen Duitscher noodig, doch men is thans op weg naar een minimale ar beidskracht. De arbeidsprestatie is. voor zoover te controleeren, reeds met 40 pro cent afgenomen. Het minst is dit nog het geval bij de mijnwerkers en de arbeiders der zware industrie, wier hooge rantsoenen de mijnwerker krijgt ook thans nog 4000 calorieën nog gehandhaafd zijn. Laat geen oogenblik van den dag door nietsdoen of in beuzelarij verloren gaan. Elk uur van den tijd heeft zijn belangrijkheid in het levenj wekkende bijzonderheden over de brandkast, waarin kostbaarheden van de kerk van Driel, toen het dorp strijdtooneei werd, waren opgebor gen. Toen Poolsche parachutisten neerkwa men in Driel en de strijd daar hevig werd. zijn de meeste inwoners uit het dorp gevlucht. De kostbaarheden uit de parochiekerk en uit de kapel der zusters en der paters van het Missiehuis Drie huis werden toen overgebracht naar de kluis van een jamfabriek; het plan was, dat daar een honderdtal menschen met een pater zouden verblijven. Tusschen de kostbaarheden bevonden zich kelken, monstransen en cibories met Heilige Hosties. Later werden de Polen vervangen door Amerikaansche parachutisten en allen moesten d^ fabriek toen verlaten zonder in de gelegenheid te zijn de kostbaar heden mede te nemen of de Heilige Hos ties te nuttigen. Deze parachutisten hebber, getracht de deur van de kluis te forceeren en toen dat niet gelukte, hebben zij van boven af de kluis met anti-tankgeschut kapot geschoten en dc 6chatten geroofd. Eenige dagen later werd de fabriek gecontroleerd door een inwoner van Driel in gezelschap van een geallieerd officier. Toen werd de roof ontdekt en overal verspreid vond men de Heilige Hosties op den grond en tusschen de steenen liggen. Na de bevrijding wer den zelfs nog stukken gevonden van een geheel vernielden monstrans. De inwoners van Driel hebben daarom na de bevrijding een houten kruis opge richt als eerherstel voor de bedreven heiligschennis, zooals ook het opschrift op het kruis vermeldt. Het plan bestaat aldaar een kapel te bouwen. Deze plaats wordt nu als geheiligd beschouwd dooi de inwoners van dit dorp. Leeraren en leerlingen van het Trini- teitslyceum hebben de viering van den feestdag der H. Catharina, patrones van de studie, ingezet met het bijwonen van een plechtige H. Mis, die pater dr. M. van Straaten O. E. S A. in de parochie kerk te Overveen celebreerde. Na afloop hiervan organiseerde de debating-club Cassiciacum een plechtige zitting, waarin p. B. Vogels sprak over het onderwerp „Christendom en Humanisme". Deze bij eenkomst, waarin de leerlingen nog eeni ge voordrachten hielden, werd opgeluis terd door het schoolorkest, dat juist het eerste bestaansluistrum vierde en dat oude Engelsche muziek en de ouverture „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart ten gehoore bracht. De dag werd besloten met een tooneel, avond, dien de leerlingen verzorgden en waarin de lichte muze den scepter zwaaide. Ten bate van het comité „Nederland helpt Indië" zal 10 December in het R K. Vereenigingsgebeuw de film ..Kleur en Glorie onzer tropen" nogmaals worden vertoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1