De „Piet Hein" beschoten Hoe zullen de Duitschers Kerstmis vieren? TACHTIG TEXTIELPUNTEN PER HOOFD Wat niemand weten mocht en wat iedereen wist DE NIEUWSTE STOFZUIGER ZAL JOHN LEWIS WATER BIJ DEN WIJN DOEN? Vrijwillige Britsche bijdragen tot leniging van den nood Voor ieder een paar schoenen Tabakskaart voor dames Nederlandsch elftal in Harrogate Geheime onderhandelingen met mijneigenaren geopend Geen vuil meer in de huiskamer Tot hoofd en hart Tengevolge daarvan ontstonden gevechten met Indonesische strijdkrachten Strijd bij Semarang Het weer Generaal Kruis naar België Naar overeenstemming tusschen Groote Vier blijft gehandhaafd Engelsche groeten aan Nederlanjl OPTIMISTISCHE GELUIDEN Ook inkrimping van voedselexport? V.S. betwijfelen geldigheid van Roemeensche verkiezingen WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946 69ste JAARGANG No. 23708 De operatie van 12 Nov. COMMISSIE-GENERAAL IN NEDERLAND DE DISTRIBUTIE IN HET KOMENDE JAAR DE BELGISCHE „BLOKZIJL" GEARRESTEERD De heksenketel in Palestina PIrUSALEN Banditisme Grenscorrectie Complot tegen het Engelsch Koningspaar gesmeed KESSLER VEROORDEELD Schoenen Zeep Tabak Radio Rijwielen en banden DE MIJNWERKERSSTAKING ruste te leggen. Zij hebben een inge wikkeld apparaat geconstrueerd dat 80 tot 90 procent der stofdeeltjes, die in huis zweven, opvangt. Het appa raat is tevens in staat om bij koude de gezuiverde lucht te verwarmen, zoodat ook aan stofellende van haar den en centrale verwarming defini tief een einde komt. Wij vinden het alleen maar jam mer voor de Amerikaansche jeugd, die nu nooit meer in sierlijke krul letters haar naam op moeders kast zal kunnen schrijven Broadway verduisterd Zijn wij niet in staat tot groote daden, dan kunnen wij toch dui zenden kleine daden verrichten op een grootmoedige wijze. VROUW DOODGESCHOTEN Drama in de hoofdstad OOK DE BETALINGEN AAN DE V.A.R.A. GESTAAKT C. W. H. BAARD f BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Ad ninistratie 21543 Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. D. W. Boerrigter. V/nd- hoofdredacteur: W Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeei!r>gen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Het Indonesische nieuwsagentschap »Antara" meldde Dinsdag, dat zonder ophouden zware gevechten aan den Eang zijn rond Semarang op Midden- Java, waar de Nederlandsche strijd krachten, volgens ,,Antara", gebruik tnaken van mortieren en vliegtuigen voor de beschieting van gronddoelen ter ondersteuning van hun stoot haar het Westen. Tegelijkertijd werd in een verlaat Nederlandsch vloot- communiqué gemeld, dat een Neder landsche torpedojager samen met Ne derlandsche vliegtuigen 12 November in een zwaren strijd met Indonesi sche kustbatterijen geraakte. Over de gevechten bij Semarang wordt ih het „Antara"-bericht gezegd: „Tot dusver zijn er geen pogingen onderno men, om de vijandelijkheden te staken". Voorts zegt het agentschap, dat de Ne derlandsche stoot naar het Westen „na "ware beschietingen uit de lucht en on ophoudelijk mortiervuur" begon. In een verklaring van Nederlandsche militaire zijde over de gevechten bij Se marang wordt gezegd, dat de Neder landsche commandant geen antwoord had ontvangen op het aan den Indonesi- schen bevelhebber gezonden verzoek om contact tot stand te brengen, teneinde «en demarcatielijn tusschen de door de Nederlanders en Indonesiërs bezette ge bieden vast te stellen. De Marine-voorlichtingsdienst deelt Baar aanleiding van het voorgevallene op 12 November het volgende mede: Kort na het incident van 7 November is de „Piet Hein" wederom door Indone sisch geschut op de kust van Atjeh be schoten. Daar het niet mogelijk was de juiste positie van de batterijen te bepa len, voerden „Firefly"-vliegtuigen van de Marine verkenningsvluchten uit, welke vliegtuigen tijdens de operatie voortdu rend beschoten werden door Indonesisch afweergeschut. Toen de plaats van de batterijen bepaald was, werd 12 November een gecombineerde operatie ter zee en in de lucht ingezet, welke uitliep op een hevig gevecht tusschen de zee- en luchtstrijdkrachten eenerzijds en kust- en luchtafweergeschut aan den anderen kant. Tenslotte werden de Indonesische batterijen do°r raket en mitrailleurvuur van de hevig be schoten „Fireflies" en granaatvuur van de „Piet Hein" vernield. De Indonesische verliezen zijn niet be kend; aan Nederlandsche zijde werden geen verliezen en geen schade geleden. Nadat Zondag j.l. de heer Max van Poll naar Nederland was teruggekeerd, arriveerden gisteravond 18.30 uur de twee andere leden van de Commissie- Generaal op Schiphol. Prof. Schermerhorn vertelde iets over de reis, maar liet zich over zijn missie met geen enkel woord uit. De heer De Boer meende, dat hij eerst over eenige maanden een positief oordeel zal kun nen geven over de prestaties der repu- blikeinsche leiders. Hij wilde uit den aard der zaak slechts weinig hierover zeggen, maar gaf op een vraag toe, dat zich in de laatste vijf jaren een opmer kelijke verandering doet constateeren. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan eenigen regen en enkele tijdelijke op klaringen. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matigen Zuidelijken tot Zuid- Westelijken wind, aanvankelijk iets zachter, later weer iets kouder. Maan 12.36—20.10, Zon 8.19—16.35. Dc Engelsche stewardessen op de transatlantische luchtlijnen moeten een cwsvs van 10 weken volgen. Deze cursus omvat 50 verschillende onderwer pen, van\den meest uiteenloopenden aard Toekomstige stewardessen krijgen onderricht in de kookkunst van den heer Lawrence, die een practijk van 20 jaar achter den rug heeft in de beste Londensche hotels Morgen zal de chef van den generalen staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, een beleefdheidsbezoek, brengen aan den chef van den Belgischen gene ralen staf, generaal-majoor Baele. Zulks geschiedt naar aanleiding van het bezoek, dat generaal-majoor Baele eenige weken geleden aan Nederland heeft gebracht. In een blinden muur van een kapel in de stad Mexico heeft men een sierlijke lijkkist ontdekt, die de stoffelijke resten van den Spaanschen veroveraar Heman Cortez zou bevatten Diplomaten in New York hopen, dat het onderhoud van 85 minuten, dat Molotof gisteravond met minister Byrnes had, den weg geëffend heeft voor een spoedige afhandeling van de vijf vredes verdragen, zoodat de ministers met de behandeling van het Duitsche probleem hunnen beginnen. Byrnes en zijn Britsche collega Bevin hebben gistermorgen tweemaal een on derhoud gehad. Naar men meent te Welenwaren de kwesties van het recht van veto en Duitschland het onderwerp der besprekingen. De algemeene indruk van waarnemers k' dat de ministers van Buitenlandsche ^aken door middel van geheime bespre ngen een laatste poging aanwenden -/iLde-trt riii tae qnpjilosbare.jaxiblemen («regelen. Men ziet in Molofof's accep tatie van de clausule inzake „mensche- lijke rechten", vervat in artikel 9 van het statuut van Triest, een aanwijzing, dat nog meer wederzijdsche concessies kunnen worden verwacht. .De P.R.A. Amsterdam heeft in de Waal straat 57 te Amsterdam gearresteerd J. L. ni ,f®rern-ans, bijgenaamd de „Belgische '"te.ijl", a]S verdacht van politieke ac- jJJheit in Nederland tijdens de bezetting. «remans, die te Jette in België geboren -r werd tot Nederlander genaturaliseerd. Verrvls in België reeds tweemaal ter dood ]0P°°rdeeld, eenmaal na den vorigen oor- eh eenmaal in 1945. Myron Taylor, Truman's vertegen woor- J?'Eer bij het Vaticaan, is te Rome terug- Bekeerd. Joodse terroristen naar Engeland S AF E D Haarden van verzeQ NABLUS ®ER RA HEBRON ^•GAZA x* i*RAFA >%bersEBA De Joodse terroristen org Irqcen Zwai Leoemie neer. de oorlog verklaard aan dej •Haganah, het geregelde Joodse ondergrondse leger Britse leger 125.000 wr.iKSi Vlootsteunp ^Luchthaven KLOOSTER R.M1UCAMP X Radiostation Carto- 4640 Dean Acheson, waarnemend minister Taa Buitenlandsche Zaken in de V.S., heeft verklaard, dat de besprekingen no- bens de vereenïging' van de Britsche en dnierikaansche zones in Duitschland, een Punt bereikt hebben dat een beslissing binnenkort mogelijk maakt. De honger in de Britsche zone van "Uitschland trekt algemeen de aandacht d Engeland. Schoolkinderen in verschil- i^dde steden hebben 15 pCt. van hun maandelijksch rantsoen lekkernijen afge- lo om deze chocolade naar Duitsch- and te kunnen zenden. Inwoners van Bristol, waar gedurende oorlog door Duitsche bommenwerpers ®el schade werd aangericht, hebben 700 >?ePen chocolade verzameld als een ttrstgave voor Duitsche kinderen. -.Bijna een millloer» paar schoenen uit yroot-Brittannië worden in de Britsche *°he van Duitschland verwacht. - De stad Westerwald in Westfalen heeft 4C.OOO kerstbcfomen geruild voor 200 var- 7,s uit de provincie Benèden-Rijn, zoo- rLat belde gebieden een goede Kerstmis zuilen hebben. leiding van de Reichsbahn heeft medegedeeld, dat zij in bepaalde gedeelten an de Russische zone van Duitschland _trbewapende wachten op dc treinen neeft geplaatst. De aanleiding voor dezen regel is een aantal roofovervallen op lijnen ten Westen van Berllijn, o.a. op "en sneltrein Maagdenburg—Halherstaflt. beroofd werden de passagiers van ailes bandieten zouden buitenlandse!»- inifornicn gedragen en een vreemde taal gesproken hebben. Belgisch Rijncomité is Dinsdag bij- «ern geweest. Nederlandsche eischen onderzocht S. werd de kwestie Aken bespro- *jah. Daar het bezit van deze stad, ofwel S,VV-B'eISlë' ofwel door Nederland den arg- Vdn hun buren zou opwekken, werd er ttn Belgisch—Nederlandsch condominium van te maken, door er twee aangrenzende steenkolenbekkens bij te VoviK?' wat aan dlt grondgebied een be geven VSn zoowat 350.000 inwoners zou ■6a.fi het einde der bespreking werd een motie goedgekeurd, waarin o.m. het vol gende voorkwam: Aangezien de Nederlandsche regeering ecu duidelijk programma van territoriale, eischen naar voren gebracht heeft en de Luxcmburgsche regeering eveneens haar eischen reeds geformuleerd heeft; Aangezien het voor België van belang is niet door een langdurig stilzwijgen den schijn te wekken als zou het geen belang sielien in oen vraagstuk, dat integendeel voor het land van essentieel belang is, vestigt het Rijncomité de aandacht van de regeering op het dringend karakter van een openbare bekendmaking van een klaar omlijnd programma der Belgische eischen. Het federaal recherche-bureau van de Vereenigde Staten heeft mededeeling ge daan over een moordcomplot tegen het Engelsche Koningspaar, bij gelegenheid van zijn bezoek aan de Vereenigde Sta ten in 1939, dat door twee Duitschers is gesmeed. Die twee Duitschers waren Fritz Wiedemann, toenmalig Duitsch consul te San Francisco, en een zekere Schwinn, een ïid Aran den Duitsch-Ame- rikaanschen bond, de pro-Duitsche orga nisatie in Amerika, die later als onge- wenseht vreemdeling naar Duitschland is uitgewezen. Naar aanleiding van de ontdekking van het complot werden tij dens het bezoek van den Koning en de Koningin zulke uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen, dat er geen mo gelijkheid tot uitvoering van het complot overbleef. Het Utrechtsche Tribunaal heeft, na hernieuwd onderzoek, uitspraak gedaan in de zaak tegen den 57-jarigen Kess- ler uit Amersfoort, bekend als interna tionaal voetballer en cricketer, en hem veroordeeld tot 4 jaar interneering, eindigende Juni 1949, ontzetting uit al le rechten voor het leven en verbeurd verklaring v*n zijn vermogen tot een ^bedrag van ƒ50.000. „Ondanks de sterke stijging in de productie onzer textielindustrie, is de binnenlandsche voorziening nog zeer matig. In 1947 zal er echter naar worden gestreefd als minimum per hoofd 80 textielpunten aan te wijzen. Alles zal worden gedaan te trachten dit te halen," aldus dr. Kramer, di recteur voor Herstel en Voorziening van het Ministerie van Economische Zaken, gisterenavond voor det radio. De productie van overalls, zoo vervolg de hij, bedraagt momenteel circa 40.000 stuks per maand. Gezien de groote be hoefte aan deze kleeding, kan nog slechts zeer gedeeltelijk aan de vraag tegemoet worden gekomen. De productie van kousen bedraagt 480.000 paar per maand, hetgeen neer komt op nog geen twee paar per vrouw per jaar. Vanzelfsprekend is dit te weinig. Hoewel er voldoende grondstof is, .wordt opvoering der productie nog belemmerd door tekort aan machinale capaciteit en gebrek aan geschoold personeel. Het valt zeer te betreuren, dat tot dusverre 'nauwelijks eenige ver- b.gtpripr kon. .worde» bereikt op....het gebied der wollen onderkleeding. Ons ontbreken echter de vereischte garens, die voor verreweg het grootste deel uit het buitenland moeten komen en ons prac- tisch gesproken niet worden geleverd. Helaas is hierin op korten termijn geen verbetering te verwachten. Ten tijde der algeheele bevrijding in Mei 1945 hadden de schoenfabrieken in het Zuiden van ons land de productie zij het nog op bescheiden schaal reeds hervat. De productie bedroeg toen rond 170.000 paar schoenen per maand. Eind December 1945 bedroeg deze productie reeds ruim 440.000 paar per maand, de stijging zette ook in 1946 door en gemid deld heeft de maandproductie in dit jaar 560.000 paar bedragen. Export van schoe nen heeft practisch niet plaats gehad, wel import, waaronder 2 millioen paar Amerikaansche schoenen, waarvan onge veer de helft den consument inmiddels heeft bereikt. De sterk toegenomen pro ductie van onze schoenindustrie en de import van de Amerikaansche schoenen, welke zonder bon verkocht worden, zijn oorzaak, dat aa n den acuten schoenen- nood voor een belangrijk deel is tegemoet gekomen. Het streven is er op gericht, in 1947 voor iedereen een paar schoe nen beschikbaar te stellen, terwijl ook, indien dit eenigszins mogelijk is, voor het helaas nog bestaande pro bleem van de kinderschoenen een oplossing zal worden gezocht. Voor den oorlog bedroeg het gemid delde verbruik van zeep en zeepproduc- ten circa 8 KG. per hoofd van de be volking. Hoewel voor 1946 slechts de helft van dit verbruik geraamd was, zul len wij niet hooger komen dan 3 K.G. per hoofd, een cijfer dat ons uit me disch-hygiënisch oogpunt met diepe zorg vervult. Export heeft uiteraard niet plaats gevonden. De moeilijkheid ligt zuiver en alleen bij het gebrek aan grondstoffen, welke practisch geheel uit het buitenland moe ten komen en aldaar niet te krijgen wa ren, evenmin als het eindproduct, de zeep zelf dus. De capaciteit van onze industrie is ruimschoots voldoende om aan de binnenlandsche vraag te voldoen. Hoe de situatie zich in 1947 zal ontwik kelen, is op dit moment nog moeilijk te zeggen. Er is waarschijnlijk geen artikel waar over in den laatsten tijd zooveel gespro ken en geschreven is als tabak. Bij de huidige distributie kost de tabaksvoor ziening reeds eenige tientallen milüoe- nen guldens aan buitenlandsche beta lingsmiddelen. Hiermede kunnen de drie tabakverwerkende industrieën, t.w. de sigaren, de kerftabak- en de sigaretten industrie maandelijks ca. 950 ton ruwe tabak verwerken, tegenover 2.700 ton per maand in 1939. Spr. deelde mede, dat het vast staat dat dc geruchten, als zou de tabaks- kaart voor de dames worden inge trokken, onjuist zijn. Voor 1946 kan de productie van radio's gesteld worden op 260.000 stuks. Hoewel de maximum-productie nog niet ge haald is, zijn wij een heel eind op den goeden weg. Spr. herinnerde aan de •recente mededeeling der Philipsfabrieken, dat binnenkort de vóoroorlogsche pro ductie weer zal zijn bereikt. Voor het binnenland zullen dit jaar 90.000 radio's beschikbaar komen, hetgeen niet veel minder is dan het vooroorlogsche jaar- lijksche verbruik; ongeveer 170.000 com plete radio's zullen zijn geëxporteerd. De binnenlandsche behoefte aan radio's zal ongeveer in de buurt van 800.000 stuks liggen. Voor 1947 mag een flinke stijging der productie worden verwacht. Hoewel voor het aasikoopen van rijwielonderdeelen groote bedragen ter beschikking zijn gesteld, zul len in 1946 nog slechts rond 175.000 rij wielen voor de bevolking beschikbaar zijn gekomen, waarvan iets meer dan de helft uit eigen productie en de rest uit import. Het vooroorlogsche binnen landsche verbruik mag op ca. 300.000 rijwielen per jaar worden gesteld. De behoeften zijn op minstens 1 millioen rijwielen te stellen. Sedert Juli 1945 tot en met October 1946 zijn voor de bevolking 2.7 millioen buitenbanden en 2.2 millioen binnen banden beschikbaar gesteld; ruw ge zegd verhoudt zich de productie tot den import als 3 1. De productie van tour- buitenbanden is in genoemde periode van ruim 65.000 Stuks per maand meer dan verviervoudigd tot rond 280.000 stuks. eD productie van binnenbanden is nog sterker gestegen, n.l. bijna verzes voudigd en bedraagt thans 230.000 ban den per maand. Momenteel wordt ge middeld op ruim 60 pCt. van de pro ductiecapaciteit gewerkt. HTJDDERSFIELD, 26 Nov. De mythologie heeft Cerberus gekozen tot symbool van den grimmigen wachter, maar zij zou dit niet gedaan hebben, wanneer zij den heer Karei Kaufman van Harrogate had gekend. Harrogate is de kleine badplaats, ongeveer 40 K.M. ten Noord-Oosten van Huddersfield, waar in het groote Majestic-hotel de spelers hun laatste dagen en uren voor den wedstt ijd doorbrengen. De leiders van het Nederlandsche elftal hadden zich voorgesteld de plaats, waar de oranjeploeg zich op deze groote gebeurte nis ging concentreeren, geheim te houden. Ervaringen uit het verleden, waarbij hin derlijke supporters en noodgedwongen nieuwsgierige journalisten een ongewenschte belangstelling voor het elftal aan den dag hadden gelegd, waren voor de keuze-com missie aanleiding geweest bij deze belang rijke gebeurtenis geen enkel risico te nemen. Er waren maatregelen genomen, dat alleen de spelers en een zeer kleine kring van officials met de verblijf- en concentratie plaats van het Nederlandsche elftal op de hoogte konden zijn. De leiders van het Nederlandsche elftal hebben één ding vergeten: de Engelsche pers. Onze collega's uit het Vereenigd Ko ninkrijk n.l. trokken zich van dit alles niets aan en vermeldden in den loop van de vorige week open en vrij, dat de Nfeder- landsche en Engelsche wapenbroeders hun laatste uren voor den sla-g in Harrogate stelling van de Nederlandsche pers voor het geen de Engelsche van deze wedstrijd zegt, bijzonder groot is, kon iedere Nederland sche krant in de helft van de vorige week desgewenscht aan de leiders van het Neder landsche elftal vertellen, dat het dus Har rogate was. Dat, was een geduchte bres in den muur, dien men om het elftal had opgetrokken Men had bij voorbaat misschien al een beetje gegnuifd om de Nederlandsche sport- scribenten, die straks met allerlei listen en lagen en een roekeloos gebruik van hun deviezen, hoteleigenaars, kellners en Ka mermeisjes in Huddersfield en de naaste omtrek Het Geheim zouden probeeren te De burgemeester van Huddersfield. Alderman T. Smailes, sprak over de radio zijn groeten uit aan Nederland en wenschte het Nederlandsche elftal veel geluk aan den vooravond van den wedstrijd EngelandNederland te Huddersfield. „U kunt ervan verzekerd zijn. dat de spelers van uw elftal van harte verwel komd zullen worden. Ik zou alleen maar wenschen dat zij langer bij ons konden blijven en het zou ons een genoegen zijn hen in onze zeer gastvrije stad te ontvangen. Ik wensch ze veel geluk bij den wedstrijd en zend u de hartelijke groeten uit Huddersfield aan alle Ne derlandsche vrienden." f jet waren wel belangwekkende r~J mededeelingen, die dr. Kra- mer gisteravond voor de radio deed. Allereerst, dat het met de textielvoorziening iets beter gaat. In 1947 zal er naar gestreefd worden per hoofd als minimum tachtig textielpunten aan te wij zen. Voor de dames had hij echter een teleurstellende mededeeling, n.l. dat zij nog niet over twee paar kousen per jaar kunnen beschik ken. Er is nog weinig ivollen on derkleeding, voorts weinig zeep. De tabakskaart voor dames zal niet worden ingetrokken. In 1947 krijgt iedereen schoenen en zal er naar een oplossing gezocht worden voor kinderschoenen. De productie van radiotoestellen is stijgende t r jij allen vinden 1/1/ den stofzui- ger toch wel het summum in den strijd tegen het stof. Doch natuur lijk waren de Am.e- rikanen daarmee niet tevreden. Het gezoem van den stofzuigermotor dagen aan een stuk in den schoon maaktijd, verveelde den Amerikaan- schen heer der schepping en hij zocht naar nieuwe wegen om aan de schoonmaakwoede zijner eega ie ont snappen. Hij be greep, dat er slechts een probaat middel kon zijn: zorgen dat er geen stof komt, en hij heeft ervoor gezorgd. Onzichtbaar voor ons oog zweven millioenen stofdeeltjes met een door snede van 17500000ste centimeter rond in onze kamers. Onzichtbaar vleien zij zich neer op onze kasten, op vloeren en kleeden, duizenden, millioenen. En als het er millioenen geworden zijn, wel, dan neemt de huisvrouw den stofzuiger. Al die millioenen zwevende stof deeltjes gaan de Amerikanen nu van gen, voordat zij kans krijgen zich ter Vandaag is het Ploces begonnen tegen John Lewis. Ter bespoediging zullen de regeeringsadvocaten bondsrechter Golösborough verzoeken reeds Vrijdag Donderdag is een nationale feestdag in Amerika het proces voort te zetten. De regeering heeft al haar hoop op een spoedige beëindiging van het geschil in de gerechtelijke stappen gesteld. Vol gens een hoogen regeringsambtenaar worden op het oogenblik geen andere stappen overwogen. Volgens betrouwbare berichten heeft John Lewis geheime onderhan delingen geopend met de mijneige naren. Ofschoon er officieel niets over bekend is, verluidt, dat de onderhan delingen een wederinvoering van het systeem van collectieve overeenkom sten ten doel hebben. Inien Lewis water bij den wijn doet zou hij zonder prestigeverlies uit den strijd komen en zonder dat hij zijn eischen behoeft op te geven, daar hij nog nooit precies opgegeven heeft, wat zijn eischen waren. Tegelijkertijd zou de regeering haar niet gewenschte toezicht op de mijnen kunnen opgeven. De waarnemende minister van Bui tenlandsche Zaken van de V. S., Acheson, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat, behalve door het uitvoer-verbod van steen kool, de landen in Europa en het Verre Oosten ook getroffen zullen worden door de inkrimping van den voedselexport, die een gevolg zal zijn van den verlammenden invloed, dien de mijnwerkersstaking op het voed- selvervoer naar de havens zal heb ben. Op de vraag, of het ministerie van buitenlandsche zaken aandrong op maatregelen om in dezen toestand verlichting te brengen, antwoordde Acheson, dat daartoe geen maatre gelen mogelijk zijn. Er is practisch geen hoop meer. dat zoolang de staking blijft voortduren bruinkool naar Europa zal worden uitge voerd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat in de Arfierikaansche havens onge veer vier millioen ton kolen opgeslagen liggen, hetgeen voldoende is om de Veree nigde Staten gedurende drie en een hai- ven dag te bevoorraden. De volledig be schikbare voorraden des lands zijn toe reikend voor ongeveer dertig dagen. Op !\'t oogenblik worden slechts kolen ver- sltekt voor het noodzakelijkste gebruik, bijvoorbeeld ten behoeve van ziekenhui zen en levensmiddelenfabrieken, dit in verband met den winter, die vrijwel in het geheele land reeds zijn intrede heeft gedaan. Onder deze omstandigheden, aldus de zegsman, zijn de Vereenigde Staten tot hun leedwezen genoodzaakt den kolen- export stop te zetten. Een spoedig besluit van het gerecht is de eenige mogelijkheid om den arbeid in de mijnen in zekere mate te doen hervatten. Een dergelijke snelle beslissing behoeft men echter niet te verwachten, wanneer de zaak naar het opperste hof verwezen wordt. De directie van de Illinois Steel Cor poration, de grootste staalproducent van de wereld, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de productie in het district Pittsburgh tot 35 procent van de capaci teit zal worden teruggebracht als gevolg van de staking in de bruinkoolindustrie. Ook de kleinere staalfabrieken hebben aangekondigd dat zij de productie op drastische wijze moeten inkrimpen. De geheele industrie bereidt zich voor op een verlaging der productie met een kwart tegen het einde van de week. Het mijnconflict wierp gisteren zijn schaduw over het anders in een zee van licht badende New Yorksche Broadway. De geweldige boulevard was verduisterd en van de beroemde reclamelichten viel niets meer te bespeuren. Om zes uur pre cies gingen de lichten uit en dit geschied de met zoo'n nauwkeurigheid, dat slechts op twee punten eenig licht te bespeuren viel. Ook dit was binnen weinige minu ten gedoofd. Om half zeven waren in de stad nog slechts die straatlantarens aan. die niet onder de verduisteringsorder vielen. In de winkels bleef een zeer spaarzame verlichting branden, zoodat op eenigen afstand niet te onderscheiden was of zij open of dicht waren. De stedelijke autoriteiten beramen in middels plannen om tot een nog drasti scher bezuiniging over te gaan voor het geval de crisis voortduurt. Ghandi zet zijn pogingen, om" Hindoes en Mohammedanen te verzoenen, voor:. Op zijn voorstel zal 'er een gemengde vre- descommissle gevormd worden met het doel de „broederlijke gevoelens" te her stellen. ontfutselen. Maar de listen, lagen en de viezen konden bespaard worden en de K.N. VB. zag zich genoodzaakt zijn toevlucht te nemen tot een verdubbelde waakzaam heid ter Isolatie van het Nederlandsche elftal. En wie meer dan Kaufman, de zorg zame vader, zou voor deze rol in aanmer king komen? Zoo zaten dus de Jongens in bet hotel klaverjas te spelen of maakten een rustig wandelingetje in de stUle badplaats en Dinsdagmiddag bezochten zij ook het veld. dat naar bet oordeel van de spelers in de gewenschte conditie was En als een waak hond van wlen vaststond, dat bij bijten zou, wanneer dat noodig was, dwaalde Kaufman om zijn kleine kudde heen, be ducht voor de mogelijkheden, dat zich on der de kellners en de onschuldig uitziende bewoners van Harrogate vermomde Neder landsche journalisten zouden bevinden. Om op de Engelsche kranten terug te komen, die hebben nog steeds niet veel belangrijks over den wedstrijd in Hud dersfield te zeggen gehad. Zij vermelden, dat de Hollanders een wagonlading bief stuk (een geschenk van de Amsterdam- scbe slagers) als food-supply hebben meegebracht, endat de spelers van het Engelsche team hun 20 pond voor dezen wedstrijd op gemakkelijke wijze zouden verdienen! TJit Nederland is de belangstelling veel grooter. Er zijn in het hotel te Harrogate en op het veld te Huddersfield tal van telegrammen en brieven binnengekomen, die het vertrouwen in de Nederlandsche ploeg uitspreken. Supporters hebben wij ook. In Enge land gelegen Nederlandsche militairen, die maar even verlof konden krijgen, maken van de gelegenheid gebruik, om dezen unieken wedstrijd bij te wonen, 'n paar honderd andere ïandgenooten heb ben de moeilijkheden van het devie- zenbureel getrotseerd of een anderen weg gevonden. Met onze militairen vormen zij op de tribunes de groepjes, waar in alle toonaarden tusschen hoop vol en wanhopig „Hup Holland" ge roepen wordt. Huddersfield zelf blijft tamelijk rustig. Er is natuurlijk wat meer drukte en de oaar hotels van de stad zijn tot het laatste bed toe schoon uitverkocht, maar verder wordt er over deze. door ons met zooveel belangstelling verbeide, wedstrijd alleen waarschijnlijk beleefdheidshalve met de Nederlandsche gasten gesproken. Eén ervkel plaatselijk blad heeft om wille van deze gebeurtenis zijn koppen eens een kolom uitgerekt, maar verder spreekt alles van de rustige zelfverzekerdheid, waarvan, naar wij aannemen, de gegrond heid inmiddels al In het resultaat tot uitdrukking zal zijn gekomen. Gisteravond ongeveer kwart voor eff werden de bewoners van de Willem Pastoorsstraat te Amsterdam plotseling opgeschrikt door het knallen van re volverschoten. Een zestal schoten, een gil dan stilteRamen en deuren gaan open en nieuwsgierigen snellen naar buiten. Op straat liggen een jonge vrouw en een jongeman. De vrouw is dood. de man beweegt zich nog. Zeer spoedig is de politie ter plaatse. Deze treft in verslagen toestand een Pool- schen militair aan. die bekent op de vrouw en den man geschoten te hebben. De Pool is in arrest gesteld. Bij het onderzoek is vast komen te staan, dat de 35-jarige Pool, Goclaw- ski, zich in Britschen militairen dienst bevindt. Hij kende reeds eeni gen tijd de 30-jarige vrouw, wier man als politieke delinquent in een kamp verblijft. De vrouw, die gisteravond in gezelschap was van een 28-Jarigen bloemenventer, was op slag gedood door een schot in het hoofd. De man kreeg twee schoten in een hand en een schot in den linkerschouder. Hij is ter ver pleging in het Julianasaekenhuis opge nomen. Met ingang van 25 November heeft het bestuur van de Stichting Radio Nederland in Overgangstijd ook de beta lingen voor losse medewerkers aan de V. A. R. A. gestaakt, zooals eenige we ken geleden aan de A. V. R. O.. Naar wij vernemen zal de V. A. R. A. haar uitzendingen normaal voortzetten en eveneens de daarvoor benoodigde gel den uit eigen fondsen putten, in af wachting van de op handen zijnde re organisatie van het radiobestel. De Amerikaansche wnd. staatssecreta ris van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson, vertelde gisteren aan de pers dat de communisten tijdens de recente Roemeensche verkiezingen hadden ge wonnen door „manipulaties en intimida tie". Acheson zeide, dat de Roemeensche regeering haar aan de V. S., Engeland en Rusland gedane belofte om vrije ver kiezingen te houden, geschonden heeft. Acheson zeide: „Het staatsdeparte- ment heeft uitvoerige rapporten inzake het verloop van deze verkiezingen ont vangen. Uit deze rapporten blijkt over duidelijk dat als gevolg van manipulaties met kieslijsten, de wijze van stemmen en tellen der stemmen, alsmede door ter reur jegens groote democratische ele menten van het kiezerscorps, bij die ge legenheid aan belangrijke deelen van de bevolking het stemrecht is onthouden." In Alkmaar is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer C. W. H. Baard, tot 1936 di>ecteur van de gemeentelijke musea in Amsterdam en nadien nog con servator van het Museum Amstelkring, dat onder zijn leiding werd gerestaureerd en gereorganiseerd. Toen de heer Baard in 1936 den ge meentelijken dienst verliet wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd, had hij veertig jaren zip beste zorgen besteed aan de gemeentelijke mu sea. 25 Jaar oud"'hij was 11 Januari 1870 in Delft geboren trad hij in Am- sterdamschen dienst als assistent van Van Someren Brand, kort tevoren benoemd als conservator van het Suasso-museum, dat zijn ontstaan dankte aan een schenking van de douairière Lopez Suasso. Bij het overlijden van Van Someren Brand werd de heer Baard conservator, in 1920 werd zijn titel officieel directeur. Onder zijn lei ding is het Stedelijk Museum een mid delpunt geworden van het kunstleven in de hoofdstad, gekend en gewaardeerd in binnen- en buitenland. De verschillende gemeentemusea werden langzamerhand t onder zijn directie vereenigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1