GROOTE NEDERLAAG, ECHTER NIET DRAMATISCH Beide oorlogsbegrootingen goedgekeurd Felle acties van benden in Noord-Griekenland TELEFOONTOESTEL IN DEN AUTO Ideale bundeling van techniek en tactiek bij de Engelscke ploeg Proces tegen beulen van Ravensbriick begint Dinsdag in Hamburg J Ook de tweede en derde divisie zullen naar Indië vertrekken „Onverklaarde oorlog" tusschen Saloniki en Joego-Slavische grens BUREAU NATIONALE VEILIGHEID EN DE ZAAK-SANDERS Minister Lieftinck handhaaft dwangmiddel voor conversie HERZIENING VAN DE UITKEERINGEN AAN OUDEN VAN DAGEN Tot hoofd en hart Wilkes onze beste man Onze haring naar het buitenland ■ai Ijjlpl Spoedig reorganisatie in hoogere legerleiding Amerika staakt export van kolen naar Europa Het optreden van de Commissie-Generaal Een pond sinaasappelen voor allen Uitgave „Commentaar" eindigt 1 Jan. a.s. TOPPUNT VAN GEMAK DONDERDAG 28 NOVEMBER 1946 o 69ste JAARGANG No. 23709 Engeland—Nederland 8-2 wËM^ Haagsche vroedvrouw als getuige Vliegtuig in Guatemala neergestort 25 pet. blijft in ons land (Vervolg op pagina 3) - M w 1 m Studentenrelletjes te Cairo. Dertig politieagenten en vijfendertig studen ten werden gewond als gevolg van de botsingen, welke te Cairo ontstonden tijdens de demonstraties van studen ten, die het vertrek van Engelsche troepen en de eenheid van de Nijl vallei eischten. Studenten werpen een tramwagen omver TWEEDE KAMER (Vervolg op pagina 3) Het weer Kamerlid wenscht zelf beperking hier te lande Uitspraak Ned. volk gevraagd Turkije ongerust TT Tie in Holland zou niet zeer te- 1/1/ vreden zijn, als hij van zijn huis uit door even aan de schijf van zijn telefoontoestel te draaien weer contact kon krijgen met het geheele land? Ja, er hapert nog wel iets aan bij on$, doch wij nemen het den Amerikanen toch niet kwalkij als zij ons één of liever en kele stappen voor zijn. Daarvoor zijn zij tenslotte Amerikanen. Opnieuw hebben zij de fabelachtige mogelijk heden van radio en telefoon uitgebuit en het Amerikaansche leven van een nieuw gemak voorzien. Zou het niet erg gemakkelijk zijn, als u 's avonds na een lange autoreis naar huis terugkeert, even van uw wagen uit telefonisch kaar tjes voor de bios te bestellen? Het lijkt ons een fantastisch idee, dat al leen maar opkomt in ons brein als wij droomen van gemak en behaag lijkheid. Doch de Amerikanen zijn er nu eenmaal om fantastische droomen le verwezenlijken. Zij kunnen nu in derdaad in hun auto even telefo nisch kaartjes bestellen voor de bios of een afspraakje maken met een mooi meisje in Hollywood. Voor in den wagen zit het nonmale telefoontoestel. Alsof u thuis in de huiskamer zit neemt u den hoorn en draait aan de schijf. Achter in de bagageruimte komt dan de radio installatie in werking. Zij spint den onzichtbaren draad ergens naar een telefoonnet, waarlangs u de num mers, die u gedraaid hebt, kunt be reiken. Alles even eenvoudig als de telefoon in uw huiskamer. Hoe lang zal het echter nog duren eer ook wij in het telefoonboek zullen vinden: Piet Jansen huis 54219, kan toor 32178, auto 99999??? Wetsontwerp ingediend om in den algemeen erkenden nood te voorzien Men moet de prestaties van anderen niet afmeten naar eigen prestaties. Men moet ze zien in verband met het geheel. Het is best mogelijk, dat uw eigen schit terende prestaties dan van minder algemeen nut blijken te zijn, dan de taak, door eenvoudigen van geest stipt vervuld. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Administratie 21543 Postgiro 143450 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w-, f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd- hoofdredacteur: -V B everin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededeelrgen dubbet tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren (Van onzen sportredacteur) HUDDERSFIELD, 27 Nov. De nederlaag, de verwachte groote, is gekomen en.waarschijnlijk zijn de cijfers waarmede zij ons dapper strijdend elftal werd toe- getracht toch nog hooger dan velen in hun hart gehoopt en verwacht hadden. Maar hoewel de 82 inderdaad voldoende is om de groote suprematie van de Engelschen op voetbalgebied ten voeten uit te teekenen zal het volstrekt onjuist zijn het woord dramatisch aan deze nederlaag te verbinden. Haar ontwikkeling en voltooiing wa ren de volkomen vanzelfsprekende consequentie van het verschil in spelpeil, dat deze beide elftallen vertoonden. Dramatisch waren misschien voor de buitenstaanders de cijfers waarmee de slag werd toegebracht, maar de wijze waarop de Oranjeploeg ten onder ging was nochtans zoowel bevredigend als eervol en het is niet moeilijk deze theorie van oogenschijnlijke tegenstellingen te verdedigen. dan 82. wij blijven er bij, dat deze ne derlaag boven die van de Belgen in hun v/edstrijd van het vorige seizoen is te prefereeren. iets anders is of deze neder laag misschien toch niet een paar cijfers kleiner had kunnen zijn, wanneer wij denken aan de bewegingsvrijheid die Lawton kreeg door het meer aanvallend spel van Vermeer, die overigens een goed debuut heeft gemaakt. Ook onze achterhoede heeft, zeker niet feilloos ge werkt. Van der Linden was beslist de beste, maar Potharst scheen toch van dit gebeu ren wel onder den indruk en wist met altijd een oplossing voor de verrassingen en de gevarieerde puzzles, waar de Engel schen hem voor stelden. Kraak heeft bril- lant gespeeld, al waren het vijfde en het achtste doelpunt ons inziens houdbaar ge weest. Voor onze middenlinie was het een ontzettend zware wedstrijd en wan neer men zich in herinnering brengt hoe hopeloos zwak deze linie in den laatsten wedstrijd te Rotterdam was, mag men over haar prestaties te Huddersfield te vreden zijn. Deze verdediging is het meest logisch en ook het gemakkelijkst wanneer men het verbluffende spel van de Engelschen gaat ontleden, hoewel men zich toch eigen lijk dient af te vragen, of men hier wel onleden moet. Het spel van dit Engelsche elftal was het mooiste dat degenen onder ons, die in den dienst vergrijsd zijn, ooit hebben gezien en mooier dan anderen het wellicht nog te zien. zullen krijgen. Het was de ideale bundeling van techniek en taktiek, van individueele prestatie en schitterende samenwerking. Hier speelden Seen Lawton of Carter of Mannion, hier schitterde geen binnentrio en vooral onze verdediging weet hoe onnoemelijk zwaar zij het tegen deze perfecte eenheid heeft gehad. Herhaaldelijk zag men vier man }h de voorhoede ten aanvak trekken, maar heel dikwijls was het dan juist de vijfde, die in gevaarlijke positie met den bal aan Zijn voet voor Kraak kwam opduiken. Er zal in den loop der jaren geen ploeg op het continent gevonden worden, geen Ploeg van amateurs vooral, die het tot deze hoogte kan brengen. Wij nemen on middellijk aan, dat de Enigelsche collega's de waarheid spraken, toen zij ons zeiden, dat dit een van de beste Engelsche ploe gen was, die ooit binnen de krijtlijnen verscheen. En nu is het de verdienste van ons Nederlandsehe elftal, dat het te- Ren dit perfecte voetbal zichzelf is ge bleven en de verwachting, die wij uit spreken dat dit Nederlandse!) elftal zijn eigen spel zou blijven spelen is werkelijkheid geworden. Geen muur Voor het doel, geeji afbraaksvsteem, maar een demonstratie van het eigen Nederlandsehe voetbal, ons frissche spel, dat met al zijn onvolkomenhe den en feilen nog nooit nagelaten heeft indruk te maken en sympathie te wekken. Het normale gevolg van dit alles was, dat er doelpunten moesten komen, veel doelpunten waarschijnlijk en nu kan men bij hoog en laag volhouden, dat 2-0 toch altijd stijlvoller en minder vernietigend is De voorhoede Is eerlijk gezegd een beetje tegengevallen. Wilkes was liier weer de groote man en juist in dit milieu kwa men zijn capaciteiten volledig aan het licht, want hij deed voor velschillende Engelsche spelers weinig of niet onder. Hjj fopte Hardwick even gemakkelijk als dé goochelaar Mannion het onze verdedi gers deed. Smit begon zwak, maar heeft zich la ter hersteld. Roozen werd door den mid- half Franklin geen seconde uit het oog verloren en de enkele malen, dat hij zich eens vrij kon spelen, ging zijn goede po sitie meestal door aarzeling van zijn me despelers verloren. Van de beide buiten spelers was Drager de beste, hoewel hij toch geen opvallenden wedstrijd heeft ge speeld. Bergman had niet veel kans te gen Wright, den kleinen Schot. Al bij al is het zoo, dat de Nederland sehe poeg met dezen wedstrijd vooral daarom eer inlegt, omdat zij ondanks de vrij spoedig opgeloopcn score toch steeds strijd is blijven geven. De Engelsche doelpunten bevestigen den Indruk van vrijwel niet te evenaren suprematie, de belde Nederlandsehe zeg- ^oor ae radio-uitzending van den voetbal wedstrijd EngelandNederland bestond in °"S land meer dan bijzondere belangstel ling. In tallooze fabrieken en bedrijven b>erd collectief naar de uitzending geluis terd en dc spannende momenten brachten verschillende emoties bij de luisteraars teweeg Dinsdag 3 December begint te Ham burg het proces tegen de beulen van het beruchte vrouwenconcentratiekamp Ra vensbriick. Onder de offieieele waarne mers is ook Nederland vertegenwoordigd. Twee van de voornaamste beklaagden, de iaatste kampcommandant, Suhren en de Afbeitsfiihrer Pflaun, zijn een week ge iden uit het kamp Neuengamme ont snapt en ondanks uitgebreide nasporin- &en tot op heden nog niet teruggevon- c'enzoodat vermoedelijk 14 verdachten, °hder wie verscheidene vrouwen, in de beklaagdenbank zullen verschijnen om zich te verantwoorden voor hun misda den tegen de gevangenen van diverse na tionaliteiten, voornamelijk Polen, Fran- schen, Belgen en Nederlanders. Verwacht V'orcJt, dat het proces ongeveer 7 weken Za-1 duren, gedurende welken tijd een 25- tal voormalige gevangenen hun getuige nis ten behoeve van den openbaren aan jager zullen afleggen. Een van de voor naamste is de 45-jarige Haagsche vroed- vrouw Neeltje Epker, die in Maart 1941 haar Ravensbriick werd gezonden, orn aat zy aan ouders had geadviseerd hun dochtertje Irene, Beatrix, Juliana, Wil- hehnina te noemen, waarna door de ad vertentie in de couranten een groote anti-Duitsche demonstratie ontstond. Zij Verbleef daar ruim 4 jaar en weet dus heel wat te vertellen over de vreeselijke toestanden, die er heerschten in Ra vensbriick en in het bij dit kamp behoo- Tende Jugendlager Uckermarck, waar de Matste 4 weken 45 van 70 daar ver blij- Vende Nederlandsehe vrouwen vergast V'erden en tijdens den evacuatiemarsch hi April 1945 nog 17 overleden, zoodat er slechts 11 overbleven om de bevrijding Een vliegtuig van de Lanca-Iuchtlijn is Dinsdag in de tuurt van de stad Guate mala neergestort, 27 personen zijn daarbij omgekomen. De Lasca is een onderdeel van de Pan American World Airways. Het vliegtuig was een DC-3, op weg naar **0 José in Costa Rica. mede te maken. Op 12 April 1945 werden er blijkens aan het internationale Roode Kruis te Genève gezonden rapporten to taal 32000 vrouwen in Ravensbriick en verschillende bijkampen aangetroffen. Het grootste contingent daarvan bestond uit Poolsche onderdanen, waarvan veleh als proefkonijnen moesten dienen voor medische proeven, die vele dooden ver oorzaakten- Ongeveer 800Nederlandsehe vrouwen waren toen nog in het kamp. Velen van hen zijn, toen de Russische legers het kamp naderden, nog vermoord. Onder de beklaagden bevinden zich o.a. de kampdokters Winkelmann en Treite, de tandarts Hellinger, de Aufseherin van den bunker, Margareth Mewes, de ge vreesde Ober-Aufseherin. Dorothea Binz, het hoofd van de politieke afdeeling, Ramdohr en de Lagerfiihrer Scharzhuber. Het is een samenloop van omstandig heden, dat juist tegen het einde van de haringteelt enkele belangrijke export contracten voor versche haring afgeslo ten konden worden. Doordat de aanvoer afneemt en thans zelfs belangrijk beneden de verwachting blijft, moest de moeilijke keuze worden gedaan, welke belangen moeten voor gaan, die van den export of die van de binnenlandsche markt. Bij het nemen van een beslissing is in overweging ge nomen, dat de consumptie van versche haring in Nederland de vooroorlogsche reeds belangrijk heeft overschreden. Met het oog op het landsbelang is besloten een dusdanige regeling te treffen, welke een tijdelijk karakter heeft, dat het grootste deel van den aanvoer voor Duitschland, Tsjecho-Slowakije en België is bestemd. Intusschen zal 25 pet. van den aan voer ter beschikking blijven van bin- l nenlandsche handelaren. gen ons dat deze ploeg nochtans den wedstrijd waard was. In het Nederlandsehe kamp fteersch- te na den wedstrijd dan ook absoluut geen sfeer van verslagenheid en de voorzitter Herberts bleek juist het minst ontdaan. Het klinkt misschien raar, zeide hijmaar ik zou haast wil len zeggen dat ik met dezen wedstrijd best tevreden ben! De beste spelers waren z.i. Wilkesvan der Linden en De Vroet. Öe Engelsche aanvoerder Hardwick verklaard, dat zijn ploeg voor de pauze hard voor de doelpunten had moeten werken; na rust deed men het kalmer aan. Zijns inziens was deze wedstrijd de beste van dit seizoen. Paauwe, de Nederlandsehe captain, maakte het kort: Er was haast geen be ginnen aan, zei hij. „Zelfmoord" zegt Lawton Jullie pleegt zelfmoord, meende mid- voor Lawton, wanneer jullie den stopper- spil niet invoert. Op 'die manier zul je nooit één wedstrijd van ons kunnen win-, nen. Maar dat doen wij ook met een stop- perspil niet, zei Herberts, toen men hem deze woorden overbracht, en dat ls ook heelemaal niet noodig; wij willen alleen maar van Frankrijk en België winnen. v, ffe (Van onzen parlementairen redacteur). De Tweede Kamer heeft Woensdag de beide begrootingen van Oorlog na een voortvarende behandeling goedgekeurd. De communisten wenschten de aantce- kening tegen gestemd te hebben, waarbij zij een doorzichtig praatje voor de vaak als argument opgaven. Minister Fiévez had eenige uren noo dig om de sprekers uitvoerig te beant woorden. Op sommige punten was zijn antwoord wèl, op andere punten was het minder verhelderend. De redevoerin gen van de heeren Bruins Slot en Vor rink, waarin het principieele defensie beleid aan de orde was gesteld, kreeg niet een beantwoording in grooten stijl. De su'ninéer gaf er de voorkeur aan daar slechts zeer voorloopig en met alle voorbehoud op in te gaan. Vrij duidelijk was hü op twee punten. In de eerste plaats was daar de overi gens maar incidenteele kwestie van het bezoek van vice-admiraal Helfrich en luit.-generaal Kruis aan de Koningin. Hoe de minister over dit bezoek zelf dacht, verklaarde hij niet, maar hij sprak er wel zijn afkeuring over uit, dat Genei-aal Kruis heeft gesproken met het A.N.P. en hij verzekerde de Kamer, dat hij den Generaal van zijn oordeel in dezen heeft doen blijken. In de tweede plaats sloeg de minister de hoop van den heer Vorrink, inzake de tweede en derde divisie, den bodem in. Helaas, zeide hij, is ondanks het bestand, de toestand vrijwel dezelfde als voorheen, de groote zelfbeheersching, die de Neder landsehe troepen aan den dag leggen, ten spijt. Van vermindering der troepen sterkte in Indonesië kan dan ook geen sprake zijn, doch de minister gaf hierop onmiddellijk de restrictie, dat het nader overleg met de Commissie-Generaal dient afgewacht te worden. Intusschen maakte hij wel duidelijk, dat de tweede en derde divisie naar Indië zullen moe ten. Zoo dan niet ter versterking, dan toch in ieder geval ter aflossing. Daarom ook kon er naar het oordeel van den minister niets van komen dat er uit de tweede divisie troependeelen afgezonderd zullen worden om aan de bezetting van Duitschland deel te nemen. De minister ziet op het oogenblik in het geheel nog nergens gelegenheid deze bezettings troepen aan te wijzen, doch hij houdt er zich wel van overtuigd, dat hij ze medio 1947 zal hebben. Waar hij ze vandaan haalt verklapte hij niet. In ieder geval is hij het roerend met den heer Vorrink eens, dat er geen inferieure troepen naar Duitschland gezonden moe ten worden. Het leek overigens, dat den minister het pikante ontging van het feit, dat de heer Vorrink plotseling bezorgd is gewor den, niet alleen voor de bezetting van Duitschland, maar bovendien voor de uit verkiezing van het puik aan intelligentie en moreele stabiliteit onder de militairen, die de bezetting zuilen moeten uitvoeren. De kwestie van de taak-aanduiding en de doelstelling van het leger behandelde de heer Fiévez heel voorzichtig, kennelijk er op uit het gebrekkige defensiebeleid van het vorige kabinet te sparen. Dit moge zeer nobel lijken het houdt tevens het gevaar in, dat de minister den indruk wekte, te zeer onder invloed te staan van de uit het vorig regime overgebleven lei dende functionarissen van het departe ment en de legerleiding. Doch deze be zorgdheid om het vorige beleid niet al te zeer aan de kaak te stellen, is nog tot daaraan toe, als men dan maar het ver trouwen mag koesteren, dat de minister het thans met krachtdadigheid zal verbe ren. Na wat hij daarover in de Kamer te berde bracht is men geneigd het nog ei'ep iv afwachting aan te. zien. aj zijn er aanwijzingen die op een begin van ver betering duiden. Zoo is het van belang, dat er een gecombineerde staf tusschen de ver schillende defensiewapens in het leven zal worden geroepen, naar de minister aankondigde, en uit dezen gecombineer- den staf, zoo zei hij, kan dan misschien een Rijksstaf groeien. Daar schuilt ten minste 'n mogelijkheid tot harmonischen opbouw van onze geheele defensie, le ger, -loot en luchtmacht, en dat niet alleen, maar hier zou dan tevens de mogelijkheid ontstaan een doelstel ling voor onze defensie te fcrmuleeren en daarnaar een plan van opbouw te ontwerpen. Zoo zou het misschien ook van beteekenis kunnen zijn, dat er thans in de hoogere legerleiding een reorgani satie op het punt staat haar beslag te krijgen in dier voege, dat aan den ton komt een driemanschap, bestaande uit den chef van den Generalen Staf, den kwartiermeester-generaal en den adju dant-generaal. Binnen een week, zei 'de minister, zal het zoover zijn. Zonder problematiek echter is deze oplossin" toch ook weer niet. De Amerikaansche kolenuitvoer naar Europa is als gevolg van de mijnwer kersstaking stopgezet. Tot dusverre wer. den gemiddeld 350.000 ton per week ver zonden. Op den uitvoer van tarwe heeft de staking nog geen invloed gehad. In de V. S. hebben de bunkers nog ko len genoeg voor de voedselverschepingen en wanneer de kolenvoorraden daar schaarsch zouden worden, zullen vermoe delijk nog wel kolen in Canada gebun kerd kunnen worden. Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met wolken velden, voornamelijk in de hoogere lagen, plaatselijk eenige lichte regen. Geleidelijk iets afnemende, doch aan de kust tijdelijk nog krachtige Zuide lijke wind. Iets kouder. Maan 13 09—21.18, zon 8 21—16.34. Het Eerste Kamerlid de heer Molenaar (P. v. d. V.) heeft aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen de volgende vragen gesteld: 1. Acht de minister het juist, dat le den van de Commissie-Generaal n a het parafeeren eener voorloopige overeenkomst, maar vóórdat de regeering ter zake haar standpunt heeft bepaald, in bet openbaar pleidooien voeren voor het door de Com missie-Generaal ingenomen standpunt? 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat de leden der Commissie-Generaal zich bij hun optreden hier te lande de ver- eischte zelfbeperking opleggen? De heeren dr. W. K. Feuilleteau de Bruyn. It. adm. J. Th. Fürstner, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar te Delft, prof. dr. V. J. Koningsberger, hoogleeraar te Utrecht, mr. W. A. Pannenborg, gen. I. H. Reynders, oud-opperbevelhebber Land en Zeemacht, A. Th. C. Schiebergen, al gemeen voorzitter N.J.V., gen. H. C. Win kelman. oud-opperbevelhebber Land. en Zeemacht en E. J. van Rees Vellinga, vra gen in een oproep aan het Nederlandsehe volk: 1. Ondubbelzinnige afkeuring van het gevoerde beleid inzake Indië; 2. Het zich uitspreken tegen de voor stellen der Commissie-Generaal; 3. Bezinning op de zelfstandigheid der Overzeesche Rijksdeelen binnen het Ko ninkrijk, zooals aangegeven in de Konink lijke rede van 7 December 1942. In dezen oproep geven de onderteeke naars als hun meening te kennen, dat de ontwerp-overeenkomst geen wijziging van het Koninkrijk inhoudt, doch ont binding. Voorts zijn zij van oordeel, dat de Commissie-Generaal noch de belan gen van het koninkrijk, nóch van de In donesiërs, nóch van de Nederlanders heeft behartigd. De hoogleeraren in de rechtsgeleerdheid de mrs. J. Ph. Suyling, J. A. Eigeman, J. H. W. Verzijl, W. J. A. Kernkamp en E. H. s'Jacob, hebben een brief gericht tot den Ministerraad, waarin op staats rechtelijke gronden wordt betoogd, dat goedkeuring van de ontwerp-overeen komst van Cheribon door de Staten-Ge- neraal op dit oogenblik rechtens onge oorloofd is. Per hoofd der bevolking zal binnenkort 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Het C- D. K. deelt mede, dat men hiertoe bon 49-6 of 50-8 alge meen bij een handelaar in groenten en/of fruit moet inleveren en wel uiter lijk Zaterdag 7 Dr-mler a s. Dc af'.rvc ring van dc sinaasappelen zal geschieden naarmate deze aangevoerd worden. Uiteraard zal de aflevering op den voor de groepen D en E in Augustus jl. be kend gemaakten bon voorrang hebben. Vijfhonderd bendeleden hebben giste ren in Griekenland een krachtigen aan val gedaan vanaf den berg Pahikos nabij de Joego-Slavische grens, doch zij wer den teruggedreven door regeeringstroe- pen, die volgens frontberichten de beschikking hadden over vliegtuigen. In de offieieele berichten wordt gezegd, dat benden het dorp Mandalos aanvielen en wisten te bezetten na de bezetting van zestig gendarmes verdreven en hun com mandant gedood te hebben. Atheensche bladen voegen hier nog aan toe. dat 22 gendarmes vermist worden. Zij wijzen er verder op, dat de belangrijkheid van den slag daarin is gelegen, dat de benden thans ook in de vlakten opereeren. Na gevechten, die den geheelen dag duur den, kwam het dorp weer in handen der regeering. In de dorpen van Midden-West-Grie kenland heeft een bende, die 150 man sterk was, verschillende kampementen der gendarmerie geplunderd. Het ministerie van voorlichting maakte gisteren bekend, dat bandieten het krachtstation te Promanon in West- Macedonië opgeblazen hebben. Dezelfde groepen overvielen daarop het garnizoen van de stad, doch na een nachtelijken strijd werden zij verdreven. Regeeringsstrijdkrachten vielen nabij Igoumenitsa in het gebied van Epirus een guerillatroep aan, waarbij laatstge,- noemden zestien dooden telden. Een an dere groep guerillastrijdera werd door regeeringsstrijdkrachten verspreid na een strijd, die vijf uur duurde. De verzets groepen hebben voorts aanvallen gedaan op het dorp Nymphaeo in de buurt van Fiorina. Volgens berichten uit het Jocgo-Sla vische grensgebied zijn er duidelijke teekenen, die wijzen op een „onverklaar- den oorlog" in de streek tusschen Salo niki en de Joego-Slavische grens. De dorpen zijn verlaten, maar de wegen vol met vrachtwagens, die troepen, gendar mes en ravitailleering voor het „front" vervoeren. Men sprak alsof er een invasie was begonnen. In het gebied rondom Ardea bij den berg Tzena, doen de ver zetsgroepen eiken nacht hevige uitvallen op de Griekscbe geregelde strijdkrachten. De posities dier groepen worden, aldus deze berichten, „in den rug goed be schermd door de Joego-Slavische grens". De Turksche minister-president en de minister van Defensie zijn gisteren ver trokken voor een inspectiereis naar de militaire garnizoenen in Istanboel en in Thracië. Bevoegde waarnemers leggen verband tusscben dit bezoek en de on rust, die in Ankara heerscht. in verband met de ontwikkeling van den burgeroor log in N.-Griekenland. Volgens in Istanboel ontvangen be richten hebben guerillastrijders de vorige week aanvallen gedaan in de nabijheid van een grensstad, gelegen aan de eenige spoorlijn, die Istanboel met Edime, in het Noord-Westelijke grensgebied van Turkije, verbindt. De Groningsche schaakvereeniging Staunton vierde gisteren haar 75-jarig ju bileum. De in Glasgow gespeelde voetbalwedstrijd SchotlandIerland eindigde in een 00 gelijk spel. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de rijksbe- grootingen van het ministerie van Binnenlandsche 2&ken voor de dienst jaren 1946-1947, is het volgende ontleend: De vraag, of de uitgave van „Commen taar" dient te worden bestendigd, wordt in het kader van bet onderzoek naar dc meest gewenschte organisatie van de regeeringsvoorlichting nader onder oogen Overwogen wordt de uitgave tegen 1 Januari 1947 te beëindigen. Het Bureau Nationale Veiligheid, dat tegen 1 Januari 1S47 zal zijn geliqui deerd, had in hoofdzaak tot taak de restanten van de Duitsche spionnage- en sabotagediensten in Nederland op te ruimen. Weliswaar zijn nog niet alle Nederlandsehe handlangers van de Duitsche geheime diensten gearres teerd, doch hun namen zijn door het onderzoek van het Bureau Nationale In zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp betreffende het aangaan van geldleeningen ten laste van het rijk ter conversie van uitstaande schuld, deelt de minister van Financiën o. a. mede, dat hij gevoelig is voor de argu menten van die leden, die meenen dat een rentevergoeding van 14 PCt. over het saldo der conversierekening te ver gaat. Daarom ls hij bereid een nota van wijziging in te dienen, zoodanig dat de rentevergoeding voor de conversieleening nader wordt bepaald op 1.2 pCt. Het bezwaar, dat door creatie der con- veisierekening naast een vrijen gulden een conversiegulden zou worden ge schapen, kan de minister niet deelen. De minister kan niet instemmen met de meening, dat tegen een verlenging van den looptijd der staatsleeningen geen, doch tegen de voorgestelde ver laging van den rentevoet wel bezwaren bestaan. Geheel nauwkeurig op te geven welke besparingen de conversie zal medebren gen, is nog niet mogelijk; de besparin gen op de rente zullen 10 a 20 millioen gulden beloopen. De minister ziet geen reden om spe ciaal aan de kleine beleggers tegemoet te komen. Veiligheid bekend geworden en het kan thans aan de organen van de bij zondere rechtspleging en aan de politie worden overgelaten deze lieden op te sporen. In tegenstelling tot de politioneele be voegdheid van het personeel van het Bureau Nationale Veiligheid zullen de ambtenaren van den centralen veilig heidsdienst geen enkele opsporingsdaad kunnen verrichten, aangezien deze laag ste dienst slechts beoogt het verzamelen van inlichtingen, welke voor de alge- meene landspolitiek of voor de veiligheid van den Staat van belang zijn, ten einde deze aan de verschillende regeeringsin- sianties' te kunnen doorgeven. Inderdaad heeft de heer Sanders, na het beëindigen van zijn werkzaamheden bfj het Bureau Nationale Veiligheid, tot dezen dienst behoorende stukken onder zijn persoonlijke berusting gehouden. Deze onregelmatigheid heeft geleid tot een justitieel onderzoek. Zoolang het onderzoek van de justitie nog niet is af- geloopen, moet de minister zich uiteraard van nadere mededee'ingen onthouden. In verband met een dezer dagen in zijn handen gesteld rapport heeft de minister, mede op verzoek van het hoofd van het Bureau Nationale Veiligheid, aanleiding gevonden door een daartoe tn te stellen commissie een objectief onder zoek te doen instellen naar het beleid by dit bureau, waarbij tevens, afgezien van het strafrechtelijk onderzoek, bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de rol, welke den heer Sanders in dezen moet worden toegemeten. Deze commissie zal, gelijk reeds werd vermeld, tevens worden belast met een onderzoek van ae vraag onder welk departement, ce cen trale veiligheitSsdienst dient te ressor teeren. Zooals bekend, bereidt de minister van Sociale Zaken een algemeene her ziening der sociale verzekering voor. Bij die voorbereiding wordt in bijzondere mate aandacht geschonken aan de gel delijke verzorging van de ouden van dagen. Het tot stand brengen van een wettelijke regeling, waarin die herzie ning wordt belichaamd, kost echter we gens de uitgebreidheid en de samenge steldheid der materie meer tijd dan de regeering gewettigd acht te laten voor bijgaan, voor en aleer maatregelen wor den getroffen om in den algemeen er kenden nood van vele ouden van dagen te voorzien. Het is daarom dat de re- geering gemeend heeft, vooruitloopend op de definitieve herziening der sociale verzekering en de daarbij te treffen overgangsregeling voor personen boven een bepaalden leeftijd een noodvoorzie ning te moeten voorstellen ten behoeve van de ouden van dagen. Thans is dan ook verschenen het door minister Drees aangekondigde wetsontwerp: noodregeling ouderdoms voorziening. Uiit de toelichting blijkt, dat het ontwerp van wet uitgaat van een verdeeling der gemeenten in drie klassen. Voor elk dier klassen worden inkomensgrenzen vastgesteld, waarboven men niet meer voor 'n uitkeering in aan merking komt. Ook verschilt, by ge lijke inkomens, in elk dier klassen de hoogste der uitkeeringen. Voorts is zoo wel bij de bepaling der inkomensgrenzen als bij de bepaling van de hoogte der uitkeeringen onderscheid gemaakt tus schen gehuwden en ongehuwden. Als maximum-inkomen, waar boven men «iet voor een uitkeering in aanmerking komt, is voor ge huwde mannen in groote gemeenten gesteld een jaarinkomen van 1375, in middelgemeenten een jaarinkomen van 1225 en in kleine gemeenten een jaarinkomen van 1075. Voor ongehuwden bedragen deze maxima resp. 875, 775 en 675. De maximum-uitkeering voor ge huwde mannen bedraagt per maand in groote gemeenten 78, in middel- gemeenten 70 en in kleine gemeen ten 61. Voor ongehuwden zijn die maxima gesteld resp. op ƒ44, ƒ39 en ƒ35. Deze maximum-uitkeeringen worden echter alléén verstrekt aan hen, die geen hooger eigen inkomen hebben dan ƒ50 per jaar. Wordt eenig hooger eigen inkomen genoten, dan wordt dat niet geheel, doch slechts voor ongeveer de helft op de maximum-uitkeering in mindering gebracht. Op grond van bepaalde minimale en maximale onderstellingen kan worden aangenomen, dat de kosten der rege ling. afgezien van de kosten van ad ministratie. vermoedelijk niet minder dan 150 millioen gulden per jaar zullen bedragen en een bedrag van 200 mil lioen gulden per jaar niet zullen ic boven gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1